22-23 Sejarah T6 W1-4 U1 (Inculkate - My)
22-23 Sejarah T6 W1-4 U1 (Inculkate - My)
KELAS MASA
ABM/BBM - - -
PAK-21 Goldfish Bowl (Mangkuk Ikan Emas)
PAK-21 Chart and Share (Catat dan Kongsi)
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang sinopsis unit pertama serta idea dan sebab-sebab pembentukan Malaysia.
1. Murid membaca dan meneliti teks serta gambar. 1. Murid membaca dan meneliti teks serta gambar.
2. Murid mendengar penerangan guru mengenai: 2. Murid melakarkan peta pemikiran di buku nota mengenai:
Gabungan Persekutuan Tanah Melayu, Kronologi idea awal pembentukan Malaysia
Sarawak, Sabah dan Brunei dalam Sebab-sebab pembentukan Malaysia dari pelbagai
pembentukan Malaysia aspek
Empat aspek utama sebab-sebab 3. Murid diminta berkongsi hasil kerja dengan rakan sebelah.
pembentukan Malaysia 4. Murid mencatat beberapa maklumat tambahan hasil
3. Murid dikehendaki mencari maklumat tambahan perkongsian.
tentang: 5. Murid dipilih untuk menyenaraikan kepentingan menghargai
Kronologi idea awal pembentukan Malaysia jasa dan kebijaksanaan pemimpin.
Huraian sebab pembentukan Malaysia dengan
lebih terperinci
4. Murid mencatatkan maklumat yang diperolehi pada
kertas sebak dalam bentuk peta pemikiran dengan
https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
kreatif.
5. Murid membentangkan hasil dapatan di hadapan
kelas dan bersoal jawab bersama yang lain.
6. Murid menyenaraikan kepentingan menghargai jasa
dan kebijaksanaan pemimpin.
Penutup
Murid merumuskan isi pelajaran tentang idea dan sebab-sebab pembentukan Malaysia dengan bimbingan guru.
PENTAKSIRAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan /
pengayaan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
TP3
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP4
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP5
TP6
Murid membina peta pemikiran Murid membina peta alir kronologi Murid membina infografik mengenai
mengenai pembentukan Malaysia. pembentukan Malaysia. pembentukan Malaysia.
https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
8
SEJARAH TAHUN ENAM
MINGGU 3 TARIKH / HARI 1/1/2022
KELAS MASA
STRATEGI PdP Pembelajaran EMK : ILMU Patriotisme
Berasaskan Inkuiri
KBAT Menilai EMK: NILAI Menghargai
PENILAIAN PdP Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
TEMA KEMAKMURAN NEGARA KITA STANDARD KANDUNGAN 10.1 Pembentukan
Malaysia
UNIT PEMBENTUKAN MALAYSIA
TAJUK Tokoh dan Negeri yang Terlibat dalam Pembentukan Malaysia
STANDARD 10.1.3 Menjelaskan tokoh-tokoh dan negeri-negeri yang terlibat dalam
PEMBELAJARAN
Pembentukan Malaysia.
K10.1.7 Menghuraikan kepentingan mengekalkan kemakmuran dan perpaduan
di Malaysia.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN Menyatakan tokoh dan negeri yang terlibat dalam pembentukan Malaysia dengan lebih mendalam
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menyatakan sekurang-kurangnya sembilan tokoh pembentukan Malaysia dan empat negeri
yang terlibat dengan betul
2. Mensimulasikan sekurang-kurangnya dua jawapan daripada tokoh.
3. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga kepentingan mengekalkan kemakmuran dan
perpaduan di Malaysia dengan betul
SUMBER Buku teks hlmn 10-15
ABM/BBM - - -
PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
PAK-21 Scrap Book (Buku Skrap)
AKTIVITI PdP
Set Induksi
Murid mendengar penerangan guru tentang tokoh dan negeri yang terlibat dalam pembentukan Malaysia.
Aktiviti Berkumpulan Aktiviti Individu
1. Murid membaca dan meneliti teks serta 1. Murid membaca dan meneliti teks serta gambar.
gambar. 2. Murid diminta menghasilkan sebuah buku skrap
2. Murid mendengar penerangan guru mengenai mengenai:
sepuluh tokoh dan empat negeri yang terlibat Biodata ringkas tokoh dalam pembentukan
dalam pembentukan Malaysia. Malaysia
3. Murid melakukan aktiviti susulan selepas Peta Malaysia
mendengar penerangan guru di atas. 3. Murid membentangkan hasil dapatan di hadapan kelas.
4. Seorang murid dipilih untuk duduk di kerusi 4. Murid dipilih untuk menyenaraikan kepentingan
yang disediakan dan menjadi mana-mana mengekalkan kemakmuran dan perpaduan di Malaysia.
tokoh yang terlibat dalam pembentukan
Malaysia.
5. Tokoh tersebut akan menjawab semua soalan
daripada murid lain.
6. Murid menyenaraikan kepentingan
mengekalkan kemakmuran dan perpaduan di
Malaysia.
Penutup
Murid merumuskan isi pelajaran tentang tokoh dan negeri yang terlibat dalam pembentukan Malaysia dengan bimbingan guru.
PENTAKSIRAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan /
TP2 pengayaan
TP3 ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6
PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN
Murid membina peta buih tokoh Murid membina peta pemikiran Murid membina infografik mengenai
pembentukan Malaysia. mengenai tokoh dan negeri yang tokoh dan negeri yang terlibat.
terlibat.
https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENTAKSIRAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan /
TP2 pengayaan
TP3 ☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
TP4
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6
PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN
Murid membina peta buih cabaran Murid membina peta pokok cabaran Murid membina infografik cabaran
dari dalam negara. dari dalam negara dan luar negara. dari dalam negara, luar negara dan
https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
cabaran lain.
https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Terima kasih atas pembelian dan sokongan pihak tuan dan puan. Kami sangat menghargai segala
bentuk sokongan, komen dan pertanyaan daripada semua. Namun, bahan ini ialah hak cipta
terpelihara. Kami tidak mengizinkan mana-mana pihak untuk berkongsi bahan ini kepada rakan
taulan tanpa izin bertulis daripada pihak InculKate.
Jika bahan ini memberi manfaat kepada cikgu, tuan dan puan sekalian dan ingin berkongsi dengan
rakan, sila kongsikan link di bawah untuk pembelian. Boleh juga menekan link whatsapp untuk
dibantu ejen-ejen kami.
Salam sayang,
Kate Alias
CEO Kate Alias Ent.
Owner Inculkate.com, PembantuPendidik.com
Untuk pembelian:
https://inculkate.my/
Masalah/Tutorial:
Admin : https://katmins.wasap.my
Tutorial : https://www.tiktok.com/@inculkate.my
Tutorial : https://inculkate.my/order/form/faq
https://inculkate.my/