Anda di halaman 1dari 26

Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional

Praktikum PITO

LAMPIRAN 3-1

INSTITUT PENDIDIKAN GURU


KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA
BORANG LAWATAN SOSIAL

IPG Kampus
No.K/P
Nama Pelajar

Ambilan Pengkhususan

Fasa Praktikum Fasa 1 / Modul 1 Fasa 2 / Modul 2 llll 2

Sekolah

No. Telefon No. Faks

Guru Besar

Penolong Kanan Pentadbiran

Guru Pembimbing Bidang Teras


AI SEMAK MENGENAI SEMAK MENGENAI PERKARA YANG PERLU DILAKSANAKAN
(Tandakan  dalam ruangan yang disediakan)

BIL TINDAKAN TANDAKAN  CATATAN


1. Mengadakan pertemuan dengan Guru Besar atau wakil
2. Menyemak pengagihan jadual waktu
3. Mengadakan perbincangan dengan guru pembimbing
4. Mengadakan perbincangan dengan pelajar
5. Menyemak persediaan mengajar yang meliputi :-
5.1 Maklumat butiran diri
5.2 Jadual waktu kelas
5.3 Jadual waktu peribadi
5.4 Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran (DSKP)
5.5 Rancangan pengajaran semester
5.6 Rancangan pengajaran semester (Sepanjang Tempoh
Praktikum)
5.7 Rancangan pengajaran mingguan
5.8 Rancangan pengajaran harian
5.9 Senarai nama murid
6. Menyemak portfolio
7. Menyemak penulisan refleksi PdP (jika berkaitan)
8. Menyemak penulisan jurnal (jika berkaitan)
9. Mengadakan bimbingan bersemuka (jika berkaitan)

Ulasan keseluruhan ( Nyatakan kekuatan, kelemahan dan penambahbaikan yang diperlukan )

.........................................................................................................
Tandatangan Pensyarah Penyelia Bidang Teras
(Nama: )

44
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

LAMPIRAN 3-2a

BORANG PR1

INSTITUT PENDIDIKAN GURU


KAMPUS RAJA MELEWAR
BORANG BIMBINGAN PRAKTIKUM
PROGRAM INTERVENSI TAMBAH OPSYEN (PITO)

Nama Pelajar No.K/P

Ambilan Pengkhususan

Sekolah

Mata Pelajaran Tajuk

Tahun Tarikh Masa Penyeliaan Ke

Petunjuk Tahap (Sila bulatkan angka yang berkenaan)


Tahap 1 : Terdapat banyak kelemahan yang perlu diberi perhatian
Tahap 2 : Terdapat beberapa kelemahan yang perlu diberi perhatian
Tahap 3 : Pencapaian sederhana, masih perlu peningkatan
Tahap 4 : Baik dalam banyak aspek
Tahap 5 : Amat baik, cemerlang dalam banyak aspek

KOMPONEN ASPEK TAHAP ULASAN


a. Hasil pembelajaran 1 2 3 4 5

b. Isi pelajaran 1 2 3 4 5

c. Permulaan (set induksi) 1 2 3 4 5

d. Strategi pengajaran 1 2 3 4 5
pembelajaran
(A) e. Amalan Pedagogi masa kini
PERANCANGAN 1 2 3 4 5

f. Sumber pengajaran 1 2 3 4 5
pembelajaran
g. Unsur Kemahiran Berfikir
1 2 3 4 5
Aras Tinggi ( KBAT)
h. Elemen merentas kurikulum 1 2 3 4 5
(EMK)
i. Kemahiran Insaniah 1 2 3 4 5

i. Penutup 1 2 3 4 5
a. Permulaan 1 2 3 4 5
b. Strategi pengajaran 1 2 3 4 5
pembelajaran
(B)
c. Amalan Pedagogi masa kini
PELAKSANAAN 1 2 3 4 5
d. Pengurusan bilik darjah
1 2 3 4 5

e. Penglibatan murid 1 2 3 4 5

45
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

KOMPONEN ASPEK TAHAP ULASAN


f. Sumber pengajaran 1 2 3 4 5
pembelajaran
g. Perkembangan pengajaran 1 2 3 4 5
h. Unsur Kemahiran Berfikir Aras
1 2 3 4 5
Tinggi ( KBAT)
i. Kreativiti dan Inovasi 1 2 3 4 5

j. Kemahiran Insaniah 1 2 3 4 5

k. Penerapan nilai 1 2 3 4 5
j. Elemen Merentas Kurikulum
1 2 3 4 5
(EMK)
k. Pencapaian hasil pembelajaran
1 2 3 4 5

l. Penutup 1 2 3 4 5
a. Kesedaran tentang prestasi
1 2 3 4 5
murid
b. Menilai pembelajaran
(C) 1 2 3 4 5
PENTAKSIRAN c. Menyemak dan memberi
1 2 3 4 5
maklum balas kerja murid
d. Menyimpan rekod markah murid 1 2 3 4 5

(D)
a. Kekuatan 1 2 3 4 5
REFLEKSI PdP b. Kelemahan
1 2 3 4 5

c. Penambahbaikan 1 2 3 4 5

(E) a. Mingguan (Reflektif) 1 2 3 4 5


RUMUSAN DAN
PENULISAN
JURNAL
(F)
ORGANISASI
a. Maklumat Diri 1 2 3 4 5
DAN
PENGHASILA
b. Maklumat Sekolah 1 2 3 4 5
N c. Maklumat Tugas
PORTFOLIO 1 2 3 4 5
KURIKULUM
d. Maklumat Kurikulum
1 2 3 4 5
(G) a. Aktiviti sekolah/PPD/JPN
PELIBATAN 1 2 3 4 5
DAN
PENGAMALAN
NILAI b. Kemasyarakatan 1 2 3 4 5
DALAM
AKTIVITI DAN
PERANAN
LAIN

46
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

KOMPONEN ASPEK TAHAP ULASAN

Rumusan keseluruhan:

.............................................................................................. .........................................................................................
......... ............
Tandatangan Pelajar Tandatangan Pensyarah Penyelia / Guru Pembimbing

(Nama: ) (Nama: )

Tarikh: Tarikh:

47
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

LAMPIRAN 3-2b

PANDUAN PENGGUNAAN BORANG PR1

1. Borang PR1 Bidang Teras digunakan oleh pensyarah penyelia dan guru pembimbing semasa menjalankan
bimbingan dan penyeliaan dalam praktikum.

2. Lima komponen yang mengandungi aspek-aspek tertentu disediakan untuk fokus bimbingan. Bagi setiap aspek,
disediakan tahap untuk mengenal pasti peringkat prestasi/kecekapan pelajar. Kriteria setiap peringkat untuk setiap
aspek dihuraikan dalam Lampiran ini.

3. Borang PR1 Bidang Teras akan digunakan sebagai bahan rujukan untuk membuat penilaian dan rumusan bersama
pensyarah penyelia dan guru pembimbing pada akhir setiap praktikum.

4. Satu salinan Borang PR1 Bidang Teras yang telah lengkap diisi perlu diberikan kepada pelajar selepas setiap
bimbingan bertujuan memberi maklum balas dan dimasukkan dalam portfolio.

Petunjuk berikut boleh digunakan sebagai panduan untuk mencatat ulasan dalam Borang PR1.

A PERANCANGAN
Aspek Tahap Tahap Tahap Tahap Tahap
1 2 3 4 5
a) Hasil Hasil Hasil Hasil Hasil Hasil
Pembelajar pembelajaran pembelajaran pembelajaran pembelajaran pembelajaran
an
tidak eksplisit, kurang eksplisit, masih eksplisit, eksplisit, tepat, sangat eksplisit,
tidak tepat dan kurang tepat dan masih tepat, jelas dan sangat tepat,
tidak sesuai kurang sesuai masih jelas dan mengikut sangat jelas,
dengan dengan mengikut kebolehan murid sangat spesifik
kebolehan murid. kebolehan murid. kebolehan murid. dan mengikut
kebolehan
murid.
Hasil Hasil Hasil Hasil
pembelajaran pembelajaran pembelajaran pembelajaran Hasil
tidak memenuhi kurang masih memenuhi pembelajaran
kehendak DSKP. memenuhi memenuhi kehendak DSKP. sangat
kehendak kehendak memenuhi
DSKP. DSKP. kehendak
DSKP.
b) Isi Pelajaran Isi pelajaran tidak Isi pelajaran kurang Isi pelajaran Isi pelajaran Isi pelajaran amat
sesuai dengan hasil sesuai dengan hasil sesuai dengan sesuai dengan sesuai dengan hasil
pembelajaran dan pembelajaran dan hasil hasil pembelajaran dan
Dokumen Standard Dokumen Standard pembelajaran dan pembelajaran dan Dokumen Standard
Kurikulum Kurikulum Dokumen Dokumen Kurikulum
Pentaksiran Pentaksiran. Standard Standard Pentaksiran
(DSKP). (DSKP). Kurikulum Kurikulum (DSKP)..
Pentaksiran Pentaksiran
Pemeringkatan isi Pemeringkatan isi (DSKP).. (DSKP).. Pemeringkatan
pelajaran tidak pelajaran kurang isi pelajaran
mengikut urutan mengikut urutan Pemeringkatan isi Pemeringkatan isi amat jelas
untuk mencapai untuk mencapai pelajaran kurang pelajaran mengikut mengikut urutan
hasil pembelajaran hasil mengikut urutan urutan untuk bagi mencapai
pembelajaran bagi mencapai hasil mencapai hasil hasil
pembelajaran pembelajaran pembelajaran
tetapi masih boleh
ditambah
baik.

48
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO
c) Permulaan (Set Aktiviti yang Aktiviti yang Aktiviti yang Aktiviti yang Aktiviti yang
Induksi) dirancang tidak dirancang kurang dirancang boleh dirancang sesuai dirancang sangat
dapat sesuai bagi ditambah baik bagi menyediakan sesuai bagi
menyediakan menyediakan bagi menyediakan aliran pemikiran menyediakan
aliran pemikiran aliran pemikiran
aliran pemikiran aliran pemikiran murid dan menarik
murid dan murid, dan sangat
murid dan tidak murid dan menimbulkan minat murid ke menarik minat
menimbulkan kurangmenimbulka minat murid ke arah PdP yang murid ke arah PdP
minat murid ke n minat murid ke arah PdP yang disediakan. yang disediakan.
arah PdP yang arah PdP yang disediakan.
disediakan. disediakan.

49
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

Aspek Tahap Tahap Tahap Tahap Tahap


1 2 3 4 5
d) Strategi Strategi tidak Strategi kurang Strategi sesuai Strategi sesuai, Strategi sangat
Pengajaran sesuai dan tidak sesuai dan kurang tetapi hanya bertepatan dan sesuai, bertepatan
dan
Pembelajara mengambil kira mengambil kira mengambil kira mengambil kira dan mengambil kira
n hasil hasil sebahagian hasil semua hasil semua hasil
pembelajaran pembelajaran pembelajaran pembelajaran, isi pembelajaran, isi
yang hendak yang hendak yang hendak pelajaran, pelajaran,
dicapai, isi dicapai, isi dicapai, isi perbezaan perbezaan individu,
pelajaran, pelajaran, pelajaran,perbeza individu, unsur- unsur-unsur TMK
perbezaan perbezaan an individu, unsur TMK dan dan PAK 21
individu, unsur- individu, unsur- unsur- unsur TMK PAK 21
unsur TMK dan unsur TMK dan dan PAK 21
PAK 21 PAK 21
e) Amalan Memilih amalan Memilih amalan Memilih amalan Memilih amalan Memilih amalan
Pedagogi pedagogi yang pedagogi yang pedagogi yang pedagogi masa pedagogi masa
masa kini
tidak sesuai kurang sesuai masih kini yang kini yang sangat
dengan dengan bersesuaian bersesuaian bersesuaian
perancangan perancangan dengan dengan dengan
PdP. PdP. perancangan perancangan perancangan
PdP. PdP. PdP.

f) Sumber Pemilihan sumber Pemilihan sumber Pemilihan sumber Pemilihan sumber Pemilihan sumber
Pengajaran pengajaran dan pengajaran dan pengajaran dan pengajaran dan pengajaran dan
dan
Pembelajara pembelajaran pembelajaran pembelajaran pembelajaran pembelajaran
n tidak sesuai kurang sesuai masih sesuai sesuai dengan sangat sesuai
dengan hasil dengan hasil dengan beberapa hasil dengan hasil
pembelajaran, pembelajaran, hasil pembelajaran, pembelajaran,
strategi dan strategi dan pembelajaran, strategi dan strategi dan
aktiviti aktiviti strategi dan aktiviti aktiviti
pembelajaran. pembelajaran. aktiviti pembelajaran. pembelajaran.
pembelajaran.
Sumber PdP Sumber PdP yang Sumber PdP Sumber PdP
yang tidak kurang Sumber PdP yang menarik yang sangat
mencukupi. mencukupi. yang masih dan menarik dan
mencukupi. mencukupi. mencukupi.
g) Unsur Tiada Terdapat Terdapat Pernyataan Pernyataan
Kemahiran pernyataan pernyataan pernyataan elemen KBAT elemen KBAT
Berfikir Aras
Tinggi ( mengenai elemen KBAT elemen KBAT jelas dan sesuai sangat jelas dan
KBAT) elemen KBAT tetapi kurang yang masih dalam langkah- sesuai dalam
dalam langkah- sesuai dengan sesuai dalam langkah langkah-
langkah langkah-langkah langkah-langkah pengajaran dan langkah
pengajaran dan pengajaran dan pengajaran dan pembelajaran pengajaran dan
pembelajaran pembelajaran pembelajaran serta aktiviti murid pembelajaran
serta aktiviti serta aktiviti murid serta aktiviti . Penggunaan serta aktiviti
murid. Tiada . murid . bahan rangsangan murid.
penggunaan Penggunaan Penggunaan KBAT yang jelas. Penggunaan
bahan bahan bahan bahan
rangsangan rangsangan rangsangan rangsangan
yang sesuai KBAT yang KBAT yang KBAT yang
dengan kurang jelas. boleh ditambah amat jelas.
elemen KBAT baik.

50
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO
h) Elemen Elemen EMK Elemen EMK Elemen EMK boleh Elemen EMK Elemen EMK
Merentas tidak dinyatakan kurang sesuai ditambah baik bersesuaian sangat
kurikulum(EMK)
dalam tajuk yang dengan tajuk supaya dengan tajuk bersesuaian
diajar. yang diajar. bersesuaian yang diajar. dengan tajuk
dengan yang diajar.
tajuk yang diajar.
i) Kemahiran Memilih elemen Memilih elemen Memilih elemen Memilih elemen Memilih elemen
Insaniah KI yang tidak KI yang kurang KI yang masih KI yang KI yang sangat
(KI)
bersesuaian bersesuaian bersesuaian bersesuaian bersesuaian
dengan dengan dengan dengan aktiviti dengan
aktiviti PdP. aktiviti PdP. aktiviti PdP. PdP. aktiviti PdP.

51
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

Aspek Tahap Tahap Tahap Tahap Tahap


1 2 3 4 5

j) Penutup Aktiviti Aktiviti Aktiviti Aktiviti Aktiviti


pengukuhan atau pengukuhan pengukuhan atau pengukuhan pengukuhan
penilaian atau penilaian penilaian yang atau penilaian atau penilaian
dirancang tidak yang dirancang dirancang masih dirancang dirancang
jelas. kurang jelas. dengan dengan
jelas. jelas. sangat jelas.

B PELAKSANAAN

a) Tidak berupaya Kurang berupaya Agak berupaya Berupaya menarik Sangat berupaya
Permulaa menarik perhatian, menarik perhatian, menarik perhatian, perhatian, minat menarik perhatian,
n (Set
Induksi)
minat belajar dan minat belajar dan minat belajar dan belajar dan minat belajar dan
perasaan
perasaan ingin perasaan ingin tahu perasaan ingin tahu ingin tahu dalam perasaan ingin tahu
tahu
dalam kalangan dalam kalangan dalam kalangan kalangan murid. dalam kalangan
murid. murid. murid.
murid.

Tidak sesuai Kurang sesuai Masih sesuai Sesuai dengan Sangat sesuai
dengan dengan dengan umur, dengan
umur, kebolehan umur, kebolehan umur, kebolehan kebolehan dan umur, kebolehan
dan dan dan dan
pengalaman murid. pengalaman murid. pengalaman murid. pengalaman murid. pengalaman murid.

Tidak berkait rapat Kurang berkait Agak berkait rapat Berkait rapat Sangat berkait
rapat dengan rapat
dengan objektif dengan objektif dengan objektif objektif PdP. dengan objektif
PdP. PdP. PdP. PdP.
Tidak mewujudkan Kurang Masih mewujudkan Mewujudkan Mewujudkan
mewujudkan
kesediaan kesediaan kesediaan kesediaan kesediaan
murid untuk murid untuk belajar. murid untuk belajar. murid untuk belajar murid untuk belajar
belajar.
dengan baik dengan sangat
baik.

b) Strategi Pelaksanaan Pelaksanaan Pelaksanaan Pelaksanaan Pelaksanaan


Pelaksana strategi strategi strategi pengajara strategi strategi
an
Pengajaran pengajaran dan pengajara dan dan pembelajaran pengajara dan pengajara dan
Pembelajar pembelajaran pembelajaran sesuai pembelajaran pembelajaran
an tidak kurang tetapi hanya sesuai, sangat
sesuai dan tidak sesuai dan kurang bertepatan dan sesuai, bertepatan
dan
mengambil kira mengambil kira mengambil kira mengambil kira mengambil kira
hasil hasil semua semua
pembelajaran yang pembelajaran yang sebahagian hasil hasil pembelajaran, hasil pembelajaran,
isi isi
hendak dicapai, isi hendak dicapai, isi pembelajaran yang pelajaran, pelajaran,

52
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO
perbezaan perbezaan
pelajaran, pelajaran, hendak dicapai, isiindividu, unsur- individu, unsur-
perbezaan perbezaan unsur unsur
individu, unsur- individu, unsur- pelajaran,perbezaa TMK dan PAK 21 TMK dan PAK 21
unsur unsur n
TMK dan PAK 21 TMK dan PAK 21 individu, unsur-
unsur
TMK dan PAK 21

c) Amalan Tidak berjaya Kurang berjaya Berjaya Berjaya Berjaya


Pedagogi mengaplikasi mengaplikasi mengaplikasi mengaplikasi mengaplikasi
Masa Kini amalan amalan amalan pedagogi amalan pedagogi amalan pedagogi
pedagogi yang pedagogi yang yang yang yang
dipilih dipilih dipilih dan dipilih dan dipilih dengan
mematuhi mematuhi sangat
dan tidak dan kurang prosedur dengan prosedur dengan cemerlang dan
mematuhi mematuhi
dari segi prosedur dari segi prosedur masih baik cemerlang mematuhi prosedur
sepanjang sepanjang
pelaksanaan pelaksanaan PdP PdP sepanjang PdP.
sepanjang PdP. sepanjang PdP.

d) Pengurusan Tidak mewujudkan Kurang Dapat mewujudkan Dapat mewujudkan Dapat mewujudkan
Bilik Darjah persekitaran mewujudkan persekitaran persekitaran persekitaran
persekitaran

53
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

Aspek Tahap Tahap Tahap Tahap Tahap


1 2 3 4 5
pembelajaran pembelajaran pembelajaran pembelajaran pembelajaran
yang kondusif yang kondusif yang kondusif yang kondusif yang kondusif
dan dan dan dan dan
memotivasikan memotivasikan memotivasikan memotivasikan memotivasikan
murid murid murid dengan murid dengan murid dengan
masih berkesan. sangat
berkesan. berkesan.
PdP berlaku PdP berlaku PdP berlaku PdP berlaku PdP berlaku
dengan tidak dengan kurang dengan agak dengan lancar dengan sangat
lancar dan lancar dan lancar dan dan amalan rutin lancar dan
amalan rutin serta amalan rutin serta mengadakan serta amalan rutin
penguatkuasaan penguatkuasaan amalan rutin serta penguatkuasaan serta
peraturan tidak peraturan kurang penguatkuasaan peraturan penguatkuasaan
berkesan. berkesan. peraturan masih berkesan. peraturan
berkesan. sangat
berkesan.
e) Pelibatan murid Tidak melibatkan Hanya sebahagian Sebahagian Sebahagian besar Semua murid
murid dalam kecil murid daripada murid murid dilibatkan dilibatkan secara
semua aktiviti PdP dilibatkan secara dilibatkan secara secara aktif dalam aktif dalam aktiviti
aktif dalam aktiviti aktif dalam aktiviti aktiviti PdP PdP
PdP. PdP
f) Sumber Penggunaan Penggunaan Penggunaan Penggunaan Penggunaan
Pengajara sumber termasuk sumber termasuk sumber termasuk sumber termasuk sumber termasuk
n
pembelajar TMK tidak TMK kurang TMK masih TMK sesuai, TMK sangat
an sesuai dan tidak sesuai dan kurang sesuai, mencukupi, mencukupi, sesuai, mencukupi,
menarik
berkesan dalam berkesan dalam menarik dan masih dan berkesan untuk menarik dan sangat
membantu membantu berkesan untuk membantu berkesan untuk
proses PdP bagi proses PdP bagi membantu proses PdP bagi membantu
mencapai hasil mencapai hasil proses PdP bagi mencapai hasil proses PdP bagi
pembelajaran. pembelajaran. mencapai hasil pembelajaran. mencapai hasil
pembelajaran. . pembelajaran.
. .
g) Tidak berjaya Kurang berjaya Agak berjaya Berjaya Sangat berjaya
Perkembanga melaksanakan melaksanakan melaksanakan melaksanakan melaksanakan
n Pengajaran langkah- langkah- langkah- langkah-langkah langkah-
langkah langkah langkah pengajaran langkah
pengajaran pengajaran pengajaran dengan teratur pengajaran
dengan teratur dengan teratur dengan teratur dan terkawal dengan amat
dan terkawal dan terkawal dan terkawal mengikut teratur dan
mengikut mengikut mengikut perancangan. terkawal
perancangan. perancangan. perancangan. mengikut
perancangan.
Kadar/kelajuan Kadar/kelajuan Kadar/kelajuan Kadar/kelajuan Kadar/kelajuan
penyampaian penyampaian penyampaian penyampaian penyampaian
tidak sesuai kurang sesuai agak sesuai sesuai dengan amat sesuai
dengan tahap dengan tahap dengan tahap tahap kebolehan dengan tahap
kebolehan murid. kebolehan murid. kebolehan murid. murid. kebolehan murid.

54
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

Tidak boleh Kurang Agak boleh Boleh Sangat boleh


mempelbagaikan mempelbagaikan mempelbagaikan mempelbagaikan mempelbagaikan
aktiviti mengikut aktiviti mengikut aktiviti mengikut aktiviti mengikut aktiviti mengikut
kehendak dan kehendak dan kehendak dan kehendak dan kehendak dan
kebolehan murid kebolehan murid kebolehan murid kebolehan murid kebolehan murid
serta menepati serta menepati serta menepati serta menepati serta sangat
hasil hasil hasil hasil menepati hasil
pembelajaran. pembelajaran. pembelajaran. pembelajaran. pembelajaran.
Penyampaian isi Penyampaia Penyampaian isi Penyampaian Penyampaia
pelajaran tidak n isi pelajaran pelajaran agak isi pelajaran n isi pelajaran
teratur. kurang teratur. teratur. sangat
teratur. teratur.
Pengurusan Pengurusan Pengurusan Pengurusan Pengurusan
masa tidak masa yang masa yang masa yang masa yang
terkawal. kurang terkawal kurang terkawal terkawal sangat terkawal.

55
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

Aspek Tahap Tahap Tahap Tahap Tahap


1 2 3 4 5

h) Aplikasi Tidak berjaya Kurang berjaya Masih berjaya Berjaya Sangat berjaya
Kemahira mengaplikasikan mengaplikasikan mengaplikasikan mengaplikasikan mengaplikasikan
n Berfikir
elemen KBAT elemen KBAT elemen KBAT elemen KBAT elemen KBAT
Aras
Tinggi
dalam dalam dengan dengan dengan
( KBAT) aktiviti PdP yang aktiviti PdP yang baik dan sesuai baik dan sesuai baik dan sesuai
dalam dalam dalam
dijalankan. dijalankan. aktiviti PdP yang aktiviti PdP yang aktiviti PdP yang
dijalankan. dijalankan. dijalankan.

Aktiviti PdP yang Aktiviti PdP yang Aktiviti PdP yang Aktiviti PdP yang Aktiviti PdP yang
dijalankan tidak dijalankan kurang dijalankan masih dijalankan dijalankan sangat
merangsang minda merangsang minda merangsang minda merangsang minda merangsang minda
murid untuk murid untuk murid untuk murid dengan baik murid untuk
menjana menjana menjana menjana
idea baharu . idea baharu . idea baharu dengan untuk menjana idea idea baharu dengan
sokongan motivasi baharu dengan sokongan motivasi
berterusan sokongan motivasi berterusan
daripada daripada
guru. berterusan guru.
daripada
guru.
i) Kreativiti Kreativiti dan Kreativiti dan Kreativiti dan Kreativiti dan Kreativiti dan
dan inovasi inovasi tidak inovasi kurang inovasi kurang inovasi jelas inovasi sangat
memberi Impak memberi Impak memberi Impak memberi Impak jelas memberi
kepada murid. kepada murid. kepada murid. kepada murid. Impak kepada
murid.
Tidak jelas dan Kurang jelas Jelas tetapi Jelas dan Sangat jelas dan
tidak teratur dan kurang kurang teratur teratur dalam sangat teratur
dalam teratur dalam dalam pelaksanaan dalam
pelaksanaan pelaksanaan pelaksanaan PdP. pelaksanaan
PdP. PdP. PdP. PdP.

j) Kemahiran Tidak berjaya Kurang berjaya Agak berjaya Berjaya Sangat berjaya
menterjemahkan
Insaniah menterjemahkan menterjemahkan menterjemahkan kemahiran insaniah menterjemahkan
kemahiran insaniah kemahiran insaniah kemahiran insaniah semasa menjalankan kemahiran insaniah
semasa semasa semasa pengajaran semasa
menjalankan menjalankan menjalankan dan menjalankan
pengajaran dan pengajaran dan pengajaran dan pembelajara pengajaran dan
pembelajaran. pembelajaran. pembelajaran.P n. pembelajaran.
dP.
k) Penerapan Tidak menerapkan Terdapat sedikit Sebahagian nilai Berjaya Amat berjaya
Nilai nilai- nilai murni nilai- nilai murni murni dapat menerapkan nilai- menerapkan
seperti yang yang diterapkan diterapkanmelalui nilai murni dengan aplikasi nilai-nilai
dicatatkan. melalui aktiviti P&P aktiviti P&P yang baik dan pada murni dengan baik
yang dijalankan. dijalankan. masa yang sesuai. dan berkesan pada
masa yang sesuai

56
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

l) Elemen Tidak Berjaya Kurang berjaya Masih berjaya Berjaya Terdapat tiga
Merentas melaksanakan melaksanakan melaksanakan melaksanakan elemen merentas
Kurikulum kurikulum (EMK)
elemen EMK EMK seperti EMK seperti yang EMK seperti yang mengikut tahap
(EMK) seperti yang yang dirancang. dirancang dan dirancang dengan perkembangan dan
dirancang boleh ditambah baik dilaksanakan amat
baik bersesuaian dan
membantu
keberkesanan P&P.
m)Pencapaian Semua hasil Sebahagian kecil Sebahagian Sebahagian besar Semua hasil
hasil pembelajaran yang daripada hasil daripada daripada hasil pembelajaran
pembelajara ditetapkan tidak pembelajaran hasil pembelajaran pembelajaran yang
n dapat yang yang ditetapkan yang disenaraikan
dapat berjaya
dicapai. ditetapkan dapat dicapai. ditetapkan dapat dicapai.
dicapai. dicapai.

57
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

Aspek Tahap Tahap Tahap Tahap Tahap


1 2 3 4 5

n) Penutup Menamatkan PdP Menamatkan PdP Menamatkan Menamatkan Menamatkan


dengan aktiviti dengan aktiviti PdP dengan PdP dengan PdP dengan
pengukuhan / pengukuhan / aktiviti aktiviti aktiviti
penilaian yang penilaian yang pengukuhan / pengukuhan / pengukuhan /
tidak berkesan. kurang berkesan. penilaian dengan penilaian yang penilaian yang
masih berkesan. tidak berkesan.
keberkesanan.

Isi-isi utama tidak Isi-isi utama Isi-isi utama Isi-isi utama Isi-isi utama tidak
berjaya dicungkil kurang berjaya masih berjaya berjaya dicungkil berjaya dicungkil
dan membuat dicungkil dan dicungkil dan dan membuat dan membuat
rumusan dengan membuat membuat rumusan dengan rumusan dengan
tidak berkesan. rumusan dengan rumusan dengan berkesan. tidak berkesan.
kurang berkesan. masih berkesan.

Tidak memberi Kurang memberi Masih memberi Memberi Tidak memberi


peneguhan dan peneguhan dan peneguhan dan peneguhan dan peneguhan dan
memotivasikan kurang memotivasikan memotivasikan memotivasikan
murid. memotivasikan murid. murid dengan murid.
murid. baik.

C. PENTAKSIRAN
Aspek Tahap Tahap Tahap Tahap Tahap
1 2 3 4 5
a. Kesedaran Tidak Kurang Agak Sangat
Berkeupayaan
tentang berkeupayaan berkeupayaan berkeupayaan berkeupayaan
menilai tahap
prestasi menilai tahap menilai tahap menilai tahap menilai tahap
pencapaian murid.
murid pencapaian pencapaian pencapaian pencapaian
murid. murid. murid. murid.
Tidak prihatin Kurang prihatin Agak prihatin Prihatin tentang Sangat prihatin
b. Menilai tentang proses tentang proses tentang proses proses tentang proses
pembelajar pembelajaran pembelajaran pembelajaran pembelajaran pembelajaran
an murid. murid. murid. murid. murid.

c. Menyemak Tidak ada bukti Pemeriksaan kerja Pemeriksaan kerja Pemeriksaan kerja Mahir menilai
dan memberi pemeriksaan kerja murid kurang teliti. murid cermat/teliti. murid cermat, dan kemajuan murid
maklum balas murid dijalankan. teliti berdasarkan selaras dengan
kerja murid nilaitara tertentu. objektif
pembelajaran.
d.Menyimpan Tidak peka tentang Kurang peka Dapat Merekod kemajuan Berkebolehan
rekod markah tahap penguasaan tentang tahap mengenalpasti murid secara membuat refleksi
murid individu terhadap isi penguasaan pencapaian sistematik dan kerap kendiri secara
kandungan individu terhadap individu dalam isi memberi maklum mendalam dan
kurikulum. isi kandungan kandungan balas yang kritis.
kurikulum. kurikulum. membina.

58
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

D. REFLEKSI PdP

Aspek Tahap Tahap Tahap Tahap Tahap


1 2 3 4 5
Tidak dapat Kurang dapat Agak dapat Dapat mengenal Dapat mengenal
mengenal pasti mengenal pasti mengenal pasti pasti serta menilai pasti serta menilai
serta menilai serta menilai serta menilai kekuatan diri kekuatan diri
a. Kekuatan dan kekuatan diri. kekuatan diri. kekuatan diri. dengan jelas. dengan amat
Kelemahan jelas.
Tidak berusaha Kurang berusaha Ada berusaha Sentiasa
menilai kekuatan menilai kekuatan diri. menilai kekuatan berusaha menilai Sentiasa
diri. diri. kekuatan diri. berusaha menilai
kekuatan diri.
Tidak dapat Kurang dapat Ada usaha untuk Dapat Mahir
menghubung menghubung kaitkan menghubungkaitkan, menghubungkaitk menghubungkaitkan
b. kaitkan sebab dan sebab dan akibat tetapi kurang jelas an sebab dan sebab dan akibat
Penambahbaikan akibat tentang tentang tindakan tentang sebab dan akibat yang telah terhadap tindakan
tindakan yang telah yang telah diambil. akibat diambil. yang diambil
diambil.

59
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

tentang tindakan
yang telah
Tidak menunjukkan Kurang diambil. Dapat mengaitkan Mahir mengaitkan
usaha untuk menunjukkan situasi dan sebab dan akibat
merancang dan usaha untuk Kurang mengaitkan pengalaman untuk untuk membuat
membuat tindakan merancang dan situasi dan membuat inferens. inferens.
susulan. membuat tindakan pengalaman untuk
susulan. membuat inferens

E. RUMUSAN DAN PENULISAN JURNAL


Aspek Tahap Tahap Tahap Tahap Tahap
1 2 3 4 5
Tidak membuat Penulisan jurnal Dapat Penulisan jurnal Penulisan jurnal
penulisan jurnal reflektif kurang mengenalpasti isu reflektif diteruskan reflektif
a. reflektif mengenalpasti isu dalam penulisan dan menunjukkan menunjukkan
Minggu dan langkah- jurnal reflektif tetapi amalan refleksi amalan refleksi
an langkah kurang berupaya yang jelas yang amat jelas
(Reflekt penyelesaiannya. mengupas isu serta
if) mencari
penyelesaiannya.

F. ORGANISASI DAN PENGHASILAN PORTFOLIO KURIKULUM


Aspek Tahap Tahap Tahap Tahap Tahap
1 2 3 4 5
Tidak Kurang berusaha Penyediaan Penyediaan Penyediaan
melengkapkan untuk maklumat diri maklumat diri maklumat diri amat
maklumat diri mengemaskinikan kemas dan kemas, kreatif dan kemas, kreatif dan
a. Maklumat Diri seperti yang maklumat diri menepati objektif teratur serta teratur serta amat
ditetapkan dengan maklumat penyediaan portfolio menepati objektif menepati objektif
dan dokumen baru . praktikum penyediaan penyediaan
portfolio portfolio praktikum.
praktikum.
Tidak melengkapkan Kurang berusaha Penyediaan Penyediaan Penyediaan
b. maklumat sekolah untuk maklumat sekolah maklumat sekolah maklumat sekolah
Maklumat seperti yang mengemaskinikan kemas dan kemas, kreatif dan amat kemas,
Sekolah ditetapkan maklumat sekolah menepati objektif teratur serta kreatif dan teratur
dengan maklumat penyediaan menepati objektif serta amat
dan dokumen baru portfolio praktikum penyediaan menepati objektif
. portfolio penyediaan
praktikum. portfolio praktikum.
Tidak melengkapkan Kurang berusaha Penyediaan Penyediaan Penyediaan
maklumat tugas untuk maklumat tugas maklumat tugas maklumat tugas
seperti yang mengemaskinikan kemas dan kemas, kreatif dan amat kemas,
c.
ditetapkan maklumat tugas menepati objektif teratur serta kreatif dan teratur
Maklumat
dengan maklumat penyediaan menepati objektif serta amat
Tugas
dan dokumen baru portfolio praktikum penyediaan portfolio menepati objektif
. praktikum. penyediaan
portfolio praktikum.
Tidak Kurang berusaha Penyediaan Penyediaan Penyediaan amat
melengkapkan untuk maklumat maklumat kurikulum kemas, kreatif dan
maklumat mengemaskinikan kurikulum kemas kemas, kreatif dan teratur serta amat
d.Maklumat
kurikulum seperti maklumat dan menepati teratur serta menepati objektif
Kurikulum
yang ditetapkan kurikulum dengan objektif menepati objektif penyediaan portfolio
maklumat dan penyediaan penyediaan portfolio praktikum.
dokumen baru . portfolio praktikum praktikum.

G. PENGLIBATAN DAN PENGAMALAN NILAI DALAM AKTIVITI DAN PERANAN LAIN


Aspek Tahap Tahap Tahap Tahap Tahap
1 2 3 4 5

60
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO
a. Penglibatan, Tidak Kurang Menampilkan Menampilkan Menerima dan
sumbangan menampakkan menampakkan kemahiran untuk kemahiran untuk sanggup
dan amalan kemahiran kemahiran memikul tanggung- memikul tanggung- memainkan
nilai dalam mengurus, mengurus, jawab dan peranan- jawab dan peranan- pelbagai peranan
aktiviti sekolah merancang, merancang, peranan lain yang peranan lain yang lain yang
PPD/JPN dan mengelola, mengelola, diberikan. Arahan diberi. Arahan membawa
kemasyarakata mengendalikan mengendalikan pentadbiran pentadbiran kebaikan kepada
n kerja atau kerja atau peranan dilaksanakan dengan dilaksanakan sekolah.
peranan bukan bukan mengajar dengan Melaksanakan
mengajar yang yang boleh semua peranan
boleh dengan segera,

61
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

menampilkan ciri- menampilkan ciri- cara yang agak cara yang bersungguh-
ciri sebagai guru ciri sebagai guru bertanggungja bertanggungja sungguh dan
sekolah. Lambat sekolah. wab. wab dengan penuh
melaksanakan tanggungjawab.
arahan-arahan
pentadbiran.
Tidak cekap Kurang cekap Agak cekap dalam Cekap dalam Amat cekap dalam
dalam dalam merancang, merancang, merancang, merancang,
merancang, mengelola dan mengelola dan mengelola dan mengelola dan
mengelola dan mengurus mengurus mengurus mengurus
mengurus pelbagai sumber pelbagai sumber pelbagai sumber pelbagai sumber
pelbagai untuk mencapai untuk mencapai untuk mencapai untuk mencapai
sumber untuk objektif sekolah. objektif sekolah. objektif sekolah. objektif sekolah.
mencapai Menampilkan diri Menampilkan diri Menampilkan diri Menampilkan diri
objektif sebagai pengelola sebagai pengelola sebagai pengelola sebagai pengelola
sekolah. yang ada yang ada yang ada yang ada
Menampilkan kemahiran kemahiran kemahiran kemahiran
diri sebagai berkomunikasi, berkomunikasi, berkomunikasi, berkomunikasi,
pengelola yang kecekapan kecekapan kecekapan kecekapan
ada kemahiran memimpin, dan memimpin, dan memimpin, dan memimpin, dan
berkomunikasi, kemahiran kemahiran kemahiran kemahiran
kecekapan memberi motivasi. memberi motivasi. memberi motivasi. memberi motivasi.
memimpin, dan
kemahiran
memberi
motivasi.
Tidak Kurang Agak berjaya Berjaya Sangat
menerapkan berjaya menerapkan menerapkan nilai berjaya
nilai-nilai murni menerapkan nilai murni murni dengan menerapkan
dalam nilai murni dengan baik dan sesuai nilai murni
pengurusan dengan baik dan sesuai dalam dengan
baik dan sesuai dalam pengurusan pengurusan baik dan sesuai
dalam pengurusan dalam pengurusan

62
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
SULIT Praktikum PITO

LAMPIRAN 3-3a

BORANG PR2 BIDANG TERAS


INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS
KAMPUS RAJA MELEWAR
BORANG PENILAIAN PRAKTIKUM PDPP (PITO)
Nama Pelajar No.K/P

Ambilan Pengkhususan

Sekolah

Mata Pelajaran Tajuk

Tahun/Tingkatan Masa
Tarikh Mas

RUMUSAN UNTUK PRAKTIKUM KRITERIA PERMARKAHAN MENGIKUT TAHAP


Petunjuk Tahap (Sila bulatkan Peratu Peratu Peratu Peratu Peratu
Taha
angka yang s s s s s
p
Tahap 1 : Lemahberkenaan)
(Gagal) 5% 8% 14% 25% 35%
1 0.0 - 2.4 0.0 - 0.0 - 6.9 0.0 - 0.0 - 6.9
Tahap 2 : Memuaskan (Lulus)
3.9 12.4
Tahap 3 : Baik (Kepujian)
2 2.5 - 3.1 4.0 - 7.0 - 8.7 12.5 - 17.5 -
Tahap 4 : Cemerlang (Cemerlang) 4.9 15.6 21.9
Amat cemerlang (Amat 3 3.2 - 3.7 5.0 - 8.8 - 10.5 15.7 - 22.0 -
Tahap 5 : Cemerlang) 5.9 18.8 26.4
KOMPONEN ASPEK TAHAP
4 3.8 - 4.4 ULASAN
6.0 - 10.6 - 18.9 - 26.5 -
6.9 12.3 22.0 30.8
a. Hasil pembelajaran
5 4.5 - 5.0 7.0 - 12.4 - 22.1 - 30.9 –
b. Isi pembelajaran
8.0 14.0 25.0 35.0
c. Strategi perancangan dan
pelaksanaan pengajaran
(A) pembelajaran
d. Amalan Pedagogi masa kini 12345
PERANCANG e. Sumber pengajaran Markah A
pembelajaran ( / 35)
AN (35%) f. Unsur Kemahiran Berfikir
Aras Tinggi (KBAT)
g. Elemen merentas kurikulum
(EMK)
h. Kemahiran Insaniah

i. Penutup
(B) a. Permulaan

PELAKSANA b. Strategi pengajaran


pembelajaran 12345
AN (25%) c. Amalan pedagogi masa kini
Markah B
d. Pengurusan Bilik Darjah

e. Pelibatan murid ( / 25)


f. Sumber pengajaran
pembelajaran
g. Perkembangan pengajaran

63
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

e. Unsur Kemahiran Berfikir Aras


Tinggi (KBAT)
f. Kreativiti dan inovasi
g. Kemahiran insaniah
h. Penerapan nilai
i. Pencapaian hasil pembelajaran
j. Pencapaian hasil pembelajaran
k. Penutup

a. Kesedaran tentang prestasi


(C) murid 12345
b. Menilai pembelajaran
PENTAKSIR Markah C
c. Menyemak dan memberi
AN (8%) ( / 8)
maklum balas kerja murid
d. Menyimpan rekod markah murid
(D) a. Kekuatan 12345
REFLEKSI
b. Kelemahan Markah D
PdP
c. Penambahbaikan ( / 8)
(8%)
(E)
12345
RUMUSAN a. Mingguan (Reflektif)
DAN
Markah E
PENULIS
( / 5)
AN
JURNAL
(5%)
a. Maklumat Diri
(F)
ORGANISA
b. Maklumat Sekolah
SI DAN
12345
PENGHASIL
c. Maklumat Tugas Markah F
AN
( / 5)
PORTFOLIO
d. Maklumat Kurikulum
KURIKULU
M (5%)
(G) 12345
PENGLIBAT
AN DAN a. Aktiviti sekolah/PPD/JPN Markah G
PERANAN b. Kemasyarakatan
LAIN ( / 14)
(14%)

Jumlah Keseluruhan : A + B + C + D + E + F + G = /100

Rumusan keseluruhan:

............................................................................................. .........................................................................................
.......... ............
Tandatangan Pelajar Tandatangan Pensyarah Penyelia / Guru Pembimbing

Tarikh: Tarikh:

64
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

LAMPIRAN 3-3b

PANDUAN PENGGUNAAN BORANG PR2 BIDANG TERAS

1. Borang PR2 Bidang Teras digunakan oleh pensyarah penyelia dan guru pembimbing semasa menjalankan penyeliaan
Praktikum Fasa 1.
2. TUJUH komponen yang mengandungi aspek-aspek tertentu disediakan untuk fokus penilaian. Bagi setiap
aspek, disediakan tahap untuk mengenal pasti peringkat prestasi / kecekapan pelajar. Kriteria setiap peringkat
untuk setiap aspek dihuraikan dalam lampiran ini.

3. Borang PR2 Bidang Teras digunakan untuk membuat penyeliaan bersama pensyarah penyelia dan guru pembimbing pada
akhir praktikum.

4. Borang PR2 Bidang Teras adalah SULIT dan tidak boleh diberi kepada pelajar.

Petunjuk berikut boleh digunakan sebagai panduan untuk penilaian dalam Borang PR2.

1.PERANCANGAN
Tahap 1 Tahap 2 Tahap 3 Tahap 4 Tahap 5
Keseluruhan Keseluruhan Keseluruhan Keseluruhan Keseluruhan
perancangan proses perancangan proses perancangan proses perancangan proses perancangan proses
PdP adalah tidak PdP adalah kurang PdP adalah PdP adalah PdP adalah sangat
memuaskan cemerlang
memuaskan memuaskan melibatkan hasil melibatkan hasil cemerlang,
melibatkan melibatkan melibatkan
hasil pembelajaran hasil pembelajaran pembelajaran yang pembelajaran yang hasil pembelajaran
yang yang yang
tidak eksplisit, kurang eksplisit, eksplisit sejajar eksplisit sejajar eksplisit sejajar
strategi, dengan dengan dengan
aktiviti dan sumber strategi, aktiviti dan isi pelajaran, strategi, isi pelajaran, strategi, isi pelajaran, strategi,
PdP
serta set induksi sumber PdP serta aktiviti dan sumber aktiviti dan sumber aktiviti , sumber PdP
yang set PdP PdP ,
tidak menarik, induksi yang kurang , set induksi yang , set induksi yang set induksi yang
masih
perkembangan menarik, menarik, menarik, menarik,
perkembangan perkembangan perkembangan perkembangan
pengajaran, pengajaran, pengajaran, pengajaran, pengajaran,
pemeringkatan isi pemeringkatan isi pemeringkatan isi pemeringkatan isi pemeringkatan isi
pelajaran, strategi pelajaran, strategi pelajaran, strategi pelajaran, strategi pelajaran, strategi
dan dan dan dan dan
sumber PdP pada sumber PdP pada sumber PdP. sumber PdP. sumber PdP.
tahap tahap Terdapat Terdapat Terdapat
lemah. Terdapat sederhana. Terdapat penyataan elemen pernyataan elemen pernyataan elemen
penyataan elemen penyataan elemen KBAT, aktiviti KBAT, aktiviti KBAT, aktiviti
KBAT, aktiviti KBAT, aktiviti pengukuhan dan pengukuhan dan pengukuhan dan
pengukuhan dan pengukuhan dan penilaian yang masih penilaian yang jelas penilaian yang
dan sangat
penilaian yang tidak penilaian yang jelas dan memilih memilih amalan jelas dan memilih
kurang
jelas dan tidak jelas dan kurang amalan pedagogi pedagogi masa kini amalan pedagogi
masa masa
berkebolehan untuk kebolehan untuk kini bersesuaian bersesuaian dengan kini bersesuaian
dengan
memilih amalan memilih amalan dengan aktiviti PdP. aktiviti PdP. aktiviti PdP.
pedagogi masa pedagogi masa
kini kini
bersesuaian dengan bersesuaian dengan
aktiviti PdP. aktiviti PdP.

65
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO
2. PELAKSANAAN
Pelaksanaan PdP Pelaksanaan PdP Pelaksanaan PdP Pelaksanaan PdP Pelaksanaan PdP
termasuk, set termasuk, set termasuk, set termasuk, set termasuk, set
induksi, induksi, induksi, induksi, induksi,
langkah-langkah langkah-langkah langkah-langkah langkah-langkah langkah-langkah
pengajaran serta pengajaran serta pengajaran serta pengajaran serta pengajaran serta
dapat dapat dapat
menamatkan PdP menamatkan PdP menamatkan PdP menamatkan PdP menamatkan PdP
dengan aktiviti dengan aktiviti dengan aktiviti dengan aktiviti dengan aktiviti
pengukuhan dan pengukuhan dan pengukuhan dan pengukuhan dan pengukuhan dan
penilaian pada tahap penilaian pada tahap penilaian pada tahap penilaian pada tahap penilaian pada tahap
lemah. kurang baik. baik. Perkembangan cemerlang. sangat cemerlang.
Perkembangan
pengajaran, Perkembangan pengajaran, Perkembangan Perkembangan
pemeringkatan isi pengajaran, pemeringkatan isi pengajaran, pengajaran,
pelajaran, sumber pemeringkatan isi pelajaran, sumber pemeringkatan isi pemeringkatan isi
PdP, PdP,
pentaksiran, pelajaran, sumber pentaksiran, pelajaran, sumber pelajaran, sumber
PdP, PdP, PdP,
pengurusan bilik pentaksiran, pengurusan bilik pentaksiran, pentaksiran,
darjah, darjah,
penggunaan BBM, pengurusan bilik penggunaan BBM, pengurusan bilik pengurusan bilik
darjah, darjah, darjah,
pelibatan murid serta penggunaan BBM, pelibatan murid serta penggunaan BBM, penggunaan BBM,
penerapkan unsur pelibatan murid serta penerapkan unsur pelibatan murid serta pelibatan murid serta
KBAT dalam proses penerapkan unsur KBAT dalam proses penerapkan unsur penerapkan unsur
KBAT
PdP tidak sesuai. KBAT dalam proses PdP dengan sesuai. KBAT dalam proses dalam proses PdP
PdP kurang sesuai. PdP dengan sangat berkesan.
berkesan.

66
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

Tidak menunjukkan Kurang Agak berkebolehan Menunjukkan Menunjukkan


kebolehan untuk menunjukkan untuk memilih kebolehan untuk kebolehan untuk
memilih amalan kebolehan untuk amalan pedagogi memilih amalan memilih amalan
pedagogi masa kini memilih amalan masa kini serta pedagogi masa kini pedagogi masa kini
serta menerapkan pedagogi masa kini menerapkan serta menerapkan serta menerapkan
elemen kemahiran serta menerapkan elemen kemahiran elemen kemahiran elemen kemahiran
insaniah dengan elemen kemahiran insaniah dengan insaniah dengan insaniah dengan
aktiviti PdP yang insaniah dengan aktiviti PdP yang aktiviti PdP yang aktiviti PdP yang
dirancang aktiviti PdP yang dirancang dirancang dirancang
sepanjang PdP. dirancang sepanjang PdP. sepanjang PdP. sepanjang PdP.
sepanjang PdP.
3. PENTAKSIRAN
Tahap 1 Tahap 2 Tahap 3 Tahap 4 Tahap 5
Tidak peka Kurang peka Peka terhadap Peka terhadap Sangat peka
terhadap tahap terhadap tahap tahap pembelajaran tahap terhadap tahap
pembelajaran dan pembelajaran dan dan penguasaan pembelajaran dan pembelajaran dan
penguasaan penguasaan individu yang penguasaan penguasaan
individu yang individu yang berkaitan dengan isi individu yang individu yang
berkaitan dengan berkaitan dengan kandungan berkaitan dengan berkaitan dengan
isi kandungan isi kandungan kurikulum tetapi isi kandungan isi kandungan
kurikulum. kurikulum. belum menguasai. kurikulum. kurikulum.
Tidak membuat Kurang membuat Membuat refleksi Membuat refleksi Membuat refleksi
refleksi dan tiada refleksi dan tidak yang kurang jelas dengan jelas dan dengan sangat jelas
semakan kerja teliti membuat dan kurang teliti semakan kerja dan semakan kerja
murid. semakan kerja membuat semakan murid dijalankan murid dijalankan
murid. kerja murid. dengan baik. dengan sangat
baik.
4. REFLEKSI PdP
Tahap 1 Tahap 2 Tahap 3 Tahap 4 Tahap 5
Tidak berusaha Kurang berusaha Masih berusaha Berusaha untuk Sentiasa berusaha
untuk untuk untuk menilai diri dan
menilai diri dan tidak menilai diri dan tidak menilai diri dan dapat untuk menilai diri dan
dapat
menghubungkaitkan
dapat dapat menghubungkaitkan dapat
sebab dan akibat
menghubungkaitkan menghubungkaitkan sebab dan akibat menghubungkaitkan
serta serta tindakan
sebab dan akibat sebab dan akibat tindakan susulan susulan sentiasa sebab dan akibat
serta serta dilaksanakan. serta
tindakan susulan tindakan susulan sentiasa tindakan susulan
tidak kurang dilaksanakan.
dilaksanakan. dilaksanakan. sentiasa
dilaksanakan.
5. RUMUSAN DAN PENULISAN JURNAL
Tahap 1 Tahap 2 Tahap 3 Tahap 4 Tahap 5
Tidak berupaya Kurang berupaya Masih berupaya Berupaya mengenal Berupaya mengenal
mengenal pasti isu mengenal pasti isu mengenal pasti isu pasti isu dalam pasti isu dalam
dalam penulisan dalam penulisan dalam penulisan penulisan jurnal penulisan jurnal
jurnal jurnal jurnal reflektif reflektif
reflektif serta reflektif serta reflektif serta serta mencari serta mencari
mencari mencari mencari
penyelesaiannya penyelesaiannya penyelesaiannya penyelesaiannya penyelesaiannya
dengan tidak jelas. dengan kurang jelas. dengan masih jelas. dengan jelas. dengan sangat
Penulisan jurnal Penulisan jurnal jelas. Penulisan
reflektif reflektif jurnal reflektif
menunjukkan menunjukkan menunjukkan
amalan amalan amalan

67
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO
refleksi yang masih refleksi yang refleksi yang
cemerlang. cemerlang. sangat
cemerlang.

6. ORGANISASI DAN PENGHASILAN PORTFOLIO


Tahap 1 Tahap 2 Tahap 3 Tahap 4 Tahap 5
Portfolio tidak Portfolio kurang Portfolio masih Portfolio lengkap Portfolio sangat
lengkap lengkap dengan lengkap
dilengkapkan dengan dengan maklumat dengan maklumat maklumat yang dengan maklumat
yang yang yang
maklumat yang diperlukan serta diperlukan serta dapat diperlukan serta dapat diperlukan serta dapat
kurang
diperlukan serta tiada bukti yang jelas menunjukkan bukti menunjukkan bukti menunjukkan bukti
berkaitan yang yang yang
bukti yang jelas tanggungjawab dan masih jelas berkaitan jelas berkaitan sangat jelas berkaitan

68
Garis Panduan Pelaksanaan Amalan Profesional
Praktikum PITO

berkaitan peranan-peranan tanggungjawab tanggungjawab tanggungjawab


tanggungjawab lain terhadap dan peranan- dan peranan- dan peranan-
dan peranan- profesion peranan lain peranan lain peranan lain
peranan lain keguruan. terhadap terhadap terhadap
terhadap profesion profesion profesion
profesion keguruan. keguruan. keguruan.
keguruan.
7. PENGLIBATAN DAN PERANAN LAIN
Tahap 1 Tahap 2 Tahap 3 Tahap 4 Tahap 5
Tidak Kurang Menampilkan Menampilkan Menerima dan
menampakkan menampakkan kemahiran untuk kemahiran untuk sanggup
kemahiran kemahiran memikul tanggung- memikul tanggung- memainkan
mengurus, mengurus, jawab dan peranan- jawab dan peranan- pelbagai peranan
merancang, merancang, peranan lain yang peranan lain yang lain yang
mengelola, mengelola, diberikan. Arahan diberi. Arahan membawa
mengendalikan mengendalikan pentadbiran pentadbiran kebaikan kepada
kerja atau peranan kerja atau peranan dilaksanakan dilaksanakan sekolah.
bukan mengajar bukan mengajar dengan cara yang dengan cara yang
yang boleh yang boleh agak bertanggungjawab.
menampilkan ciri- menampilkan ciri- bertanggungjawab.
ciri sebagai guru ciri sebagai guru
sekolah. Lambat sekolah.
melaksanakan Cekap dalam
arahan-arahan Agak cekap dalam merancang,
pentadbiran. merancang, mengelola serta Amat cekap dalam
mengelola serta melaksanakan merancang,
Tidak cekap dalam Kurang cekap melaksanakan semua peranan mengelola serta
merancang, dalam merancang, semua peranan dengan segera, melaksanakan
mengelola serta mengelola serta dengan segera, bersungguh- semua peranan
melaksanakan melaksanakan bersungguh- sungguh dan dengan segera,
semua peranan semua peranan sungguh dan dengan penuh bersungguh-
dengan segera, dengan segera, dengan penuh tanggungjawab. sungguh dan
bersungguh- bersungguh- tanggungjawab. dengan penuh
sungguh dan sungguh dan tanggungjawab.
dengan penuh dengan penuh
tanggungjawab. tanggungjawab.

69
