Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA TAHUN 5

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Warisan Bangsa Tajuk: Keindahan Seni
Kemahiran Mendengar dan Bertutur
1.3 Mendengar, memahami dan memberi respons terhadap sesuatu arahan, soalan dan pesanan
Standard Kandungan
yang didengar dengan betul.
1.3.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons secara lisan terhadap ayat tanya yang
Standard Pembelajaran
mengandungi kata tanya dengan betul.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran 1. Mendengar, memahami dan memberikan respons secara lisan terhadap ayat tanya yang
mengandungi kata tanya dengan betul.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
Kriteria Kejayaan
1. Memberikan respons secara lisan terhadap ayat tanya yang mengandungi kata tanya dengan
(Penilaian)
betul.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Pulut Kuning Warisan Berzaman (Buku teks:
102)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan
Aktiviti Pemulaan gambar dengan bimbingan guru. Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
2. Murid mendengar penerangan guru ditetapkan adalah: _____
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
3. Murid membaca dan memahami teks ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
dengan bimbingan guru. pengayaan / pengukuhan oleh guru.
4. Murid bersoal jawab dan memberikan
respons terhadap ayat tanya. Tindakan Susulan
Aktiviti Utama
5. Murid membina dan menulis jawapan Pemulihan: __________ murid
berdasarkan ayat tanya dengan betul. Pengukuhan: __________ murid
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi Pengayaan: __________ murid
oleh guru.
7. Murid mendengar guru membuat
Aktiviti Penutup
kesimpulan tentang isi pelajaran.
SISTEM BAHASA Sebutan dan intonasi Tatabahasa Sistem ejaan Kosa kata Peribahasa
PENGISIAN KURIKULUM
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Semangat
NILAI MURNI STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
bermasyarakat
ILMU Sosiobudaya KB – Interpersonal KP – Menghubungkaitkan
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Round Table Think, Pair, Share Gallery Walk
Hot Seat 3 stray and 1 stay Deklamasi Sajak / Nyanyian
Permainan Didik Hibur Peta I-think
Pembentangan Main Peranan Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 5

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Warisan Bangsa Tajuk: Keindahan Seni
Kemahiran Membaca
2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk
Standard Kandungan
memberi respons dengan betul.
2.4.2 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat daripada pelbagai bahan untuk membuat
Standard Pembelajaran
keputusan dengan alasan yang betul.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran 1. Membaca dan memahami maklumat yang tersurat daripada pelbagai bahan untuk membuat
keputusan dengan alasan yang betul.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Membaca dan memahami maklumat yang terdapat dalam teks untuk membuat keputusan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Tempat Warisan (Buku teks: 103)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan
gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya ditetapkan adalah: _____
dengan tajuk pelajaran.
3. Murid membaca dan memahami teks Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
dengan bimbingan guru. ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
4. Murid membuat keputusan berdasarkan pengayaan / pengukuhan oleh guru.
maklumat yang diperoleh.
Aktiviti Utama 5. Murid berbincang dan mengemukakan Tindakan Susulan
pendapat secara kritis tentang sesuatu Pemulihan: __________ murid
perkara. Pengukuhan: __________ murid
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi Pengayaan: __________ murid
oleh guru.
7. Murid mendengar guru membuat
Aktiviti Penutup
kesimpulan tentang isi pelajaran.
SISTEM BAHASA Sebutan dan intonasi Tatabahasa Sistem ejaan Kosa kata Peribahasa
PENGISIAN KURIKULUM
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
NILAI MURNI Rasional STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
ILMU Sejarah KB – Membuat keputusan Konstruktivisme – Menilai
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Round Table Think, Pair, Share Gallery Walk
Hot Seat 3 stray and 1 stay Deklamasi Sajak / Nyanyian
Permainan Didik Hibur Peta I-think
Pembentangan Main Peranan Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 5

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Warisan Bangsa Tajuk: Keindahan Seni
Kemahiran Menulis
3.9 Menulis ulasan tentang pelbagai bahan sastera dan bukan sastera yang didengar, ditonton atau
Standard Kandungan
dibaca dengan betul.
3.9.1 Menulis ulasan tentang bahan sastera yang didengar, ditonton atau dibaca dengan jelas dan
Standard Pembelajaran
menggunakan ayat yang gramatis.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran 1. Menulis ulasan tentang bahan sastera yang didengar, ditonton atau dibaca dengan jelas dan
menggunakan ayat yang gramatis.
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
Kriteria Kejayaan
1. Menulis ulasan tentang asal usul Kuala Kangsar berdasarkan jakur komik menggunakan ayat
(Penilaian)
yang gramatis.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Asal Nama Kuala Kangsar (Buku teks: 104-
105)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan
Aktiviti Pemulaan gambar dengan bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
3. Murid membaca dan memahami teks ditetapkan adalah: _____
dengan bimbingan guru.
4. Murid menulis ulasan tentang cerita Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
yang dibaca dengan jelas dan ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
menggunakan ayat yang gramatis. pengayaan / pengukuhan oleh guru.
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi
oleh guru. Tindakan Susulan
Aktiviti Utama
PKJR: Berbasikal dengan Selamatnya Pemulihan: __________ murid
(Buku aktiviti: 18) Pengukuhan: __________ murid
6. Murid memahami dan Menunjukkan Pengayaan: __________ murid
cara menunggang basikal yang
selamat.
7. Murid lengkapkan lembaran
pengurusan grafik.
8. Murid mendengar guru membuat
Aktiviti Penutup
kesimpulan tentang isi pelajaran.
SISTEM BAHASA Sebutan dan intonasi Tatabahasa Sistem ejaan Kosa kata Peribahasa
PENGISIAN KURIKULUM
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
NILAI MURNI Kesyukuran STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
ILMU Sejarah KB – Mengitlak BCB – Menulis perenggan
HP PKJR 5.1.5 Menunjukkan cara menunggang basikal yang selamat.
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Round Table Think, Pair, Share Gallery Walk
Hot Seat 3 stray and 1 stay Deklamasi Sajak / Nyanyian
Permainan Didik Hibur Peta I-think
Pembentangan Main Peranan Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA TAHUN 5

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Warisan Bangsa Tajuk: Keindahan Seni
Aspek Seni Bahasa
Standard Kandungan 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur.
Standard Pembelajaran 4.1.1 Menyebut dan memahami seni kata lagu melalui nyanyian sambil berlakon.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Menyebut dan memahami seni kata lagu melalui nyanyian sambil berlakon.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menyanyikan sambil melakukan gerakan mengikut irama lagu.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Gendang dan Rebana (Buku teks: 106)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan
gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya
ditetapkan adalah: _____
dengan tajuk pelajaran.
3. Murid membaca dan memahami teks
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
dengan bimbingan guru.
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
4. Murid menyatakan maksud seni kata
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
lagu.
5. Murid menyanyikan lagu sambil
Aktiviti Utama Tindakan Susulan
berlakon.
Pemulihan: __________ murid
6. Murid bersoal jawab tentang seni kata
Pengukuhan: __________ murid
lagu.
Pengayaan: __________ murid
7. Murid melengkapkan latihan yang diberi
oleh guru.
8. Murid mendengar guru membuat
Aktiviti Penutup
kesimpulan tentang isi pelajaran.
SISTEM BAHASA Sebutan dan intonasi Tatabahasa Sistem ejaan Kosa kata Peribahasa
PENGISIAN KURIKULUM
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
NILAI MURNI Patriotism STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
ILMU Muzik KB – Menganalisis Kecerdasan Pelbagai – Kinestetik
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Round Table Think, Pair, Share Gallery Walk
Hot Seat 3 stray and 1 stay Deklamasi Sajak / Nyanyian
Permainan Didik Hibur Peta I-think
Pembentangan Main Peranan Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA TAHUN 5

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Warisan Bangsa Tajuk: Keindahan Seni
Aspek Tatabahasa
Standard Kandungan 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja pasif mengikut konteks
Standard Pembelajaran
dengan betul.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran 1. Memahami dan menggunakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja pasif mengikut konteks
dengan betul.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Mengunjarkan cerita untuk menyampaikan idea.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Nobat Warisan Istana (Buku teks: 107)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan
gambar dengan bimbingan guru. Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru ditetapkan adalah: _____
tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
3. Murid membaca dan memahami teks ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
dengan bimbingan guru. pengayaan / pengukuhan oleh guru.
4. Murid membaca dan membina ayat
Aktiviti Utama menggunakan kata kerja aktif transitif Tindakan Susulan
dan kata kerja pasif. Pemulihan: __________ murid
5. Murid melengkapkan latihan yang diberi Pengukuhan: __________ murid
oleh guru. Pengayaan: __________ murid
6. Murid mendengar guru membuat
Aktiviti Penutup
kesimpulan tentang isi pelajaran.
SISTEM BAHASA Sebutan dan intonasi Tatabahasa Sistem ejaan Kosa kata Peribahasa
PENGISIAN KURIKULUM
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
NILAI MURNI Menghargai warisan STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
ILMU Keseniaan KB – Mengenal pasti BCB – Bacaan intensif
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Round Table Think, Pair, Share Gallery Walk
Hot Seat 3 stray and 1 stay Deklamasi Sajak / Nyanyian
Permainan Didik Hibur Peta I-think
Pembentangan Main Peranan Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
CATATAN Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA TAHUN 5

Minggu: Tarikh: Hari:


Kelas: Masa: Kehadiran:
Tema: Warisan Bangsa Tajuk: Keindahan Seni
Kemahiran Tatabahasa
Standard Kandungan 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
Standard Pembelajaran 5.1.5 Memahami dan menggunakan kata adjektif dan kata bantu mengikut konteks dengan betul.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Memahami dan menggunakan kata adjektif dan kata bantu mengikut konteks dengan betul.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Membina ayat menggunakan kata adjektif dan kata bantu berdasarkan teks dan gambar.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Tarian Kuda Kepang (Buku teks: 108)
1. Murid bersoal jawap berdasarkan
gambar dengan bimbingan guru.
Aktiviti Pemulaan
2. Murid mendengar penerangan guru
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya
ditetapkan adalah: _____
dengan tajuk pelajaran.
3. Murid membaca dan memahami teks
Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
dengan bimbingan guru.
ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
4. Murid menyenaraikan kata adjektif dan
pengayaan / pengukuhan oleh guru.
kata bantu dalam teks.
5. Murid membina ayat dengan perkataan
Aktiviti Utama Tindakan Susulan
yang disenaraikan.
Pemulihan: __________ murid
6. Murid membaca pelbagai bahan yang
Pengukuhan: __________ murid
mengandungi pelbagai ragam ayat.
Pengayaan: __________ murid
7. Murid melengkapkan latihan yang diberi
oleh guru.
8. Murid mendengar guru membuat
Aktiviti Penutup
kesimpulan tentang isi pelajaran.
SISTEM BAHASA Sebutan dan intonasi Tatabahasa Sistem ejaan Kosa kata Peribahasa
PENGISIAN KURIKULUM
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
NILAI MURNI Menghargai warisan STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
ILMU Seni Tari KB – Mengenal pastikan BCB – Bacaan intensif
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Round Table Think, Pair, Share Gallery Walk
Hot Seat 3 stray and 1 stay Deklamasi Sajak / Nyanyian
Permainan Didik Hibur Peta I-think
Pembentangan Main Peranan Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
