Anda di halaman 1dari 9

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 4 Cerdas
3. Masa : 8:00 pagi – 9:00 pagi
4. Tarikh : 9 Julai 2019
5. Hari : Selasa
6. Bilangan Murid : 36 orang
7. Tema : Pertanian dan Pertenakan
8. Tajuk : Kebaikan Bawang

9. Kemahiran Fokus : Membaca


10. Standard Kandungan
2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada
pelbagai bahan untuk memberi respons dengan betul.

11. Standard Pembelajaran


2.4.3 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat dengan tepat
daripada pelbagai bahan untuk membuat penilaian dengan betul.
12. Objektif
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
i. membaca lirik lagu “Baiknya Bawang” dengan tepat dan betul.
ii. Menyatakan 3 maklumat yang tersurat berdasarkan lirik lagu “Baiknya
Bawang”
13. Sistem Bahasa
 Sebutan dan Intonasi.
 Kosa kata: Kanser, penyembuhan, selsema

14. Pengisian Kurikulum / Elemen Merentasi Kurikulum


 Ilmu : Pendidikan Alam Sekitar
 Nilai : kasih sayang, menghargai, kerjasama
 Kreativiti : Imaginasi dan visualisasi
 Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan
menghasilkan idea
15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
 KB: menghubung kait pengalaman
 KP: verbal linguistik dan interpersonal
 BCB: memproses maklumat yang diberikan
 Pembelajaran Konstruktivisme : menghubungkait pengetahuan sedia
tentang pertanian.
 Pembelajaran Konstekstual
16. Bahan Bantu Mengajar

Bi Jenis Bilangan
l
1 Lirik lagu ‘ Baiknya Bawang’ 1
2 Lembaran peta I Think 5
3 Lembaran kerja 36
4 Pembesar suara 1
5 Puzzle bawang 5

17. Pengetahuan Sedia Ada


Murid mempunyai pengetahuan sedia ada tentang bawang.

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Catatan


dan Pembelajaran
Set Induksi  Cantum puzzle 1. Guru memberi BBM
5 minit bawang puzzle kepada  Puzzle Bawang
 Isi pelajaran setiap
Bersoal jawab kumpulan.Setiap KB
tentang gambar kumpulan Menghubung kait
bawang tersebut dikehendaki
Contoh soalan: menyelesaikan BCB
- Apakah warna puzzle tersebut. Mengumpul maklumat
bawang? 2. Kemudian, murid
- Di manakah dan guru bersoal Pembelajaran
bawang dijual? jawab tentang Kontekstual
- Apakah puzzle yang Menghubung kaitkan
kegunaan mempunyai dengan pengalaman
bawang? gambar bawang dalam kehidupan.
tersebut.
Teknik
 Soal jawab

Langkah 1  Nyanyian lagu 1. Murid membaca BBM


20 minit “Baiknya Bawang” lirik lagu “Baiknya 
 Isi Pelajaran Bawang” dengan Ciri PA21
Membaca lirik lagu bimbingan guru.  Berkomunikasi
“Baiknya Bawang” 2. Kemudian, murid secara lisan secara
Lirik lagu membaca lirik berkesan
Bawang, lagu tersebut
Ada merah dan secara beramai-
putih, ramai. Nilai Murni
Besar, kecil, bulat, 3. Setelah itu, murid  Bekerjasama
bujur, mendengar  Berkeyakinan
Enak dimasak, nyanyian lagu
bersama semua... “Baiknya Bawang”
dan murid-murid KP
Bawang, menyanyikan lagu  Verbal linguistik
Banyak “Baiknya Bawang”  Interpersonal
kebaikannya, secara beramai-
Rawat demam dan ramai.
selsema, 4. Secara
Mempercepatkan, berkumpulan
proses murid-murid Penilaian Objektif (i)
penyembuhan... menyanyikan lagu
#korus tersebut.
5. Guru membimbing
Adakalaku terlupa, murid seandainya
Adakalaku terleka, ada melakukan
Bahawa Kau kesalahan.
bawang
merawat dan
mencegah
kanserku...

Wahai Bawang,
Menghalang
penyakit,
Banyak vitamin dan
protein,

Ba ba ba ba ba
wang
(x2),
Berhenti
membawang...

Wahai Bawang,
Akanku berjanji,
Mencuba makan
dirimu
Ba ba ba ba ba
wang
(x2),
Sungguh bawang
baik
kepadamu.
Langkah 2  Penerangan 1. Guru memberi BBB
20 minit maklumat tersurat penerangan  Kertas Majung
daripada lirik lagu. tentang isi tersurat
dan memberi Pendekatan
contoh  Tematik
berdasarkan lirik
lagu. KB
2. Secara  Menghubungkait
berkumpulan
murid-murid Teknik
dikehendaki  Perbincangan
menyenaraikan KP
kebaikan bawang
 Interpersonal
berdasarkan lirik
 Verbal Linguistik
lagu “Baiknya
Bawang” pada
Nilai Murni
kertas majung
 Kerjasama
yang diberikan.
 Keyakinan
3. Setelah itu, murid
 Tanggungjawab
dikehendaki
 Hormat-
menampal kertas
menghormati
dihadapan dan
belakang kelas.
Penilaian Objektif (ii)
4. Setiap kumpulan
dikehendaki untuk
membentang hasil
kerja mereka.
5. Guru-guru
memberi
bimbingan
seandainya murid
melakukan
kesilapan.
Langkah 3 Penilaian 1. Guru BBM
15 minit Pengayaan menggedarkan  Lembaran kerja
Edaran lembaran kerja lembaran kerja BCB
keada murid  Kemahiran
pengayaan. mengumpul
1. Murid pemulihan maklumat
Pemulihan dikehendaki untuk
Salin maklumat tersurat menyalin semula
lirik lagu “Baiknya maklumat tersurat
Bawang” lirik lagu “ Baik
Bawang”
Penutup Kognitif 1. Guru memilih dua BCB
5 minit  Rumusan isi orang daripada  Kemahiran
pelajaran murid dalam kelas membuat rumusan
Sosial tersebut untuk Nilai
 Nyanyian lagu membuat  Berkeyakinan
“Baiknya Bawang” kesimpulan
tentang aktiviti
yang telah
dijalankan pada
hari tersebut.
2. Guru membuat
rumusan dan
kesimpulan
terhadap akitviti
yang dijalankan
pada hari tesebut.
3. Guru dan murid
menyanyikan lagu
“Baiknya
Bawang”.

18. Refleksi
19. Ulasan guru pembimbing/ pensyarah pembimbing

BAIKNYA BAWANG
(Lagu asal: Azzara Band)
Hooo
Haaaa
Bawang,
Ada merah dan putih,
Besar, kecil, bulat, bujur,
Enak dimasak, bersama semua...

Bawang,
Banyak kebaikannya,
Rawat demam dan selsema,
Mempercepatkan, proses penyembuhan...

#Chorus
Adakalaku terlupa,
Adakalaku terleka,
Bahawa Kau bawang merawat mencegah kanserku...

Wahai Bawang,
Menghalang penyakit,
Banyak vitamin dan protein,
Ba ba ba ba ba wang (x2),
Berhenti membawang...

Wahai Bawang,
Akanku berjanji,
Mencuba makan dirimu,
Ba ba ba ba ba wang (x2),
Sungguh bawang baik kepadamu...

Baca petikan di bawah dan jawab soalan-soalan yang diberikan berdasarkan petikan.

Penternakan kambing telah bermula semenjak beribu-ribu tahun dahulu. Kemungkinan


besar kambing adalah ternakan yang mula-mula sekali dijinakkan dan dipelihara untuk
penghasilan daging, susu dan kulit.

Walaupun kambing telah lama dipelihara oleh penternak di negara kita, perusahaan
ini dikendalikan secara kecil-kecilan, sebagai aktiviti sampingan, mengawal rumpai, sebagai
satu hobi dan juga untuk sumber protein haiwan bagi keperluan keluarga. Sifatnya suka
merayau dan memilih makanan, terutamanya pucuk tumbuhan. Pucuk tumbuhan boleh
menentukan kambing memperoleh zat makanan yang cukup.

Kambing dan biri-biri dipelihara bagi tujuan pengeluaran daging sementara, bakinya
adalah untuk pengeluaran susu. Pemeliharaan kambing boleh mendatangkan dua hasil
utama, iaitu daging dan susu. Ternakan untuk susu dapat digunakan sebagai pengeluar
daging apabila susunya berkurang.

Baka-baka kambing yang boleh digunakan untuk keluaran daging biasanya


mempunyai badan yang padat jika dibandingkan dengan baka pengeluaran susu. Kambing-
kambing jenis ini tidak begitu besar seperti baka-baka kambing susu.

Susu kambing didapati mempunyai mutu yang lebih baik berbanding dengan susu
lembu, terutama dari segi kandungan protein dan lemaknya.

1. Apakah tujuan penternakan kambing?


___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
.
2. Mengapakah kambing suka makan pucuk tumbuhan?
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

3. Baka kambing yang manakah mempunyai badan yang padat?


___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

4. Antara susu kambing dengan lembu, manakah yang bermutu?

___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
