Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN MUZIK SK TAHUN 5
TARIKH 19/4/2022 MASA 7.50-8.20
MINGGU 5
HARI Selasa KELAS 5 Pintar
TEMA Santun di Jalan Raya
TAJUK Santun di Jalan Raya
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Notasi Muzik
2.1 Nyanyian
2.3 Bergerak Mengikut Muzik
STANDARD 1.1.2(i) Membaca, menulis dan memahami terminologi serta simbol
PEMBELAJARAN
muzik iaitu piano
1.1.2(ii) Membaca, menulis dan memahami terminologi serta simbol
muzik iaitu forte
2.1.4 Mengaplikasikan dinamik kuat (f) dan lembut (p) dalam nyanyian
2.3.1(i-ii) Merancang dan melakukan pergerakan mengikut muzik yang
didengar berdasarkan meter dan tempo
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Membaca, menulis dan memahami terminologi 1. Membaca, menulis dan memahami terminologi
serta simbol muzik iaitu piano dan forte. serta simbol muzik iaitu piano dan forte.
2. Mengaplikasikan dinamik kuat (f) dan lembut 2. Mengaplikasikan dinamik kuat (f) dan lembut
(p) dalam nyanyian (p) dalam nyanyian
3. Merancang dan melakukan pergerakan 3. Merancang dan melakukan pergerakan
mengikut muzik yang didengar berdasarkan mengikut muzik yang didengar berdasarkan
meter dan tempo meter dan tempo
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid mendengar penerangan guru tentang santun di jalan raya.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid diberi lembaran kerja lirik lagu. (Ada di 5. Murid diberi penerangan mengenai kesesuaian
BBM) kedudukan simbol dinamik.
2. Murid menjalankan aktiviti dengan bimbingan 6. Murid menjalankan permainan meter 2/4 dan
guru. ¾.
3. Murid menulis dinamik kuat dan dinamik 7. Murid menjalankan pergerakan mengikut
lembut pada lirik lagu. video. (Ada di BBM)
4. Murid menganalisis kedudukan p dan f yang 8. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan
telah diletakkan dan menyayikan lagu tersebut murid untuk mengukuhkan pemahaman.
mengikut dinamik yang betul.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang santun di jalan raya dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 013-015 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Kerja Berkumpulan PAK-21 Gallery Walk (Jalan
Galeri)
KBAT Mencipta KB -
Mengaplikasi
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Bahasa EMK : NILAI Keusahawanan
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN MUZIK SK TAHUN 5
TARIKH 21/4/2022 MASA 8.20-8.50
MINGGU 5
HARI Khamis KELAS 5 Cerdik
TEMA Santun di Jalan Raya
TAJUK Santun di Jalan Raya
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Notasi Muzik
2.1 Nyanyian
2.3 Bergerak Mengikut Muzik
STANDARD 1.1.2(i) Membaca, menulis dan memahami terminologi serta simbol
PEMBELAJARAN
muzik iaitu piano
1.1.2(ii) Membaca, menulis dan memahami terminologi serta simbol
muzik iaitu forte
2.1.4 Mengaplikasikan dinamik kuat (f) dan lembut (p) dalam nyanyian
2.3.1(i-ii) Merancang dan melakukan pergerakan mengikut muzik yang
didengar berdasarkan meter dan tempo
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
4. Membaca, menulis dan memahami terminologi 4. Membaca, menulis dan memahami terminologi
serta simbol muzik iaitu piano dan forte. serta simbol muzik iaitu piano dan forte.
5. Mengaplikasikan dinamik kuat (f) dan lembut 5. Mengaplikasikan dinamik kuat (f) dan lembut
(p) dalam nyanyian (p) dalam nyanyian
6. Merancang dan melakukan pergerakan 6. Merancang dan melakukan pergerakan
mengikut muzik yang didengar berdasarkan mengikut muzik yang didengar berdasarkan
meter dan tempo meter dan tempo
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid mendengar penerangan guru tentang santun di jalan raya.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
9. Murid diberi lembaran kerja lirik lagu. (Ada di 13. Murid diberi penerangan mengenai kesesuaian
BBM) kedudukan simbol dinamik.
10. Murid menjalankan aktiviti dengan bimbingan 14. Murid menjalankan permainan meter 2/4 dan
guru. ¾.
11. Murid menulis dinamik kuat dan dinamik 15. Murid menjalankan pergerakan mengikut
lembut pada lirik lagu. video. (Ada di BBM)
12. Murid menganalisis kedudukan p dan f yang 16. Sesi perbincangan dijalankan antara guru dan
telah diletakkan dan menyayikan lagu tersebut murid untuk mengukuhkan pemahaman.
mengikut dinamik yang betul.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
2. Murid merumuskan isi pelajaran tentang santun di jalan raya dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 013-015 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Kerja Berkumpulan PAK-21 Gallery Walk (Jalan
Galeri)
KBAT Mencipta KB -
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mengaplikasi
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Bahasa EMK : NILAI Keusahawanan
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
