Anda di halaman 1dari 13

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA TAHUN 5

MINGGU: 04 HARI: AHAD TARIKH: 10.04.2022


TEMA KEMASYARAKATAN
TAHUN 5 GHAZALI
TAJUK MASYARAKAT CELIK ILMU (Buku Teman Setia)
MASA 08.00 – 09.30 PAGI
STANDARD 1.1.3 Mendengar, mentafsir dan memberikan respons terhadap soalan
PEMBELAJARAN secara kritis dan kreatif.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran murid dapat:
a) Mendengar dan memberikan respons terhadap soalan secara kritis
dan kreatif.
b) Melengkapkan dialog dalam teks dengan maklumat yang betul.
AKTIVITI 1. Murid diberi penerangan tentang objektif pembelajaran pada hari
ini.
2. Murid meneliti dialog dalam teks dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar dan memberikan respons soalan yang diajukan
oleh rakan.
4. Murid melengkapkan dialog dengan maklumat yang betul.
5. Murid membuat latihan dalam lembaran kerja.
Pengayaan : Murid membuat latihan dalam buku kerja.
PENGISIAN EMK : Kretiviti dan inovasi
KURIKULUM KB : Menilai - Mentafsir
KP : Verbal-linguistik
Sistem bahasa : Sebutan dan Intonasi
BAHAN BANTU Buku tulis dan buku kerja
BELAJAR
PENILAIAN Murid mendengar dan memberikan respons terhadap soalan secara kritis
PENGAJARAN DAN dan kreatif.
PEMBELAJARAN/
PENTAKSIRAN
KEHADIRAN 16/21 Orang Murid Kumpulan B

Murid Kumpulan A belajar sendiri di rumah.


IMPAK
10/21 orang murid mencapai objektif.
11/21 orang murid yang masih belum menguasai diberi bimbingan
dan pemulihan mendengar dan memberikan respons dengan betul.

NAMA GURU TIDAK HADIR PUAN SANGGEETHA


NAMA GURU GANTI PUAN NOORAQMAR
MASA GANTI 10.30 – 11.00 AM
KELAS 4 SHAFIE TARIKH: 10.04.2022
MATA PELAJARAN REKA BETUK TEKNOLOGI
AKTIVITI DIJALANKAN

Murid membuat nota dalam buku teks yang diberi guru.


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 5

MINGGU: 04 HARI: AHAD TARIKH: 10.04.2022


TEMA KEMASYARAKATAN
TAHUN 5 HAMBALI
TAJUK MASYARAKAT CELIK ILMU (Buku Teman Setia)
MASA 11.00 PAGI – 12.00 PETANG
STANDARD 1.1.3 Mendengar, mentafsir dan memberikan respons terhadap soalan
PEMBELAJARAN secara kritis dan kreatif.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran murid dapat:
a) Mendengar dan memberikan respons terhadap soalan secara kritis
dan kreatif.
b) Melengkapkan dialog dalam teks dengan maklumat yang betul.
AKTIVITI 1. Murid diberi penerangan tentang objektif pembelajaran pada hari
ini.
2. Murid meneliti dialog dalam teks dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar dan memberikan respons soalan yang diajukan
oleh rakan.
4. Murid melengkapkan dialog dengan maklumat yang betul.
5. Murid membuat latihan dalam lembaran kerja.
Pengayaan : Murid membuat latihan dalam buku kerja.
PENGISIAN EMK : Kretiviti dan inovasi
KURIKULUM KB : Menilai - Mentafsir
KP : Verbal-linguistik
Sistem bahasa : Sebutan dan Intonasi
BAHAN BANTU Buku tulis dan buku kerja
BELAJAR
PENILAIAN Murid mendengar dan memberikan respons terhadap soalan secara kritis
PENGAJARAN DAN dan kreatif.
PEMBELAJARAN/
PENTAKSIRAN
KEHADIRAN 14/18 Orang Murid Kumpulan B

Murid kumpulan A belajar sendiri di rumah.


IMPAK
10/18 orang murid mencapai objektif.
04/18 orang murid yang masih belum mencapai tahap minimum
diberi bimbingan dan pemulihan memberi respons dengan betul.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 5

MINGGU: 04 HARI: ISNIN TARIKH: 11.04.2022


TEMA KEMASYARAKATAN
TAHUN 5 GHAZALI
TAJUK MASYARAKAT PENYAYANG (Bank Rezeki Bergerak)
MASA 07.30 – 09.00 PAGI
STANDARD 2.1.1 Membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk
PEMBELAJARAN memberikan respons
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran murid dapat:
a) Membaca maklumat tersirat dalam teks untuk memberikan
respons.
b) Menulis maklumat tersirat dan respons dengan betul.
AKTIVITI 1. Murid diberi penerangan tentang objektif pembelajaran pada hari
ini.
2. Murid membaca maklumat tersirat berdasarkan teks dengan
sebutan yang betul.
3. Murid mengenal pasti maklumat tersirat daripada maklumat
tersurat.
4. Murid menulis maklumat tersirat dan respons dengan bimbingan
guru.
5. Murid membuat latihan dalam lembaran kerja.
Pengayaan : Murid membuat latihan dalam buku kerja.
PENGISIAN EMK : Kretiviti dan inovasi
KURIKULUM KB : Menilai – Membuat justifikasi
KP : Verbal-linguistik
Sistem bahasa : Sebutan dan Intonasi
BAHAN BANTU Buku tulis dan buku kerja
BELAJAR
PENILAIAN Murid membaca maklumat tersirat untuk memberikan respons.
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN/
PENTAKSIRAN
KEHADIRAN 15/21 Orang Murid Kumpulan B

Murid Kumpulan A belajar sendiri di rumah.


IMPAK
11/21 orang murid mencapai objektif.
04/21 orang murid yang masih belum menguasai diberi bimbingan
dan pemulihan membaca dengan betul.
MINGGU: 04 HARI: ISNIN TARIKH: 11 APRIL 2022

MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL


KELAS 3 HAMBALI MASA 10.30 – 11.30 PAGI
MODUL 1.0, 2.0 BIDANG MENGGAMBAR - MONTAJ (UNIT 2)
STANDARD 1.1 Bahasa Seni Visual
KANDUNGAN 2.1 Kemahiran Seni Visual
STANDARD 1.1.1 Mengenal dan menerangkan Bahasa seni visual dalam Bidang Menggambar
PEMBELAJARAN berdasarkan:
i. rupa, warna, kontra dan harmoni yang ada pada montaj.
2.1.1 Mengaplikasikan pengetahuan Bahasa seni visual melalui media dan proses untuk
menghasilkan karya dalam Bidang Menggambar.
OBJEKTIF Di akhir pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN 1. mengenalpasti dan menyatakan penggunaan bentuk,ruang dan imbangan dan
kesatuan melalui karya montaj secara individu
2. teknik guntingan dan tampalan dalam penghasilan karya montaj secara individu
TAJUK Montaj
SUMBER Buku Teks Kesenian Tahun 3

RANGKA PENGAJARAN IMPAK /REFLEKSI


SET INDUKSI POP CORN Pengetahuan sedia ada
Bersoal jawab tentang bahasa seni visual (bentuk, ruang,
kesatuan dan imbangan) dalam karya dan maksud montaj dan
ditunjukkan contoh karya montaj yang telah dihasilkan.
AKTIVITI UTAMA 1. Menerangkan OP dan KK KBAT
2. Murid dipecahkan kepada kumpulan. Menyusun gambar
3. Murid menyusun gambar menggunakan pelbagai jenis menggunakan pelbagai
media dengan susunan yang pelbagai dan kemas. jenis media dengan
4. Murid secara berpasangan menghasilkan satu karya susunan yang pelbagai
montaj yang ringkas dan kreatif.
PEMBEZAAN
Hasil karya montaj
AKTIVITI PENUTUP 1. Guru membuat kesimpulan topik hari ini. Rakan kumpulan lain
2. Murid membuat persembahan hasil karya di hadapan memberi refleksi kepada
kelas secara berkumpulan. kumpulan yang membuat
PENTAKSIRAN KENDIRI persembahan hasil karya
Murid mengisi kad pentaksiran kendiri
KERJA SUSULAN PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN
UNTUK MURID Penerangan semula dengan Menyusun gambar Menerangkan semula
Membuat ulangkaji lebih teliti menggunakan pelbagai jenis tentang aktiviti yang telah
untuk minggu depan media dengan susunan dipelajari
yang pelbagai
REFLEKSI:

Seramai 16/20 orang murid telah menguasai dan 04/20 orang murid perlukan bimbingan/pemulihan.
MINGGU: 04 HARI: ISNIN TARIKH: 11 APRIL 2022

MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL


KELAS 3 MALIKI MASA 11.30 – 12.30 PAGI
MODUL 1.0, 2.0 BIDANG MENGGAMBAR - MONTAJ (UNIT 2)
STANDARD 1.1 Bahasa Seni Visual
KANDUNGAN 2.1 Kemahiran Seni Visual
STANDARD 1.1.2 Mengenal dan menerangkan Bahasa seni visual dalam Bidang Menggambar
PEMBELAJARAN berdasarkan:
ii. rupa, warna, kontra dan harmoni yang ada pada montaj.
2.1.2 Mengaplikasikan pengetahuan Bahasa seni visual melalui media dan proses untuk
menghasilkan karya dalam Bidang Menggambar.
OBJEKTIF Di akhir pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN 3. mengenalpasti dan menyatakan penggunaan bentuk,ruang dan imbangan dan
kesatuan melalui karya montaj secara individu
4. teknik guntingan dan tampalan dalam penghasilan karya montaj secara individu
TAJUK Montaj
SUMBER Buku Teks Kesenian Tahun 3

RANGKA PENGAJARAN IMPAK /REFLEKSI


SET INDUKSI POP CORN Pengetahuan sedia ada
Bersoal jawab tentang bahasa seni visual (bentuk, ruang,
kesatuan dan imbangan) dalam karya dan maksud montaj dan
ditunjukkan contoh karya montaj yang telah dihasilkan.
AKTIVITI UTAMA 5. Menerangkan OP dan KK KBAT
6. Murid dipecahkan kepada kumpulan. Menyusun gambar
7. Murid menyusun gambar menggunakan pelbagai jenis menggunakan pelbagai
media dengan susunan yang pelbagai dan kemas. jenis media dengan
8. Murid secara berpasangan menghasilkan satu karya susunan yang pelbagai
montaj yang ringkas dan kreatif.
PEMBEZAAN
Hasil karya montaj
AKTIVITI PENUTUP 3. Guru membuat kesimpulan topik hari ini. Rakan kumpulan lain
4. Murid membuat persembahan hasil karya di hadapan memberi refleksi kepada
kelas secara berkumpulan. kumpulan yang membuat
PENTAKSIRAN KENDIRI persembahan hasil karya
Murid mengisi kad pentaksiran kendiri
KERJA SUSULAN PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN
UNTUK MURID Penerangan semula dengan Menyusun gambar Menerangkan semula
Membuat ulangkaji lebih teliti menggunakan pelbagai jenis tentang aktiviti yang telah
untuk minggu depan media dengan susunan dipelajari
yang pelbagai
REFLEKSI:

Seramai 24/28 orang murid telah menguasai dan 04/28 orang murid perlukan bimbingan/pemulihan.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 5

MINGGU: 04 HARI: SELASA TARIKH: 12.04.2022


TEMA KEMASYARAKATAN
TAHUN 5 HAMBALI
TAJUK MASYARAKAT PENYAYANG (Projek Alam Hijau)
MASA 07.30 – 09.00 PAGI
STANDARD 3.2.1 Membina dan menulis ayat untuk menyatakan pendapat daripada
PEMBELAJARAN sesuatu bahan multimedia.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran murid dapat:
a) Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk
tulisan berangkai.
b) Menulis dua daripada tiga perenggan dengan betul.
AKTIVITI 1. Murid diberi penerangan tentang objektif pembelajaran pada hari
ini.
2. Murid membaca petikan teks dengan secara mekanis.
3. Murid menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam
bentuk tulisan berangkai.
4. Murid menulis tulisan berangkai dengan bimbingan guru.
5. Murid membuat latihan dalam lembaran kerja.
Pengayaan : Murid membuat latihan dalam buku kerja.
PENGISIAN EMK : Kretiviti dan inovasi
KURIKULUM KB : Mengaplikasi – Menggunakan
KP : Verbal-linguistik
Sistem bahasa : Ejaan
BAHAN BANTU Buku tulis dan buku kerja
BELAJAR
PENILAIAN Murid menulis tulisan berangkai dalam perenggan dengan betul.
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN/
PENTAKSIRAN
KEHADIRAN 16/18 orang murid Kumpulan B

Murid Kumpulan A belajar sendiri di rumah.


IMPAK
13/18 orang murid mencapai objektif.
03/18 orang murid yang masih belum mencapai tahap penguasaan
minimum diberi bimbingan dan pemulihan.

NAMA GURU TIDAK HADIR PUAN SANGGEETHA


NAMA GURU GANTI PUAN NOORAQMAR
MASA GANTI 10.30 – 11.00 AM
KELAS 5 GHAZALI TARIKH: 12.04.2022
MATA PELAJARAN MATEMATIK
AKTIVITI DIJALANKAN

Murid membuat latihan dalam buku kerja PBD.


RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 5

MINGGU: 04 HARI: SELASA TARIKH: 12.04.2022


TEMA KEMASYARAKATAN
TAHUN 5 GHAZALI
TAJUK MASYARAKAT PENYAYANG (Projek Alam Hijau)
MASA 12.00 – 01.00 PETANG
STANDARD 3.2.1 Membina dan menulis ayat untuk menyatakan pendapat daripada
PEMBELAJARAN sesuatu bahan multimedia.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran murid dapat:
a) Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk
tulisan berangkai.
b) Menulis dua daripada tiga perenggan dengan betul.
AKTIVITI 1. Murid diberi penerangan tentang objektif pembelajaran pada hari
ini.
2. Murid membaca petikan teks dengan secara mekanis.
3. Murid menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam
bentuk tulisan berangkai.
4. Murid menulis tulisan berangkai dengan bimbingan guru.
5. Murid membuat latihan dalam lembaran kerja.
Pengayaan : Murid membuat latihan dalam buku kerja.
PENGISIAN EMK : Kretiviti dan inovasi
KURIKULUM KB : Mengaplikasi – Menggunakan
KP : Verbal-linguistik
Sistem bahasa : Ejaan
BAHAN BANTU Buku tulis dan buku kerja
BELAJAR
PENILAIAN Murid menulis tulisan berangkai dalam perenggan dengan betul.
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN/
PENTAKSIRAN
KEHADIRAN 13/21 orang murid Kumpulan B

Murid Kumpulan A belajar sendiri di rumah.


IMPAK
10/21 orang murid mencapai objektif.
03/21 orang murid yang masih belum mencapai tahap penguasaan
minimum diberi bimbingan dan pemulihan menulis tulisan berangkai
dengan betul.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 5

MINGGU: 04 HARI: RABU TARIKH: 12.04.2022


TEMA KEMASYARAKATAN
TAHUN 5 HAMBALI
TAJUK MASYARAKAT PENYAYANG (Bank Rezeki Bergerak)
MASA 07.30 – 09.00 PAGI
STANDARD 5.1.1(i) Memahami dan menggunakan kata nama am mengikut konteks
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran murid dapat:
a) Menyenaraikan kata nama am berdasarkan teks dan gambar
dengan menggunakan peta pokok.
b) Menggunakan kata nama am berdasarkan bahan dalam teks.
AKTIVITI 1. Murid diberi penerangan tentang objektif pembelajaran pada hari
ini.
2. Murid meneliti gambar dalam teks bersama guru.
3. Murid menyenaraikan kata nama am berdasarkan teks dan gambar
dengan menggunakan peta pokok.
4. Murid mengisi tempat kosong dalam lembaran kerja yang diberi
guru.
5. Murid membuat latihan dalam lembaran kerja.
Pengayaan : Murid membuat latihan dalam buku kerja.
PENGISIAN EMK : Kretiviti dan inovasi
KURIKULUM KB : Menjana idea
KP : Verbal-linguistik
Sistem bahasa : Sebutan dan Intonasi
BAHAN BANTU Buku tulis dan buku kerja
BELAJAR
PENILAIAN Murid menyenaraikan kata nama am berdasarkan teks.
PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN/
PENTAKSIRAN
KEHADIRAN 13/18 orang murid Kumpulan B

Murid Kumpulan A belajar sendiri di rumah.


IMPAK
10/18 orang murid mencapai objektif.
03/18 orang murid yang masih belum mencapai tahap penguasaan
minimum diberi bimbingan dan pemulihan.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 5

MINGGU: 04 HARI: RABU TARIKH: 12.04.2022


TEMA KEMASYARAKATAN
TAHUN 5 HAMBALI
TAJUK MASYARAKAT PENYAYANG (Kami Bersepakat)
MASA 10.30 – 11.30 PAGI
STANDARD 1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap
PEMBELAJARAN maklumat yang diujarkan dalam situasi formal
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran murid dapat:
a) Mendengar dan memberikan respons terhadap maklumat yang
diujarkan.
b) Melengkapkan dialog dalam teks dengan maklumat yang betul.
AKTIVITI 1. Murid diberi penerangan tentang objektif pembelajaran pada hari
ini.
2. Murid meneliti dialog dalam teks dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar dan memberikan respons maklumat yang
diujarkan oleh rakan.
4. Murid melengkapkan dialog dengan maklumat yang betul.
5. Murid membuat latihan dalam lembaran kerja.
Pengayaan : Murid membuat latihan dalam buku kerja.
PENGISIAN EMK : Kretiviti dan inovasi
KURIKULUM KB : Menilai - Membuat justifikasi
KP : Verbal-linguistik
Sistem bahasa : Sebutan dan Intonasi
BAHAN BANTU Buku tulis dan buku kerja
BELAJAR
PENILAIAN Murid mendengar dan memberikan respons terhadap maklumat yang
PENGAJARAN DAN diujarkan.
PEMBELAJARAN/
PENTAKSIRAN
KEHADIRAN 13/18 orang murid Kumpulan B

Murid Kumpulan A belajar sendiri di rumah.


IMPAK
10/18 orang murid mencapai objektif.
03/18 orang murid yang masih belum mencapai tahap penguasaan
minimum diberi bimbingan dan pemulihan.

NAMA GURU TIDAK HADIR CIK SHUHADA


NAMA GURU GANTI PUAN NOORAQMAR
MASA GANTI 11.30 AM – 12.00 PM
KELAS 5 GHAZALI TARIKH: 13.04.2022
MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI
AKTIVITI DIJALANKAN

Murid membuat aktiviti mewarna objek pasu dalam modul praktis.


MINGGU: 04 HARI: KHAMIS TARIKH: 14 APRIL 2022

MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL


KELAS 3 SHAFIE MASA 08.30 – 09.30 PAGI
MODUL 1.0, 2.0 BIDANG MENGGAMBAR - MONTAJ (UNIT 2)
STANDARD 1.1 Bahasa Seni Visual
KANDUNGAN 2.1 Kemahiran Seni Visual
STANDARD 1.1.3 Mengenal dan menerangkan Bahasa seni visual dalam Bidang Menggambar
PEMBELAJARAN berdasarkan:
iii. rupa, warna, kontra dan harmoni yang ada pada montaj.
2.1.3 Mengaplikasikan pengetahuan Bahasa seni visual melalui media dan proses untuk
menghasilkan karya dalam Bidang Menggambar.
OBJEKTIF Di akhir pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN 5. mengenalpasti dan menyatakan penggunaan bentuk,ruang dan imbangan dan
kesatuan melalui karya montaj secara individu
6. teknik guntingan dan tampalan dalam penghasilan karya montaj secara individu
TAJUK Montaj
SUMBER Buku Teks Kesenian Tahun 3

RANGKA PENGAJARAN IMPAK /REFLEKSI


SET INDUKSI POP CORN Pengetahuan sedia ada
Bersoal jawab tentang bahasa seni visual (bentuk, ruang,
kesatuan dan imbangan) dalam karya dan maksud montaj dan
ditunjukkan contoh karya montaj yang telah dihasilkan.
AKTIVITI UTAMA 9. Menerangkan OP dan KK KBAT
10. Murid dipecahkan kepada kumpulan. Menyusun gambar
11. Murid menyusun gambar menggunakan pelbagai jenis menggunakan pelbagai
media dengan susunan yang pelbagai dan kemas. jenis media dengan
12. Murid secara berpasangan menghasilkan satu karya susunan yang pelbagai
montaj yang ringkas dan kreatif.
PEMBEZAAN
Hasil karya montaj
AKTIVITI PENUTUP 5. Guru membuat kesimpulan topik hari ini. Rakan kumpulan lain
6. Murid membuat persembahan hasil karya di hadapan memberi refleksi kepada
kelas secara berkumpulan. kumpulan yang membuat
PENTAKSIRAN KENDIRI persembahan hasil karya
Murid mengisi kad pentaksiran kendiri
KERJA SUSULAN PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN
UNTUK MURID Penerangan semula dengan Menyusun gambar Menerangkan semula
Membuat ulangkaji lebih teliti menggunakan pelbagai jenis tentang aktiviti yang telah
untuk minggu depan media dengan susunan dipelajari
yang pelbagai
REFLEKSI:

Seramai 22/24 orang murid telah menguasai dan 02/24 orang murid perlukan bimbingan/pemulihan.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 5

MINGGU: 04 HARI: KHAMIS TARIKH: 14.04.2022


TEMA KEMASYARAKATAN
TAHUN 5 GHAZALI
TAJUK MASYARAKAT PENYAYANG (Kami Sepakat)
MASA 10.30 – 11.30 PAGI
STANDARD 1.1.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap
PEMBELAJARAN maklumat yang diujarkan dalam situasi formal
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran murid dapat:
a) Mendengar dan memberikan respons terhadap maklumat yang
diujarkan.
b) Melengkapkan dialog dalam teks dengan maklumat yang betul.
AKTIVITI 1. Murid diberi penerangan tentang objektif pembelajaran pada hari
ini.
2. Murid meneliti dialog dalam teks dengan bimbingan guru.
3. Murid mendengar dan memberikan respons maklumat yang
diujarkan oleh rakan.
4. Murid melengkapkan dialog dengan maklumat yang betul.
5. Murid membuat latihan dalam lembaran kerja.
Pengayaan : Murid membuat latihan dalam buku kerja.
PENGISIAN EMK : Kretiviti dan inovasi
KURIKULUM KB : Menilai - Membuat justifikasi
KP : Verbal-linguistik
Sistem bahasa : Sebutan dan Intonasi
BAHAN BANTU Buku tulis dan buku kerja
BELAJAR
PENILAIAN Murid mendengar dan memberikan respons terhadap maklumat yang
PENGAJARAN DAN diujarkan.
PEMBELAJARAN/
PENTAKSIRAN
KEHADIRAN 12/21 Orang Murid Kumpulan B

Murid Kumpulan A belajar sendiri di rumah.


IMPAK
10/21 orang murid mencapai objektif.
02/21 orang murid yang masih belum menguasai diberi bimbingan
dan pemulihan.
MINGGU: 04 HARI: KHAMIS TARIKH: 14 APRIL 2022

MATA PELAJARAN PENDIDIKAN SENI VISUAL


KELAS 3 GHAZALI MASA 11.30 PAGI – 12.30 PETANG
MODUL 1.0, 2.0 BIDANG MENGGAMBAR - MONTAJ (UNIT 2)
STANDARD 1.1 Bahasa Seni Visual
KANDUNGAN 2.1 Kemahiran Seni Visual
STANDARD 1.1.4 Mengenal dan menerangkan Bahasa seni visual dalam Bidang Menggambar
PEMBELAJARAN berdasarkan:
iv. rupa, warna, kontra dan harmoni yang ada pada montaj.
2.1.4 Mengaplikasikan pengetahuan Bahasa seni visual melalui media dan proses untuk
menghasilkan karya dalam Bidang Menggambar.
OBJEKTIF Di akhir pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN 7. mengenalpasti dan menyatakan penggunaan bentuk,ruang dan imbangan dan
kesatuan melalui karya montaj secara individu
8. teknik guntingan dan tampalan dalam penghasilan karya montaj secara individu
TAJUK Montaj
SUMBER Buku Teks Kesenian Tahun 3

RANGKA PENGAJARAN IMPAK /REFLEKSI


SET INDUKSI POP CORN Pengetahuan sedia ada
Bersoal jawab tentang bahasa seni visual (bentuk, ruang,
kesatuan dan imbangan) dalam karya dan maksud montaj dan
ditunjukkan contoh karya montaj yang telah dihasilkan.
AKTIVITI UTAMA 13. Menerangkan OP dan KK KBAT
14. Murid dipecahkan kepada kumpulan. Menyusun gambar
15. Murid menyusun gambar menggunakan pelbagai jenis menggunakan pelbagai
media dengan susunan yang pelbagai dan kemas. jenis media dengan
16. Murid secara berpasangan menghasilkan satu karya susunan yang pelbagai
montaj yang ringkas dan kreatif.
PEMBEZAAN
Hasil karya montaj
AKTIVITI PENUTUP 7. Guru membuat kesimpulan topik hari ini. Rakan kumpulan lain
8. Murid membuat persembahan hasil karya di hadapan memberi refleksi kepada
kelas secara berkumpulan. kumpulan yang membuat
PENTAKSIRAN KENDIRI persembahan hasil karya
Murid mengisi kad pentaksiran kendiri
KERJA SUSULAN PEMULIHAN PENGUATKUASAAN PENGAYAAN
UNTUK MURID Penerangan semula dengan Menyusun gambar Menerangkan semula
Membuat ulangkaji lebih teliti menggunakan pelbagai jenis tentang aktiviti yang telah
untuk minggu depan media dengan susunan dipelajari
yang pelbagai
REFLEKSI:

Seramai 18/24 orang murid telah menguasai dan 06/24 orang murid perlukan bimbingan/pemulihan.
