Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MUZIK
TAHUN 6 IBNU BATHUTA

Tema / Tajuk : Pengalaman Muzikal / Corak Irama


Hari / Tarikh : Isnin / 29 Januari 2018
Masa / Waktu : 10.10 – 10.40 / 1 waktu
Kehadiran Murid : / 15 Orang

1. Standard pembelajaran: 1.2.2

2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


i. Mengajuk corak irama dengan pelbagai perkusi badan dalam tempo yang betul.
ii. Memainkan alat perkusi improvisasi yang sesuai mengikut corak irama.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

i. Murid melihat skor lagu dalam buku teks muka surat 9.


ii. Murid menepuk corak irama menggunakan alat perkusi 1 dan 2.
iii. Murid memainkan alat perkusi improvisasi yang sesuai mengikut corak irama lagu Buah
Tempatan.
iv. Murid membuat latihan di dalam buku tulis.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


Kreativiti Dan Inovasi

5. Bahan Bantu Belajar:


Radio, LCD

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Pemerhatian

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk mencapai objektif pembelajaran 1 dan 2.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK
TAHUN 3 IBNU HAYYAN

Tema / Tajuk : Pengalaman Muzikal / Irama


Hari / Tarikh : Selasa / 30 Januari 2018
Masa / Waktu : 10.10 – 10.40 pagi / 1 waktu
Kehadiran Murid : / 9 Orang

1. Standard pembelajaran : 1.2.1

2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat:


i. Memainkan perkusi mengikut corak irama melodi.
ii. Memainkan perkusi secara solo atau berkumpulan daripada pelbagai repertoir.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

i. Murid mendengar lagu Azam Baru.


ii. Murid menepuk corak irama lagu Azam Baru.
iii. Murid memainkan perkusi mengikut corak irama lagu Azam Baru.
iv. Murid membuat latihan di dalam buku tulis.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Radio, LCD

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Pemerhatian

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk mencapai objektif pembelajaran 1 dan 2.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
SAINS
TAHUN 4 IBNU RUSD

Tema / Tajuk : Pengenalan Kepada Sains / Kemahiran Saintifik


Hari / Tarikh : Rabu / 31 Januari 2018
Masa / Waktu : 09.40 – 10.40 pagi / 2 waktu
Kehadiran Murid : / 10 Orang

1. Standard pembelajaran : 1.1.2

2. Objektif pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat:
i. Menyatakan beberapa kemahiran saintifik.
ii. Menyatakan keperluan mengenal kemahiran saintifik.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

i. Murid meneliti gambar dalam buku teks muka surat 2 dan 3.


ii. Murid menyatakan kemahiran saintifik yang terdapat di dalam gambar tersebut.
iii. Murid mengenal proses sains yang digunakan dalam gambar tersebut.
iv. Murid menyatakan keperluan menggunakan kemehiran proses sains yang betul.
v. Murid membuat latihan di dalam buku tulis.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Buku Teks, Carta

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Pemerhatian

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk mencapai objektif pembelajaran 1 dan 2.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
SAINS
TAHUN 4 IBNU RUSD

Tema / Tajuk : Pengenalan Kepada Sains / Kemahiran Saintifik


Hari / Tarikh : Khamis / 01 Februari 2018
Masa / Waktu : 09.40 – 10.40 pagi / 2 waktu
Kehadiran Murid : / 10 Orang

1. Standard pembelajaan : 1.1.9

2. Objektif pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat:
i. Menyatakan ciri-ciri yang diperhatikan semasa mendefinisi secara operasi.
ii. Menyatakan bagaimana mendefinisi secara operasi ketika bereksperimen.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

i. Murid meneliti pernyataan dalam buku teks muka surat 10.


ii. Murid menyatakan bagaimana murid tersebut mendefinisi secara operasi.
iii. Murid menyenaraikan ciri yang diperhatikan semasa mendefinisi secara operasi.
iv. Murid menyatakan kepentingan kemahiran proses sains mendefinisi secara
operasi dalam kehidupan.
v. Murid membuat latihan muka surat 11 di dalam buku tulis.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Buku Teks, Carta

6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Pemerhatian

7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk mencapai objektif pembelajaran 1 dan 2..
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK
TAHUN 4 IBNU RUSD

Tema / Tajuk : Terokai Muzik / Pic


Hari / Tarikh : Jumaat / 02 Februari 2018
Masa / Waktu : 07.40 – 08.10 / 1 waktu
Kehadiran Murid : / 10 Orang

1. Standard pembelajaran: 1.1.1 dan 1.1.2

2. Objektif pembelajaran:

Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat:


i. Mengenal pasti pic dalam muzik.
ii. Mengajuk beberapa pic ang dipedengarkan.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


i. Murid melihat gambar dalam buku teks muka surat 1.
ii. Murid mengeal pasti pic tinggi, sederhana dan rendah yang terdapat dalam
gambar tersebut.
iii. Murid mengajuk semula beberapa yang diperdengarkan
iv. Murid diberi pengukuhan dengan menjawab soalan dalam lembaran kerja yang
telah disediakan.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


TMK, Kreativiti

5. Bahan Bantu Belajar:


Radio, LCD

6. Nilai Murni
Bekerjasama dan bertanggungjawab

7. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:


Pemerhatian

8. Refleksi:

i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.


ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk mencapai objektif pembelajaran 1 dan 2.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI
TAHUN 3 IBNU HAYYAN

Tema / Tajuk : Kemahiran Proses Sains / Meramal


Hari / Tarikh : Jumaat / 26 Januari 2018
Masa / Waktu : 08.40 – 09.40 / 2 waktu
Kehadiran Murid : / 9 Orang

1. Standard pembelajaran: 1.1.4

2. Objektif pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran dan pemudahcaraan, murid dapat:
i. Menyatakan perkara ang diperrhatikan dalam meramal.
ii. Menyatakan ramalan yang berlaku pada situasi tertentu.

3. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:


i. Murid melihat gambar situasi di dalam buku teks muka surat 6.
ii. Murid meramal perkara ang akan berlaku pada situasi tersebut.
iii. Murid menyatakan perkara yang diperhatikan semasa meramal sesuatu.
iv. Murid melakukan simulasi beberapa situasi dan murid lain meramal perkara yang
akan berlaku berdasarkan situasi tersebut.
v. Murid membuat latihan buku aktiviti muka surat 5.

4. Elemen Merentas Kurikulum (EMK):


Kreativiti
5. Bahan Bantu Belajar:
Buku teks
6. Penilaian pengajaran dan pembelajaran:
Pemerhatian
7. Refleksi:
i. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 1.
ii. / orang murid mencapai objektif pembelajaran 2.
iii. / orang diberi bimbingan untuk mencapai objektif pembelajaran 1 dan 2.
