Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN LIMA TARIKH 27/10/2021


MINGGU 37 HARI Rabu
KELAS 5 MERAH (36 orang) MASA 7.00 – 8.00
TEMA Kelestarian Alam UNIT Ceriakan Buana Kita
TAJUK 19.4 Wajah Ceria Taman Tasik Titiwangsa (ms 148)
STANDARD 4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.
KANDUNGAN
STANDARD 4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa dan bahasa yang santun.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Aspek Seni Bahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa dan bahasa yang
santun.
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat:
1. Mengujarkan empat peribahasa.
AKTIVITI PdP Set Induksi

1. Murid mendengar penerangan guru tentang wajah ceria Taman Tasik Titiwangsa.
Aktiviti
1. Murid meneliti gambar dan teks di halaman buku.
2. Murid bercerita menggunakan peribahasa dan bahasa yang santun. Story Telling
(Ceritakannya)
3. Murid berbincang tentang maksud peribahasa. Free Discussion (Perbincangan Bebas)
Penutup

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang wajah ceria Taman Tasik Titiwangsa dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 148
ABM/BBM Lembaran kerja, alat tulis, buku teks.
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Story Telling (Ceritakannya)
PAK-21 Free Discussion (Perbincangan Bebas)
STRATEGI PdP Pembelajaran Kontekstual EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Mengaplikasi - Mengguna pakai EMK: NILAI Kebersihan Fizikal dan
Mental
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN ENAM TARIKH 27/10/2021

MINGGU 37 HARI Rabu

KELAS 6 BIRU (24 orang) MASA 9.00 - 10.00

SEMARAKKAN PERTANIAN DAN


TEMA UNIT Hargailah Pokok
PENTERNAKAN KITA

TAJUK Pilihan Bijak (163)

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat 2.4.3 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan
dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk tersirat untuk membuat keputusan dengan memberikan
memberikan respons dengan betul. alasan

Pada akhir pengajara dan pembelajaran, murid dapat :


OBJEKTIF Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat untuk membuat keputusan
dengan memberikan alasan.

1. Murid membaca dan memahami maklumat


2. Pelajar A bercakap, pelajar B dan C mendengar dan bertanya soalan kemudian
Pelajar B bercakap, pelajar A dan C mendengar dan bertanya soalan. Seterusnya
AKTIVITI Pelajar C bercakap, pelajar B dan A mendengar dan bertanya soalan. Learning
Trios A-B-C ( tiga serangkai A-B-C)
3. Murid membuat catatan isi tersurat dan tersirat tentang hasil perbincangan
mereka dan membuat keputusan dengan memberikan alasan yang dalm bentuk
peta minda (mind map)
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk
pelajaran.
5. Murid membuat latihan di buku tulis.

PAK 21 NILAI EMK

 Baik Hati  Tolong-menolong  Kreatif dan Inovasi


 Perwatakan  Kolaborasi  Kerjasama  Bertanggungjawab  Pendidikan Alam Sekitar
 Komunikasi  Kreativiti  Bertolak Ansur  Hemah Tinggi  Sains dan Teknologi
 Pemikiran Kritis  Keadilan  Hormat-menghormati  Bahasa
 Keberanian  Kasih Sayang  patriotisma

PETA BBB PBS

 Peta Bulatan  Peta Titi  Buku Teks  Buku Cerita  Lembaran Kerja  Lisan
 Peta Buih  Peta Pokok  Modul  Gambar  Hasil Kerja  Lakonan
 Peta Buih Berganda  Peta Dakap  Power point  Carta  Pemerhatian  Tugasan
 Peta Pelbagai Alir  Peta Alir  Projektor  Graf  Kuiz  Projek

Nyatakan TAHAP 1 TAHAP 3 TAHAP 5


TAHAP PENGUASAAN
bilangan murid TAHAP 2 TAHAP 4 TAHAP 6
:
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
PdP ditunda kerana………………………………………
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

11.20 – 11220
27 OKTOBER Pendidikan Seni
37 Rabu 6 MERAH Visual
2021 60 minit

MODUL 1 : MENGGAMBAR

UNIT 1 : LUKISAN

TEMA OBJEK BUATAN MANUSIA

TAJUK Ruang Tamu Rumah Saya

STANDARD KANDUNGAN 1.3 Ekspresi Kreatif 1.4 Apresiasi Seni

STANDARD PEMBELAJARAN 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3, 1.3.4, 1.3.5 1.4.1, 1.4.2, 1.4.3, 1.4.4

Pada akhir PdPC murid dapat :

1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa seni visual, media,proses dan teknik dengan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
betul.
2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
seni dan budaya
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menghasilkan karya lukisan teknik campuran.

1. Murid mengimbas kembali cara menghasilkan karya.


2. Murid menghasilkan karya lukisan teknik campuran antara kolaj dengan gosokan mengikut
kesesuaian imej.
3. Murid secara individu menyambung proses menghasilkan karya lukisa ‘Ruang Tamu Rumah
AKTIVITI Saya’. (KBAT)
PDPC 4. Murid terpilih menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan lukisan. (PAK21-
Hot Seating) (PBD)
5. Murid mempamerkan hasil karya dalam kumpulan masing-masing untuk di lihat oleh rakan-
rakan kumpulan lain. (PAK21-Bus Stop)
6. 6. Murid membuat kesimpulan pelajaran hari ini.
AKTIVITI PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas) Bus Stop (Hentian Bas)
1. Contoh lukisan.
BBB 2.Media: Alat: Permukaan berjalinan, gunting atau alatan lain yang sesuai.
Bahan: Kertas lukisan, pensel warna, oil paster, kertas warna, gam atau bahan lain yang sesuai.
EMK Kreativiti dan Inovasi

KBAT Mencipta

NILAI Kerjasama Kasih Sayang

TAHAP PENGUASAAN 5 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita

KEHADIRAN : /

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.


REFLEKSI / IMPAK
______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________
