Anda di halaman 1dari 51

KHAMIS (15/10/2020)

Mengawasi Peperiksaan Percubaan SPM :


Kimia (07.40 – 08.20 = 5 SAINS)

TARIKH MASA MATA PELAJARAN


07.45 - 09.00 KIMIA 1 / SAINS 1
15/10 /2020
10.20 - 10.40 REHAT
KHAMIS
11.30 - 02.00 KIMIA 2 / SAINS 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 STEM
TARIKH / HARI 15/10/2020 MASA 10.40 - 11.20
TAJUK BAB 7 : GRAF GERAKAN
BIDANG
PERKAITAN DAN ALGEBRA
PEMBELAJARAN
STANDARD
Graf Jarak-Masa
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 7.1.3 Menyelesaikan masalah yang melibatkan graf jarak-masa.

Murid dapat:
OBJEKTIF
 Melukis graf
PEMBELAJARAN
 Mencari laju

TAHAP PENGUASAAN TP 4
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN Murid ditunjukkan beberapa contoh penyelesaian masalah melibatkan graf Jarak-
(Engage) Masa

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) menyelesaikan masalah graf Jarak-masa

PENERANGAN
Murid menerangkan 3 langkah penyelesaian masalah berkaitan graf Jarak-masa
(Explain)

PENGOLAHAN Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan graf Jarak-
(Elaborate) masa

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 5 soalan yang diberi di papan putih, jawapan murid
(Evaluate) disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks, kertas graf, Kertas latihan dan Roller Graf
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta Buih / Think-Pair share

PENTAKSIRAN Guru mengedarkan lembaran kerja untuk 5 soalan berkaitan graf jarak-masa

REFLEKSI / CATATAN

NAMA GURU: PENCERAP/PEMANTAU/PENILAI:


___________________________ ___________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 PERNIAGAAN
TARIKH / HARI 15/10/2020 MASA 12.40 - 02.00
TAJUK BAB 7 : GRAF GERAKAN
BIDANG
PERKAITAN DAN ALGEBRA
PEMBELAJARAN
STANDARD
Graf Jarak-Masa
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 7.1.3 Menyelesaikan masalah yang melibatkan graf Jarak-masa.

Murid dapat:
 Melukis graf
OBJEKTIF
 Mencari laju
PEMBELAJARAN
 Menghuraikan proses gerakan graf yang dilukis

TAHAP PENGUASAAN TP 4
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN Murid ditunjukkan beberapa contoh penyelesaian masalah melibatkan graf Jarak-
(Engage) Masa

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) menyelesaikan masalah graf Jarak-masa

PENERANGAN
Murid menerangkan 3 langkah penyelesaian masalah berkaitan graf Jarak-masa
(Explain)

PENGOLAHAN Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan graf Jarak-
(Elaborate) masa

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 5 soalan yang diberi di papan putih, jawapan murid
(Evaluate) disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks, kertas graf, Kertas latihan dan Roller Graf
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta Konsep / Gallery Walk

PENTAKSIRAN Guru mengedarkan lembaran kerja untuk 5 soalan berkaitan graf jarak-masa

REFLEKSI / CATATAN

NAMA GURU: PENCERAP/PEMANTAU/PENILAI:


___________________________ ___________________________
AHAD (18/10/2020)

Mengawasi Peperiksaan Percubaan SPM :


Bahasa Melayu (07.40 - 08.20 = 5K)

TARIKH MASA MATA PELAJARAN


08.00 - 10.10 BAHASA MELAYU 1
18/10 /2020
10.20 - 10.40 REHAT
AHAD
11.30 - 02.00 BAHASA MELAYU 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 STEM
TARIKH / HARI 18/10/2020 MASA 09.00 - 10.20
TAJUK BAB 7 : GRAF GERAKAN
BIDANG
PERKAITAN DAN ALGEBRA
PEMBELAJARAN
STANDARD
Graf Laju-Masa
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 7.2.1 Melukis graf laju-masa.

OBJEKTIF Murid dapat:


PEMBELAJARAN  Melukis graf laju masa

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN
Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan graf laju-Masa
(Engage)

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis graf Laju-masa

PENERANGAN
Murid menerangkan 3 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis graf Laju-masa
(Explain)

PENGOLAHAN
Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan graf Laju-masa
(Elaborate)

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 3 soalan yang diberi di papan putih, jawapan murid
(Evaluate) disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks, kertas graf, Kertas latihan dan Roller Graf
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta I-Think / Pembentangan

PENTAKSIRAN Guru memberi 5 soalan kuiz berkaitan graf laju-masa

REFLEKSI / CATATAN

NAMA GURU: PENCERAP/PEMANTAU/PENILAI:


___________________________ ___________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 PERNIAGAAN
TARIKH / HARI 18/10/2020 MASA 11.20 - 12.40
TAJUK BAB 7 : GRAF GERAKAN
BIDANG
PERKAITAN DAN ALGEBRA
PEMBELAJARAN
STANDARD
Graf Laju-Masa
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 7.1.3 Melukis graf laju-masa

Murid dapat:
OBJEKTIF
 Melukis graf Laju-masa
PEMBELAJARAN

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN
Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan graf laju-Masa
(Engage)

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis graf Laju-masa

PENERANGAN
Murid menerangkan 3 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis graf Laju-masa
(Explain)

PENGOLAHAN
Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan graf Laju-masa
(Elaborate)

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 3 soalan yang diberi di papan putih, jawapan murid
(Evaluate) disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks, kertas graf, Kertas latihan dan Roller Graf
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta konsep / Gallery Walk

PENTAKSIRAN Guru memberi 5 soalan kuiz berkaitan graf laju-masa

REFLEKSI / CATATAN

NAMA GURU: PENCERAP/PEMANTAU/PENILAI:


___________________________ ___________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 PERNIAGAAN
TARIKH / HARI 19/10/2020 (ISNIN) MASA 01.20 - 02.00
TAJUK BAB 7 : GRAF GERAKAN
BIDANG
PERKAITAN DAN ALGEBRA
PEMBELAJARAN
STANDARD
Graf Laju-Masa
KANDUNGAN
Murid boleh:
STANDARD 7.1.2 Membuat perkaitan antara luas di bawah graf laju-masa dengan jarak yang
PEMBELAJARAN dilalui dan seterusnya menentukan jarak.

Murid dapat:
OBJEKTIF  Melukis graf Laju-masa
PEMBELAJARAN  Membuat perkaitan antara luas dan jarak

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN
Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan graf laju-Masa
(Engage)

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis graf Laju-masa

PENERANGAN
Murid menerangkan 3 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis graf Laju-masa
(Explain)

PENGOLAHAN
Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan graf Laju-masa
(Elaborate)

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 3 soalan yang diberi di papan putih, jawapan murid
(Evaluate) disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks, kertas graf, Kertas latihan dan Roller Graf
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta konsep / Gallery Walk

PENTAKSIRAN Guru memberi 5 soalan kuiz berkaitan graf laju-masa

REFLEKSI / CATATAN

SELASA (20/10/2020)
Mengawasi Peperiksaan Percubaan SPM :
Pendidikan Islam 2 (11.20 – 12.40 = 5 TEKNIKAL 1)

TARIKH MASA MATA PELAJARAN


08.15 - 10.15 PENDIDIKAN ISLAM 1

20/10 /2020 10.20 - 10.40 REHAT


SELASA 10.55 - 11.55 SEJARAH 1
11.20 - 02.00 PENDIDIKAN ISLAM 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 STEM
TARIKH / HARI 19/10/2020 (SELASA) MASA 12.40 - 02.00
TAJUK BAB 7 : GRAF GERAKAN
BIDANG
PERKAITAN DAN ALGEBRA
PEMBELAJARAN
STANDARD
Graf Laju-Masa
KANDUNGAN
Murid boleh:
STANDARD 7.1.2 Membuat perkaitan antara luas di bawah graf laju-masa dengan jarak yang
PEMBELAJARAN dilalui dan seterusnya menentukan jarak.

Murid dapat:
OBJEKTIF  Melukis graf Laju-masa
PEMBELAJARAN  Membuat perkaitan antara luas dan jarak

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN
Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan graf laju-Masa
(Engage)

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis graf Laju-masa

PENERANGAN
Murid menerangkan 3 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis graf Laju-masa
(Explain)

PENGOLAHAN
Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan graf Laju-masa
(Elaborate)

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 3 soalan yang diberi di papan putih, jawapan murid
(Evaluate) disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks, kertas graf, Kertas latihan dan Roller Graf
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta konsep / Gallery Walk

PENTAKSIRAN Guru memberi 5 soalan kuiz berkaitan graf laju-masa

REFLEKSI / CATATAN

RABU (21/10/2020)
Mengawasi Peperiksaan Percubaan SPM :
Sejarah 2 (10.40 - 12.00 = 5K)

TARIKH MASA MATA PELAJARAN


07.45 - 10.15 MATEMATIK 2
21/10 /2020
10.20 - 10.40 REHAT
RABU
10.50 - 01.20 SEJARAH 2

KHAMIS (22/10/2020)
Mengawasi Peperiksaan Percubaan SPM :
Sejarah 3 (07.45 – 08.20 = 5 SAINS)

TARIKH MASA MATA PELAJARAN


07.45 - 09.00 KIMIA 1 / SAINS 1
22/10 /2020
10.20 - 10.40 REHAT
KHAMIS
10.40 - 02.00 PDP SEPERTI BIASA

SELASA (20/10/2020)
Mengawasi Peperiksaan Percubaan SPM :
Bahasa Melayu (07.40 - 08.20 = 5K)

TARIKH MASA MATA PELAJARAN


08.00 - 10.10 BAHASA MELAYU 1
20/10 /2020
10.20 - 10.40 REHAT
SELASA
11.30 - 02.00 BAHASA MELAYU 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 STEM
TARIKH / HARI 22/10/2020 (KHAMIS) MASA 10.40 - 11.20
TAJUK BAB 7 : GRAF GERAKAN
BIDANG
PERKAITAN DAN ALGEBRA
PEMBELAJARAN
STANDARD
Gra f Laju-Masa
KANDUNGAN
Murid boleh:
7.1.3 Mentafsir graf laju-masa dan menghuraikan gerakan berdasarkan graf
STANDARD tersebut.
PEMBELAJARAN

Murid dapat:
OBJEKTIF
 Mentafsir graf laju-masa
PEMBELAJARAN

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN
Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan graf laju-Masa
(Engage)

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis graf Laju-masa

PENERANGAN
Murid menerangkan 3 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis graf Laju-masa
(Explain)

PENGOLAHAN
Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan graf Laju-masa
(Elaborate)

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 3 soalan yang diberi di papan putih, jawapan murid
(Evaluate) disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks, kertas graf, Kertas latihan dan Roller Graf
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta konsep / Gallery Walk

PENTAKSIRAN Guru memberi 5 soalan kuiz berkaitan graf laju-masa

REFLEKSI / CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 PERNIAGAAN
TARIKH / HARI 22/10/2020 (KHAMIS) MASA 12.40 - 02.00
TAJUK BAB 7 : GRAF GERAKAN
BIDANG
PERKAITAN DAN ALGEBRA
PEMBELAJARAN
STANDARD
Graf Laju-Masa
KANDUNGAN
Murid boleh:
7.1.3 Mentafsir graf laju-masa dan menghuraikan gerakan berdasarkan graf
STANDARD
tersebut.
PEMBELAJARAN

Murid dapat:
OBJEKTIF  Mentafsir graf laju-masa
PEMBELAJARAN  Menghuraikan gerakan berdasarkan graf laju-masa

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN
Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan graf laju-Masa
(Engage)

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis graf Laju-masa

PENERANGAN
Murid menerangkan 3 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis graf Laju-masa
(Explain)

PENGOLAHAN
Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan graf Laju-masa
(Elaborate)

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 3 soalan yang diberi di papan putih, jawapan murid
(Evaluate) disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks, kertas graf, Kertas latihan dan Roller Graf
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta Pokok / Pembentangan

PENTAKSIRAN Guru memberi 5 soalan kuiz berkaitan graf laju-masa

REFLEKSI / CATATAN

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 KEMANUSIAAN AHAD 25/10/2020 08.20-09.00 /
BAB: 9 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 GRAF FUNGSI  9.1 Memahami dan  Penyelesaian masalah melibatkan graf fungsi. (Post mortem peperiksaan percubaan SPM
menggunakan konsep graf kertas 2 Bahagian B)
Fungsi.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyemak pengetahuan asas pelajar
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik GRAF FUNGSI.
AKTIVITI:
4 - Pelajar menyelesaikan lampiran yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
Think-Pair-Share
6 - Guru memberi latihan berbentuk penyelesaian masalah
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Pelajar membuat kesimpulan  Kerja rumah diberikan
9 - Refleksi tahap penguasan pelajar dikumpul melalui pemerhatian dan Soal Jawab

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 PERNIAGAAN
TARIKH / HARI 25/10/2020 (AHAD) MASA 09.00 - 10.20
TAJUK BAB 7 : GRAF GERAKAN
BIDANG
PERKAITAN DAN ALGEBRA
PEMBELAJARAN
STANDARD
Graf Laju-Masa
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 7.1.4 Menyelesaikan masalah yang melibatkan graf laju-masa.

Murid dapat:
 Melukis graf laju-masa.
OBJEKTIF
 Mentafsir graf laju-masa
PEMBELAJARAN
 Menghuraikan gerakan berdasarkan graf laju-masa

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN
Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan graf laju-Masa
(Engage)

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis graf Laju-masa

PENERANGAN
Murid menerangkan 3 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis graf Laju-masa
(Explain)

PENGOLAHAN
Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan graf Laju-masa
(Elaborate)

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 2 soalan yang diberi di dalam lembaran kerja,
(Evaluate) jawapan murid disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks, kertas graf, Kertas latihan dan Roller Graf
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta konsep / Think-pair-share

PENTAKSIRAN Guru memberi 6 soalan kuiz berkaitan graf laju-masa

REFLEKSI / CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 STEM
TARIKH / HARI 25/10/2020 (AHAD) MASA 11.20 - 12.40
TAJUK BAB 7 : GRAF GERAKAN
BIDANG
PERKAITAN DAN ALGEBRA
PEMBELAJARAN
STANDARD
Graf Laju-Masa
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 7.1.4 Menyelesaikan masalah yang melibatkan graf laju-masa.

Murid dapat:
 Melukis graf laju-masa.
OBJEKTIF
 Mentafsir graf laju-masa
PEMBELAJARAN
 Menghuraikan gerakan berdasarkan graf laju-masa

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN
Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan graf laju-Masa
(Engage)

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis graf Laju-masa

PENERANGAN
Murid menerangkan 3 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis graf Laju-masa
(Explain)

PENGOLAHAN
Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan graf Laju-masa
(Elaborate)

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 2 soalan yang diberi di dalam lembaran kerja,
(Evaluate) jawapan murid disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks, kertas graf, Kertas latihan dan Roller Graf
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta Buih / Gallery Walk

PENTAKSIRAN Guru memberi 5 soalan kuiz berkaitan graf laju-masa

REFLEKSI / CATATAN
ISNIN (12/10/2020)

Mengawasi Peperiksaan Percubaan SPM :


Fizik 2 (12.40 – 02.00 = 5 SAINS)

TARIKH MASA MATA PELAJARAN


07.45 - 09.00 FIZIK 1
12/10 /2020
10.20 - 10.40 REHAT
ISNIN
11.30 - 02.00 FIZIK 2

SELASA (13/10/2020)
Mengawasi Peperiksaan Percubaan SPM :
Tiada Pengawasan

TARIKH MASA MATA PELAJARAN


07.45 - 09.00 BIOLOGI 1
13/10 /2020
10.20 - 10.40 REHAT
SELASA
11.30 - 02.00 BIOLOGI 2

RABU (14/10/2020)
Mengawasi Peperiksaan Percubaan SPM :
Tiada Pengawasan

TARIKH MASA MATA PELAJARAN


08.15 - 10.10 MATEMATIK TAMBAHAN 1 / PERNIAGAAN 1
14/10 /2020
10.20 - 10.40 REHAT
RABU
10.50 - 01.20 MATEMATIK TAMBAHAN 2 / PERNIAGAAN 2

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 TEKNIKAL 1 ISNIN 14/10/2020 07.40-08.20 /
BAB:6 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 ASAS NOMBOR  6.2 Memahami konsep Asas 5.  Menukarkan asas 5 kepada asas 10f.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik Asas nombor
AKTIVITI:
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
Pembentangan
6 - Guru memberi latihan
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru membuat kesimpulan
9. Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


4 PERNIAGAAN ISNIN 14/10/2020 01.20-02.00 /
BAB: 7 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 GRAF JARAK-MASA  7.1 Graf Jarak-Masa  Menyelesaikan masalah yang melibatkan graf jarak-masa.

PROSEDUR / AKTIVITI :-
IINDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik ketaksamaan linear dalam dua pemboleh ubah.
AKTIVITI:
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
Pembentangan
6 - Guru memberi latihan
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru membuat kesimpulan
10. Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


4 STEM SELASA 15/10/2020 12.40-02.00 /
BAB: 7 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 GRAF JARAK-MASA  7.1 Graf Jarak-Masa  Menyelesaikan masalah yang melibatkan graf jarak-masa.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
IINDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik ketaksamaan linear dalam dua pemboleh ubah.
AKTIVITI:
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
Pembentangan
6 - Guru memberi latihan
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru membuat kesimpulan
11. Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 TEKNIKAL 1 ISNIN 26/10/2020 07.40-08.20 /
BAB: 5 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 UBAHAN  5.1 Memahami dan menggunakan  Menyatakan perubahan yang berlaku kepada suatu kuantiti apabila kuantiti yang lain
konsep ubahan langsung. berubah dalam situasi harian yang melibatkan ubahan langsung.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyemak pengetahuan asas pelajar
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik ubahan
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
 Round Table
6 - Guru memberi latihan berbentuk penyelesaian masalah
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru / pelajar membuat kesimpulan
Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 SAINS ISNIN 26/10/2020 11.20-12.40 /
BAB: 5 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 UBAHAN  5.1 Memahami dan menggunakan  Menyatakan perubahan yang berlaku kepada suatu kuantiti apabila kuantiti yang lain
konsep ubahan langsung. berubah dalam situasi harian yang melibatkan ubahan langsung.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyemak pengetahuan asas pelajar
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik ubahan
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
 Round Table
6 - Guru memberi latihan berbentuk penyelesaian masalah
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru / pelajar membuat kesimpulan
Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 PERNIAGAAN
TARIKH / HARI 27/10/2020 (ISNIN) MASA 01.20 - 02.00
TAJUK BAB 7 : GRAF GERAKAN
BIDANG
PERKAITAN DAN ALGEBRA
PEMBELAJARAN
STANDARD
Graf Laju-Masa
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 7.1.4 Menyelesaikan masalah yang melibatkan graf laju-masa.

Murid dapat:
OBJEKTIF
 Menghuraikan gerakan berdasarkan graf laju-masa
PEMBELAJARAN

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN
Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan graf laju-Masa
(Engage)

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis graf Laju-masa

PENERANGAN
Murid menerangkan 3 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis graf Laju-masa
(Explain)

PENGOLAHAN
Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan graf Laju-masa
(Elaborate)

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 3 soalan yang diberi di dalam buku teks, jawapan
(Evaluate) murid disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks, Kertas latihan dan Kalkulator saintifik
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta pokok / Gallery Walk

PENTAKSIRAN Guru memberi 2 soalan kuiz berkaitan graf laju-masa

REFLEKSI / CATATAN

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 KEMANUSIAAN SELASA 27/10/2020 07.40-09.00 /
BAB: 2 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 UBAHAN  5.1 Memahami dan menggunakan  Menyatakan perubahan yang berlaku kepada suatu kuantiti apabila kuantiti yang lain
konsep ubahan langsung. berubah dalam situasi harian yang melibatkan ubahan langsung.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik UBAHAN
AKTIVITI:
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
Pembentangan
6 - Guru memberi latihan
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru membuat kesimpulan
12. Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 TEKNIKAL 1 SELASA 27/10/2020 11.20-12.40 /
BAB: TING 3 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 TRANSFORMASII  Menyelesaikan masalah  Menyelesaikan masalah melibatkan Transformasi. (UJIAN PENGUKUHAN)
melibatkan pepejal
Transformasii.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyemak pengetahuan asas pelajar
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik TRANSFORMASIi.
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
 Think-Pair-share
6 - Guru memberi latihan berbentuk penyelesaian masalah
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru / pelajar membuat kesimpulan
Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 STEM
TARIKH / HARI 27/10/2020 (SELASA) MASA 12.40 - 02.00
TAJUK BAB 7 : GRAF GERAKAN
BIDANG
PERKAITAN DAN ALGEBRA
PEMBELAJARAN
STANDARD
Graf Laju-Masa
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 7.1.4 Menyelesaikan masalah yang melibatkan graf laju-masa.

Murid dapat:
 Melukis graf laju-masa.
OBJEKTIF
 Mentafsir graf laju-masa
PEMBELAJARAN
 Menghuraikan gerakan berdasarkan graf laju-masa

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN
Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan graf laju-Masa
(Engage)

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis graf Laju-masa

PENERANGAN
Murid menerangkan 3 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis graf Laju-masa
(Explain)

PENGOLAHAN
Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan graf Laju-masa
(Elaborate)

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 2 soalan yang diberi di dalam lembaran kerja,
(Evaluate) jawapan murid disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks, kertas graf, Kertas latihan dan Roller Graf
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta Buih / Gallery Walk

PENTAKSIRAN Guru memberi 5 soalan kuiz berkaitan graf laju-masa

REFLEKSI / CATATAN

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 TEKNIKAL 1 RABU 28/10/2020 09.00-10.20 /
BAB: 5 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 UBAHAN  5.1 Memahami dan menggunakan  Menentukan sama ada suatu kuantiti berubah secara langsung terhadap kuantitiyang
konsep ubahan langsung. lain daripada maklumat yang diberi.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyemak kemahiran asas pelajar
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik UBAHAN.
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
Pembentangan
6 - Guru memberi latihan
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru membuat kesimpulan
Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 KEMANUSIAAN RABU 28/10/2020 10.40-12.00 /
BAB: 5 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 UBAHAN  5.1 Memahami dan menggunakan  Menentukan sama ada suatu kuantiti berubah secara langsung terhadap kuantitiyang
konsep ubahan langsung. lain daripada maklumat yang diberi.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyemak kemahiran asas pelajar
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik UBAHAN
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
Pembentangan
6 - Guru memberi latihan
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru membuat kesimpulan
Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 SAINS RABU 28/10/2020 07.40-08.20 /
BAB:6 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 TRANSFORMAS II  Menyelesaikan masalah melibatkan  Menyelesaikan masalah melibatkan Transformasi. (UJIAN PENGUKUHAN)
pepejal Transformasii.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyemak kemahiran asas pelajar
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik TRANSFORMAS II
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
Pembentangan
6 - Guru memberi latihan
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru membuat kesimpulan
Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 KEMANUSIAAN AHAD 01/11/2020 08.20-09.00 /
BAB: 5 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 UBAHAN  5.1 Memahami dan  Menulis suatu ubahan langsung dalam bentuk persamaan yang melibatkan dua
menggunakan konsep pembolehubah.
ubahan langsung.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyemak pengetahuan asas pelajar
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik UBAHANI.
AKTIVITI:
4 - Pelajar menyelesaikan lampiran yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
Think-Pair-Share
6 - Guru memberi latihan berbentuk penyelesaian masalah
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Pelajar membuat kesimpulan  Kerja rumah diberikan
9 - Refleksi tahap penguasan pelajar dikumpul melalui pemerhatian dan Soal Jawab

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 PERNIAGAAN
TARIKH / HARI 01/11/2020 (AHAD) MASA 09.00 - 10.20
TAJUK BAB 4 : OPERASI SET
BIDANG
PERKAITAN DAN ALGEBRA
PEMBELAJARAN
STANDARD
Persilangan Set
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 7.1.4 Menentukan dan menghuraikan persilangan set menggunakan pelbagai
perwakilan
Murid dapat:
OBJEKTIF  Menentukan set.
PEMBELAJARAN  Menghuraikan persilangan set

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN
Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan graf laju-Masa
(Engage)

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis graf Laju-masa

PENERANGAN
Murid menerangkan 3 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis graf Laju-masa
(Explain)

PENGOLAHAN
Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan graf Laju-masa
(Elaborate)

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 2 soalan yang diberi di dalam lembaran kerja,
(Evaluate) jawapan murid disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks, kertas graf, Kertas latihan dan Roller Graf
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta konsep / Think-pair-share

PENTAKSIRAN Guru memberi 6 soalan kuiz berkaitan graf laju-masa

REFLEKSI / CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 STEM
TARIKH / HARI 01/11/2020 (AHAD) MASA 11.20 - 12.40
TAJUK BAB 4 : OPERASI SET
BIDANG
PERKAITAN DAN ALGEBRA
PEMBELAJARAN
STANDARD
Persilangan Set
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 7.1.4 Menentukan dan menghuraikan persilangan set menggunakan pelbagai
perwakilan

Murid dapat:
OBJEKTIF  Menentukan set.
PEMBELAJARAN  Menghuraikan persilangan set

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN
Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan graf laju-Masa
(Engage)

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis graf Laju-masa

PENERANGAN
Murid menerangkan 3 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis graf Laju-masa
(Explain)

PENGOLAHAN
Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan graf Laju-masa
(Elaborate)

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 2 soalan yang diberi di dalam lembaran kerja,
(Evaluate) jawapan murid disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks, kertas graf, Kertas latihan dan Roller Graf
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta Buih / Gallery Walk

PENTAKSIRAN Guru memberi 5 soalan kuiz berkaitan graf laju-masa

REFLEKSI / CATATAN
KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:
5 TEKNIKAL 1 ISNIN 02/11/2020 07.40-08.20 /
BAB: 5 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 UBAHAN  5.1 Memahami dan menggunakan  Menulis suatu ubahan langsung dalam bentuk persamaan yang melibatkan dua
konsep ubahan langsung. pembolehubah.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyemak pengetahuan asas pelajar
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik ubahan
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
 Round Table
6 - Guru memberi latihan berbentuk penyelesaian masalah
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru / pelajar membuat kesimpulan
Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 SAINS ISNIN 02/11/2020 11.20-12.40 /
BAB: 5 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 UBAHAN  5.2 Memahami dan menggunakan  Menyatakan perubahan yang berlaku kepada suatu kuantiti apabila kuantiti yang lain
konsep ubahan songsang. berubah dalam situasi harian yang melibatkan ubahan songsang.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyemak pengetahuan asas pelajar
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik ubahan
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
 Round Table
6 - Guru memberi latihan berbentuk penyelesaian masalah
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru / pelajar membuat kesimpulan
Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 PERNIAGAAN
TARIKH / HARI 02/11/2020 (ISNIN) MASA 01.20 - 02.00
TAJUK BAB 4 : OPERASI SET
BIDANG
MATEMATIK DISKRET
PEMBELAJARAN
STANDARD
4.1 Persilangan Set
KANDUNGAN
Murid boleh:
STANDARD 4.1.2 Menentukan dan menghuraikan persilangan set menggunakan
PEMBELAJARAN pelbagai perwakilan

Murid dapat:
 Menyenaraikan bagi persilangan set.
OBJEKTIF
 Melukis gambarajah Venn
PEMBELAJARAN
 Melorek persilangan set.

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN
Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan persilangan set
(Engage)

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) menyenaraikan persilangan set

PENERANGAN Murid menerangkan 3 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis gambarajah
(Explain) venn melibatkan persilangan set

PENGOLAHAN
Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan persilangan set
(Elaborate)

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 4 soalan yang diberi di dalam buku teks, jawapan
(Evaluate) murid disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks, Kertas latihan dan Kalkulator saintifik
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta buih / Think-Pair-Share

PENTAKSIRAN Guru memberi 3 soalan kuiz berkaitan persilangan set

REFLEKSI / CATATAN

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 KEMANUSIAAN SELASA 03/11/2020 07.40-09.00 /
BAB: 5 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 UBAHAN  5.1 Memahami dan menggunakan  Menyelesaikan masalah yang melibatkan ubahan langsung
konsep ubahan langsung.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik UBAHAN
AKTIVITI:
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
Pembentangan
6 - Guru memberi latihan
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru membuat kesimpulan
13. Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 TEKNIKAL 1 SELASA 03/11/2020 11.20-12.40 /
BAB: 5 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 UBAHAN  5.1 Memahami dan menggunakan  Mencari nilai satu pembolehubah dalam suatu ubahan langsung apabila maklumat
konsep ubahan langsung. yang mencukupi diberi.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyemak pengetahuan asas pelajar
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik UBAHAN
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
 Think-Pair-share
6 - Guru memberi latihan berbentuk penyelesaian masalah
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru / pelajar membuat kesimpulan
Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 STEM
TARIKH / HARI 03/11/2020 (SELASA) MASA 12.40 - 02.00
TAJUK BAB 4 : OPERASI SET
BIDANG
MATEMATIK DISKRET
PEMBELAJARAN
STANDARD
4.1 Persilangan Set
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 4.1.2 Menentukan pelengkap bagi persilangan set

Murid dapat:
 Menyenaraikan pelengkap bagi persilangan set.
OBJEKTIF
 Melukis gambarajah Venn
PEMBELAJARAN
 Melorek pelengkap persilangan set.

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN
Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan operasi set
(Engage)

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis gambarajah Venn

PENERANGAN Murid menerangkan 3 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis gambarajah
(Explain) venn

PENGOLAHAN
Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan operasi set
(Elaborate)

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 4 soalan yang diberi di dalam lembaran kerja,
(Evaluate) jawapan murid disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks, kertas putih dan Kertas latihan
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta Dakap / Gallery Walk

PENTAKSIRAN Guru memberi 5 soalan kuiz berkaitan operasi set

REFLEKSI / CATATAN
KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:
5 TEKNIKAL 1 RABU 04/11/2020 09.00-10.20 /
BAB: 5 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 UBAHAN  5.3 Memahami dan menggunakan  Mencari nilai pembolehubah tertentu dalam ubahan tercantum apabila maklumat
konsep ubahan tercantum. yang mencukupi diberi.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyemak kemahiran asas pelajar
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik UBAHAN.
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
Pembentangan
6 - Guru memberi latihan
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru membuat kesimpulan
Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 KEMANUSIAAN RABU 04/11/2020 10.40-12.00 /
BAB: 5 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 UBAHAN  5.3 Memahami dan menggunakan  Menulis suatu ubahan tercantum dalam bentuk persamaan.
konsep ubahan tercantum.  Mencari nilai pembolehubah tertentu dalam ubahan tercantum apabila maklumat
yang mencukupi diberi.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyemak kemahiran asas pelajar
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik UBAHAN
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
Pembentangan
6 - Guru memberi latihan
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru membuat kesimpulan
Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 SAINS RABU 04/11/2020 07.40-08.20 /
BAB:6 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 UBAHAN  5.3 Memahami dan menggunakan  Menulis suatu ubahan tercantum dalam bentuk persamaan.
konsep ubahan tercantum.  Mencari nilai pembolehubah tertentu dalam ubahan tercantum apabila maklumat
yang mencukupi diberi.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyemak kemahiran asas pelajar
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik UBAHAN
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
Pembentangan
6 - Guru memberi latihan
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru membuat kesimpulan
Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 SAINS KHAMIS 05/11/2020 07.40-08.20 /
BAB: 5 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 UBAHAN  5.3 Memahami dan menggunakan  Menyelesaikan masalah yang melibatkan ubahan tercantum.
konsep ubahan tercantum.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyemak kemahiran asas pelajar
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik TRANSFORMAS II
4 - Pelajar menyelesaikan soalan yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
Pembentangan
6 - Guru memberi latihan
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Guru membuat kesimpulan
Kerja rumah diberikan

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 STEM
TARIKH / HARI 05/11/2020 (KHAMIS) MASA 10.40 - 11.20
TAJUK BAB 4 : OPERASI SET
BIDANG
MATEMATIK DISKRET
PEMBELAJARAN
STANDARD
4.2 Kesatuan Set
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 4.2.1 Menentukan dan menghuraikan kesatuan set menggunakan
pelbagai
perwakilan

Murid dapat:
 Menyenaraikan bagi kesatuan set.
OBJEKTIF
 Melukis gambarajah Venn
PEMBELAJARAN
 Melorek bagi kesatuan set.

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN
Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan kesatuan set
(Engage)

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis gambarajah venn

PENERANGAN Murid menerangkan 3 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis gambarajah
(Explain) venn.

PENGOLAHAN
Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan kesatuan set
(Elaborate)

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 4 soalan yang diberi di papan putih, jawapan murid
(Evaluate) disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks,, Kertas latihan dan kalkulator saintifik
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta buih / Gallery Walk

PENTAKSIRAN Guru memberi 5 soalan kuiz berkaitan kesatuan set

REFLEKSI / CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 PERNIAGAAN
TARIKH / HARI 05/11/2020 (KHAMIS) MASA 12.40 - 02.00
TAJUK BAB 4 : OPERASI SET
BIDANG
MATEMATIK DISKRET
PEMBELAJARAN
STANDARD
4.2 Kesatuan Set
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 4.2.1 Menentukan dan menghuraikan kesatuan set menggunakan
pelbagai
perwakilan
Murid dapat:
 Menyenaraikan bagi kesatuan set.
OBJEKTIF
 Melukis gambarajah Venn
PEMBELAJARAN
 Melorek bagi kesatuan set.

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN
Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan kesatuan set
(Engage)

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis gambarajah venn

PENERANGAN Murid menerangkan 3 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis gambarajah
(Explain) venn.

PENGOLAHAN
Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan kesatuan set
(Elaborate)

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 4 soalan yang diberi di papan putih, jawapan murid
(Evaluate) disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks,, Kertas latihan dan kalkulator saintifik
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta konsep / Gallery Walk

PENTAKSIRAN Guru memberi 6 soalan kuiz berkaitan kesatuan set.

REFLEKSI / CATATAN

KELAS : HARI : TARIKH: MASA: KEHADIRAN:


5 KEMANUSIAAN AHAD 08/11/2020 08.20-09.00 /
BAB: 5 OBJEKTIF PEMBELAJARAN HASIL PEMBELAJARAN:
 UBAHAN  5.3 Memahami dan  Menyelesaikan masalah yang melibatkan ubahan tercantum.
menggunakan konsep
ubahan tercantum.
PROSEDUR / AKTIVITI :-
INDUKSI: Contoh (Jika ada)
1 - Guru menyemak pengetahuan asas pelajar
2 - Guru menyatakan objektif PdP pada hari ini.
3 - Guru memperkenalkan topik UBAHAN
AKTIVITI:
4 - Pelajar menyelesaikan lampiran yang diberikan oleh guru secara individu.
5 - Tugasan berpasangan diselesaikan secara:
Think-Pair-Share
6 - Guru memberi latihan berbentuk penyelesaian masalah
7 - Soal jawab bersama pelajar.
PENUTUP:
8 - Pelajar membuat kesimpulan  Kerja rumah diberikan
9 - Refleksi tahap penguasan pelajar dikumpul melalui pemerhatian dan Soal Jawab

BBB:  Buku Teks  Kertas Latihan  Objek 3-D  LCD projektor  Set Geometri  Roller Graph  Komputer 
KBAR / KBAT:  Mengingat  Memahami  Mengaplikasi NILAI MURNI :  Menghormati  Rajin  Rasional
 Menganalisa  Menilai  Mencipta  Tanggungjawab  Kerjasama 
REFLEKSI : -

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 PERNIAGAAN
TARIKH / HARI 08/11/2020 (AHAD) MASA 09.00 - 10.20
TAJUK BAB 4 : OPERASI SET
BIDANG
MATEMATIK DISKRET
PEMBELAJARAN
STANDARD
4.2 Kesatuan Set
KANDUNGAN
Murid boleh:
STANDARD 4.2.1 Menentukan pelengkap bagi kesatuan set.
PEMBELAJARAN 4.2.2 Menyelesaikan masalah yang melibatkan kesatuan set.

Murid dapat:
 Menyenaraikan pelengkap bagi kesatuan set.
OBJEKTIF
 Melukis gambarajah Venn untuk pelengkap kesatuan set.
PEMBELAJARAN
 Melorek pelengkap bagi kesatuan set.

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan pelengkap bagi
(Engage) kesatuan set.

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis gambarajah Venn untuk pelengkap kesatuan set.

PENERANGAN Murid menerangkan 4 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis gambarajah
(Explain) Venn untuk pelengkap kesatuan set.

PENGOLAHAN Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan pelengkap bagi
(Elaborate) kesatuan set.

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 3 soalan yang diberi di dalam lembaran kerja,
(Evaluate) jawapan murid disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks,, Kertas latihan dan kalkulator saintifik
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta buih / Gallery Walk

PENTAKSIRAN Guru memberi 6 soalan kuiz berkaitan pelengkap bagi kesatuan set.

REFLEKSI / CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN MATEMATIK TINGKATAN 4 STEM
TARIKH / HARI 08/11/2020 (AHAD) MASA 11.20 - 12.40
TAJUK BAB 4 : OPERASI SET
BIDANG
MATEMATIK DISKRET
PEMBELAJARAN
STANDARD
4.2 Kesatuan Set
KANDUNGAN
Murid boleh:
STANDARD 4.2.1 Menentukan pelengkap bagi kesatuan set.
PEMBELAJARAN 4.2.2 Menyelesaikan masalah yang melibatkan kesatuan set.

Murid dapat:
 Menyenaraikan pelengkap bagi kesatuan set.
OBJEKTIF
 Melukis gambarajah Venn untuk pelengkap kesatuan set.
PEMBELAJARAN
 Melorek pelengkap bagi kesatuan set.

TAHAP PENGUASAAN TP 3
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

PELIBATAN Murid ditunjukkan beberapa contoh soalan yang melibatkan pelengkap bagi
(Engage) kesatuan set.

PENEROKAAN Murid dikehendaki menyenaraikan langkah-langkah yang perlu dilakukan bagi


(Explore) melukis gambarajah Venn untuk pelengkap kesatuan set.

PENERANGAN Murid menerangkan 4 langkah yang perlu dilakukan bagi melukis gambarajah
(Explain) Venn untuk pelengkap kesatuan set.

PENGOLAHAN Murid boleh menerangkan proses menyelesaikan soalan berkaitan pelengkap bagi
(Elaborate) kesatuan set.

PENILAIAN Murid dinilai dengan menjawab 3 soalan yang diberi di dalam lembaran kerja,
(Evaluate) jawapan murid disemak.

MEDIA BANTU
Buku Teks,, Kertas latihan dan kalkulator saintifik
MENGAJAR
i-THINK / PAK 21 Peta konsep / Think-pair-share

PENTAKSIRAN Guru memberi 4 soalan kuiz berkaitan graf laju-masa

REFLEKSI / CATATAN
