TAJUK TUGASAN:
PENGHASILAN BAHAN SUMBER PEMBELAJARAN PENDIDIKAN ISLAM : RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN ( MEMULIAKAN TETAMU TAHUN 4)
TANDATANGAN (PENGESAHAN :
MAKLUM BALAS TUGASAN
INSTITUT PENDIDIKAN GURU
KAMPUS TUN HUSSEIN ONN
Pengakuan Pelajar
Saya mengaku bahawa kerja kursus ini adalah hasil kerja saya sendiri kecuali nukilan dan
ringkasan yang setiap satunya saya jelaskan sumbernya.
Tanda tangan Pelajar : Tarikh : 6/12/2021
Kekuatan: Kekuatan:
2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
1- BUTIRAN PDP
Mata Pelajaran Pendidikan Islam
Kelas 4 Bestari
Tarikh/Hari 19/12/2021
Masa 10:00-11:00 pagi
Bilangan Murid 32
Tajuk Memuliakan Tetamu
Kemahiran/Fokus Komunikasi
Pengetahuan/pengalaman sedia Murid sedia maklum maksud tetamu serta amalan ziarah
ada menziarahi seperti di hari perayaan.
Standard Kandungan 2.1 Merumus dan menghayati hadis memuliakan tetamu serta
mengamalkan secara beradab dan istiqamah.
Standard Pembelajaran 2.1.2 Menyatakan maksud tetamu
2.1.3 Mengaplikasi adab memuliakan tetamu
2.1.4 Menganalisis kepentingan memuliakan tetamu
Objektif Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid akan dapat
Di akhir pengajaran dan i. Menjelaskan tuntutan hadis secara ringkas dengan
pembelajaran murid dapat menerangkan maksud tetamu dengan betul
ii. Memberikan sekurang-kurangnya 3 contoh adab
memuliakan tetamu dengan betul di bimbing guru.
iii. Menyatakan cara-cara mengaplikasikan adab yang di
berikan sama ada dengan bercerita atau lakonan.
iv. Menganalisis kepentingan memuliakan tetamu dengan
menyatakan sekurang-kurangnya kebaikan amalan
memuliakan tetamu.
Kriteria Kejayaan
1.Murid dapat menjelaskan tuntutan hadis secara ringkas
dengan menerangkan maksud tetamu dengan tepat
2.Murid mampu memberikan sekurang-kurangnya 3 contoh
adab memuliakan tetamu dengan betul.
3.Murid mampu menyatakan cara-cara mengaplikasikan adab
yang di berikan sama ada dengan bercerita atau lakonan.
4.Murid mampu menganalisis kepentingan memuliakan tetamu
dengan menyatakan sekurang-kurangnya kebaikan amalan
memuliakan tetamu
3
Elemen Merentas Kurikulum Teknologi Maklumat dan Komunikasi
(EMK)
Penerapan Nilai Kasih Sayang
Bahan Bantu Mengajar Slide Power Point
2- BUTIRAN GURU
Kemahiran Insaniah (KI) 1.Komunikasi iaitu boleh menyampaikan idea dengan jelas
2.Pembelajaran Berterusan iaitu menguruskan maklumat
dengan relevan dapat menerima idea orang lain.
4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Set Induksi Pengenalan Tajuk : Hadis Memuliakan 1. Murid perlu bersedia untuk EMK :
(5 minit) Tetamu memulakan sesi pembelajaran Teknologi
Maklumat dan
2. Guru memaparkan 2 gambar Komunikasi
situasi yang menunjukkan
suasana ziarah – menziarahi Nilai Murni :
melalui slide power point. Kasih Sayang
5
Kumpulan 2 : Adab Memuliakan
1. Apakah yang kamu lihat dan faham Tetamu
dari gambar tersebut ?
2. Adakah kita perlu melayani tetamu Kumpulan 3 : Kepentingan
dengan baik? Memuliakan Tetamu
4.Beramai-ramai
membentangkan maksud
tetamu secara ringkas
6
berkenaan dengan isi-isi yang PAK-21 :
telah diperdengarkan. Inovasi
BBM :
Slide
Langkah 3
(10 minit ) Kepentingan Memuliakan Tetamu 1. Kumpulan 3 perlu berbincang PAK-21 :
terlebih dahulu berkenaan Komunikasi
kepentingan memuliakan
tetamu.
BBM :
2. Guru memainkan audio Audio
pantun yang memuatkan (Pantun)&
kepentingan memuliakan Tayangan
tetamu. Slide
https://www.youtube.com/watch
?v=ZmJb7wcGxic
7
Penutup Aktiviti Pemulihan dan Aktiviti 1. Guru menilai murid yang EMK :
Pengukuhan serta Pengayaan. perlu diberikan latihan Prinsip
(15 minit) pengukuhan dan pengayaan Tanggungjawa
. bagi murid yang telah b Sosial
menguasai.Berikut adalah link
PAK-21 :
https://quizizz.com/join?gc=067 Pemikiran
89769 Kreatif
RUJUKAN
8
1. Johar, A. R. (n.d.). Prinsip - prinsip asas pengukuran dan penilaian dalam pendidikan Moden
Akademik. Setapak: Selangor Malaysia Heinemann (Malaysia) Sdn Bhd.
2. Malaysia, K. P. (2018). Dokumen Standard Kurikulum Dan Pentaksiran Pendidikan Islam Tahun 4
KSSR SEMAKAN.