RPP B. Sunda 3-S2
RPP B. Sunda 3-S2
II. Indikator :
Maca bedas kalawan jentre’ tur merenah lentongna.
Nyangkeum eusi wacana.
Ngajawab kalimah pananya anu patali jeung eusi wacana.
III. Tujuan Pembelajaran : Siswa bisa maca bedas kalawan jentre’.
IV. Materi Ajar : Wacana/lancaran
Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan,
VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :
Kegiatan Awal
Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu
lagu pupuh.
Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca wacana.
Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.
Kegiatan Inti
Siswa maca bedas kalawan jentre’ tur merenah lentongna dina jero kagiatan ceramah
jeung latihan.
Siswa nyangkeum eusi wacana dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.
Siswa ngajawab kalimah pananya anu patali jeung eusi wacana dina jero kagiatan tanya
jawab jeung latihan.
Kegiatan Akhir
Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.
Siswa diberi tugas untuk membaca wacana lain sebagai tindak lanjut kegiatan.
VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Wacana,
Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.
VIII. Penilaian
Teknik
tes dan non-tes
Bentuk
pilihan ganda, isian, dan essay
Instrumen
Coba baca bacaan sing bedas kalawan jentre’ tur merenah lentongna !
Coba ncangkeumkeun eusi wacana !
Jawab kalimah pananya anu patali jeung eusi wacana !
1
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)
Pertemuan Ke :2
Alokasi Waktu : 2 X 35 menit
Standar Kompetensi : Mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara
tertulis dengan menulis kalimat berita, kalimat tanya, kalimat perintah, kalimat luas, dan
menulis paragraf dengan memperhatikan ejaan dan tanda baca.
I. Kompetensi Dasar : Menulis kalimat perintah (kalimah parentah)
II. Indikator :
Ngalengkepan kalimah ku kecap pangajak.
Ngalengkepan kalimah ku kecap panyambung.
Ngalengkepan kalimah ku kecap panyeluk.
Ngalengkepan kalimah ku kecap ragam loma jeung hormat.
III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menulis kalimat perintah (kalimah parentah).
IV. Materi Ajar : Ragam kalimat perintah.
V. Metode Pembelajaran : tanya jawab, latihan, penugasan, demontrasi
VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :
Kegiatan Awal
Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu
lagu pupuh.
Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa membaca contoh-contoh kalimat.
Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran
Kegiatan Inti
Siswa ngalengkepan kalimah ku kecap pangajak dina jero kagiatan latihan jeung
penugasan.
Siswa ngalengkepan kalimah ku kecap panyambung dina jero kagiatan tanya jawab
jeung latihan.
Siswa ngalengkepan kalimah ku kecap panyeluk dina jero kagoatan latihan jeung
panugasan.
Siswa ngalengkepan kalimah ku kecap ragam loma jeung hormat.
Kegiatan Akhir
Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.
Siswa diberi tugas untuk membuat macam-macam kalimat perintah sebagai tindak
lanjut.
VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa,
Wacana, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.
VIII. Penilaian
Teknik
tes dan non-tes
Bentuk
pilihan ganda, isian, dan essay
Instrumen
Lengkepan kalimah ku kecap pangajak !
Coba tulis kalimah make kecap panyambung !
Lengkepan kalimah make kecap panyeluk !
Lengkepan kalimah ku kecap ragam loma jeung hormat !
2
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
II. Indikator :
Nyebutkeun sasaruaan kecap anu dicutat tina wacana.
Nerangkeun sawatara istilah dina kasehatan.
Instrumen
Coba sebutkeun sasaruaan kecap anu dicutat tina wacana !
Coba terangkeun sawatara istilah dina kasehatan !.
3
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
II. Indikator :
Ngedalkeun kalimah
Nyaritakeun adegan dina gambar.
Kegiatan Inti
Siswa ngedalkeun kalimah dina jero caramah jeung latihan.
Siswa nyaritakeun adegan dina gambar dina jero kagiatan panugasan dan demontrasi.
Kegiatan Akhir
Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.
Siswa diberi tugas untuk mempragakan dari gambar yang lain.
VIII. Penilaian
Teknik
tes dan non-tes
Bentuk
pilihan ganda, isian, dan essay
Instrumen
Coba kedalkeun kalimah sing bentes !
Caritakeun adegan dina gambar sing runtut !
4
RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)
Pertemuan Ke :4
Alokasi Waktu : 2 X 35 menit
II. Indikator :
Maca bedas kalawan jentre’ merenah lentongna.
Nerangkeun eusi wacana.
Ngajawab pananya anu patali jeung eusi wacana.
III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca nyaring cerita atau dongeng
Bentuk
pilihan ganda, isian, dan essay
Instrumen
Coba baca sing bedas kalawan jentre’ merenah lentongna !
Coba terangkeun eusi wacana !
Jawab pananya anu patali jeung eusi wacana !
5
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran
Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)
Pertemuan Ke :5
Alokasi Waktu : 2 X 35 menit
6
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran
II. Indikator :
Ngalengkeupan kubabasan atawa paribasa anu disadiakeun.
Ngalengkeupan kalimah
Nyusun kalimah pananya.
III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menulis kalimat luas (kalimah jembar).
IV. Materi Ajar : Paribasa/Babasan
V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan
VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :
Kegiatan Awal
Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu
lagu pupuh.
Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.
Kegiatan Inti
Siswa ngalengkeupan kubabasan atawa paribasa anu disadiakeun dina jero kagiatan
ceramah, tanya jawab, jeung latihan.
Siswa ngalengkeupan kalimah dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.
Siswa nyusun kalimah pananya dina jero kagiatan tanya jawab jeung panugasan.
Kegiatan Akhir
Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.
Siswa diberi tugas untuk membuat kalimat dengan menggunakan peribahasa atau
paribasa.
Bentuk
pilihan ganda, isian, dan essay
Instrumen
Coba lengkeupan kalimah kubabasan atawa paribasa anu disadiakeun !
Lengkeupan kalimah sing sampurna !
Coba susun kalimah pananya !
7
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran
Instrumen
Coba baca bacaan dina jero hate !
Hartikeun kecap-kecap penting anu aya dina bacaan !
Jawab pananya ngenaan eusi bacaan !
Coba nyindekeun eusi bacaan !
8
Coba ringkas eusi bacaan !
9
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran
II. Indikator :
Nguningakeun deui sisindiran anu dibandungannana.
Ngalisankeun kalimah
III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menjelaskan bercakap-cakap dengan baik dan
benar.
10
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran
II. Indikator :
Maca bedas kalawan jentre tur merenah lentongna.
Nyangkeum eusi bacaan.
Ngajawab pananya anu patali jeung eusi bacaan.
III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membaca nyaring (maca bedas).
11
Jawab pananya anu patali jeung eusi bacaan !
II. Indikator :
Ngalengkeupan kalimah ku kecap rajekan trilingga anu geus disadiakeun.
Ngauningakeun kalimah anu make kecap trilingga.
III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyatakan atau menyapa
IV. Materi Ajar : Trilingga
V. Metode Pembelajaran : ceramah, latihan, penugasan, demontrasi
VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :
Kegiatan Awal
Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan lpupuh
Wirangrong.
Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memberi contoh kalimat yang
menggunakan rajekan trilingga.
Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.
Kegiatan Inti
Siswa ngalengkeupan kalimah ku kecap rajekan trilingga anu geus disadiakeun dina jero
kagiatan ceramah jeung latihan.
Siswa ngauningakeun kalimah anu make kecap trilingga dina jero kagiatan panugasan
jeung demontrasi.
Kegiatan Akhir
Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.
Siswa diberi tugas untuk berlatih meningkatkan membuat kalimat yang menggunakan
rajekan trilingga.
VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Kurikulum
Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa Daerah.
VIII. Penilaian
Teknik
tes dan non-tes
Bentuk
pilihan ganda, isian, dan essay
Instrumen
Lengkeupan kalimah ku kecap rajekan trilingga anu geus disadiakeun !
Cobi uningakeun kalimah anu make kecap trilingga !
12
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran
Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)
Pertemuan Ke : 12
Alokasi Waktu : 2 X 35 menit
II. Indikator :
Ngelengkeupan kalimah ku kecap rundayan anu geus disadiakeun.
Ngalengkeupan kalimah ku kecap panyambung anu geus disadiakeun.
Nyebutkeun harti babasan.
III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menulis paragraf dengan menggunakan
ejaan yang tepat.
IV. Materi Ajar : Melengkapi kalimat (ngalengkeupan kalimah)
V. Metode Pembelajaran : ceramah, tanya jawab, latihan, penugasan
VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :
Kegiatan Awal
Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan salah satu
lagu pupuh.
Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa menyiapkan diri untuk belajar ke materi
utama.
Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.
Kegiatan Inti
Siswa ngelengkeupan kalimah ku kecap rundayan anu geus disadiakeun dina jero
kagiatan latihan jeung panugasan.
Siswa ngalengkeupan kalimah ku kecap panyambung anu geus disadiakeun dina jero
kagiatan tanya jawab jeung latihan.
Siswa nyebutkeun harti babasan dina jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab..
Kegiatan Akhir
Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.
Siswa diberi tugas untuk mengartikan babasan yang lain.
VIII. Penilaian
Teknik
tes dan non-tes
Bentuk
pilihan ganda, isian, dan essay
Instrumen
Lengkeupan kalimah ku kecap rundayan anu geus disadiakeun !
Lengkeupan kalimah ku kecap panyambung anu geus disadiakeun !
13
Sebutkeun harti babasan anu geus disadiakeun !
II. Indikator :
Nyebutkeun sasaruaan kecap anu anu dicutat tina wacana anu dilisankeun.
Nerangkeun harti sawatara istilah patukangan
Kegiatan Inti
Siswa nyebutkeun sasaruaan kecap anu anu dicutat tina wacana anu dilisankeun dina
jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab.
Siswa nerangkeun harti sawatara istilah patukangan dina jero kagiatan ceramah, latihan,
jeung panugasan.
Kegiatan Akhir
Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.
Siswa diberi tugas untuk istilah patukangan yang lainnya.
14
Coba terangkeun harti sawatara istilah patukangan !
II. Indikator :
Maca bedas kalawan jentre tur merenah lentongna.
Nyangkeum eusi bacaan.
Ngajawab pananya anu patali jeung eusi bacaan.
15
Jawab pananya anu patali jeung eusi bacaan !
II. Indikator :
Molahkeun paguneuman malem lebaran.
Nyusun kalimah resifroaktif.
IV. Materi Ajar : Teks Pengalaman malam lebaran (pengalaman malam lebaran)
Kegiatan Inti
Siswa molahkeun paguneuman malem lebaran dina jero kagiatan panugasan jeung
demontrasi..
Siswa nyusun kalimah resifroaktif dina jero kagiatan latihan jeung panugasan.
Kegiatan Akhir
Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.
Siswa diberi tugas untuk menyusun kalimat resiproaktif serta latihan mempragakan teks
percakapan yang lain.
VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Teks
percakapan, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan Bahasa
Daerah.
VIII. Penilaian
Teknik
tes dan non-tes
Bentuk
pilihan ganda, isian, dan essay
Instrumen
Polahkeun paguneuman malem lebaran di hareup kelas !
16
Coba susun kalimah resifroaktif !
I. Kompetensi Dasar : Melengkapi kalimat dengan ejaan dan tanda baca yang tepat.
II. Indikator :
Nataan sawatara istilah keagamaan.
Nyebutkeun ngaran babagian wawangunan
Ngalengkeupan kalimah ku kecap anu geus disadiakeun.
Nyusun kalimah resiproaktif.
Nembangkeun pupuh gambuh.
Nyangkeum eusi pupuh gambuh.
III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat membuat kalimat dengan ejaan dan tanda
baca yang tepat dan menembangkan pupuh gambuh.
IV. Materi Ajar : Kalimat dan Pupuh Gambuh
V. Metode Pembelajaran : ceramah, latihan, penugasan, demontrasi
VI. Langkah-Langkah Pembelajaran :
Kegiatan Awal
Mengadakan apersepsi dengan mengabsen siswa, kemudian menyanyikan lagu pupuh
Kinanti.
Untuk membangkitkan motivasi belajar, siswa memperhatikan penjelasan singkat
mengenai materi yang akan disampaikan.
Siswa diberi kesempatan untuk bertanya mengenai materi pembelajaran.
Kegiatan Inti
Kegiatan Akhir
Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.
Siswa diberi tugas untuk berlatih kembali tentang membuat kalimat dan menembangkan
pupuh.
VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa, Teks
percakapan, Syair pupuh, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai Pengembangan
Bahasa Daerah.
VIII. Penilaian
Teknik
tes dan non-tes
Bentuk
pilihan ganda, isian, dan essay
Instrumen
Coba tata sawatara istilah keagamaan !
Sebutkeun ngaran babagian wawangunan !
Lengkeupan kalimah ku kecap anu geus disadiakeun !
Nyusun kalimah resiproaktif.
Tembangkeun pupuh gambuh !
Coba cangkeum eusi pupuh gambuh !
17
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran
Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)
Pertemuan Ke : 17
Alokasi Waktu : 1 X 35 menit
Kegiatan Inti
Siswa maca bedas kalawan jentre tur merenah lentongna dina jero kagiatan latihan
jeung panugasan.
Siswa nyangkeum eusi bacaan dina jero kagiatan ceramah jeung tanya jawab.
Siswa ngajawab pananya anu patali jeung eusi bacaan dina jero kagiatan tanya jawab
jeung panugasan.
Kegiatan Akhir
Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.
Siswa diberi tugas untuk berlatih membaca nyaring di rumah masing-masing.
Bentuk
pilihan ganda, isian, dan essay
Instrumen
Coba baca sing bedas kalawan jentre tur merenah lentongna !
Coba cangkeum eusi bacaan !
Jawab pananya anu patali jeung eusi bacaan !
18
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran
Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)
Pertemuan Ke : 17
Alokasi Waktu : 1 X 35 menit
Instrumen
Coba polahkeun paguneuman !
Sebutkeun harti paribasa !
Sebutkeun sasaruaan kecap anu dicutat tina wacana !
Coba tataan sawatara kesenian Sunda !
19
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran
II. Indikator :
Ngalengkeupan kalimah ku kecap anu disadiakeun.
Nyusun kalimah parentah
III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menulis kalimat perintah (kalimah parentah).
Kegiatan Inti
Siswa ngalengkeupan kalimah ku kecap anu disadiakeun dina jero kagiatan tanya jawab
jeung latihan.
Siswa nyusun kalimah parentah dina jero kagiatan latihan jeung panugasan
Kegiatan Akhir
Siswa dan guru mengadakan refleksi tentang proses dan hasil belajar.
Siswa diberi tugas untuk membuat macam-macam kalimat perintah sebagai tindak
lanjut.
VII. Alat/Bahan/Sumber Belajar : Buku basa Sunda Kelas 3, Piwulang Basa,
Maceum-maceum kalimat parentah, Kurikulum Tingkat Satuan Pendidikan Balai
Pengembangan Bahasa Daerah.
VIII. Penilaian
Teknik
tes dan non-tes
Bentuk
pilihan ganda, isian, dan essay
Instrumen
Lengkeupan kalimah ku kecap anu disadiakeun !
Coba susun kalimah parentah !
20
Rencana Pelaksanaan Pembelajaran
Mata Pelajaran : Basa Sunda
Kelas/ Semester : 3 (tiga) / II (dua)
Pertemuan Ke : 19
Alokasi Waktu : 2 X 35 menit
II. Indikator :
Nyangkeumkeun carita wayang anu digalantangkeun.
Ngajawab pananya anu patali jeung eusi carita wayang
III. Tujuan Pembelajaran : Siswa dapat menyimak dan menjelaskan tentang cerita
VIII. Penilaian
Teknik
tes dan non-tes
Bentuk
pilihan ganda, isian, dan essay
Instrumen
Catatlah isi petunjuk denah sesuai dengan yang didengar !
Buatlah petunjuk denah/sketsa sesuai dengan yang didengar !
Coba jelaskan kembali isi petunjuk denah !
21