Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN


PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Olahraga Asas Unit 6. Olahraga Asas
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.9 Melakukan kemahiran asas berlari dengan lakuan yang 1.9.1 Berlari pecut pada satu jarak yang ditetapkan.
betul. 1.9.2 Berlari dan melakukan pertukaran baton dalam zon
2.9 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip mekanik pertukaran.
dalam kemahiran asas berlari. 2.9.1 Menyatakan perkaitan antara kontak kaki pada
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan. permukaan dengan kedudukan badan semasa berlari pecut.
2.9.2 Memerihal ayunan tangan dan kaki yang betul semasa
berlari pecut.
2.9.3 Mengenal pasti tempat penerima baton mula berlari bagi
menerima baton di zon pertukaran.
5.4.3 Membimbing ahli kumpulan semasa melakukan aktiviti.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Berlari pecut pada satu jarak yang ditetapkan. 1. Berlari pecut pada pelbagai jarak dan menyatakan
2. Berlari dan melakukan pertukaran baton dalam zon ayunan tangan dan kaki yang betul.
pertukaran.
3. Menyatakan perkaitan antara kontak kaki pada
permukaan dengan kedudukan badan semasa berlari
pecut.
4. Memerihal ayunan tangan dan kaki yang betul semasa
berlari pecut.
5. Mengenal pasti tempat penerima baton mula berlari bagi
menerima baton di zon pertukaran.
6. Membimbing ahli kumpulan semasa melakukan aktiviti.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
A. Larian 3. Murid memahami dan menyatakan 5. Murid melakukan penyejukan
Pecut dan Laju (Buku Teks: 34 - 35) perkaitan antara kontak kaki pada badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan permukaan dengan kedudukan 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. badan semasa berlari pecut kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru dengan bimbingan guru.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 4. Murid menjalankan aktiviti berlari
dengan tajuk pelajaran. pecut pada pelbagai jarak dan
menyatakan ayunan tangan dan
kaki yang betul.secara terkawal
dengan bimbingan guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mencipta
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Olahraga Asas Unit 6. Olahraga Asas
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.9 Melakukan kemahiran asas berlari dengan lakuan yang 1.9.3 Berlari beritma melepasi halangan secara berterusan.
betul. 2.9.4 Memerihal aksi kaki dan tangan semasa lari beritma
2.9 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip mekanik melepasi halangan.
dalam kemahiran asas berlari. 5.3.3 Memberi dan menerima maklum balas secara terbuka.
5.3 Berkomunikasi dalam pelbagai cara semasa melakukan
aktiviti fizikal.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Berlari beritma melepasi halangan secara berterusan. 1. Berlari beritma melepasi halangan secara berterusan
2. Memerihal aksi kaki dan tangan semasa lari beritma dengan lakuan kaki dan tangan yang betul.
melepasi halangan.
3. Memberi dan menerima maklum balas secara terbuka.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
A. Larian 3. Murid memahami dan menyatakan 5. Murid melakukan penyejukan
Lari Berhalangan( Buku Teks: 36 - 37) aksi kaki dan tangan semasa lari badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan beritma melepasi halangan dengan 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid menjalankan aktiviti berlari
tentang isi pelajaran dan kaitannya beritma melepasi halangan secara
dengan tajuk pelajaran. berterusan dengan lakuan kaki dan
tangan yang betul dengan
bimbingan guru.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mencipta
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Olahraga Asas Unit 6. Olahraga Asas
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.10 Melakukan kemahiran asaslompatan dengan lakuan yang 1.10.1 Berlari dan melompat menggunakan sebelah kaki dan
betul. mendarat dengan kedua-dua belah kaki pada satu jarak.
2.10 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip mekanik 2.10.1 Mengenal pasti perkaitan antara kelajuan berlari
dalam kemahiran asas lompatan. dengan jarak lompatan.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri 5.2.1 Mempamerkan keyakinan untuk melakukan pelbagai
semasa melakukan aktiviti fizikal. kemahiran pergerakan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Berlari dan melompat menggunakan sebelah kaki dan 1. Berlari dan melompat menggunakan sebelah kaki dan
mendarat dengan kedua-dua belah kaki pada satu jarak. mendarat dengan kedua-dua belah kaki pada satu jarak
2. Mengenal pasti perkaitan antara kelajuan berlari dengan dan menjelaskan perkaitan antara kelajuan berlari
jarak lompatan. dengan jarak lompatan.
3. Mempamerkan keyakinan untuk melakukan pelbagai
kemahiran pergerakan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
B. Lompatan 3. Murid memahami dan mengenal 5. Murid melakukan penyejukan
Lompat Terbang (Buku Teks: 38 - 39) pasti perkaitan antara kelajuan badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan berlari dengan jarak lompatan 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru 4. Murid menjalankan aktiviti
tentang isi pelajaran dan kaitannya permainan kecil: lompat terbang
dengan tajuk pelajaran. secara terkawal dengan bimbingan
guru.
 Bentukkan beberapa
kumpulan murid.
 Setiap ahli kumpulan diberikan
dua percubaan untuk
melakukan lompatan sebelah
kaki dan mendarat dengan
kedua-dua belah kaki.
 Mata dikira berdasarkan jarak
lompatan.
 Kumpulan yang
mengumpulkan mata tertinggi
ialah pemenangnya.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mencipta
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Olahraga Asas Unit 6. Olahraga Asas
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.10 Melakukan kemahiran asas lompatan dengan lakuan 1.10.2 Berlari dan melompat pada satu ketinggian dengan
yang betul. gaya gunting.
2.10 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip mekanik 2.10.2 Menjelaskan lakuan yang betul kemahiran berlari dan
dalam kemahiran asas lompatan. melompat dengan gaya gunting.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan 5.1.4 Mengenal pasti ruang selamat untuk melakukan aktiviti.
keselamatan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Berlari dan melompat pada satu ketinggian dengan gaya 1. Berlari dan melompat menggunakan sebelah kaki dan
gunting. mendarat dengan kedua-dua belah kaki pada satu jarak
2. Menjelaskan lakuan yang betul kemahiran berlari dan dan menjelaskan perkaitan antara kelajuan berlari
melompat dengan gaya gunting. dengan jarak lompatan.
3. Mengenal pasti ruang selamat untuk melakukan aktiviti.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
B. Lompatan 1. Murid memahami dan menjelaskan 3. Murid melakukan penyejukan
Lompat Terbang (Buku Teks: 40 - 41) lakuan yang betul kemahiran berlari badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan dan melompat dengan gaya 4. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. gunting.dengan bimbingan guru. kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru 2. Murid menjalankan aktiviti
tentang isi pelajaran dan kaitannya permainan kecil: kaki gunting
dengan tajuk pelajaran. secara terkawal dengan bimbingan
guru.
 Bentukkan kumpulan murid.
 Setiap ahli kumpulan diberikan
dua kali percubaan untuk
melakukan lompatan gaya
gunting pada ketinggian yang
ditetapkan.
 Setiap ahli kumpulan yang
berjaya melakukan lomapatan
gaya gunting akan mendapat
satu mata.
 Kumpulan yang
mengumpulkan mata tertinggi
ialah pemenangnya.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mencipta
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
REFLEKSI / IMPAK / CATATAN
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Olahraga Asas Unit 6. Olahraga Asas
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.11 Melakukan kemahiran asas balingan dengan lakuan yang 1.11.1 Melontar objek berbentuk sfera pada satu jarak dari
betul. kedudukan power position.
2.11 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip mekanik 2.11.1 Menjelaskan perkaitan antara kelajuan lakuan lontaran
dalam kemahiran asas balingan. dengan jarak lontaran objek berbentuk sfera.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan 5.1.2 Menyimpan peralatan Pendidikan Jasmani berdasarkan
keselamatan. spesifikasi alatan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melontar objek berbentuk sfera pada satu jarak dari 1. Melontar objek berbentuk sfera pada satu jarak dari
kedudukan power position. kedudukan power position dan menyatakan perkaitan
2. Menjelaskan perkaitan antara kelajuan lakuan lontaran antara kelajuan dengan jarak lontaran.
dengan jarak lontaran objek berbentuk sfera.
3. Menyimpan peralatan Pendidikan Jasmani berdasarkan
spesifikasi alatan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
C. Balingan 3. Murid memahami dan menjelaskan 5. Murid melakukan penyejukan
Lontaran Berkuasa (Buku Teks: 42 - 43) perkaitan antara kelajuan lakuan badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan lontaran dengan jarak lontaran 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. objek berbentuk sfera dengan kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru bimbingan guru.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 4. Murid menjalankan aktiviti
dengan tajuk pelajaran. permainan kecil: lontaran berkuasa
secara terkawal dengan bimbingan
guru.
 Bentukkan kumpulan kecil
murid.
 Setiap ahli kumpulan diberikan
dua kali percubaan untuk
melontar objek berbentuk
sfera ke petak mata.
 Kumpulan yang
mengumpulkan mata tertinggi
ialah pemenangnya.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mencipta
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____ Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN
PENDIDIKAN JASMANI TAHUN 5
Minggu Choose an item. Tarikh Hari Choose an item.
Kelas Masa Kehadiran
Bidang Kemahiran Olahraga Asas Unit 6. Olahraga Asas
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.11 Melakukan kemahiran asas balingan dengan lakuan yang 1.11.2 Melempar objek berbentuk leper pada satu jarak dari
betul. kedudukan power position.
2.11 Mengaplikasikan konsep pergerakan dan prinsip mekanik 2.11.2 Menjelaskan perkaitan antara kelajuan lakuan
dalam kemahiran asas balingan. melempar dengan jarak lemparan objek berbentuk leper.
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan 5.1.3 Mematuhi peraturan keselamatan di tempat melakukan
keselamatan. aktiviti.
5.1.4 Mengenal pasti ruang selamat untuk melakukan aktiviti.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melempar objek berbentuk leper pada satu jarak dari 1. Melontar objek berbentuk sfera pada satu jarak dari
kedudukan power position. kedudukan power position dengan lakuan yang betul.
2. Menjelaskan perkaitan antara kelajuan lakuan melempar
dengan jarak lemparan objek berbentuk leper.
3. Mematuhi peraturan keselamatan di tempat melakukan
aktiviti.
4. Mengenal pasti ruang selamat untuk melakukan aktiviti.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
C. Balingan 3. Murid memahami dan menjelaskan 5. Murid melakukan penyejukan
Lemparan Ajaib (Buku Teks: 44 - 45) perkaitan antara kelajuan lakuan badan dengan bimbingan guru.
1. Murid melakukan pemanasan melempar dengan jarak lemparan 6. Murid mendengar guru membuat
badan dengan bimbingan guru. objek berbentuk leper dengan kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru bimbingan guru.
tentang isi pelajaran dan kaitannya 4. Murid menjalankan aktiviti
dengan tajuk pelajaran. permainan kecil: lemparan ajaib
secara terkawal dengan bimbingan
guru.
 Bentukkan kumpulan murid.
 Setiap ahli kumpulan diberikan
dua kali percubaan untuk
membuat lemparan objek
leper ke sasaran.
 Kumpulan yang
mengumpulkan mata tertinggi
ialah pemenangnya.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Peralatan PJ

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Berdaya Tahan Kemahiran Berfikir / KBAT Mencipta
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pendekatan Teaching Games for Understanding Permainan
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Nilai Murni
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
