Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Kelas : Sakinah

Mata Pelajaran : Matematik

Tarikh : 29 Mac 2011

Masa : 11.05 pagi – 11.35 pagi

Bilangan murid : 7 orang

Kumpulan 1 (baik)

Bil Nama Murid Kecacatan


1. Muhammad Akhmal b Baharom Slow Learner
2. Muhammad Supiyan b Adam Slow Learner
3. Siti Noraidah bt Suherman Slow Learner
4. Aida Mazni bt Adam Slow Learner

Kumpulan 2 (lemah)
Bil Nama Murid Kecacatan
1. Nurul Syuhada bt Umros Slow Learner
2. Nurul Natasya bt Mohd Zaki Slow Learner

Tajuk : Penambahan

Kemahiran : 3.2.1 menambah dalam lingkungan nilai hasil tambah tidak


lebih dari 1 digit.

Objektif :
Kumpulan 1:-
3.1 Menyatakan situasi penambahan digunakan dalam kehidupan sebenar.
3.2 Menambah sebarang dua nombor yang nilai hasil tambahnya tidak melebihi 1
digit.

Pengetahuan sedia ada :


Kumpulan 1:-
1. Murid boleh menulis ayat matematik dalam bentuk persamaan.

Kumpulan 2:
2. Murid boleh menyebut nombor 1-10 dengan lancar.
3. Murid sudah mengenal simbol tambah.

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Kumpulan 1:-
1. Menyelesaikan operasi tambah dalam lingkungan 1 digit dengan 1 digit untuk
hasilnya tidak lebih dari 10 dalam bentuk persamaan Matematik.
Kumpulan 2:-
2. Menyelesaikan operasi tambah dalam lingkungan lingkungan 1 digit dengan 1
digit untuk hasilnya tidak lebih dari 10 dalam bentuk persamaan Matematik
dengan bantuan bahan semi maujud (gambar).

Penggabungjalinan isi kandungan:


Pendidikan Seni, Muzik

Penerapan Nilai:
Keyakinan, bertanggungjawab, bekerjasama

Unsur Terapi:
Fisio, pertuturan

Resos/BBM:
Kad angka, Dam Litar, Kad Gambar, Papan putih, Laptop, Video “Mari Mengira
Bersama Diva”, Dadu, Lembaran Kerja
Langkah Pengajaran

Langkah Isi Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Kandungan Pembelajaran
Set Induksi -Murid - Guru menayangkan video BBM: Laptop, video
(3 minit) menonton ”Mari Mengira Bersama Diva” pengajaran
tayangan kepada murid.
video ”Mari - Guru bersoal jawab dengan Nilai: Keyakinan
Mengira murid apakah tayangan video
Bersama yang ditayangkan tadi. Terapi: Pertuturan
Diva”
Aktiviti 1 ”Kira - Guru menampal 3 gambar BBM: Kad angka,
(10 minit) Bilangan yang menunjukkan bilangan kad gambar
Saya” dua kumpulan epal dan hasil
tambah kedua-duanya epal Nilai: Keyakinan,
- tersebut. Bertanggungjawab
Memadankan -gmbr epal-
kad angka - Guru meminta murid Terapi: Pertuturan,
dan kad mengira bilangan epal yang fisio
gambar terdapat dalam setiap kad
setelah gambar.
membilang - Guru meminta murid
epal dalam menampal kad angka yang
kad gambar. betul di bawah kad gambar
berdasarkan bilangan epal
yang dikira.
-Lukis gmbr epal ngan bil
angka kt bwh
- Guru meminta murid
menyebut ayat matematik
yang lengkap bagi proses
penyatuan bilangan kedua-dua
gambar epal.
- Guru memberi ganjaran
sosial kepada murid yang
berjaya menjawab dengan
betul.

Aktiviti 2 – Permainan - Guru menampal kad litar di BBM: Dadu, dam


(10 minit) ”Go! Go! Go- papan hitam. litar, kad angka
kart” Lukis litar
- Guru menyediakan dadu Nilai: Keyakinan,
-Membina yang mempunyai nombor 1 bertanggungjawab,
ayat dan 2 sahaja. bekerjasama
matematik. - Guru meminta seorang murid
tampil ke depan kelas untuk Terapi: Pertuturan,
membuat balingan dadu. fisio
- Guru meminta murid
menggerakkan butang
berdasarkan bilangan nombor
pada dadu.
Lukis litar yg digerakkn
butang
- Guru meminta murid
membina persamaan
matematik dengan cara
menyusun kad angka
berdasarkan bilangan gerakan
petak yang dibuat.
2+1=3
- Guru menyemak jawapan
murid bersama-sama dengan
murid lain
- Murid yang berjaya membina
persamaan dengan betul
dibenarkan membuat balingan
dadu untuk 1 pusingan
seterusnya.
- Murid yang gagal membina
persamaan dengan betul tidak
dibenarkan membuat balingan
dadu untuk 1 pusingan
seterusnya.
- Aktiviti dimainkan sehingga
semua murid selesai
menghabiskan satu pusingan
litar
- Murid pertama yang berjaya
menamatkan pusingan litar
akan dikira sebagai pemenang
dan diberi ganjaran token.
Langkah 4 Aktiviti - Guru mengedarkan lembaran BBM: Lembaran
(5 minit) pengukuhan kerja kepada murid untuk kerja
menguji murid tentang
Murid kemahiran menambah yang Nilai: Keyakinan
menjawab telah diajar.
soalan pada -salin lembrana kat sini utk 2
lembaran kump-
kerja
Penutup Soalan: - Guru mengulang semula isi BBM: Lembaran
Aktiviti 1) 2+3=5 pelajaran yang telah dipelajari kerja
congak 2) 4+4=8 pada hari ini melalui congak.
(2 minit) 3) 2+2=4 Nilai: Keyakinan

Terapi: Pertuturan
