Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

MATEMATIK TAHUN 5

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
Masa / Berdaya tahan
Bidang Sukatan dan Geometri
Tajuk Jisim Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 13.1
Standard Pembelajaran 13.1 (i) / Pemikir
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Kerja sepasukan
Objektif Pembelajaran
1. Menukar unit gram dan kilogram dalam perpuluhan dan pecahan Bersifat ingin tahu

Tukar unit gram dan kilogram (Buku teks – Muka surat 179) Berperinsip

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Bermaklumat


kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Penyayang / Prihatin
Ringkasan Aktiviti 2. Murid menukar unit gram dan kilogram dalam perpuluhan dan
pecahan. Patriotik
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
5P
Lembaran kerja
/ Penyelesaian masalah
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran berasaskan
Pentaksiran dan
Kuiz projek
Penilaian
Lisan
Tugasan Pembelajaran kooperatif
Projek
Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pada akhir pengajaran;
Pembelajaran Kontekstual
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Pembelajaran
sesi akan datang. Konstruktivisme

Kemahiran Belajar Cara


Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Belajar
Mesyuarat / Kursus
Kajian Masa Depan
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pembelajaran Akses
Catatan
Aktiviti luar Kendiri
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Rehat / Cuti Sakit Darjah

Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular
Ulasan Pentadbir
/ Pendekatan Berpusatkan
Murid
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 5

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
Masa / Berdaya tahan
Bidang Sukatan dan Geometri
Tajuk Jisim Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 13.2
Standard Pembelajaran 13.2 (i) / Pemikir
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Kerja sepasukan
Objektif Pembelajaran 1. Menambah hingga tiga jisim dalam perpuluhan dan pecahan Bersifat ingin tahu
tanpa dan dengan penukaran unit.
Berperinsip
Tambah jisim (Buku teks – Muka surat 181)
Bermaklumat
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Penyayang / Prihatin
Ringkasan Aktiviti 2. Murid menambah hingga tiga jisim dalam perpuluhan dan Patriotik
pecahan tanpa dan dengan penukaran unit.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi Strategi Pengajaran dan
pelajaran. Pembelajaran

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis 5P

Lembaran kerja / Penyelesaian masalah


/ Hasil kerja Pembelajaran berasaskan
Pemerhatian projek
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian
Lisan Pembelajaran kooperatif
Tugasan
Projek Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pada akhir pengajaran; Pembelajaran Kontekstual
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Konstruktivisme
sesi akan datang.
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Mesyuarat / Kursus Kajian Masa Depan
Program Sekolah Pembelajaran Akses
Mengiringi murid keluar Kendiri
Catatan
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Darjah
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Pembelajaran Masteri

Pendekatan Modular
Ulasan Pentadbir / Pendekatan Berpusatkan
Murid
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 5

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
Masa / Berdaya tahan
Bidang Sukatan dan Geometri
Tajuk Jisim Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 13.3
Standard Pembelajaran 13.3 (i) / Pemikir
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Kerja sepasukan
1. Menolak hingga dua jisim dari satu jisim dalam perpuluhan dan Bersifat ingin tahu
Objektif Pembelajaran
pecahan tanpa dan dengan penukaran unit.
Berperinsip

Tolak jisim (Buku teks – Muka surat 183) Bermaklumat

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Penyayang / Prihatin
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Patriotik
Ringkasan Aktiviti 2. Murid menolak hingga dua jisim dari satu jisim dalam
perpuluhan dan pecahan tanpa dan dengan penukaran unit.
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. Strategi Pengajaran dan
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi Pembelajaran
pelajaran.
5P
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
/ Penyelesaian masalah
Lembaran kerja
Pembelajaran berasaskan
/ Hasil kerja
projek
Pemerhatian
Pentaksiran dan
Kuiz Pembelajaran kooperatif
Penilaian
Lisan
Tugasan Pembelajaran kecergasan
Projek pelbagai

Pembelajaran Kontekstual
Pada akhir pengajaran;
Pembelajaran
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Konstruktivisme
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam
sesi akan datang. Kemahiran Belajar Cara
Belajar

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Kajian Masa Depan


Mesyuarat / Kursus
Pembelajaran Akses
Program Sekolah
Kendiri
Mengiringi murid keluar
Catatan
Aktiviti luar Pembelajaran Luar Bilik
Cuti Bencana / Cuti Khas Darjah
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit Pembelajaran Masteri
Ulasan Pentadbir
Pendekatan Modular

/ Pendekatan Berpusatkan
Murid
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
MATEMATIK TAHUN 5

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
Masa / Berdaya tahan
Bidang Sukatan dan Geometri
Tajuk Jisim Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 13.4
Standard Pembelajaran 13.4 (i) / Pemikir
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Kerja sepasukan
1. Mendarab jisim dalam perpuluhan dan pecahan dengan Bersifat ingin tahu
Objektif Pembelajaran nombor satu digit, dua digit, 100 dan 1000 tanpa dan dengan
penukaran unit hingga tiga tempat perpuluhan. Berperinsip

Darab jisim (Buku teks – Muka surat 185) Bermaklumat

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Penyayang / Prihatin
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Patriotik
2. Murid mendarab jisim dalam perpuluhan dan pecahan dengan
Ringkasan Aktiviti nombor satu digit, dua digit, 100 dan 1000 tanpa dan dengan
penukaran unit hingga tiga tempat perpuluhan. Strategi Pengajaran dan
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. Pembelajaran
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. 5P

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis / Penyelesaian masalah

Pembelajaran berasaskan
Lembaran kerja
projek
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran kooperatif
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian Pembelajaran kecergasan
Lisan
Tugasan pelbagai
Projek
Pembelajaran Kontekstual
Pada akhir pengajaran; Pembelajaran
Konstruktivisme
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Kemahiran Belajar Cara
sesi akan datang. Belajar

Kajian Masa Depan


Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Pembelajaran Akses
Mesyuarat / Kursus Kendiri
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pembelajaran Luar Bilik
Catatan
Aktiviti luar Darjah
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pembelajaran Masteri
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Pendekatan Modular

/ Pendekatan Berpusatkan
Ulasan Pentadbir Murid
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)


MATEMATIK TAHUN 5
Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
Masa / Berdaya tahan
Bidang Sukatan dan Geometri
Tajuk Jisim Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 13.5
Standard Pembelajaran 13.5 (i) / Pemikir
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Kerja sepasukan
1. Membahagi jisim dalam perpuluhan dan pecahan dengan Bersifat ingin tahu
Objektif Pembelajaran nombor satu digit, dua digit, 100 dan 1000 tanpa dan dengan
penukaran unit. Berperinsip

Bahagi jisim (Buku teks – Muka surat 167) Bermaklumat

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Penyayang / Prihatin
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Patriotik
2. Murid membahagi jisim dalam perpuluhan dan pecahan dengan
Ringkasan Aktiviti nombor satu digit, dua digit, 100 dan 1000 tanpa dan dengan
penukaran unit. Strategi Pengajaran dan
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. Pembelajaran
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. 5P

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis / Penyelesaian masalah

Pembelajaran berasaskan
Lembaran kerja
projek
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran kooperatif
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian Pembelajaran kecergasan
Lisan
Tugasan pelbagai
Projek
Pembelajaran Kontekstual
Pada akhir pengajaran; Pembelajaran
Konstruktivisme
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Kemahiran Belajar Cara
sesi akan datang. Belajar

Kajian Masa Depan


Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Pembelajaran Akses
Mesyuarat / Kursus Kendiri
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pembelajaran Luar Bilik
Catatan
Aktiviti luar Darjah
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pembelajaran Masteri
Cuti Rehat / Cuti Sakit Pendekatan Modular
Ulasan Pentadbir
/ Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)


MATEMATIK TAHUN 5

Tarikh
Kemahiran Abad ke-21
Kelas
Masa / Berdaya tahan
Bidang Sukatan dan Geometri
Tajuk Jisim Mahir berkomunikasi
Standard Kandungan 13.6
Standard Pembelajaran 13.6 (i) / Pemikir
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Kerja sepasukan
1. Menyelesaikan masalah harian melibatkan penambahan, Bersifat ingin tahu
Objektif Pembelajaran penolakan, pendaraban dan pembahagian jisim dalam
perpuluhan dan pecahan. Berperinsip

Selesaikan masalah (Buku teks – Muka surat 189) Bermaklumat

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Penyayang / Prihatin
kaitannya dengan tajuk pelajaran. Patriotik
2. Murid menyelesaikan masalah harian melibatkan penambahan,
Ringkasan Aktiviti penolakan, pendaraban dan pembahagian jisim dalam
perpuluhan dan pecahan. Strategi Pengajaran dan
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. Pembelajaran
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran. 5P

BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis / Penyelesaian masalah

Pembelajaran berasaskan
Lembaran kerja
projek
/ Hasil kerja
Pemerhatian Pembelajaran kooperatif
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian Pembelajaran kecergasan
Lisan
Tugasan pelbagai
Projek
Pembelajaran Kontekstual
Pada akhir pengajaran; Pembelajaran
Konstruktivisme
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Kemahiran Belajar Cara
sesi akan datang. Belajar

Kajian Masa Depan


Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:-
Pembelajaran Akses
Mesyuarat / Kursus Kendiri
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pembelajaran Luar Bilik
Catatan
Aktiviti luar Darjah
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Pembelajaran Masteri
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Pendekatan Modular
Ulasan Pentadbir
/ Pendekatan Berpusatkan
Murid

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi
