Anda di halaman 1dari 2

SEKOLAH KEBANGSAAN JALAN GURNEY (2)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN


7 ISNIN 01/03/2021 6 SETIA 4.00 – 5.00 SAINS
TEMA: SAINS FIZIKAL UNIT: 3.0 MIKROORGANISMA
TAJUK: MIKROORGANISMA

STANDARD 8.1 Kerosakan Makanan


KANDUNGAN
STANDARD 8.1.3 Mengitlak pengawetan makanan bertujuan untuk menghalang atau melambatkan proses hidup
PEMBELAJARAN mikroorganisma.
8.1.4 Menjelas dengan contoh kaedah pengawetan makanan serta mengaitkan dengan faktor yang
mempengaruhi pertumbuhan mikroorganisma seperti:
 penyejukbekuan;
 pengetinan dan pembotolan;
 pempasteuran;
 pemasinan;
 penyalaian;
 pelilinan.
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat:
PEMBELAJARAN i. Menyatakan bahawa pengawetan makanan bertujuan untuk menghalang atau melambatkan proses hidup
mikroorganisma
ii. Menjelaskan sekurang-kurangnya 3 kaedah pengawetan makanan serta mengaitkan dengan faktor yang
mempengaruhi pertumbuhan mikroorganisma
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menilai kepentingan pengawetan makanan
AKTIVITI PDPC
1. Murid mengimbas kembali PDPc menggunakan kaedah Shout Out.
2. Murid menjelaskan bahawa pengawetan makanan bertujuan untuk menghalang atau melambatkan
proses hidup mikroorganisma melalui video yang dilihat.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan induk.
4. Murid diberikan batang ais krim berlainan warna untuk bergerak ke kumpulan kecil untuk mencari
maklumat.
5. Hasil maklumat murid dituliskan pada kertas lukisan melalui aktiviti Table Cloth.
6. Soal jawab dan rumusan
AKTIVITI PAK-21 - Table Cloth (Alas Meja)

KPS Menggunakan
Memerhati / Mengelas / Membuat inferens
nombor
Meramal Berkomunikasi / Ruang dan masa / Mentafsir data /
Mengawal Membuat
Mendefinisi Mengeksperimen
p/ubah hipotesis
KMS Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan /
BAHAN BANTU Video, batang aiskrim, kertas lukisan
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Menilai Sains dan Teknologi Bekerjasama

TP (PBS) 2 Penilaian / Pentaksiran Aktiviti murid

IMPAK Kehadiran : ____ / ____

JALAN GURNEY SATU, 54000 KUALA LUMPUR.


SEKOLAH KEBANGSAAN JALAN GURNEY (2)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN


6 GEMILANG SAINS
TEMA: SAINS FIZIKAL UNIT: 8.0 PENGAWETAN MAKANAN
TAJUK: PENGAWETAN MAKANAN

STANDARD 8.1 Kerosakan Makanan


KANDUNGAN
STANDARD 8.1.5 Menjalankan projek mengawet sejenis makanan dengan pelbagai kaedah.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat:
PEMBELAJARAN i. Menyediakan jeruk manga berdasarkan kaedah pengawetan yang telah dipelajari
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menilai kepentingan pengawetan makanan
AKTIVITI PDPC
1. Murid mengimbas kembali semua kaedah pengawetan yang telah dipelajari.
2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
3. Murid membuat proses penjerukan berdasarkan manual yang diberikan oleh guru.
4. Hasil penjerukan murid boleh dibawa pulang untuk disimpan selama seminggu.
5. Soal jawab dan rumusan

AKTIVITI PAK-21 - -

KPS Menggunakan
Memerhati / Mengelas / Membuat inferens
nombor
Meramal Berkomunikasi / Ruang dan masa / Mentafsir data /
Mengawal Membuat
Mendefinisi Mengeksperimen
p/ubah hipotesis
KMS Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan /
BAHAN BANTU Balang plastik, mangga muda, gula, garam
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Mengaplikasi Sains dan Teknologi Bekerjasama

TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Aktiviti murid

IMPAK Kehadiran : ____ / ____

JALAN GURNEY SATU, 54000 KUALA LUMPUR.
