Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 (MINGGU ___)

MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:


TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: SAINS BAHAN TAJUK: 7.0 PENGARATAN
STANDARD KANDUNGAN: 7.1 Pengaratan Bahan
STANDARD PEMBELAJARAN 7.1.1 Menyatakan ciri objek yang berkarat.
7.1.6 Menjelaskan pemerhatian tentang pengaratan bahan melalui lakaran, TMK, penulisann atau lisan secara kreatif.
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Mengenal pasti objek yang berkarat dan tidak berkarat.
PEMBELAJARAN: 2. Menyatakan ciri objek yang berkarat.
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyatakan 2 ciri-ciri objek yang berkarat dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Murid ditunjukkan dengan perbezaan dua objek maujud yang telah berkarat di hadapan kelas.(contoh: Paku, Gergaji
&PEMBELAJARAN (PDP): atau mainan lama)
AKTIVITI 2. Murid akan memberi respons terhadap soalan guru “Apakah yang telah berlaku kepada objek ini?”
1: 3. Jawapan murid akan dikaitkan dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.
AKTIVITI 1. Murid akan berada dikumpulan masing-masing untuk aktiviti kumpulan.
2: 2. Murid diberikan satu lembaran jadual yang yang telah disediakan seperti di dalam buku teks m/s 165.
3. Murid perlu merekod objek yang telah berkarat di sekitar kawasan sekolah.
4. Berdasarkan pemerhatian kepada objek yang telah berkarat, murid perlu berbincang antara ahli kumpulan untuk
meneliti ciri-ciri objek yang berkarat dan pemerhatian tersebut direkodkan didalam jadual.
AKTIVITI 1. Setiap kumpulan akan berganti-ganti mempersembahkan keputusan hasil pemerhatian terhadap onjek yang telah
3 berkarat.
ABM/ BBM: / Paku, Gergaji atau / Lembaran Jadual / Lain-Lain: Buku Teks
mainan lama
ELEMEN MERENTAS Bahasa Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK / Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni / Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai

/ Memahami Menganalisis Mencipta

KEMAHIRAN PROSES / Memerhati / Mengelas Mengawal Pembolehubah


SAINS: Membuat Inferens Meramal Mendefinisi Secara Operasi
/
Membuat Hipotesis Mentafsir Data Mengukur Dan Menggunakan Nombor

/ Berkomunikasi Mengeksperimen Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa

KEMAHIRAN Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan betul. Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF:
Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat. Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.

Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.


PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan / Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): Drama/ PBL / Pemerhatian / Lembaran Kerja Lain-lain:_________
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP 2 TAHAP 3 TAHAP 4 TAHAP 5 TAHAP 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Role Play Peta I-Think
Hot seat Pembentangan / Kajian lapangan /
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 (MINGGU ___)
MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: SAINS BAHAN TAJUK: 7.0 PENGARATAN
STANDARD KANDUNGAN: 7.1 Pengaratan Bahan
STANDARD PEMBELAJARAN 7.1.2 Mengitlak bahawa objek yang diperbuat daripada besi boleh berkarat.
7.1.6 Menjelaskan pemerhatian tentang pengaratan bahan melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara kreatif.
STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
OBJEKTIF 1. Mengitlak bahawa pengaratan berlaku kepada objek yang diperbuat daripada besi.
PEMBELAJARAN:
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat mengenalpasti objek yang diperbuat daripada besi boleh berkarat.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Murid ditunjukkan dengan perbezaan dua objek maujud yang telah berkarat dan objek yang tidak berkarat di
&PEMBELAJARAN (PDP): hadapan kelas.(contoh: Paku dan kerusi plastik)
AKTIVITI 2. Murid akan memberi respons terhadap soalan guru “Apakah perbezaan antara kedua-dua objek ini?”
1: Jawapan murid akan dikaitkan dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.
AKTIVITI 1. Murid perlu melengkapkan maklumat laporan eksperimen yang diberikan dengan maklumat yang betul dengan
2: bimbingan guru. (Tujuan, Pernyataan masalah, hipotesis, pembolehubah, radas dan bahan, langkah-langkah,
pemerhatian dan kesimpulan)
2. Murid akan menjalankan eksperimen dengan menyediakan radas dan bahan yang diberi. (rujuk buku teks m/s 167)
3. Murid akan basahkan kapas gulung didalam mangkuk kaca/ besen.
4. 5 Objek yang dikaji disusun diatas kapas yang telah dibasahkan dengan cuka sebentar tadi.
5. Murid akan menggulung kapas basah tersebut dan membiarkannya selama 5 hari.
6. Pemerhatian ke atas objek yang dikaji akan dibuat selepas 5 hari dan direkodkan di dalam jadual.
AKTIVITI 1. Setiap kumpulan akan membentangkan kesimpulan awal yang akan berlaku pada setiap objek sebelum mendapat
3 keputusan yang sebenar.
ABM/ BBM: / Paku dan kerusi plastik / Lembaran Laporan Amali / Lain-Lain: Jarum, rod kaca, penyedut
minuman, pencucuk satay, gelung kapas, cuka

ELEMEN MERENTAS Bahasa / Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global


KURIKULUM (EMK): TMK / Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni / Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi / Menilai
/ Memahami / Menganalisis Mencipta

KEMAHIRAN PROSES / Memerhati / Mengelas / Mengawal Pembolehubah


SAINS: / Membuat Inferens / Meramal Mendefinisi Secara Operasi

/ Membuat Hipotesis / Mentafsir Data Mengukur Dan Menggunakan Nombor

/ Berkomunikasi / Mengeksperimen / Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa


KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan betul. Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF:

/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat. / Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
/ Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz Lisan / Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): Lembaran Kerja
Drama/ PBL / Pemerhatian / Laporan eksperimen
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP 2 TAHAP 3 TAHAP 4 TAHAP 5 TAHAP 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk
Pembelajaran Abad Ke-21 Role Play
Think, Pair, Share Peta I-Think
Hot seat Pembentangan Projek
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 (MINGGU ___)
MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: SAINS BAHAN TAJUK: 7.0 PENGARATAN
STANDARD KANDUNGAN: 7.1 Pengaratan Bahan
STANDARD PEMBELAJARAN 7.1.3 Mengeksperimen untuk menentukan faktor yang menyebabkan pengaratan.

STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


OBJEKTIF 1. Membuat kesimpulan faktor yang menyebabkan pengaratan.
PEMBELAJARAN:
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyatakan 2 faktor yang menyebabkan pengaratan berlaku.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Murid perlu melengkapkan maklumat laporan eksperimen yang diberikan dengan maklumat yang betul dengan
&PEMBELAJARAN (PDP): bimbingan guru. (Tujuan, Pernyataan masalah, hipotesis, pembolehubah, radas dan bahan, langkah-langkah,
AKTIVITI pemerhatian dan kesimpulan)
1: 2. Murid akan menjalankan eksperimen dengan menyediakan radas dan bahan yang diberi serta mengikut langkah-
langkah yang telah diberikan. (rujuk buku teks m/s 168)
AKTIVITI 1. Murid melabelkan 4 tabung uji dengan A, B, C dan D dan meletakkannya didalam rak tabung uji.
2: 2. Kemudian, murid akan memasukkan 20g sabut keluli didalam setiap tabung uji.
3. Murid akan memasukkan kalsium klorida kontang kedalam tabung uji B, Tabung uji C diletakkan air masak dan
minyak, tabung uji D diletakkan air paip, manakala tabung uji A tidak diletakkan ap-apa.
4. Pemerhatian ke atas objek yang dikaji akan dibuat selepas 4 hari dan direkodkan di dalam jadual.
AKTIVITI 1. Murid akan melengkapkan laporan eksperimen dengan bimbingan guru.
3
ABM/ BBM: / Lembaran Laporan / Tabung uji, rak tabung uji, penutup gabus, sabut / Lain-Lain: Buku Teks
Eksperimen keluli, kalsium klorida kontang, minyak, air
paip, air didih.
ELEMEN MERENTAS Bahasa / Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global
KURIKULUM (EMK): TMK / Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai

/ Memahami / Menganalisis Mencipta

KEMAHIRAN PROSES / Memerhati / Mengelas / Mengawal Pembolehubah


SAINS: / Membuat Inferens / Meramal / Mendefinisi Secara Operasi
/ Membuat Hipotesis / Mentafsir Data / Mengukur Dan Menggunakan Nombor
/ Berkomunikasi / Mengeksperimen / Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa
KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan betul. Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF:

/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat. / Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.
/ Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz Lisan / Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): Drama/ PBL / Pemerhatian Lembaran Kerja / Laporan eksperimen
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP 2 TAHAP 3 TAHAP 4 TAHAP 5 TAHAP 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk
Pembelajaran Abad Ke-21 Think, Pair, Share Role Play Peta I-Think
Hot seat Pembentangan Eksperimen /
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 (MINGGU ___)
MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: SAINS BAHAN TAJUK: 7.0 PENGARATAN
STANDARD KANDUNGAN: 7.1 Pengaratan Bahan
STANDARD PEMBELAJARAN 7.1.4 Memerihalkan cara mencegah pengaratan.

STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


OBJEKTIF 1. Mewajarkan cara mencegah pengaratan yang sesuai berdasarkan objek.
PEMBELAJARAN:
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menyatakan 3 cara untuk mencegah pengaratan.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Murid ditunjukkan dengan kesan pengaratan kepada objek yang telah berkarat melalui tayangan video:
&PEMBELAJARAN (PDP): https://www.youtube.com/watch?v=RURUFWtLNVg
AKTIVITI
1:
AKTIVITI 1. Murid diberikan dengan lembaran peta buih untuk di lengkapkan oleh murid selepas menonton video sebentar tadi.
2: 2. Murid juga boleh merujuk pada m/s 170 di dalam buku teks sebagai panduan untuk mengisi maklumat didalam peta
buih.
3. Murid akan mencatat jawapan semasa perbincangan dan bimbingan guru dijalankan.
AKTIVITI 1. Murid akan menjawab soalan latihan peneguhan selepas selesai melengkapkan peta buih.
3
ABM/ BBM: / Lap top, speaker, LCD, / Lembaran kerja peta buih / Lain-Lain: Lembaran kerja latihan peneguhan
Video

ELEMEN MERENTAS Bahasa / Sains & Teknologi Keusahawanan Kelestarian global


KURIKULUM (EMK): / TMK / Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai

/ Memahami Menganalisis Mencipta

KEMAHIRAN PROSES / Memerhati Mengelas Mengawal Pembolehubah


SAINS: Membuat Inferens / Meramal Mendefinisi Secara Operasi
/
Membuat Hipotesis Mentafsir Data Mengukur Dan Menggunakan Nombor

/ Berkomunikasi Mengeksperimen Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa

KEMAHIRAN Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan betul. Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF:
Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat. Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.

Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.


PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok / Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz / Lisan Pembentangan / Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): Lembaran Kerja
Drama/ PBL / Pemerhatian / Lain-lain:_________
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP 2 TAHAP 3 TAHAP 4 TAHAP 5 TAHAP 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk
Pembelajaran Abad Ke-21 Role Play
Think, Pair, Share Peta I-Think /
Hot seat Pembentangan Projek
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 (MINGGU ___)
MATAPELAJARAN: SAINS KELAS:
TARIKH/HARI: MASA:
TEMA: SAINS BAHAN TAJUK: 7.0 PENGARATAN
STANDARD KANDUNGAN: 7.1 Pengaratan Bahan
STANDARD PEMBELAJARAN 7.1.5 Menaakul kepentingan mencegah pengaratan.

STANDARD PRESTASI/ Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


OBJEKTIF 1. Menjelaskan kepentingan mencegah pengaratan.
PEMBELAJARAN:
KRITERIA KEJAYAAN: 1. Murid dapat menerangkan 3 kepentingan mencegah pengaratan dengan betul.
AKTIVITI PENGAJARAN 1. Murid ditunjukkan dengan video kepentingan mencegah pengaratan kepada objek yang telah berkarat melalui
&PEMBELAJARAN (PDP): tayangan video: https://www.youtube.com/watch?v=RURUFWtLNVg
AKTIVITI 2. Murid akan cuba menulis di hadapan kelas seberapa banyak jawapan yang mereka tahu. (rekod anekdot)
1:
AKTIVITI 1. Murid perlu menyediakan alat dan radas dengan kertas manila kad, kertas warna, gambar objek yang berkarat dan
2: bahan yang dibawa oleh murid.
2. Murid perlu mencipta satu poster yang dapat memberi kesedaran kepada komuniti sekolah berkaitan kepentingan
pencegahan pengaratan.
3. Murid boleh mengambil gambar-gambar berkaitan pengaratan di dalam majalah, surat khabar atau pelbagai jenis
media yang dibawa dari rumah masing-masing untuk digunakan semasa mencipta poster yang lebih kreatif.
AKTIVITI 1. Murid akan mempamerkan hasil kerja di sudut sains di sekolah.
3
ABM/ BBM: / Lap top, speaker, LCD, / Kertas manila kad, kertas warna, majalah, surat Lain-Lain:
video khabar, gambar objek yang telah berkarat

ELEMEN MERENTAS / Bahasa / Sains & Teknologi Keusahawanan / Kelestarian global


KURIKULUM (EMK): / TMK / Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme
/ Nilai Murni / Pendidikan Kewangan / Kreativiti dan Inovasi
TAHAP PEMIKIRAN KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI
/ Mengingat / Mengaplikasi Menilai

/ Memahami Menganalisis / Mencipta

KEMAHIRAN PROSES / Memerhati Mengelas Mengawal Pembolehubah


SAINS: Membuat Inferens Meramal Mendefinisi Secara Operasi
Membuat Hipotesis Mentafsir Data Mengukur Dan Menggunakan Nombor

/ Berkomunikasi Mengeksperimen Menggunakan Perhubungan Ruang & Masa

KEMAHIRAN / Mengguna dan mengendalikan alatan dan bahan sains dengan betul. Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
MANIPULATIF:

/ Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat. Melakar spesimen, peralatan dan bahan dengan tepat.

Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.


PETA PEMIKIRAN Peta bulatan Peta pokok Peta buih Peta buih berganda
i-THINK Peta dakap Peta titi Peta alir Peta pelbagai alir
PENILAIAN PENGAJARAN Kuiz Lisan Pembentangan Hasil kerja Murid
&PEMBELAJARAN (PDP): Lembaran Kerja
Drama/ PBL Pemerhatian Lain-lain:_________
STANDARD PRESTASI BILANGAN MURID
(Tahap Penguasaan) TAHAP 1 TAHAP 2 TAHAP 3 TAHAP 4 TAHAP 5 TAHAP 6
Strategi Pengajaran dan Round Table Permainan Gallery Walk
Pembelajaran Abad Ke-21 Role Play
Think, Pair, Share Peta I-Think
Hot seat Pembentangan / Projek-poster /
REFLEKSI:
____/ ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberikan latihan pengayaan/ pengukuhan
____/ ____ orang murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN DI TANGGUHKAN KERANA:
Mesyuarat / kursus Cuti rehat/ cuti sakit Lain-lain: ________________________________

mufaz@87 Hak Cipta Terpelihara ©
