Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3

MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS: 3 BESTARI


TARIKH/HARI: 29.8.2021 / AHAD MASA: 8.30 – 9.30
BIDANG PEMBELAJARAN SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 6.0 UKURAN DAN SUKATAN
STANDARD KANDUNGAN: 6.2 Jisim
STANDARD 6.2.1 Menukar unit ukuran jisim melibatkan kilogram dan gram.
PEMBELAJARAN:
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Menukar unit ukuran jisim melibatkan kilogram dan gram.

KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menukar 4 unit ukuran jisim melibatkan kilogram dan gram dengan betul.

AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1


&PEMBELAJARAN (PDP): 1. Murid diminta untuk membuat perbandingan berat antara sebatang pensel dan sebuah radio. Wakil murid
diminta menyatakan perbandingan tersebut.
2. Murid diminta untuk menerangkan kepada kelas apa yang diperhatikan.

1. Murid ditunjukkan menimbang 1paket gula di atas alat penimbang kg dan g.


A 2. Murid akan dapati Penimbang A ialah 1 kg manakala penimbang B ialah 1000 g.
Aktiviti 2 3. Murid akan dapati bahawa 1 kg = 1000 g
4. Murid dibimbing dengan aktiviti penukaran unit dari kg ke g dan dari g ke kg.

Aktiviti 3 1. Murid d menggunakan Tab atau Smart Handphone untuk menjawab soalan kuiz berkaitan penukaran unit
ukuran jisim menggunakan perisian Kahoot Game.
2. Murid yang dapat mengumpul markah terbanyak akan menjadi pemenang.
Murid ditekankan dengan amalan bekerjasama dan perlu berbincang untuk mendapatkan jawapan.
ABM/ BBM: Video Kad abjad, kad gambar / Lain-lain= pensel, alat
/ Interaktif game (Kahoot game) Modul penimbang, garam, gula

ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global


KURIKULUM (EMK):
/ TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN / Kuiz Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): Kerja Berkumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja berpasangan

TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID


(Nyatakan bilangan Murid) TAHA TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
P1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan / Jigsaw problem
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Match mine Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: ___21__/ _27___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan

___6_/ __27___ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


Mesyuarat / kursus Aktiviti luar

Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3
MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS: 3 BESTARI
TARIKH/HARI: 1.9.2021 / RABU MASA: 12-1
BIDANG PEMBELAJARAN SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 6.0 UKURAN DAN SUKATAN
STANDARD KANDUNGAN: 6.2 Jisim
STANDARD 6.2.2 Menyelesaikan ayat matematik tambah hingga tiga ukuran jisim melibatkan kilogram dan gram
PEMBELAJARAN:
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Menyelesaikan ayat matematik tambah hingga tiga ukuran jisim melibatkan kilogram dan gram.

KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyelesaikan ayat matematik tambah hingga tiga ukuran jisim melibatkan kilogram dan gram dengan betul

AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1 1. Murid dikehendaki contohnya menimbang beberapa objek seperti oren, tembikai, gula, minyak masak.
&PEMBELAJARAN (PDP): 2. Murid dikehendaki menimbang objek tersebut dan menambah objek tersebut dengan arahan guru.
Contohnya murid dikehendaki menambah jisim objek tembikai dengan 2 paket minyak masak.
3. Murid menambah jisim dengan menggunakan bentuk lazim.
4. Murid dibimbing untuk cara mengumpul semula daripada gram kepada kilogram. Murid diingatkan bahawa
jika jumlah unit gram melebihi 1000, tukar 1000 g kepada 1 kg.
1.

Aktiviti 2 1. Murid membuat latihan di dalam buku aktiviti.


ABM/ BBM: Video / Kad soalan, kad gambar / Lain-lain=oren, tembkai,
Interaktif game Modul minyak masak, gula, alat
penimbang
ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global
KURIKULUM (EMK):
TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): / Kerja Berkumpulan / Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja berpasangan

TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID


(Nyatakan bilangan Murid) TAHA TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
P1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Inside-Outside Circle / Jigsaw problem
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Match mine Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: ____21_/ ___27__ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan

__6___/ ___27__ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


Mesyuarat / kursus Aktiviti luar

Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3


MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS: 3 BESTARI
TARIKH/HARI: 2.9.2021 / KHAMIS MASA: 8.30-10.00
BIDANG PEMBELAJARAN SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 6.0 UKURAN DAN SUKATAN
STANDARD KANDUNGAN: 6.2 Jisim
STANDARD 6.2.3 Menyelesaikan ayat matematik tolak ukuran jisim hingga dua nilai dari satu nilai melibatkan kilogram dan gram.
PEMBELAJARAN:
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Menyelesaikan ayat matematik tolak ukuran jisim hingga dua nilai dari satu nilai melibatkan kilogram dan gram.

KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyelesaikan ayat matematik tolak ukuran jisim hingga dua nilai dari satu nilai melibatkan kilogram dan
gram dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1 1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.
&PEMBELAJARAN (PDP): 2. Setiap kumpulan diberi satu kotak yang mengandungi kad gambar mengenai jisim objek.
3. Murid dikehendaki membina ayat matematik tolak berdasarkan gambar tersebut dan dikehendaki
menyelesaikannya.
4. Murid dibimbing untuk cara mengumpul semula daripada kilogram kepada gram . Murid diingatkan untuk
mengikut konsep unit kilogram dan gram ataupun mengikut nilai tempat.
1.

Aktiviti 2 1. Murid menjawab soalan latihan di dalam buku latihan matematik.


ABM/ BBM: / Slide power point / Kad abjad, kad gambar / Lain-lain= kotak, pen marker,
Interaktif game Modul mini whiteboard,

ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi / Keusahawanan Kelestarian global


KURIKULUM (EMK):
TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai
/ Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): Kerja Berkumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja / Lain-lain : Kerja berpasangan

TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID


(Nyatakan bilangan Murid) TAHA TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
P1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan / Jigsaw problem
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Match mine Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: __21___/ __27___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan

__6___/ _27____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


Mesyuarat / kursus Aktiviti luar

Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3


MATAPELAJARAN: MATEMATIK KELAS: 3 BESTARI
TARIKH/HARI: 5.9.2021 / AHAD MASA: 8.30-9.30
BIDANG PEMBELAJARAN SUKATAN DAN GEOMETRI TAJUK 6.0 UKURAN DAN SUKATAN
STANDARD KANDUNGAN: 6.2 Jisim
STANDARD 6.2.4 Menyelesaikan ayat matematik darab melibatkan ukuran jisim dengan nombor satu digit berkaitan kilogram dan gram
PEMBELAJARAN:
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN: 1. Menyelesaikan ayat matematik darab melibatkan ukuran jisim dengan nombor satu digit berkaitan kilogram dan gram

KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyelesaikan ayat matematik darab melibatkan ukuran jisim dengan nombor satu digit berkaitan kilogram
dan gram dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN Aktiviti 1 1. Murid ditunjukan dengan sepaket gula. Seorang murid diminta untuk menyatakan jisim yang tertera pada
&PEMBELAJARAN (PDP): sepaket gula.
2. Murid diarahkan untuk mencari jumlah 3 paket gula yang sama dengan menggunakan dua cara iaitu
menambah dan dengan mendarab.
3. Murid kemudiaanya diminta untuk mencari jawapan bagi jisim 6,7,8, dan 9 paket gula pasir yang sama saiz.
4. Murid ditekankan dengan konsep darab dalam aktiviti yang dijalankan.
1.

Aktiviti 2 1. Murid menyemak jawapan aktiviti tadi bersama guru.


ABM/ BBM: Video / Kad abjad, kad gambar / Lain-lain= gula, kertas A4, mini
Interaktif game Modul whiteboard,pen marker.

ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi / Keusahawanan Kelestarian global


KURIKULUM (EMK):
TMK Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
STEM Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
Mengingat / Mengaplikasi Menilai
Memahami Menganalisis Mencipta
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): / Kerja Berkumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja Lain-lain : Kerja berpasangan

TAHAP PENGUASAAN BILANGAN MURID


(Nyatakan bilangan Murid) TAHA TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP TAHAP
P1 2 3 4 5 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan / Jigsaw problem
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Window pane Gallery Walk
Match mine Pembentangan Nyanyian
REFLEKSI: _____/ _____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan

_____/ _____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DITANGGUHKAN KERANA:


Mesyuarat / kursus Aktiviti luar

Cuti rehat/ cuti sakit Program sekolah:________________________________
