Anda di halaman 1dari 5

RPH PENDIDIKAN JASMANI KESIHATAN KPLI-SR SAINS AMBILAN JANUARI 2008.

Tarikh Masa Tahun Bilangan murid Tunjang Pembelajaran Tajuk Sub Tajuk

: 30.10.2008 (Khamis) : 10.20-10.50 pagi (60 minit) : 1 : 18 orang : 1. Kesihatan diri dan keluarga : 1. Kesihatan diri : b) Kebersihan diri
i.

Kebersihan mulut (penjagaan gigi)

Objektif Pengajaran dan Pembelajaran: Pada akhir sesi P&P ini, murid dapat: Kognitif : 1. Menyatakan dengan betul sekurang-kurangnya dua cara penjagaan gigi semasa perbincangan 2. Menyatakan dengan betul sekurang-kurangnya tiga jenis makanan yang membahayakan kesihatan gigi semasa sesi soal jawab Afektif : 1. Menunjukkan sikap bekerjasama dan bertanggungjawab dalam sesi perbincangan semasa aktiviti 2. Memperlihatkan keyakinan diri dengan memberikan jawapan yang betul semasa cikgu mengajukan soalan ketika sesi perbincangan Psikomotor: 1. Menunjukkan cara memberus gigi yang betul selepas sesi demonstrasi oleh guru Pengalaman sedia ada : Murid pernah melihat ibu bapa memberus gigi Alat bantu mengajar : poster gigi, ubat gigi, gambar Penerapan nilai : kebersihan diri, menyayangi diri, bertanggungjawab 2. Belajar cara belajar (BCB) 3. Pembelajaran secara konstruktivisme Pengintegrasian KKE : Keyakinan diri, keyakinan kendiri, komunikasi, empati, kesejahteraan. MOHAMMAD ZULFADLI BIN SEDDEK (KPLI-SR SAINS) 1 Strategi utama : 1. Teori kecerdasan pelbagai; Kecerdasan Interpersonal dan Kecerdasan Verbal Linguistik berkumpulan

RPH PENDIDIKAN JASMANI KESIHATAN KPLI-SR SAINS AMBILAN JANUARI 2008.

Fasa (Masa)
Set Induksi ( 3 minit )

Strategi Pembelajaran/aktiviti
1. Teori Kecerdasan Pelbagai - Kecerdasan Muzik

Isi Pelajaran
Bangun pagi, bangun pagi dan gosok gigi, Bangun pagi, bangun pagi semua suka hati.

Catatan & BSPP


BSPP: -Lirik lagu

2. Memperkenalkan tajuk: kebersihan diri kebersihan mulut Gosok gigi, gosok gigi, kanan dan kiri, Gosok gigi, gosok gigi kita suka hati. Cikgu memulakan pelajaran dengan menyanyikan lagu sambil menunjukkan aksi untuk lagu Bangun Pagi, Gosok Gigi. Cikgu membawa pemikiran pelajar kepada kebersihan gigi. Langkah 1 ( 10 minit ) Teori kecerdasan pelbagai : Kecerdasan Verbal Makanan yang merosakkan gigi Linguistik. Gula-gula - Guru membincangkan bersama pelajar akan struktur Coklat gigi. Aiskrim Kek KBKK Menyenaraikan Makanan yang menyihatkan gigi - Makanan yang membahayakan kesihatan gigi dan Susu mulut. Telur - Makanan yang sihat untuk gigi. Kacang Buah Sayur Teori kecerdasan pelbagai : Kecerdasan interpersonal Cara-cara penjagaan gigi: KBKK - menjana idea (cara-cara penjagaan gigi) 1. Berus gigi setiap hari selepas makan, bangun pagi dan sebelum tidur 2. Tidak mengambil makanan bergula/manis secara berlebihan 3. Berjumpa doktor gigi untuk pemeriksaan gigi setiap enam bulan sekali 4. Kumur mulut selepas makan BSPP: Poster gigi Nilai: -Kebersihan diri, menyayangi diri KKE: -Keyakinan diri

Langkah 2 ( 10 minit )

KKE: -Keyakinan diri, komunikasi, empati, kesejahteraan, mempunyai jati diri. Nilai -bekerjasama 2

Aktiviti: 1. Pelajar dikehendaki untuk memberikan cara-cara penjagaan gigi yang betul MOHAMMAD ZULFADLI BIN SEDDEK (KPLI-SR SAINS)

RPH PENDIDIKAN JASMANI KESIHATAN KPLI-SR SAINS AMBILAN JANUARI 2008.

Langkah 3 ( 5 minit )

Teori Kecerdasan Pelbagai : (kinestetik)

Cara memberus gigi yang betul:

KKE -keyakinan diri.

1. Setelah selesai, mereka kena menunjuk cara untuk 1. Gunakan berus gigi dan ubat gigi yang sesuai cara yang dinyatakan 2. Letakkan ubat gigi pada berus gigi sedikit sahaja (sebesar kacang pea). 2. Guru memberi bimbingan sewajarnya 3. Berus gigi atas pada bahagian luar dan dalam (depan, kiri dan kanan). 4. Berus gigi bawah pada bahagian luar dan dalam (depan, kiri dan kanan). 5. Akhir sekali, berus lidah menggunakan berus gigi yang tidak ada ubat gigi. Penutup ( 2 minit ) Pengukuhan kognitif - Rumusan isi pelajaran kebersihan diri 1. Pengukuhan: BSPP: Makanan yang merosakkan gigi dan baik untuk Gambar gigi Pengukuhan sosial KBKK Cara-cara menjaga gigi - Teguran kesimpulan: kita perlu jauhkan diri daripada -Menjana idea. makanan yang merosakkan gigi. 2. Kesimpulan: Murid tahu akan betapa pentingnya menjaga gigi Rumusan / Kesimpulan Perbincangan kelas dan menunjukkan gambar berkaitan gigi.

MOHAMMAD ZULFADLI BIN SEDDEK (KPLI-SR SAINS)

RPH PENDIDIKAN JASMANI KESIHATAN KPLI-SR SAINS AMBILAN JANUARI 2008.

CATATAN REFLEKSI Mesti ditulis tangan dan disediakan sebaik sahaja tamat sesi Pengajaran dan Pembelajaran 1. KEKUATAN :

2. KELEMAHAN :

3. CADANGAN MENGATASI / MEMPERBAIKI :

MOHAMMAD ZULFADLI BIN SEDDEK (KPLI-SR SAINS)

RPH PENDIDIKAN JASMANI KESIHATAN KPLI-SR SAINS AMBILAN JANUARI 2008.

4. KOMEN GURU PEMBIMBING / PENSYARAH

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH Disemak oleh Guru/ Pensyarah Pembimbing: Catatan: _______________________________________________ _______________________________________________ ________________________________________ Disahkan oleh Guru Besar: Catatan: _______________________________________________ _______________________________________________ ________________________________________

Tandatangan: . Nama: Tarikh:

Tandatangan: . Nama: Tarikh:

MOHAMMAD ZULFADLI BIN SEDDEK (KPLI-SR SAINS)
