Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN TIGA

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 10 September 2021

Hari : Jumaat

Masa : 10.00 pagi hingga 11.30 pagi

Kelas : 3 Ikhlas

Bilangan Murid : 20 orang Murid (11 L, 9 P)

Tema : Lindungi Alam

Tajuk : Flora dan Fauna

Modular : Seni Bahasa

Standard Kandungan Standard Pembelajaran

5.1.4 Memahami dan menggunakan kata


5.1 Memahami fungsi dan menggunakan
tugas mengikut konteks: (iv) kata tanya,
golongan kata mengikut konteks

Objektif:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat;

1. Memahami sekurang-kurangnya 6 daripada 7 kata tanya dan penggunaanya


dengan betul.
2. Membina sekurang-kurangnya 3 daripada 4 ayat tanya menggunakan kata
tanya dengan jawapan yang betul.
Kriteria Kejayaan:

Saya dapat;

1. Memahami sekurang-kurangnya 6 daripada 7 kata tanya dan penggunaanya dengan


betul.

2. Membina sekurang-kurangnya 3 daripada 4 ayat tanya menggunakan kata tanya


dengan jawapan yang betul.

Sistem Bahasa:

Tatabahasa: Kata tanya,Kata hubung

Kosa kata: Klorin,hidupan seni

Sintaksis: Ayat tanya,ayat penyata,ayat seruan.

Pengisian Kurikulum:

Ilmu: Alam sekitar

Kemahiran Merentas Kurikulum: Kelestarian alam sekitar.

Nilai: Menghargai, Kasih sayang dan bertanggungjawab

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran

Penyerapan: Ilmu Alam sekitar

Kepelbagaian Kaedah dan Teknik

Kemahiran Berfikir : Menjana idea, Mengecam

Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Verbal-linguistik, Kinestatik, Muzik

Belajar Cara Belajar : Mencatat nota

Bahan Bantu Belajar/Mengajar:


Bil. Bahan Jumlah

1. Komputer Riba 1

2. Buku Teks Bahasa Melayu Tahun 3 1

3. Buku Aktiviti Bahasa Melayu Tahun 3 Jilid 2 1

5 Slide kata tanya 1

Pengetahuan Sedia Ada:

Murid sudah mempelajari pelajaran mengedit dan memurnikan hasil penulisan pada minggu
sebelumnya.

LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN & CATATAN


PEMBELAJARAN

Set Induksi Tanda baca (Kata tanya) Teknik: Perbincangan BBB: Tanda
baca
10.00 – 10.05 1.Pernahkah kamu 1. Guru menunjukan Tanda Baca
semua melihat tanda (kata tanya.) ( Kata tanya.)
(pagi)
baca tersebut.
KB:
(5 Minit) 2. Guru akan menyoal murid
2.Tanda baca apakah menghubungkait
berkaitan lambing kata tanya
ini?
tersebut tersebut. KP: Menjana
3,Dimanakah kedudukan 3. Guru dan murid saling bersoal idea
tanda baca ini? jawab berkaitan tanda baca
tersebut.
4. Guru mengaitkan gambar
tersebut dengan tajuk
pelajaran.
5. Guru menerangkan objektif
pembelajaran dan kriteria
kejayaan .
Langkah 1 Teknik: Penerangan BBB : Slide Kata
Tanya dan
10.05 – 10.25 Silde Kata tanya. 1. Guru memancarkan slide Kata
penggunaannya
tanya dan penggunaanya
(pagi) kepada murid-murid.
2. Guru menerangkan
(25 Minit)
penggunaan contoh kata tanya
kepada murid-murid.
KB :
3. Guru memilih beberapa orang
murid untuk menjawab soalan Mengenal pasti
berkaitan kata tanya dan
menjana idea
penggunaanya.
4. Murid berbincang dengan guru EMK
berkaitan dengan soalan Nilai Murni-
tersebut. menghargai
5. Guru membetulkan jawapan
murid yang salah. KP
Menghubung
kait

Objektif 1

Langkah 2 Buku Teks Bahasa Teknik : latihan pengukuhan BBB: Buku


Melayu Tahun 3 aktiviti tahun 3
10.25 – 10.50 1. Guru akan memilih 2 orang
jilid ii.
Lampiran 3 murid untuk membaca teks
(pagi)
perbualan pada buku teks. KB:

(30 Minit) 2. Murid tersebut akan menjadi


hanif dan bapanya Makala guru Mengenalpasti
akan menjadi encik Izam.
Menghubung
3. Setiap murid perlu menyiapkan
kait
jawapan masing-masing untuk
ruangan kosong pada buku Nilai: Kerjasama,
teks. kerajinan
4. Murid yang dipilih akan
memberi jawapan kepada
ruang jawapan yang kosong.
5. Guru akan menyoal jawapan
murid yang lain.
6. Guru akan berbincang dengan
murid-murid.
7. Guru membetulkan jawapan
murid-murid sekiranya salah.

Objektif 2

Langkah 3 Lembaran Kerja: Teknik : Latih Tubi BBB: Buku


Latihan jilid ii
10.50 – 11.25 Lampiran 4 1. Murid-murid perlu membina
tahun 3.
ayat menggunakan kata tanya
(30 Minit)
di dalam buku aktiviti. Nilai:
2. Murid-murid membuat kerja bekerjasama
pada buku aktiviti m/s 59.
3. Guru memberikan masa
selama 10 minit untuk murid-
murid menyiapkan tugasan.
4. Setelah selesai 10 minit
tersebut guru akan berbincang
dengan murid.
5. Murid-murid akan membetulakn
terus jawapan yang salah.

Objektif 3

Penutup Membuat rumusan Teknik: Soal Jawab KB: Merumus

11.25 – 11.30 -kebaikan 1.Guru memilih beberapa orang murid Nilai:


untuk memberikan rumusan akhir
(Tengah hari) -keburukan 1.Kerjasama
pembelajaran.

(5 Minit) -Penambahbaikan 2.taat


2.Murid yang lain akan memberikan
sokongan kepada rakan-rakan yang
dipanggil tujuan menaikan motivasi

3.Guru mengaitkan rumusan denga n


isi pembelajaran.

4.murid merumuskan isi pembelajaran

Refleksi Pengajaran:

Kebaikan : Murid sudah mempunyai pengetahuan sedia ada berkaitan dengan kata tanya.

Kelemahan ; Murid tidak menghantar tugasan dalam tempoh masa yang diberikan.
Penambahbaikan : Saya perlu sentiasa mengingatkan murid-murid tentang penghantaran
kerja didalam grup whatsapp.

Lampiran 1

Lampiran 2
Lampiran 3
