Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KELAS PEMULIHAN KHAS


Nama Guru : Sit Nurul Karmila Binti Mohd Bakri
Sekolah : SK Tok Sira Kuantan Bil. Murid : 5 orang
Kelas : 2 Brilliant Tarikh : 30 Mac 2017
Matapelajaran : Matematik Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi

PERKARA
1. Muhammad Adam Wafiq Bin Mohd
2. Ahmad Zarul Bin Zaril
NAMA MURID 3. Nur Aulia Hannah Binti Yusuf
4. Siti Camellia Binti Afendi
5. Umayra Binti Umar
TEMA / TAJUK Nombor dan Operasi
KEMAHIRAN
Kemahiran 5 – Operasi Tambah Dalam Lingkungan 10
PEMULIHAN
KONSTRUK LINUS Konstuk 7 – Keupayaan mengendalikan operasi asas
2.3 Tambah dan tolak dalam lingkungan 100
i. Tambah dan tolak dalam lingkungan fakta asas :
(a) Menyatakan secara spontan fakta asas tambah.
STANDARD
(c) Menyatakan fakta asas tolak sejajar dengan fakta asas tambah.
PEMBELAJARAN
(d) Menggunakan strategi tertentu bagi membina dan menyatakan fakta asas tambah dan tolak.
(DSKP)
ii. Tambah dan tolak dalam lingkungan 100 :
(a) Melaksanakan pengiraan tambah dan tolak.
(c) Menggunakan strategi pengiraan secara mental bagi penambahan dan penolakan.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat ;
PEMBELAJARAN 1. Menyelesaikan enam daripada lapan ayat matematik bagi operasi tambah dengan betul.
PENGETAHUAN
Mengenal angka 1 hingga 10
SEDIA ADA
ALAT BANTU
Papan tulis, Kad bergambar, Slaid “Operasi Penambahan”, Pembilang, Papan Permainan Tembak Saya, Lembaran Kerja
MENGAJAR
PENERAPAN NILAI Bekerjasama, Kesungguhan, Kreativiti
KEMAHIRAN Penyelesaian masalah secara relatif, Penyesuaian, Penggabungan

1
BERFIKIR
ELEMEN
MERENTAS Kemahiran berfikir
KURIKULUM

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI CATATAN


Set Induksi 1. Murid ditanya mengenai peralatan yang terdapat
( ± 5 minit ) “Operasi Penambahan” di dalam kelas. Fasa Permulaan
2. Murid ditunjukkan dengan kad bergambar alat-
alat di dalam kelas.
Kad gambar : 3. Setiap murid dikehendaki memilih satu kad
 Meja gambar. BBM :
 Kerusi 4. Murid diminta untuk mengira alat yang diperolehi Kad bergambar
 Penyapu masing-masing di dalam kelas.
 Penyodok 5. Kemudian, murid bersoal jawab dengan guru. Unsur KB :
 Tong sampah 6. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran. Menganalisis,
Menghubungkait

Contoh soalan : HOM


1. Apakah peralatan yang dapat No 9: Berfikir dan
kamu lihat di dalam kelas ini ? berkomunikasi
2. Berapakah bilangan peralatan dengan jelas dan
seperti dalam gambar yang telah tepat.
kamu perolehi di dalam kelas - Cuba untuk
ini ? menyampaikan
3. Cuba kamu jumlahkan bilangan fikiran dengan
alat yang telah kawan kamu tepat apabila
perolehi. Contohnya penyapu dan bertutur dan
penyodok atau meja dan kerusi. menulis

Ramalan jawapan :
1. Meja, kerusi, papan putih, lampu,
penyapu, penyodok, kipas, tong
sampah.

2
2. Meja ada enam, kerusi ada
enam, tong sampah ada dua,
penyapu ada dua, penyodok ada
dua.
3. Jumlah penyapu dan penyodok
ialah empat. Jumlah meja dan
kerusi ialah 12.

Interaksi Pengajaran Fasa Imaginasi


1. Murid ditayangkan slaid powerpoint bertajuk
Contoh soalan : “Operasi Penambahan”.
 3+1 2. Murid diajar untuk menulis ayat matematik EMK :
 4+1 berpandukan gambar-gambar peralatan kelas. Kemahiran Berfikir
 2+0 3. Murid diberikan contoh soalan lain dan
 5+2 menunjukkan penyelesaiannya di papan tulis. BBM :
 6+4 4. Murid dikehendaki menjawab soalan-soalan yang Slaid powerpoint
 8+1 diberikan seorang demi seorang di atas papan “Operasi
putih dengan berbantukan guru. Penambahan”,
 3+3
Langkah 1 5. Murid dibimbing sekiranya perlu. Pembilang Pembilang
 7+3
( ± 15 minit ) diberikan kepada murid sekiranya perlu.
Nilai Murni :
Kerajinan

Unsur KB :
Mencirikan,
Menilai

Langkah 2
( ± 20 minit ) Aktiviti Pengukuhan Fasa

3
1. Murid diperkenalkan papan Permainan Tembak Perkembangan
Saya.
2. Murid dijelaskan mengenai arahan dan peraturan
bermain kepada murid. EMK :
3. Murid dikehendaki menembak terhadap bulatan Kemahiran Berfikir
warna yang terdapat pada papan Permainan
Tembak Saya. BBM :
4. Murid akan mengambil soalan di dalam sampul Papan Permainan
bewarna mengikut warna yang telah ditembak. Tembak Saya
5. Murid menjawab soalan tersebut di dalam buku
kerja. Nilai Murni :
6. Murid dibimbing sekiranya perlu. Kerjasama

Unsur Terapi :
Terapi Main

HOM
No.8 :
Menggunakan
pengetahuan
lepas ke situasi
baharu.
-
Mempertimbangka
n situasi baru &
berfikir tentang
perkara-perkara
anda tahu yang
akan membantu
anda.

Langkah 3
( ± 15 minit ) Soalan lembaran kerja : Aktiviti Bertulis Fasa Tindakan
 3+1 1. Murid diedarkan dengan lembaran kerja.

4
 4+1 2. Murid dibacakan soalan oleh guru.
 2+0 Arahan soalan : EMK :
 5+2 Lengkapkan jawapan soalan operasi tambah Kemahiran Berfikir
 6+4 dalam lingkungan 10 dengan betul.
 8+1 3. Murid menjawab soalan dalam lembaran kerja. BBM :
 3+3 Lembaran kerja
4. Murid dibimbing sekiranya perlu.
 7+3
5. Murid yang dapat menyiapkan awal, akan diberi Nilai murni :
latihan pengayaan. Kerajinan

HOM
No.6 ;
Berusaha untuk
ketepatan.
-Ingin menjadi
tepat, untuk
melakukan yang
terbaik. Anda
mahu menguasai
ujian diberikan.
Latihan Pengayaan
1. Murid diberi latihan berkonsepkan peta I-Think
iaitu ‘Peta Buih’.
2. Murid dikehendaki menggunting dan menampal
jawapan yang membentuk hasil tambah 10.

5
Kognitif
1. Guru membuat penyoalan matematik secara kuiz kepada murid. EMK :
2. Guru membuat rumusan mengenai pembelajaran pada hari ini iaitu operasi penambahan Kemahiran berfikir
dalam lingkungan 10.
Penutup
Sosial Nilai :
( ± 5 minit )
1. Guru memuji murid di atas kesungguhan yang ditunjukkan sepanjang proses pengajaran Berusaha
dan pembelajaran (PdP) pada hari ini.
2. Guru memberika token kepada murid yang menunjukkan kesungguhan dan tingkah laku
yang baik sepanjang proses PdP berlangsung di dalam kelas.
