Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Matematik

Tahun : 2 Dahlia

Bilangan Murid : 42 orang

Tarikh / Hari : 6 Ogos 2019 / Selasa

Masa : 3.35 pm – 4.05 pm (30 minit)

Bidang Pembelajaran : Sukatan dan Geometri

Tajuk : 5.0 Masa dan Waktu

Pengetahuan Sedia Ada : a) Murid-murid telah dapat mengenal pasti jarum jam pada muka jam
b) Murid telah mahir menyebut dan menulis waktu dalam jam, setengah dan satu perempat jam
sahaja dengan menggunakan jam analog
c) Murid telah mengetahui tanda senggatan minit pada muka jam

Standard Kandungan : 5.1 Waktu dalam jam dan minit.

Standard Pembelajaran : 5.1.2 Menyatakan dan menunjukkan waktu dalam jam dan minit.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid dapat :


a) Menyatakan dan menunjukkan waktu dalam jam dan minit berdasarkan aktiviti berpasangan
Pentaksiran : a) Pemerhatian berterusan terhadap respon murid sepanjang proses pengajaran dan pebelajaran
b) Lembaran kerja murid akan diguna sebagai indikator pencapaian standard pembelajaran
Elemen Merentas Kurikulum : a) Kemahiran Berfikir – membuat perkaitan, melihat pola, membanding beza
b) Nilai dan Sikap – bekerjasama, berkeyakinan, mendengar arahan
c) Daya Kreativiti dan Inovasi – memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea

Kemahiran Proses Matematik : Komunikasi dipupuk secara aktif semasa interaksi antara guru dan murid serta semasa aktiviti berkumpulan
Penaakulan dipupuk ketika aktiviti membuat perwakilan dan perkaitan

Kemahiran Insaniah (KI) : Kemahiran Komunikasi, Kemahiran Sosial

Pedagogi Masa Kini (PMK) : Kompetensi 4C – Pemikiran Kritis, Komunikasi, Kolaboratif, Pemikiran Kreatif

Bahan Bantu Mengajar : Kad Gambar, Jam Dinding, Topeng Harimau

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi Menjana Minda Fasa Persediaan


(a) Pemerhatian
(5 minit)  Guru menunjukkan beberapa kad 1. Murid melihat kad gambar aktiviti harian yang
(b) Analisis
gambar aktiviti harian ditunjukkan oleh guru

BBM
Kad Gambar

KI
Kemahiran Komunikasi
 Soalan : 2. Murid bersoal jawab dengan guru PMK
a) Namakan aktiviti-aktiviti yang kamu Pemikiran Kritis
lihat pada kad gambar ini? Komunikasi
Jawapan : Gosok gigi, bangun Pemikiran Kreatif
tidur, tidur, main bola
b) Pukul berapakah kamu menggosok EMK
gigi? Nilai & Sikap
Jawapan : Pukul 6 pagi Berkeyakinan
c) Sebutkan aktiviti harian yang lain?
Jawapan : Sarapan KB
d) Berdasarkan kad gambar ini, apakah Melihat pola
yang akan kita belajar harini? Membuat perkaitan
Jawapan : Masa dan Waktu

Langkah 1 Menunjukkan masa dalam jam dan minit Fasa Imaginasi


 Guru menunjukkan model jam dinding (a) Penjanaan idea
(20 minit)
di hadapan 1. Murid melihat model jam dinding yang (b) Sintesis Idea
ditunjukkan oleh guru
2. Murid disoal tentang berapakah jarum jam BBM
yang terdapat pada muka jam Jam Dinding

 Guru menerangkan fungsi dua jenis KI


jarum pada muka jam 3. Murid mendengar penerangan guru Kemahiran Komunikasi
Jarum pendek = Jarum jam
Jarum panjang = Jarum minit PMK
Pemikiran Kritis
 Guru menerangkan masa dalam jam Komunikasi
dari pukul 1:00 hingga 12:00 Pemikiran Kreatif
menggunakan jarum jam
 Guru meminta murid menyebut masa EMK
yang ditunjukkan 4. Murid diminta untuk menyebut masa dalam Nilai & Sikap
jam berpandukan jam dinding yang ditunjuk Mendengar Arahan
 Guru memperkenalkan anjakan oleh guru Berkeyakinan
gandaan 5 pada jarum minit apabila 5. Murid didedahkan dengan pergerakan jarum
jarum jam digerakkan; jam dan anjakan gandaan 5 bagi jarum minit KB
1:05 , 1:10 , 1:15 , 1:20 … 3:05 , 3:10.. Melihat pola
Membuat perkaitan

 Guru menekankan cara sebutan waktu


dalam jam dan minit 6. Murid ditekankan dengan sebutan waktu Kreativiti & Inovasi
dalam jam dan minit Membuat perwakilan
Langkah 2 Permainan Kecil Fasa Perkembangan
 “Pukul Berapa Datuk Harimau” (a) Penambahbaikan
(20 minit)
(b) Menilai
1. Murid diminta berkumpul dalam kumpulan
masing-masing BBM
2. Seorang murid dari setiap kumpulan dilantik Topeng Harimau
menjadi Datuk Harimau
3. Murid yang lain akan bertanya sambil KI
bernyanyi “pukul berapa datuk Harimau?” Kemahiran Komunikasi
4. Datuk Harimau akan menangkap murid yang Kemahiran Sosial
dia inginkan setelah beberapa kali ditanya
tentang waktu. PMK
Pemikiran Kritis
Komunikasi
Kolaboratif
Pemikiran Kreatif

EMK
Nilai & Sikap
Bekerjasama
Mendengar Arahan
KB
Melihat pola
Membuat perkaitan

Kreativiti & Inovasi


Membuat perwakilan

Langkah 3 Lembaran Kerja Fasa Perkembangan


1. Murid diminta untuk menyelesaikan lembaran (a) Penambahbaikan
(10 minit) Rujuk Lampiran
kerja yang diberi (b) Menilai

Rujuk buku Aktiviti 2. Murid membuat latihan pada buku aktiviti


berkaitan tajuk masa dan waktu KI
3. Murid yang mengalami masalah diminta untuk Kemahiran Komunikasi
mengangkat tangan untuk bimbingan secara Kemahiran Sosial
personal
PMK
Pemikiran Kritis
Komunikasi
Pemikiran Kreatif

EMK
Nilai & Sikap
Bekerjasama
Mendengar Arahan

KB
Melihat pola
Membuat perkaitan

Kreativiti & Inovasi


Membuat perwakilan

Penutup Rumusan Isi Pelajaran Fasa Tindakan


 Guru meminta murid mengaitkan (a) Pelaksanaan
( 5 minit )
waktu dalam kehidupan seharian 1. Murid diransang untuk mengaitkan tajuk (b) Amalan Berterusan
 Contoh : pelajaran dengan kehidupan seharian
a) Waktu rehat murid 2. Murid membuat thumbs up jika mereka faham KI
b) Waktu datang sekolah pengajaran dan pembelajaran pada hari Kemahiran Komunikasi
c) Waktu balik sekolah tersebut
PMK
Pemikiran Kritis
Komunikasi
Pemikiran Kreatif

EMK
Nilai & Sikap
Mendengar Arahan
Berkeyakinan

KB
Membanding beza
Membuat perkaitan

Ulasan Guru Pembimbing : ________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________

Ulasan Pensyarah Penyelia : ________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________
