Anda di halaman 1dari 9

Lesson Plan/ Rancangan Mengajar

Mata Pelajaran: Tema: Feqah Kelas: Tarikh/ Hari:

Tajuk (Standard Kandungan): Tingkatan 2 Selasa 23.2.2021

Pendidikan Islam Solat berjemaah Minggu: Masa:

6 3.30 – 4.30 pm

Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Kelestarian alam sekitar Pautan Merentas Kurikulum:

Aspirasi Murid:

Pengetahuan Kemahiran Berfikir Kemahiran Kemahiran Etika & Kerohanian Identiti Nasional
Memimpin Dwibahasa

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:

(Standard Pembelajaran) 1. Murid dapat menyatakan maksud dan hukum solat berjemaah dari
segi bahasa dan istilah
Murid dapat merumus konsep solat berjemaah dalam kehidupan harian 2. Murid dapat menyenaraikan syarat dan ciri keutamaan menjadi
imam
Konsep/ Perbendaharaan Kata Utama: Sumber: Al-Quran dan Buku Teks.

Imam, makmum, jemaah

Rangka Pengajaran Impak/ Refleksi

Set Induksi 1. Guru memaparkan video sekumpulan semut sedang mengangkat sisa makanan ke dalam Soal jawab
sarang.
2. Guru bersoal jawab dengan murid:
Apakah aktiviti yang dilakukan oleh sekumpulan semut?
Mengapa mereka mengangkat makanan secara beramai-ramai?
Apakah yang akan berlaku apabila seekor semut sahaja yang mengangkat makanan tersebut?
3. Guru mencatat jawapan murid
4. Guru merumus dan mengaitkan dengan tajuk hari ini
5. Guru menyatakan objektif pembelajaran dan meminta murid meneka kriteria kejayaan yang
akan dicapai pada hari ini
Aktiviti Utama Aktiviti 1
1. Guru meminta beberapa orang murid memberi maksud solat berjemaah dari segi bahasa dan
istilah. Idea rush
2. Guru menerangkan secara terperinci maksud solat berjemaah

Aktiviti 2
1. Guru menerangkan kepada pelajar secara rawak tentang syarat sah solat berjemaah, syarat Peer assessment
menjadi imam dan makmum serta orang yang layak menjadi imam
2. Guru meminta murid membuat dalam peta pemikiran
3. Murid berbincang bersama berpandukan nota dalam buku teks

Penutup 1. Murid dan guru membuat rumusan tentang aktiviti yang dilakukan pada hari ini.
2. Pelajar diminta menggunakan isyarat tangan untuk menunjukkan kefahaman mereka
3. Bagi pelajar yang kurang faham dan perlukan bantuan, guru akan meminta pelajar faham untuk
membantu pelajar tersebut
4. Guru menggalakkan murid melakukan perkara sunat dan meningggalkan perkara makruh
secara istiqamah

Tindakan Susulan Murid Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Penilaian : Guru bertugas sebagai Pengawas SPM 2020.


Lesson Plan/ Rancangan Mengajar
Mata Pelajaran: Tema: Feqah Kelas: Tarikh/ Hari:

Tajuk (Standard Kandungan): Tingkatan 1 Khamis 25.2.2021

Pendidikan Islam Islam Agama Fitrah Minggu: Masa:

6 7.30 – 9.30 am

Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Kelestarian alam sekitar Pautan Merentas Kurikulum:

Aspirasi Murid:

Pengetahuan Kemahiran Berfikir Kemahiran Kemahiran Etika & Kerohanian Identiti Nasional
Memimpin Dwibahasa

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:

(Standard Pembelajaran) 1. Menyatakan maksud islam agama fitrah


2. Menjelaskan keperluan beragama
Murid dapat merumus konsep islam agama fitrah dalam kehidupan 3. Merumuskan bahawa hanya islam agama yang benar dan sesuai
harian dengan fitrah

Konsep/ Perbendaharaan Kata Utama: Sumber: Buku teks, buku kerja, lembaran kerja,
maklumat daripada internet
Naluri, fitrah, menyembah, nasab, keturunan,perkahwinan, zina, riba,
penindasan, pinjaman, gadaian, judi, rasuah, sadakah, wakaf, infak

Rangka Pengajaran Impak/ Refleksi

Set Induksi 1. Guru memaparkan perkataan FITRAH dan gambar-gambar berkaitan sebagai rangsangan Alat Berfikir: Pencetus
berkaitan dengan tajuk. Pemikiran/Thinking
2. Guru menyoal murid berdasarkan perkataan yang dipaparkan dan memberi ruang masa Prompt
kepada murid untuk berfikir.
What/Apa-
Apakah maksud fitrah?
Apakah kaitan gambar dengan perkataan fitrah?

3. Murid memberi maklumbalas kepada soalan guru dan mengaitkannya Teknik Penyoalan: Name
dengan tajuk hari ini berdasarkan perkataan dan gambar yang dipaparkan . Stick

4. Guru memaklumkan kepada murid tentang Objektif Pembelajaran (OP) dan Kriteria Kejayaan
(KK).

Aktiviti Utama Aktiviti 1 Show and tell


1. Sebagai persediaan awal, murid telah diminta mendapatkan maklumat berkaitan Islam Agama
Fitrah melalui carian internet, video dan buku-buku rujukan serta maklumat buku teks digital
2. Guru mengajukan soalan dan meminta murid menulis idea pada kertas kecil berkaitan maksud
What/Apa
Apakah maksud Islam ?
Apakah maksud Islam Agama Fitrah?
Who/Siapa
Siapakah yang memerlukan agama?
When/Bila 5W1H
Bilakah seseorang itu memerlukan agama?
Where/Di mana
Di mana kita memerlukan agama?
Why/Kenapa
Kenapa kita perlukan agama
Bagaimana/ How (Soalan KBAT)
3. Guru meminta murid berbincang dan menyatakan maksud Islam Agama Fitrah dengan lengkap
dengan mengisi tempat kosong dengan jawapan yang sesuai dan tepat.

NYATAKAN MAKSUD ISLAM AGAMA FITRAH? ISI TEMPAT KOSONG


Agama Islam ___________ dengan naluri __________ beragama manusia yang ingin
___________ dan ___________ kepada Allah ( 2 M )
Pentaksiran Kendiri dan
4. Guru menyemak hasil kerja bersama-sama dengan murid menggunakan EXEMPLAR yang
Rakan Sebaya
disediakan. Murid merekod markah kumpulan masing-masing pada REWARD CHART yang
disediakan oleh guru
5. Murid membaca OP dan KK Bersama-sama guru.

Aktiviti 2:
1. Setiap murid diberi tanggungjawab bagi melaksanakan tug
2. Murid diberi masa untuk menyiapkan aktiviti dan tugasan yang berlainan berkaitan sc2.
Soalan:
(PENGUKUHAN SC2 )
JELASKAN KEPERLUAN BERAGAMA UNTUK MANUSIA.
Dengan MEMBERIKAN DUA CONTOH ( 4M ) aras sederhana.
3. Guru memilih wakil murid untuk menerangkan hasil kerja menggunakan lembaran kerja untuk
dinilai oleh rakan-rakan lain.
4. Maklumbalas dan soaljawab dari guru dan murid.
5. Refleksi murid terhadap Kriteria Kejayaan yang pertama dan kedua

Aktiviti 3:
1. Guru mengajukan satu pernyataan tentang ciri Islam sebagai agama fitrah
2. Guru memberi ruang masa kepada murid untuk berfikir dan menghasilkan peta grafik berkaitan
ciri Islam Agama Fitrah
3. Guru memilih wakil murid bagi menerangkan jawapan/pendapat mereka.
4. Maklumbalas dan soaljawab dari guru dan murid bagi mengaitkannya dengan Objektif
Pembelajaran pada hari ini.
5. Berdasarkan maklumbalas murid berkaitan dengan SC3, guru meminta murid menjawab soalan
KBAT yang disediakan oleh guru.
Soalan KBAT
Hanya Islam agama yang benar dan sesuai dengan fitrah;
Rumuskan latihan Allah membenarkan fitrah manusia selaras dengan tuntutan
Agama Islam

Penutup 1. Refleksi murid terhadap Objektif Pembelajaran dan Kriteria Kejayaan PdPc pada hari ini.
2. Murid melengkapkan SLIP KELUAR/ EXIT TICKET berkaitan maklumbalas pdpc hari ini.
3. Murid diminta membuat latihan dalam buku modul muka surat 27 – 28 dan soalan KBAT

Tindakan Susulan Murid Pemulihan Pengukuhan Pengayaan


Penilaian: Guru bertugas sebagai Pengawas SPM 2020.

Lesson Plan/ Rancangan Mengajar


Mata Pelajaran: Tema: Feqah Kelas: Tarikh/ Hari:
Tajuk (Standard Kandungan): Tingkatan 2 Jumaat

Pendidikan Islam Solat Berjemaah Minggu: Masa:

6 10.00 am – 12.00 pm

Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Kelestarian alam sekitar Pautan Merentas Kurikulum:

Aspirasi Murid:

Pengetahuan Kemahiran Berfikir Kemahiran Kemahiran Etika & Kerohanian Identiti Nasional
Memimpin Dwibahasa

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:

(Standard Pembelajaran) 1. Murid dapat mengenalpasti kedudukan imam dan makmum


2. Murid dapat menjelaskan syarat solat berjemaah
Murid dapat merumus konsep solat berjemaaah dalam kehidupan 3. Murid dapat membezakan makmum muafiq dan makmum masbuk
seharian

Konsep/ Perbendaharaan Kata Utama: Sumber: Al-Quran dan Buku Teks, buku rujukan

Makmum muafiq, makmum masbuk

Rangka Pengajaran Impak/ Refleksi

Set Induksi 1. Guru menayangkan video kepada murid Pemerhatian


2. Guru meminta pandangan daripada beberapa orang murid, tentang apakah yang difahami
daripada video tersebut
3. Daripada pandangan murid, guru mengaitkan dengan pembelajaran pada hari ini
4. Guru memberitahu objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang akan dicapai pada hari ini

Aktiviti Utama Aktiviti 1 Show dan tell


1. Guru menyoal murid secara rawak tentang apakah yang telah dipelajari pada pembelajaran
yang lepas Pembezaan
2. Guru menayangkan kedudukan imam dan makmum
3. Guru membimbing murid untuk menjadi model imam dan makmum
4. Guru menggunakan model kartun untuk solat berjemaah
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan
6. Murid melakar kedudukan imam dan makmum
7. Guru memberi bimbingan dan komen kepada murid

Aktiviti 2
Peer assessment
1. Guru meminta murid menjelaskan syarat solat berjemaah dalam bentuk peta pemikiran
2. Murid berbincang jawapan yang diperoleh dan memilih peta pemikiran yang paling sesuai
dengan tajuk yang diberi

Aktiviti 3
1. Guru mengedarkan kertas A4 kepada setiap kumpulan
2. Murid berbincang berkenaan makmum muafiq dan makmum masbuq
3. Guru meminta setiap kumpulan menukar jawapan mereka dengan kumpulan lain untuk
menyemak jawapan
4. Guru menjelaskan maksud makmum muafiq dan makmum masbuq
Penutup 1. Murid dan guru membuat rumusan tentang aktiviti yang dilakukan pada hari ini.
2. Pelajar diminta menggunakan isyarat tangan untuk menunjukkan kefahaman mereka
3. Bagi pelajar yang kurang faham dan perlukan bantuan, guru akan meminta pelajar faham untuk
membantu pelajar tersebut
4. Guru memberi nasihat kepada murid agar ilmu yang dipelajari dijadikan contoh dan iktibar
dalam amalan seharian

Tindakan Susulan Murid Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Penilaian : Guru bertugas sebagai Pengawas SPM

Lesson Plan/ Rancangan Mengajar


Mata Pelajaran: Tema: Ibadah Kelas: Tarikh/ Hari:

Tajuk (Standard Kandungan): Tingkatan 1 Selasa

Pendidikan Islam Konsep ibadah dan jenis-jenis hukum dalam Islam Minggu: Masa:
7 10.00 am – 12.00 pm

Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Kelestarian alam sekitar Pautan Merentas Kurikulum:

Aspirasi Murid:

Pengetahuan Kemahiran Berfikir Kemahiran Kemahiran Etika & Kerohanian Identiti Nasional
Memimpin Dwibahasa

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:

(Standard Pembelajaran) 1. Murid dapat menyatakan konsep ibadah dari aspek maksud
ibadah, ibadah khusus dan ibadah umum
Murid dapat menjelaskan konsep ibadah dan jenis-jenis hukum 2. Murid dapat menjelaskan maksud hukum-hukum berikut beserta
contoh:
- Wajib
- Sunat
- Harus
- Makruh
- Haram
Konsep/ Perbendaharaan Kata Utama: Sumber: Al-Quran dan Buku Teks.

Wajib, sunat, harus, makruh, haram

Rangka Pengajaran Impak/ Refleksi

Set Induksi 1. Guru meminta murid membuat pemerhatian persekitaran kelas Pemerhatian
2. Guru meminta pandangan daripada beberapa orang murid, apakah yang mereka perhatikan
dari aspek kebersihan kelas
3. Daripada pandangan murid, guru kaitkan kebersihan dengan sikap murid serta
perbuatan/amalan yang disukai Allah sebagai ibadah

Aktiviti Utama Aktiviti 1 Idea rush


1. Guru menerangkan maksud ibadah dengan sempurna serta dalil tujuan manusia dicipta
2. Guru mengedarkan sekeping gambar yang berlainan kepada setiap kumpulan Pembezaan
3. Setiap kumpulan diberi masa 2 minit untuk berbincang dan menentukan gambar tersebut sama
ada ibadah khusus atau ibadah umum
4. Guru meminta kumpulan yang menganggap gambar yang diperoleh adalah ibadah khusus
untuk mengangkat gambar berkenaan
5. Guru akan menentukan sama ada tekaan murid berkaitan gambar tersebut betul atau salah
6. Guru menjelaskan perbezaan antara ibadah khusus dan ibadah umum

Aktiviti 2 Peer assessment


1. Guru mengedarkan senarai semak kepada setiap kumpulan
2. Murid berbincang untuk menentukan hukum bagi setiap perbuatan yang terdapat dalam
senarai semak tersebut
3. Guru meminta setiap kumpulan menukar jawapan mereka dengan kumpulan lain untuk
menyemak jawapan
4. Guru menjelaskan maksud setiap jenis hukum dan mengaitkan dengan contoh yang terdapat
dalam senarai semak
Penutup 1. Murid dan guru membuat rumusan tentang aktiviti yang dilakukan pada hari ini.
2. Pelajar diminta menggunakan isyarat tangan untuk menunjukkan kefahaman mereka
3. Bagi pelajar yang kurang faham dan perlukan bantuan, guru akan meminta pelajar faham untuk
membantu pelajar tersebut
4. Guru menggalakkan murid melakukan perkara sunat dan meningggalkan perkara makruh
secara istiqamah

Tindakan Susulan Murid Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Penilaian
