Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


Tahun : 1 Hijau
Bilangan Murid : 26 orang
Tarikh : 6 Julai 2021
Hari : Selasa
Masa : 9.35 pagi- 10.40 pagi Google Meet (GM)
Tema : Keselamatan
Tajuk : Selamat Sentiasa

Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa: Kata Adjektif

Standard Kandungan
5.1 Memahami fungsi dan menggunakan golongan kata mengikut konteks

Standard Pembelajaran
5.1.3 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata adjektif mengikut konteks;
(ii) warna

Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
1. Memahami dan mengenal pasti kata adjektif warna;
2. Membina ayat menggunakan kata adjektif warna dengan betul.

Sistem Bahasa
Tatabahasa: kata adjektif (warna)

Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


Kemahiran Abad Ke-21: Mahir Berkomunikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran: Pembelajaran Kontekstual
Nilai Murni: Menjaga keselamatan diri
Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
Pendekatan Tematik: Keselamatan
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
KBT:KB- mengecam
KP: Visual-ruang

Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara
1 Komputer riba
2 Buku teks
3 Buku aktiviti dan buku latihan
4 PPT
5 Lembaran Kerja

Pengetahuan Sedia Ada


Murid menggunakan kata adjektif warna semasa berkomunikasi dalam kehidupan harian.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Masa

Pengurusa -Mengambil kedatangan  Guru memastikan murid mengikuti Senarai nama


n bilik murid PdP dan mereka bersedia untuk murid
darjah belajar.
-Persediaan murid untuk
(5 minit) belajar

Set Induksi Video berkaitan warna 1. Guru memberikan salam kepada BBM :
murid-murid. Video warna
(10 minit) https://www.youtube.com/watc
h 2. Guru memberi bayangan awal
kepada murid tentang jenis warna
?v=gsnYtSwD_n4 KB :
dengan menggunakan tayangan
Menghubung
video dari youtube.
kait
3. Guru meminta murid mengenal pasti
jenis warna mengikut tayangan
video. KP :
4. Guru mengaitkan langkah set - Interpersonal
induksi dengan isi pelajaran.
- Kinestetik

NILAI :
Bekerjasama
Langkah 1 Slaid PPT Aktiviti 1
1. Murid mendengar penerangan guru BBM :
(20 minit)
tentang isi pelajaran dan kaitannya - Slaid
dengan kata adjektif warna. berkenaan

2. Guru memberi penerangan kepada kata adjektif


warna
murid tentang kata adjektif warna.
3. Murid cuba menjawab soalan yang
diberikan oleh guru berkaitan KB :
dengan kata adjektif warna. - Menganalisis
4. Guru membimbing murid membina
ayat aktif daripada ayat pasif dengan
NILAI :
menukarkan kata kerja.
Intrapersonal
Langkah 2 Latihan bina ayat kata 1. Murid diberikan : BBB :
adjektif warna a. Latihan pengukuhan Latihan
(20 minit)
b. Latihan pengayaan
2. Guru membimbing murid membuat
(Rujuk lampiran) KB :
latihan yang dibekalkan.
Menjana idea

KP :
Intrapersonal

Penutup Kognitif 1. Murid mendengar guru membuat KB :


-Rumusan isi pelajaran kesimpulan tentang isi pelajaran.
(5 minit) Membuat
kesimpulan
Sosial 2. Murid melengkapkan latihan yang

-Pujian atas usaha dan diberi oleh guru. (Buku Aktiviti: 66)
kejayaan

Lampiran
