Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Mata Pelajaran: Tema : Kebersihan dan Kesihatan Kelas : 2 Tabah Tarikh : 8 Ogos 2022
Bahasa Melayu Topik : Langkah yang Sihat Masa : 8.10 – 9.40 Hari : Isnin
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran:
1.1 Mendengar dan memberi 1.1.3 Mendengar,dan memberikan respons dengan membuat tafsiran
respons. terhadap:
ii. pesanan
Nilai Murni : Hubungan Rentas Kurikulum/EMK: Alat /Bahan Bantu mengajar:
Amanah Pendidikan Kesihatan / kreativiti Teks dialog/kad pesanan
KBAT: Gaya Pembelajaran: Pentaksiran:
Menaakul V= Pemerhatian/lisan
A= Menyampaikan pesanan
K= Tugasan kumpulan
ASPIRASI MURID
Pengetahuan Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
√ Berfikir √ memimpin √ Dwibahasa kerohania √ Nasional √
n
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pembelajaran murid dapat memberi respons - simulasi dialog menyampaikan pesanan
terhadap dua pesanan dan dapat menyampaikan - menulis respons terhadap dua pesanan
pesanan dengan betul.
AKTIVITI
1. Murid bersoal jawab dengan guru pengenalan tajuk dan objektif pembelajaran.
2. Murid bersoal jawab dengan murid tentang pesanan yang selalu ibu bapa beri.
3. Murid menyampaikan pesanan (permainan kumpulan). Murid beratur dan menyampaikan pesanan secara
berbisik kepada rakannya dan rakannya akan membisikkan pesanan yang didengar kepada rakan di hadapan
sehingga ke peserta terakhir. Peserta terakhir akan menulis pesanan yang disampaikan.
4. Murid simulasi dialog untuk menyampaikan pesanan yang terdapat dalam buku teks.(Buku Teks Jilid ms.55)
5. Murid dengar dan menulis respons. (Buku Aktiviti Jilid ms.65)
6. Murid membuat rumusan dan kesimpulan berdasarkan aktiviti yang dijalankan.
Refleksi :
Pengajaran hari ini berjaya / tidak mencapai objektif kerana sebilangan besar murid dapat/tidak dapat
menguasai kemahiran yang dipelajari.Terdapat _____orang murid tidak menguasai dan akan diberi bimbingan.
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan

Rubrik Pentaksiran
Tahap
Penguasaa Tafsiran Kemahiran Prestasi Murid
n
1 Boleh menyebut satu frasa dengan betul. sangat terhad
2 Boleh menyebut dua frasa dengan betul. terhad
3 Boleh menyebut dua ayat tunggal dengan betul. memuaskan
4 Boleh menyebut dua ayat majmuk dengan betul. baik
5 Boleh menyebut tiga ayat dengan betul dan tepat. sangat baik
6 Boleh menyebut tiga ayat majmuk atau lebih dengan betul cemerlang
serta menjadi model teladan.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN REKA BENTUK & TEKNOLOGI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 4
Minggu 18 Tarikh 8/8/2022 Hari Isnin
Kelas 4 Sabar Masa 10.40 – 1.40 Kehadiran
Unit 2. Pengenalan Kepada Reka Bentuk
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
2.2 Reka Bentuk Produk Bertema 2.2.8 Membuat persembahan reka bentuk produk bertema
yang telah dihasilkan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan (Penilaian)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat; Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Membuat persembahan reka bentuk produk bertema 1. Menghasilkan reka bentuk produk bertema mengikut
yang telah dihasilkan. lakaran yang dibuat dan membuat persembahan secara
kreatif.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Aktiviti Pemulaan Aktiviti Utama Aktiviti Penutup
Membentangkan Produk (Buku Teks: 3. Murid membuat pembentangan 6. Murid menjalankan aktiviti kuiz
36) produk yang telah dihasilkan. mudah (Uji Minda – Buku teks: 37)
1. Murid bersoal jawab berdasarkan 4. Murid bersoal jawab untuk 7. Murid mendengar guru membuat
tajuk dengan bimbingan guru. mewujudkan komunikasi dua hala. kesimpulan tentang isi pelajaran.
2. Murid mendengar penerangan guru 5. Murid melengkapkan latihan yang
tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi oleh guru.
dengan tajuk pelajaran.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks Buku kerja Choose an item.

PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Pemikir Kemahiran Berfikir / KBAT Mengaplikasi
Strategi Pengajaran dan Aktiviti Pembelajaran
Pembelajaran Masteri Role Play
Pembelajaran Abad Ke-21
Elemen Merentas Kurikulum
Kreativiti dan Inovasi
(EMK)

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja

REFLEKSI / IMPAK / CATATAN


Bilangan murid yang mencapai kemahiran yang ditetapkan Tindakan Susulan
adalah: _____
Bilangan Murid Pemulihan
Murid yang tidak mencapai kemahiran yang telah ditetapkan Bilangan Murid Pengukuhan
akan diberi bimbingan tambahan / pengayaan / pengukuhan
oleh guru. Bilangan Murid Pengayaan
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
Choose an item. Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana Choose an item.
