Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MINGGU KE-10

MATA PELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI KEHADIRAN : ____ / 27 orang


KELAS 2 MAJU
TARIKH / HARI 24 MAC 2021 / RABU
MASA 8.30 – 9.00 PAGI
ASPEK Konsep Pergerakan
UNIT / TAJUK Kelajuan Pergerakan
STANDARD 1.2.1, 2.2.1, 5.2.2, 5.3.1
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
PEMBELAJARAN  Melakukan pergerakan melompat sebelah kaki.
 Mengenal pasti ciri-ciri lakuan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.
 Menerima cabaran dan seronok semasa melakukan aktiviti.
 Berkomunikasi antara rakan, guru dan ahli kumpulan semasa melakukan aktiviti fizikal.
AKTIVITI 1. Memanaskan badan.
PENGAJARAN & 2. Mengulangkaji pelajaran lalu.
PEMBELAJARAN 3. Permainan kecil “Ketingting”.
4. Menyejukkan badan.
5. Rumusan dan penutup.
BAHAN BANTU  Buku Teks  LCD  Gambar / Carta
BELAJAR  Powerpoint  VLE FROG  Model
 Internet  Buku Cerita  Lain-Lain
ELEMEN MERENTAS  Keusahawanan  Patriotisme  Nilai Murni
KURIKULUM  Bahasa  Sains & Teknologi  Kreativiti & Inovasi
 Pendidikan Alam Sekitar  TMK
TAHAP PEMIKIRAN  Mengingat  Mengaplikasi  Menilai
 Memahami  Menganalisis  Mencipta
KBAT / I-THINK  Peta Bulatan  Peta Alir  Peta Pokok
 Peta Dakap  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi
 Peta Buih  Peta Buih Berganda
PENILAIAN  Hasil kerja  Pemerhatian  Lisan
 Lembaran kerja  Kuiz  Projek / Tugasan
REFLEKSI

Minggu: 9 Tarikh: 24 MAC 2021 Hari: Rabu


Kelas: 2 Jaya Masa: 9.00 – 10.00 pagi Kehadiran: ______ / 21 orang
Tema: Hayat Tajuk: Manusia
Standard Kandungan 3.1 Pembiakan dan tumbesaran manusia
Standard Pembelajaran 3.1.3 Mengitlak tumbesaran adalah berbeza antara individu dengan menjalankan aktiviti.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Mengitlak tumbesaran adalah berbeza antara individu dengan menjalankan aktiviti.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Memerihalkan perubahan yang berlaku pada diri sejak dilahirkan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Saya Uji – Mengukur Saiz Tapak Tangan, Berat dan Tinggi (Buku
Teks: 29)
Aktiviti Pemulaan 1. Murid bersoal jawab berdasarkan tajuk dengan bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid menjalankan aktiviti Saya Uji – Mengukur Saiz Tapak
Tangan, Berat dan Tinggi secara berkumpulan.
4. Murid rekodkan tinggi dan berat dalam jadual.
Aktiviti Utama 5. Murid bandingkan saiz tapak tangan, tinggi dan berat dengan
rakan yang lain.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku
Aktiviti: 16)
7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi
Aktiviti Penutup
pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

MATA PELAJARAN SAINS KEHADIRAN : ____ / 30 orang


KELAS 1 MAJU
TARIKH / HARI 24 MAC 2021 / RABU
MASA 10.20 – 10.50 PAGI
TEMA MINGGU TRANSISI
UNIT / TAJUK PERTANDINGAN TULISAN CANTIK
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
PEMBELAJARAN  Menulis petikan dengan tulisan yang kemas dan cantik
AKTIVITI 1. Ucapan selamat – murid mengucapkan selamat kepada guru dan sesama rakan sekelas.
PENGAJARAN & 2. Murid menonton video tentang beberapa jenis tulisan.
PEMBELAJARAN 3. Murid menonton video cara memegang pensel yang betul.
4. Murid mengaplikasi cara memegang pensel yang betul dengan menulis beberapa frasa yang
disebut oleh guru.
5. Rumusan.
BAHAN BANTU  Buku Teks  LCD  Gambar / Carta
BELAJAR  Powerpoint  VLE FROG  Model
 Internet  Buku Cerita  Lain-Lain
ELEMEN MERENTAS  Keusahawanan  Patriotisme  Nilai Murni
KURIKULUM  Bahasa  Sains & Teknologi  Kreativiti & Inovasi
 Pendidikan Alam Sekitar  TMK
TAHAP PEMIKIRAN  Mengingat  Mengaplikasi  Menilai
 Memahami  Menganalisis  Mencipta
KBAT / I-THINK  Peta Bulatan  Peta Alir  Peta Pokok
 Peta Dakap  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi
 Peta Buih  Peta Buih Berganda
PENILAIAN
REFLEKSI

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KEHADIRAN : ____ / 30 orang


KELAS 1 MAJU
TARIKH / HARI 24 MAC 2021 / RABU
MASA 10.50 – 11.50 PAGI
TEMA MINGGU TRANSISI
UNIT / TAJUK PERTANDINGAN TULISAN CANTIK
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
PEMBELAJARAN  Menulis petikan dengan tulisan yang kemas dan cantik
AKTIVITI 1. Ucapan selamat – murid mengucapkan selamat kepada guru dan sesama rakan sekelas.
PENGAJARAN & 2. Murid menonton video cara memegang pensel yang betul.
PEMBELAJARAN 3. Murid mengaplikasi cara memegang pensel yang betul dengan menulis beberapa frasa yang
disebut oleh guru.
4. Murid menjalankan aktiviti menulis ayat pendek dengan kemas dan cantik.
5. Rumusan.
BAHAN BANTU  Buku Teks  LCD  Gambar / Carta
BELAJAR  Powerpoint  VLE FROG  Model
 Internet  Buku Cerita  Lain-Lain
ELEMEN MERENTAS  Keusahawanan  Patriotisme  Nilai Murni
KURIKULUM  Bahasa  Sains & Teknologi  Kreativiti & Inovasi
 Pendidikan Alam Sekitar  TMK
TAHAP PEMIKIRAN  Mengingat  Mengaplikasi  Menilai
 Memahami  Menganalisis  Mencipta
KBAT / I-THINK  Peta Bulatan  Peta Alir  Peta Pokok
 Peta Dakap  Peta Pelbagai Alir  Peta Titi
 Peta Buih  Peta Buih Berganda
PENILAIAN
REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MINGG
HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
U
12.20 - 1.20
9 Rabu 24/3/2021 4 Sejarah
60 minit

TAJUK 1. Mari Belajar Sejarah

UNIT 2. Keluarga Harmoni

STANDARD
1.2 Pengertian diri dan keluarga
KANDUNGAN

STANDARD 1.2.2 Mengenalpasti salasilah keluarga.


PEMBELAJARAN K 1.2.7 Menyatakan adab yang perlu diamalkan dalam sesebuah keluarga.
OBJEKTIF Pada akhir PdPC murid akan dapat :
1. Mengenal pasti salasilah keluarga.
PEMBELAJARAN 3. Menyenaraikan adab yang perlu diamalkan dalam sesebuah keluarga.

1. Murid ditunjukkan contoh salasilah sebuah keluarga.


2. Murid bercerita tentang salasilah keluarga sendiri secara rawak. (PAK21)
AKTIVITI 3. Murid berbincang secara kumpulan berdasarkan gambar keluarga yang dipaparkan oleh guru.
PDPC 4. Murid membentangkan hasil perbincangan kumpulan. (PAK21)
5. Murid menghasilkan salasilah keluarga masing-masing.
6. Murid menyenaraikan adab-adab yang perlu diamalkan dalam sesebuah keluarga.

AKTIVITI PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas) Presentations (Persembahan)- berkumpulan.


BBB Gambarajah keluarga, Buku Teks, Lembaran Kerja.
KBAT Mengaplikasi PETA I-THINK Peta pokok
Nilai Murni Bersyukur dan kasih sayang
ELEMEN
MERENTAS Kemahiran Pemikiran Sejarah Elemen Asas Sejarah
KURIKULUM
Dimensi Kewarganegaraan Berbangga dengan sejarah asal-usul keluarga.
TAHAP
2 PENTAKSIRAN /PENILAIAN Lembaran kerja.
PENGUASAAN
Kehadiran : _______ / 20 orang

REFLEKSI /
IMPAK
