Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BIMBINGAN KELAS

Tarikh : 31.3.22
Masa : 11.45am-12.45 pm (60 minit)
Mata Pelajaran : Bimbingan kelas
Tajuk : Kemahiran Mendengar-Telinga Gajah .
Tahun : 1E
Bilangan Murid : 22
Pengetahuan Sedia Ada : Murid mengetahui melukis bulatan, segi tiga dan
segi empat
Penyerapan Nilai : Berdikari, Menumpukan perhatian.
Kemahiran Berfikir : Mengingat, Memahami, Menganalisis, Mencipta

Objektif : Pada akhir sesi murid dapat :

1. Membuat pergerakan mengikut arahan yang diberikan.


2. Menyatakan kepentingan mendengar dalam proses pembelajaran.

Langkah/
Isi Pelajaran Aktiviti Catatan
Masa
Set Induksi 1. Guru Bimbingan dan GBK memberi arahan mudah supaya Kemahiran
(5 minit) Kaunseling memberi arahan murid mudah memahami. Berfikir:
yang mudah. Mengingat,
Arahan Mudah:
Memahami
1. Angkat tangan kanan
2. Angkat tangan kiri
3. Hentak kaki kanan
4. Hentak kaki kiri

Langkah 1 1. Guru Bimbingan dan 1. Guru memberi arahan yang jelas


(20 minit) Kaunseling mengedarkan dan lantang kepada murid. Kemahiran
kertas A4 kepada setiap Berfikir:
murid. 2. Guru memberi arahan seperti: Mengingat,
2. Guru memberi arahan a) Lukis bulatan besar di bahagian Memahami
kepada murid untuk melukis atas kertas.
bentuk. b) Dalam bulatan besar, lukis 2
bulatan kecil di kiri dan kanan.
3. Guru memastikan murid c) Di bawah bulatan besar, lukis 1 segi
berbuat demikian. empat tepat secara menegak.
d) Di kiri kanan segi empat lukis 2 segi
tiga.
e) Di bawah segi empat tadi, lukis 2
segi empat tepat secara menegak.
(Lampiran A)

Langkah 2 1. Guru Bimbingan dan Murid berdiri di tempat duduk masing- Kemahiran
(15 minit) Kaunseling memilih beberapa masing untuk mempamerkan hasil berfikir:
murid secara rawak untuk kerja mereka. Menganalisis
mempamerkan hasil kerja
mereka.

2. Murid diminta memberi


pendapat tentang hasil kerja
rakan.

Langkah 3
(15 minit) 1. Guru Bimbingan dan Murid membincangkan kepentingan Kemahiran
Kaunseling meminta murid mendengar dalam proses berfikir:
berfikir kepentingan pembelajaran. Menganalisis
mendengar dalam proses
pembelajaran.

2. Guru Bimbingan dan


Kaunseling menjelaskan
kepentingan mendengar
dalam proses pembelajaran.
Penutup 1. Guru membuat rumusan. Guru memilih beberapa murid untuk Kemahiran
(5 minit) 2. Murid berkongsi tentang berkongsi apa yang dapat melalui berfikir:
apa yang belajar. aktiviti ini. Menganalisis

Penyerapan
Nilai:
Berdikari,
Menumpukan
perhatian

Refleksi :

Catatan Pensyarah / Guru Pembimbing :
