Anda di halaman 1dari 13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS TAHUN 2

TARIKH 8/7/2019 HARI ISNIN MASA 8.10 – 9.10 PAGI

TEMA TEMA 5 TAJUK CIPTA HIASAN


STANDARD
4.3
KANDUNGAN
STANDARD
4.3.3 (ii)
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARAN 1) Mencipta 1 jambang bunga menggunakan kertas.
1) Murid diperkenalkan dengan lagu Pak Ketipak Ketipung.
Set Induksi
2) Murid membaca lirik lagu dalam buku teks.
AKTIVITI 1) Murid menyanyi lagu menyesuaikan dengan muzik lagu.
Langkah 1
PENGAJARAN & 2) Murid mempersembahkan lagu.
PEMBELAJARAN 1) Murid membaca lirik lagu dalam buku aktiviti.
Langkah 2
(PdP) 2) Murid menyanyi lagu.
Penutup 1) Murid merumuskan pembelajaran hari ini.
Penilaian 1)Murid mencipta jambang bunga.

BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI  Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS TAHUN 2

TARIKH 9/7/2019 HARI SELASA MASA 9.10 – 10.10 PAGI

TEMA TEMA 5 TAJUK BEG PINTAR


STANDARD
4.3
KANDUNGAN
STANDARD
4.3.3 (ii)
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARAN 1) Menggunakan 3 kata seru dengan betul untuk melengkapkan ayat.
1) Murid diperkenalkan dengan lkata seru.
Set Induksi
2) Murid membuat aksi dan meneka kata seru.
AKTIVITI 1) Murid memahami dan mengenal kata seru.
Langkah 1
PENGAJARAN & 2) Murid melengkapkan ayat dengan kata seru.
PEMBELAJARAN 1) Murid membina ayat menggunakan kata seru dengan adanya bimbingan guru..
Langkah 2
(PdP) 2) Murid membaca ayat yang dibina.
Penutup 1) Murid merumuskan pembelajaran hari ini.
Penilaian 1)Murid membuat latihan pengukuhan dalam buku aktiviti.

BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI  Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS TAHUN 2


TARIKH 10/7/2019 HARI RABU MASA 8.40 – 9.40 PAGI

TEMA TEMA 5 TAJUK BEG PINTAR


STANDARD
4.3
KANDUNGAN
STANDARD
4.3.3 (ii)
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARAN 2) Menggunakan 3 kata seru dengan betul untuk melengkapkan ayat.
1) Murid diperkenalkan dengan lkata seru.
Set Induksi
2) Murid membuat aksi dan meneka kata seru.
AKTIVITI 1) Murid memahami dan mengenal kata seru.
Langkah 1
PENGAJARAN & 2) Murid melengkapkan ayat dengan kata seru.
PEMBELAJARAN 1) Murid membina ayat menggunakan kata seru dengan adanya bimbingan guru..
Langkah 2
(PdP) 2) Murid membaca ayat yang dibina.
Penutup 1) Murid merumuskan pembelajaran hari ini.
Penilaian 1)Murid membuat latihan pengukuhan dalam buku aktiviti.

BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI  Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS TAHUN 2

TARIKH 11/7/2019 HARI KHAMIS MASA 9.10 – 10.10 PAGI


TEMA TEMA 5 TAJUK BEG PINTAR
STANDARD
5.2
KANDUNGAN
STANDARD
5.2.3
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARAN 3) Menggunakan 3 kata ganda penuh dengan betul untuk melengkapkan ayat.
1) Murid diperkenalkan dengan kata ganda penuh.
Set Induksi
2) Murid membuat aksi dan meneka kata ganda penuh.
AKTIVITI 1) Murid memahami dan mengenal kata ganda penuh.
Langkah 1
PENGAJARAN & 2) Murid melengkapkan ayat dengan kata ganda penuh.
PEMBELAJARAN 1) Murid membina ayat menggunakan kata ganda penuh dengan adanya bimbingan guru.
Langkah 2
(PdP) 2) Murid membaca ayat yang dibina.
Penutup 1) Murid merumuskan pembelajaran hari ini.
Penilaian 1)Murid membuat latihan pengukuhan dalam buku aktiviti.

BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI  Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS TAHUN 2

TARIKH 12/7/2019 HARI JUMAAT MASA 8.10 – 9.10 PAGI

TEMA TEMA 5 TAJUK BEG PINTAR


STANDARD
5.2
KANDUNGAN
STANDARD 5.2.3
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARAN 4) Menggunakan 3 kata ganda penuh dengan betul untuk melengkapkan ayat.
1) Murid diperkenalkan dengan kata ganda penuh.
Set Induksi
2) Murid membuat aksi dan meneka kata ganda penuh.
AKTIVITI 1) Murid memahami dan mengenal kata ganda penuh.
PENGAJARAN & Langkah 1
2) Murid melengkapkan ayat dengan kata ganda penuh.
PEMBELAJARAN Langkah 2 1) Murid ditaksir menggunakan Instrumen PBD. (Latihan Buku Teks)
(PdP)
Penutup 1) Murid merumuskan pembelajaran hari ini.
Penilaian 1)Murid membuat latihan pengukuhan dalam buku aktiviti.

BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI  Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS TAHUN 2

TARIKH 15/7/2019 HARI ISNIN MASA 8.10 – 9.10 PAGI

TEMA TEMA 5 TAJUK BEG PINTAR


STANDARD
5.2
KANDUNGAN
STANDARD
5.2.3
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARAN
5) Menggunakan 3 kata ganda penuh dengan betul untuk melengkapkan ayat.
1) Murid diperkenalkan dengan kata ganda penuh.
Set Induksi
2) Murid membuat aksi dan meneka kata ganda penuh.
AKTIVITI 1) Murid memahami dan mengenal kata ganda penuh.
PENGAJARAN & Langkah 1
2) Murid melengkapkan ayat dengan kata ganda penuh.
PEMBELAJARAN Langkah 2 1) Murid ditaksir menggunakan Instrumen PBD. (Latihan Buku Teks)
(PdP)
Penutup 1) Murid merumuskan pembelajaran hari ini.
Penilaian 1)Murid membuat latihan pengukuhan dalam buku aktiviti.

BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI  Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS TAHUN 2

TARIKH 16/7/2019 HARI SELASA MASA 9.10 – 10.10 PAGI

TEMA TEMA 6 TAJUK SAMBUT PERAYAAN


STANDARD
1.1
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.2 (II)
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARAN 1) Memberi respon terhadap 3 ayat suruhan secara lisan.
AKTIVITI Set Induksi 1) Murid diperkenalkan dengankata suruhan.
2) Murid membaca perbualan dalam buku teks.
1) Murid dibimbing untuk memberti respon terhadap ayat suruhan.
Langkah 1
PENGAJARAN & 2) Murid diberi situasi yang berlainan.
PEMBELAJARAN 1) Murid dibimbing untuk melakonkan situasi.
Langkah 2
(PdP) 2) Murid dibimbing untuk bertutur dengan sopan.
Penutup 1) Murid merumuskan pembelajaran hari ini.
Penilaian 1)Murid membuat latihan pengukuhan dalam buku aktiviti.

BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI  Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS TAHUN 2

TARIKH 17/7/2019 HARI RABU MASA 9.10 – 10.10 PAGI

TEMA TEMA 6 TAJUK SAMBUT PERAYAAN


STANDARD
1.1
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.2 (II)
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARAN 2) Memberi respon terhadap 3 ayat suruhan secara lisan.
AKTIVITI 1) Murid diperkenalkan dengankata suruhan.
Set Induksi
PENGAJARAN & 2) Murid membaca perbualan dalam buku teks.
PEMBELAJARAN Langkah 1 1) Murid dibimbing untuk memberti respon terhadap ayat suruhan.
2) Murid diberi situasi yang berlainan.
1) Murid dibimbing untuk melakonkan situasi.
Langkah 2
2) Murid dibimbing untuk bertutur dengan sopan.
(PdP)
Penutup 1) Murid merumuskan pembelajaran hari ini.
Penilaian 1)Murid membuat latihan pengukuhan dalam buku aktiviti.

BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI  Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS TAHUN 2

TARIKH 18/7/2019 HARI KHAMIS MASA 9.10 – 10.10 PAGI

TEMA TEMA 6 TAJUK SAMBUT PERAYAAN


STANDARD
1.1
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.2 (II)
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARAN 3) Memberi respon terhadap 3 ayat suruhan secara lisan.
1) Murid diperkenalkan dengankata suruhan.
AKTIVITI Set Induksi
2) Murid membaca perbualan dalam buku teks.
PENGAJARAN &
1) Murid dibimbing untuk memberti respon terhadap ayat suruhan.
PEMBELAJARAN Langkah 1
2) Murid diberi situasi yang berlainan.
(PdP)
Langkah 2 1) Murid dibimbing untuk melakonkan situasi.
2) Murid dibimbing untuk bertutur dengan sopan.
Penutup 1) Murid merumuskan pembelajaran hari ini.
Penilaian 1)Murid membuat latihan pengukuhan dalam buku aktiviti.

BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI  Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS TAHUN 2

TARIKH 19/7/2019 HARI JUMAAT MASA 8.10 – 9.10 PAGI

TEMA TEMA 6 TAJUK SAMBUT PERAYAAN


STANDARD
1.1
KANDUNGAN
STANDARD
1.1.2 (II)
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARAN 4) Memberi respon terhadap 3 ayat suruhan secara lisan.
1) Murid diperkenalkan dengankata suruhan.
Set Induksi
2) Murid membaca perbualan dalam buku teks.
AKTIVITI 1) Murid dibimbing untuk memberti respon terhadap ayat suruhan.
PENGAJARAN & Langkah 1
2) Murid diberi situasi yang berlainan.
PEMBELAJARAN
1) Murid dibimbing untuk melakonkan situasi.
(PdP) Langkah 2
2) Murid dibimbing untuk bertutur dengan sopan.
Penutup 1) Murid merumuskan pembelajaran hari ini.
Penilaian 1)Murid membuat latihan pengukuhan dalam buku aktiviti.

BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen


BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI  Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS TAHUN 2

TARIKH 22/7/2019 HARI ISNIN MASA 8.10 – 9.10 PAGI

TEMA TEMA 6 TAJUK SAMBUT PERAYAAN


STANDARD
2.3
KANDUNGAN
STANDARD
2.3.2
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARAN 1) Melafazkan sekurang-kurangnya 1 rangkap pantun dengan sebutan dan intonasi yang betul.
1) Murid membaca petikan dalam buku teks selama 10 minit.
Set Induksi
2) Murid membuat latihan ejaan.
AKTIVITI 1) Murid dibimbing untuk membaca lirik pantun.
Langkah 1
PENGAJARAN & 2) Murid diperkenalkan dengan intonasi pantun.
PEMBELAJARAN 1) Murid dibimbing untuk melafazkan pantun.
Langkah 2
(PdP) 2) Murid dibimbing untuk menyenaraikan nilai daripada pantun.
Penutup 1) Murid merumuskan pembelajaran hari ini.
Penilaian 1)Murid membuat latihan pengukuhan dalam buku aktiviti.
BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI  Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS TAHUN 2

TARIKH 23/7/2019 HARI SELASA MASA 9.10 – 10.10 PAGI

TEMA TEMA 6 TAJUK SAMBUT PERAYAAN


STANDARD
3.2
KANDUNGAN
STANDARD
3.2.3
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARAN 1) Menulis sekurang-kurangnya 3 maklumat daripada petikan yang diberi.
1) Murid membaca petikan dalam buku teks selama 10 minit.
Set Induksi
2) Murid membuat latihan ejaan.
AKTIVITI 1) Murid dibimbing untuk membaca petikan.
Langkah 1
PENGAJARAN & 2) Murid dibimbing untuk menyusun semula ayat supaya menjadi ayat yang lengkap.
PEMBELAJARAN 1) Murid dibimbing untuk menulis semula petikan.
Langkah 2
(PdP) 2) Murid dibimbing untuk menyenaraikan 3 maklumat daripada petikan.
Penutup 1) Murid merumuskan pembelajaran hari ini.
Penilaian 1)Murid membuat latihan pengukuhan dalam buku aktiviti.
BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI  Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU KELAS TAHUN 2

TARIKH 24/7/2019 HARI RABU MASA 8.40 – 9.40 PAGI

TEMA TEMA 6 TAJUK SAMBUT PERAYAAN


STANDARD
3.2
KANDUNGAN
STANDARD
3.2.3
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARAN 2) Menulis sekurang-kurangnya 3 maklumat daripada petikan yang diberi.
1) Murid membaca petikan dalam buku teks selama 10 minit.
Set Induksi
2) Murid membuat latihan ejaan.
AKTIVITI 1) Murid dibimbing untuk membaca petikan.
Langkah 1
PENGAJARAN & 2) Murid dibimbing untuk menyusun semula ayat supaya menjadi ayat yang lengkap.
PEMBELAJARAN 1) Murid dibimbing untuk menulis semula petikan.
Langkah 2
(PdP) 2) Murid dibimbing untuk menyenaraikan 3 maklumat daripada petikan.
Penutup 1) Murid merumuskan pembelajaran hari ini.
Penilaian 1)Murid membuat latihan pengukuhan dalam buku aktiviti.
BAHAN BANTU  Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen
BELAJAR (BBB)  Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : ______________________

KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis


PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang

ELEMEN MERENTASI  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
KURIKULUM (EMK)
 Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni

 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan


KEMAHIRAN BERFIKIR
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
 Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai

PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan


PENGAJARAN &
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN

 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
 Mesyuarat / Kursus
 Cuti Rehat / Cuti Sakit
REFLEKSI  Program Sekolah
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan  Cuti Bencana / Cuti Khas
kerana ….  Mengiringi Murid Keluar
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 Aktiviti Luar
Aktiviti PdP dibawa ke _____________________________________________________
