Kemahiran Saintifik

Anda mungkin juga menyukai

Anda di halaman 1dari 17

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Inkuiri dalam Sains Tajuk: Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.1 Kemahiran Proses Sains
Standard Pembelajaran 1.1.1 Memerhati
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran 1. Menyatakan semua deria yang terlibat untuk membuat pemerhatian tentang fenomena atau
perubahan yang berlaku.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Membuat pemerhatian melalui organ deria.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Kemahiran Proses Sains
Memerhati (Buku Teks: Halaman 2)
1. Murid melihat dan menceritakan gambar
Aktiviti Pemulaan dengan bimbingan guru.
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
2. Murid mendengar penerangan guru
ditetapkan adalah: _____
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
3. Murid membincangkan tentang
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
kemahiran memerhati menggunakan
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
kaedah sumbang saran dengan
bimbingan guru.
Aktiviti Utama Tindakan Susulan
4. Murid membuat pemerhatian dengan
Pemulihan: __________ murid
membuat lakaran.
Pengukuhan: __________ murid
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi
Pengayaan: __________ murid
oleh guru. (Buku Aktiviti: Halaman 1-2)
6. Murid diterapkan dengan nilai murni.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
ruang dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Inkuiri dalam Sains Tajuk: Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.1 Kemahiran Proses Sains
Standard Pembelajaran 1.1.1 Memerhati
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran 1. Menyatakan semua deria yang terlibat untuk membuat pemerhatian tentang fenomena atau
perubahan yang berlaku.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
Kriteria Kejayaan
1. Menyatakan semua deria yang terlibat untuk membuat pemerhatian tentang fenomena atau
(Penilaian)
perubahan yang berlaku.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Memerhati (Buku Teks: Halaman 3)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
dengan bimbingan guru. ditetapkan adalah: _____
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
dengan tajuk pelajaran. ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
3. Murid menjalankan Aktiviti Ria secara pengayaan / pengukuhan oleh guru.
terkawal dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi Tindakan Susulan
oleh guru. (Buku Aktiviti: -) Pemulihan: __________ murid
5. Murid diterapkan dengan nilai murni. Pengukuhan: __________ murid
Aktiviti Penutup 6. Murid mendengar guru membuat Pengayaan: __________ murid
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
ruang dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Inkuiri dalam Sains Tajuk: Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.1 Kemahiran Proses Sains
Standard Pembelajaran 1.1.2 Mengelas
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Mengelas
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menyatakan ciri yang terdapat pada objek atau fenomena.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Mengelas (Buku Teks: Halaman 4)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
dengan bimbingan guru. ditetapkan adalah: _____
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
dengan tajuk pelajaran. ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
3. Murid memahami konsep kemahiran pengayaan / pengukuhan oleh guru.
mengelas dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi Tindakan Susulan
oleh guru. (Buku Aktiviti: 3) Pemulihan: __________ murid
5. Murid diterapkan dengan nilai murni. Pengukuhan: __________ murid
Aktiviti Penutup 6. Murid mendengar guru membuat Pengayaan: __________ murid
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
ruang dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Inkuiri dalam Sains Tajuk: Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.1 Kemahiran Proses Sains
Standard Pembelajaran 1.1.2 Mengelas
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Mengelas
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menyatakan ciri yang terdapat pada objek atau fenomena.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Aktiviti Ria- Kemas Beg Sekolah (Buku Teks:
Halaman 5)
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk
ditetapkan adalah: _____
Aktiviti Pemulaan dengan bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
tentang isi pelajaran dan kaitannya
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
dengan tajuk pelajaran.
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
3. Murid menjalankan aktiviti secara
terkawal dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama Tindakan Susulan
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi
Pemulihan: __________ murid
oleh guru. (Buku Aktiviti: -)
Pengukuhan: __________ murid
5. Murid diterapkan dengan nilai murni.
Pengayaan: __________ murid
Aktiviti Penutup 6. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
ruang dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Inkuiri dalam Sains Tajuk: Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.1 Kemahiran Proses Sains
Standard Pembelajaran 1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Mengukur dan menggunakan nombor.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Memilih peralatan yang sesuai bagi mengukur suatu kuantiti.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Mengukur dan Menggunakan Nombor (Buku
Teks: Halaman 6)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
Aktiviti Pemulaan dengan bimbingan guru. ditetapkan adalah: _____
2. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
dengan tajuk pelajaran. ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
3. Murid memahami konsep kemahiran pengayaan / pengukuhan oleh guru.
mengukur dan menggunakan nombor
Aktiviti Utama dengan bimbingan guru. Tindakan Susulan
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi Pemulihan: __________ murid
oleh guru. (Buku Aktiviti: 4-5) Pengukuhan: __________ murid
5. Murid diterapkan dengan nilai murni. Pengayaan: __________ murid
Aktiviti Penutup 6. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
ruang dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Inkuiri dalam Sains Tajuk: Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.1 Kemahiran Proses Sains
Standard Pembelajaran 1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Mengukur dan menggunakan nombor.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Memilih peralatan yang sesuai bagi mengukur suatu kuantiti.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Mari Uji – Mengukur dengan Betul (Buku
Teks: Halaman 6)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
Aktiviti Pemulaan dengan bimbingan guru.
ditetapkan adalah: _____
2. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
dengan tajuk pelajaran.
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
3. Murid menjalankan aktiviti secara
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
terkawal dengan bimbingan guru.
4. Murid merekod dan mencatatkan bacaan
Aktiviti Utama Tindakan Susulan
dalam jadual yang telah disediakan.
Pemulihan: __________ murid
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi
Pengukuhan: __________ murid
oleh guru. (Buku Aktiviti: -)
Pengayaan: __________ murid
6. Murid diterapkan dengan nilai murni.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
ruang dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Inkuiri dalam Sains Tajuk: Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.1 Kemahiran Proses Sains
Standard Pembelajaran 1.1.4 Membuat Inferens
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Membuat inferens.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menyatakan pemerhatian bagi satu situasi yang diberikan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Membuat Inferens (Buku Teks: Halaman 8)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan ditetapkan adalah: _____
2. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
dengan tajuk pelajaran.
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
3. Murid memahami konsep kemahiran
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
membuat inferens dengan bimbingan
Aktiviti Utama guru.
Tindakan Susulan
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi
Pemulihan: __________ murid
oleh guru. (Buku Aktiviti: 6-7)
Pengukuhan: __________ murid
5. Murid diterapkan dengan nilai murni.
Pengayaan: __________ murid
Aktiviti Penutup 6. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
ruang dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Inkuiri dalam Sains Tajuk: Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.1 Kemahiran Proses Sains
Standard Pembelajaran 1.1.4 Membuat Inferens
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Membuat inferens.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menyatakan pemerhatian bagi satu situasi yang diberikan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Aktiviti Ria – Cerita Bergambar (Buku Teks:
Halaman 10)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
Aktiviti Pemulaan dengan bimbingan guru.
ditetapkan adalah: _____
2. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
dengan tajuk pelajaran.
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
3. Murid menjalankan Aktiviti Ria dengan
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
menggunakan Kaedah PAK-21, ‘One
Stay, Three Stray” dengan bimbingan
Aktiviti Utama Tindakan Susulan
guru.
Pemulihan: __________ murid
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi
Pengukuhan: __________ murid
oleh guru. (Buku Aktiviti:-)
Pengayaan: __________ murid
5. Murid diterapkan dengan nilai murni.
Aktiviti Penutup 6. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
ruang dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Inkuiri dalam Sains Tajuk: Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.1 Kemahiran Proses Sains
Standard Pembelajaran 1.1.5 Meramal
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Meramal.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menyatakan satu jangkaan bagi pemerhatian terhadap peristiwa/fenomena.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Aktiviti Ria – Cerita Bergambar (Buku Teks:
Halaman 10)
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk
ditetapkan adalah: _____
Aktiviti Pemulaan dengan bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
tentang isi pelajaran dan kaitannya
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
dengan tajuk pelajaran.
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
3. Murid memahami konsep kemahiran
meramal dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama Tindakan Susulan
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi
Pemulihan: __________ murid
oleh guru. (Buku Aktiviti:7-8)
Pengukuhan: __________ murid
5. Murid diterapkan dengan nilai murni.
Pengayaan: __________ murid
Aktiviti Penutup 6. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
ruang dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Inkuiri dalam Sains Tajuk: Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.1 Kemahiran Proses Sains
Standard Pembelajaran 1.1.6 Berkomunikasi
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Berkomunikasi.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menyatakan maklumat yang diperoleh.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Berkomunikasi (Buku Teks: Halaman 13)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
dengan bimbingan guru. ditetapkan adalah: _____
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
dengan tajuk pelajaran. ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
3. Murid memahami konsep kemahiran pengayaan / pengukuhan oleh guru.
berkomunikasi dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi Tindakan Susulan
oleh guru. (Buku Aktiviti:9) Pemulihan: __________ murid
5. Murid diterapkan dengan nilai murni. Pengukuhan: __________ murid
Aktiviti Penutup 6. Murid mendengar guru membuat Pengayaan: __________ murid
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
ruang dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Inkuiri dalam Sains Tajuk: Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.1 Kemahiran Proses Sains
Standard Pembelajaran 1.1.6 Berkomunikasi
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Berkomunikasi.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menyatakan maklumat yang diperoleh.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Mari Uji – Merekod Maklumat (Buku Teks:
Halaman 14)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk
Aktiviti Pemulaan dengan bimbingan guru. Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
2. Murid mendengar penerangan guru ditetapkan adalah: _____
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
3. Murid menjalankan aktiviti secara ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
terkawal dengan bimbingan guru. pengayaan / pengukuhan oleh guru.
4. Murid merekodkan maklumat dalam
Aktiviti Utama jadual yang disediakan dan menyatakan Tindakan Susulan
maklumat di hadapan kelas. Pemulihan: __________ murid
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi Pengukuhan: __________ murid
oleh guru. (Buku Aktiviti:-) Pengayaan: __________ murid
6. Murid diterapkan dengan nilai murni.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
ruang dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Inkuiri dalam Sains Tajuk: Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.2 Kemahiran Manipulatif
1.2.1 Menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains dengan betul.
Standard Pembelajaran
1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran 1. Menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains dengan betul.
2. Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Mengenal pasti peralatan, bahan sains dan spesimen yang diperlukan bagi suatu aktiviti.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Kemahiran Manipulatif
Menggunakan dan Mengendalikan Peralatan,
Bahan Sains dan Spesimen (Buku Teks:
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
Halaman 16)
ditetapkan adalah: _____
Aktiviti Pemulaan 1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk
dengan bimbingan guru.
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
2. Murid mendengar penerangan guru
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
tentang isi pelajaran dan kaitannya
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
dengan tajuk pelajaran.
3. Murid memahami konsep kemahiran
Tindakan Susulan
manipulatif dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama Pemulihan: __________ murid
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi
Pengukuhan: __________ murid
oleh guru. (Buku Aktiviti:10-11)
Pengayaan: __________ murid
5. Murid diterapkan dengan nilai murni.
Aktiviti Penutup 6. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
ruang dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Inkuiri dalam Sains Tajuk: Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.2 Kemahiran Manipulatif
1.2.1 Menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
Standard Pembelajaran 1.2 3 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.4 Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
1.2 5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains dengan betul.
2. Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
Objektif Pembelajaran
3. Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan betul.
4. Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
5. Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Mengenal pasti peralatan, bahan sains dan spesimen yang diperlukan bagi suatu aktiviti.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Aktiviti Ria – Pepatung Oh, Pepatung (Buku
Teks: Halaman 17)
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk
ditetapkan adalah: _____
Aktiviti Pemulaan dengan bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
tentang isi pelajaran dan kaitannya
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
dengan tajuk pelajaran.
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
3. Murid menjalakan aktiviti ria secara
terkawal dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama Tindakan Susulan
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi
Pemulihan: __________ murid
oleh guru. (Buku Aktiviti:-)
Pengukuhan: __________ murid
5. Murid diterapkan dengan nilai murni.
Pengayaan: __________ murid
Aktiviti Penutup 6. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
ruang dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Inkuiri dalam Sains Tajuk: Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.2 Kemahiran Manipulatif
Standard Pembelajaran 1.2 3 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan betul.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan betul.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
Kriteria Kejayaan
1. Mengguna, mengendali, melakar, membersih dan menyimpan peralatan, bahan sains dan
(Penilaian)
spesimen yang digunakan dalam suatu aktiviti dengan kaedah yang betul dan cermat.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Melakar (Buku Teks: Halaman 18)
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk
ditetapkan adalah: _____
dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
tentang isi pelajaran dan kaitannya
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
dengan tajuk pelajaran.
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
3. Murid memahami konsep kemahiran
melakar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Utama Tindakan Susulan
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi
Pemulihan: __________ murid
oleh guru. (Buku Aktiviti:12-13)
Pengukuhan: __________ murid
5. Murid mendengar guru membuat
Aktiviti Penutup Pengayaan: __________ murid
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
ruang dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Inkuiri dalam Sains Tajuk: Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.2 Kemahiran Manipulatif
1.2 3 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan betul.
Standard Pembelajaran 1.2.4 Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
1.2 5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan betul.
Objektif Pembelajaran
2. Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
3. Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
Kriteria Kejayaan
1. Mengguna dan mengendalikan peralatan, bahan sains dan spesimen yang diperlukan bagi
(Penilaian)
suatu aktiviti dengan kaedah yang betul.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Membersihkan dan Menyimpan Peralatan
Sains (Buku Teks: Halaman 20)
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk
ditetapkan adalah: _____
Aktiviti Pemulaan dengan bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
tentang isi pelajaran dan kaitannya
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
dengan tajuk pelajaran.
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
3. Murid memahami konsep membersihkan
dan menyimpan Peralatan Sains.
Aktiviti Utama Tindakan Susulan
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi
Pemulihan: __________ murid
oleh guru. (Buku Aktiviti:14)
Pengukuhan: __________ murid
5. Murid diterapkan dengan nilai murni.
Pengayaan: __________ murid
Aktiviti Penutup 6. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
ruang dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 3

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Inkuiri dalam Sains Tajuk: Kemahiran Saintifik
Standard Kandungan 1.2 Kemahiran Manipulatif
1.2 3 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan betul.
Standard Pembelajaran 1.2.4 Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
1.2 5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan betul.
Objektif Pembelajaran
2. Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
3. Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
Kriteria Kejayaan
1. Mengguna dan mengendalikan peralatan, bahan sains dan spesimen yang diperlukan bagi
(Penilaian)
suatu aktiviti dengan kaedah yang betul.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Aktiviti Ria – Melakar dengan Betul (Buku
Teks: Halaman 20)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
Aktiviti Pemulaan dengan bimbingan guru.
ditetapkan adalah: _____
2. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
dengan tajuk pelajaran.
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
3. Murid menjalankan aktiviti secara
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
terkawal dengan bimbingan guru.
4. Murid melakarkan dan melabelkan
Aktiviti Utama Tindakan Susulan
tabung uji dengan betul.
Pemulihan: __________ murid
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi
Pengukuhan: __________ murid
oleh guru. (Buku Aktiviti:-)
Pengayaan: __________ murid
6. Murid diterapkan dengan nilai murni.
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat
kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan perhubungan Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
Mengeksperimen
ruang dan masa data operasi pemboleh ubah hipotesis
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Akitviti pengajaran dan pembelakaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
