RPP 3.2-4.2 Pangkur
RPP 3.2-4.2 Pangkur
C. Tujuan Pembelajaran
Pertemuan 1
Setelah mengikuti kegiatan pembelajaran diharapkan peserta didik dapat :
1. Berdoa kepada Tuhan maha Esa sebelum peserta didik melaksanakan pembelajaran materi teks piwulang
serat Wulangreh Pupuh Pangkur.
2. Menggunakan bahasa Jawa di kelas saat pelajaran bahasa Jawa dengan baik.
3. Mengartikan kata-kata yang dianggap sulit yang terdapat dalam teks piwulang serat Wulangreh Pupuh
Pangkur.(pada 1)
4. Mengajukan dan menjawab pertanyaan tentang isi teks piwulang serat Wulangreh Pupuh Pangkur .(pada 1)
5. Menuliskan pokok-pokok isi teks piwulang serat Wulangreh Pupuh Pangkur (pada 1)
6. Menyampaikan pokok-pokok isi teks Piwulang Serat Wulangreh Pupuh Pangkur (pada 1)
7. Membuat paraphrase teks Piwulang Serat Wulangreh Pupuh Pangkur (pada 1)
8. Menanggapi isi teks Piwulang Serat Wulangreh Pupuh Pangkur. (pada 1) dengan jujur, dan tanggung
jawab.
Pertemuan 2
1. Berdoa kepada Tuhan maha Esa sebelum peserta didik melaksanakan pembelajaran materi teks piwulang
serat Wulangreh Pupuh Pangkur.
2. Menggunakan bahasa Jawa di kelas saat pelajaran bahasa Jawa dengan baik.
3. Menuliskan pokok-pokok isi teks piwulang serat Wulangreh Pupuh Pangkur (pada 2)
4. Menyampaikan pokok-pokok isi teks Piwulang Serat Wulangreh Pupuh Pangkur(pada 2)
5. Membuat paraphrase teks Piwulang Serat Wulangreh Pupuh Pangkur(pada 2 )
6. Menanggapi isi teks Piwulang Serat Wulangreh Pupuh Pangkur. (pada 2) dengan jujur, dan tanggung
jawab.
Pertemuan 3
1. Berdoa kepada Tuhan maha Esa sebelum peserta didik melaksanakan pembelajaran materi teks piwulang
serat Wulangreh Pupuh Pangkur.
2. Menggunakan bahasa Jawa di kelas saat pelajaran bahasa Jawa dengan baik.
3. Menuliskan pokok-pokok isi teks piwulang serat Wulangreh Pupuh Pangkur (pada 3)
4. Menyampaikan pokok-pokok isi teks Piwulang Serat Wulangreh Pupuh Pangkur(pada 3)
5. Membuat paraphrase teks Piwulang Serat Wulangreh Pupuh Pangkur(pada 3 )
6. Menanggapi isi teks Piwulang Serat Wulangreh Pupuh Pangkur. (pada 2) dengan jujur, dan tanggung
jawab.
D. Materi Pembelajaran
Pertemuan 1
a. Teks Dengaran Serat Wulangreh pupuh Pangkur anggitan Sri Susuhunan Pakubuwana IV (pada 1)
Pertemuan 2
Teks Serat Wulangreh pupuh Pangkur anggitan Sri Susuhunan Pakubuwana IV (pada 2)
Pertemuan 3
Teks Serat wulangreh pupuh pangkur anggitan Sri Susuhunan Pakubuwana IV (pada 3)
Pertemuan 1
RINCIAN KEGIATAN WAKTU
Pendahuluan 10
Peserta berdoa sebelum belajar
Memeriksa kehadiran dan kesiapan peserta didik
Peserta didik diarahkan guru untuk membentuk kelompok dengan anggota 4 orang
Apersepsi: menunjukkan teks piwulang serat Wulangreh Pupuh Pangkur .
Menyampaikan tujuan pembelajaran
Kegiatan Inti 60
o Peserta didik mendengarkan rekaman teks dengaran piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur
(pada 1)
o Peserta didik bertanya jawab tentang kata-kata yang dianggap sulit yang terdapat dalam teks
dengaran piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur. (pada 1)
o Peserta didik mengajukan dan menjawab pertanyaan tentang isi teks piwulang Serat Wulangreh
pupuh Pangkur (pada 1)
o Peserta didik berdiskusi tentang arti kata-kata yang dianggap sulit dalam teks piwulang Serat
Wulangreh pupuh Pangkur (pada 1)
o Peserta didik menyampaikan hasil diskusi tentang pokok-pokok isi teks piwulang Serat
Wulangreh pupuh Pangkur (pada 1)
o Peserta didik menanggapi hasil diskusi kelompok lain tentang isi teks piwulang Serat Wulangreh
pupuh Pangkur (pada 1)
o Peserta didik berlatih membuat paraphrase teks piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur. (pada
1)
Penutup
Guru bersama peserta didik menyimpulkan materi PBM.
Guru bersama peserta didik melakukan refleksi tentang proses dan hasil pembelajaran yang telah 10
dicapai.
Peserta didik menerima tugas dari guru mencari pokok-pokok isi teks piwulang Serat Wulangreh
pupuh Pangkur pada ke 2.
Pertemuan 2
Pendahuluan
Peserta berdoa sebelum belajar
Memeriksa kehadiran dan kesiapan peserta didik 10
Peserta didik diarahkan guru untuk membentuk kelompok dengan anggota 4 orang
Apersepsi: Guru menayakan isi teks piwulang serat Wulangreh Pupuh Pangkur (pada 1)
Menyampaikan tujuan pembelajaran
Kegiatan Inti
o Peserta didik membaca teks piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur (pada 2)
o Peserta didik bertanya jawab tentang kata-kata yang dianggap sulit yang terdapat dalam teks
dengaran piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur. (pada 2)
o Peserta didik menyampaikan hasil diskusi tentang pokok-pokok isi teks piwulang Serat Wulangreh
60
pupuh Pangkur (pada 2)
o Peserta didik menanggapi hasil diskusi kelompok lain tentang isi teks piwulang Serat Wulangreh
pupuh Pangkur (pada 2)
Peserta didik berlatih membuat paraphrase teks piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur. (pada 2)
Penutup
o Peserta didik dan guru menyimpulkan materi yang dipelajari dengan percaya diri.
o Peserta melakukan refleksi terkait pembelajaran yang baru berlangsung dengan membuat catatan
penguasaan materi
o Peserta didik menyampaikan rasa puas atau tidaknya mengikuti kegiatan pembelajaran.
Pertemuan 3
Pendahuluan
Peserta berdoa sebelum belajar 10
Memeriksa kehadiran dan kesiapan peserta didik
Peserta didik diarahkan guru untuk membentuk kelompok dengan anggota 4 orang
Apersepsi: Guru menayakan isi teks piwulang serat Wulangreh Pupuh Pangkur (pada 2)
Menyampaikan tujuan pembelajaran
Kegiatan Inti
o Peserta didik membaca teks piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur (pada 3)
o Peserta didik bertanya jawab tentang kata-kata yang dianggap sulit yang terdapat dalam teks
dengaran piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur. (pada 3)
o Peserta didik menyampaikan hasil diskusi tentang pokok-pokok isi teks piwulang Serat Wulangreh
pupuh Pangkur (pada 3)
o Peserta didik menanggapi hasil diskusi kelompok lain tentang isi teks piwulang Serat Wulangreh
pupuh Pangkur (pada 3)
o Peserta didik berlatih membuat paraphrase teks piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur. (pada 3)
Penutup
o Peserta didik dan guru menyimpulkan materi yang dipelajari dengan percaya diri.
o Peserta melakukan refleksi terkait pembelajaran yang baru berlangsung dengan membuat catatan
penguasaan materi
o Peserta didik menyampaikan rasa puas atau tidaknya mengikuti kegiatan pembelajaran.
PENILAIAN
1. Sikap Spiritual
a. Teknik Penilaian : observasi
b. Bentuk Instrumen : lembar observasi
c. Kisi-kisi :
No. Sikap/nilai Butir Instrumen
1. Terbiasa berdoa kepada Tuhan Maha Esa sebelum peserta o Terbiasa berdoa
didik melaksanakan pembelajaran teks piwulang Serat
Wulangreh pupuh Pangkur.
Keterangan:
1 = tidak pernah 3 = sering
2 = kadang-kadang 4 = selalu
B. Penilaian sikap sosial dalam kegiatan menanggapi hasil karya teman dan berkarya
Objek : Teks piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur
No.
No. Nilai Deskriptor
Butir
1. Jujur Menunjukkan sikap jujur dalam menanggapi karya teman 1
Menunjukkan sikap jujur dalam berkarya 2
2. Santun Bersikap santun dalam menanggapi karya teman 3
Bersikap santun dalam berkarya 4
Lembar Pengamatan Sikap Sosial untuk Kegiatan Menanggapi Karya dan Berkarya
Nama : ______________________________
Kelas : ______________________________
Petunjuk:
Berilah tanda silang (X) sesuai dengan kondisi peserta didik. (Diisi oleh guru)
Pilihan
No. Pernyataan
Ya Tidak
1. Menghargai orang lain dalam menanggapi karya teman
2. Menghargai orang lain dalam berkarya
3. Bersikap disiplin dalam menanggapi karya teman
4. Bersikap disiplin dalam mengungkapkan isi wacana tentang
peristiwa.
Pedoman Penskoran:
Pilihan “Ya” diberi skor 1, sedangkan pilihan “Tidak” diberi skor 0. Karena soal
berjumlah 4 butir, maka jumlah skor berkisar antara 0 sampai 4.
LEMBAR PENGAMATAN SIKAP
No Nama Toleransi Jujur Disiplin Santun Ket
V v v v 4
3. Pengetahuan
a. Teknik Penilaian : Tes tertulis
b. Bentuk Instrumen : Tes uraian
c. Kisi-kisi :
No. Indikator No. Butir
1. Disajikan teks Piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur, siswa 1
mengidentifikasi teks tersebut.
2. Menjelaskan arti kalimat Prayoga kawruhana nganggo basa ngoko. 2
3. Menjelaskan kembali isi teks piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur 3
(pada 1)
4. Menjelaskan kembali isi teks piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur 4
(pada 2)
5. Menjelaskan kembali isi teks piwulang Serat Wulangreh pupuh pangkur 5
(pada 3)
Nama : ______________________________
Kelas : ______________________________
Soal :
A. Isenana ceceg-cecek ing ngisor iki kanthi trep!
1. Gatekna tembang iki !
Kang sekar pangkur winarna, lelabuhan kang kanggo ing wong urip, ala lan becik puniku,
prayoga kawruhana, adat waton puniku dipun kadulu, miwah ta ing tata krama, den kaesthi
siyang ratri.
Golekana tegese tembung-tembung iki!
a. winarna
b. lelabuhan
c. dipunkadulu
d. adat waton
2. Apa tegese ukara Prayoga kawruhana ing tembang Pangkur mau?
3. Coba tulisna maneh isine teks tembang Pangkur pada 1 kang wis ko waca !
4. Coba tulisna maneh isine teks tembang Pangkur pada 2 kang wis ko waca !
5. Coba tuisna maneh isine teks tembang Pangkur pada 3 kang wis kowaca!
Kunci Jawaban :
A.
1. a.winarna = werna-werna
b.lelabuhan = pangorbanan
c.dipunkadulu = dingerteni
d. adat waton = adat istiadat
Pedoman Penskoran:
Skor jawaban benar untuk soal no 1 - 5 = 0 – 2
Skor maksimal 10
4. Keterampilan
a. Teknik Penilaian : Tes praktik
b. Bentuk Instrumen : Tes uji petik kerja dan produk
c. Kisi-kisi :
Nama : ______________________________
Kelas : ______________________________
Soal:
1.Critakna isi teks Piwulang Serat Wulangreh pupuh Pangkur ing ngarep kelas !
Kriteria
Aspek yang dinilai
1 2 3 4
1 Pilihan kata
2 Ketepatan isi cerita.
3 Urutan cerita.
Keterangan:
4 = Sangat Baik 2 = Cukup
3 = Baik 1 = Kurang
Mengetahui,
01
Sekar pangkur kang winarna, lelabuhan kang kanggo wong ngaurip, ala lan becik puniku, prayoga
kawruhana, adat waton puniku dipun kadulu, miwah ta ing tata krama, den kaesthi siyang ratri.
02
Deduga lawan prayoga, myang watara reringa aywa lali, iku parabot satuhu, tan kena tininggala,
tangi lungguh angadeg tuwin lumaku, angucap meneng myang nendra, duga-duga aja kari.
03
Miwah ta sabarang karya, ing prakara gedhe lan kang cilik, papat iku datan kentun, kanggo sadina-dina,
rina wengi neng praja miwah ing dhusun, kabeh kang padha ambekan, papat iku aja lali.
04
Kalamun ana manungsa, tan anganggo ing duga lan prayogi, iku watake tan patut, awor lawan wong
kathah, degsura ndaludur tan wruh ing edur, aja sira pedhak- pedhak nora wurung neniwasi.
05
Pan wus watake manungsa, pan ketemu ing laku lawan linggih, solah muna mininipun, pan dadi
panengeran ingkang pinter kang podho miwah kang luhung, kang sugih lan kang melarat, tanapi
manungsa singgih
06
Tinitik solah muna, lawan malih ing laku lawan linggih, iku panengeranipun, winawas ginrotan,
pramilane ing wong kuna-kuna iku, yen amawas ing sujalma, datan amindho gaweni.
07
Ginulang sadina-dina, wewekane ing basa lan basuki, ing jubriya-kibiripun, sumungah lan sesongaran,
mung sumendhe sakarsanira Hyang Agung, ujar sirik kang rineksa, kautaman ulah wadi.
08
Ing masa mengko pan nora, kang katemu laku basa basuki, ingkang lumrah wong puniku, dhengki srei
lan dora, iren meren pisastene pan kumingsun,sasolahe tan prasaja, jail mutakil basiwit.
09
Alaning liyan den andhar, ing becike liya kang den simpeni, becike dhewe ginunggung, kinarya
pasamuan, tan rumasa alane dhewe ngandhukur, wong mangkono wewateknya, nora pantes den pedhaki.
10
Iku wong durbala murka, nora nana mareme jroning ati, sabarang karepanipun, sanadyan wus katekan, arep
maneh nora marem saya mbanjur, luwamah lawan amarah, iku kang den tuti wuri.
11
Ing sabarang solah tingkah, ing pangucap tanapi nyang alinggih, tan suka sor ambekipun, pan lumuh
kaungkulan, ing sujalma pangrasane dhewekipun, tan ana kang madhanana, angrasa luhur pribadi.
12
Aja nedya katempelan, watek ingkang tan becik tinutwuri, watek rusuh nora urus, tunggal lawan manungsa,
dipun sami anglabuhi kang apatut, parapan dadi tuladha, tinula mring wong kang becik.
13
Aja lunyu lumur genjah, angrong prasanakan nyumur gumuling, ambubuti arit puniku, watak kang tan
raharja, pan wong lunyu nora kena dipun enut, monyar- manyir tan antepan, dela lemeran puniku.
14
Para panginan tegesnya, genjah iku cecegan barang kardi, angrong prasanak liripun, karem ulah miruda,
mring rabine sadulur miwah bebatur, tuwin sanak prasanakan, sok senenga dan ramuhi.
15
Nyumur guling punika, ambelawah datan duwe wewadi, nora kene rubung-rubung, wadine kang den urap,
mbuntut arit punika pracekanipun, apener neng pangarepan, nggarretel dumunung wuri.
16
Sabarang kang dipun ucap, nora wurung mung plehe pribadi, iku lelabuhan patut, aja nedya anelad, ing
wateke kangnem prakoro punika, kang sayogya ngupayoa, anglir mastimbul ing warih.