Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Minggu Kesebelas (28/08/2016 -01/09/ 2016)

Kelas : 4 Bestari

Tarikh : 28 OGOS 2016

Hari : AHAD
Masa : 12.45 tengah hari -1.45 petang

Bilangan Murid : 28 orang

Tema : Ekonomi Berwawasan

Topik : Pengusaha Berwawasan

Pengetahun Lepas : Murid telah diceritakan tentang pekerjaan yang dapat memberi

sumber pendapatan dan penggunaan ayat yang mengandungi

wacana

Kemahiran Berfikir : Menjanakan idea

EMK : Nilai Murni

KP –Verbal -linguistk

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid-murid akan dapat:


 berbincang dan menceritakan tentang gambar berpandukan
frasa yang diberikan dengan baik.

 sekurang-kurangnya 10 orang dapat membina 5 ayat


menggunakan penanda wacana dengan betul.

Hasil Pembelajaran : Murid dapat memahami dan menggunakan penanda wacana dalam
menghasilkan karangan.

Bahan Bantu Mengajar : Buku Teks dan Slide Powerpoint


Bahan Bantu
Masa/Peringkat Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Belajar

1) Set Induksi  Guru menyediakan slide


Murid-murid diminta untuk
( 5 minit)
power point tentang
membuat aktiviti berikut;
pengertian penanda wacana
 Menyalinkan pengertian
Rasional:  Guru menulis perkataan-
penanda wacana dalam buku
perkataan berikut dipapan
latihan tatabahasa.
putih.
i. Malangnya,
ii. Walau bagaimanapun,
iii. Kemudian
iv. Lebih-lebih lagi
v. Sesungguhnya
vi. Malahan

 Guru memberi penerangan  Murid –murid diminta


2) Penerangan
pengertian maksud penanda Buku Teks ,
menulis pengertian dan cara
(20) minit
wacana dan cara memahami penggunaan penanda wacana Buku Latihan
serta menggunakannya. seperti mana slide yang
disediakan oleh guru dalam
 Slide 1:
Rasional:
buku latihan tatabahasa.
Penanda wacana ialah
perkataan yang digunakan
untuk menyambung idea
antara ayat pertama dan ayat
yang kedua
Bahan Bantu
Masa/Peringkat Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Belajar

 Slide 2:
 Murid-murid diminta
Contoh –contoh:
menulis pengertian dan
Justeru,Sesungguhnya
cara penggunaan penanda
Oleh sebab itu, Malahan
wacana seperti mana slide
Tambahan pula,Kemudian
yang disediakan oleh
Lebih-lebih lagi
guru dalam buku latihan
tatabahasa.
 Slide 3:
Contoh cara membina ayat
yang mengandungi wacana;

a) Maria selalu ponteng


sekolah. Lantaran itu,
prestasinya dalam
pelajaran semakin
merosot.

b) Mula-mula masukkan sebiji


telur ke dalam adunan.
Kemudian, putarkan
dengan mesin pengadun.

c) Ai Ling menonton
televisyen hingga larut
malam, Oleh
yangdemikian, dia terlewat
ke sekolah.

 Slide 4: Tamat dan sila buat


latihan rujuk buku teks (m/s147)
Bahan Bantu
Masa/Peringkat Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Belajar

3) Praktis dan  Guru membimbing dan  Murid-murid dikehendaki


metakognitif memantau cara murid menulis menggunakan penanda
( 15 minit) karangan berpandukan wacana untuk
gambar dan frasa yang diberi. menghasilkan sebuah
karangan yang baik dalam
buku latihan.

4) Aplikasi  Guru meminta murid rujuk  Murid-murid diminta rujuk


(10 minit)
dan aplikasi contoh-contoh dan aplikasikan contoh-
yang diberikan . contoh yang diberikan.

5) Penilaian  Guru dapat membuat  berbincang dan


(7 minit)
penilaian terhadap kecekapan menceritakan tentang
murid menghasilkan sebuah gambar berpandukan frasa
karangan yang baik yang diberikan dengan
berpandukan gambar yang baik.
diberikan dalam buku teks.
 sekurang-kurangnya 10
orang dapat membina 5
ayat menggunakan
penanda wacana dengan
betul .

 Guru mengucapkan terima  Murid-murid merasakan


6) Penutup
kasih atas kerjasama yang diri mereka dihargai.
( 3 minit)
diberikan oleh murid-murid.

Rasional:
Pelajar rasa
dihargai
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Minggu Kesebelas (28/08/2016- 01/09/2016

Kelas : 4 Bestari

Tarikh : 29 OGOS 2016

Hari : ISNIN

Masa : 11.15 pagi -12.15 tengah hari

Bilangan Murid : 28 orang

Tema : Ekonomi Berwawasan

Topik : Usaha Tangga Kejayaan /Pengusaha Muda

Pengetahun Lepas : Murid-murid telah diajari dengan mengenal pasti ayat tunggal dan

ayat majmuk

Kemahiran Berfikir : Mengecam , PM -Bacaan

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid-murid akan dapat


 Membaca dan mengenal pasti jenis ayat tunggal dan ayat
majmuk.

 4 orang murid dapat membina ayat mengikut panduan yang


diberikan.

Hasil Pembelajaran : - Murid dapat membaca secara beramai-ramai dan boleh membina
ayat tunggal serta ayat majmuk.

Bahan Bantu Mengajar : Buku teks dan latihan


Bahan Bantu
Masa/Peringkat Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Belajar

1) Set Induksi  Guru bersoal jawab dengan Murid-murid diminta untuk Buku Teks
( 5 minit)
soalan ringkas untuk membuat aktiviti berikut;
menguji kefahaman murid- - 2-3 orang murid
Rasional: murid mengangkat tangan untuk
 Siapa tahu ayat tunggal memberi jawapan.
itu apa? - Hazim : ayat yang terbina
 Siapa faham maksud daripada 2 bahagian iaitu
ayat majmuk ? 1 subjek dan 1 prediket.
- Aiman : ayat majmuk ialah
ayat yang dikenali dengan
ayat selapis.
- Ayat yang perlu ada kata
hubung : dan /atau
/sambil /lalu/kecuali

2) Penerangan Guru memberi penerangan dan Murid-murid membaca petikan


( 15 ) minit meminta murid membaca teks bersama-sama guru dan
petikan teks muka surat 148. kenal pasti ayat tunggal atau
ayat majmuk.
Rasional: Seterusnya mengenal pasti jenis
ayat tunggal dan ayat majmuk

3) Praktis dan  Guru mengarahkan semua  Semua murid akur dengan Buku teks dan
metakognitif murid menulis jenis-jenis arahan dan menulis ayat buku latihan
( 10 minit) ayat tunggal dan ayat tunggal dan ayat majmuk
majmuk daripada petikan dalam buku latihan
teks (UsahaTangga Kejayaan pemahaman
/Pengusaha Muda)

Masa/Peringkat Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Bahan Bantu


Belajar

4) Aplikasi  Guru menunjukkan cara  Semua murid-murid Buku teks


( 15 minit) menulis dengan betul dan mengikuti panduan yang dan buku latihan
perlu ada ayat tunggal atau diberikan oleh guru.
ayat majmuk dihujung ayat
lengkap.
Misalnya:
i. Halaman rumahnya dan
kawasan sekitar menjadi
tempat semaian anak-anak
pokok.(Ayat Majmuk)
ii. Encik Yusairi bin Osman,
seorang pengusaha nurseri.
(Ayat Tunggal)

5) Penilaian  Guru memberi penilaian  Membaca dan mengenal


(10 minit) dengan memberi pujian pasti jenis ayat tunggal dan
dengan ikhlas kepada murid- ayat majmuk.
murid yang berjaya
mengenal pasti dan  4 orang murid dapat
membina ayat dengan baik membina ayat mengikut
panduan yang diberikan.

6) Penutup  Guru mengucapkan terima


( 5 minit) kasih atas kerjasama yang
diberikan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Minggu Kesebelas (28/08/2016-1/09/2016)

Kelas : 4 Bestari

Tarikh : 30 OGOS 2016

Hari : SELASA

Masa : 12.15 tengah hari -1.15 petang

Bilangan Murid : 28 orang

Tema : Ekonomi Berwawasan

Topik : Latihan Pengukuhan Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk

Pengetahun Lepas : Murid-murid telah diajari dengan mengenal pasti ayat tunggal dan

ayat majmuk pada pembelajaran lepas.

Kemahiran Berfikir : Mengecam

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid-murid akan dapat


 Sekurang-kurangnya 10 orang murid dapat membina 5 ayat
tunggal dan ayat majmuk dengan baik.

 Sekurang-kurangnya 5 orang murid perlu diberi bimbingan


cara menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.

Hasil Pembelajaran : Murid-murid dapat menjawab dan membina ayat tunggal serta ayat
Majmuk dengan baik.

Bahan Bantu Mengajar : Lembaran Kerja

Bahan Bantu
Masa/Peringkat Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Belajar
1) Set Induksi  Guru menulis contoh ayat Murid-murid diminta untuk
Papan putih,
( 5 minit) tunggal dan ayat majmuk membuat aktiviti berikut;
Pen marker
di papan putih sebagai  Membentuk satu
ulangkaji. kumpulan kecil seramai
Rasional: 5-6 orang .
Ayat Tunggal  Mengenal pasti jenis
i. Faridah membonceng ayat tunggal atau ayat
motorsikal ke pasar majmuk
setiap hari.

Ayat Majmuk

i. Ah Kau keliru sama ada


dia hendak makan atau
minum.

2) Penerangan  Guru meminta semua


( 15 ) minit murid daripada
kumpulan kecil yang
Rasional: dibentuk untuk
menjawab soalan dan
latihan pengukuhan ayat
tunggal dan ayat majmuk
yang diberikan dalam
lembaran kerja.

 Diminta menyiapkan
latihan pengukuhan
dalam masa 30 minit

Masa/Peringkat Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Bahan Bantu


Belajar

3) Praktis dan  Guru mengarahkan semua  Semua murid akur dengan Buku latihan,
metakognitif murid bagi setiap kumpulan arahan dan menulis ayat Lembaran
( 15 minit) membina ayat tunggal dan tunggal dan ayat majmuk kerja
ayat majmuk mengikut
kecekapan dan pemahaman
ahli kumpulan.

4) Aplikasi  Mengaplikasi latihan  Siapkan latihan yang


(10 minit) pengukuhan diberikan mengikut
ketetapan masa yang
diberikan

5) Penilaian  Guru membuat penilaian  Sekurang-kurangnya 10


(10 minit) dengan melihat hasil orang murid dapat membina
kerjasama antara ahli 5 ayat tunggal dan ayat
kumpulan. majmuk dengan baik.

 Sekurang-kurangnya 5
orang murid perlu diberi
bimbingan cara menulis
ayat tunggal dan ayat
majmuk dengan betul.

6) Penutup  Guru memberi hadiah set  Murid-murid berasa


( 5 minit) pensil sebagai tanda terima gembira dan dihargai.
kasih dan berjaya menjawab
Rasional: latihan pengukuhan
Untuk eratkan mengikut masa yang
kerjasama ditetapkan.

RANCANGAN PENGAJARAN
Minggu Kesebelas (28/08/2016-1/09/2016)

Tarikh : 31 OGOS 2016

Hari : RABU

CUTI HARI MERDEKA

RANCANGAN PENGAJARAN
Minggu Kesebelas (28/08/2016-1/09/2016)

JURNAL ENTRY

Tarikh : 01 SEPTEMBER 2016

Masa : 9.15 pagi – 10.15 pagi /11.15pagi -12.15 tengah hari

Hari : KHAMIS

Aktiviti : 1. Menggantikan guru kelas tahun 2

Subjek: Matematik

Nama Guru: Pn. Nurrli

2. Menggantikan Guru Bahasa Melayu Tahun 3

Subjek : Bahasa Melayu


Nama Guru : En Abd. Aziz b. Jaarif
