Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

MATEMATIK TAHUN 5

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
Masa / Berdaya tahan
Bidang Sukatan dan Geometri
Tajuk Masa dan waktu Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 11.1
Standard Pembelajaran 11.1 (i) / Pemikir
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Kerja sepasukan
Objektif Pembelajaran 1. Menyatakan perkaitan antara unit masa melibatkan tahun, dekad Bersifat ingin tahu
dan abad.
Berperinsip
Tahun, dekad dan abad (Buku teks – Muka surat 143)
Bermaklumat
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Penyayang / Prihatin
Ringkasan Aktiviti 2. Murid Menyatakan perkaitan antara unit masa melibatkan tahun, Patriotik
dekad dan abad.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi Strategi Pengajaran dan
pelajaran. Pembelajaran

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis 5P

Lembaran kerja / Penyelesaian masalah


/ Hasil kerja Pembelajaran berasaskan
Pemerhatian projek
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian
Lisan Pembelajaran kooperatif
Tugasan
Projek Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Kontekstual
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Konstruktivisme
sesi akan datang.
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Kajian Masa Depan
Program Sekolah Pembelajaran Akses
Mengiringi murid keluar Kendiri
Catatan
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Darjah
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular
Ulasan Pentadbir / Pendekatan Berpusatkan
Murid
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 5

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
Masa / Berdaya tahan
Bidang Sukatan dan Geometri
Tajuk Masa dan waktu Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 11.2
Standard Pembelajaran 11.2 (i) a, b / Pemikir
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Kerja sepasukan
Objektif Pembelajaran 1. Menambah hingga tiga masa melibatkan: (a) tahun dan dekad, Bersifat ingin tahu
(b) tahun dan abad.
Berperinsip
Tambah masa (Buku teks – Muka surat 145))
Bermaklumat
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Penyayang / Prihatin
Ringkasan Aktiviti 2. Murid menambah hingga tiga masa melibatkan: (a) tahun dan Patriotik
dekad, (b) tahun dan abad.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi Strategi Pengajaran dan
pelajaran. Pembelajaran

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis 5P

Lembaran kerja / Penyelesaian masalah


/ Hasil kerja Pembelajaran berasaskan
Pemerhatian projek
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian
Lisan Pembelajaran kooperatif
Tugasan
Projek Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Kontekstual
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Konstruktivisme
sesi akan datang.
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Kajian Masa Depan
Program Sekolah Pembelajaran Akses
Mengiringi murid keluar Kendiri
Catatan
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Darjah
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular
Ulasan Pentadbir / Pendekatan Berpusatkan
Murid
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 5

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
Masa / Berdaya tahan
Bidang Sukatan dan Geometri
Tajuk Masa dan waktu Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 11.3
Standard Pembelajaran 11.3 (i) a / Pemikir
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Kerja sepasukan
Objektif Pembelajaran 1. Menolak hingga dua masa daripada satu masa melibatkan: (a) Bersifat ingin tahu
tahun dan dekad, (b) tahun dan abad.
Berperinsip
Tolak masa (Buku teks – Muka surat 148)
Bermaklumat
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Penyayang / Prihatin
Ringkasan Aktiviti 2. Murid menolak hingga dua masa daripada satu masa Patriotik
melibatkan: (a) tahun dan dekad, (b) tahun dan abad.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi Strategi Pengajaran dan
pelajaran. Pembelajaran

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis 5P

Lembaran kerja / Penyelesaian masalah


/ Hasil kerja Pembelajaran berasaskan
Pemerhatian projek
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian
Lisan Pembelajaran kooperatif
Tugasan
Projek Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Kontekstual
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Konstruktivisme
sesi akan datang.
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Kajian Masa Depan
Program Sekolah Pembelajaran Akses
Mengiringi murid keluar Kendiri
Catatan
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Darjah
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular

/ Pendekatan Berpusatkan
Murid
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 5

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
Masa / Berdaya tahan
Bidang Sukatan dan Geometri
Tajuk Masa dan waktu Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 11.4
Standard Pembelajaran 11.4 (i) a, b / Pemikir
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Kerja sepasukan
Objektif Pembelajaran 1. Mendarab melibatkan: (a) tahun dan dekad, (b) tahun dan Bersifat ingin tahu
abad, dengan nombor hingga dua digit.
Berperinsip
Darab masa (Buku teks – Muka surat 151)
Bermaklumat
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Penyayang / Prihatin
Ringkasan Aktiviti 2. Murid mendarab melibatkan: (a) tahun dan dekad, (b) tahun dan Patriotik
abad, dengan nombor hingga dua digit.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi Strategi Pengajaran dan
pelajaran. Pembelajaran

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis 5P

Lembaran kerja / Penyelesaian masalah


/ Hasil kerja Pembelajaran berasaskan
Pemerhatian projek
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian
Lisan Pembelajaran kooperatif
Tugasan
Projek Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Kontekstual
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Konstruktivisme
sesi akan datang.
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Kajian Masa Depan
Program Sekolah Pembelajaran Akses
Mengiringi murid keluar Kendiri
Catatan
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Darjah
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular
Ulasan Pentadbir
/ Pendekatan Berpusatkan
Murid
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 5

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
Masa / Berdaya tahan
Bidang Sukatan dan Geometri
Tajuk Masa dan waktu Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 11.5
Standard Pembelajaran 11.5 (i) a, b / Pemikir
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Kerja sepasukan
Objektif Pembelajaran 1. Membahagi melibatkan: (a) tahun dan dekad, (b) tahun dan Bersifat ingin tahu
abad, dengan nombor hingga dua digit.
Berperinsip
Bahagi masa (Buku teks – Muka surat 153)
Bermaklumat
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Penyayang / Prihatin
Ringkasan Aktiviti 2. Murid Membahagi melibatkan: (a) tahun dan dekad, (b) tahun Patriotik
dan abad, dengan nombor hingga dua digit.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi Strategi Pengajaran dan
pelajaran. Pembelajaran

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis 5P

Lembaran kerja / Penyelesaian masalah


/ Hasil kerja Pembelajaran berasaskan
Pemerhatian projek
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian
Lisan Pembelajaran kooperatif
Tugasan
Projek Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Kontekstual
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Konstruktivisme
sesi akan datang.
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Kajian Masa Depan
Program Sekolah Pembelajaran Akses
Mengiringi murid keluar Kendiri
Catatan
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Darjah
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular
Ulasan Pentadbir
/ Pendekatan Berpusatkan
Murid
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 5

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
Masa / Berdaya tahan
Bidang Sukatan dan Geometri
Tajuk Masa dan waktu Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 11.6
Standard Pembelajaran 11.6 (i) / Pemikir
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Kerja sepasukan
Objektif Pembelajaran 1. Menyelesaikan masalah harian melibatkan penambahan, Bersifat ingin tahu
penolakan, pendaraban dan pembahagian masa.
Berperinsip
Selesaikan masalah (Buku teks – Muka surat 157)
Bermaklumat
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Penyayang / Prihatin
Ringkasan Aktiviti 2. Murid menyelesaikan masalah harian melibatkan penambahan, Patriotik
penolakan, pendaraban dan pembahagian masa.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi Strategi Pengajaran dan
pelajaran. Pembelajaran

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis 5P

Lembaran kerja / Penyelesaian masalah


/ Hasil kerja Pembelajaran berasaskan
Pemerhatian projek
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian
Lisan Pembelajaran kooperatif
Tugasan
Projek Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Kontekstual
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Konstruktivisme
sesi akan datang.
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Kajian Masa Depan
Program Sekolah Pembelajaran Akses
Mengiringi murid keluar Kendiri
Catatan
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Darjah
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular
Ulasan Pentadbir
/ Pendekatan Berpusatkan
Murid
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
