Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SAINS TAHUN 1

Minggu: 40 Tarikh: 29/11/21 Hari: Isnin


Kelas: 1 Arif Masa: 10.35-11.35 Kehadiran:
Tema: Bumi dan Angkasa Tajuk: Bumi
Standard Kandungan 9.1 Bentuk muka Bumi.
9.1.1 Menyatakan bentuk muka Bumi seperti gunung,pantai,bukit,lembah,sungai,kolam,tasik dan
Standard Pembelajaran
laut.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Memberi contoh jenis tanah
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menyatakan contoh jenis tanah dengan betul.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
1. Murid ditanya tentang jenis tanah yang ditetapkan adalah: _____
mereka tahu.
2. Murid diterangkan tentang jenis-jenis tanah Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
Aktiviti
yang ada. ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
3. Murid menyatakan tempat yang terdapat pengayaan / pengukuhan oleh guru.
tanah yang dinyatakan.
Tindakan Susulan
4. murid membuat latihan dalam buku aktiviti.. Pemulihan: __________ murid
Pengukuhan: __________ murid
5. Guru dan murid semak latihan yang di buat, Pengayaan: __________ murid
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan
Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
perhubungan ruang dan Mengeksperimen
data operasi pemboleh ubah hipotesis
masa
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1

Tarikh 29/11/2021 (Isnin)


Masa 8.10-9.10
Kelas 1 Arif
Tema NEGARAKU TERCINTA
Tajuk Budaya Kita
Kemahiran Bahasa Kata Berimbuhan Akhiran
Standard Kandungan 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks.
Standard Pembelajaran 5.2.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata terbitan memgikut
konteks(ii) kata berimbuhan awalan
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Mengenalpasti perkataan berimbuhan akhiran

Aktiviti Pesta Tamu Besar (Buku Teks: 82)


1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid bertutur berdasarkan bahan.
3. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti: 6)
Sistem Bahasa -
Pengisian Kurikulum Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Mengenalpasti ,
Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Tradisi Dan Budaya
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai Murni – Kesyukuran
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Pentaksiran Soalan ( Lisan dan Bertulis )
Pengayaan -
Pemulihan -
Refleksi Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PdP ditunda kerana………………………………………………………………………………………..

Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1

Tarikh 3/12/2021 (Jumaat)


Masa 10.35-11.35
Kelas 1 Arif
Tema NEGARAKU TERCINTA
Tajuk Budaya Kita
Kemahiran Bahasa Mendengar dan Berturur
Standard Kandungan 1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan.
Standard Pembelajaran 1.2.1 Menyampaikan maklumat daripada bahan.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. boleh menyampaikan maklumat daripada bahan.

Aktiviti Bunga Kebangsaan (Buku Teks: 83)


1. Murid membaca petikan dengan bimbingan guru.
2. Murid bertutur berdasarkan bahan.
3. Murid melakonkan semula berdasarkan latihan dalam buku aktiviti
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti: 7)
Sistem Bahasa -
Pengisian Kurikulum Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Mengenalpasti ,
Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Tradisi Dan Budaya
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai Murni – Kesyukuran
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Pentaksiran Soalan ( Lisan dan Bertulis )
Pengayaan -
Pemulihan -
Refleksi Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PdP ditunda kerana………………………………………………………………………………………..

Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1

Tarikh 30/11/2021 (Selasa)


Masa 9.10-10-10
Kelas 1 Arif
Tema NEGARAKU TERCINTA
Tajuk Budaya Kita
Kemahiran Bahasa Kata Berimbuhan Akhiran
Standard Kandungan 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks.
Standard Pembelajaran 5.2.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata terbitan memgikut
konteks(ii) kata berimbuhan awalan
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Mengenalpasti perkataan berimbuhan akhiran

Aktiviti Pesta Tamu Besar (Buku Teks: 82)


1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid bertutur berdasarkan bahan.
3. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti: 6)
Sistem Bahasa -
Pengisian Kurikulum Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Mengenalpasti ,
Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Tradisi Dan Budaya
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai Murni – Kesyukuran
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Pentaksiran Soalan ( Lisan dan Bertulis )
Pengayaan -
Pemulihan -
Refleksi Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PdP ditunda kerana………………………………………………………………………………………..

Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1

Tarikh 1/12/2021 (Rabu)


Masa 11.35-12.35
Kelas 1 Arif
Tema NEGARAKU TERCINTA
Tajuk Budaya Kita
Kemahiran Bahasa Kata Berimbuhan Akhiran
Standard Kandungan 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks.
Standard Pembelajaran 5.2.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata terbitan memgikut
konteks(ii) kata berimbuhan awalan
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Mengenalpasti perkataan berimbuhan akhiran

Aktiviti Pesta Tamu Besar (Buku Teks: 82)


1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid bertutur berdasarkan bahan.
3. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti: 6)
Sistem Bahasa -
Pengisian Kurikulum Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Mengenalpasti ,
Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Tradisi Dan Budaya
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai Murni – Kesyukuran
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Pentaksiran Soalan ( Lisan dan Bertulis )
Pengayaan -
Pemulihan -
Refleksi Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PdP ditunda kerana………………………………………………………………………………………..

Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1

Tarikh 2/12/2021 (Khamis)


Masa 8.40-9.40
Kelas 1 Arif
Tema NEGARAKU TERCINTA
Tajuk Budaya Kita
Kemahiran Bahasa Kata Berimbuhan Akhiran
Standard Kandungan 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata mengikut konteks.
Standard Pembelajaran 5.2.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan kata terbitan memgikut
konteks(ii) kata berimbuhan awalan
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Mengenalpasti perkataan berimbuhan akhiran

Aktiviti Pesta Tamu Besar (Buku Teks: 82)


1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid bertutur berdasarkan bahan.
3. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti: 6)
Sistem Bahasa -
Pengisian Kurikulum Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Mengenalpasti ,
Pembelajaran Kontekstual
Pendekatan Tematik Tradisi Dan Budaya
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai Murni – Kesyukuran
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku kerja
Pentaksiran Soalan ( Lisan dan Bertulis )
Pengayaan -
Pemulihan -
Refleksi Pada akhir pengajaran;
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

PdP ditunda kerana………………………………………………………………………………………..

Catatan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 6

Minggu: 40 Tarikh: 30/11/21 Hari: Selasa


Kelas: 6 Arif Masa: 10.35-11.35 Kehadiran:
Tema: Bumi Dan Sains Angkasa Tajuk: Buruj
Standard Kandungan 11.1 Buruj
Standard Pembelajaran 11.1.1 Menyatakan buruj ialah gugusan bintang yang kelihatan membentuk sesuatu corak tertentu.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran 1. Menyatakan maksud buruj
2. Mengenal pasti buruj
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat:
(Penilaian) 1. Menyatakan maksud dan mengenal pasti buruj dengan betul.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti,lembaran kerja
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
1. Murid menyatakan maksud buruj yang ditetapkan adalah: _____
Aktiviti mereka tahu.
2. Murid menyatakan jenis-jenis buruj . Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
3. Murid melakar 4 jenis buruj ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
4. murid membuat latihan dalam lembaran pengayaan / pengukuhan oleh guru.
kerja.
Tindakan Susulan
Pemulihan: __________ murid
5. Guru dan murid semak latihan yang di buat, Pengukuhan: __________ murid
Pengayaan: __________ murid
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan
Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
perhubungan ruang dan Mengeksperimen
data operasi pemboleh ubah hipotesis
masa
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 6

Minggu: 40 Tarikh: 1/12/21 Hari: Rabu


Kelas: 6 Arif Masa: 10.35-11.35 Kehadiran:
Tema: Bumi Dan Sains Angkasa Tajuk: Buruj
Standard Kandungan 11.1 Buruj
Standard Pembelajaran 11.1.1 Menyatakan buruj ialah gugusan bintang yang kelihatan membentuk sesuatu corak tertentu.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran 1. Menyatakan maksud buruj
2. Mengenal pasti buruj
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat:
(Penilaian) 1. Menyatakan maksud dan mengenal pasti buruj dengan betul.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti,lembaran kerja
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
1. Murid menyatakan maksud buruj yang ditetapkan adalah: _____
Aktiviti mereka tahu.
2. Murid menyatakan jenis-jenis buruj . Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
3. Murid melakar 4 jenis buruj ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
4. murid membuat latihan dalam lembaran pengayaan / pengukuhan oleh guru.
kerja.
Tindakan Susulan
Pemulihan: __________ murid
5. Guru dan murid semak latihan yang di buat, Pengukuhan: __________ murid
Pengayaan: __________ murid
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan
Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
perhubungan ruang dan Mengeksperimen
data operasi pemboleh ubah hipotesis
masa
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 5

Minggu: 40 Tarikh: 1/11/21 Hari: Rabu


Kelas: 5 Arif Masa: 7.40-8.40 Kehadiran:
Tema: Teknologi Dan Kehidupan Lestari Tajuk: Mesin
Standard Kandungan 10.1 Penggunaan Alat dalam Kehidupan
10.1.3 Menaakul kepentingan kombinasi mesin ringkas untuk memastikan alat itu berfungsi dengan
Standard Pembelajaran
sempurna.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran 1. Menjelaskan dengan contoh kombinasi fungsi mesin ringkas pada suatu alat untuk memastikan
alat itu berfungsi dengan sempurna.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat:
(Penilaian) 1. Menyatakan fungsi mesin ringkas dengan betul.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti,lembaran kerja
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:

1. Murid ditunjukan dengan beberapa jenis Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
mesin kompleks.(gambar) ditetapkan adalah: _____
2. Murid menyatakan mesin ringkas yang
Aktiviti Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
terdapat dalam setiap mesin komplek yang
ditunjukan. ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
3. Murid menyalin nota dalam buku nota pengayaan / pengukuhan oleh guru.
panjang.
Tindakan Susulan
4. murid membuat latihan dalam lembaran
Pemulihan: __________ murid
kerja .
Pengukuhan: __________ murid
Pengayaan: __________ murid
5. Guru dan murid semak latihan yang di buat,
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan
Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
perhubungan ruang dan Mengeksperimen
data operasi pemboleh ubah hipotesis
masa
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 1

Minggu: 40 Tarikh: 2/11/21 Hari: Khamis


Kelas: 1 Arif Masa: 10.35-11.05 Kehadiran:
Tema: Bumi dan Angkasa Tajuk: Bumi
Standard Kandungan 9.1 Bentuk muka Bumi.
9.1.1 Menyatakan bentuk muka Bumi seperti gunung,pantai,bukit,lembah,sungai,kolam,tasik dan
Standard Pembelajaran
laut.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Memberi contoh jenis tanah
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Menyatakan contoh jenis tanah dengan betul.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:
Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
1. Murid ditanya tentang jenis tanah yang ditetapkan adalah: _____
mereka tahu.
2. Murid diterangkan tentang jenis-jenis tanah Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
Aktiviti
yang ada. ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
3. Murid menyatakan tempat yang terdapat pengayaan / pengukuhan oleh guru.
tanah yang dinyatakan.
Tindakan Susulan
4. murid membuat latihan dalam buku aktiviti.. Pemulihan: __________ murid
Pengukuhan: __________ murid
5. Guru dan murid semak latihan yang di buat, Pengayaan: __________ murid
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan
Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
perhubungan ruang dan Mengeksperimen
data operasi pemboleh ubah hipotesis
masa
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
CATATAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SAINS TAHUN 5

Minggu: 40 Tarikh: 2/11/21 Hari: Khamis


Kelas: 5 Arif Masa: 11.05-12.05 Kehadiran:
Tema: Teknologi Dan Kehidupan Lestari Tajuk: Mesin
Standard Kandungan 10.1 Penggunaan Alat dalam Kehidupan
10.1.3 Menaakul kepentingan kombinasi mesin ringkas untuk memastikan alat itu berfungsi dengan
Standard Pembelajaran
sempurna.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran 1. Menjelaskan dengan contoh kombinasi fungsi mesin ringkas pada suatu alat untuk memastikan
alat itu berfungsi dengan sempurna.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat:
(Penilaian) 1. Menyatakan fungsi mesin ringkas dengan betul.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti,lembaran kerja
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Refleksi/Impak:

1. Murid ditunjukan dengan beberapa jenis Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang
mesin kompleks.(gambar) ditetapkan adalah: _____
2. Murid menyatakan mesin ringkas yang
Aktiviti Murid yang tidak memcapai kemahiran yang telah
terdapat dalam setiap mesin komplek yang
ditunjukan. ditetapkan akan diberi bimbingan tambahan /
3. Murid menyalin nota dalam buku nota pengayaan / pengukuhan oleh guru.
panjang.
Tindakan Susulan
4. murid membuat latihan dalam lembaran
Pemulihan: __________ murid
kerja .
Pengukuhan: __________ murid
Pengayaan: __________ murid
5. Guru dan murid semak latihan yang di buat,
PENGISIAN KURIKULUM
KEMAHIRAN PROSES SAINS
Memerhatikan Mengelas Mengukur dan menggunakan nombor Membuat inferens Meramalkan Berkomunikasi
Menggunakan
Mentafsir Mendefinisi secara Mengawal Membuat
perhubungan ruang dan Mengeksperimen
data operasi pemboleh ubah hipotesis
masa
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Pendekatan Inkuiri Konstruktivisme Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Masteri Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pendekatan STEM Penyiasatan Saintifik / Eksperimen Permainan Main Peranan
Simulasi Pembelajaran Berasaskan Projek Pembentangan Peta I-think
Pengaplikasian Teknologi Lawatan dan Pengunaan Sumber Luar Gallery Walk Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

CATATAN
