Anda di halaman 1dari 44

Chapter

#04

Building
Component
Analysis & Design

Page 20
Slab Design

4.1 Roof Slab Design:

Concrete Compressive Strength, ƒc’ = 4000 psi

Yield strength of steel, ƒy = 60,000 psi

Unit weight of concrete = 150 lb/ft3

Unit weight of brick wall = 120 lb/ft3

Lime concrete =30 psf

Floor finish = 20 psf

Plaster =6 psf

Live load, w = 40 psf

Floor to floor height=10 ft

Beam width = 12’

Slab Panel (QRUV) has the max size.

Length, b = 23’ , Width, a = 14’

m= = = 0.608 ≈ 0.6 so, slab action is two way.

Thickness Calculation:

Thickness of slab = * perimeter Q R

= * 2*(14+23)

= 0.411 ft b=23 in

Page 21
= 4.93”

U a=14in V

Assume, slab thickness = 5”

Dead Load:

Self wt. = *150 psf = 62.5 psf

Lime concrete, = 30 psf

Plaster, = 6 psf

Total Dead Load = 98.5 psf

Factored Dead Load = 1.4 * 98.5 psf = 137.9 psf

Live load, = 40 psf

Factored Live Load = 1.7 * 40 psf = 68 psf

Total Load = Factored Dead Load + Factored Live Load

= 137.5+68 = 205.9psf

Moment Calculation:
Negative moment at continuous edges:

Ma neg. = 0.089 *205.9 *142 lb-ft =3592 lb-ft

Mb neg. = 0.011 * 205.9 *252 lb-ft =1198 lb-ft

Positive moment

Ma pos.(DL+LL) = (0.053*13709 +0.067*68)*142 =2325 lb-ft

Mb pos. (DL+LL) = (0.007*137.9+0009*68)*232 lb-ft

Positive moment at discontinuous edges

Ma neg = * 2325=775 lb-ft

Mb neg = *835=278 lb-ft

Page 22
Effective depth d should be checked for max moment i.e. 3592 lb-ft

Ρb = 0.85 * β1 *

. Assume, ρ =ρmax=0.75 ρb

Ρb = 0.85 * β1 *

=0. 85*0.85* * =0.0285

So, ρ=0.75*0.0285 =0.0214

Now, dreq=

= in

=1.96 in

dpro= 5”-1”=4”

so, dpro > dreq, so thickness is ok.

Steel Calculation:
As=ρbd

Short Direction:
Mid Span:

Mu = φ ρ fy b d2 (1 - 0.59 * )

2325*12=0.9*ρ*60000*12*42(1-0.59* )

ρ =0.00276

So , As= ρbd=0.00276*12*4=0.132 in2/ft

As min=200bd/fy =200*12*4/60000 in2/ft=0.16 in2/ft

Page 23
Continuous edge:

Mu = φ ρ fy b d2 (1 - 0.59 * )

3592*12=0.9*ρ*60000*12*42(1-0.59*ρ*60/4)

ρ =0.0043

As=0.0043*12*4 in2/ft=0.206 in2/ft

Discontinuous edge:

As=⅓*0.16=0.053 in2/ft

Steel Requirement: Select #3@6”c/c

Long Direction:
Mid span:

Ρ=0.00127

As=0.00127*12*4 in2/ft =0.054 in2/ft

Continuous edge:

Mu = φ ρ fy b d2 (1 - 0.59 * )

1198*12=0.9*ρ*60000*12*42(1-0.59*ρ*60/4)

Ρ=0.0014 in2/ft

As=0.0014*12*4 in2/ft=0.0672 in2/ft

As min=0.16 in2/ft

Discontinuous edge:

As=1/3*0.16=0.053 in2/ft

As min=0.16 in2/ft

Steel selection #3@8”c/c

Page 24
Fig: 4.1 Reinforcement distribution on Roof Slab

4.2 Floor Slab Design:


Concrete Compressive Strength, ƒc’ = 4000 psi

Yield strength of concrete, ƒy = 60,000 psi

Unit weight of concrete = 150 lb/ft3

Unit weight of brick wall = 120 lb/ft3

Floor finish = 20 psf

Page 25
Plaster =6 psf

Live load, w = 80 psf

Floor to floor height=10 ft

Beam width = 12’

For 3rd & 4th floor:


Slab Panel (LMPQ): has the max size.

Length, b = 23’ ,Width, a = 14’

m= = = 0.608 ≈ 0.6 So, slab action is two way.

Dead Load:

a =14ft

L a=14 ft M
Self wt. = *150 psf = 62.5 psf

Plaster, = 6 psf b=23 ft

Partition wall =

=34.21 psf
Total Dead Load = 62.5+6+20+34.21 psf P Q

=122.71 psf

Factored Dead Load = 1.4 * 122.71 psf = 171.8 psf

Live load, = 80 psf

Factored Live Load = 1.7 * 80 psf=136 psf

Total Load = Factored Dead Load + Factored Live Load

= 171.8+136 = 307.8psf

Moment Calculation:

Page 26
Negative moment at continuous edges

Ma neg. = 0.081*307.8 *142 lb-ft =4886.6 lb-ft

Mb neg. = 0.01*289.06 *232 lb-ft =1628.3 lb-ft

Positive moment

Ma pos.(DL+LL) =2691 lb-ft

Mb pos. (DL+LL)=867 lb-ft

Effective depth d should be checked for max moment i.e.4580 lb-ft

ρ =ρmax=0.75 ρb=0.0214

dred =2.28”

dpro= 5”-1”=4”

so, dpro > dreq, so thickness is ok.

Steel Calculation:

Short Direction:
Mid Span:

Mu = φ ρ fy b d2 (1 - 0.59 * )

2691*12=0.9*ρ*60000*12*42(1-0.59* )

ρ=0.0032

So , As= ρbd=0.0032*12*4=0.154 in2/ft

As min=200bd/fy=200*12*4/60000 in2/ft=0.16 in2/ft

Select #3@8”c/c

Continuous edge:

Page 27
Mu = φ ρ fy b d2 (1 - 0.59 * )

4886.6*12=0.9*ρ*60000*12*42(1-0.59*ρ*60/4)

Ρ=0.00597

As=0.00597*12*4 in2/ft=0.287 in2/ft

One half positive steel continue to support, use extra stirrup 2#3

Long Direction:
Ρ=0.00133

As=0.00133*12*3.52 in2/ft=0.056 in2/ft

As min=0.14 in2/ft Select #3@8”c/c

Continuous edge:

1628.3*12=0.9*ρ*60000*12*42(1-0.59*ρ*60/4)

Ρ=0.00192 in2/ft

As=0.00192*12*4 in2/ft=0.092in2/ft

As min=0.16 in2/ft

One half positive steel continue to support, use extra stirrup 1#3

Page 28
Fig:4.2 Reinforcement distribution 3rd & 4th slab

Page 29
4.3 Residential Unit:
Concrete Compressive Strength, ƒc’ = 4000 psi

Yield strength of concrete, ƒy = 60,000 psi

Unit weight of concrete = 150 lb/ft3

Unit weight of brick wall = 120 lb/ft3

Floor finish = 20 psf

Plaster =6 psf

Live load, w = 60 psf

Floor to floor height=10 ft

Beam width = 12’

Slab Panel (MNQR): has the max size.

Length, b = 23’, Width, a = 14’

m= = = 0.608 ≈ 0.6 So, slab action is two way.

Dead Load:

Self wt. = *150 psf = 62.5 psf

Plaster, = 6 psf

Floor finish = 20 psf

Partition wall = =51.6 psf

Total Dead Load = 62.5+6+20+52 psf =140 psf

Factored Dead Load = 1.4 * 140 psf = 196 psf

Live load, = 60 psf

Factored Live Load = 1.7 * 60 psf =102 psf

Page 30
Total Load = Factored Dead Load + Factored Live Load = 139.6+102 = 298psf

Moment Calculation:
Negative moment at continuous edges:

Ma neg. = 0.079*298 *142 lb-ft =4614.23 lb-ft

Mb neg. = 0.02*298 *232 lb-ft=3152.84 lb-ft

Positive moment

Ma pos.(DL+LL) =(0.04*196 +0.064*1102)*142 lb-ft =3094 lb-ft

Mb pos. (DL+LL) = (0.007*196+0.01*102)*232 lb-ft =1265 lb-ft

Effective depth d should be checked for max moment i.e.4614.23 lb-ft

ρ =ρmax=0.75 ρb=0.0214

Now, dreq=

= in

=2.22 in

dpro= 5”-1”=4”

so, dpro > dreq, so thickness is ok.

Steel Calculation:
As=ρbd

Short Direction:
Mid Span:

Mu = φ ρ fy b d2 (1 - 0.59 * )

3094*12=0.9*ρ*60000*12*42(1-0.59* )

Page 31
Ρ=0.0037

So , As= ρbd

=0.0037*12*4

=0.1776 in2/ft

As min=200bd/fy

=200*12*4/60000 in2/ft

=0.16 in2/ft

Continuous edge:

Mu = φ ρ fy b d2 (1 - 0.59 * )

4614.2*12=0.9*ρ*60000*12*42(1-0.59*ρ*60/4)

Ρ=0.0056

As=0.0056*12*4 in2/ft

=0.2688 in2/ft

Long Direction:
Ρ=0.00133

As=0.00133*12*3.52 in2/ft

=0.056 in2/ft

As min=0.14 in2/ft

Continuous edge:

Mu = φ ρ fy b d2 (1 - 0.59 * )

1268*12=0.9*ρ*60000*12*42(1-0.59*ρ*60/4)

Ρ=0.00195 in2/ft

As=0.00195*12*4 in2/ft

=0.0819in2/ft As min=0.16 in2/ft

Page 32
Vertical Load Analysis:

4.4 Roof Slab Frame : (OPQR)

Load Calculation:

Member OP:
self wt of beam =1*1.5*150 lb/ft

=225 lb/ft =0.23 k/ft

Load from slab = wl22/4l2*2

Here, w = 177.9 psf (for, 1.4 DL +LL)

=177.9*142*2/(4*14) lb/ft

= 1245.3 lb/ft

= 1.25 lb/ft

Load from slab= wl22/4l2*2

Here, w = 205.9 psf (for, 1.4 DL + 1.7LL)

= 1441 lb/ft

=1.44 k/ft

Total distribution load = (1.4*0.23+1.25) k/ft

= 1.57 k/ft (for, 1.4 DL +LL)

= (1.4*0.23+1.44) k/ft

= 1.76 k/ft (for, 1.4 DL + 1.7LL)

Member PQ:
Total distribution load = 1.57 k/ft (for, 1.4 DL +LL)

Page 33
= 1.76 k/ft (for, 1.4 DL + 1.7LL)

Member QR:

Total distribution load = 1.57 k/ft (for, 1.4 DL +LL)

= 1.76 k/ft (for, 1.4 DL + 1.7LL)

Analysis by co-efficient method:

Member OP:

1/16 1/14 1/10

15 ft

O P

Mid span moment = 1/14*w*ln2 (for, 1.4 DL + 1.7LL)

= 1/14*1.76*142 k-ft

= 24.64 k-ft

Negative moment,

Moment at O, Mo = - 1/16*1.57*142 k-ft (for, 1.4 DL +LL)

Page 34
= - 19.23 k-ft

Moment at P, Mp = - 1/10*1.57*142 k-ft (for, 1.4 DL +LL)

= - 30.77 k-ft

Member PQ:

1/11 1/16 1/11

15 ft

P Q
Mid span moment = 1/16*w*ln2 (for, 1.4 DL + 1.7LL)

= 1/16*1.76*142 k-ft

= 21.56 k-ft

Negative moment,

Moment at P, Mp = - 1/11*1.57*142 k-ft (for, 1.4 DL +LL)

= - 27.97 k-ft

Moment at P, Mp = - 1/11*1.57*142 k-ft (for, 1.4 DL +LL)

= - 27.97 k-ft

Member QR:
Mid span moment = 24.64 k-ft (for, 1.4 DL + 1.7LL)

Negative moment,

Moment at O, Mo = - 1/16*1.57*142 k-ft (for, 1.4 DL +LL)

= - 19.23 k-ft
Page 35
Moment at Q, Mq = - 30.77 k-ft (for, 1.4 DL +LL)

24.64 21.56 24.64

O P Q R

19.2 27.97 27.97 19.23

30.77 30.77

4.5 Floor Slab Frame : (OPQR)

Load Calculation (Residential Unit)

Member OP:
self wt of beam = 0.23 k/ft

LL=60psf

Load from slab (STOP)

Self wt =62.5 psf

Plaster =6 psf

FF=20psf

Partition wall =

=38.95 psf

Total D L=62.5+20+38.95=127.45 psf

Total factored load=238.43 psf (for, 1.4 DL +LL)

=280.43 psf (for, 1.4 DL + 1.7LL)

Page 36
Load from slab(KLOP)

Total factored load=256 psf (for, 1.4 DL +LL)

=205.9 psf (for, 1.4 DL + 1.7LL)

So total Load from slab = 256*142/(4*14)+238.43*142/(4*14) psf

(for, 1.4 DL +LL) =1730.51 psf

=1.73 k/ft

So total Load from slab = 298*142/(4*14)+280.43*142/(4*14) psf

(for, 1.4 DL +1.7LL) =2024.5 psf

=2.02 k/ft

Load from wall = (10-1.5)*5/12*120*9.33=283.23 psf =0.283 k/ft

Total distribution load = 1.4*(0.23+0.283) + 1.73 k/ft

= 2.45 k/ft (for, 1.4 DL +LL)

= 1.4*(0.23+0.283) + 2.02 k/ft

= 2.74 k/ft (for, 1.4 DL + 1.7LL)

Member PQ:
Load from slab (LMPQ)

Total factored load=231.8 psf (for, 1.4 DL +LL)

=273.8 psf (for, 1.4 DL + 1.7LL)

Load from slab(TVPQ)

Load from slab = wl22/4l2

Here, w = 261 psf (for, 1.4 DL +LL)

w = 303 psf (for, 1.4 DL + 1.7LL)

So total Load from slab = 231.8*142/(4*14)+261*142/(4*14) psf

(for, 1.4 DL +LL) =1724.8 psf

=1.72 k/ft

Page 37
So total Load from slab = 273.8*142/(4*14)+303*142/(4*14) psf

(for, 1.4 DL +1.7LL) =2018.8 psf

=2.02 k/ft

Load from wall =0.43 k/ft

Total distribution load = 1.4*(0.23+0.43) + 1.72 k/ft

= 2.64 k/ft (for, 1.4 DL +LL)

= 1.4*(0.23+0.43) + 2.02 k/ft

= 2.94 k/ft (for, 1.4 DL + 1.7LL)

Member QR:
Total distribution load = 2.45 k/ft (for, 1.4 DL +LL)

= 2.74 k/ft (for, 1.4 DL + 1.7LL)

38.36 36.02 38.36

O P Q R

30.1 47.04 47.04 30.01

48.02 48.02

4.6 Load Calculation (Official Unit)

Member OP:
Load from slab (STOP)

Total factored load=203.9 psf (for, 1.4 DL +LL)

Page 38
=259.9 psf (for, 1.4 DL + 1.7LL)

Load from slab(KLOP)

Total factored load=203.9 psf (for, 1.4 DL +LL)

=259.9 psf (for, 1.4 DL + 1.7LL)

So total Load from slab =1427.3 psf

(for, 1.4 DL +LL) =1.43 k/ft

So total Load from slab

(for, 1.4 DL +1.7LL) =1819 psf

=1.82 k/ft

Total distribution load = 1.4*(0.23)+1.43 k/ft

= 1.752 k/ft (for, 1.4 DL +LL)

= 1.4*(0.23)+1.82 k/ft

= 2.142k/ft (for, 1.4 DL + 1.7LL)

Member PQ:
Load from slab (LMPQ)

Total factored load=251.79 psf (for, 1.4 DL +LL)

=308 psf (for, 1.4 DL + 1.7LL)

Load from slab(TVPQ)

Total factored load = 251.79 psf (for, 1.4 DL +LL)

= 308 psf (for, 1.4 DL + 1.7LL)

So total Load from slab

(for, 1.4 DL +LL) =1762.5 psf

=1.76 k/ft

So total Load from slab

Page 39
(for, 1.4 DL +1.7LL) =2156psf

=2.16 k/ft

Load from wall =0.43 k/ft

Total distribution load = 1.4*0.23 + 1.76 k/ft

= 2.082 k/ft (for, 1.4 DL +LL)

= 1.4*0.23 + 2.16 k/ft

= 2.482 k/ft (for, 1.4 DL + 1.7LL)

Member QR:
Total distribution load = 1.042 k/ft (for, 1.4 DL +LL)

= 1.232 k/ft (for, 1.4 DL + 1.7LL)

30 36.4 17.25

O P Q R

21.45 34.32 36.5 36.5 20.4 12.76

4.7 Load Calculation (Market)

Member OP:

Total distribution load = 2.554 k/ft (for, 1.4 DL +LL)

Page 40
= 2.482 k/ft (for, 1.4 DL + 1.7LL)

Member PQ:

Total distribution load = 1.752k/ft (for, 1.4 DL +LL)

= 2.142 k/ft (for, 1.4 DL + 1.7LL)

Member QR:

Total distribution load = 1.744k/ft (for, 1.4 DL +LL)

= 1.934 k/ft (for, 1.4 DL + 1.7LL)

41.23 21.46 27.1

O P Q R

31.29 31.23 31.23 21.36

50.1 34.2

Page 41
24.64 21.56 24.64

19.23 27.97 27.97 30.77 19.23


30.77
36.02 38.36
38.36
30.01 48.02 47.97 47.04 48.02 30.01
38.36 36.02 38.36

30.01 48.02 47.97 47.04 48.02 30.01


38.36 36.02 38.36

30.01 48.02 47.97 47.04 48.02 30.01


38.36 36.02 38.36

30.01 48.02 47.97 47.04 48.02 30.01


38.36 36.02 38.36

30.01 48.02 47.97 47.04 48.02 30.01


30 30.4 17.25

21.45 34.32 36.5 36.5 20.4 12.76


30 30.4 17.25

21.45 34.32 36.5 36.5 20.4 12.76


41.23 21.46 27.1

31.29 50.1 31.23 31.23 34.2 21.36


41.23 21.46 27.1

31.29 50.1 31.23 31.23 34.2 21.36


41.23 21.46 27.1

31.29 58.01 31.23 31.23 34.2 21.36

O P Q R

Fig: 4.3: Vertical load analysis of frame OPQR ( unit: k-ft )

Page 42
36.57 30.89 36.57

28.68 45.90 40.13 40.13 45.90 28.68

61.32 53.66 61.32


42.63 77.8 70.73 70.73 77.8 48.63
61.32 53.66 61.32

42.63 77.8 70.73 70.73 77.8 48.63


61.32 53.66 61.32

42.63 77.8 70.73 70.73 77.8 48.63


61.32 53.6 61.32

42.63 77.8 70.73 70.73 77.8 48.63


61.32 53.66 61.32

42.63 77.8 70.73 70.73 77.8 48.63


33.81 31.64 63

27.17 43.47 42.514 42.514 88 55


33.81 31.64 63

21.17 43.47 42.414 42.514 88 55


35.224 29.57 68

28.42 45.47 39.56 39.56 88 55


35.224 29.57 68

28.42 45.47 39.56 39.56 88 55


35.224 29.57 68

28.42 45.47 39.56 39.56 88 55

S T U V

Fig: 4.4: Vertical load analysis of frame STUV ( unit: k-ft )

Page 43
82 71.75 71.75 82

64.14 102.63 93.3 93.3 93.3 102.63 64.14


147.74 117.04 128.94 142.45

118.36 189.38 153.89 153.89 149.56 149.56 181.98 113.74


147.74 117.04 128.94 142.45

118.36 189.38 153.89 153.89 149.56 149.56 181.98 113.74


147.74 117.04 128.94 142.45

118.36 189.38 153.89 153.89 149.56 149.56 181.98 113.74


147.74 117.04 128.94 142.45

118.36 189.38 153.89 153.89 149.56 149.56 181.98 113.74


147.74 117.04 128.94 142.45

118.36 189.38 153.89 153.89 149.56 149.56 181.98 113.74


139.27 118.36 118.36 136.6

103.48 165.58 150.52 150.52 150.52 150.52 165.58 103.49


139.27 118.36 118.36 136.6

103.48 165.58 150.52 150.52 150.52 150.52 165.58 103.49


143.96 125.97 125.97 143.96

111.09 117.74 161.58 161.58 161.58 161.58 177.74 111.09


143.96 125.97 125.97 143.96

111.09 117.74 161.58 161.58 161.58 161.58 177.74 111.09


143.96 125.97 125.97 143.96

111.09 117.74 161.58 161.58 161.58 161.58 177.74 111.09

Page 44
Fig: 4.5: Vertical load analysis of frame AEKOS ( unit: k-ft )

136.03 119 119 136.03

104.15 166.61 151.49 151.49 151.49 151.49 166.6 104.15


185.52 166.97 161.68 198

162.34 259.7 211.12 211.12 181.8 181.8 241.75 151.1


185.52 166.97 161.68 198

162.34 259.7 211.12 211.12 181.8 181.8 241.75 151.1


185.52 166.97 161.68 198

162.34 259.7 211.12 211.12 181.8 181.8 241.75 151.1


185.52 166.97 161.68 198

162.34 259.7 211.12 211.12 181.8 181.8 241.75 151.1


185.52 166.97 161.68 198

162.34 259.7 211.12 211.12 181.8 181.8 241.75 151.1


290.19 251.94 253.92 287.92

224.5 359.19 323.17 251.94 326.54 326.54 355.49 222.18


290.19 323.17 253.92 287.92

224.5 359.19 323.17 251.94 326.54 326.54 355.49 222.18


203.29 177.88 174.9 200

148.45 237.52 215.93 215.93 211.12 211.12 232.23 145.14


203.29 177.88 174.9 200

148.45 237.52 215.93 215.93 211.12 211.12 232.23 145.14


203.29 177.88 174.9 200

148.45 237.52 215.93 215.93 211.12 211.12 232.23 145.14

Fig 4.6: Vertical load analysis of frame BFLPT ( unit: k-ft )

Page 45
We know sustained wind pressure at height Z in kn/m2

qz = cc * ci * cz * vb2

where cc=Velocity to pressure conversion coefficient

=47.2*10-6

ci= Structural importance coefficient

cz=Combined height & exposure coefficient

vb=Basic wind speed in km/h

For Sylhet city basic wind speed, vb= = 195 km/h

Structural importance coefficient , ci

= standard occupancy structure =1

qz =47.2*10-6*1* cz*1952

=1.795 cz

We know design wind pressure at height Z in kn/m2

PZ= CG*CP* qz

Where CG=Gust coefficient

CP=Pressure coefficient

Height at building ( 10 story)= 105’ =30.004 m

Page 46
L=96ft

B=15ft h=105 ft

B F L P T

CP=1.2

PZ= CG*1.2*1.765* cz

=2.154*CG* cz

Table: 4.1 wind load calculation


H( ft) H( m) cz CG PZ ( kn /m2) PZ( k/ft2)

5 1.524 0.368 1.654 1.311 0.0274


15 4.572 0.368 1.654 1.514 0.0274
25 7.62 0.456 1.552 1.524 0.0318
35 10.67 0.531 1.484 1.697 0.0355
45 13.72 0.595 1.438 1.823 0.0381
55 17.76 0.651 1.403 1.967 0.0412
65 19.81 0.701 1.376 2.077 0.0434
75 22.86 0.747 1.353 2.177 0.0456
85 25.9 0.79 1.333 2.268 0.0474
95 28.96 0.83 1.317 2.355 0.0489

105 32.004 0.879 1.298 2.458 0.0513

Page 47
Design Wind Load : Frame BFLPT
According to surface area method:

Design wind pressure =∑ PZ *AZ

Where AZ=Expose area of height Z,

F10=0.0513*10/2*(15+15)/2 = 3.85 k

F9 = 0.0489 * 10 *15 = 7.34 k

F8 = 0.0474 * 10 *15 = 7.34 k

F7 = 0.0455 * 10 *15 = 6.83 k

F6 = 0.0435* 10 *15 = 6.53 k

F5 = 0.0411 * 10 *15 = 6.14 k

F4 = 0.0381 * 10 *15 = 5.72 k

F3 = 0.0355 * 10 *15 = 5.33 k

F2 = 0.0318 * 10 *15 = 4.77 k

F1 = 0.0274 * 10 *15 = 4.11 k

Fb = 0.0274 * 10 *15 = 4.11 k

Page 48
Fig 4.7: Moment distribution for wind load of frame BLFPT ( unit: k-ft )

Page 49
Fig 4.8: Moment diagram for wind load of frame BLFPT ( unit: k-ft )

Page 50
Dead load for floor( 5,6,7,8 )

wt. of slab=(150*5/12+6+20)*96*45/1000=382.32 k

wt of beam=( 5*45+15+4*96)*1*1.5*150/1000=140.4 k

wt of column= 22*(10*1.5*1.5)*150/1000=74.25 k

wt of side wall = [(96*2+45*2)*8.5*10/12*120-8.67*10*10/12*120-8*10*10/12*120-


4*3*7*10/12*120-3*2.5*7*10/12*120]/1000 k =210 k

wt of partition wall = [ 360*10*5/12*120 +230*5/12*8.5*120 -11*3*7*5/12*120-


6*2.5*7*5/12*120]/1000 k

=261k

wt of balcony = [ 23.88*6.17*5/12*150+45*6.17*5/12*150]/1000 k

= 26.56 k

Total wt = (382.32+140.4+74.25+210+261+26.56)k

=1094 k

=4866 kN

Dead load for floor( 3,4 )

wt. of slab=(150*5/12+6+20)*96*45/1000=382.32 k

wt of beam=( 5*45+15+4*96)*1*1.5*150/1000=140.4 k

wt of column= 22*(10*1.5*1.5)*150/1000=74.25 k

wt of side wall = [(96*2+45*2)*8.5*10/12*120-2*8.5*10/12*120-8*8.5*10/12*120]/1000 k


=217 k

wt of partition wall = [45*5*10*120+2*96*5*10*120]/1000 k

=110 k

Total wt = (382.32+140.4+74.25+110+217)k

=924 k

Page 51
=4110 kN

Dead load for floor( G,1,2 )

wt. of slab=(150*5/12+6+20)*96*45/1000=382.32 k

wt of beam=( 5*45+15+4*96)*1*1.5*150/1000=140.4 k

wt of column= 22*(10*1.5*1.5)*150/1000=74.25 k

wt of side wall = [(96*2+45*2)*8.5*10/12*120-2*13*8.5*10/12*120-8.67*8.5*10/12*120-


8*8.5*10/12*120]/1000 k =203 k

wt of partition wall =[4*15*5/12*10*120+19*2*5/12*10*120+(4*15+19)*5/12*10*120]/1000 k

=88.5 k

Total wt = (382.32+140.4+74.25+203+88.5)k

=888 k

=3950 kN

Dead load for floor( 9 )

wt. of slab=(150*5/12+6+30)*96*45/1000=425.5 k

wt of beam=( 5*45+15+4*96)*1*1.5*150/1000=140.4 k

wt of column= 22*(10*1.5*1.5)*150/1000=74.25 k

wt of side wall = [(96*2+45*2)*8.5*10/12*120-8.67*10*10/12*120-8*10*10/12*120-


4*3*7*10/12*120-3*2.5*7*10/12*120]/1000 k =210 k

wt of partition wall = [ 360*10*5/12*120 +230*5/12*8.5*120 -11*3*7*5/12*120-


6*2.5*7*5/12*120]/1000 k

=261k

Wt of parapet = [3*(96*2+45*2)*5/12*120]/1000 k

=42.3 k

Total wt = (382.32+140.4+74.25+210+261+26.56+42.3)k

=1180 k

Page 52
=5248.61 kN

Basement floor:

wt. of slab=(150*5/12+6+20)*96*45/1000=382.32 k

wt of beam=( 5*45+15+4*96)*1*1.5*150/1000=140.4 k

wt of column= 22*(10*1.5*1.5)*150/1000=74.25 k

wt of side wall =(96+45)*2*10/12*10*120-15*10/1210*120k

= 267 k

Total wt = (382.32+140.4+74.25+26.7)k

=864 k

=3843.1 kN

Total wt of building =( 1180+1094*4+2*924+3*888+864) k

=10500 k

=46704kN

We know design wind shear,

V = ZICW/R

Where,

Z = Seismic Zone co-efficient

= 0.25 ( Sylhet, Zone #3)

I = Structural Importance co-efficient

=1

C = Numerical Co-efficient

= 1.25xS/ (T) 2/3

T = Fundamental period of vibration (in seconds)

= Ct x (hn) 3/4

Page 53
Ct = 0.073 for reinforced concrete, moment resisting

frames and eccentric braced steel frame

hn = height of structure above the base level (in meter)

= 32.004 m

T = Ct x (hn) 3/4

= 0.073*(32.004)3/4

= 0.982 sec

S = Site co-efficient for soil characteristics

= S3

=1.5

C = Numerical Co-efficient

= 1.25xS/ (T) 2/3

=1.25x1.5/ (0.9822/3)

=1.898

W= Total seismic dead load =46704 kN

R = Response coefficient for moment resisting frame system (OMRF)

= Intermediate moment resisting frame

=8

Now,

V = ZICW/R

= 0.25*1*1.898*46704/8 kN

=2770 kN

Page 54
Vertical distribution of base shear check:
V=Ft +∑ Fi

Where, Fi =lateral force applied at story level,

Ft = 0.07*T*V

=0.07*0.982*2770 kN

=190.4 kN ≤ 0.25 V( 692.5 kN)

The remaining portion of the base shear ( V-Ft) shall be distributed over the height of the
building level,

FX = (V-Ft)*WX*hX/∑ WX hX

=(2770-190.4) WX hX/
[1921.5*1.524+3950*(4.572+7.62+10.668)+4110*(13.716+16.764)

+4866(19.812+22.86+25.908+28.956)+5248.68*32.004]

= 0.002996 WX hX

F10=0.002996*5248.68*32.004=503.26 kN

F9=0.002996*4866*28.956=422.14 kN

F8=0.002996*4866*25.908=377.7 kN

F7=0.002996*4866*22.86=333.27 kN

F6=0.002996*4866*19.812=288.83 kN

F5=0.002996*4110*16.764=206.42 kN

F4=0.002996*4110*13.716=168.9 kN

F3=0.002996*3950*10.668=126.25 kN

F2=0.002996*3950*7.62=90.18 kN

F1=0.002996*3950*4.572=54.12 kN

Fb=0.002996*1921.5*1.524=8.77 kN

Page 55
Check

V=Ft +∑ Fi

=190.4+503.26+422.14+377.7+333.27+288.83+206.42+168.9+126.25+90.18+54.12+8.77

= 2767.8≈ 2770 kN

So, (ok).

Fig 4.9: Earthquake load distribution on each level to level

Page 56
A B C D

15ft 15ft 15ft

Column A=column D=15/2=7.5

Column B=column C=(15+15)/2=15

Distribution factor at B=15/(2*7.5+15*2)=0.33

After multiplying the factor,

Page 57
F10==(503.26+190.4) *0.33= 228.9kN=51.46k

F9=422.14 *0.33=139.31 kN=31.32k

F8=377.7*0.33=124.64 kN=28.02k

F7=333.27 *0.33=109.979 kN=24.73k

F6=288.83*0.33=95.32 kN=21.43k

F5=206.42*0.33=68.12 kN=15.31k

F4=168.9*0.33=55.74 kN=12.53k

F3=126.25 *0.33=41.67kN=9.37k

F2=90.18*0.33=27.05 kN=6.08k

F1=54.12*0.33=17.86 kN=4.02k

Fb=8.77*0.33=2.89 kN=0.65k

Page 58
B F L P T

Fig 4.10; Moment diagram for wind load of frame BLFPT ( unit: k-ft )

Page 59
O P Q R

Fig 4.11: Moment diagram for wind load of frame OPQR ( unit: k-ft)

Page 60
Combination of Moment:
Combined Moment = 1.4 DL + LL + EL (For support)

=1.4 DL + 1.7 LL (for midspan)

136.03 119 119 136.03

-71.65 -19 8.75 -119.34 -183.64 -119.34 -183.64 -134.45 -136.65


-136.65 -134.45 -183.64 -119.34 -183.64 -119.34 -19 8.75 -71.65
185.52 166.97 166.68 198
-78.49 -343.55 -127.27 -294.97 -97.95 -265.61 -157.9 -234.95
-246.19 -175.85 -294.97 -127.27 -265.61 -97.95 -325.6 -67.25
185.52 166.97 161.68 198
-41.39 -380.04 -90.17 -332.07 -60.85 -302.75 -120.8 -270.05
-283.29 -138.75 -332.07 -90.17 -302.75 -60.85 -362.7 -30.15
185.52 166.97 161.68 198
-839 -413.65 -57.17 -365.67 -27.35 -335.25 -87.7 -305.05
-316.29 -105.75 -365.67 -57.17 335.25 -27.35 -395.7 2.85
185.52 166.97 161.68 198
20.46 -442.5 -28.32 -393.92 1.5 -364.1 -58.95 -333.9
-345.14 20.46 -393.92 -28.36 -364.1 1.5 -424.55 31.7
185.52 166.97 161.68 198
43.41 -465.45 -5.37 416.87 24.45 -387.75 -36 -356.85
-368.09 -53.95 416.87 -5.37 -387.05 24.45 -447.5 54.65
290.19 251.94 253.92 287.92
-1.35 -582.34 -100.02 -546.32 -103.39 -549.69 -132.34 -445.33
-447.65 -136.04 546.32 -100.02 -549.69 -103.39 -578.64 0.97
290.19 251.94 253.92 287.92
12.35 -596.04 -86.36 -560.02 -89.69 -563.39 -118.64 -459.03
-461.35 -122.34 -560.02 -86.36 -563.39 -89.69 -592.34 14.67
203.29 177.88 174.90 200
98.5 -484.42 31.02 -462.88 35.83 -458.67 14.72 -392.09
-395.4 9.43 -461.88 31.02 -458.07 35.83 -479.18 -101.81
203.29 177.88 174.90 200
105.25 -491.22 37.77 -469.63 42.58 -464.82 21.47 -398.84
-402.15 16.18 -469.63 37.77 -464.82 42.58 -485.93 108.56
203.29 177.88 174.9 200
108.4 -494.17 40.72 -472.58 45.55 -467.77 110 -488.88

-405.1 19.13 472.58 40.72 -467.74 45.53 -409.2


24.42

B F L P T

Fig 4.12: Design moment for beam of frame BFLPT ( kips-ft)

Page 61
24.64 21.56 24.64

13.27 -63.27 4.53 -60.47 1.73 -51.73


-51.73 1.73 -60.47 4.53 -63.27 13.27
38.36 36.02 38.36
54.74 -132.74 37.71 -131.47 36.73 -114.76
-114.76 36.73 -131.47 37.71 -132.74 54.74
38.36 36.02 38.36
92.19 -170.22 75.16 -169.16 74.18 -152.21
-152.21 74.18 -169.16 75.16 -170.22 92.19
38.36 36.02 38.36
125.49 -203.52 108.46 -202.54 107.48 -185.51
-185.51 107.48 -202.54 108.46 -203.52 125.49
38.36 36.02 38.36
154.64 -232.67 137.61 -231.69 136.63 -214.66
-214.66 136.63 36.02 137.61 -232.67 154.64
38.36 36.02 38.36
177.89 -255.92 160.86 -254.94 159.88 -237.91
-237.91 159.88 -254.94 160.86 -222.92 177.89
30 30.4 17.25
204.05 -259.82 189 -262 205.1 -238.26
-240.95 191.18 -262 189 -245.9 212.74
30 30.4 17.65
217.85 -273.62 202.8 -275.8 218.9 -252.05
-260.75 204.98 -275.8 202.8 -225.7 226.54
41.23 21.46 27.1
218.11 -299.5 218.17 -280.63 215.2 -270.76
-280.69 199.3 -280.63 218.17 -283.6 228.04
41.23 21.46 27.1
224.86 -306.25 224.92 -287.38 221.95 -277.51
-287.44 206.05 -287.38 224.92 -290.33 234.79
41.23 21.46 27.1

227.81 209 227.87 -290.33 224.9 -280.46


-290.39 -309.2 -290.33 227.87 -293.3 237.74

Fig 4.13: Design moment for beam of frame OPQR ( kips-ft)

Page 62
Page 63