Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

MINGGU 5

Tema: PENDIDIKAN Kelas: 3 Safir Tarikh: 15 September 2020


Mata pelajaran: KESIHATAN Masa: 0715-0745 Hari: SELASA
Pendidikan REPRODUKTIF DAN
Jasmani SOSIAL
Pendidikan (PEERS)
Kesihatan Topik:
4.0 KEKELUARGAAN

Standard Kandungan: Standard Pembelajaran:


4.1 Peranan diri sendiri dan ahli keluarga serta kepentingan institusi KA
kekeluargaan dalam aspek kesihatan keluarga 4.1.3 Menjana idea kesan tidak menjaga batas sentuhan dalam perhubungan kekeluargaan.
Kepentingan menghargai:
 Perhubungan kekeluargaan yang sihat dan selamat
Nilai Moral: Keberanian Hubungan rentasan Kurikulum (EMK): Bahasa
KBAT: Menilai Ilmu: DSV
Strategi : Inquiri penemuan Kemahiran Berfikir: Menilai

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:


Pada akhir pembelajaran murid dapat: 1. Menyenaraikan 3 kesan dengan betul
1. Menyatakan kesan tidak menjaga batas sentuhan dalam perhubungan 2. Menyenaraikan 4 kesan dengan betul
kekeluargaan 3. Menyenaraikan 5 kesan dengan betul

Bahan bantu belajar:


Skital dan bola baling
Rangka Pengajaran 4K1N ( Komunikasi, Kolaboratif, Kreativiti, Pemikiran Kritis & Nilai) Catatan

AKtiviti Permulaan 1. Guru tanya siapa yang pernah dipeluk oleh tunggalnya Komunikasi
masa mereka kecil. Sekarang masih sesuai tak? Kenapa? Ingat Kembali
2. Senaraikan beberapa contoh batas sentuhan dalam
hubungan keluarga
Aktiviti Utama: 3. Apakah pulanya kesan tak menjaga batas sentuhan dalam Pemikiran Kritis
 hubungan kekeluargaan?
4. Guru bincangkan kesan tidak menjaga batas sentuhan Komunikasi
dalam keluarga. Rogol. Pencabulan, sumbang mahram dan Kolaborasi
penderaan seksual.
5. Guru tanya jika mereka mahu perkara tersebut berlaku
dengan mereka? Kreativiti
6. Guru memberitahu, dunia sekarang banyak yang pelik-
pelik. Kita tak tahu apa yang ada dalam fikiran orang. Jadi Pemikiran Kritis
kita harus mengelak bahaya dengan menjaga batas kita.
Jika kita mendapat tahu atau perkara tersebut berlaku, apa
yang patutu kita buat?
7. Kita juga harus berani membuat perkara yang betul
sekiranya kita menjumpai perkara-perkara yang tidak
diingini tersebut berlaku. Nilai : Keberanian

Aktiviti penutup: 8. Guru mengingatkan murid agar sentiasa menjaga batas Pentaksiran:
sentuhan dalam pergaulan setiap hari Pemerhatian
Aktiviti Berstruktur: 1.

1
Kerja Susulan Murid Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:

Refleksi

Tindak Susul Guru
