Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia


2. Tahun : 2 Pearl
3. Bil. Murid : 27 orang
4. Tarikh : 27 November 2020
5. Hari : Jumaat
6. Masa : 9:30 pagi hingga 10:30 pagi
7. Tema : Integriti
8. Tajuk : Amalan Baik di Sekolah

9. Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa

10. Standard Kandungan

5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks.

11. Standard Pembelajaran

5.3.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan ayat mengikut konteks;


(ii) ayat penyata

12. Objektif Pembelajaran dan Kriteria Kejayaan

Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran Murid berjaya sekiranya dapat:
ini, murid dapat: i) Membina ayat berdasarkan
i) Membina 2 hingga 3 ayat gambar secara lisan
penyata ii) Membina ayat berdasarkan
gambar secara bertulis

13. Sistem Bahasa

 Tatabahasa: sintaksis – ayat penyata


 Kosa kata: menolong, mencuci

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

 Ilmu: Bahasa, Pendidikan Moral, Pendidikan Sivik


 Nilai Murni: Kerajinan, kesyukuran, keyakinan, berani
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.1 Bertanggungjawab terhadap keputusan menyiapkan tugasan sehingga
selesai dalam tempoh masa yang ditetapkan.
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

 KB: menghubungkait soalan rangsangan guru dengan tajuk yang dipelajari pada hari ini,
menjana idea dengan membina ayat berdasarkan kad gambar
 KP: verbal linguistik, interpersonal dan intrapersonal
 BCB: membaca secara intensif
 Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait pengalaman sedia ada murid terhadap
persekitaran
 TMK: Pembelajaran melalui aplikasi Google Meet dan tayangan slaid tentang ayat
penyata.
 PAK-21: Pembelajaran atas talian secara segerak melalui Google Meet.

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1 Aplikasi Google Meet 1
2 Komputer Riba/Telefon Pintar 27
3 Slaid Nota 1
4 Slaid Kad Gambar 1
5 Slaid Situasi Gambar 27
6 Buku Tulis Tatabahasa 27
7 Pensel 27
8 Wordwall 27
9 Proprofs Brain Games 1

17. Pengetahuan Sedia Ada

Murid pernah menggunakan ayat penyata dalam kehidupan seharian.


Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

Pengurusan Persediaan murid untuk Murid memastikan kawasan Peralatan yang sesuai.
Tempat belajar persekitaran bersih dan mereka
Belajar bersedia untuk belajar.
(2 minit)
Set induksi
(5 Minit) Pengajaran dan 1) Murid mendaftar masuk ke BBM
pembelajaran berdasarkan aplikasi Google Meet dengan  Aplikasi Google
permainan dan soalan menggunakan pautan yang Meet
rangsangan. disediakan oleh guru.  Komputer
Riba/Telefon Pintar
2) Guru bertanyakan khabar  Aplikasi Proprofs
murid. Brain Game
KBT
3) Guru membuka aplikasi
KB
Proprofs Brain Game dengan
 Menghubung kait
menunjukkan permainan
word scramble.
Soalan tentang tema. KP
Contoh soalan  Verbal linguistik
4) Murid diminta meneka
i. Cari perkataan  Interpersonal
perkataan tersebut.
dalam aplikasi ini.
ii. Sebutkan kepada
5) Setelah semua perkataan BCB
cikgu tentang  Memproses
dapat diteka, murid ditanya
amalan baik yang maklumat
tentang amalan baik di
pernah kamu
sekolah yang pernah mereka
lakukan di PEMBELAJARAN
lakukan.
sekolah? KONTEKSTUAL
iii. Pada pendapat  Menghubungkaitka
6) Murid menghubungkaitkan
anda, n dengan
soal jawab dengan isi
mengapakah kita pengalaman dalam
pelajaran pada hari ini.
perlu melakukan kehidupan
amalan baik di
sekolah? (KBAT)

Jangkaan jawapan KEMAHIRAN INSANIAH


 Amalan Baik di  Etika dan Moral
Sekolah Profesional
 Membantu
guru/menyapu
sampah/membuang
sampah
 Supaya kita
disenangi rakan dan
guru.

Langkah 1
(15 Minit) Aktiviti Penerangan Slaid Aktiviti 1 BBM
Nota dan Bina Ayat Secara 1) Guru menayangkan slaid  Komputer Riba
Lisan nota di paparan skrin.  Slaid Nota
 Slaid Gambar
2) Murid diberi penerangan
KBT
tentang ayat penyata.
KB

3) Murid dan guru bersoal jawab  Menjana idea

tentang ayat penyata. KP


 Verbal linguistik
4) Murid membina empat ayat  Interpersonal
penyata dengan bimbingan
guru berdasarkan kad NILAI
gambar yang dilihat secara
 Keyakinan
lisan.

EMK
 Pendidikan Sivik
dan
Kewarnegaraan
 Pendidikan Moral

EK
EK 1.2 Peka pada peluang

KEMAHIRAN INSANIAH
 Pembelajaran
Sepanjang Hayat
dan Pengurusan
Maklumat
Penilaian Kriteria
Kejayaan (i)
Langkah 2
(20 minit) Aktiviti Bina Ayat Penyata 1) Murid ditunjukkan dengan BBM
satu situasi gambar.  Slaid gambar
 Buku latihan
2) Murid dan guru berbincang Tatabaahsa
tentang kata kerja yang  Alat tulis
sesuai dengan gambar. KB
Arahan Guru  Menyelesaikan
3) Murid dikehendaki membina masalah
1) Sila bina ayat ayat berdasarkan gambar di KP
berdasarkan gambar dalam buku latihan  Interpersonal
berikut. Tatabahasa.
 Verbal linguistik

4) Murid dipilih secara rawak


NILAI
untuk membacakan ayat
 Kerajinan
yang dibina.

5) Guru menyemak hasil kerja KEMAHIRAN INSANIAH


murid dan memberikan  Kemahiran
pujian. Menyelesaikan
Masalah dan
Pemikiran Kritis
EK
EK 1.1 Bertanggungjawab
terhadap keputusan –
menyelesaikan tugasan

Penilaian Kriteria
Kejayaan (ii)
Langkah 3
(15 Minit) Menyelesaikan permainan 1) Guru membuka permainan BBM
Wordwall.  Wordwall
KB
2) Murid disebut nama oleh  Menjana idea
guru.
KP
3) Murid dikehendaki menyusun  Intrapersonal
i. Pentaksiran
perkataan hingga menjadi  Interpersonal
Pengukuhan
satu ayat penyata yang betul NILAI
 Murid diberikan
sambil disemak oleh guru.  Kerajinan
dengan tugasan atas
talian bagi  Berani

mengukuhkan
kefahaman. EK
EK 1.10 – Berorientasikan

Pautan Wordwall: pencapaian – Berusaha


mencapai objektif
https://wordwall.net/resource/7573552

KEMAHIRAN INSANIAH

 Kemahiran
Menyelesaikan
Masalah

Penutup KB
(3 Minit) Penutup Kognitif 1) Murid memberikan  Merumus
 Rumusan isi pelajaran kesimpulan perkara dan
aktiviti yang telah dipelajari NILAI
pada hari ini.  Ketelitian
Penutup Sosial  Keyakinan
 Pujian atas usaha 2) Guru memberikan komen  Kerjasama
dan kejayaan kepada murid-murid tentang KP
pelaksanaan pada hari ini.  Verbal-linguistik
 Interpersonal
3) Guru memberikan pujian atas
sikap murid yang
memberikan kerjasama
dalam kumpulan.

18. Refleksi

______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

19. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia

______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Lampiran
