Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK

Mata Pelajaran Matematik


Tahun 4 Elit
Bilangan Murid __ orang daripada 30 orang
Tarikh / Hari 27 Ogos 2019 / Selasa
Masa 10.45 a.m -11.45 a.m. (60 minit)
Bidang Pembelajaran Sukatan dan geometri
Tajuk Masa dan waktu
Pengetahuan Sedia
Ada Murid mengetahui perkaitan antara unit masa melibatkan hari dan jam.
Standard Kandungan 11.3 Penolakan melibatkan masa.
Menolak hingga dua masa daripada satu masa melibatkan :
(a) hari dan jam
Standard Pembelajaran
tanpa dan dengan penukaran unit.

Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk:


a) Menolak hingga dua masa daripada satu masa melibatkan hari dan jam tanpa penukaran unit dengan
Hasil pembelajaran
betul.
b) Menolak hingga dua masa daripada satu masa melibatkan hari dan jam dengan penukaran unit dengan
betul.

(a) Setelah menerangkan cara menolak hingga dua masa daripada satu masa melibatkan hari dan jam, guru akan
mengemukakan beberapa soalan dan murid akan menunjukkan jawapan.
Pentaksiran (b) Semasa murid menjalankan aktiviti berkumpulan, guru akan memantau aktiviti yang dijalankan serta jawapan
penyelesaian yang diberi oleh murid.

(c) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran.

(d) Hasil kerja rumah murid akan diguna sebagai indikator pencapaian standard pembelajaran.

Elemen Merentasi (a) Kemahiran Berfikir – Banding dan beza


Kurikulum
(b) Nilai dan Sikap – Kerjasama, sistematik, berani,berdisplin
(c) Daya kreativiti dan inovasi - Memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea

Kemahiran Proses (a) Komunikasi dipupuk secara aktif semasa interaksi antara guru dan murid serta semasa aktiviti berkumpulan.
Matematik
(b) Penaakulan dipupuk ketika aktiviti membuat perwakilan dan perkaitan.

Sumber/Bahan Bantu Pembesar suara, lagu, flash card, puzzle, kertas A4, Papan putih, marker pen, lembaran kerja, soalan,
Mengajar

Langkah Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


/ Masa
Menyanyikan lagu tanggal Jalur 1. Guru bertanya khabar dan menarik perhatian Fasa
Gemilang bagi merangsang minat murid supaya bersedia untuk belajar. Persediaan
murid untuk belajar dan berteka teki a. Persediaan
dengan murid agar murid berfikir apa b. Analisis
2. Guru mengagihkan lirik Jalur Gemilang dan
yang ingin dipelajari pada hari ini.
guru memasangkan muzik untuk menyanyi
BBM
bersama-sama dengan murid.
- Lagu Jalur Gemilang
Set induksi 3. Setelah selesai menyanyikan lagu, guru akan NILAI dan SIKAP :
(5 minit) bersoal jawab dengan murid kenapa kita - Sistematik
Contoh soalan : menyanyikan lagu Jalur Gemilang. - Berani
 Tajuk lagu apa yang kita
nyanyikan sebentar tadi? Kemahiran Berfikir :
 Pada pendapat awak, mengapa 4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan - Banding beza
kita menyanyikan lagu Jalur pembelajaran hari ini. - Membuat perkaitan
Gemilang?
 Pada hari ini merupakan hari EMK :
apa dan berapa hari bulan? -Pend. Muzik
 Bilakah kita akan menyambut -Sejarah
hari merdeka?
 Awak agak-agak berapa hari
lagi kita akan menyambut hari
kemerdekaan ini?

FASA :
 Ulangkaji rumus pertukaran unit : 1. Guru memberikan satu lembaran kerja Imaginasi
berbentuk jadual kepada murid. a. Penjanaan idea
X 24
b. Sintesis Idea
2. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai
HARI JAM rumus pertukaran unit yang telah dipelajari. BBM:
- Soalan
÷ 24 3. Kemudian, guru memodelkan 1 soalan yang
 Menggunakan kaedah Lecture- berkaitan penolakan hari dan jam tanpa
Langkah 1 Write-Share-Learn. penukaran unit dan 1 soalan penolakan hari
(15 minit) dan jam dengan penukaran unit berserta
 Menunjukkan / memodelkan jalan dengan jalan pengiraan.
pengiraan bagi penolakan masa
melibatkan Hari dan Jam. 4. Guru meminta 2 orang wakil murid untuk
- Lembaran kerja
menjawab soalan di hadapan kelas manakala
Contoh soalan : murid lain diminta untuk menjawab dalam kertas
NILAI dan SIKAP :
masing-masing bagi memeriksa jawapan yang
- Berdisiplin (Fokus)
4 hari 17 jam – 3 hari 12 jam = __hari __jam dibuat oleh rakannya di hadapan.
Kemahiran Berfikir :
5 hari 5 jam – 2 hari 9 jam – 14 jam = __jam 5. Kemudian, guru akan berbincang jawapan bagi
- Banding beza
soalan yang diberikan bagi menguji kefahaman
24 hari 7 jam – 10 hari 15 jam = __hari __jam - Melihat pola
murid.
- Membuat perkaitan
Cuba anda bayangkan, Damia
mengambil masa 3 hari 8 jam untuk
membuat kek. Manakala Ain
mengambil masa 2 hari 20 jam
untuk membuat kek yang sama.
Cari perbezaan masa, dalam jam,
yang diambil oleh Damia dan Ain.
FASA :
Aktiviti berkumpulan iaitu permainan
1. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan dan Perkembangan
trasia puzzle. a. Penambahbaikan
setiap kumpulan mempunyai 5 orang ahlinya.
b. Menilai
2. Sebelum memulakan permainan, guru
menerangkan peraturan dan cara bermain trasia BBM :
puzzle dengan cara yang betul - 1 set puzzle
- 5 kertas A4
Langkah 2
3. Setiap ketua kumpulan diminta untuk datang ke
(20 minit) hadapan untuk mengambil 1 set puzzle dan 5 NILAI & SIKAP :
- Kerjasama dan
helai kertas A4 untuk pengiraan. sistematik
- Kreativiti dan inovasi
-Menggunakan PAK-21 “Table Talkers
4. Murid di dalam kumpulan diberi masa untuk
and games” semasa membuat trasia
bermain dan menyiapkan trasia puzzle. KEMAHIRAN BERFIKIR :
puzzle.
- Membuat perwakilan
5. Kumpulan yang berjaya mencari jawapan dan - Berkomunikasi
padanan dengan betul dan cepat perlu - Menaakul
mengangkat tangan agar guru dapat memeriksa
jawapan yang dibuat.
FASA :
1. Guru memberikan lembaran kerja kepada murid Tindakan
 Lembaran kerja secara individu yang mengandungi 6 soalan dan murid a. Pelaksanaan
menjawab 2 soalan terlebih dahulu. b. Amalan berterusan
 PAK-21 : Quick Quiz (Kuiz Kilat)
BBM :
Langkah 3 2. Murid diberi masa 10 minit untuk menjawabnya. -Lembaran kerja
(15 minit)
3. Setelah selesai, guru memeriksa dan NILAI & SIKAP :
berbincang bersama lembaran kerja yang - Keadilan
dilakukan. - Bertanggungjawab

KEMAHIRAN BERFIKIR :
- Banding beza
- Membuat perkaitan

1. Guru membuat penilaian berdasarkan lembaran NILAI & SIKAP :


Penutup Rumusan dibuat berdasarkan penilaian kerja yang dijawab secara individu. - Sistematik
- Berani
(5 minit) lembaran kerja yang dijawab secara
individu. 2. Guru membimbing murid membuat rumusan KEMAHIRAN BERFIKIR :
berdasarkan apa yang telah diajar pada hari ini. - Membuat perkaitan
Refleksi :

KOMEN
GURU
PEMBIMBIN
G

KOMEN
PENSYARAH
PENYELIA
