Anda di halaman 1dari 262

SKNDER SHERIFI SKNDER SHERIFI

TRIO E PRJETSHME
TRIO E PRJETSHME

Redaktor: Korrektor: Design: Viliem Kurtulaj Kopertina: Artur Shyti ISBN 978-99956-07-99-9 : Autori

PARATHNIE nga : ARTAN FUGA SKIZO

Pasi bri nj jet mes bots letrare dhe artistike t Perndimit, ka disa vite q poeti Sknder Sherifi ka hapur portn e hapsirs publike t atdheut t vet, vendit t t parve, fundja t asaj shoqrie, me t ciln e bashkon gjuha, psikologjia kolektive e familjes ku sht rritur, dshira pr ti prkitur nj bashksie m t ngusht se bota e madhe. Jam njohur me t dhe kam ndjer se ai ka shum gjra pr t na thn. Fundja e ka hapur portn pa trokitur, sepse ndjehet se sht n shtpin e vet t prbashkt, ku askush nuk ka tagrin, as t pengoj t tjert t hyjn n t, as ti prjashtoj. Mund tju bj vetm nj ftes mirseardhje, edhe kt me kujdes, sepse prsri mund t marr nj rol q sia ka dhn kurrkush. E kam ndjer se Sknder Sherifi ka gjra pr t na thn, dhe sht e udhs ta dgjojn, ta lexojn, ta shijojn poezin e tij, si edhe ta shohin n sken, sikurse jep rast dhe
3

shans t mir pjesa teatrale e tij, q shpejt do t qarkulloj si libr, titulluar : Trio e Prjetshme . Prse ia vlen ta mbajm veshin hapur ndaj asaj q miku yn, i cili vjen disa her n vit n Shqipri nga Belgjika, ku edhe jeton, boton, paraqet n mediat tona, flet ? Sepse ai vjen nga larg. Nuk sht fjala pr distancat e hapsirs, fundja tre-katr or larg sht Brukseli nga Tirana. Vjen nga larg n kuptimin se ai e ka formuar ndrgjegjen e tij kulturore n nj bot jashtshqiptare. sht fundi i fundit fryt i prurjeve perndimore n kulturn artistike t Europs duke filluar nga vitet 60 e deri m sot. Ai, sikurse edhe t tjer, sikurse ai, mund ta thyejn autizmin ton. Kan guximin pr t qen kritik sepse nuk i pengojn lidhjet e forta sociale q kemi ktu ne vendasit me njri-tjetrin. Na sheh nga nj pozicion tjetr. Nuk sht se ka veti t veanta, por na sheh duke kaluar vet ai personalisht tashm ato shtigje, q duken si t reja pr ata q ai gjen ktu ndr ne. Kur kam lexuar letrn e tij t gjat drejtuar rinis shqiptare, nuk kam pasur asnj dyshim mbi far kam shkruar ktu m sipr ! Ai nprmjet nj proze publicistike,
4

pamfleti t gjat, shkruar me inteligjenc, dhimbje, por edhe me shpres te brezat e rinj, dshmon analiza pr shoqrin shqiptare jasht ndarjeve t vockla mes grupimeve politike apo shoqrore, q e mbyllin perspektivn shqiptare shpesh her n nj luft idesh hakmarrse apo : prderisa ju na keni br kt, ne do tju bjm kt gj, dhe, prderisa ne ju kemi br kt gj, ju, pr hakmarrje, keni t drejt pastaj t na bni prsri at gjn tjetr. N at letr t gjat drejtuar rinis, Sknder Sherifi, nuk shkatrron nj sistem vlerash pr t ndrtuar nj sistem tjetr vlerash kundrshtare. Kjo do t ishte puna m e leht n bot. Ai thjesht krkon t hap nj shteg drejt nj universi t ri kulturor, duke i ikur asaj q nprmjet propagandave manipuluese, krkon pa t drejt t zr vend n kujtesn historike t popullit. M duket se refleksioni i tij sht produkt i nj bote subjektive t lindur nga kontradiktat. Frngjishtja e tij sht e pastr, kurse shqipja sht me aksentt e bukura t frngjishtes e ngjyer. sht nj realitet miks gjuha e tij, sikurse sht edhe poezia e vet. Midis bots perndimore dhe hapsirave mbarshqiptare, ai ka mundsi, q rrall e ka tjetr njeri n brezin ton, q t shoh edhe nga njra an edhe nga tjetra. Lehtsisht ... Sikur sht duke
5

kaluar npr nj ur, dhe mund t shoh t dy brigjet e lumit. Por, ai sht miks, jo vetm n hapsir, por edhe n koh. Vjen nga nj familje me tradita t forta konservatore, por vet sht edukuar dhe ndikuar nga kulturat liberale t shekullit. E kan detyruar familjen e tij t ik nga ky vend, por Sknderi pikrisht atje krkon t vij, aty ku i sht br padrejtsia, e cila n fakt i sht kthyer rastsisht, n nj qiell lirie. Jan t rralla kto raste, kur persekutimi familjar kthehet dhe bhet nj terren lulzimi lirie individuale, dhe kur energjia e tyre shprehet n letrsi, ka mundsi t sjell vlera dhe arritje estetike q karakterizohen nga nj stil, botkuptim, forma, metafora, simbolik krejt origjinale, dhe q e hap njeriun drejt nj bote me dimensione t tjera. Nuk e di se pr far arsyeje e imagjinoj Sknderin adoleshent q, ndrkoh q dgjon pshertimat e rrethit t vet familjar, q kan qen t detyruar t jetojn n ekzil dhe t vuajn shkputjen nga rrnjt, vet djaloshi, fshehurazi bekonte astin e largimit t dhunshm, duke shijuar pak me turp lirin e tij personale. Sknder Sherifi jo vetm ka pasur mundsin ta shoh botn dhe historin shqiptare nga jasht, por ta shoh edhe veten e tij si tjetr, pra nga jasht vetes s tij. Si shqiptar, ai e sheh veten nga qenia e
6

tij prej frankofoni autentik, kurse si i huaj, ai e sheh veten nga pozitat e shqiptarit. Ai ka fatin ta shoh veten si tjetr, gj q sht e rrall pr nj individ q i prket shoqrive paranojake. Parja e vetes si tjetr, prodhon elemente skizoike, krijon ndriime zgjuarsie dhe bhet ajo natyr subjektive, e rrall, pr tu derdhur pastaj n art dhe letrsi. Duke e par veten si tjetr, letrsia dhe poezia e Sknder Sherifit nuk mund t mos prmbajn nota t forta kritike nuk mund t mos jen ironike ndaj vetvetes dhe t tjerve, si nj sarkazm q fshikullon t gjith mitet dhe profett e rrem t ksaj bote. Par kshtu, nuk sht e vshtir t kuptohet se prse Sknder Sherifi e ka titulluar kt pjes teatrale: Trio e Prjetshme ? Ka atje nj far dyzimi, q pastaj bhet trizim. Por, n thelb, teksti dramatik jep mundsira t mira pr dramatizim. Dialogu atje sht i mpreht si nj teh thike, personazhe t zhytur n identitetin e tyre, por q e shfaqin vetm prball ndryshmit t tyre e, bashk me t, prbjn nj t tr t vetme. Artisti dhe vagabondi, intelektuali dhe materialisti q mendon vetm pr t mbushur barkun, mazokisti dhe sadisti, utopisti dhe realisti cinik, solidari dhe
7

solitari, i menuri - budall dhe budalla - i menur, edhe femr edhe mashkull, femra mashkull dhe mashkulli femr, prostituta e ndershme dhe gruaja serioze prostitut : a nuk jan kto pole, n fakt, t kalueshm te njri-tjetri, a nuk jan plotsues t njritjetrit, n vend q t jen sikurse i duan dogmat dhe propagandat si prjashtuese t njra-tjetrs ? A nuk dyzohet edhe realiteti, vet epoka jon para syve t ksaj qenieje skizoide q jemi br? Ksaj qenieje t shprthyer n mijra ashkla, t cilat fluturojn si vetja jon e minuar, copza, q pasi na ikin nga duart, nuk mund ti mbledhim dot m, prkundrazi, i ndjekim pas n nj lvizje pa sens? Prtej propagandave: a nuk jetojm n nj bot skizoide, ku nuk ka koherenc, sikurse e dshirojn, dogmat dhe politikat ? Nuk sht politologu q flet, sht poeti, filozofi ! Jo m kot, Martin Hajdegger thot se: prpara sesa rreziku i armve brthamore t shfaqej pr qytetrimin ton, rreziku i shprthimit, n fakt, ka shprthyer vet njeriu, n mijra fragmente t pambledhshme si fragmente identiteti t shprbr. Bota e sotme na shfaqet si transparenc dhe korrupsion, si liri dhe diktatur tregu, politika si shtje private dhe si e mir
8

publike, shteti si vullnet i prgjithshm dhe mbizotrim i pakicave t eksituara politikisht, globalizmi si hapsira lirie dhe si zhdukje kulturash regjionale, reklama si propozim knaqsish trupore dhe si gnjeshtr e iluzion, emigrimi si eksplorim i trojeve t reja dhe pamundsi rikthimi n ITAK , mediat si informacion i papar, por edhe si propagand trullosse. Kush ka pra t drejt nga personazhet e trios, duos, t ksaj drame q Sknder Sherifi na e propozon pr ta teatralizuar, vendosur n sken, dhe pastaj pr ta par me shijen cinike nga karrigia jon ulur n plate ? Kush ka t drejt nn kndvshtrimin e vet t bots ? Prostituta apo amvisja e mir? Intelektuali apo horri i rrugs? Politikani apo tipi q nuk do t dgjoj asnj fjali politike se i vjen pr t vjell ? Femra apo mashkulli, apo homoseksuali ? Vjedhsi i xhepave apo leshkoja q dorzon n polici nj njmij leksh t gjetur n rrug ? Nuk i jep prgjigje, vese hipokrite, qytetrimi yn ktyre pyetjeve. Njeriu skizoid sinqerisht nuk mund t gjej nj zgjidhje prjashtuese pr kto dilema. Dilema q ushqejn pastaj t folurin publik. Trioja e prjetshme, pr t ciln na rrfen Sknder Sherifi n kt dram t tij, propozuar pr teatralizim, na vjen
9

qysh nga zanafillat e qenies njerzore. As ka lindur tani, pra nuk karakterizon qytetrimin elektronik, as do t prfundoj me t. sht e shkruar te natyra e njeriut, te arketipi i tij misterioz. E gjith polifonia e tekstit t tij bashkohet pastaj n nj kng dhe gjestikulacion plastik kori ku trioja tanim nuk flet me zrat e vet t ndryshm, por shkrihet n nj t tr. Fundi yn sht mesatarizimi i personaliteteve t veanta n kt bot masash t unifikuara nga ligjrimet e mdha ideologjike t epoks, nga ritet, besimet dhe zakonet kolektive, shkrir n nj gjuh t prbashkt. Teksti pret regjisorin q ta marr prsipr, pr ta kaluar dramn nga teksti i shtrir n letr, n nj inskenim e loj teatrale, n nj media t re, q do t na sillte knaqsin pr ta par n sken. N fund t fundit : ta oj n skenn e teatrit, lojn ton teatrale t prditshme! Tiran, m 25 tetor 2010 nga : Artan FUGA Sociolog Filozof e Profesor Universiteti

10

T R I O E PRJETSHME Propozim pr Spektakl skenik me 11 aktor Prshtatje nga versioni origjinal n gjuhn shqipe nga vet autori SKNDER SHERIFI

ROLET: Artisti: Jim Femra: Marylin Tjetri: Bill

KORI Modern: me 8 aktor ose katr ifte

11

12

HAPJA E SPEKTAKLIT Aktort e KORIT MODERN (idealisht 4 Meshkuj e 4 Femra ose ifte pr n Sken) lvizin ngadal, preken ose prkdhelen n mnyr shum romantike e me pasion shikojn njri-tjetrin, mund t bjn disa lvizje minimale Baleti. Dhe, ndrkoh n Sken, n sfond, me nj Z Off t pararegjistruar dgjohet formula: T DUA ! n shum Gjuh t Bots I love you Ti amo Te quiero Ich liebe dich etj ... Do t ishte mir pr shembull q gjat asaj kohe t thuhen kto Formula Dashurie, q n nj EKRAN t Skens t figurojn disa imazhe, fotografi, ose inserte filmike Mendoj se do t ishte mir t gjendej nj fragmenti nga fundi i Filmit sublim t regjisorit italian: Giuseppe Tornatore, me titull : Cinema Paradiso . Aty, nj Plak projeksionist n salla filmi t Fshatrave italiane, i l nj Porosi, nj Amanet, nj Kujtim pas vdekjes s tij, nj Djaloshi q rrinte e punonte me t, dhe q i kishte pasion Filmin e Aktort
13

Dhe i propozon nj montazh t bukur t prekshm t disa Puthjeve n Historin e Kinematografis q i ka mbajtur n mendje edhe Publiku kinemadashs. Ky Insert do t ishte me efekt t projektohet n Sken para Publikut, gjat Formulave me Zrin Off : T dua I love you Kjo sken mund t zgjas thuajse tri minuta M pas, propozoj nj SLOW magjik e romantik me 4 iftet e aktorve, ndaj nj Knge dashurie shum prekse q mund ta zgjidhni sipas dshirs suaj . Puna sht q t futemi direkt n nj ambient erotik, plot dashuri, pasion, dhembshuri. Un mendova pr nj Kng pak t njohur t Alan Vega and the Suicide me titullin : I Surrender ! q zgjat 3 minuta e gjysm ose : SEAL Love is Divine . Dhe gjat asaj Knge, aktort vallzojn nj Slow tepr romantik e erotik, sepse jan tmerrsisht t dashuruar. Pastaj n mbarim Shuhet gradualisht Drita Dhe Fillon SKENA e Par !

14

TABLO 1 : Tre aktort kryesor : Femra Njeriu ordiner materialist dhe Artisti FEMRA : Si mund t bhesh Poet duke shitur konserva Qumshti ? Lyp Pun, oh Pleh ! TJETRI : Po ku na u zhduk Shitsja e Patateve ? Jeta po prplaset n Kazanin e Parave ! ARTISTI : Jam Gjahtari i prjetshm i Anktheve t mia Mos mi digj ILUZIONET e fundit me Dhjamin e Majmunit ! U zgjova nga nj Koma e rnd n Shoqrin e t mendurve A mos ke ca Puthje t mjaltosura kundr Kolls ?
15

FEMRA : Ma jep elsin magjik pr Lumturin e ifteve ! Jam Fryma jote unike, dhe Veza e Kristofor Kolombit. M integro n at Bot hyjnore ku do Gj q sht, mbetet pa Emr! ARTISTI : Duke e mbivlersuar nj Objekt m s fundmi e zhvlersojm. Nga cili Trup i huaj isha deri tani i pushtuar ? I shpopullsuar prej nga Lindja po popullohem gradualisht Shpeshher shmangem jasht Hapsirave kohore GJENIU rrjedh si nj Lum n Asgjsin njerzore. Duhet reduktuar do Gj n minimum pr ta gjetur veten n maksimum ! TJETRI : E Shmtuara e ka nj prparsi mbi t Bukurn : ajo ka Jet t gjat ! Mir na e shprehe more Pis - Pisi, kt Xhevap
16

Tjetri : Bota i ka mbeturinat e veta Prej Knetave e deri te Minierat: kemi punuar tepr rnd, trupin Gur Gjyshi BENZ nuk i rreshton t Pushkatuarit n Mur ! FEMRA : Katastrof e vrtet : Strofa e fundit e nj Poeme Dashurie I kam Ditt e numruara Jam si Hije ! Kapu pas Bishtit tim : jemi dashur dikur aq shum, o XHIM ! Partner t prjetshm dhe sublim. ARTISTI : I harmonizuar me EKLIPSIN dhe Mendimin e t Urtve Asnj Vaksin mbi kt Dh nuk ma ka shuar Trbimin Dhe kshtu u ngopa me Hurma n rrnjn e nj Fiku Msht dashur t jap ca llogari te SHIK u ! Si antar n Top Nivel i Fisit : CHEYENNE qndism n BADEN BADEN me disa Penj !
17

Artisti : Te quiero mucho B. B. Krcem prsipr sikur Sifilizi mbi Klasn e Klerikve Pas Revolucioneve vjen Shplarja e Trurit, Dekadat e Trafikve I vetmi shptim oh Mik, sht Shkrettira e Mistikve. TJETRI : (Duke iu drejtuar direkt Femrs, t ciln e konsideron si Gruan e Artistit) Ja kur t na vijn prap si HUTI i droguar me nj FRAZ t fshehur n Bagazh Kam dgjuar se ka br Stazh n FREE JAZZ ! Duke mbjell aq shum deliriume : do t prfundojm t lidhur n Biruc ! Kush e di far ka ndodhur npr Bodrume ? Ky Lypsar paska lindur gjkundi n BEGUC KOKA e tij m e krisur se kurr, prodhon Ferr dhe Stuhi Paguaje nj Bandit n KANKUN pr ta zhdukur kt MI!
18

ARTISTI : CIKLON i Zbraztive t hidhura n Natn magjike t SFINKSAVE Fenomen i panjohur i Kalimtarve memec ndrrat e mia qen tepr gjigante para Humners suaj t pakufi Specialist t Mutsihaneve : m duhet detyrimisht t largohem sa m larg n nj Distanc shptimtare n SUNDANCE Por si do ta fitoj kt DUEL t madh Titansh? FEMRA : ( I drejtohe direkt Poetit) Hip urgjentisht n Tramvajin VAGINAL deri n EKSTAZN mbretrore Ti je Bing Bengu i Shpirtit tim Dashuria ime Perandorake ! BOB MORAN-I i pashembullt i Lugins s mallkuar anadollake. ARTISTI : Nga DJEPI e deri n VDEKJE : kurdisi nj rrug Morale nj kolon Etike VALT sentimentale
19

Artisti : ma sprkasin MENDJEN Krahasuar me Dhimbjen e ENGJJVE : a thua jemi NJERZ normal ? Ta glltis shpejt nj Pite, para Ftess n BALLO Zakonisht iu brtas Gomarve : Jam nj KAMELEON ! Shndrroj Bindjen dhe Kmishn sipas Muziks q dgjoj Por prej Ringjalljes s Krishtit : po i akumuloj VIZIONET po ha FTONJ dhe po i koleksionoj Televizionet. TJETRI : Jepi Gaz, o ALFONS deri n pafundsin e Ngjyrave dhe Kufijt ultim t Zrit ! Na nxori mendsh ky ARTIST biri i Hamamit. Pikrisht sht urgjente, o Debil ! Drita po na shuhet Kinematografia po na vdes Dhe kur ti po na flet : spo t merr as dreqi vesh ! Ka ardhur momenti ideal Pr ti zbutur Turinjt, more Lesh. PERDJA
20

TABLO 2 : ( Artisti i adresohet Vetes dhe Publikut ) ARTISTI : Agonia pa mrzin fshiji nj her kto THI ! Lotaria e Shmtimit n Skenn e Ndyrsirave Sa HOLOKAUSTE na duhen pr tu br m t mir ? Po i hap vetes Horizonte t reja nn buzqeshjen e Luleve dhe po shuhem si Zjarr i dehur n Parajsn e Apostujve N Zemrn e NIRVANS : far mund t krkojm tjetr ? Tsht dashur nj Diktatur pr tm drguar nj LETR Pirrolla t qoft, o PJETR ! Shihemi n Jetn tjetr ! Me nj Pamje jo finoke, ju kam ln Syelur Na ka ngelur nj Vresht n ZHERK pr ta vjelur ! Duke i shumzuar IMAZHET : A mund t dal nga VETMIA ? Pr ti br ball Dimrit : blej Lngje dhe Lajthiza !
21

Artisti : N burimin e Origjinave, q nga Kohrat e lashta : jam Mysafiri dhe Dyfishimi im, pa dyshim qysh n fillim N Stacionin e Autobusve : mir se vjen MARYLIN ! I love you Baby you are under my Skin IDIOTSIA INTERNACIONALE e redukton dimensionin Poetik t Ekzistencs Do t reformohet Gjuha e Drurit sipas Gjendjes N Shkolln e Liris s lir : i kultivojm t gjitha Shqisat ! Ju sugjeroj miqsisht ti shptoni LISAT Kozmonaut i prhershm i Hapsirave t humnershme e ndiej Tundimin trheqs pr t paimagjinueshmen E jashtzakonshmja m duket normale, sepse e tejkalon t zakonshmen Un nuk ju kshilloj personalisht as Shpirtin aktual, as pozitn e Misionarit seksual.

22

Artisti : Marr pjes do dit n Varrimin tim t prditshm nn Zhurmn e Sirenave Evitoni t gjitha Rrymat, e mos tju frenojn Kok Brrylat ! Shyqyr q na erdhi Rryma Pshtyma jote i lulzoi Dunat e ngopura prej Diellit. Merre prsipr Prapanicn tnde dhe Mjaltin tim, o e dashur ! Nj PELIKAN mi konsideroi Kpuct pr Kasafortn e Arit Kur po na i kthen LONDRA Qypat e arit ? Internojeni kt Anarkist n ishullin e Sazanit, te miqt e Papagallit Ja montoni nj Akuz me Pallavrat e Pazarit Ideali sipas saj ishte Bomba e Boronicave. Pas Kamasutrs praktike, m sulmuan Karrabishtat Pa asnj Lek dhe pa Gjum : n Mngjes, i mjeri un ! I need you Darling, pa Tom Kruizin dhe Brad Pitin

23

Artisti : M kapi Dyshimi kartezian dhe Luhatjet shpirtrore Ah, DASHURIA sht shpesh her mizore ! Botimet e Plejads i theksojn Aventurat e DRERIT Emigrant n KABUL e provova Jetn e Qenit A mos e keni rastsisht ndonj RAKI t vendit ? do IDE personale do t varet prkmbsh Ktu mendojm si Klount n Kopshtin e Shtazve Do t ham Bar me Lug ari, dhe nuk dorzohemi te Amerikani Me gjith kt izolim na shkoi krejt Thesari. LUMTURIA na thrret npr Luginat xixlluese Ylli sekret po m flet, i bukur sikur NUSE Pushkatojeni kt MISTREC pr Propagand provokuese ! Ju lutem, zonja dhe zotrinj : hapini t gjith Kanalet dhe Portat tuaja,

24

Artisti : ftoni t uditshmen, t jashtzakonshmen, fshini t gjith Kufijt ndaloni t ndaluarn ! JETA e vrtet ka nevoj pr Utopi, ndrr, Magji, Romantizm na duhen m shum se kurr irrealizmi, e pamundshmja, pr t shkuar sa m Larg Sipas deklarats s Ministrit t orbs dhe ervishit. Sot e pash n nj Flet - Rrufe Na ka ngelur 4 dit Buk e Fasule n krejt QARKUN ! Faleminderit Camarade e ta bft Zoti kabull ! se na shptoi BOTA duke na falur Qull Me gjith kto Gjra t skaduara udi sesi qndruam ? PERDJA

25

TABLO 3 : Kori Modern, me idealisht 8 aktor, sht memoria, kujtesa fragmentare e gjrave Toksore. Ky Kor sht si nj VIRUS jete q vjen pr ta infektuar Publikun nj me ide, nj sensancion, dika esenciale, q vjen nga kujtesa e lasht Njerzore. Krkon Lvizje Trupore, krcim, balet dhe n Harmoni me gjith efektet e Zrit. KORI MODERN ose AKTORT E INFEKTIMIT : KORI MODERN Agoni Prpjekje Mundim Thi . Short Loto Bingo Shmtim Tmerr Horizonte ... Qeshje e mpreht ... Lule ... Zjarr i dehur Parajs Apostuj Liri Pamje Lugin Turi Imazhe Vetmi Dashuri Idiotsi Dimension ... Ekzistenc Shkoll Shqisa Romantizm e Jashtzakonshme Normale Ordinere Shpirti ... Pozita e Misionarit Fjalt e Pazarit ... Varrimi Tingulli ... Hna ... Pshtyma ... Duna Diell Pelikani ... Kpuca . Ari ...
26

Ajo ... Bomb Boronica Dyshim ... Valt e Shpirtit ... Deti ... Personale ... Kmb ndrra Lumturi ... Sensi i Ekzistencs Porosia Jetsore ... Pacifist Tanke ... Midhje ... Fasule ...

27

TABLO 4 : Imagjinohet se Femra dhe Artisti jan duke u dashuruar, kurse TJETRI ( njeriu ordiner e materialist ) reagon dhe komenton. TJETRI : Hotel i ndyt i Periferive t ngopura me Mjerim Night Klube perverse e t jargosura mbi Grmadhat e Njerzimit. A thua ky sht fillimi apo mbarimi i Filmit ? Nn Hijen e Hijes sate : a jam apo kam qen ? Amaneti i HAMLETIT nuk mi la mendt n vend ! Mu n zemr t Nats notojm n Mjegullnaj Por kush e hipnotizon knd n kt Shtet me Nam ? ARTISTI : Gardiani e mbylli Portn e Parajss son plot Bim Imagjinoja nj Shtrat magjik t rrethuar me dy Lejlek Puthjet e prkdheljet e tua qen Xhenet i vrtet
28

Artisti : Nn Zjarrin e art t Oxhakut u dehm deri n Zenit Pa Vodka npr Shtpi e mjera Poloni ! Ishalla vjen dikush e na bn Zvicr n Shqipri Sa mrekulli me plusku cullak e i qet si Pula e zhveshur n Barkun ajror Uniteti i shenjt do tishte, o Shpirti im : e mira ime n t mirn tnde Koktej sublim ! Fenert i ngjyrosnin me portokalli Gjethet e Vreshtave Glltisja Molln e Adamit deri n Brtham Pasi sm kuptojn, bile t ma hapin nj Xham ! BLACK SOUL pa mbarim n Bajamet e Trupit tnd intim Nesr zhytem me padurim n Natn e mikut tim (Sline) Nn Qiellin e MEKSIKO s : ka thot Princi i Tangos ? I dont want to die, without an Apple Pie ! N kt moment special m duhet nj Gjygym plot aj

29

Artisti : A mos e prekm rastsisht Prjetsin poetike magjike ? Es a m ke dv parlare Okay Poupe se m fike ? FEMRA : Tri Miza t uditshme mu vendosn mbi Gisht Dashnori im m iku n Ishullin e Fildisht I lshova nj grumbull Plehra n Kokn e tij t Brisht. Gjith kta Artist t pa ajar pr ti var n Litar ! Welcome in SUSSEX, Sun of a bitch ! Nj Vi i pasur mi ofroi n BREST nj pal izme me lkur Krokodili. A thua upza e Fshatit vlen sa zonja e Qytetit ? Nj Spiun pr Shtpi dhe na u prish Mileti ! Marramendjet e mia t trullosin deri n Pikn e fundit ti shlyejn t gjitha Epokat, prej kohs s NERONIT Nj pauz n kt KOLKOZ ku bhet Buka e Grurit !

30

Femra : Seksi yt mi ka ln nj trum Valsh shok Ngela mbi akullnaj e shoqruar me nj Fok Korruptoje kt Gomar pr ta fituar nj Post ! Zoti e di, n ciln Pafundsi t imagjinoj pr mrekulli ? T dua aq shum prtej do Kufiri. ARTISTI : Diva klandestine ka nj Shije Baruti Pr Porosin e fundit, merre nj takim te Huti YLLI im i Dashuris provonte nj HOLD UP Galaktik Sot Mistike, e nesr Romantike Pr nj krah Pule m thirri nj Polic ! Le tia shrojn Kofsht me varie Kur do t m dekoroni pas Vdekjes gjkund n Hn ? Pr tiu afruar Perndis : ka duhet pr ti than ? Gjeniu i madh nuk peshon m shum se nj Gjilpr TJETRI : Hyrja jon heroike n TRAMVAJ na i ndryshoi t gjitha kanalet Mental.
31

Tjetri : Dashurohej si Kafsh e droguar pas Seksit fatal N do mbrmje me Bubullim dhe Stuhi ajo peshkonte Maok t uritur pr Aventur Pa Drit, Ngrohje e Uj : si veprojn kta Majmun ? Me Gzime e Hidhrime : do Jet sht nj Dshtim ! Jam lodhur me gjith kt FILM Shpirti im krkon urgjentisht Pushim Na erdhn Zjarrfiksit si prfundim pr ti fikur Orgazmat tona plot Trbim. PERDJA

32

TABLO 5 : Artisti ka dal nga nj Nat e shfrenuar erotizmi dhe dashurie dhe sht si i magjepsur, i trullosur n nj gjendje t dyt dhe takon Tjetrin, Njeriun ordiner, i cili sht i frustruar ndaj vetes dhe i inatosur me Artistin dhe Femrn, q e konsideron si prostitut Fillon, pastaj, nj DUET, nj loj bizare e dyfisht: sharmim e konfrontim.. ARTISTI : ( Gjysm i droguar nga ekstaza i adresohet femrs, s dashurs s tij n nj ndrr t mbl por Femra nuk sht prezent, sht vetm Tjetri ). Dshiroj t t vesh me Dhembshuri dhe Mirsi kur ushton Simfonia e Zemrave tona te Valbona. Jam njomur me Aromn tnde aq t kndshme magnetizmin dhe ngazllimin tnd hyjnor

33

TJETRI : O i shkret : kan vdekur Njerzit nga uria duke ecur zbathur npr Bor ! Ajo mbshtillte Formula : Oh l, l ! tr ditn me nj Sorr Tungjatjeta mir se t ka sjell Zoti, Zotri po si je ? Jo aq keq e ti ? T dieln jemi t mbyllur, pr t ngrn Krmij ! E humba nj Dhmball sintetike n Luftn e Kores, kurse Shtriga ime e pa Tru abortoi n LYON Mu rikujtua ajo Cigania q i shprthente Fjalt me Gjilpra e pastaj u fshihte n iluzionin e Rregullave me TAMPAX Ju lumt Burra me kt Pleqri n PAC ! M dgjo mir, Oh e dashur : ska Saks, as Bas (muzik) n Prefekturn SAKS ! ARTISTI : Koha po na ikn Gruri po na shteret Xhepat pa asnj Lek

34

Artisti : Ta pim nj Kafe te LEKA, a mos na ndan nj Buxhet ! Po i flas atij q Jam por a jam ai q jam, apo nuk jam ? Mi thuaj ksaj Fallxhoreje t ma lexoj kt Filxhan ! TJETRI : Lre Nektarin e Jets t kulloj n Venat e tua, o Vajz ! Lngu ekzistencial t rrjedh aty ku duhet. Le t na josh Jehona e Kngs sate T ftoj dhe t dashuroj n Opera sonte ! T grumbulluar n nj Kasolle : a thua Zezakt ndjellin Zi ? ka na duhen Artistt pa Shtpi a Mulli ? ARTISTI : Poett e rinj Spanjoll i shesin rrnjt e tyre pr nj Whisky ! Jemi duke e programuar Strukturn dhe Arkitekturn e ndrrave dhe Dfrimeve

35

Artisti : Fast Food-et e ardhshme, Klub Med-et, dhe Disneyland-t futurist Mund t zgjidhni far t doni n Diktaturn Teknologjike n Globalizmin, n Totalitarizmin Shkencor dhe Ekonomik Na klonuan Trurin dhe u transformuam pa e ditur n Karikatura komike Shrbtort nuk jan m si dikur, zoti Flamur ! Qndro si Njeri, o Burr, e mos e bj Mendjen shurr ! Moskuptimi n Emigrim te Mrgata e Qyqeve qe si nj argtim E plakita nj Gjysh t Kartelit MEDELIN Pos Ekzibicionizmit foshnjor dhe Egoizmit steril: a beson n dika t thell more Debil ? U shndrruam n nj Shoqri bixhozi pa qllim a kuptim M 1 Maj n KREMLIN krkoj Armpushim ! M admironi, m adhuroni n Kafazin tim t kodifikuar : skam me k t komunikoj, dhe jam duke u asfiksuar ! Nuk e di pr far Vlerash ky Popull sht betuar ?
36

TJETRI : Ta dit Zoti dhe Dreqi pr nder pasi n Fabrikn Viktoriane, m dogje pr nj Pel ! ARTISTI : Kush tha se Mendimi t shkakton Mjerim dhe Mrzi ? Mu rikthyen ca Perla t huazuara n JORDANI Sipas Komisarit Luis Zhuve jam tepr i dashuruar ! Duke e prmbushur Detyrn e tij, n mnyr mekanike q ka ca Vite, e eliminoi prfundimisht do Mendim N EAST OF EDEN : m kapn Ethet e mendura t Aktorit James DEAN . Asnj Fjal pr ta prshkruar Gjendjen e tij t shastisur Sipas Mnyrs se si jemi nisur ka kemi t drejt logjikisht pr t pritur ? Bini n SHAHADET, o Kok Krisur pr Harmonit e prishura ! I dyfishuar prej nga Lindja : e polla nj orb televizive. Kush e kupton kt Boll me 100 ide fiktive ?
37

Artisti : Ssht e leht t largohesh nga kjo Bot lavire t fluturosh gjkund n Peizazhet ILIRE Gjith ky Mediokritet q na pushton si Mbeturinat e Detit Nj Ortek Mutsihane e Gabelhane si thoshte Halla XHANE ! Mirdita Mister BEAN ... eja t pijm n Hane ! TJETRI : Dikur npr Diskoteka interpretoja Ritualin e mrzitshm t Qejfeve Me PLAYBOY Magazine m kapnin ca t Qeshura Spontaniteti dhe e Papritura ua tronditnin ndrgjegjen Gaforreve Nj Komb i pa Fe duke vrapuar si Sorrat Amnezi dhe Shpejtsi pr nj Konsum si qorra ! Si i kallur Erotik i ke dhn nam Shekullit Pleqroni me XHEVAHIREN n Teqen e SHEH AHMETIT.

38

Tjetri : Auto-Stop dhe Prkdhelje t guximshme, buz gjith Autostradave I zhveshur dhe n mjerim : na fikn kto Balada Mos u shit Trim, o Mik se Realiteti nuk sht FILM. Si ushqehet gjith nj Komb me MITE pa mbarim ? Zonja dhe Zotrinj : jua rikujtoj n Roller Skate faktet : - E fitoj Biftekun tim duke punuar npr Pyll Duhet t jesh i shkatht, se ngelesh me Gojhapur T trafikosh me mjeshtri n Ballin e Oxhakut. - Prostitut e rastit, e mbylli fundin e muajit pr ta nderuar Konakun I Paguaj Tatimet SHTETIT dhe i respektoj KANUNET Kam nj Takim n Night Klub me t Bijt e FARAONIT. PERDJA

39

TABLO 6 : KORI MODERN : Ti pranoj mosseriozitetet dhe deliret, o Shpirt por harroji pallavrat e budallallqet, t lutem ! Po m turbullon thellsisht nuk e di ka t them, as si t veproj. Kputma Fillin e Arians me Lamburgerin tnd ! sht me t dhanun e jo me t thanun, oj Nn ! Heshtje Roje Eja n ora 5 me kartonin e asistencs Prej defektit t fundit u zhvillove si Majmuni i msove dredhit e poshtrsit brenda nj Dite kemi me ta pa shpejt Harin midis ksaj Elite ! Si me ia b ndryshe, more i Shkret A me mbet duke vajtuar e shar Botn npr Kafene, pa asnj Shpres ? Rash viktim e papritur e Ngasjes s Shenjt ANTONIO - s.
40

Kori Modern : Mu dukn Kafsht m humane se Njerzit. BAD MAN IN BLACK AND WHITE pallte i ndjeri Michael JAKSON. Dreqi ta haj me Greva dhe Demonstrata A ngeli kush duke punuar n kt Mhall ? Jam m i droguar se t droguarit sipas Maksut KUSURIT Koleksionuam Mitingje dhe Fraza boshe pa buk, pa uj, pa drit npr Terre dhe Lloqe ! Na msuan me dogma, karikatura e korniza, me 100 klishe qesharake e t ndryshkura. Si t shptoj Normal me gjith kta t pa FE ? U kalla papritmas pr Dukeshn e NEMURIT. Nuk duhet me e ndez direkt Dritn e Nurit as me e ln GJYSHEN plot Stress me u zhyt drejt Bodrumit
41

Kori Modern : pa i marr leje mikut tim Zhan ZHENES specialist i Ballkoneve n PRESP EROSI ka nevoj pr Mister dhe Sekret ! Brumbull i magjepsur nga Murgeshat me Vel e plot Avull Pr do Dit m komplis Masazhisti i Motrs sime Ujku Qimen e ndrron, por zakonin se harron ! Amator i Mishit t Qengjit, po ju ftoj n LUNDR Ky Poet pamendt po e fikte DIBRN e LUMN Pastrim gjigant n SIBERI i Shotave plot menduri Pyesni Disidentt si e kaluan Vitin e Ri ? Nuk jemi fare serioz n Lulen e Rinis kur shprthejn Jeta e Epshet n Fushat e Liris ! PERDJA
42

TABLO 7 : Monolog i gjat i Femrs Filozofon mbi veten, mbi Meshkujt dhe mbi Botn. FEMRA : Kur takon nj Dele nuk mundesh t ndrrosh pr Bombn Atomike. Pr pak iu shmanga Dhunimit nga nj Peshkaqen i Ulqinit T gjith njsoj kta Qen, me mendje n Brek, e pa asnj Lek ! Duhet ta gjej nj Bos t shndosh n Tok apo n Det A mos ka dikush nj Bilet ekspres pr SAINT-TROPEZ ? Po mi shpalos Mollaqet me nj Prostat krahaqaf dreqin m gjeti me kt Zagar muti handikap ? Antare e plot e Njerzimit e humbur n Kozmos : si po ju dukem n kt Sken, me nj Tav me KOS ? Po i shnoj Notat e Jets tnde n Pianon e Zemrs sime.
43

Femra : Se di pse por e kam ndjer veten shpesh her si nj JETIME Ndiqem hap pas hapi n Aromn e Prjetsis sipas Hoxhs dhe Priftit, jemi pjes e Dashuris ! Pr ta luftuar Ankthin lundroj n Shpirtin e Lumit NIL e shoqruar me nj Dallndyshe E njollosur me ILUZIONE : do Bukuri sht Mkatare ! N emrin e Shpirtit t Shenjt : ngopm me 1 0 0 0 Puthje ! Ta festojm me Halln HYRIJE ciklin e Pluhurit dhe t Lagshtirs Prej kohrave t Lumit : Tigr dhe Eufrat ka ngelur Shkrettir e that Kush na shpton nga Ftohtsia, e ka br nj sevap ! Nj miliard Kinez e Japonez e un e un mu n Mes E gzofshi Motin e ri, pas ktij q shkoi, zi e m zi ! Ma ilni nj shishe SHAMPANJ n kt gjurulldi ?

44

Femra : T dua pa rezerva, deri n pafundsi Konsideroje TRUPIN tim t virgjr si faqen e bardh t Malarmes I armatosur pa Qiri a Shkop, ia dola mir, pa Martes ! Zonja e knaqur ta gzon Konakun Jemi n Robrin supreme, n Zonn e Magjis ku lviz nj Bot tjetr q shndrit. U deshm si Kaprojt e egr n Malet e Malsis ! Mu kujtuan vuajtjet e Njerzimit npr kampet Naziste kulmet e Barbaris A thua Femrat e kan sikur Meshkujt shpirtin e egrsis ? Nuk e kuptoj kt Nihilizm e Cinizm ekstrem kt urrejtje ndaj Jets e ndaj Dashuris Pyesni Primo LEVIN cili sht mimi i Liris ? I SAW THE FACE OF HORROR ! Frymn e Amnezis do Kujtes po na fshihet si n Filmat e idiotsis
45

Femra : Po e mendoj Fatin tragjik t Robert DESNOSIT Memorien dhe Harresn Shumica i asimilojn Femrat si objekt Qejfi e Seksi, por dijeni se kemi Bot dhe na mungon Afekti E imagjinoj prbuzjen e t dshtuarve ndaj Suksesit e Lumturis neverin ndaj Artistve, Filozofve e Mistikve t vrtet ndaj gjith atyre, q n kt Tok mbjellin Drit e Mirsi Pushkatojini gjith Poett dhe rroft POEZIA ! E zhytur dhe e djersitur nn nj Diell t tmerrshm Valt e EROTIZMIT m kapn, Kmb e Krye Nj valvitje e shfrenuar m ngacmonte si nj Spec Mu zgjuan brutalisht T gjitha Shqisat pesh - E nderove Malsin e Gjakovs pr dreq ! Sa Sakrifica t kota, Ekzistenca t shuara

46

Femra : n rrugn e Horrave n bulevardin e Ultsis Kam prpir pr ju, me shekuj rrena e hipokrizi dhe sot po i vjell, n emrin e HARMONIS ! Nj Fmij vdes nga uria n do sekond dhe nj tjetr shprthen mbi nj Min n do or. Kjo sht BOTA e bukur q na keni ln n Dor Bravo ju qoft, Burra Padrejtsia dhe Despotizmi na u shndrruan n Norm BORN TO BE ALIVE, BABY COME ON ! Late i Merda n Fshat me Kok mbi Lop : nuk ka bardh si bora ! Me asnj kusht nuk do t shuhem i votuat Lirit e Grave ua pafshi hairin do kush me rend e kontrollon Kazanin ! Ha ha ha ha

47

Femra : Megjithse ju luftojm, ju duam dhe smundemi pa ju, por respektonani pak m tepr, more t pa TRU ! Vetm Zoti i madh mbi Qiell e di se si m vijn kto inspirime kto Stuhi imagjinare ? Tash e pas, mbar e mbrapsht do t qndroj pa dyshim Krenare ! PERDJA

48

TABLO 8 : KORI MODERN : Po pres pa ditur far si idiot fare kot I lodhur me Vende boshe dhe me Premtime false. Nj Frik absurde ... nj Pritje shekullore ... Nj Ankth i padurueshm q po t merr dikush n Pyetje q ke pr ti dhn dikujt llogari. Shpresojm gjithmon t gjithka por nuk dgjojm asgj Nj fatalitet Njerzor ... nj Refleks mekanik, instinktiv. Le tia nisim do Gjje pr s mbari Le ti rikujtojm disa rregulla disa Pleqrime. Le ti fiksojm disa Baza ! I fisnikruar nga nj Larask llafazane : m kujtohet ka sht thn, dhe e di mir se kush jam !
49

Kori Modern : Hulumtues i bllokuar pa lesh mbi vesh : trafikon ka t mundesh, se ngelm vetm me Prshesh ! Balli studioz i Dervishve ... i Priftrinjve Kelt. Prgjigjet po na rrjedhin si Ujt, dhe Anija po merr Lumin Ngjyra e Zanoreve ma lehtsoi Gjumin ! Pr arsye i bre ball Mullinjve me Er ? Kush t tha se Mendimi filozofik t on drejt e n Mjerim ? I shkreti mik nga Argjentina, i mbushur plot Uj Kroi. Po ka thoshte dikur Gjon Marka Gjoni ? Kultura u b nj Luks n gjith kt Antikultur Shko e piqna nj Peshk t freskt apo nj Qur ! Barkbosh, mendja sbn hajr A ke s pakti Buk e Djath me aj ?
50

Kori Modern : N shekullin e 21-t u shndrruam t gjith n Politikan. Shembi t gjitha Muret q t kan rrethuar, o Mik ! Shijoje Ajrin e pastr, kngn e Zogjve, Qiellin blu azur. Lre Diellin sublim ta pushtoj Jetn, ta rrezatoj Shpirtin. Vepro si duhet deri n lirim total t Vetvetes ! A ekziston dika q ta shuan prfundimisht ETJEN ? PERDJA

51

TABLO 9 : Artisti merr nj lloj Fuqie, autoriteti dhe mban gati nj lloj Fjalimi mbi veten si me qen para nj Tribune publike. Mund t sugjerohet q n nj Ekran t projektohen disa fragmente t Fjalimeve politike t ikonave t mdha Botrore, si edhe disa fragmente Fjalimesh apo varrimesh t Artistve simbole ose ikona t Kombit, si Viktor Hugo, Volteri, Pablo Neruda, Sartri e Malraux. Fjalime ose varrime prestigjoze zyrtare. ARTISTI : (Frymzohet nga Balada e t Varurve e Poetit francez Franois Villon.) O Vllezr Njerzor q pas nesh jetoni : Hiqeni mllefin ndaj meje, mos e mbani Zemrn gur N qoft se keni mshir pr mua, t mjerin e t mjerve Zoti, do t ket pr ju, ju falemnderit !
52

Artisti : do gj del nga Fabrika, i vjen era Pun prej Odises Hapsinore deri te Anija Potjemkin . M thirrni : DON SKNDER DARAGON se jua kputa Vesht ! Jam i destinuar pr ta frymzuar nj Shtet t nnshtruar, i cili e konsideron veten, m t zotin n krejt Botn Nekrofil pa STIL i droguar n BOMBAY Sipas EURO DOLLARIT : Luani i Wall Street it, do ta fundos Pazarin Kan ngelur 3 Ulrima M.G.M WARNER BROS and COLUMBIA Nga ARI i bardh deri te ARI i zi : Pastrimi ka prfitim, e qofshi t Zinj ! Lopa Zvicerane po hajgariset do t Hn n pik t Diellit me kngtarin francez Klod Fransua.

53

Artisti : E pata nj Valixhe Citatesh pr ta uar prtej DRINIT ! Prse ikonn ton e mundojn shprblimet ? do Shqetsim i pashpjegueshm prhapet si Kolera Duhet ta dish, o Nip, ka hyn e del nga Dera ! Pafundsia sht qllimi im e Dashuria afshi im Kjo Kull ka pasur dikur BURRA fisnik e trima ! Vij nga askund pr t shkuar askund - Na more Fytyrn, more un ! Po dreqin t gjeti, o Pllumb ? E ke nj Vid mangt, prej se nga erdhi Gjermani - Shko deri te Stacioni e hipi fardo Treni Gjeje nj Emr, nj identitet e hup, e mos t sheh kush ! ONE HEAD FOR DEVIL GAMES Nuk je duke humbur asgj, pasi do gj sht LOTO e BINGO A ju kujtohet Tangoja e fundit e Marlon BRANDO-s ?

54

Artisti : Triumfi i Dhembshuris n Sheshin e Turpris ! Votoni pr nj Pirat n Xhunglat e ILIRIS Shpresoj q do t ma ngrini do dit Audimatin ! Plot Zhurma e Turma PESOA u drejtua nga MATI N TAXI pr TOBRUK : Welcomme to KISS F. M ! Radioni Albanez q ju drogon n Vend Sipas Qenit tim MABRUK : Leku ju l pa Mend ! Week-end n : MEIN KAMPF n Fushn e t Vdekurve Si t on Civilizimi ultra i rafinuar tek Kriminaliteti ? N vend se me krijuar mbi kt Tok, nj Xhenet Prej Wagnerit e Heideggerit deri n AUSCHWITZ Aktori BRUNO GANZ m tha se jemi nj Hi. T Djeln , ju ftoj t gjithve me u rrezitur n NICE !

55

Artisti : Ishalla e merrni veten n dor, se na fikt - Kur po na futin n EVROP, e t ladrojm pa VIZA ? - A mundem tju shes n Dhjetor Flij e Lakror me Hithra ? - Mi sabotuat Pushimet vjetore, more Pisa. I kam paguar shtrenjt SARAJET dhe kam br shum Sakrifica. Natn e mir Zonja dhe Zotrinj se po m pret Ergisa ! TJETRI : Po ta prezantoj nj Kompatriot. FEMRA : ka sht m me rndsi : I D I O T I apo P A T R I O T I ? PERDJA

56

TABLO 1 0 : Sken Martese, tip ceremoniali burlesk, ironik e qesharak n Kish ! Lloj imitimi, mimi grotesk ... Krejt skena sht Loj me nj far respekti ndaj Ceremonis, Simboliks dhe Institucionit t Martess. TJETRI : In nomine Patri et FELLINI et Spiritu Sanctus Amin ! FEMRA : ( duke qeshur ) T kam njohur dhe kuptuar n Knetat e Xhunglat e Njerzimit. T kam zhveshur si Njeri prej fillimit ndar bashk me ty, Gzimet dhe Lott e Mallngjimit Kam braktisur Farn e Fisin marr rrugt e Mrgimit hedhur Bab e Nn n Koshin e Plehrave
57

Femra : pr nj Trullan t grisur, q Doktoron mbi Pleshta - Jepi Gaz, o JIM Lets go, Baby to the ROAD 66 in MEMPHIS with ELVIS ! ARTISTI : Asgj nuk ka ndryshuar q nga Molla e Lasht : je Mrekullia e Art e paralajmruar lart. EVA ime e bukur e Teksteve t shenjta e abonuar n Butik Luksi dhe Rrobe t shtrenjta ... Lype nj SPONSOR se u ndam nga e Enjtja ! ka krkon ekzakt nga un ? A e di prse m ke zgjedhur ? A e ke fiksuar ndrrn tnde emruar t Dashurin tnd n Shpellat e LASKO s ? Thua se JETA sht Kazinoja e MONACO s ! Mos bj Shaka me mua, t lutem ! Jam i bllokuar me Shekuj t tr.

58

Artisti : Shko te ndonj Hoxh apo Prift me krkuar nj Derman Politikant, Klerikt, Jezuitt Profesort, Familja e Polict ma kan prishur Terezin. A thua do ta kemi Shansin t bhemi Miliarder n Kin ? Me m var n Litar : nuk e di se ka do, Marylin ? far Dite jemi, far Shekulli, sa sht Ora ? Kur vjen Kiameti ? - A dini gj, o Burra Si hije n Korridore e King npr Oborre : a na i numruat m kto Vota ? Kemi br mjaft Qejf overdoz, Puthje e Seks Faleminderit, o e Dashur, se m ke plqyer pr dreq ! A ta luajm edhe nj SET gjkundi n nj JET ? T kam shnuar n Lkur, prej se jam br Synet Ha Ha Ha Ha Ngela pa Lek, as Brek ! Shko n KATAR ose n KUWAIT a mos e gjen nj SHEIK ? Kjo Bot qe Kinema e Teatr, tragjikomedi e pa brum.
59

Artisti : dokush n Rolin e vet si Tigr apo Majmun Sot Sllav, e nesr Grek Hyzmet Ksmet Po fryn era pr lezet ! Prej nga Koha e Romakve CIRKU vazhdon i pafund ! FEMRA : Nna ime, bij Vuthajsh luftonte pr Drejtsin Botrore u luste do dit, pr t mirn e KOMBIT t vet dshironte rikthimin e gjith Njerzve t SHENJT si kshilltar shpirtror e spiritual t ktij Populli t humbur. Si lind Etika, si ushqehet Vullneti, si gjendet Qllimi ultim ? Si orientohet nj Komb, si drejtohet nj Popull ? Ku jan ndrrat kolektive dhe ambiciet tona reale ? ka duam t arrijm, ku duam t shkojm konkretisht ? Un vet jam e orientuar, e pafiksuar, plot kontradikta

60

Femra : Kam ngelur duke u prplasur nga nj Mashkull te nj tjetr E paknaqur me veten pa e ditur se ka po dua ? Mbeta duke i ikur realitetit dhe duke u konsumuar. Akumuloj dhe grumbulloj, sa pr t grumbulluar E dua lekun, luksin, qejfin e seksin Vilat, Pishinat, Porshin, Ferrarin Por e dua edhe SHPIRTIN, Romantizmin, idealin e artin Aventurat e pasigurta me GJENIUN e rastit. M lejoni t shkoj n nj Kish pr ta ndezur nj Qiri Ta lus Zotin pr nj Ardhmri t pasur e t but n KALIFORNI Prndryshe kam ngelur pr ta gjetur veten, n Has apo n Puk ! - A CRAZY HELL, MAN Whats happened with me ? Asnj Debil mbi kt Tok pr t m plotsuar. T gjith me rrena, me defekte e me Kok t zhbiruar ! T lumtur n pafundsi nuk do t prfundojm kurr !
61

Femra : Prej Mrekullive deri n Delire: duheshim Lum n Lum N bregun e nj FONTANE : po e pres fillimin e Nats Ti amo MARCELO ti amo noton n Jetn time ! Je Misteri im, e un MONA LISA ta ringjall Gjallrin ta frymzoj Poezin Po shkrihem mbi TRUPIN tnd po t prmbys, e po marr fund Tuhafet e tua surrealiste mi futn Ethet e akullta ORGAZMI astronomik m kapi n mes dy LLAFEVE ! TJETRI : Ku na ikn gjith ILUZIONET Rinia e humbur mes Luleve t thata e Zrave t shuar ? Larg ESENCS son Jeta na ka shthurur Veprojm pr t vepruar reagojm mekanikisht, Konsumojm sa pr t konsumuar dhe VDESIM gradualisht. Asgj ska shpirt, ska vler, ska sens as kuptim ! GJEPURA ! Jasht UNIT ton, Dshirave reale,
62

Tjetri : ndrrave Fmijrore : jetojm si emigrant, si endacak, n nj FILM t zbeht e pa boj Si Persona, q pasi e kan harruar prfundimisht Vetveten aplikojn ushtarakisht nj Skenar jetsor t paraprogramuar t shkruar arbitrarisht pr ta, nga nj AUTOR i huaj ! Prandaj dukemi shpesh her t zhvendosur e t orientuar - I vetmi prioritet q kemi sht se si me u hutuar ? N kt Restorant pr MBRETR le t ham pr lezet. Lets fuck before the GOLF, se t ndjek deri n Kiamet ! Ska me ty, o Vajz por t lutem, merremi vesh ! N kt Heshtje olimpiane, n Fushn e INDIANVE : pse nuk rri me Njerz normal, por iu lyhesh Marsianve ? Sot : QEN Nesr : MACE Mund t na thoni se kush jemi, se po jua fal nj ant ! Mjaft isha n Mjegull, por ju m lat pa Xhevap Ma smurt edhe nj Kunat, e boll po m vjen inat Adios Amigo se po bhet Nat ! PERDJA
63

TABLO 1 1 : Artisti me nj Bebe n Krah. Supozohet q po i adresohet ktij Fmije! Sikur nj Baba q i l nj Amanet t Birit. ARTISTI : Hidhe KODIN Civil n Boshllkun e Mbeturinave dhe Mbeturinat e Akilit n Zbraztin Civile Dgjo mir, o Bir ! Eksperienca, e kaluara, biografia jote t shndrron n Mbret apo n Skllav t bn Njeri apo Dreq t sjell Disfat apo Sukses Por dije mir, se ka Dshtime e Humbje q t kushtojn tepr shtrenjt q asgj nuk i shron, as nuk i riparon ! Jeta sht nj ROMAN lulzor me nj mij Petale Nga nj Uj Mineral e ndrton nj KATEDRALE !
64

Artisti : Tua falsh Shikimin t Verbrve : sht Burrri e Fisnikri madhshtia, eleganca supreme e GJESTIT gratis Nuk sht do Gj : interes e pasuri ! Veprimtaria njerzore e ka nj Kufi ETIK Shpirti i ngritur e ushqen brenda vetes nj Bujari, nj Aristokraci Kultivohu sa m shum, o Bir Dgjo shiko analizo Po kurr me Mendjen e huaj Pshurre FANTAZIN tnde prej Kshtjells m t lart t ITALIS ! T kujtohen pak Pleqt e Malsis Gjyshrit antik t ILIRIS ! Nse do me u b Polic : bje ndershmrisht e pr mir Jo pr tu hakmarr disfatave e defekteve t tua Plagve t Fmijris tnde t harruar. N Sahatin e t Humburve : a thua sa sht ORA ? Eja t ikim nga kjo Lagje plot Sorra.
65

Artisti : Do ti ndryshosh Mendimet sipas Prjetimeve Krejt logjike do gj evoluon edhe Bota e Krimeve. Ndrgjegjsoje veten pr gjithka, o Djal ! Merri Prgjegjsit e tua, e mos i ik s Vrtets, Nuk sht gjithmon FAJI i t tjerve ! Vepro me Dinjitet a more vesh ? Me Dinjitet UFOt bien nga Qielli, sipas Filmave amerikan me shpejtsin e Drits : a t dukem prap normal ? Kto ishin Kshillat e mia deri n CAP CANAVERAL ! PERDJA

66

TABLO 1 2 : Artisti dhe Femra n Skena ordinere t Jets Nj duet n Shtpi : sallon, kuzhin, dhom gjumi ? ARTISTI : Kalova nj Test PSIKOTEKNIK me nj Gorill e dy Bullgar Pse kaq shum AMNEZI e Sekrete npr Sirtar ? Pr pak, nj Psikopat nga Lindja m oi drejt e n GULAG. Me kondicionim, ensur, spiunim e shtrngim: kush sheh hajr, o Burr ? T shndrrohesh n nj Karikatur ose n Kloun pa bisht : sht GAG tragjik pr nj Emision komik. Jam i ndjekur nga E.T. ALIEN TINTIN ASTERIX JAMES BOND INDIANA JONES and the DOW JONES ! - O e Dashur : kam investuar Fund e Krye, n ART e POEZI Nuk mund t vazhdoj gjith Natn mbi ty, n ORGJI se Nesr m z Gjumi n MINISTRI
67

Artisti : Pastaj mund t uditeni nga Rezistenca e dobt e Njerzve t sodit STOP THE JACKPOT, BOB se na bn Femrat, Rob ! I shpreh ca variacione Shpirti mjaft intriguese A mundet kush urgjentisht me ma gjetur nj NUSE ? Pr sa e pash vet, n kt Mhall gabelsh askush nuk i afrohet Trupit tnd plot EPSH. Me Syrin e Huteshs, m ke trullosur keq ! Mir se vjen n kt ISHULL paradiziak e magjik I magjepsur nga Prania jote Mos manovro lidhje e pa lidhje, o Shpirt ! E kanalizoje pak DHUNN tnde se po prfundon n Dom duke ia lar Kmbt Halls XHANE ! Duke u ballafaquar q nj Shekull me Margjinalitetin e kam prforcuar Normalitetin.

68

Artisti : Pa an nuk ka Libr pa Prjashtim, nuk ka Norm ! Po ia ofroj gjith Fjalt e mia Gjeraqins s par t Stins n Liqenin e SHKODRS Me gradn akull, minus 15 pa Uj, as Gaz, as Elektrik : ZHUL E XHIM (Jules et Jim) vazhdojn t fantazojn pr Femrn fqinj Jam zhvilluar hap pas hapi me KINEMATOGRAFI Ladies and Gentleman : I SEE MY LIFE IN WHITE CASH WITH DASH AND ULTRA BRIGHT ! Where is the JESUS LIGHT ? FEMRA : Mos mi admiro Mandarinat, sepse jam plot Mkate, o Zot ! Ngela duke u urulatur kot, me kt idiot q ska asnj PLAN praktik pr Jetn !

69

Femra : Ka ide e imagjinat t pafund, ky i shkret sa pr ta mbushur nj Lum apo nj Det ! Po me kt Tip t hutuar e t droguar do t prfundoj n nj BORDEL me Kmb prpjet ! Por ka me i br vetes, sepse ia dua shum Humorin e Fantazin ? Zemra e Lumturis pushon gjithmon n Shtratin e Thjeshtsis dhe t Qetsis Nga PEPLUMET e KARTUMIT deri te Kultura e LLOKUMIT : zemra ime bri Bum n VALENCIA me Shokt e grupit: PUM ! Fanse e Lufts s SPANJS t desha mu n PLENIUM Jemi si Atomet e shfrenuar t gatshm pr tu prplasur E magnetizuar nga Ti : nuk e di se ku kam hasur ? Vrapo te GURUJA im pr t ma sjell Hajmalin se nuk m ka paguar kush me ta frymzuar iftelin !
70

Femra : Shko e puno si BARMAN n nj Diskotek se ngelm me Buk e Qep, t shkret, npr KRET ! E spiunuar n Dyshekun tim t mbl nga Duka i madh i ALBS hyra si Parfumi i Drekzs s Majit te Kuajt e egr t KAMARGS Fute muzikn FLAMENCO , o t Dashur VAMOS VAMOS se dua t vallzoj gjith natn n LAOS ! MY POOR PIERRO, FROM THE HUMAN ZOO. Meshkujt i preferojn Bjondet e zhveshura npr Vapore . do gj me vler na ka dal jasht dore Nga Gadishulli i Engjjve deri n ACAPULCO BAY ishe Lepuri seksual i vitit Champion of EROS, okay ? Kta Krijues skishin pik Mend, t stolisur si Kanxha Vitet e mia m t mira, mi hngr KALLUKANXHA ! Ndiqe ndonj Kurs ekonomie, e merru me Tregti, o Xhim si Gjinkall e krisur tr vitin na fike, pa nj centim !

71

Femra : ITS SO CRAZY, BABY I CALL BILL GATES, THIS SPRING ! ARTISTI : Mos m trajto si Bebe pa maturi me skema biblike dhe prralla t imagjinuara trillime debile e margarina gomarllqe t pambarim Jam kush jam, dhe nuk ndryshoj pr asknd, o Marylin ! Para se t rrezitesh n zallin e RIO de JANEIRO - s Konsultohu me Babn Dervish n Majn e TOMORRIT ! M iku koha e Kalit t Shals Jam rikthyer me Koh te Djathi i SHARRIT Dikur npr Odat e BRUKSELIT ia ndizja Cigaret, Zotit Kolonel : Muharrem BAJRAKTARIT - Shkoni n Shkoll, o Djema kapni Librat me dor e mos prfundoni si Bolla t vrara, me Fakultetin e Drrasave ! Pertypni FJALt tuaja n GOJ e ma ftoni Abaz Musn pr nj Kafe te Sara !
72

Artisti : Jeni lazdruar pr dreq, si Fmijt e keq q thyejn do Lodr brenda do ore, pr kaprio e pr qejf Eja ktu, e dashur, se ma ke ndriuar Shpirtin Sipas HUMORIT tnd dhe Tems Astrologjike : do ti rrfejm n SHTRAT instinktet tona jetike ! Po agonizojm si budallenjt n Zbrazti dhe Kotsi - A ke ndonj PROGRAM pr Bajram e pr Vitin e Ri ? - Me u fshehur n nj STAN me nj Dele e nj Dhi TALLAVA SHIT WITH RAKI ! Duke u shkrir n Gaz m prkdhel si di ti. T frymzuar nga Marvin GAYE , Barry WHITE and James BROWN Sex Machine, baby ! , kaluam do Kufi N TAJFUNIN e ardhshm, do t shprthej mbi ty ! far FATI i befasueshm si nj NDRR e pambaruar Por nj VEPR e prfunduar a mos sht e mbaruar ? PERDJA
73

TABLO 1 3 : Nj konfrontim direkt midis 3 Personazheve kryesore Ironi, provokim, afirmim, mohim, sharmim, pozicionim FEMRA : E kemi humbur me koh dimensionin erotik e spiritual t Jets Krcej nj Kafsh n KOTUNU se Nata ti kthen Mendt n vend more HU ka me t kshilluar me duar n Koqe e Xhepat bosh ? Si Rembo e Artoja : u dogje kot ... Mirupafshim n Domin e Pleqve, ROBOCOP ! Kam pritur Kopshtin e Deliceve e ti, m le n lloqe Jam vet fajtore, q i dua iftat e tu, t grisurit n Top ! Duke adhuruar Misterin, dhe admiruar t Mbinatyrshmen : do NATYR reale e gjen Vlern e vet, pa zbritje n Krishtlindje Duke lexuar Lasgushin u shkulave n Pogradec A mos e ke nj Mik V I P, q na ofron nj Vil n Det ?
74

Femra : Sivjet, XHANJA luftoi si Dragua me nj Karkalec Excuse-me Darling Posa dola nga nj KOMEDI Muzikore pa rripin e Dlirsis. - A ka kush nj BIZNES pr tia propozuar Shklqesis ? Prej Vetdijes s kufizuar deri te Pavetdija e pakufishme : Val DASHURIE pikonin n Lkurn time t bronzuar Deri tani, i kam mposhtur BISHAT e egra, por ende jo ANKTHET e mia. Fute Xhimi HENDRIKSIN pr t ma hequr Mrzin ! Ju lumshin Kmbt, o t Mallkuar Mir se vini n MORIN ! DONT PUT THE BLAME ON HER AVANT LHEURE : CEST PAS LHEURE se nuk i ka ardhur Ora e fundit ! ARTISTI : Ma rikujton Emrin tnd q t t padis n GESTAPO
75

Artisti : Kush e di pse e on Shejtani kt VAJZ, pesh ? Pusho pak, o Larask se na i qite Mendt ! Pr tu mobiluar me GJRA t vjedhura nga nj Mahun Telefonoje Al Pacino-n ose Robert de Niro n, t dy Kryemafioz t Hollywood-it Ha ha Ha ha ma keni nj DARK borxh te KORFUZI ! Hozhgjeltn Burra Dijeni mir nga un : hert apo von do IMAGJINAT do t blihet nga nj Kinez apo Tajvanez Lakuriq e pa Pallto : a ju dukem si ANGLEZ ? TJETRI : Heshtje, o SHEIK muti me orb Sllovake n Sahan ! ka i ke sjell kujt deri sot ? ka ke mbjell n kt Jet ? Pos Dehje dhe DROGA t kota, more i Shkret sht dashur me t ln n nj KAMP, me mbledhur Gur me u br Hamall n Tiran,
76

Tjetri : duke ua fshir Kpuct borgjezve, duke mbajtur Valixhet Pakistanezve, dhe ngrehur nj KARROC Dru me dy Lop Holandeze Ta prfundojm kt prleshje si BURRAT e Malsis n nj WESTERN SPAGETI GOOD LUCK , MY FRIEND ! FOR YOU, ITS THE END ! (mund t dgjohet nj fragment nga knga mitike e : Jim Morison-it ) ARTISTI : T raft Pikilunza, more Thi ! Si rri NJERIU duke ndjell Zi ? Prej nga Lartsit hyjnore, e vzhgojm Bagtin fluturojm si SHQIPET mbi t gjitha Qelbsit T mjerat Fmijri t murosura me 1000 Pengesa t kota T rrethuara andej e kndej nga Telat me Gjemba PERSONALITETET e dikurshme, nuk i bn m Nna ! Po shkoj n nj BANJO Dielli, ose nj Kur Pushimi.

77

Artisti : Ma prgatisni nj Gjell me Prralla kur t afrohet DIMRI Duhet t regjistrohem n REGJISTRIN e t Humburve I internuar brenda vetes m lironi t Shtunn ! TJETRI : Nuk je i humbur pr doknd, o Zotni HAMAM ! Filozofia jote t la pa din e pa iman, me Byth n San Ah, tani po e shijoj pr merak Superioritetin tnd t dshtuar, t mishruar nga Zboraku q kndon ... Shko e zhytu me BUKOVSKIN n duhan e alkool ! M mir, mos t vonoj, se po vjen HIJA ime, e m ngatrron ARTISTI : ( I drejtohet Femrs ) Prania jote sht Udhtimi im n Luginn e Eprsis nj Qiell i qndisur me Yje nj ROMANC e pakrahasim

78

Artisti : T dua t gjall dhe t virgjr pr nj ZBULIM t pambarim Ti ndrioj t gjitha Paradokset jetsore Ti harmonizoj t gjitha Fijet intime t Ekzistencs I AM YOUR MAN, BABY DOLL ! I AM YOUR MAN ! Sipas Sadri REXHEPIT nga Vuthaj : sht Vajz si duhet, Rod e Soj A mos ka br kush rastsisht Lakra rasoj ? Po e ndiej veten do dit m t ndjeshm Jam shndrruar me Vite n nj KULLES Pasionesh ! Princeshat plot Temperament m kan mbushur Shkndij O Drvish RUFAI t Artit pa pushim : na propozoni nj Valle t shenjt q t on drejt n INFINIT ! FEMRA : Krkom, dhe n momentin kur t m gjesh, lajmrom ! Tr kohn duke u rrezitur n Diell

79

Femra : A mos t ka lindur Nna me ndonj HARDHUC ? Na shptove, o i dashur me kt Pul t pjekur n Prush ! Sipas Umberto ECCO s : Qeshja njerzore vjen nga Dituria Dje, e lexova BERGSONIN, ulur nn Hijen e Plepit. ka mendon Emigracioni pr EKOLOGJIN e rrethit ? Si intelektual super i angazhuar : m dukesh mjaft bajat e aspak trheqs I abonuar n WOODSTOCK e n ODA Pleqsh Eja t luajm Kapua me IV MONTANIN Gjuha e shpreh Nnvetdijen sipas Zhak LAKANIT Memoria ime luhatet n nj Anije t dehur DIALOGU q kam me ty sht nj Magji e vrtet Prej vrulleve EROTIKE deri te shkrirjet afektive : Gzuar pr Jet e deri n Vdekje bashk me ty oj Besnike !

80

Femra : Prqendrohu pak n REALITETIN e prditshm, o shpirt Nse nuk do me prfunduar duke ngrn Grosh n BURG : lri Pashallqet e Kapadaillqet se po m vjen Neveri ! Dikur, do Gj m trhiqte drejt BRIGJEVE t tua totalisht e mahnitur nga Ti TRUPI sht pa rrugdalje EROS e , m n fund, Bosh ! A mos e ke nj lidhje sekrete me Piktorin Zherom BOSH ? Megalomania dhe Lavdia t kan mbyllur brenda teje n nj BOT virtuale Sa largom Zot, prej teje ! A mos e ke pasur nj ILAKE gjkund afr PEJE ? Me drog, lotari, raki e bixhoz Ja ku t ojn Putanat, o Karagjoz ! Thirre shpejt Tezen AJSHE pr Loto-Sport ! ARTISTI : Luaji atributet e tua Femrore me mjeshtri n qoft se do me e sinkronizuar EKSTAZN tnde me timen !
81

Artisti : Ta akordojm Sintaksn e ta evitojm Taksn N konkursin e Drejtshkrimit t Bernard PIVO-s : na kan mundur pr udi edhe Afrikant e KONGOS Ja ku t ojn Krpudhat haluinogjene t Henri MISHO-s ! I luhatur nga nj Miqsi besnike e definitive deri n nj Thellsi t tepruar, dhe gati e pakuptueshme : duhet ti krkojm vet Prgjigjet, sepse n Shoqrin e sotme : Pyetjet e Hulumtimet Filozofike jan thuajse jasht LIGJEVE ! O Vllezr t bekuar e t mallkuar Miq t Fidel CASTROs me zemr t plasur e Koqe t tredhura : UTOPIT qen t rrejshme, dhe NDRRAT e hidhura ! Sipas Amanetit t ELEFANTIT me Memorie gjigante : mos e lini BESIMIN n prmirsimin e Njerzimit - Okay, po kush merret vesh me Nipat e STALINIT ?

82

Artisti : - O Burr : lshoma grupin : the CLASH and the CURE ! Vizionar i Futurit Profet i Ardhmris : boll u konsumova n Malet e ARBRIS ! Jua dhash Fuqin q kisha, Imagjinatn e trashguar do SHPIRT autentik shprthen do MUR ! Ndoshta isha pr ju i uditshm i rrall, i papranueshm Por DASHURIA q kisha pr ju, nuk hidhet n Bunar Lexoni, mendoni, pleqroni, pr at PAK q ju lash ! Jeni Toka dhe Populli im, me Lkur e me Asht N Mistikn e Shkrettirave : t vetmet Udhheqse kompetente jan DEVET stoike. Si Monark i oroditur n nj PARK atraksionesh : bnte Michael JACKSON-i me Fmijrin e iluzionit ? Luft tragjike me Zonat e errta, me Hijet dhe Imazhin e tij Dukej si FMIJ virtual i prjetshm n pafajsi
83

Artisti : Ikon e virgjr dhe e Re ? Ku sht Kufiri i fundit n mes menduris dhe gjenis ? Lshoje MUZIKN e tij si kulm t Mrekullis ! Sa Lot e Ofshama t harruara ETJE e ETHE t shkuara Po iki sa m larg, pr ta shijuar HESHTJEN absolute n Bjeshkt e Rugovs, n Qafn e Borit, n Majat e Valbons LE SILENCE VAUT DE LOR DANS LE VERCORS ! Sa Zhgjndrra pr ti zhdukur, sa ndrra pr ti pushtuar : na kaloi gjith kjo Koh n harmoni, pa u tradhtuar T dua me nj LIRI t turpshme e t pakufishme Pas Zeniteve magjike t Lumturive vjen Rnia tragjike e Perandorive ! FEMRA : Sulmi i Tempullit N ishte i pari HOLD UP historik prej q kur flirtojm s bashku

84

Femra : Edhe Gjethet e brishta t Shelgut po dridhen ! Dashuria jon sht Shembull mbi kt Tok. Ejani pr nj Peshk n SHIROK Politikant po ndryshojn sipas Stins Ju prshndet miqsisht Delja e Rush BRAHIMES E kam Kokn e shndosh Kam lindur pr t Qen ! Lvizma Qndrimin n mundsh ? U bm Pik e Presje Se spyes pr ty, as pr Popull ! Eja e t dushatemi me Parfumin : CHANEL 5 si Paris HILTONI T hallakatemi npr KAN me Bosat e Nafts. I dua shum Kafsht, Natyrn dhe Lisat Jam lodhur duke i koleksionuar Pisat ! Sipas Dushkut, Ahut, Plepit, Panjs e Pishs : po zhvlersohem e po shfletsohem gradualisht Nuk kalohet tr Jeta me Artist AVENTURIST !

85

ARTISTI : Nn araf ne, midis dy Hamshorve ta arbitrova nj DUEL orgjiak mes nj Derri nga Mesopotamia e nj Cjapi nga Asiria Oh, SHIT m iku krejt Viti pa u ngopur me Qershia ! Si n Baladn e NASTRADINIT : po rivjen e po rikthehesh si Valt e Detit Prej RILINDJES , na u zhdukn BURRAT e mdhenj t SHTETIT ! Shpirti yt flet brenda meje, o e dashura NUSE - M lr aty e ktu, ca Shenja t Fiseve Indiane Kur po doktoron n Tiran pr HANE e GABELHANE ? Mi hap Kraht, o shpirt, t pushoj mbi GJIRIN tnd - Eja ta pim nj Kafe e lexoma kt FILXHAN ! Kaluan 100 Regjime muti e 400 Qeveri dhe sma mbushi kush Mendjen e ngela jasht do Vije ! - Hapna nj Shishe BOURGOGNE se m erdhi nj far Mrzie

86

FEMRA : Mos ma ngreh Batanijen se m shplove, o i Zi ! M kapi i ftohti deri n Fyt Mesazhet e nj t KRISURI t Dashurs s vet n KAPRI : do Mashkull i ofron vetes TRUPA t paautorizuar, pr lezet ! - T gjith Gjahtar fustanesh dhe FEMINIST patologjik Kur po krijon Familje, me Shtpi e Katandi, o Vi ? Nuk kam par Njeri si ky, q nuk i bn prshtypje MOSHA Me nj pare MEND adoleshenti, prej Fillimi e deri n Varrim Aspak m i pjekur sesa nj FOSHNJ jetime Por m trheq aq shum menduria e tij e pamim ! Tr Jetn jasht SHINAVE normale t Njerzimit : po akrdisem e hardallosem deri n MJERIM . Mos m lr me Prapanic n Diell, e humbur pa Ndriim ! Iu largova ESENCIALES Pikat q i kisha si Krkim

87

Femra : - Gjema nj Fallxhore e t shoh pik s koti : a kam Ardhmri me ty, o XHIM ? - Po sipas teje, EL GRINGO : ka na rezervon BREDHJA debile n Mrgim ? - Provoje nj Loto, nj Bingo, se me kt Logjik t prishur nuk do t kemi Vend as n QIELL ARTISTI : - Na lodhe me llafe e kritika, pa e luajtur Bythn vendit - Paraqitu n CASTING pr Telerealitete e Telenovela Mos m lviz nga PLANETI im se jam Jashttoksor ! - Shikoje Botn si sht nj MEDIOKRITET kozmik - Admiroje artificialitetin global e zbraz tin Kimike. Kemi ngelur me u dehur si budallenj n Kokteje t FACEBOOK - ut Pr ta festuar n mnyr fiktive Kolektivisht, INDIFERENCN ton Virtualiteti i gjeneralizuar i Marrdhnieve Njerzore Jam definitivisht jasht Loje, o Vajz Prgatitna nj DARK n Velipoj !
88

Artisti : A ta organizojm nj ORGJI gjigante me nj trup Krokodilsh ? Nj Lkurtrash i KAP VERDIT ma shpoi Thembrn e AKILIT Pse dreqin mu paraqit ALIENDE, Presidenti i KILIT ? Surrealist i shthurur : m le t pushoj n kt Lugin Spo ju ndahet Plehu e Lloqi n TIRAN a n PRISHTIN ! Thua se nuk mund t jetojm pa Shmtim a Flliqsi Nj Edukat Qytetare, Estetike, Morale e Kolektive e prforcuar do tishte prioritare e me shum dobi ! Si do POPULL tjetr, e meritojm pa dyshim Rregullsin e Bukurin. FEMRA : - T erdhi Ora e fundit, o LUDWIG Thuaji Lamtumir WAGNER-IT ! - Luaj Domino n Dom me Pensionistt e Hitlerit ! TJETRI : - Jepja nj Shkelm n Mli ktij ARTISTI pr Zi !
89

FEMRA : NICE TO MEET YOU, OLD DOG ! - Sa t ka dal PENSIONI, more Mi ? - Shko e merru n Bjeshkt e Nemuna me Blegtori e Bletari ! Adios AMIGO Arrivederci tani po fle e Qet n ARBRI. PERDJA

90

TABLO 1 4 : Sken dialogu e Sharmimi midis Femrs e Tjetrit Artisti sht i shtrir pr tok, gjysm i trullosur, gati n Botn tjetr. Ndonse dshiron t heq dor nga kjo Bot, por n ann tjetr nga fakti q sht paradoksal dhe i papritur, tenton ti rezistoj dhe i kujtohen t gjitha ekstazat erotike, epshet jetsore por nuk mund ti ndjek si dikur, sepse sht i lodhur, i konsumuar Ndaj vazhdon t filozofoj. TJETRI : Shikimi yt i mahnitshm e plot Mister mi shkarkon t gjitha Baterit Pavarsisht nga LODHJA e padurueshme, kam medituar nn Hijen e Gshtenjs. Pse Femrat i trheq aq shum BOTA e Krijimtaris kur mund ta blej sot pr sot gjysmn e SHQIPRIS ? Dika m ka shptuar me Koh nga kto IDIOTE pa kritere
91

Tjetri : q i preferojn Bohemt e droguar e POETT e Therrave ! Qofsha i mallkuar, se kjo Lolita e lagur mi zgjoi Leshrat Sa e bukur e seksi, pr merak GOOD LUCK, o Cjap ! Pasi ta kryej turnin e Nats npr Kazino : t pres n kt BAR t qelbur n Kryqzimin e Botve ! FEMRA : Kurdise Orn, o Mik, shlyeje Crcritjen n Tel e rikthehu n Vijn e Partis EURO DOLLAR : TRAIDERS from WALL STREET Ah, ishalla na rivjen ajo KOH e shenjt ku Zemrat tona trenohen nga DASHURIA ! Sepse un dua t hallakatem t hardallosem nga PASIONI Dreqi ju marrt, more t paaft, si nuk mund ta plotsoni nj FEMR me 100 TITUJ e Doktorata false Ku jan Meshkujt q na kuptojn e q na prgjigjen, n kto rrafshe ?

92

Femra : Po fillojm nj EMISION Televiziv pr ta gjetur PARTNERIN ideal ! I dashuri Publik i hutuar, me brir dhe pa brir : mos m lini pa Dhurata e Bakshishe, se jam plot Kaprie ! TJETRI : A ma ke lexuar Prozn, oj Vajz ? FEMRA : Po, ta kam shfletuar me nj Prapanic t pakujdesshme ! Paske filluar edhe ti me shkruar ? Ha ha Ha Sot, do Analfabet boton LIBRA me Lek N nj Shoqri pa hierarki Vlerash, pa nivel, a kriter : ARTI sht shndrruar n Shitje orapesh e breksh. A po m on n TAHITI apo n BORA BORA , more Lesh ? - Kaskador i dshtuar i Muzeut tnd imagjinar : dije q tash e pas, ke ngelur pa OSKAR !

93

Femra : - Prezantoma nj Miliarder ose po zhytem n Bunar TJETRI : MOTHER FUCKERS sa t komplikuara kto Gra ! Dreqi nuk i merr vesh, nuk e din se ka duan as vet ? Pra i kam t gjitha Guximet, e Punt m kan ecur mjaft mir Por tani m kapn Dyshimet, e m kapluan Trbimet saq, po habiten edhe Uritht po dridhen Lakuriqt e po shuhen Shovinistt Po interpretoj nj Mim Erotik pr ti sharmuar Doganiert me Mini Zhyp, e Buzt plot Gaz Satelitt q sillen me vite rreth Toks nuk i numrojn m Revolucionet A ju kujtohen 1 7 8 9 e 1 9 1 7 nuk ishin Kohra t qeta ! Po shpall Shtetrrethim dhe Or Policore n HORIZONTET gazmore Ndalohet do Qeshje e do Gzim, deri sa t vish n vete brenda Normave shoqrore !
94

Tjetri : Nga fundi i BIRUCS tnde : shtite imagjinatn n ZONAT e pashkelura nga Kmba e Njeriut Ta dgjojm Muzikn e Gjuhs tnde lirike Ky Komb e ka nj EPOS t pasur, nj Tradit poetike N Shatrvant romantike nn Burimin elegjiak : jam Hija e ULIKSIT q rikthehet n ITAK ! Ndoshta e kemi Nostalgjin e GULAG PARTIVE t lara n Gjak nj lloj Mazokizmi historik e anakronik, i rangut gjenetik Sindroma e STOKHOLMIT. Na shkon nj Koh e gjat pr ta integruar mir Demokracin ! Aq sa zgjatn Regjimet Totalitare, zgjat koha e lirimeve sht pun e gjat, o Miq sht pun e gjat ! A i keni DOKUMENTET n rregull, Zonja e Zotrinj ? Pasaporta, Viza, Leje Qarkullimi, Kartone Mjeksore e Pensioni

95

Tjetri : Po ju shtohet Rroga 10 % dhe po ju hiqet nga Xhepi 20 % Pa leje n Mrgim e i zhytur n Trafikim : veprova si ZOG i lir deri n Burgim ! Por ju ktheva VENDIT tim, se do gj n kt Jet paguhet me nj mim Mentaliteti ka ndryshuar, o i madhi LUIZ tani je br nj HAS-BEEN ! Jasht Mode, jasht Kohe i vjetruar, i amortizuar, me t hedhur n BUN Po t m dgjosh mua, e msyn direkt Zyrn e Puns n LLAP apo n KRUM ! - E angazhoj nj Ve Lufte, me vitalitet, dhe e lumtur pr ta vazhduar Traditn Kelte t Gurve megalitik Mu lodhn Trut pr tu br Artist ! ARTISTI : Filli i ARIANS sht ngatrruar keq para lshimit Satelitor e TV horrllqet kan prparuar n Tregun ekranor.
96

Artisti : Sa m pis, m mir, m sukses e lek nivelimi nga posht, nuk pret ! Mbani mend, o Skllevr e Hyzmeqar : q jeni vetm nj GUR q bn nj MUR ! Pr KRISHTLINDJE , t nderuar : a po ma mbushni nj Qur ? Dikur n NIKAJ e MRTUR : Marash TUSHI u kacafyt me nj Kuedr Me farefisin Bari : ka dreqin me b n GRIJ ? - Me shitur Lesh t virgjr, Gshtenj apo Bagti ! Pr nder t FISHTS : mbusheni Tavolinn me Meze e Raki e grahjani, o Burra me ifteli e sharki Si Lama i ri, i TIBETIT : kam nj Urtsi t rrall pr tjua transmetuar. Por para Grusht Shtetit t ardhshm : ejani shpejt pr tu dashuruar ! Lindja e Buzqeshjes tnde magjike sht nj MREKULLI e vrtet n Shtresn e Qiellit t Tret Kalova n EAST OF EDEN me Xhejms DININ e nj Breshk !
97

Artisti : Ata q prngjajn bashkohen, si e gjen Rrasa Vegshin M nxore nga nj Gugatje n nj Hardhi t qelbur ! Prania ime vlen sa vlen, por MZI i sapolindur e krkon sidomos nj PEL. FEMRA : Bab i palidhje me Kok n Mars Na u rrit VAJZA pa pik a presje me nj Liri gati t pashembullt e t pabes. Po tkishim qen me Autoritet familjar nuk na kish ngelur me barr n PAZAR ! ARTISTI : Publikoje nj Shpallje, a mos merr nj GOMAR ! Gjysma e Gazetave po mbushen me Reklama faqe VIP e PEOPLE, e Lista Njerzish q kan fituar dika Kam pasur iluzionin q na informojn hollsisht mbi PROBLEMET aktuale, gjendjen e Bots ku jetojm !
98

Artisti : Po punoj sa po mundem, e po vazhdoj VEPRN time, gjysm i dehur Non mi rompi il Cazzo, o Shtrig, se po t fshin Bajlozi ! Ta kam shprehur me koh AMANETIN Jet BIXHOZI ! I traumatizuar gjat Nats, po vuaj duke shkruar Mu kan ngatrruar ORARET e Buks dhe t Gjumit I fal t gjitha Dorshkrimet e mia kundr Esencs s t Qenurit, ABSOLUTES ekzistenciale ! Zgjidhje tepr e leht pr nj Pyetje komplekse Tem Doktorature : Statuja e LIRIS dhe Statuti i Pubertetit . Sipas EINSTEINit E = MC2 do Formul dhe Sistem i imponuar, ma ka zgjuar Krdin ! N Shpelln e DRAGOBIS : a e prfunduat Pleqrin ? Dije mir, o RINI e dashur, por mjaft amnezike : do Gj e ka nj Rrnj, nj Origjin, nj Fillim e nj Gjenez.
99

Artisti : Ju duhet nj lidhje direkte apo indirekte me BAZN tuaj Pa e mohuar Andy Wahrol-in, Ben Harperin, Tupak Shakurin Tim Burtonin, Eminemin, Princin, Beyoncen dhe 50 Centin I kam respektuar gjithmon Kullat e Odat, Ritet e Traditat e Kosovs e t Shqipris Jo pr ti praktikuar vet n Jet, por si Vler e Kulturs kombtare, si nj Thesar, nj Memorie e lasht e Strgjyshrve, nj Shenj ose nj Porosi e Historis sht pjes e Muzeut tim Shpirtror, e IDENTITETIT tim shqiptar Pra i dua m shum se dokush T gjitha MODERNITETET e kohs, Avangardat e Arteve Botrore, Mendimet futuriste t ksaj Toke Por duhet ta dim se cilt JEMI ? Ju ndihmoft Zoti se nuk e keni fare t leht n Kohrat e orodis, n Shekullin e shpejtsis Ju kuptoj tepr mir n nj Shoqri t Globalizuar
100

Artisti : ku do VEPRIM njerzor prfundohet n Konsumim Zapping e Kalim, si nj paraprogramim robotik i Jets bazuar n shplarje TRURI nga Reklamat, Marketingu Opiumi Televiziv, Lojrat e Fatit, Leku e Materializmi triumfues Kulti i ndrrs amerikane, si MODEL absolut ekzistencial. Kjo tip BOTE i do zakonisht Njerzit e bindur e t nnshtruar q i besojn 100 % e pa asnj Dyshim ksaj logjike. Ca Persona indiferent, pa Mendim, pa Pyetje, pa Ndjenja, pa Krkesa, pa Ndrgjegje t thelluar, pa Poezi, pa Filozofi, pa Rebelim TIPA si t klonuar q vetm konsumojn, kalojn e aplikojn Direktivat gjenerale dhe q vrapojn si t droguar mekanikisht pa e ditur as kund, as pse ? Pa asnj qllim jetsor prfundimtar ! Por kam besim n Vitalitetin, e Fuqin tuaj SHPIRTRORE ka me ju thn m tepr ? Prpos me ju ftuar miqsisht
101

Artisti : pr ta pir nj Birr belge ose nj Ver franceze. Tani, natn e mir, o Miq se po m thrret nj Kineze ! FEMRA : Po m mahnit dit pr dit me gjith kt llafollogji Do ta kishe dehur me FJAL edhe nj Arush t bardh n SIBERI ! Pse lodhesh kot duke shitur Mend npr Malsi ? Kush n SHQIPRI ta do at Poezi, e at Filozofi ? sht luft bazike pr Ekzistenc, o Vi Luft pr nj cop Buk ! Gjysmn e ktij Populli i ke Lypsa ose n Asistenc ! Nuk je n VERSAILLES apo n Kopshtet Japoneze ku do Lule apo Gur sht i menduar dhe i kultivuar n baz t nj Tradite shekullore, me nj Simbolik t shenjt. Ktu je ende n nj No Mans Land ballkanik ku asgj nuk qndron n Kmb mbi Baza t shndosha ku asgj nuk sht e vendosur, dhe e sistemuar
102

Femra : Hapi Syt, o i dashur e dije n far Realiteti je ? Se na lujte Mendsh me utopina e idiotsira Po e kndoj nj KNG djepi pr ca budallenj t sterilizuar WELCOME npr Horrllqe ! ARTISTI : Lira e harlisur e MUZS sime m parfumon Ta propozoj nj Menopauz se KOKA po t valon. Grimi i Rinis sate po shkrihet n Diellin e vers Prgatitma KALIN e luksit e ushqema me Trshr e ke mendimin shum t prer ... Kush ishte a Xhambaz i fshehur n Shkurraj ? A ia vlen, o Gushkuqe, me vazhduar n GROENLAND ? FEMRA : E lakmoj kt Bari q i bie Fyellit Ky Vend i bekuar apo i mallkuar nga Zoti e Historia

103

Femra : q n nj far mnyre nj FIDANISHTE Talentesh Ia kan pa hajrin shum Popuj dhe Vende t tjera Ishalla mbjell dika t bukur edhe ti n kt TOK t ngarkuar e nuk bie papritmas, si Bretkos n nj Kurth a n nj Grop ! Jemi ende n LUFTN e Klasave e n Verbrin e Masave ! TJETRI : Jam n nj Stuhi t tmerrshme i humbur pa Fener thoshte Zhan Pol SARTRI pas nj Stazhi n Ferr ? O Hn bukuroshe si Pasqyr t dua kalimthi, n do Ngjyr ! Dshmitare e Prrallave t mia do Jet sht nj MSIM ! Me nj Qeshje aq idiote, m duket se ky Hut po i shfleton FAQET e fundit t Trurit t tij Prkulu para Filozofis sime, si Gjirafa e PIZS ! M kapi Sikleti me kto ide anarkiste
104

Tjetri : do MIKROB vjen nga posht e ngjitet prsipri si Sifilizi dhe Memoriet Post Mortore t SHATOBRIANIT Kam ln Bakshishe e Kujtime me Thes npr Restorante Nuk di si tju them, por kjo VAJZ e jashtzakonshme sht Bomb Atomike Por i do ca Tipa si Mick JAGGER-i e jo si Hajdar TEFTER-i ! U skuqa nga Qejfi gjat Pushimit me nj Div erotike q mjaulliste nga Epshi thua se ishte duke ushtruar n SCALA t MILANOS. Pusho, se na more Erzin, e t hngrt Dreqi ! Kam nj ORGAN delikat q luhatet shum leht n Ajr Tregoji Belbzanit barkalec e Shurdhanit memec se ke gjetur Pun n SHTET ! M falni po ju l nj Moment vetm

105

Tjetri : sepse Urithi po m ngacmon Dgjoni pak Saksofon e puthni Partnert tuaj n LONDON Mos m fiksoni si Hu se nuk jam Bernadette SUBIRU Por n Shpelln e Shenjt t LURDS : do t lutem pr JU ... JAHU !

106

TABLO 1 5 : KORI MODERN : Nuk ka Jet pa Dashuri Humbn Dhent, humbn Mendt. Si mund ta ndjesh veten Miliarder t Lumtur me gjith kt Mizerje prreth teje, kt Varfri e Padrejtsi n do hap ? Ku i keni ln Utopit, ndrrat, Idealet e Rinis ? A mund t jet Thelbi ekzistencial i Jets : vetm Konsumim dhe akumulim Pasurish ? far POROSIE do tu lini Fmijve tuaj ? do Gj lidhet me t kundrtn : Hija me Dritn, Jeta me Vdekjen, e Mira me t Keqen. I LOVE YOU and I HATE YOU, BABY WHAT CAN I DO ? Kur s pari, nuk e duam Veten, as nuk e respektojm Njri - Tjetrin : pse t na doj e t na respektoj nj i HUAJ, q nuk e lidh asgj me ne ?
107

Kori Modern : FEMRA sht Baza e Ardhmria e Mashkullit sipas nj POETI francez stalinist. Ruani disa VLERA, mbani disa TRADITA, se n nj Moment kan pr tua ushqyer Shpirtin Hapuni me nj Kuriozitet maksimal ndaj Bots q u shndrrua n nj FSHAT Global thithni t gjitha Artet e Kulturat, prqafoni t gjitha Modernitetet, por mos e harroni veten ! N Momente t ashpra Dshprimi e Mjegullimi : n NEW YORK TOKYO apo SYDNEY rikthejuni gjitha Piknisjeve tuaja burimeve, gjenezs e origjins : Kush jam ? Ku kam lindur ? Si e kam emrin ? Cila sht HISTORIA e Familjes sime ? Na erdhi SHEKULLI i shprishjes, i shprbrjes, coptimit, prarjes e demontimit sistematik t MENDIMEVE filozofike, artistike, politike, ideologjike, teologjike e shoqrore. Na ngeli si Kujtes e lasht : GJURMA e gjrave,
108

Kori Modern : zbraztia aktuale, nihilizmi e absurditeti dhe PYETJA e pafundme dhe e paprgjigje Nuk kemi n ka t kapemi, o Burra ! M duket se NJERZIMI ka nevoj pr t besuar n dika q qndron seriozisht n Kmb, pr Propozime, pr Lidhje me vetveten, pr Projekte pozitive e pr Utopira kolektive entuziaste. Kudo n PLANETIN Toksor, e para dokujt qndroni me Dinjitet, me Karakter e jo t kompleksuar, t nnshtruar e t falsifikuar Me Veprn, me Sjelljen, me Qndrimin autentik tuaj : imponojani tjetrit RESPEKTIN ! M mir me jetuar 10 vjet si SHQYPE se 100 vjet si QYQE, thoshte Zhuj SHERIFJA, bij Morine ! Si HUMANISTA t betuar : zhytuni me zemr e shpirt n DASHURIN e NJERZIMIT ! Meditoni nn Hijen e Lisave e bini n Shehadet se po ju prpin LUBIA ! PERDJA
109

TABLO 1 6 : Konfrontim direkt mes Artistit e Tjetrit n lidhje me raportet n mes tyre, po edhe n lidhje me Femrn, q sht n mes t t dyve Nj far konkurrence ! ARTISTI : Svleni m tepr se nj Pshtym n kt Dush SKOCEZ Ua cenojn prdit Lirin para Syve tuaj dhe ngeleni pasiv e indiferent ! TJETRI : Do t msohemi e pajtohemi edhe ne, si BUSHI e PUTINI n Shahun e Njerzimit Nn Degn e Shelgut, hartojeni VENDIMIN e ri pr ti drguar Aristokratt n BASTIJ e SIBERI Tafti Bafti : le t dal ku t dal, kjo Histori ! Na duhen ca TUNDJE sizmike pr t ardhur n vete t mos i prngjajm Hijes s Hijes son
110

Tjetri : HI SUN OF A BITCH : a jeni pr Ligjin e Zhanrit apo t Numrit ? ARTISTI : Abre la Ventana por El Perro Andaluz pa Zinxhir Nj Vitalitet i dshpruar nj Ndrgjegje e papushuar I rikthehemi t gjith Vdekjes dhe Prsritjes s prjetshme JETA sht nj Udhtim i shpejt e hap kt DER e n tjetrn del nj ILUZION i pakapshm Lundroj mbi Melankolin e Ndezjeve romantike t Vjeshts Dgjoni Sonatn e mrekullueshme t Ingmar BERGMANIT dhe BLUES-in e Dhomave t Shrbtorve ! Mos i grumbullo Kutit e Sardeleve pa Qllim FITIMI PIAZZA DI ALBANESE E doja shum Tarentuln e Taranteln me nj Tymnaj HASHISHI Qndrimi yt aq Flegmatik t shnoi si BRITANIK !
111

TJETRI : Mjaft me Qyfyre, o Rinoceront q kullot Marrzira npr Fronte Mos e lsho TEATRIN absurd e luaj Domino n Oborr me nj KURD ! Duhet t iki pr nj Takim magjik sonte me Greta GARBON n EDEN ROCK A mos njeh nj Vend ku shitet Mend pr kot ? ARTISTI : More i shkret ! Kam lexuar BARTIN e BASHELARIN npr Fusha e Lumenj Oda e Biblioteka ... Nj JET i abonuar npr Kinemateka ! Dhimbja e Margarit DURAS-it ma zgjon Vrerin BEFORE KISSING MY ASS na ftoni n NIGHT CLUB bashk me Toni BLAIR - in. sht koha t ajrosemi, ta flladisim TRURIN Kush ma ngarkon Baterin n Plazhin e DOVILIT (Deauville) ,

112

Artisti : fiton Veprn e VISKONTIT Duhet t jem i rruar, i pastruar, dhe i veshur n ARMANI Thuaji Aktores s lustruar q po na pret PARISI ! Prej Agimit t ndrrave e deri te Terri i fundit : po ia ofroj BUL e BILIT, Shotn edhe Pllumbin . TJETRI : Tap duke pir tr at SHNAPS e humba ekuilibrin N t gjitha BETEJAT Detare, i plakita Romakt Pa prestigj a Burrri, na erdhi Koha e KRMILLIT Rrofsh, oj Gjyshe: me Suxhuk e Pom Frita ! Mi shisni kto Mbeturina gjkund kah AFRIKA . N fazn time naristike e doja shum PANJOLLIN dhe kisha nj Krenari t huazuar nga FLAMENKOJA e Spanjollit . Sot bredh si idiot, mes Kurseve t Burss, e Lokaleve t VIP-ave.
113

Tjetri : Nganjher e pyes veten : ka na dallon me Viat ? E filloj ditn me 5 Lajthiza dhe nj Lug Shurup HAPE pr Tension, pr Kolesterol, pr Koll e pr Tug Shpesh her kan qen Njerzit m t lumtur n Burg ! I urrej ARTISTT e Iluzionistt e do lloji Kur m flet dikush pr nj Kryevepr t nj Krijuesi gjenial : fshihem n nj Strofk dhe ndiej TENSIONE n Kok ! ARTISTI : Po ta kishim taksuar Marrzin, Absurditetin e Irracionalitetin : Belgjika dhe Shqipria do tishin VENDE t pasura ! Mu shfaq nj Top Model supersexy n Minare Adios Amigo e pat me kaq JETA e Artistit ! TJETRI : I shtrir si HIPOPOTAM n mes Gomarit e Kaut n Stalln e shenjt biblike :
114

Tjetri : a ke pr t na thn dika gjigante, o mik ? Ma jep nj grusht Gshtenjash ! Pr t na ln nj POROSI historike ? - Msyni t gjith Pushimet proletare n LAS PULGAS , e ushqehuni me MITE ... Hipni n Karrocn time, si Emigrant t ardhur prej Hne ka keni par tjetr n Jet, pos Qebaptore dhe Hane ? I AM GLAD TO MEET YOU, QUEEN MUM BUT DO YOU HAVE A SPOON ? I GO WITH FREDDY MERCURY AND THE PINK FLOYD IN THE DARK SIDE OF THE MOON ! ARTISTI : THESE SHEETS ARE WET prej se ra SAIGONI n duart e Komunistve ? MACET e mia Siameze krkojn urgjentisht nj Kng t vjetr epike me lahut e ifteli ! Ishin msuar t krcasin n Odat e Burrave qysh n Rini Kurse krejt npr AZI po prhapet si Kolera
115

Artisti : Prostitucioni me Fmij Turizmi seksual mbi Budizm e Varfri ! TJETRI : Kam njohur disa Poet t rrjeteve zyrtare, t lloqeve e hajgareve t cilt kishin mohuar Bab e Nn pr nj mim e nj titull Fushata elektorale m la t fikur n nj Kopsht plot Grmadha Me koh mu zhdukn gjith ata IDHUJ. ARTISTI : LOS OLVIDADOS DE LA REVOLUCION CORTA PRESTO para se t marrim fund ! ESCAPADO DE UN ASILO : medito pak mbi Kokn time dhe Bobinat Filmike Me Inspektorin e Policis KOLUMBO isha Kolumbofil e pastaj Kinemafil e Karajfil T orientuar, pa Busull, nga ndrrimi i Orareve : 4 Pllumba e vrasin veten n Fluturim.
116

Artisti : U dashurova me disa Drenusha n nj Armpushim TJETRI : Nj CHARTER pr n FERR HIGHWAY TO THE HELL 2 TICKETS, BITCH AND GET A MOVE ON ! Mbaje Mend se tash e tutje, nuk i prgjigjem askujt Harromani Emrin e Adresn se nuk jam prezent. N qoft se vjen Postieri, ojeni te Jessica LANGE ! Ta dgjojm mikun tim : Tracy CHAPMAN n Hn Kapni kazmn e ekiin more t pa Mend se SHTETI do shum Pun e jo tr Vitin WEEK END O Stin e Shejtanis erotike dhe e Mkateve simpatike : sillna dika t bukur e ngacmuese q t riprtrihemi ! Ua ke zbardhur Fytyrn 800 Shtpive Krasniqe.

117

ARTISTI : Prej Muziks e deri n Film : un shoh ka ti nuk sheh Kemi t tjera Antena, T tjera Filtrime, o Shef ! Ska ART pa Femra ska Kng ZOGJSH pa Pranver krkon n mes nesh t dyve, o Sojnesh ? T dua prandaj ekzistoj, o Perndesh, BUT DONT BE CRUEL se prfundove Murgesh ! TJETRI : Bota mbar po pasqyrohet n Syt e tu BLU Qielli t mbushur plot Dhembshuri vlejn ZHAK BRELI e LEO FEREJA n kto Zyra, e n kto Mesha ? Ki pak kujdes nga PESHA ! I WANT TO HEAR : THE BLUES BROTHERS MOTHER FUCKERS ! Deltaplan i nj Pikllimi t thell i transformuar gradualisht n nj orb parahistorike ose n nj ALBUM Fotografik i SHQIPRIS Turistike.
118

Tjetri : Mos mu afro se t ther tha DERRI me Therra . Mos m puth se t kafshoj tha VAMPIRI n Mjegulla Keni t fala nga Rexhep FERRI ! ARTISTI : I njoh disa Regjime ekstreme q ti shkrin t gjith Obezt Po nuk peshoni sa nj Pshtym n Dushet SKOTLANDEZE ! PERDJA

119

TABLO 1 7 : Loj midis 3 Personazheve kryesore : Artistit, Femrs dhe Tjetrit. ZRI OFF : Zonja dhe Zotrinj Miq t Natyrs: ju propozojm nj Fluturim t kndshm me CHARTER direkt n Linjat e preferuara : ANTALYA PRISHTIN MALAGA TIRAN e DRAGOBI TRANSILVANI me Valixhe Diplomatike ! TJETRI : T rikthehemi nga Burimi i Momenteve t mdha t Njerzimit. FEMRA : Pyete nj her kt Debil a mund t na oj n PARIS ? Femra dhe Tjetri e shtrijn Artistin n nj Karroc, Vig apo Tezg
120

Femra : Po i shfletoj SYT e tu t qeshur si nj Libr me Imazhe Pas nj Shekulli do t marrsh plot HOMAZHE A po ma kakaris nj Fjal t urt para se t dashurohem e t hallallshitem ? Sonte, me Rrobat e shtrenjta t Hollywood-it do t jem m e bukura pr t shkuar n VALLZIM Dije q shpeshher ke pr t m kujtuar, more XHIM ! do Gj e ka nj Fund, o Majmun Prgatitu ti lash KUSURET me Sapun ARTISTI : Nga dshira pr t mbrritur nj LEHTSI supreme doje t avulloje mbi mua, si ETERI Kaluan Kamasutrat, Gravurat erotike kineze e japoneze Skulpturat provokuese t Orgjive romake e greke

121

Artisti : Shfrytzoje VDEKJEN tnde n Trupin tim pr t filluar me u ringjall T dua n t gjitha Gjuht e Bots gjith Emrat e t gjitha Fet deri te Pluhuri i fundit i KRISHTIT t fosilizuar do Gj n kt Tok prfundon n nj Grop, nn DH N Sallonin e Baroneshs : hidhe Protokollin n Hithra m fol me Gjuhn e PRUSTIT prndryshe ta bj nj Fmij me VIDEOFON ! Sa VAL novatore n t gjitha Fushat e ARTIT Sa fryma liruese e provokuese sht Ekzistenca jon q gdhendet, inskenohet n ritmin e Viteve, Dekadave, Shekujve . Po pse asnj RRYM Moderne si kaloi TROJET shqiptare ? Ngelm n Provincializmin ballkanik dhe n shtjet atdhetare ! Bota hulumton MARSIN shpik Jetn virtuale me Njeriun global
122

Artisti : e ne sillemi n Xhunglat e Muret e nj Universi t mbyllur e banal HASTA LA VISTA, BABY ma sill pak Djath Delvine me aj ! Asgj nuk sht jona as veten se kemi n dor Duhet me qen tepr i urt e relativ n kt BOT ! Prfundimisht, o e dashur Desha ta them at q nuk i thuhet askujt ! Tjetri tani i drejtohet direkt Publikut. TJETRI : Ferri familjar pa Muzik a Thesar ia frymzoi nj Masakr cinik e gjynahqar Ky TIP ka lindur dallash, si ka pasur IDET mbar ! A thua se ARTISTAT npr PISTA Skijimi ndjekin ndonj Regjim dietetik e metafizik ? Nj Pastrues, i cili u b dikur Miliarder Burr i ndershm dhe shum i respektuar
123

Tjetri : Kishte ekspozuar FSHISEN e tij n Zyrn e nj Building-u t Lart pr ta shijuar si duhet ndrrn amerikane Mos e harroni, o HUTA se kush keni qen, e si ia keni nisur ? Duke par q Mndesha e tij ishte lodhur e rraskapitur i fali nj shum t madhe Leksh pr ta mbajtur n Dom n KURVELESH E kujtonte Rinin e tij npr Mizerjen e BANGLADESHIT SLUMDOG MILLIONAIRE i rretheve t PADESHIT ... i abonuar n t gjitha Lodrat, Lotot e Bingot i emigruar me Vaporin e BENETON-it, e t Televizionit me nj Hudhr e nj Spec me LECIN e KARKALECIN, pa Lesh mbi Vesh ! ARTISTI : WAS IST DAS , SMEERLAP ? TJETRI : Duhet q dikush ta thyej Akullin .
124

FEMRA : Mace mace pima Tamblin n Gji e gjuaje nj MI n Mulli t SADAMIT ! Kam Fantazmn e MARGOS n Kngn e Zhorzh BRASENSIT Aventurat tona Erotike figurojn n nj FRESK t vjetr Kemi hyr n Antologjin e Seksit, e t Antikitetit - Mos u ngut more dreq se duhet me duruar Pr ORGAZMIN simultan pr pak, jemi afruar ! ARTISTI : - Pirrolla t qoft, o Vajz, se shpesh her ma ke uar ! Skemi prjetuar FESTA aq madhshtore prej Perndimit t AZTEKVE Akordohemi pr mrekulli n Parajsn LATINE N takofsh Sharon STONIN mi thuaj se jam i gatshm, pr tia inauguruar HIMNIN Largohu ska asgj pr t pa lets go, move on !
125

Artisti : Na filloi PARADA e Bumballve dhe e Zagarve Hip te Mysafirt, more Gomar ! Si bastard i Historis s falsifikuar : kush mundet me ma shpjeguar Fatin e KATARVE ? TJETRI : Fotografia e ktij IDIOTI sht n Faqen e par t t gjitha Gazetave Nj WATERLOO i dshtuar me nj Shtyp t palidhje T shkretit Poet, iu rikujtua KANUNI i MALSIS dhe Legjenda e Strgjyshrve ... Kurse JETA e tij ishte e zhytur npr Orgjira alkoolike, Muzik t droguarish, e LIBRA katastrofik ... Por duke e njohur mendurin e tij t pa mjekim Zoti ska mundur ta shptoj nga ky DNIM ! I vaksinuar qysh n Fmijri me nj Gjilpr Fonografike DISKU i tij u gris

126

Tjetri : dhe ia shklmitm Koqet me pajtimin e Klerikve e t Pasanikve Ha ha ha ha ITS CRAZY, MAN ! Buja e fundit e ktij Majmuni : q 20 Jav n TOP LISTN e Autorve m t preferuar nga Rinia, n sukseset e Vitit ... ka na u desh ktu, ky Anarkist nga VALBONA ? Pse se keni kshilluar t jet i shoqruar anemban npr Tropoj nga Bajram Curri, Mic Sokoli, Oso Kuka e Azem Bejta ? Kujt i duhen Lou REED-i, Iggy POP-i, Mik JAGGER-i James BROWN-i, Ray CHARLES-i, Jimmy HENDRIX-i, Miles DAVIS-i Michael JACKSON-i e PRINCI ? Kemi humbur rrugn, o Burra T ecim me Kmb mbi Tok !

127

ARTISTI : Ndoshta e ke mir, o mik nuk i dihet ? dokush lind me Orn e vet dhe e ka FATIN e tij t shkruar Po pse t pengon aq shum origjinaliteti ose margjinaliteti ? Pret q t rreshtohemi me Uniform si n Kohrat e dikurshme ? M falni q po ju krkoj falje Po, nse EREKSIONI im iu shqetson aq shum : imagjinomni si Gjethja e vjeshts t vdekur e t fundosur n Lum ! M shkelni me Kmb npr Parqet e Qytetit. Zonja dhe Zotrinj ky ishte Vendbanimi im i fundit ku po i mbjell Mendimet e mia Fantazit ultime T keni pak Mshir por kjo Jet qe sublime ! FEMRA : M ke ardhur deri te Hunda, o Vi me SJELLJEN tnde t pist me t gjitha udirat e enigmat e tua t pa Bisht ! TOKA sillet e do Gj ndryshon, o Engjlli im
128

Femra : si BURSAT botrore n NEW YORK e PEKIN Ma ke mbushur Jetn plot Hidhrim e Trbim ! Mirupafshim n at Bot, me Zana dhe Xhind ARTISTI : GOODBYE BABY, WITH MY LAST GJIN ! Mir q nuk kam konkurruar pr nj Post n KREMLIN Po e lakmoj kt Artist puro q i bie n Pianos n kt BAR Keni br aq shum Krime, Gabime e Mkate fatale Saq 100 Sakrifica Indiansh apo Viash t Art nuk mjaftojn pr ti lar E uat Botn n nj Mjerim e nj Dshprim pa zgjidhje Si do ta nxirrni Njerzimin nga kjo HUMNER pa lidhje ? Nuk e di, a do tua fal ZOTI dhe a keni me par Hajr ? E pam Auschwitz-in e Hiroshimn, dhe Luftrat anormale

129

Artisti : I pam Terroret e Diktaturat pr LUMTURIN e Masave E pam Civilizimin nn Maskn kriminale Pr zvendsimin e s Bukurs me VLERAT m vulgare Provojeni n nj CAR WASH me Armn fatale ! PERDJA

130

TABLO 1 8 : Mendimet e fundit t Artistit Poet, q parashikon Vdekjen dhe Varrimin e tij paramendon Fjalimet, Lavdit pas vdekjes, Hipokrizin e Shoqris sa ishte i gjall Artisti i mendon tani, para se t vdes, t gjitha kto Komedi e Cirqe shoqrore Dhe i drejtohet pr hern e fundit Njerzimit konkretisht Publikut. Sken 18 Kori Modern ta interpretoj ose t jet e inizuar si Z OFF nj lloj Knge apo Ceremonie ose Muzik Varrimi n Sfond, ( si i varrosin Personalitetet e mdha botrore ) .

ARTISTI : Strgjyshrve dhe Pasardhsve t mi, ua sjell nj Brum, nj THESAR mjaft t papar Mund t ironizoni sa t doni ( ju bft mir, o Miq ! ) Por Vlera sht Vler Talenti sht Talent e m n fund, ska Bot origjinale t shuar e t pashnuar.

131

Artisti : Zakonisht, Anonimt i zbulojn KRIJUESIT e mdhenj npr Lajmrime Nekrologjie e Lavdrime Post-Mortore Si t mos kishte qen kjo Shoqri Toksore e ndrtuar pr ta Si t mos e kishin gjetur kurr VENDIN real q u takonte ? Thua se asnj Gj, n Realitetin e prditshm nuk korrespondonte me ndrrat, Dshirat, Synimet, Hovet, Krkesat dhe Vlerat e tyre ... sht nj tip Mizorie, Dhembjeje, Tragjedie e shkruar gjkund n Fatin njerzor t Artistve gjigant e t vrtet t ksaj BOTE t ult. Thua se jan t dnuar ta paguajn me Jet gjith at GJENIALITET, Dashurin e pafundme ndaj Jets e Njerzimit, Margjinalitetin, Lirin e tyre ekstreme, Guximin dhe Dallimin ndaj MASS ordinere Duhet me i keqtrajtuar, me i shar, me i mohuar, me i burgosur, me i pushkatuar, me i kryqzuar si Krishtin dhe, pastaj, me i lvduar !

132

Artisti : O Elsa, o Lindita, o Ergisa, o Ervina, o Mimoza, o Albana, o Ina OLA, Baby ! COME ESTAS ? VA BENE ? ALLES GUT ? Dua tju shoh pr qejf, edhe nj her mu ka afruar ORA, Darling ! E pat kjo pun Muti si n nj FILM t Terry GILLIAN-it t Vllezrve MARX dhe MONTY PYTHON Allahrazolla Burra Bujrm Mir se ju ka pru Zoti n kt DH ! U zhduk do Logjik Hyra n Teatrin absurd t nj FISI rumun i przier me nj Irlandez t mendur e me Filozofin e CIORAN-it M mir ti kisha dgjuar me Koh kshillat familjare, para se ti zhytesha Kmb e Krye : Bibls, Toras, Kabals, Buds dhe Kuranit ! Syt po m qesin XIXA e po m qndisin Dantella roz Pash nj U F O n Oborr E. T. PHONE HOME !

133

Artisti : Rregullojini Dokumentet e mia me Noterizime, Vula, Firma, Pulla PULA t pjekura e Prkthime Krceni, hani e pini, se po ju grabit Arusha e Madhe Dshiroj FEST e jo Vajtim ! Prshndesni n Emrin tim : t gjitha Zanat e Maleve Sirenat e Ujrave, Elft, Xhindet, Dragonjt e Kuedrat e Malsis ! ARMSTRONGU eci n Hn tjetri luajti e kndoi JAZZ , i fundit fitoi 6 her Xhiron iklistike t famshmen : Tour de FRANCE e un i fitova Brekt e MADONS . OLA CABRON : u mbylln Bordellot n ANVERS Policia merr Ryshfetet ke Kurva vetm n ZHERS . M mir martohu me RIHANN ose LADY GAGA, o Vi ! se e ke Dosjen t zez te do Polic Rri urt pr disa Koh, bji 10 Kalamaj sa pr Siguracione regjistrohu si INVALID fiktiv e merr nj Asistenc si Kopil N Perndim : harroje fjaln Trim !

134

Artisti : Kam vrapuar 50 vjet me Kamera n krah, n Bor e Shi dhe dola me nj PENSION sa pr t ushqyer nj MI ! Miku im i ngusht iku n ALFAVIL dhe Dashnorja Kineze m braktisi n Uzin, pr nj DEBIL M erdhi keq me e denoncuar n SIGURIM E shiti Bythn pr nj Automobil N Kryeqytetin e DHIMBJES bashk me Poett madhshtor Le t pim pr Rinin ton t shenjt, pr Zemrat tona aq humane, n kt Nat t mbl me Yje dhe Hn M mbush plot gzim e lumturi n kto momente ultime o Motra ime e dashur, alter-egoja e t gjitha FEMRAVE toksore Ma merr prsipri Frymn e fundit e po ta jap gjith PASURIN ! Jam lar me kt Dynja me t Birin e me t Bijn . OH SHIT, BABY : nuk jam duke dhn SHPIRT

135

Artisti : pasi nuk e kam par n Flash Back FILMIN Retrospektiv t gjith JETS sime, Fantazit e Deliret, t mirat e t kqijat Krim e Ndshkim sipas DOSTOJEVSKIT Nj Dark me ZHAN ZHENEN ia vlen bile nj Rim ! Me Lekt q ti mora n ant, bra pak Alpinizm n LAPRAK E di se jam i krisur, po falja kto orape ksaj PLAKE pr sevap . Tani harrom, o Baby e thirr nj HAMSHOR tjetr pr t vallzuar s bashku : THE DIRTY DANCE me Ferdinand SELININ npr Danimark e Franc FOR ME, ITS THE END, DARLING ITS THE END ! M kujtohet ajo Mbrmje magjike e erotike me ty n SAINT PAUL DE VENCE, n PROVENC plot Livand Ma jep nj Puthje t fundit nn hijen e ktij Plepi .
136

Artisti : Po e parandiej Djersn e Qefinit i mbuluar nn Dh More t shkret e t pa Fe ma mbani pak hatrin Me Klaustrofobin natyrale q kam, n ambientet e mbyllura sm duket vetja n vendin e duhur dhe aspak inteligjent i shtrir si IDIOT n kt Arkivol muti i fundosur n LLUC O Miq e Mikesha ! Si e dini me koh i doja shum Hapsirat e pafundme, Horizontet e pakapshme krcimet fenomenale t Ketrit, Antilops e Majmunve N Mjegulln time, ndrroja Aventurat e Aktorve t famshm Fluturimet e pandrprera Fantazmat e IKARIT mu desh me u regjistruar si Kloshard n Shumazh ? Shkonim n Gjakov dhe n Pej pr t shitur Gshtenja I rikujtoj me mjaft Mall, Zonjat e MEKSIKO-s
137

Artisti : dhe Pickimet e Insekteve EL MOSQUITO Kam pas njohur dikur gjitha Kafet e Baret e Parisit me GINSBERGUN, KLOSOVSKIN, KLEMENTIN e KLAUS KINSKIN dhe Zrin aq special t ZHAN MOROS Jemi n nj Republik t lir me t gjitha t Drejtat e Njeriut Mos u formatizoni pr pak Seks n BREST, me ca EX sht Jeta q vazhdon si Rroga mujore n BATHORE pa kanalizime q nj Shekull, as Nevojtore Le t vdesim duke Qeshur sa pr zhvillimet Shoqrore . Tung, o Vajza ! ojeni Gotn e respektoni Katundart e Proletart N thelb, jemi t gjith nj Popull fshatar e bjeshkatar DONT WEEP FOR NOTHING n kt Koncert magjik Tingujsh e Imazhesh !

138

Artisti : - Natn e mir, o Qen i paske pasur 100 Fytyra Po dokujt i del dikur Yndyra. Un plus un plus un jan baraz me UN Jam lodhur me veten, more Krcu ! Kam mjaft probleme t pazgjidhura Sentimente ironike t hidhura Jam duke u br gradualisht PLUHUR e HI Anonimt i zbulojn Artistt hyjnor n Kohrat atomike e antinjerzore kur fundosen n ciklin e Terroreve Nuk dalin m nga Hipokrizia mizore e Poshtrsia shekullore Ma sillni nj Akullore ! FUCKING BULLSHIT Servilizmi madhor e Komedit shoqrore . Mirupafshim n Bott e tjera, more horra ! Miqsisht e Tragjikisht i juaji XHIM IKSI ! Nj UFO n Dimensionin e katrt Jasht Kufijve Toksor dhe Planetar I dnuar me 500 vjet VETMI nga vet Vllezrit e Kombi i tij PERDJA
139

TABLO 1 9 : Varrimi i Poetit me ironi e provokim maksimal Thua se sht nj varrim i madh zyrtar ku Shteti mban Zi pr nj President ! Si vajtohet Personi, t cilit ia kan nxir e helmuar gjith Jetn pr s gjalli. E pastaj, ata vet q e kan mohuar e denigruar, e transformojn n Ikon kombtare dhe e vajtojn publikisht me Show zyrtar. TJETRI : Na u shuajt prgjithmon ZRI madhshtor i Artistit ton t shenjt dhe e la Kombin e tij jetim at Komb q e deshi aq shum me nj Shpirt t madh dhe, t cilit ia kushtoi krejt Jetn duke e frymzuar me dekada Ndrroi Jet POETI yn, e i past shkuar Shpirti n Xhenet Shteti do t mbajn nj Jav Zi e do ta prcjell si e meriton me nderimet maksimale

140

Tjetri : duke e dekoruar Post-Mortem me nj Tuf Titujsh e nntitujsh t shkruara shqip anglisht frngjisht malsore e flamandisht . Prfaqsuesit e t gjitha Feve do ta pastrojn TRUPIN e tij n baz t Riteve e Ceremonialeve specifike t parapara nga Teologt e gjith ata t pa FE, do t ngopen qyl me Mish Pite e Raki Drejtuesit e Qeverive t ndryshme, t regjimeve e partive politike do ta mbajn nj Fjalim t shkurtr, si HOMAZH t fundit, t tyre pr mosnjohjen e mosleximin absolut t Veprs s tij t palidhje Disa Vip-a, Krijues, DJ e Animator Sharm Klubesh e Diskotekash do t ia shprehin Artistit ton t madh ( 2 metra e 16 ) Xhim IKSIT nj NDERIM t improvizuar n formn artistike t duhur Pritet q t flasin Adelina Ismajli iljeta Ingrid Gjoni Suzana Radi Bleona Qerreti Blero Shpat Kasapi e shum Filozof t tjer KOMBI e ndjen thellsisht mungesn e ktij Poeti mjaft t veant
141

Tjetri : I kemi mobilizuar T gjitha Energjit krijuese e artistike t Vendit e t Diaspors pr ta prcjell kt ANARKIST t droguar, por simpatik e human n BANESN e tij t fundit te Planeti i Majmunve ! AUTORI ka krkuar solemnisht prmes nj Amaneti t shkruar: t prcillet me Dajre e Gzim, Qeshje e Qejf, si n nj Dit Feste e t marrin pjes n Varrim gjith Macet e ILIRIS dhe Kafsht e Barks s NOES Gjith Hyjnit e Perndeshat e Egjiptit t vjetr, t Kins e Indis, t Skandinavis, Greqis e Italis t vij RINIA e Shkollave t Mesme, ajo e Universiteteve fiktive dhe reale dhe gjith Pleqt e Odave t Malsis e t Kosovs, t mirpritur me Tupan Dshiron t prcillet nga Dallndyshet, Gushkuqt Zborakt Bilbilat Laraskat e Papagajt me nj Simfoni Kngsh ! Jeni pastaj t ftuar n nj PIKNIK n Fushn e Zotit

142

Tjetri : Gjat nj RAVE PARTY gjigante n MALSI ARTISTI ka ln Amanet q t dgjohen nga t gjith ju, npr krejt rrethet e VALBONS : MUZIKA e Miles Davis Louis Armstrong Duke Ellington Chet Baker Keith Jarret Charlie Parker Django Rheinhardt Michael Jackson Prince Stones Jimmy Hendrix Beatles Elvis Presley Bob Marley Eminem Tupac Shakur Snoopy Dog - U . 2 Dire Straits Johnny Cash Sinatra Jim Morrison and the Pink Floyd E m n fund me Meze, Djath, Ver e Raki t dgjohen Dervish Saqi Qamili i vogl Salih e Feriz Krasniqi e Rapsodt tan me ifteli e sharki Mos u mrzitni aspak, o Burra, se do Gj n kt Tok prfundon hert a von, n Pluhur e Hi ! FEMRA : Faleminderit pr Ngushllimet Zoti ju lasht shndosh edhe ju .

143

Femra : Lini ka t mundeni, ju lutem : euro dollar franga zvicerane napolona ari paund angleze Sheqer Kafe Miell Drith Qengja e Pula t pjekura Mish t that Suxhuk Prizreni Djath Sharri e Gjirokastre Jua bft ZOTI hallall ... E jua kthefsha pr t mir n KIN ! TJETRI : Kur nuk ke Fazan ha edhe Sorra M duhet ta sharmoj Markezen de MERTEUIL sipas Tekniks s Xhon Malkoviit pr ta fituar Bastin me disa Aristokrat t degjeneruar ... Mi trulluan gjysmn e Mysafirve me lloqe e llafe t kota I vetmuar n Lumin : TAMIZ Fuqia e tij poetike mi ka rrnqethur Leshrat Tip i paprshtatshm n Shoqri, por paska qen Shpirt autentik Artisti me nj Vler t pakufi A t kujtohet Viti i art i ktij KLOSHARDI sublim

144

Tjetri : i ngopur plot Shpres, Humor e Gjallri ? FEMRA : Po ! E shihte ESENCN e gjrave pr mrekulli e dinte para t gjithve, ka pr t ndodhur n ARDHMRI ? I kishte Antenat e tij filtrat e kanalet e tij ile shpejt nj Shampanj e t pim pr Shpirtin e tij ! TJETRI : KUMTAR pa Shall a Shami bridhte si Lugat npr RRUGT e KAFET e Shqipris npr Dunat e Skandinavis, Fjordet e Norvegjis Shkrettirat e Arabis Kush e merrte vesh se ka krkonte ai i Zi ? Edhe Polict e prshndesnin me nj Got Raki !

145

FEMRA : Ah, Syt e bukur t Mishel MORGANIT n SKELN e MJEGULLAVE ! Sonte do ta shoh me siguri Mikun tim XHIM n ndrr Ka qen kush ka qen me Botn e Stilin e tij, por bravo i qoft : Karakterit e integritetit t tij pa asnj KOMPROMIS ! I doja aq shum Mendimet e tij Imagjinata e tij e pa Kufi ka pr t ln GJURM t panumrta te kjo Rini ! Jeta e tij do t vlej m tepr se nj kile Qershi a Kajsi TJETRI : Po far halli ke, o Grua ? Pr ka e ke Fjaln tani ? Shko e grmoje Tokn e Zotit n VUTHAJ ose n GRIJ ! FEMRA : Ah ! Kjo Jet e mallkuar ! Shum Prpjet e shum Tatpjet Nj Dit lart e Tjetrn posht n fund t Pusit .
146

TJETRI : Ku jan Tualetet pr Meshkujt ? FEMRA : Gjkund andej, o Vi do GJ po na kalon me nj Shpejtsi t tmerrshme : me mijra FAKTE t kota dhe t poshtra, pa pik VLERE ... Shuhet e anulohet do gj, si npr Reklama e Spote E deshm aq shum kt JET t rrejshme Por nuk u plotsuam me Mote ! ZRI OFF : Zonja dhe Zotrinj ! ka u desh pr tu thn, u tha Duke krcnuar Ekuilibrin Biologjik t ktij Planeti BLU i skuqur nga Turpi nga t gjith MONSTRAT q e banojn, QIELLI u vesh me YJE DIELLI perndoi .

147

Zri Off : AVENTURA U KRYE KALUAN DETRA E PYJE KA NDODHI ME KTA HERONJ ? A I RREGULLUAN HESAPET E TYRE ? A E GJETN LUMTURIN ? ISHIN T LUMTUR ME SHUM FMIJ ME VILA LUKSI, PISHINA LAMBORGINI E FERRARI SI N PRRALLAT E ZANAVE SI N FILMAT HOLLIVUDIANE DHE KNAQUNI ME AQ JU LUTEM ! SE PO JU OJM N PAKISTAN E AFGANISTAN PERDJA

148

TABLO 20 : Tani vjen KORI MODERN dhe e mbyll SPEKTAKLIN . Mund t ket inserte Filmike n ekran ose projektime Fotografike . KORI MODERN : T dua, shpirti im N Tavernn e ZEMRS sate, piva nj Got plot Dashuri Je HISTORIA ime sublime Engjlli im i shkruar Kopshti im i EDENIT Sekretet e mia lulzojn n Sekretet e tua Kushedi pse mu ke destinuar ? T dua pafundsisht hyjnisht prjetsisht prtej Big-Bangve t pambaruar. Prtej Hapsirave t Kohs n Prmasn X T dua n nj mij miliard Mnyra ! far nuk bra pr Ty, q nga BABILONIA deri te Lumi JORDAN ?
149

Kori Modern : M frymzove pr t dashur prtej s Mundshmes Ti je LIRIA ime, Arsyeja e Jets sime. Je Fryma e Dashuris Esenca magjike e Bukuris ! YOU ARE CRAZY, BABY ! T dua deri aty ku zhduken Dita e Nata, Vitet e Shekujt ku duket e Padukshmja. N Qiellin e lart, je pr mua Mrekullia e paralajmruar A t puthemi, n LUR ? T dua gjer kur i gjith UNIVERSI t bhet Pluhur e Hi T mjaullitja Dshirat e mia q nga m t lartat ati Konsideroje TRUPIN tim si Fleta e bardh e MALARMES N ngrohtsin e Kasolles, epshet e tua ma ngritn ORGAZMIN maj Kupols Humoret tona libertine vrapojn nga KAZANOVA te KAMASUTRA .
150

Kori Modern : Dashuria e mendur ka dika Fatale e Kafshrore Pr BUFIN mbretror m thuaj : cilat jan VLERAT Toksore ? Magjia sublime i pushtoi PASIONET tona n amshim T fundmeve HORIZONTE iu shpalla Shtetrrethim ! ONE MORE NIGHT, BABY me Shastisje e Shklqime pa mbarim Duke krkuar njri-tjetrin, do t takohemi n Prjetsi. T dua on the ROCK Trupi yt m ka ln nj Trumb Valsh Shok . Lundroja i dehur n Sferat e tua, deri n AGIMET e pazbuluara Shnoi Kujtimet e tua n PIANON e Zemrs sime Do t t ndjek n do Gjurm, si Parfumi i Jets sime ! I LOVE YOU T DUA TI AMO TE QUIERO, n Emrin e Gjithsis ! FUNDI I SPEKTAKLIT
151

152

DISA INFORMACIONE MBI TEKSTIN NGA AUTORI


T dashur Shok e Shoqe, Miq dhe Mikesha, e ju Lexues t nderuar Regjisor, Dramaturg e Kineast Kisha dshir tju shprehja disa pikpamje personale mbi Tekstin dhe Projektin tim, t cilat ndoshta mund t sqarojn apo ndihmojn n kuptimin gjeneral t ktij Libri. Fillimisht e kam imagjinuar dhe shkruar Tekstin : TRIO E PRJETSHME me dshirn dhe qllimin q t vihet n nj Sken dhe t prezantohet si Spektakl origjinal para Publikut Shqiptar Do t thot se, pr mua, ky Tekst sht i destinuar 100% pr Skenn shqiptare ! Gjithaq, ky Tekst qndron shum mir edhe nga aspekti Letrar, e patjetr q mund tju knaq si Lexues pra sikurse n nj lexim puro t nj Vepre Letrare, t botuar n nj objektiv q quhet Libr. Tani ka rndsi t dini se ky Libr, t cilin e lexoni n versionin shqip, nuk sht vese nj Prkthim i rndomt nga frengjishtja n shqip i Veprs sime origjinale : LE TRIO ETERNEL t botuar n pranver t vitit 2009 n Bruksel. N fakt, ai sht nj Adaptim trsor ose, m mir me than, nj Rikrijim total i ksaj Vepre n gjuhn shqipe, nga vet un Autori. Kjo do t thot se natyrisht jam inspiruar nga Versioni 153

origjinal i Librit tim n frengjisht, t cilin e kam respektuar n Esenc, dhe n Vija t prgjithshme, pra si Skelet themelor ose si Shtyll globale e Sensit primar t Tekstit porse m pas e kam ushqyer dhe veshur me shum element t rinj Kombtar, t cilt nuk figurojn n Tekstin origjinal. Konkretisht pra, ka shum dallime, disa syresh gati t paimagjinueshme, mes Projektit frng dhe atij shqiptar : aq sa jam befasuar edhe un me veten si Autor, e si adaptator, ose si rikrijues, e gati AUTOR pr s dyti, i nj Vepre tjetr, krejtsisht t re dhe t imagjinuar n shqip pr shqiptart Ky Projekt letrar e dramaturgjik sht Libri im i par, i shkruajtur dhe i konceptuar direkt n gjuhn shqipe ndaj dhe shnon nj Moment special e nj Hap unik n Historin time si person e si shkrimtar. Vrtet q pr mua ishte dika tepr e papritur dhe gati e pabesueshme Por tani e keni konkretisht para syve tuaj. E pra le t konstatojm se e pamundshmja sht e mundur ! E kam shkruar kt vepr vetm me guximin tim, me pavetdijen dhe me at liri totale q e kam brenda vetes qysh n Lindje, me at far Special Feeling t instinktit tim poetik t posam Si duket, nj Artist i vrtet e prjeton, e ndjen gjuhn s pari, me emocionin, me kujtesn, e me shpirtin e tij t thell. Pastaj vjen ana tekniko-skencore e linguistike ! Ktu qndron magjia, misteri i krijimtaris, nj tip kuzhine sekrete q 154

nganjher nuk shpjegohet. Tani m duhet me i dhan disa Sqarime personale pr juve si Lexues, por sidomos pr Profesionistt e Skenave shqiptare. Meqense edhe dshiroj q ta shijoni Veprn si Spektakl ! M duket normale q ti dini s pakti Pikpamjet dhe Aspiratat personale t Autorit, se si e ka menduar ai vet Veprn e tij dhe si e sheh inskenimin e saj ? Them se sht mir me i ditur kto elemente N fund t fundit, pse t mos i shpreh Autori shijet e veta ? Pastaj, kuptohet, veproni si t doni me Lirin tuaj absolute, pasi vepra ju takon juve ! T gjitha mendimet e mia jan pra fakultative ... Kemi pra 3 Personazhe kryesore t Projektit skenik Artistin, Femrn dhe Tjetrin t cilt jan personazhe t paprcaktuar ( nuk dihet se kush jan, nga vijn, as far kan br m par ), por q simbolizojn ose personifikojn nga nj tip ose kategori Njerzish. Kshtu, Artisti sht person idealist, ndrrimtar, bohem, najr me fantazirat, rregullimet, improvizimet magjike e hovet e tij poetike, gati i pakapshm e jashttoksor N nj Bot me Seks, Art, Ver e Femra ai bn nj Jet komplet t improvizuar, pa orare, pa program, n bredhje e n humor t momentit Nj Person jasht do norme shoqrore normale e jasht do kornize, q jeton sot pr sot, e nesr pr nesr, pa plan apo projektim ardhmrie me psikologji 155

bohemi e kloshardi, nj aventurier q gjithsesi e do rehatin ! Nj Aventurier epikurian q e improvizon jetn e vet dhe i merr Gjrat ashtu si vijn ! Jeta sht art, dhe Arti sht jet ! E thrret femra JIM duke u inspiruar nga figurat mitike t James Dean-it dhe Jim Morrison-it. Kurse Femra sht shum Seksi, provokuese dhe inteligjente. Ajo sht nj Qenie praktike erotike toksore seksuale fizike por me Fantazi e Dshira imagjinative, poetike, filozofike e ultramaterialiste. sht tepr e durueshme me Artistt, t cilt e trheqin, dhe e magjepsur nga Tipat margjinal t aventurave artistike, erotike e intelektuale Por sht edhe kontradiktore n kulm, e dhan pas Lukseve, pas Lekve, e interesuar pas biznesmenve dhe miliarderve sht Femr me plot Epshe, plot krkesa paradoksale, q kur do dhe i vjen momenti, sht mjaft e kultivuar, me mendje filozofike e t thelluar. Ajo rri duke krkuar absoluten n do Marrdhnie njerzore, por gjithaq edhe duke u prplasur me realitetin e hidhur Ngase i pret t gjitha ato kualitete paradoksale brenda nj Personi ideal, q natyrisht nuk mund tekzistoj n Jetn reale Toksore, ajo ngelet gjithmon e paknaqur me tjert si Meshkuj dhe n fund t fundit edhe me vetveten. Asaj i mungon urtsia dhe karakteri me vendos dika t mundshme e realiste, q mund t kapet Artisti e 156

thrret Marylin duke u inspiruar nga figura mitike e Marylin Monroe. Ndrkaq, Tjetri sht nj person shum toksor e praktik, pasanik tepr i konsoliduar, me inteligjencn e Jets normale, por i shkolluar e me referenca serioze. sht Tip q ka arritur nj far rangu dominues nga Pasuria e tij dhe q tani konfrontohet me Botn e brendshme, me Sensibilitetin e Artistit dhe me krkesat e uditshme e kontradiktore t Femrs Jeta e tij i ngjan nj BOSI t nj Firme t madhe, nj Bankieri, nj Bill Gates-i Por krkon edhe ai shum gjra, t cilat nuk i posedon realisht, pr shkak t Natyrs s vet. Jeta pr t sht me qen multi-milioner e multimiliarder dhe ai mendon se, me fuqin ekonomike t tij, i lejohet do Gj dhe se mund t blej gjithka : madje dhe Njerzit, Dashurin e kshtu me rradh ! Paka se ndrron bazuar mbi t tilla argumente , edhe ai vet e di mjaft mir, se dika e till nuk sht e mundur n Jetn reale. Prandaj edhe ai vuan nga Pyetjet e Kontradiktat e veta nga inati ndaj Artistve dhe ndaj Femrave q i rezistojn dhe q nuk i japin fare rndsi ndonse ai sht BOS i madh dhe i njohur n fushn e tij ! Pse m rezistojn kta idiot t varfr ? Pse nuk ma japin at rndsi q un mendoj q e kam ? Quhet nga t tjert BILL si referenc ndaj Bill Gates dhe Bill Klinton. Por mund t referohem te : Berluskoni, Agneli, Donald Trump, Richard 157

Branson, Warren Buffet, Mark Zuckerberg, e t tjer ... Kto Personazhe kryesore t Spektaklit : jan 3 Figura ose Stereotipa t njohur t Njerzimit ! Ky sht pra nj T R I O, pasi personazhet kan marrdhnie t trefishta njri me tjetrin : kan prplasje, krkesa dhe luhatje t prkundrta, t cilat lidhen me pulset pozitive dhe negative brenda vetvetes. Le t evidentojm q, edhe pse secili me stilin e vet, t tri Personazhet kan nj gj t prbashkt : ata dshirojn ta gjejn n kt Jet e mbi kt Tok Partnerin ideal, alter-egon e shpirtit t tyre, Personin q mund tua plotsoj t gjitha ndrrat e dshirat e tyre, Njeriun n Top-nivel , q i posedon t gjitha kualitetet Krkojn t gjejn Lumturin absolute Toksore dhe t kompletohen me gjithka n kt Jet iluzore ! Kshtu, me Partnerin e tyre t supozuar ideal, duan t prjetojn Dashurin dhe Pasionin magjik t Filmave, t Romaneve si dika absolute dhe hyjnore E fillimisht mendojn se i kan t gjitha cilsit baz dhe argumentat pr ti patur t gjitha avantazhet, dhe pr ti arritur t gjitha sukseset Por si me qen totalisht t lumtur dhe t plotsuar me gjithka n kt Tok ? Si me e gjetur paqen dhe ekuilibrin definitiv me vetveten ? Magjin e urtsis s pafund ? Si me e harmonizuar tjetrin brenda jets s vet ? 158

N aspektin e Jets praktike, ata jan mjaft t dhn pas seksit dhe erotizmit Dhe raportet mes Meshkujve e Femrave jan si nj Pasqyrim apo Studim i Natyrs dhe i Defekteve t tyre prball Tjetrit t cilin nuk munden ta bindin apo ta bjn pr vete Kritikat e shumta, frustracionet dhe fyerjet q psojn nga Tjetri, i bjn q n fund t ngelen t zhgnjyer ... E ky dshtim praktik i revolton dhe natyrisht i ballafaqon me Pyetje mbi vetveten. Kshtu, konfrontimi sistematik mes NjriTjetrit, i bn shum shpejt t konstatojn dhe ata vet, se iu mungojn shum gjra n Jet pr t qen idealisht t plotsuar e t bindshm E ndrkaq, ky konfrontim total me Tjetrin shndrrohet gradualisht n nj konfrontim me veten ! Pse nuk na pranon dhe plotson Tjetri, pavarsisht gjith kualiteteve q mendojm q kemi ? N fakt, Personazhet reagojn me inat, lakmi, provokim, sharmim, urrejtje e trheqje ndaj Tjetrit sepse shohin tek Tjetri cilsi dhe talente, t cilat ata vet nuk i kan dhe anasjelltas ! sht nj loj tragjikomike n mes tyre. Tamam si nj RING BOKSI ku duhet me e provuar veten, dhe me dal m n fund Fitues. Jan t TRE n nj Provim vendimtar ekzistencial, me veten e me tjetrin ! Duke e par dhe duke e matur veten n Syrin dhe Pasqyrn e Tjetrit, ata bjn automatikisht krahasime n mes tyre 159

ka ka ky Tjetri m t mir se un ? Dhe n fakt dalin t paknaqur me veten ! S pari, pasi duan t posedojn gjithka, dhe t ken Talentet q ka Tjetri e q atyre vet u mungojn. Dhe s dyti, pasi vuajn nga kontradiktat, prplasjet dhe lodhjet nga gjith Luftrat e pandrprera me vetveten, si edhe n raport direkt e n konfrontim me tjetrin Kshtu pra, del nj kaos e nj menduri e vrtet, n t ciln kto 3 Personazhe sillen si idiot, n absurditetin e krkesave jorealiste dhe frustrimeve globale, pr shkak t t gjitha kontradiktave q prshfaqen Ndaj dhe psojn nj far Dnimi logjik nga vet Jeta dhe rrin duke u prplasur mekanikisht pa e ditur prse-n ... duke shfaqur Reagime afrimi e largimi, atraksioni e repulsioni, intimiteti e injorimi, mohimi, denigrimi, admirimi, dashurie e urretje ndaj Tjetrit Dhe le t vrejm se, nga pikpamja e Pozicionimit Skenik, ky raport i trefisht sjell me vete edhe 9 variante t ndjenjave e sjelljeve Njerzore : T dua e t urrej T lakmoj e t kam inat M plqen dhe m grdit Dua me qen TI, por jam UN ! ka funksionon, ka nuk shkon ? Ndrsa lvizin nga nj ekstrem n tjetrin, nga Dashuria tek Urrejtja, TRI PERSONAZHET dalin me 9 lloje Karakteresh e Sjelljesh ndaj Vetes dhe ndaj DY t Tjerve do t thot pra se, 3 her 3 baraz me 9 Lvizje skenike e njerzore t ktyre Personazheve kryesore 160

t Spektaklit, t cilt jan si adoleshent t vonuar e t pafiksuar me veten apo me Jetn. Pr shembull, far e lidh n pamje t par nj Tip si Bill Gates-i me Bob Marley-in, apo Zotin Agneli, Bosin e Fiat-it italian, me Jimmy Hendrix-in? ka krkon nj Femr e shquar dhe mjaft e bukur me kta dy Tipa Njerzish ? Pse luhatet ajo vazhdimisht nga Njri tek Tjetri ? T tri personazhet kryesore e kan nj Motor thelbsor q i drejton gjat gjith Librit dhe Jets s tyre: ata i lidh dhe i v n lvizje ajo krkes e Dashuris absolute, e Erotizmit magjik, e Aventurs seksuale e orgazmike, e Lumturis hyjnore me Partnerin e tyre, e Qejfeve dhe e plotsimeve jetsore t provuara e t konsumuara. Por natyrisht, Realiteti i Jets dhe Eksperienca ose Konfrontimi praktik me Tjetrin (duke pasur parasysh Natyrn e kundrt q kto tri Personazhe kan qysh prej fillimit) i prplas, i fyen dhe i v n dilema t thella me veten i destabilizon, i irriton n maksimum, i magnetizon, nganjher i gzon dhe i magjeps, por shpesh her edhe i zhgnjen deri n Dshprim Ky sht pra Motori, baza primare, kolona jetike, sensi i ktyre TRI Personazheve kryesore, thelbi i tyre i prbashkt. T tre jan t ditur, t shkolluar e t kultivuar, secili n mnyrn e vet, porse kan marr n Jet drejtime t ndryshme, thuajse me 161

objektiva t kundrta Ndrkaq, asnjrit prej tyre nuk mund ti vihet gishti dhe t quhet debil, idiot, apo naiv krejt i paditur, pasi secili sht krejtsisht koshient pr t gjitha gjrat q prjeton Mund t themi se ata thjesht kan Natyra e Synime t kundrta n Jet ! Gjithaq, q t tre ngelen t vetmuar, t paplotsuar e t revoltuar, me 1000 pyetje e krkesa dhe kapen aty ku t munden, pas nj copze Qejfi e Gzimi, pa patur iluzionin se periudhat e Lumturis do t zgjasin shum pasi Jeta u shtron pyetje, enigma e probleme t cilat nuk kan zgjidhje definitive. Po Kori modern, pse ? ka duhet ? far roli luan ai ekzaktsisht ? Fillimisht le t themi se KORI MODERN duhet t ket idealisht 8 aktor, gjysma Femra e gjysma Meshkuj, n mnyr q n Sken t krijohen 4 ifte Kori ka nj Rndsi t veant, reale e konkrete n kt Spektakl Ai vrtet q luan nj Rol t madh e serioz, pasi ndrhyn me Tekst, balet, lojra trupore e zanore disa her n Sken. E pra ai funksionon si nj pjes konstitutive integrale e vet Spektaklit, dhe nuk sht aty pik-s-koti apo sa pr dekor ! Kori sht Memoria e Njerzimit Ekoja ose Rezonanca e Jets Urtsia e Pleqve t Odave Ai paraqet nj moment meditimi dhe prqndrimi dhe sjell n Sken nj filozofi, nj mendim, nj pleqri, nj etik e nj vler bazike jetsore ku mundet t kapet Publiku 162

Kori rikujton, prsrit dhe thekson dika q supozohet esenciale Bhet fjal pr ato VLERA thelbsore q Njerzimi i ka harruar apo mohuar me koh, nga konsumimi absurd dhe shpejtsia e Jets moderne. Kori ngre pikpyetje dhe e fut Publikun n meditim e ndal at pr t menduar paksa ! N fakt, KORI krkon nj prgatitje shum serioze n aspektin teknik e profesional Pasi sht sikur me ju folur Strgjyshrit, pr tju dhn nj Porosi, nj Amanet sht dika shum me rndsi ! Ndaj nuk toleron amatorizm, porse krkon AKTOR n Top-Nivel ! E pra tani e dini thelbin e Tekstit dhe t ktij Projekti Skenik Por le t shtoj ktu se, n versionin origjinal francez, t Tri Personazhet kryesore mbeten t preokupuara e paksa t mbyllura n Botn e vet dhe merren vetm me krkesat, aventurat, prjetimet e veta pozitive e negative, pa i kushtuar shum rndsi Bots ku jetojn Pr publikun francez, belg, anglez e gjerman, dhe m n prgjithsi n logjikn Perndimore, shumica e Njerzve jan individualist e egoist ekstrem, dhe nuk duan t din pr asgj prpos vetes s tyre e pra kjo sjellje konvenon pa kurrfar problemi Kshtu, n versionin francez krijohet prshtypja se Personazhet jetojn thuajse jasht realitetit normal dhe jasht Bots q i rrethon, ngase ata i preokupon 163

vetm problematika e tyre personale! Ndaj dhe n kt version, brumi shqiptar ishte thuajse minimal, apo prafrsisht nj 10 % e veprs aq sa pr t fiksuar nj identitet me shum pak pika referimi pr publikun Thuajse si nj Kujtes e largt ! Mund t them se, pr kt shkak, Teksti ishte m tepr cerebral e radikal, m abstrakt e m enigmatik. Dhe ktu qndron edhe dallimi i madh me Versionin Shqiptar, duke qen se veprn e kam rikrijuar pr nj Publik shqiptar e ballkanas, q e njeh dhe e ka jetuar kontekstin kombtar, atmosfern shqiptare dhe gjeografin rrethuese Gjithsesi, edhe n kt rast, 3 Personazhet kryesore vazhdojn t ken t njjtin Motor thelbsor pr t cilin ju fola m par Porse n versionin shqip, ato hapen ndaj Bots shqiptare dhe shprehin shum gjra t njohura faktikisht nga t gjith ne duke br konstatime, duke shtruar shum Pyetje dhe duke filozofuar mbi Fatin ton Kombtar Kshtu q brumi shqiptar i Librit evidentohet para Publikut dhe merr gati 30 % t krejt Spektaklit ! Dhe libri n shqip i ka 30 faqe tekst m shum se ai versioni i par n frngjisht. Kjo e konfirmon rikrijimin komplet t veprs pr publikun shqiptar. Problematika ose Pjesa kombtare e ktij Teksti-Spektakl sht me rndsi t madhe dhe dika mse reale, por gjithsesi, n 164

vizionin global t Veprs, ajo figuron si dika periferike apo ansore ndaj problematiks kryesore t TRI Personazheve. Vrtet, edhe n TRIO-N shqiptare, sikurse edhe n versionin origjinal francez, predominojn shtja e Dashuris dhe Lumturis infinite e absolute, Krkimi i Partnerit ideal dhe Plotsimi i t gjitha Qejfeve t ksaj Bote! Ndaj, n rradh t dyt apo t tret, kur papritmas dalin nga subjekti thelbsor dhe preokupimi kryesor i tyre , personazhet kan koh pr tu marr me problemet e Bots q i rrethon dhe t reagojn ndaj saj, e t fillojn t filozofojn mbi Subjektet q i prekin dhe q u interesojn Dhe n kt mes, krejt spontanisht, dshirojn ta komentojn ose ta pleqrojn n mnyrn e tyre, Fatin dhe Realitetin ton Kombtar. Ja pra dhe dallimi i madh me versionin origjinal frng ! Si konkluzion logjik : ky version special n shqip, t cilin ia kam dedikuar Publikut Shqiptar, mund ti propozohet ( pse jo ! ) nj Publiku francez n Paris, ve si nj eksperiment. N kt pik nuk m ngelet vese t propozoj disa ide, t cilat un vet si AUTOR kam mbi INSKENIMIN e ktij Teksti si Spektakl origjinal pr Skenn Shqiptare . I shpreh kto sugjerime pr juve si Lexues, dhe natyrisht kuptohet se do Regjisor i interesuar, e bn Punn e tij sipas dshirave dhe Vizionit t vet specifik. Nuk imponoj absolutisht asgj dhe konfirmoj se 165

nuk przihem n punt e asnj Regjisori ! Ndrsa Autori propozon nj Tekst, n fund t fundit, Spektakli sht vepra e Regjisorit, i cili edhe gzon lirin absolute t fardo vizioni dhe veprimi mbi Tekstin e shkruar ! Ather pra, si Autor mendoj se duhet q nj Regjisor ose Dramaturg i konsoliduar t punoj seriozisht dhe intensivisht me 3 Aktort kryesor Dhe bhet fjal pr nj pun teatrale shum t thelluar pr interpretimin dhe deshifrimin e Tekstit M pas, mendoj se do tishte mir q nj Koreograf, q zotron gjuhn e kodet e Baletit modern dhe t Krcimeve urbane dhe hip-pop, t punoj ndarazi me KORIN pr t hulumtuar Lvizje baleti e variacione t Zrit t Korit . Krkohet nj Koreografi dhe nj ushtrim kolosal me Aktort, me qllim q t arrihet nj superpozim magjik i t gjith Zrave dhe Lvizjeve Trupore n sken dika q kalon nga ritmet antike polifonike deri tek ritmet urbane t rap-it e slam-it aktual. Duhet pra q aktort e Korit t ken nj baz muzikale serioze, njohuri t baletit modern, e t ritmeve urbane t Metropoleve amerikane, si edhe t ken Talentin e duhur, pr do tip vallzimi apo lvizjeje trupore Dhe poaq duhet q t punohet n maksimum me ngjyrn e Zrit sikur me qen Orkestr pr nj Muzik Simfonike ! Si prfundim, duhen harmonizuar puna dramaturgjike e regjisoriale pr ushtrimin 166

teatral t 3 aktorve kryesor dhe puna e Koreografit me Korin N kt mes shtrohet shtja se si integrohet puna e Korit Modern n Spektaklin global, si futet n harmoni direkte me punn kolosale e dramaturgjike t 3 aktorve kryesor, n shrbim t pasurimit t Sensit dhe domethnies s Veprs para Publikut ? Duke qen dy pun komplementare t cilat, po t vendosen n sken me Mjeshtrin e duhur regjisoriale, kan mundsin t fuqizojn njra-tjetrn Ka shum rndsi q Puna e Korit ti prgjigjet dhe ta pasuroj punn intensive e sublime t 3 aktorve kryesor dhe anasjelltas ! Spektakli duhet, sipas meje, t ket edhe inserte filmike e fotografike ( me ekrane ose tipe t ndryshme instalacionesh n sken ) t cilat simbolizojn dhe pasurojn ide t ndryshme Pra mendoj se ky Spektakl krkon edhe nj Staf TEKNIK profesionist t teknologjive moderne t komunikimit artistik n koht e sotme n mnyr q t prftohet nj harmonizim dhe sinkronizim i sfondeve muzikore t przgjedhura, instalacioneve, projeksioneve etj. dhe t mos ket improvizime t kota ! Prandaj do t ishte mir, q pr inskenimin e Veprs t punonte nj Ekip i konsoliduar, n t cilin donjri pasuron dhe stimulon t tjert prmes rrahjes s mendimeve, zhvillimit t diskutimeve dhe bashkpunimit artistik 167

sikurse n krejt Botn. Kshtu pra, TRIO-N e mendoj si nj SPEKTAKL t tipit global, interaktiv, multi-dimensional e multi-artistik, n t cilin gjejn shprehje dhe dialogojn me njratjetrn zhanre t ndryshme artistike. Kt Projekt e shoh si nj Teatr super-Modern e Poetik, pak a shum eksperimental, ku takohen n nj udhkryq skenik shum disiplina artistike Sfida sht si me i organizuar dhe me i sinkronizuar t gjitha n shrbim t Spektaklit, t fuqis s tij, t pasuris dhe t domethnies s tij ? ... E pra ktu flet alkimia e Regjisorit, n krijimin e nj Trsie harmonike dhe t dikaje unike e t pa par n Skenn shqiptare ! Ndonse n realitet nuk jam rezgjisor, gjithsesi kam nj ide t qart mbi Spektaklin dhe Tekstin tim dhe e di absolutisht mir se far do kisha pasur dshir t realizoj prmes kombinimesh t teatrit, baletit, muziks, filmit, instalacioneve plastike e multimediale Gjithaq, pr ta vn n drit t skens kt TEKST, do duhet nj Regjisor me nj Damar Aventurieri, nj Vizionar i fuqishm me nj Liri t plot dhe me nj guxim poetik total ? Dhe po shtoj se mund t shihet ky Projekt edhe si nj KOMEDI MUZIKALE apo MUSICAL , e t imagjinohet si nj Opera Poetike moderne, apo si nj Operet Poetike Bashkkohore Gjithsesi, prfitoj nga rasti t komentoj, se un vet si Autor, preferoj versionin e par, 168

ashtu si edhe jua shpjegova paksa m sipr. Kto ishin pra idet e shpjegimet e mia, t cilat jan teorike e fakultative, n qoft se i hyn dikujt n pun. Por e prsris, nuk ka askush obligim nga autori me i aplikuar, sepse un e respektoj lirin absolute t dokujt lexuesit, dhe aq m tepr regjisorit, i cili duhet t jet edhe 100% autor i spektaklit. Ky sht parim baz q duhet respektuar patjetr ! E n kt pik, nuk kam se ka t shtoj, as far tju them vetm se shpresoj q ky Libr, si projekt artistik e skenik pr Kombin dhe Rinin ton shqiptare, t gjej tek juve, o t nderuar Miq, dhe sidomos tek t gjith profesionistt e Skens Kombtare Shqiptare, nj interes real Tani, pas pothuaj nj gjysm Shekulli, e keni ndr duar nj Tekst t menduar, t konceptuar, t prjetuar e t shkruar direkt nga un n Gjuhn Shqipe t ciln e kam sjell n jet, ashtu si ma ka ndier mua Shpirti, instinkti poetik e personal i gjuhs sime t par gjenetike . E kam shkruar pr juve, pr Shqiprin dhe Kosovn q i dua aq shum, e gjithashtu pr krejt Botn shqipfolse, prej Poleve t Veriut deri tek ato t Jugut ! Bni ka t mundeni me kt Projekt, pasi un e kam kryer me kaq Misionin tim kombtar, kultural, artistik e njerzor . Ma bfshi ditn dhe natn e mir ! 169

Ju faleminderit shum dhe pr hajr ju qoft ky Tekst ! Ishalla e shijoni s shpejti n nj sken kombtare, mos sot apo nesr, pas 100 vjetsh me siguri ! Salut vous, mes chers amis et compatriotes albanais et illyriens ! Me respekt nga autori Marsian, Sknder Sherifi Bruksel, m 30 qershor 2010

170

BIBLIOGRAFIA E AUTORIT 1. N FRANC : - ( botime n gjuhn frnge ) Quelque part Quelquun - ( libri me poezi : Dikush Dikund ). Publikuar nga shtpia botuese ditions Saint-Germain-des-Prs PARIS (1980). OXYGNE - ( libri me poezi : OKSIGJENI ). Publikuar nga shtpia botuese ditions Saint-Germain-des-Prs PARIS (1984). 2. N KOSOV : - ( botime n gjuhn shqipe ) Loj e Kundrloj - ( prkthim nga frengjishtja prej mikut tim : z. Ibrahim Rugova i librit me poezi : Jeux et ContreJeux ). Publikuar nga shtpia botuese : RILINDJA Prishtina (1980). OKSIGJENI - ( prkthim nga frengjishtja nga miku im, dhe Presidenti i Republiks s Kosovs : Prof. Dr. Ibrahim Rugova i librit me poezi: OXYGNE. Publikuar nga shtpia botuese : RILINDJA Prishtina (1989).

171

POEZI - ( libr me poezi ) . Publikuar nga shtpia botuese: Fak KONICA Prishtina , nn drejtimin e shkrimtarit dhe mikut tim : z. Nazmi Rahmani (2008) . 3. N KOSOV : - ( botim n gjuhn shqipe dhe frnge prkthim ) La Solitude dune Branche ( prkthim n frengjisht i antologjis s poezis shqiptare n ish-Jugosllavi : Dega e Piklluar me krijimtari t 25 poetve m t spikatur shqiptar) realizuar me iniciativn e shtpis botuese RILINDJA Prishtina dhe me mbshtetjen e qeveris s Krahins autonome t Kosovs n 1980 Angazhimi im pr t marr prsipr prkthimin n gjuhn frnge vinte si prgjigje morale dhe shoqrore, ndaj ftess personale t z. Ibrahim Rugova, pr t dhn kontributin tim kombtar, n realizimin e ktij publikimi special, dhe me vlera t mdha pr kontekstin historik. Kjo antologji poetike prbnte t parin publikim zyrtar t poezis shqipe, n gjuht m t prhapura t Europs : ( anglisht, gjermanisht, spanjisht dhe frengjisht ) dhe pr t her t par, i ofronte mundsin publikut t Evrops perndimore, pr t lexuar krijimtarin e shkrimtarve shqiptar n ish-Jugosllavi . Publikuar nga Shtpia Botuese RILINDJA Prishtina ( 1980 ) . 172

4. N SHQIPRI : - ( botime n gjuhn shqipe ) Ora e Meteorve - ( libri i par me poezi botuar n Shqipri ) realizuar me mbshtetjen e Ministris s Kulturs, Rinis dhe Sporteve, dhe nn prkujdesjen e z. Petraq Risto dhe z. Teodor Lao . Publikuar nga shtpia botuese : GLOBUS R. Tirana ( 1996 ) . Ateljet e ndrrave - ( prkthim nga frengjishtja i librit : Les Ateliers du Rve nga z. Albert Nikolla ) . Publikuar nn prkujdesjen e z. Petraq Risto, nga Shtpia Botuese: GLOBUS R. Tirana ( 2005 ). Trio e Prjetshme - tekst origjinal i krijuar pr skenn shqiptare me 11 aktor i botuar nga zoti Ilir Lleshi n Shtpin Botuese : ILAR ( Tiran janar 2011 ) 5. N SHQIPRI : - ( botime n gjuhn frnge ) Les Ateliers du Rve - ( libri me poezi: Ateljet e ndrrave ) realizuar me mbshtetjen e Centre National des Lettres Paris, dhe nn prkujdesjen e z. Bujar Hudhri. Publikuar nga Shtpia Botuese : ONUFRI Tirana ( 2003 ) .

173

PASSION - ( libri me poezi PASIONI) - realizuar me mbshtetjen e Centre National des Lettres Paris, dhe nn prkujdesjen e z. Bujar Hudhri. Publikuar nga Shtpia Botuese : ONUFRI Tirana ( 2004 ). Conversations avec la Jeunesse albanaise ( libri Bashkbisedime me Rinin shqiptare , me ese dhe refleksione spontane personale t autorit mbi origjinn shqiptare). Publikuar nga Shtpia Botuese : EMAL Tirana ( 2006 ). 6. N BELGJIK : - ( botime n gjuhn frnge ) LOVE - ( libri me proz dhe poezi : LOVE , cilsuar nga gazeta e prditshme: La Libre Belgique si nj ndr 10 librat m t mir t vitit n Belgjik ) . Publikuar nga Shtpia Botuese : ditions LEsprit des Aigles Bruxelles ( 2008 ) . LE TRIO ETERNEL - ( libri Trio e Prjetshme i zhanrit t dramaturgjis dhe teatrik poetik ). Publikuar nga Shtpia Botuese : ditions LEsprit des Aigles Bruxelles ( 2009).

174

SHNIMI I FJALORIT : LAROUSSE n Paris

Sknder Sherifi, shkrimtar shqiptar i Belgjiks ( i lindur n Viti t Kosovs, m 1954 ) sht autor i disa prmbledhjeve me poezi t botuara n Paris, Tiran dhe Prishtin, n gjuhn franceze dhe shqipe. Ai shprehet me nj lirizm vezullues, eksceptional, dhe na i hedh fjalt e tij si diejt mbi detin e trazuar, duke i przier me nj lumturi t rrall, stilet e rafinuara me ato popullore. Ai na trheq n muzikn e kohs, n bordin e Anijes s tij t veant kozmike. N veprat e tij poetike: DIKU, DIKUSH (1980) - LOJ E KUNDRLOJ (1980) OKSIGJENI (1989) - ORA E METEORVE (1996), Argotishtja dhe ironia mjaft e theksuar na imponojn nj modernitet. Ai sht prkthyes, gazetar, i pasionuar n letrsi, n film, teatr dhe n piktur . . . Nj shqiptar i vrtet frankofon, nj kozmopolit, nj njeri i t vrtetave, i miqsive dhe besnikrive, dhe i dhembshurive q shprthejn dhe kumbojn. Paris 2003 faqe 815 _________________

Ky fjalor enciklopedik i letrsis botrore, i cili publikohet do 20 ose 25 vjet n Franc, n Shtpin Botuese prestigjioze Larousse, e konsideron autorin ndr 26 autort m t mir shqiptar t t gjitha kohrave ( 1400 2003 )

175

176

DISA MENDIME MBI LIBRIN

TRIO E PRJETSHME

177 175

178

1. Variacionet e shpirtit anarkist t poetit Alfred BUALOTI TRIO-ja e Sknder Sherifit fluturon si shqipe e artur mbi gjith mirsit e qelbsit e ksaj bote. Sigurisht ajo nuk ka aspak lidhje me Trojn e historis, por me jetn e vrtet. Lira e harlisur e muzs Sherifiane, e ktij poeti anarkist, tingllon si nj romanc e pakrahasueshme mbi rrnjt e historis s vendlindjes dhe bots q e rrethon. Utopi, magji, ndrr, romantizm, realizm ... Jeta vet sht struktura skenike e ksaj vepre : jan variacionet e shpirtit anarkist Sherifian, t cilat i bjn thirrje Njerzimit pr t mos e harruar kurr vetveten, edhe pse thithim t gjitha modat, kulturat e artet moderne. Jam i bindur q nj dit kjo vepr do ta shoh veten nn dritat e skens, pasi ajo sht e zhytur me zemr e shpirt n dashurin njerzore, n thelbin dhe lakuriqsin e saj. Vepra endet, si nj kozmonaut i prhershm i hapsirave shpirtrore, nga skaji i dashuris tek ai i lakmis, i dhimbjes, i dhuns, i mshirs, i faljes, i ndshkimit apo tolerancs. TRIO-ja Sherifiane sht pa dyshim nj zbulim i ri skenik, mes hapsirave pa mbarim t paradokseve njerzore.
179

Kjo vepr, si nj dalldi pasionesh, na bn q ti rikthehemi e t kuvendojm me t, me filozofin e Sknderit anarkist. N kto momente se mu kujtua poeti e kngtari francez Lo Ferr kur thot : Ne nnshkruam me cicrimn e zogjve Ndoshta me kt poet anarkist do ta krahasoja Sknder Sherifin, kur n kt vepr thot: Tua falsh shikimin t verbrve sht bujari e fisnikri !
Alfred Bualoti Tiran, m 30 shtator 2010 ( Aktor, Regjisor dhe Drejtor i Festivalit Ndrkombtar t Teatrit n Butrint )

180

2. TRIO E PRJETSHME Gzim KAME Ndiej nj knaqsi t ligjshme kur mendoj q autori i ksaj vepre sht shqiptar dhe sht miku im, sht shkrimtar q shkruan n gjuhn time. I mbrujtur me kulturn perndimore dhe me nj ritm dinamik q rrjedh nga nj temperament i ashpr shqiptar, ai sht specifikisht nj dramaturg krejt i veant, q mbush nj hapsir t pazn nga askush m par n rrafshin e dramaturgjis ton kombtare. Individualiteti i rrall i Sknder Sherifit m ka ln pamend gjat leximit t veprs dhe aq shum afektohesha sa m ndodhte shpesh ti kthehesha leximit dhe instinktivisht t interpretoja me z pasazhe t tra rrmbyer nga bukuria e vargut, intensiteti i ngjeshur i mendimit, nga gjetja e fjalve q zhurmojn fuqishm duke u ngjar shkmbinjve t mdhenj q zbresin posht malit humner. Sknder Sherifi ka zbrthyer artistikisht filozofin e historis son specifike si askush tjetr m par, duke mbajtur nj qndrim shkatrrues ndaj t keqes q na ka shoqruar padrejtsisht n jetn ton. Ky artist me prmasa t jashtzakonshme intelektuale t habit, t udit, t befason me thjeshtsin, iltrsin dhe dashurin q t dhuron si artist, si mik, si
181

njeri, si koleg. TRIO e PERJETSHME m bn t jem krenar q Shqipria ka nj gjigant t letrsis bashkkohore moderne.
Gzim Kame Tiran, m 15 tetor 2010 (Regjisor i famshm i teatrit n Shqipri )

182

3. Artisti i Dits s Tet Petrit MALAJ Mos e humbisni shansin t takoheni me artistin e dits s tet . Kush e krkon kt mundsi, e prfiton falas n : Trion e Prjetshme , e cila nuk prbn nj variant rutin t drams s sotme moderne : aiajo-ai-tjetri . Kjo edhe pr faktin se ai sht zvendsuar me : aktori , ajo-femra , n plotsin e skajshme t nocionit q bart ai-tjetri , njeriu modern edhe pse ordiner e shum materialist, qenia perfekte e kontaminuar, pr t mos thn e klonuar, m s miri me kozmosin e sendrtuar si modeli i epoks q jetojm. Prmbi t tre: nj kor tet vetash q, sikundr ka thn baba Eskili, e plotson m s miri misionin dhe funksionin e dshmitarit okular, pa harruar se jan po ata q duhet t marrin prsipr hera-hers edhe fatthns t tipit t Tirezias, apo t rapsodve t bjeshkve e kreshtave t Shqipris, prej nga ku origjinon autori. I qart dhe i kthjellt, si vet lumenjt dhe burimet e pashtershme t toks nga ku lindi me kraharor t gjer, si livadhet e luginat ajrplot, dashnor sikundr Romeo e Don Zhuani, i ashpr e sarkastik si thepat e alpeve t Shqipris Poet si shpreh bindjen si askush tjetr n vendin e tij do t thonin : si vet ai !
183

Sigurisht, shum koshient pr talentin q zotron, Sherifi edhe pse reflekton n veprn e tij problemin e lasht problemin e s tashmes, problemin e s nesrmes nj burr, nj grua, nj burr tjetr ai shtegton me shum zgjuarsi n thellsit e subkoshiencs t qenies njerzore n prgjithsi t kategorive evidente specifike t shoqris. Udhtimi i tij i gjat, ku koha sht dhe dje dhe sot dhe nesr, ku kaprthehen dhe Brukseli dhe Londra dhe Parisi dhe Broadway, e sidomos Tirana, patjetr u jep tri protagonistve prmasa universale, por m t tokzuara me njerzit e atdheut t vet. Kjo vepr, t ciln nuk do t bnim gabim po ta cilsonim dhe hiper-realiste, shfaqet si absurdi i kohs s marr nga e cila sht ngulfatur keqazi bota e sotme ki. Sidoqoft, her-her ngre krye nj simbol i fuqishm q shprehet m s miri n reflektimin e jonjeriut, artistit, q e konverton joqenien n qenie, q gjen shprehjen e kozmosit t vet t magjishm pikrisht n at q ne e quajm jet e jetuar pr s dyti. Ve kt fat ka aktori i teatrit, edhe pse sikundr thot Moisiu : Sa m i madh gjeniu, aq m pak i mbetet vepra . I nderuar mik, kur lexon Trion e Prjetshme nuk di pse ndjen q edhe ti je pjes e hulumtimit t asaj : se ka duhet t jet njeriu ? A thua gabon Femra kur, edhe pse e do e konsideron ka dshirn
184

e mir ta ket prher e prjetsisht dashurin e vrtet shkon te nj i ashtuquajtur i dashur ? A thua sht mkat q, edhe pse ordiner, porse i zgjuar sikundr nj mashkull konvencional, pr t mos thn katundar, Tjetri i falet ve materialitetit ? Dhe tani vjen ajo m e rndsishmja : n konfrontim t vijueshm t racionales me spiritualen, kah lypset t shkoj njeriu, m falni se gabova, desha t them Artisti ? Zgjidhjen e ksaj dileme do t mund ta gjeni n komedin e errt, tragjike, por t ngarkuar me pishtar sa grotesk e sarkastik, aq edhe me gjuh flaksh q ngrohin shpirtrat e thar, t humusit t ksaj bote t pabot. Si prfundim, un shpreh bindjen se edhe vet Sknderi nuk ka menduar ta njehsoj aktin e tij t kreacionit me at t zotave. Por sikundr zotat e ndrtuan kt bot n gjasht dit dhe net, pushuan t shtatn dhe rinisn e vijojn n ditn e passhtats, edhe Sknder Sherifi zot i pends s tij, i ka ln pas shtat dit dhe vjen tek ne si : zoti i dits s tet.
Prof. Petrit Malaj Tiran, m 25 tetor 2010 ( Aktor dhe Rektor i Akademis s Arteve n Tiran )

185

4. TRIOJA e Sknder Sherifit Mimoza AHMETI Sknder Sherifi ka jetuar, q prej fmijris s mitur e deri m sot, n botn frankofone evropiane dhe sht formuar n t gj q bie n sy q n kontaktin e par, nga mnyrat e sjelljes, narrativiteti i mendimit dhe emfaza ndaj jets n trsi. Deri n vitin e fundit, librat e tij jan shkruar n vijimsi ekskluzivisht n gjuhn frnge. TRIOJA sht e para thyerje duke u shkruar mirfilli si tekst n shqip! Dhe vrtet q kjo gj, shikuar nga pikpamja psiko-linguistike, shnon nj eveniment n jetn e autorit. S pari kjo vepr t befason pr nga pasuria dhe autenticiteti i saj. Idet shprehen n nj shqipe t lir, spontane e t guximshme, e cila prmban ngjyrn, atmosfern e kozmopolitizmin e autorit, ashtu si e njohim ne q prej njzet vitesh, n marrdhniet e tij me hapsirat letrare e kritike n vendin ton. sht nj hap i madh pr Sknder Sherifin q na propozon universin e tij me kt shqipe kaq t bukur, t lir e t dekompleksuar, ashtu sikurse ka vepruar edhe me dekada me gjuhn frnge, duke operuar e eksperimentuar n horizontin e saj. Tani pr far na flet kjo vepr ? Tre personazhet kryesore t TRIOS
186

simbolizojn tre arketipa ose ikona t mbar njerzimit modern : figurn e artistit n botn e tij imagjinare, ndrrimtare, fantazmike e jashttoksore kundrejt jets praktike t s prditshmes ... Figurn e femrs me magjin e bukurin e saj, paradokset dhe krkesat e saj n mes ndrrave, qejfeve, lukseve, materializmit, por edhe thellsive shpirtrore thuaj gjysm Simone de Beauvoir e gjysm Victoria Beckham , gjysm shpirt i thell e gjysm show, materie dhe aparenc siprfaqsore, objekt sensual dshire, luksi e konsumi. Dhe m n fund figura e biznesmenit ose e miliarderit q jeton pr t krijuar pasuri t pafundme, duke menduar se sundon dhe kontrollon botn e njerzit me fuqin e tij financiare, ngaq mendon se do gj shitet e blihet n jetn moderne. Por nganjher vuan, dhe i kujtohet se i mungon pak shpirt, pak sensibilitet e fantazi pr t qen i lumtur! Sidomos kur Femra i reziston, dhe Artisti nuk i bindet ... Kto tre personazhe q njihen nga ne t gjith, jan stereotipe q futen n debate, n kontradikta, n krkesa dhe pyetje permanente me veten dhe me tjetrin. Prplasen pa e gjetur kurr prgjigjen pr problemet e tyre jetsore, ngase krkojn t pamundurn, duan t kompletohen me gjithka, duan ta gjejn alter-egon e shpirtit, partnerin e tyre ideal, dashurin
187

sublime, pasionin vullkanik t Romeos e Zhuliets, duan q jeta tua plotsoj t gjitha dshirat mbi kt tok duke u zhytur n nj epikurianizm t shfrenuar deri n humbje, duke u vetbr objekt admirimi e narcizismi duke krkuar t jen vet epiqendra e marrdhnieve njerzore, n gjitha raportet e dashuris me tjetrin, sepse jan individualist, egoist e defiient ... Si n nj loj apo nj luft, e shohin veten n pasqyrn e tjetrit, e cila i mahnit pr elementet q ata vet nuk i kan. Dhe n fakt, arrijn ta urrejn tjetrin, pasi u paraqet atyre t gjitha defektet e mungesat dhe e trajtojn m pas si armik potencial e konkurrent, pasi n thelb urrejn pjesn e tyre t errt refuzojn ti pranojn t metat e tyre. TRIOJA na shpreh nj krkes dashurie, pasioni, erotizmi, humaniteti t pafund, si nj vullkan i ndezur plot gjurulldi e prplasje, duke strukturuar rreth tems qendrore universale t gjitha problemet aktuale q preokupojn qenien ku prfshihet edhe pjesa kombtare. Flitet mbi botn e globalizimit, t betonizimit, t anti-humanizmit, t reklams, t konsumit t shfrenuar, t ekranizimit e robotizimit, t klonizimit, t t gjitha formave moderne t shplarjes s trurit, flitet pr problemet ekologjike, pr temat e mdha filozofike, pr vendin e artit n kohn ku jetojm dhe, pos ktyre,
188

me shum arsye e menuri shtrohen disa pyetje mbi botn ton shqiptare, absurditetet dhe disfunksionimet e saj. TRIOJA e Prjetshme sht nj vepr me interes, e cila ngre siparin dhe hap horizontin modern pr skenn shqiptare, duke i rinovuar kodet, temat e skemat tona skenike tradicionale dhe duke na futur n nj univers t ri q harmonizohet me kohn. Kjo vepr e meriton nj tjetr jet nprmjet gjallrimit n sken, shrbyer natyrisht nga nj regjisor i sprovuar, n nivelin e duhur t aftsive, me vizion modern pr skenn dhe publikun shqiptar.
Mimoza Ahmeti Tiran, m 14 tetor 2010 (Shkrimtare shqiptare, Figur emblematike, simbol i artit dhe i emancipimit femror )

189

5. Njeriu i demultiplikuar dhe vepra Ardian MARASHI Fragment I : Pasi dgjon pr her t par t flitet pr Sknder Sherifin, nuk mund ti bsh ball dshirs pr ta njohur vet personazhin. Sknder Sherifi nuk kishte lindur ende ather kur, n vitin 1951, prindrit e tij ikn nga Shqipria e burgjeve dhe izolimit, me shpresn pr t gjetur nj bot t lir. Familja e tij shqiptare, e rrnjosur nga trojet e lindjes, u arratis pr t jetuar disa vite si emigrant politik n Kosov, dhe pr rreth dy vite tjera n kampin e refugjatve n Gerovo t Sllovenis. Ky ishte horizonti q iu ofrua atij kur erdhi n kt Bot. M tej, familja e tij mundi t lr Jugosllavin e dikurshme dhe, n vitin 1956, t vendoset n Belgjik. Sknderi ather ishte vese nj vje... Ai pra n thelb sht nj person q u b belg jasht dshirs s tij, pr shkak t rrethanave. Sknderi jetoi fmijrin e nj belgu t lir, n gjirin e nj familjeje konservatore e tradicionale shqiptare dhe m pas nj rini t art pariziane, n shoqrin e nj rrethi artistsh e poetsh gjenial. Ai ka ar n jet mendurisht, pa marr mundimin t (ta) kthej kokn pas. Pastaj n moshn dyzetvjeare dika
190

u rizgjua tek ai : ORIGJINA ! Ai u vendos pr disa koh n Prishtin dhe, pas rnies s Murit t Berlinit, mundi t kaprcej kufirin e Shqipris, t njihet me vendin e vet, ku edhe zgjodhi gruan e tij. Sknderi duket t jet m francez se nj francez, ai ndihet m belg se sa nj belg, e quan veten shqiptar dhe shqiptart e quajn kosovar . Por ai nuk mund t kuptohet edhe pa trashgimin e tij shpirtrore : pr nga muzika sht amerikan, pr nga shijet e pikturs sht spanjoll, super-francez pr sa i prket arteve dhe gastronomis, shqiptar pr nga kokngjeshja, kinez pr nga filozofia, belg pr nga hajgaret e provokimet, mesdhetar pr nga pasioni, dhe afrikan pr nga dielli q ia prvlon kokn. Gjen tek Sknderi burrin e zakonshm, njeriun normal, elegant, racional, t rafinuar dhe kartezian, porse n vetn e tij t dyt (pjesa tjetr e dyfisht e personalitetit) ai sht edhe nj lloj jashttoksori q e quan veten U.F.O letrar, nj endacak i poezis, nj bohem, nj kloshard hyjnor, nj pasionant t prhumbur. Dhe gjsendi tepr i rrall, n rastin e tij joshesh t flassh edhe pr nocionin e Trefisht sikundr ai na e zbulon n librin e tij t fundit : TRIO e Prjetshme . Nse do t kishte nj fraz, nj formul q mund t prmblidhte identitetet e shumfishta q ndryhen tek ai, sikur ato
191

q ai krijon dhe prshfaq me penn e vet, ke dshir ti kthesh syt te nj shprehje q gjendet n njrn prej parathnieve t tij t shumta: Sknder Sherifi e sheh veten si i vetmi Don Kishot e Robinson Kruzo i Trojeve t Iliris . Dhe pr t kuptuar mnyrn e habitshme se si Sknder Sherifi mishrohet dhe e gjen veten n kt zallamahi identitetesh, mjafton ndoshta ta shohsh kt personazh: si nj qenie e jashtzakonshme dhe poezin e tij si knga e fundit e mjellms surrealiste Tiran, m 4 tetor 2010 Fragment II : Ka disa vjet q Sknder Sherifi sht br pjes e pandashme e peizazhit letrar dhe mediatik shqiptar : pr fatin e mir tonin dhe t tijin. Zbriti nga qielli belg n atdheun am me nj libr poezish t prkthyer e botuar n Prishtin, dhe si i vetmi Don Kishot e Robinson Kruzo i Trojeve t Iliris priste q bashkkombasit ti hidheshin menjher n qaf e ta mbulonin me kurora lavdie. Pr dyzet vjet rresht ai kishte qndruar i paepur n betejat m t rrepta poetike t shekullit, kreshnik i ets zmadhe t avangards evropiane, pr t mbetur surrealisti i fundit n
192

planetin Tok. Ai Poet nuk qe msuar t dorzohej ! Dhe u kthye n atdheun am me t gjith artilerin e tij t rnd: vllime t botuara n Paris, vlersime t autografuara nga etart zmdhenj t avangards frankofone, dhe nj libr dashurie ( LOVE ) kushtuar t gjitha grave t bots. Ather, bashkkombasit nisn t gjallrohen : Don Kishoti pasksh qen nj Don Zhuan i fshehur e kjo ia rregullonte atij mjaft mir biografin, n nj vend ku seksert e femrave i konkurronin poett ! Ndrsa sot, Don Kishoti belg zbret n Shqipri si Shqyptar, me t drejta t barabarta : duke e pat kuptuar m n fund se me tndin merresh vesh kur flet t njjtn gjuh. Dhe kshtu pra, Sknder Sherifi na sjell drejtprdrejt n shqip veprn e tij m t pamundur e m t uditshme: poemn dramatike : TRIO e Prjetshme . E konceptuar si nj testament poetik postmodernist, TRIO v n sken nj kakofoni t drejtpeshuar zrash, melodish, imazhesh, ngjyrash e lvizjesh sfondin ku evoluojn Femra, Tjetri dhe Artisti. N kt sfond t ndezur, Sherifi i lshon n fush t hapur t gjith ngjt e djajt e tij, t cilt i ndrzen deri n theqafje duke inskenuar madje edhe flijimin e vetvetes, alias Artistit, n nj kuadr magjik, ku kndohen korale dhe
193

ku balerinat vallzojn duke shpalosur gjith hiret e tyre, teksa Nna Xhevahire me namatisje shenjtreshe i mkon gjith ksaj Bote mistikn dhe energjin e vet. Mes zallamahis s shkaktuar nga przierja e regjistrave t gjuhs, buthton her pas here nj z poezie i pastr, q prcjell thrrimet e shprndara t testamentit poetik t Sherifit : Ju lutem, zonja dhe zotrinj : hapini gjith Kanalet dhe Portat tuaja ftoni t uditshmen, t jashtzakonshmen fshini gjith Kufijt ndaloni t ndaluarn! JETA e vrtet ka nevoj pr Utopi, ndrr, Magji, Romantizm : na duhen irrealizmi, e pamundshmja, pr t shkuar sa m larg ...
Ardian Marashi Tiran, m 18 tetor 2010 ( Drejtor i Prgjithshm i Qendrs s Studimeve Albanologjike )

194

6. TRIOJA E PRJETSHME Enver PETROVCI Duke lexuar TRION e Prjetshme t Sknder Sherifit, mu rikrijua nj ndjenj e kamotshme, kur pr her t par si student i vitit t par lexoja dramn : Duke pritur Godon e Samuel Beketit. Sot pra jam n nj mosh kur gati t gjitha zhanret artistike teatrale i kam par, provuar, lexuar ose punuar. I msuar n kt mnyr t rezonoj e t analizoj, instinktivisht e desha aq shum dramn ! ( Ah, po ka dreqin sht ky tekst ? ) Te TRIOJA e Prjetshme , Sknder Sherifi u shpton kornizave E pastaj, si ta vendossh n sken nj vepr t ktij zhanri pa emr ? Ngado q e vendosja, teksti i ksaj drame reagonte ose, po t jem m i sakt, stili i t shkruarit nuk prpiqej e nuk u prputhte me asnj zhanr pr t cilin jam n dijeni. Pr mua : nj Planet tjetr ende i pazbuluar ! Natyrisht dijetart e ardhshm teorik t drams botrore, do ta gjejn mnyrn pr ta futur gjkund n loj e n vij kt tekst, n ndonj prej gjinive t reja futuriste e inovuese, q i sjell detyrimisht koha. Por un, si njeri praktik, pra q prodhon n sken, nuk jam i sigurt se do t jen t
195

sinqert ! Megjithat pres me shum qejf, q t m befasoj e t m kundrshtoj dikush, porse me argumente bindse Profesionalisht i deformuar : do dram, n lexim e sipr, un mundohem ta shoh direkt n gjuhn e kodet e skens. Ashtu pra e fillova edhe kt dram t Sherifit ... Dhe ka ndodhte konkretisht n mendjen time ? Sapo i thoja vetes Aha ! Kjo duhet punuar kshtu faqet n vijim reagonin dhe demantonin qndrimin tim profesional. Gjat vijimit t leximit krijoja mundsi dhe variante tjera, por srish teksti n vazhdim m shptonte nga dora dhe rrnonte krijimin tim artistik e skenik. Nj marramendje, nj mahnitje e pafund q nuk m lshonte, nuk m linte t qet, dhe q m shkaktonte 100 pyetje e luhatje shpirtrore. M n fund u dorzova dhe e lexova dramn vetm si lexues i thjesht, pa tendenca regjisoriale ose aktoreske. Jo... po gnjej ! Pasi nuk arrita ta lexoj as si lexues i zakonshm, porse kjo ishte mnyra e vetme pr tu mbrojtur nga mosdija ime Se di as vet se ka dreqin m ndodhi me kt tekst ? M kujtohet q u fundosa thell n gjuhn speciale, magjike, befasuese, plot nerv dhe energji ... n universin surrealist, realist e malsor t Sherifit ( cow-boy i guximshm i westernit letrar ) dhe dola mjaft i hutuar, por edhe i mbushur me gjurma, sensacione, mendi196

me kontradiktore, pjesrisht koshiente e n fakt m s teprmi subkoshiente. Sepse ky tekst i pashembullt e vazhdon pr nj koh t gjat punn e tij brenda qenies tnde. T pyet, t flet, t shqetson, t provokon, t irriton, t ngacmon, t sulmon, por edhe t prkdhel, t sharmon dhe t dashuron, ngase sht i ngopur me humanitet, dhe nuk mundet me t ln kurrsesi indiferent. Ktu pra qndron, sipas mendimit tim, origjinaliteti dhe fuqia e tij, pa marr parasysh a mund t vihet apo jo n sken ... a na plqen apo jo? Teksti t imponohet vet, dhe ekziston me fuqin e tij autonome ! Si artist i skens ( aktor, regjisor, dramaturg etj. ) ndiej nevojn ta ndihmoj kt tekst t vihet sa m shpejt n ndonj sken, porse pyes veten : a jam un personi i duhur ? Pra cili do t jet ai regjisor q do t ket informata, prvoj, vizion, liri e guxim pr ta vendosur n sken kt tekst ? Prgjigjen deri tani nuk e kam gjetur ! Kjo sht hera e par q nj autor krkon nga un q t shkruaj nj mendim kritik pr dramn e tij. Mua kjo gj m bri q mos t jem formalist, por t shkruaj me shum sinqeritet Gj q filloi t m mundoj. N prpjekje e sipr, mu kujtuan pikturat e habitshme t Salvador Dalis : UAU ! klitha duke qeshur Ja gjkund ktu sht prgjigja ! Ai pikturon n mnyr shum reale t gjitha
197

sendet, trupat, njerzit, shpezt, pjest e organeve, natyrn e elemente t tjera ... porse n paraqitjen dhe montazhin e tyre n Tablo, i vendos n rrethanat joreale q krijon fantazia e tij e pakufi. Pra un i quajta pikturat e tij realizm fantastik . Menjher pikturat e Dalis i krahasova me dramn TRIOJA e Prjetshme dhe mu duk se ky krahasim m fjeti dhe m plqeu. Sepse edhe Sknder Sherifi i ka karakteret e personazhet shum reale, por n rrethana fantastike e surrealiste. Prandaj sht vshtir t japsh nj mendim t mirfillt pr nj dram t till t uditshme, e cila ti l t gjitha mundsit e hapura, por nuk tofron asnj zgjidhje apo solucion t qart ngaq del prej kodeve t njohura deri tani, ndaj dhe sht e vshtir ta kornizosh. Pos asaj, ky tip teksti te neve nuk sht vendosur asnjher n sken. Por do gj sht e mundur ! Ndoshta m e mira do tishte q vet autori ta vendos tekstin e vet n sken, si bri Beketi me dramn e vet: Duke pritur Godon duke i ofruar kshtu bots teatrale nj horizont, nj drejtim, e nj frym t re inspirimi.
Enver Petrovci Prishtin, m 14 tetor 2010 ( Aktor, regjisor, dramaturg e Drejtor i Teatrit Dodona n Prishtin. Personalitet i famshm i filmit dhe i skens shqiptare e kosovare bashk me t ndjert Bekim Fehmiu dhe Faruk Begolli )

198

7. TRIOJA

Isa QOSJA

sht nj vjesht e trisht n Prishtin. Vjesht pr t qen i deprimuar nga koha, njerzit, ngjarjet, shiu, balta. Koh pr t lexuar nj roman, dram apo edhe nj ditar... N kt koh me ra n dor nj vepr e Sknder Sherifit dhe mezi prita ta rrzoj kt ritm kohe me lexim. Dhe nisa leximin e ksaj drame t zotit Sherifi, por pas pak drama u ngjiz n roman, dhe n fund mu duk q romani prfundoi si ditar. Nuk dija nse ka lexova m nxori nga letargjia apo m zhyti edhe m thell n t ? Njher m dukej sikur po citoja mendimin tim pr njerzit, ngjarjet apo vendet, njher shihja rrug, kafene, ndrtesa t patinuara me gri, ndrsa herher e ndieja rndsin e fjalive si nj metafor poetiko-filozofike t zhveshur nga idealizmat profane. M dukej q personazhet e TRIOS flisnin me mua pr llavn e tyre shpirtrore, pa e ekzagjeruar fatin e vet. M plqente nj komunikim i till, sepse mbi dritaren time qllonin me rrmbim pikat e shiut t Prishtins. E pyesja veten nse nj dram e till, si ajo q na komunikon TRIOJA e zotit Sherifi, mundet t flas n sken para auditorit me aq besueshmri dhe me aq
199

poezi, sikurse flet n nj dhom, ku koh pas kohe bie nj telefon i shurdht pr nga zilja. Kshtu, duke menduar pr shum skena dhe duke krijuar shum rrethana t buruara nga ky libr, e pash veten n rolin e regjisorit prball nj drame, romani e ditari poetiko-filozofik. E zura veten q flisja me kto karaktere dhe m plqente dialogu me ta ! E zura veten q TRIOJA tani ishte KUARTET duke e llogaritur edhe veten time brenda ksaj prmbajtje. Zaten ka krkon nj lexues apo nj shikues m tepr se kaq ? Asgj, sepse m duket se kjo sht e mjaftueshme dhe detyrimisht prcaktuese pr nj vepr artistike. Pr mua: PO ! Dhe nuk krkoj m shum ! Nuk e di nse ka faj vjeshta apo erudicioni i Sknder Sherifit n kt vepr, pr faktin q u bra lexues i magjepsur, por edhe protagonist gjithashtu !
Isa Qosja Prishtin, m 14 tetor 2010 ( Regjisor kosovar i njohur, i teatrit dhe i filmit )

200

8. TRIOJA - disa Mendime ... Jusuf BUXHOVI Drama e Sknder Sherifit TRIOJA sht nj tekst shumshtresor, ku ironia dhe sarkazma ndrlidhin trsin e ides. Kundrimet e veuara dhe t shkputura jan pjes e nj mozaiku t madh ngjarjesh, t cilat shfaqen jasht konvencioneve dhe i shrbejn krijimit t nj imazhi fluid dhe t ndryshueshm. Nga kjo pikpamje, drama TRIOJA shpalos raporte kundrthnse t nj shoqrie n udhkryq, mbi t ciln, n nj hapsir kohore t paprcaktuar, shfaqen jo vetm shprputhjet e karaktereve, por edhe fatalitetet e situatave t prsritshme pr shkak se atyre u mungojn prgjigjet e duhura apo ngaq marrin prher ato t gabuarat. N kt prvijim sikur ngatrrohen thyerjet midis folkloritetit dhe modernitetit Dhe meq jetn e nj teksti dramatik e prcakton skena e teatrit, ather mund t thuhet se TRIOJA shfaqet si nj provokim i mirseardhur pr ata q krkojn eksperimentime.
Jusuf Buxhovi Prishtin, m 14 shtator 2010 ( Gazetar, studiues i politiks e historis dhe shkrimtar n Kosov )

201

9. Arti i ambivalencave t fuqishme krijuese Ndue UKAJ T rrall jan ata krijues t cilt, lirin e imagjinats krijuese, e lshojn n ujrat e pafundme t krkimit, dhe q nga andej prftojn m t bukurat e thellsive. N t vrtet, t rrall jan ata krijues q thyejn shabllonet e artit t krijimit, dhe guxojn t eksperimentojn deri n imtsi me fjaln, gjuhn dhe rrjedhimisht produktin e saj, shkrimin. Mirpo, ata q e bjn kt, jan ata q shnjojn koht, kulturn letrare dhe bhen shnjuesit e saj. I till sht autori Sknder Sherifi. Nj krijues me potenc t jashtzakonshme, q kur shkruan, sikur lshohet n ujrat e trazuara t shkrimit dhe lojs imagjinative, nga e cila, si krijues i rryer di t prftoj thesaret m t zorshme, ato guaska q brenda shprthejn me fuqin e dashuris pr artin e t shkruarit, me t cilin ky shkrimtar sht i mishruar. Sknder Sherifi hidhet n kraht e imagjinats dhe shtegton npr misteret m t mistershme t magjis s shkrimit. Nj magji e vrtet krijuese, nj vepr letrare thellsisht tronditse sht edhe vepra teatrale TRIOJA e Prjetshme, nj tipizim pr Artistin, Femrn dhe Tjetrin. Ky tekst letrar konceptualisht ndrthur trajta t
202

shumfishta krijimi dhe perceptimi. Ai sht nj shkrim letrar. Autori mjeshtrisht funksionalizon ironin, humorin, dialogt dhe monologt dramatik, elemente kto q e bjn nj shmbllim t letrsis s bukur. TRIOJA e Prjetshme sht nj tekst q t magjeps dhe t fton ta lexosh e rilexosh, ta prjetosh dhe shikosh. Jan kto tipare karakteristike dhe poetika origjinale e ksaj vepre unike q, thn me gjuhn e prgjithshme, e pasurojn fondin e kulturs letrare shqiptare. Autori Sknder Sherifi, t cilin deri m tani e kemi njohur si poet me nj bot tejet t veant e unike krijuese, tani shfaqet para lexuesit me tekstin letrar TRIOJA e Prjetshme, nj vepr letrare n t ciln trajtohen probleme t prjetshme t njeriut, me nj frym t re q sht tipike sherifiane. Teksti i tij letrar ka brenda poezi, proz, filozofi, religjion, film. Aty ka copza jete t njeriut bashkkohor, q merr dhe jep nga m t zakonshmet dhe pazakonshmet e jets. Npr kto ambivalenca dramatike, perceptimet e artistit pr botn, rrethin, femrn, paran, bhen tipare semantike dhe shnjues t tekstit letrar. Brenda nj trekndshi t uditshm i cili luhet mjeshtrisht mes artistit, gruas dhe tjetrit, si edhe ndrhyrjeve t korit si nj prbrs i rndsishm i tekstit dramatik autori e shtit mjeshtrisht lexuesin
203

npr koh dhe hapsir, e ballafaqon me t shkuarn dhe bashkkohsin ... prapa s cils shprfaqet qllimi ideor autorial, ku rndojn pikpyetjet e krijuesit pr kohn e tij dhe dramat e thella t saj, dehumanizimin dhe kohn teknike. Ky tekst teatral shprfaq intensitetin krijues, at intensitet q brenda fabuls s tekstit TRIOJA na ravijzohet me nuanca thellsisht filozofike, ku mendimi krijues ngjizet brenda nj sistemi gjuhsor t konstruktuar me shprehje dhe figura stilistike tek t cilat zotron krahasimi, metafora dhe ironia. Teksti thrret. Ai kumbon. sht nj shprthim n t ciln receptuesi gjen shprthimet me tipike t kohs son. Ashtu sikurse n poezi, edhe n tekstin TRIOJA t shkruar pr teatrin, autori luan me fjaln, t ciln e prdor n mnyr magjike pr t funksionalizuar tiparet e nj estetike t kondensuar, ku ritmi i fjals, thellimi dhe sensi i mendimit ecin paralelisht, ashtu si ec vetdijshm botkuptimi i krijuesit pr fenomenet e ndryshme q trajton, pr natyrn dhe karakterin e Artistit, relacionin e tij me krijimin, botn, femrn. Pr autorin e ktij teksti, Artisti n t vrtet sht nj gjeni q rrjedh si nj Lum n Asgjsin njerzore ( Artisti ). Ksisoj, ai sht si nj gjahtar i prjetshm i anktheve, ankthe kto q n vepr prcillen me
204

gjuhn e s bukurs ... N fakt TRIOJA sht nj tekst i shkruar me gjuhn e s bukurs, q rrjedh si nj lum i qet, n thellsin e t cilit lundrojn misteret e pafundme t krijimit, t cilat autori ia sjell mjeshtrisht lexuesit dhe shikuesit t etur pr t bukurn dhe t kndshmen. Bota krijuese e Sknder Sherifit sht nj univers i pafund shqetsimesh dhe vzhgimesh. Autori i shprfaq para receptuesit, me tiparet e nj estetike postmoderne, me tendenca t sintetizimit t procedimeve t ndryshme teknike n shkrim, qoft t karakterit gjuhsor, stilistik apo kompozicional. Teksti, prve tjerash, shquhet pr muzikalitetin e veant, pr nj ritm t brendshm q e mban n tension mendimin dhe shthurjen e fabuls. Pr m tepr, kt tekst e shquan edhe nj rim e bukur, e cila kumbon plot muzikalitet dhe i jep gjallri veprs. Jan kto tipare dhe shenja letrare, t cilat e bjn kt vepr shum t admirueshme pr inskenim. N kt tekst ka nj prpjekje pr t sintetizuar forma dhe modele t ndryshme t procedimeve dramatike. Futja e korit modern n sken sht nj tipar klasik, por q ktu merr tipare bashkkohore dhe bhet mishrim i nj bashkekzistence dramatike. Kori nuk sht nj ndrmjets klasik, porse, n trajta eksplicite, nj mishrim i dobishm i personazheve
205

t panumrta n korin e jets, t cilat deklamojn: Kultura u b nj Luks n gjith kt Antikultur ( Kori ). Poetika semantike e ktij teksti ndrtohet mbi nj ambiguitet t fuqishm mendimesh t thella e filozofike q zbrthejn mistere ato mistere q n trajtat m t bukura vijn prmes personifikimeve emblematike t Artistit, Femrs, Tjetrit dhe Korit. Autori trajton kshtu problemet e kohs : Si lind Etika, si ushqehet Vullneti, si gjendet Qllimi ultim? Si orientohet nj Komb ? (Femra). Sknder Sherifi e pasuron tekstin e tij me element t ndryshm kohor (prmes shtitjes npr hapsira e koh t gjithfarshme ) dhe me element kulturor ( duke shfrytzuar pasurit e mdha t letrsis, kulturs e religjionit ) n funksion t konstruktimit t nj bote specifike dramatike. TRIOJA e Prjetshme prandaj duhet lexuar ! Pr m tepr, ajo duhet inskenuar !
Kshtu do t realizohet qllimi i saj final. Ndue Ukaj Prishtin, m 14 tetor 2010 ( Shkrimtar dhe kritik letrar i Kosovs )

206

10. TRIOJA E PRJETSHME apo Lufta tragjike mes idealit dhe realitetit njerzor Baki YMERI Trio-Treshi-Trekndshi m kujton disa nocione matematikore, gjeometrike Nj Trio muzikore si n Jazz-in e famshm t Keith Jarret-it, relacionet burleske t treshit n Teatrin italo-francez: Komedi Bulevardi ku futen n sken ( burri apo gruaja me partnerin e tyre zyrtar, dhe me nj dashnor/e t fsheht jo zyrtar/e ) ( praktik e njohur dhe n mod n kohrat e oborreve mbretrore, dhe sot n meset e borgjezis, t politikanve e biznesmenve ). Pastaj m qaset parasysh ideja e Trinitetit biblik t shenjt ... Por Bota njerzore sht pr nga natyra e paprkryer, imperfekte, paradoksale e plot defekte. Ather cila sht porosia e Sknder Sherifit, q na vjen si ekspert iluzionist i vargut poetik, trafikant i talentuar i t gjitha kodeve letrare dhe rregullave gjuhsore, nj krijues krjetsisht i ndezur dhe i krisur, q koh pas kohe t duket si nj barbar-avanguardist ose nj primitivmodern ? Njeri dhe Poet i lindur, si thoshte dikur n vitin 1976, miku i tij Pierre Seghers, me t gjitha lirit e guximet, q i ofron instinkti i tij prej Tigri n xhunglat
207

e Bengalit, person q ka thithur e huazuar dika nga ajri i Bjeshkve t Tropojs dhe ujrat e kristalta t Valbons. I prforcuar ndrkoh me t gjitha ushqimet e mundshme e t pamundshme q i ka ofruar Bota toksore, dhe ndoshta edhe ajo kozmike, Sknder Sherifi do t mbetet prgjithnj, nj Enigm e gjall dhe e pazbrthyer. Pafundsisht misterioz, i lir deri n zhdukje, dhe i pakapshm ! Ktu qndron fuqia dhe gjenialiteti i tij, por edhe vetmia e drama e tij ! Mu kujtua teoria sherifiane e Njeriut Tredimensional , nj amalgam e qlluar, si nj koktej idesh alkoolike ku przihet Psikanaliza e Frojdit me Filozofin aziatike t Jing-Jangut Sipas tyre, qenia njerzore ndahet mes poleve apo energjive femrore dhe mashkullore, t cilat gjat jets ballafaqohen, luftohen apo kompletohen njra me tjetrn, sipas nevojs. Me nj fjal, te Trioja e Sknder Sherifit dominon teza sipas s cils dokush prmblidhet n tri pjes, t cilat harmonizohen ose e luftojn pa mshir njra-tjetrn. Edhe pleqt e odave t malsis e dinin mir se jeta sht nj luft, nj konflikt i pandrprer me vetveten dhe me ekzistencn. Pra si Njeri, pikspari, un jam un, e ti je ti s dyti, jemi dublim, dyfishimi yn, ai i huaj q banon dhe vepron brenda teje dhe ngelet si hije,
208

rrall her mik e m s teprmi armik, dhe deri dikund i panjohur ... e m n fund, t gjith e kemi at pjesn femrore ( pr meshkujt ose e kundrta pr femrat ) q i kundrvihet pjess tjetr mashkullore, duke krijuar brenda vetes, kontradikta dhe konflikte t pazgjidhura. Kt realitet t thell e intim t shpirtit njerzor, ai e ka perceptuar pr mrekulli dhe e ka trajtuar me shum origjinalitet si autor. Por tek libri i tij, ai tejkalon gjithmon subjektin e kufirin dhe do gj ngelet e hapur, sepse asgj nuk ka korniza t caktuara, as fillim e as mbarim ... Duket se ky UFO shkruan sipas teoris s Bing-Bangut, ose t kaosit t par kozmik, sipas dridhjeve e luhatjeve t Galaksive ( Galaktikave ), lvizjeve t Kontinenteve, rregullimeve e orientimeve t jets njerzore moderne e coptuar, e improvizuar, e fragmentuar, n nj diskontinuitet t prjetshm Ndoshta pr kt arsye nuk mund t ket as fillim dhe as mbarim : sepse ka vetm jet, energji, lvizje e gjallri pozitive e negative, riparuese e shkatrruese, sa t jet JETA jet, e BOTA bot, deri n fundin e fundit, n Apokalipsin final. N veprn e Sherifit, sikurse n librat e tij t tjer, flitet pr gjithka e luhet me gjithka. Sepse do gj jeton, kalon, ndryshon e vdes, dhe ndoshta nuk meriton ti kushtohet nj rndsi e tepruar... si n filozofin Zen apo
209

filozofin hinduiste, apo thuaj edhe n at sufiste t Dervishve ... Kjo Bot n fund t fundit sht nj ndrr, nj iluzion, nj film e nj komedi ... Jeta reale gjendet dikund tjetr? A ju kujtohet formula e Rembos : La vraie vie est ailleurs ! . ka sht ky Malsor frankofon t cilit nuk i dihet prbrja e nuk i zotrohet bota poetike, dhe q iu shpton t gjitha teorive dhe mendimeve t kodifikuara? Rast unik dhe i pabesueshm n Letrsin shqiptare, dhe tepr i rrall n Letrsin Botrore. N kt libr magjik, je n mes cirkut felinian, western-it amerikan, psikologjis euro - orientalo - aziatike, mistiks multi - fetare e ekstra-fetare, politiks, aktualitetit, kuzhinave, arteve kinematografike, muzikore e pikturale, dhe bisedave tradicionale shqiptaroshqiptare sipas riteve kanunore t odave. Krcen dhe kaprcen mbi kohrat, shekujt, universet e modat, dhe e pyet veten: far ndodhi me mua, ku jam, si po qndroj prap n kmb, i habitur, i trullosur, e i droguar me tekstin e ktij t menduri? Po, po nj vepr e prsosur, si i ka hije Marsianit shqiptar me kt brum shumdimensional, me nj form kaleidoskopike, plot zapping, ping-pong, thyerje e surpriza, me nivele t shumta leximi, me shtresa t shumta referenciale e gjuhsore. Nj tekst q krkon detyrimisht nga lexuesit, q t ken nj baz serioze e
210

t konsoliduar kulturore pr ta shijuar at n maksimum, sikur ato Verrat e vjetra prestigjioze t Bordos e Burgonjs, q autori na i prmend aq shpesh, si specialist i t gjitha Gastronomive ushqimore e poetike q sht. Mua m ka pat habitur qysh nga fillimi ky Tip q vepron, pr rreth 40 vjet, n nj vetmi e individualizm total, jasht kornizave e formatimeve t njohura, sidomos n botn shqiptare ! E sikur vetm pr kt gj meriton nj respekt t madh ! Un mendoj se Rinia shqiptare e kosovare, ende e paprovuar npr arenat evropiane, pas disa dekadave mbylljeje, asfiksie, provincializmi etj ... ka vrtet nj fat t madh q ta ket kt artist gjigant e gjenial, si model inspirimi pr t ardhmen dhe zhvillimin e vet kulturor e artistik, n gjirin familjar t Bashksis Evropiane. Ky autor, mund t jet sikur nj vlla i madh shpirtror q i kshillon, i orienton dhe i kritikon aty ku duhet, sepse i do dhe ua ka ofruar veprn e tij si nj amanet kombtar. Pos asaj sht evidente se Sknder Sherifi, me gjith jetn, formimin, eksperiencn e tij aq t pasur, pr ne eksepcionale dhe e pashembullt, e gzon n mnyr t natyrshme legjitimitetin moral e intelektual, pr t luajtur nj rol t till t rndsishm tek brezat e rinj shqiptar. Prse na duhet mohuar nj pasuri e nj dukuri aq e rrall n artin e
211

letrsis ton kombtare, kur vlerat e saj jan t panumrta pr t ardhmen ? Nuk do shum mend pr t kuptuar, dhe po un afirmoj me bindje: se Sknder Sherifi sht nj thesar i vlefshm pr t gjith ne dhe aq m tepr pr rinin ton, sepse letrsia e tij hap shum horizonte t reja, jep elsa t rinj leximi e interpretimi, rinovon e modernizon universet krijuese e artistike shqiptare. Si n veprn e vet, ashtu edhe n jetn e tij normale mes shoqris, ekziston nj harmoni, nj logjik e brendshme, nj autenticitet sepse Sknderi mbetet deri n fund humanisti, idealisti, surrealisti, ekzistencialisti, romantiku, sentimentalisti, bitniku, hipiku, anarkisti e bohemi i fundit, n Jurasic Park-un ilirian t zhytur n materializm, n lek e financa, n poste e ambicie, n konsume e moda, n show e aparenca siprfaqsore, me nj Popullsi t humbur e t fundosur n shoqrin e spektaklit, t droguar me iluzione Poeti i lufton ballazi t gjitha t kqijat e ksaj bote, pr ti knduar mirsive t Njeriut, mrekullive q i ofron Jeta toksore, dhe bukuris s tij shpirtrore po qe i sinqert me veten, i hapur, i vetdijshm dhe i aft pr ta kuptuar at. Bujaria dhe atdhetarizmi i tij i pastr dhe aq njerzor jan tepr t prekshm kur na fakton me gjith prvojn e tij se mund ta duash vetveten, origjinn
212

dhe traditn tnde, duke i respektuar t gjitha trashgimit antike t historis s t parve tan, duke i integruar si pasuri t brendshme e si baz primare kodet, zakonet, e folkloret e vjetra, si themel personal por me kusht q ti lidhim e ti harmonizojm me kohrat moderne, me bashkkohsin, duke qen totalisht t hapur e t predispozuar pr do horizont t ri, pa komplekse e pa frik, pa paragjykime etnike apo konfesionale, kurioz pr t gjitha kulturat e ksaj Toke! Sknder Sherifi di ti adhuroj edhe odat e burrave, edhe mikpritjen shqiptare, dhe Pop Artin e Andy Wahrol-it, edhe Rapsodt tan historik, edhe Jimmy Hendrix-in. Pse kjo luhatje q mund duket anakronike ? Sepse jemi pasardhsit e ilirve t lasht, por jemi dhe Bota mbar, prej Polit t Veriut deri tek Poli i Jugut. N kontekstin ton ballkanik, kjo filozofi sht dika eksepcionale dhe e jashtzakonshme pr nj shqiptar ! Sepse ka dika budiste, nj toleranc e nj humanizm sublim brenda saj ... far edhe t kujton se mund t jesh krenar si shqiptar, duke ia afirmuar realitetin tnd vetes dhe Bots por le t mos harrojm gjithaq q, me dije apo pavetdije, jemi pjesrisht edhe Amerika, Kina, Tibeti, Kili, Afrika, Franca, Australia... gjith ato gjra q na kan ushqyer dhe jan br, me dashje apo pa dashje, pjes intime tonat.
213

N nj atmosfer ballkanike, ku popujt jan t zhytur n 1000 urrejtje, paragjykime, trillime e nacionalizma ekstreme, ky pacifizm e humanizm i autorit, mbart nj vler t madhe. Te TRIOJA personazhet krkojn harmonin e plot me vetveten, urtsin definitive, dashurin sublime, pasionin e kallur, lumturin absolute dhe kompletimin e tyre n Tok por natyrisht pa i gjetur kurr ato, pasi jan viktima t absurditeteve dhe paradokseve, t verbris dhe arrogancs, intolerencs dhe egoizmit t pakufi. Pastaj fillojn t filozofojn dhe t debatojn mbi gjitha subjektet e prmendura m sipr, por dhe mbi shtje t tjera aktuale, t cilat preokupojn Botn ton moderne, pa harruar dhe problemet specifike t bots shqiptare ... Bised e gjithanshme, pleqrim i fort, konfrontim madhshtor q uditrisht nuk t braktis, e nuk t anashkalon si lexues, por prkundrazi t afron e t bn pjes t lojs, kshtu q t duket vetja si i implikuar n problematikn e shumfisht t veprs. Fillon dhe ti pastaj t pleqrosh me vetveten dhe me personazhet e ksaj shfaqjeje, sepse identifikohesh me t gjitha subjektet e trajtuara, q jan n fakt universale. Ky libr sht nj kontribut i dukshm dhe nj dhurat modeste q Sknder Sherifi ia ofron kombit dhe skens shqiptare, pjes kryesore e amanetit
214

t tij, vepra e par q na dhuron direkt n gjuhn shqipe, posarisht e shkruar dhe e menduar pr ne. Duhet t jemi krenar me nivelin e lart t ktij teksti, gj q e konfirmojn edhe kolegt tan francez e belg, profesionist t dramaturgjis. Shpresoj q ky tekst t gjej dikur rrugn e tij pr n skenn shqiptare, realizuar e adpatuar nga nj regjisor gjenial e vizionar Dhe do t ishte nj mrekulli e vrtet n qoft se kjo vepr propozohet si spektakl i prsosur n sken Ndrkoh, lexuesi ka n dispozicion nj libr fantastik, nj vepr q t josh sikurse t gjitha vepra pararendse t Sknder Sherifit. N qoft se jeni amator e tifoz t surprizave t papritura, q krkoni me do kusht befasim, magji, habi e mahnitje, ather mir se vini n Trion e Prjetshme !
Baki Ymeri Bukuresht, m 21 tetor 2010 ( Kryeredaktor i revists : Shqiptari/Albanezul n Rumani. Poet Kritik e Botues i shum autorve shqiptar n Rumani - ka botuar n janar 2010 nj Librin tim: N Tavernn e Zemrs sate n gjuhn rumune )

215

11. TRIOJA E PRJETSHME Imer KUTLLOVCI I nderuari Sknder, Thuhet se n aktrim roli krijohet pr hir t nj fjale t ciln e adhuron. N rastin e TRIOS s Prjetshme t shumta jan fjalt q i adhuroj. Harmonizimi i disa fjalve popullore me mendimin modern, bn q kjo vepr q t mos hyj as n veprat klasike, as n ato moderne porse n veprat e prjetshme. Krejt i veant n aspektin artistik e global pr sa i prket identitetit t problemeve dhe i prdor fjalt i veant dhe global pr arsye se t njjtat fjal mund ti prdor edhe pr personazhet e TRIOS . Me kto Personazhe mund t identifikohet do person, do komunitet, do popull dhe pra aty mundsia e aktorit apo e regjisorit sht pa viza as kufij ! Bukuria, fuqia e veoria e veprs qndrojn jo vetm n pasurin e materies, por edhe n formn e papritur gjuhsore, e cila krijon nj stil unik nga miksimet, amalgamat, surprizat, provokimet, thyerjet brenda temave dhe nganjher nga nj tem n tjetrn. Kshtu lexuesi shtit n nj Bot multi-dimensionale ku przihen dhe demultiplikohen universet,
216

tematikat, dhe nivelet gjuhsore, t cilat m s fundmi krijojn nj Muzik t pakrahasueshme ! I zhytur n nj liri t shfrenuar dhe brenda nj improvizimi tmerrsisht t mbizotruar, autori e ruan gjithnj origjinalitetin n trajtimin e problemeve, ka na befason totalisht, q nga fillimi deri n mbarim. Kshtu q nuk e zotrojm ne veprn, porse vepra na zotron neve duke na marr pr dore sikur fmijt, duke na mahnitur, provokuar e stimuluar me nj energji pozitive, nj vitalitet dhe humor t rrall. T gjitha subjektet q trajton teksti jan universale, t rrnjosura n temat e problematikat moderne t sotme, por edhe n problemet thelbsore kombtare. Personazhet e TRIOS japin her muzikn e Jim Morrison-it, her poezin e Baudelaire-it, her vizionet sublime t Rimbaud-s Ndrkoh q n disa momente t tjera mund t dgjojm edhe zrat e pleqve t urt shqiptar npr Oda Ktu, tek Sherifi, Bott dhe Traditat takohen brenda nj arti sublim ! Ktu qndron dhe mjeshtria e talentit, gjurma e krijuesit t vrtet. Sknder, mendoj se me kt libr ke dhn nj nnshkrim t fort n dramaturgji. Edhe pa ju njohur fare, mund tju prshkruajm si nj person : me
217

Kultur Evropiane, Frankofon, por me nj Memorie t thell shqiptare ! Sknder, nuk di se ka t them tjetr pos faleminderit shum pr kt vepr magjike dhe madhshtore, mse t nevojshme pr Rinin ton, gjysm e humbur, n mesin e gjith ktyre luhatjeve dhe orientimeve t kohs n kt periudh kye pr Kombin ton, i cili duhet t gjej rrugn e vet, dhe t pasqyroj ose fiksoj prfundimisht identitetin e tij, duke u afirmuar me dinjitet npr Bot, brenda vlerave reale e autentike t trashguara nga gjeneratat, shekujt e historia.
Imer Kutllovci Mosk, m 15 Tetor 2010 ( Aktor kosovar q vepron n Paris dhe aktualisht punon n Komedin Franceze. Gjat nj Turneu t madh me Trupn e Komedis n Rusi )

218

12. DISA FJAL MBI TRION e Sknder Sherifit Arben BAJRAKTARAJ Rreshti i par m bri t qesh, nga e qeshura kalova n habi, dhe m pas e gjeta veten t hedhur nga nj gjendje n nj tjetr e kshtu befasimet pasonin pa ndal ! Por sht ky tekst e pyeta veten? I thurur me shthurje, i prem me t ngjitur, i zhdaravitur me hekurosje. Krcime n koh, n hapsir, do fjal e godet tjetrn. Ikjet duken t pakapshme, hedhjet t largshme, por kur e sjell kokn vren q gjendet prap tek kmbt. E humori mbshtjell si me araf t trn. Po pas do rreshti-hallakam fshihet nj fantazm. Rravg nn gurr, kur Mirko Gashi do fliste pr plag n uj ! Materia e dendur e Sknder Sherifit, ajo far publikut shqiptar i propozohet me TRION , sht padyshim dika e pazakonshme dhe si e till mund t friksoj konvencionalt. Por n t njjtn koh, shtresat q ai na i sjell me kt vepr, ofrojn at q aq shum na mungon n qasjet e teatrit t sotshm: veprimi me lirin totale e ndrhyr-krijimit ... Aq shum atome prqafohen e prpliten
219

n kt tekst, saq hapsira pr pun (si pr aktort, si pr do regjisor ) duket e pafundme. Vrtet q nuk duket pun e leht t prvjelsh mngt pr ti hyr nj pune s cils zor se i shihet fundi. Ama e bukura qndron pikrisht aty ! Dhe sht ndoshta edhe m interesante, Sknder Sherifi me kt vepr rikthen fuqin absolute t fjals fizike, n qendr t vet veprimit : gj kjo gjithnj m e rrall, pr t mos thn gati e zhdukur n krijimtarin e sotshme teatrore. Brum pr tu ngjeshur, improvizim i improvizuar ? sht e qart se nj qasje fizike sht e nevojshme n parahyrje t vet proesit t shtjellimit t nj teksti t till, dhe mundsit e zhvillimit t mtutjeshm t procesit t vnies n sken jan t pafundme. Andaj, un pres e uroj q ky tekst t ngacmoj krijuesit e rinj n hapsirn teatrore shqiptare, sepse, sipas mendimit tim, dika e rrall domosdo do t lind nga kjo eksperienc. Fat t mbar TRIOS !
Arben Bajraktaraj Paris, m 16 tetor 2010 ( Aktor kosovar q jeton dhe punon n Paris )

220

13. N Trenin Saint Malo-ja (Bretagne) pr n Paris Jacques BONNAFF I dashur Sknder,
Kam mbetur nj koh t gjat pa reagim, pa qen n gjendje pr t shprehur asgj, pasi kisha marr tekstin tnd. Zhvendosje, lvizje n koh e jasht koheDridhje. Tamam ashtu, ende memec dhe i pa reagim por kjo nuk do t thot se nuk kam Z ! Isha i prgatitur dhe prisja nj shkrim vrumbullits, dhe ashtu ndodhi! Ngjitje e Everestit nga Shpati i quajtur Forc. Dika q mbrthen Armtq shkakton Pushtim ! Zjarr ! Ti krkon Artiljer, dhe te un e gjete at q t duhet, ndoshta e kam at profil, at shpirt ? Por, nuk dshiroj t bj krahasimin midis tekstit dhe prshtatjes s tij t mundshme n Sken. Nuk do t hyj n ato ujra. Jo tani pr tani Mbase sepse sot, problemi themelor pr gjithsecilin sht q ta ndiej e ta kuptoj, se pr far Kori sht i lindur, i programuar ? Dhe un aktualisht kam shum Kng rezistence pr t ndjekur dhe pr t cilat m duhet t kursej forcat e mia dhe kohn. sht zgjedhja q kam br ! Pra, nuk flitet pr asnj gjykim nga ana ime,

221

dhe aq m pak pr mospranimin e Universit tnd letrar evident, me nj shkrim t fuqishm, q ti sulmon e prpunon Turinjt, duke ngrn nj seri Shuplakash surratit, sipas nevoje. Jo ... jo ... miku im, ja vlen ... nuk sht pr tu trishtuar ! Kshtu pra, un po e hedh Topin n ann tnde, sikundr e vm prsri n Loj. Duke shpresuar se me kto Fjal e kemi thyer Heshtjen ! Dashamirsisht,
Jacques Bonnaff Paris, qershor 2010 ( Aktor dhe Regjisor francez, fitues i mimit vjetor prestigjioz t teatrit: Molire n Franc pr vitin 2009, si regjisor i spektaklit m t mir t vitit : LOral et Hardy ) *Teksti u soll nga frngjishtja n shqip nga D. Kokonozi.

222

14. Sknder Sherifi dhe TRIOJA e tij e Prjetshme Denis LAVANT Ta prshndesim t gjith Sknder Sherifin, kt poet brukselas q vjen nga Vendi i shqiponjave . Pr nj parizian t thekur, edhe vet emri i Shqipris ka ngjallur gjithnj nj mister trheqs. Kt mund ta thuash edhe pr gjitha ato Troje t cilat, nga fakti q nuk jemi n gjendje ti vendosim n nj hart gjeografike dhe prej mungess s plot t referencave t njohura prej nesh, e ngacmojn s teprmi prfytyrimin dhe imagjinatn ton ndoshta edhe pr shkak t largsis dhe tingllimit t emrit, i cili duket sikur prmban nj Premtim t fort, me Tradita t harruara dhe ndrrn e nj Madhshtie epike apo etheve t egra ... Shqipria, ashtu si mund t ket huazuar nga Artur Rimbaud-ja dhe Mbretrit e Bardh krenar, sikundr fshfrima e pistilave t luleve t vizatuara si grumbull kurorash q Poeti i kundrv me E - n, e Zanoreve. Takimi im me Sknder Sherifin u b i mundur nj mngjes plot zagushi t vitit 1986... pas zgjimit t zymt n nj dhom hoteli vendosur jo shum larg sheshit
223

Shn Katerina, n Brukselin e vjetr babaxhan. Ishte zilja e beft e telefonit q m solli ashprsisht n realitetin e atht... Gjat ktij mngjesi sfungjeror dhe t turbullt, q vinte pas nj mbrmjeje t tejngopur kaluar duke rrkllyer gota alkooli, isha thuaj i gatshm t vras me fjal t zgjedhura e t peshuara t paftuarin e bezdisshm, q do t guxonte t m shkulte nga shtrngimi magjik i Morfes, perandorit t Nats e ndrrave. Por ja q menjher u ndjeva i armatosur, kur dgjova nga ana tjetr e telit nj z t ngroht, t mpreht dhe gazmor, q pa br asnj hyrje formale, pa protokoll fare m tha: Alo, Denis, jam poeti shqiptar! Po t pres te sporteli i hotelit, t pim nj got s bashku ! . Q nga ai ast, as q m shkoi mendja t hungroja, sepse u intrigova menjher dhe mbeta i hutuar e i entuziazmuar nga qartsia e atij zri, me at theks sinqeriteti q, edhe para se ta shihnim e vshtronim njritjetrin, m fliste me at iltrsi t dukshme dhe at guxim t paprshkrueshm, q u lejohet vetm atyre q e ndiejn pasionin e t qenit super t dashuruar pas Poems s Jets dhe Vllezrve Njerzor ... t atyre q njihen dhe q e kuptojn njri-tjetrin instinktivisht nprmjet ca antenave misterioze dhe q mu afrua
224

pra ashtu, sapo isha ngritur nga shtrati, si t ishim miq t vjetr ... ky bashkudhtar i patundur i Fransua Vijonit ( autori i poems Vllai Njeri ), sikundr gjith t tjert, t vegjl a t mdhenj, t mbrujtur e t pjekur me Poezi ... Ja pra, kjo ishte pika e takimit dhe fillimi i historis me mikun tim Sknder Sherifin ! TRIOJA e PRJTESHME : tekst e pretekst POEZIE Do t thoja q Sknder Sherifi nuk ngurron t vr n prdorim t gjith arsenalin e mjeteve artistike dhe, duke menduar t rivalizoj me shpirtin magjik e gjenial t asonancs Sherifiane, do ta shprehja fillimisht kt evidenc duke thn se : ai bn shigjet me do dru, heshta me gjithka q i z dora, si me bungun ashtu edhe me bolln ... Ai nuk ngurron t hidhet ngado, prej gjelit tek gomari, t mbaj njkohsisht koshat e t vjel rrushin, dhe befas t na thuri citate t prshtatshme letrare, kinematografike, madje edhe pikturale, por gjithnj n nj kontekst t sakt politik. Pikrisht aty qndron forca superliruese e ktij Poeti, q prdor shqipen me aq origjinalitet e humor autentik, sikundr gjuhn valone, duke vn n
225

pun indin e fjalve e t imazheve n dukje t hallakatura, duke ndjer nganjher ritmet dhe skandimet e muziks Rap t modernitetit ton aq siprfaqsor. Por ai nuk e humb kurr nga syt strukturn e duhur dramatike, dedikuar paraqitjes s ksaj shfaqjeje n Publik, me nj trajektore t sigurt nj gjendje pak t ngurtsuar dhe ndonjher t interpretuar n mnyr abuzive t shpirtit njerzor q ai krkon t na komunikoj... Sikundr na e saktson ai vet n parathnie apo edhe n shnimet e vnies n sken, n fund t librit : me shum saktsi, erudicion, humor t uditshm, vetparodizues n nj shkmbim britmash, nj harxhim pasthirrmash drejtuar vetes, ashtu sikurse do ta bnte do Poet i denj pr emrin dhe veprn e tij ... nga Malarmeja te Rimboja, duke kaluar si t thuash prmes Fransua Villon-it ... Duke ruajtur distancn e nevojshme pr t gjetur orientimin, vendin e duhur, midis Njeriut troglodit dhe s t r o f k - s t r e h i m i t t tij npr shpella, dhe i nxanun qensisht n Syrin hipnotik t Shqiponjs grabitqare, me nj vshtrim zhbirues, q ka at cilsi t mrekullueshme t shnoj e t gjej mundsin e vetme t lshimit vrass, por pa e kryer at ... Kshtu, sikur i madhi Pier Paolo
226

Pazolini, duke ndjer deri n mrzi ultime dhimbjen e thell t qenies njerzore... Poeti bhet n t njjtn koh Gjyqtar i pamshirshm e i pandjeshm, Dshmitar e Viktim, me vetdijen e parrfyeshme e t qenit i kallur e i shkrir te Masa, dhe i mbrthyer n Grackn e saj ! Nga kjo pozit e Poetit si paralajmrues i madh i t Przishmes, i Fatit t dhimbshm t Njeriut, nga fakti q sht ai vet i till, pjell intime e njerzores, Sknder Sherifi na ofron nj palc thelbsore e t qensishme si ajo e Rabelais-, por pa i ulur kurr krkesat e tij apo nivelin e veprs, duke ndriuar seriozitetin e pohimeve t tij ngulmuese me batuta delirante, nprmjet shakas, ironis e me nj far pafajsie e shkujdesjeje, duke luajtur si virtuoz me muzikn e tingujve, deri sa ti afrohet kotsis e absurdit ... por prapseprap duke e tejkaluar mrekullisht at ... e pastaj t thuash ? Ai na sjell prball problematiks s Trezimit, at t Njeriut q nuk ka asgj Hyjnore, prkundrazi at q del sa nga vulgarja e bulevardeve, ashtu edhe nga rastsia, lotoja delirante e ekzistencs, shpesh her epsharake e patetike: Mjeshtri Gjysma e tij ( Femra ) dhe e(i) Dashura(i) , sikundr n tragjedin antike Heroi Robi i tij dhe Terapeuti
227

i tij, Ati ngushllues . Por prtej ksaj, ai me TRION njlloj na v prball Trezimit ton, atij prcaktimi origjinal t vetes son, me nj frym poetike e jasht do psikanalize... me ato Tri pjest q prbjn Shpirtin e imt njerzor, t cilin e pasqyron do Njeri mbi kt Tok. Pjesa e Poetit, ajo q parandjen e trysnon pa mundur t veproj, ajo q digjet, konsumohet e tretet t kuptoj aq shum gjra me at qartsi t mpreht. Pjesa tjetr ( Femra ), ajo q prballon me sensualitetin e seksualitetin e saj, nj pjes t Misterit t Bots, pa e par t nevojshme t kuptoj funksionimin e saj, as q t prfitoj dika ... vetm me ekzistuar si refleks, si vshtrim, prmes dikujt q tadmiron e nuk ti ndan syt ... duke ia zbukuruar imazhin tjetrit, me cilsit e saj natyrore, pr ta trhequr e prfituar dritn, n brendsin dhe n thelbin e Pranis s saj : stimuluese, inspiruese dhe poetike Muza e prjetshme ... e kam fjaln ktu pr at pjesn e bukur femrore t njohur e vlersuar nga t gjith Poett e mdhenj, q e kan zbuluar veten intimisht dhe tani shohin m larg ... S fundi ( Tjetri ) sht pjesa e atij q nuk dyshon fare, q ecn n jet pa vn asgj n dyshim, q an hapsirn me at lloj vertikaliteti e paturpsie q e zotrojn
228

vetm ata, q kan gjithnj nj mbivlersim narcisik pr veten. Jan ata Njerz opak q nuk kan asnj lartsi shpirtrore t vrtet, dhe pra q nuk kan asnj transparenc .... ata t cilt Dostojevski n prshkrimet e tij t nndheshme i prcakton si Njerz t shtjeve t prditshme ... t menjhershm, q shtyhen e ushqehen gjithnj me bindjet e tyre, t cilat ata i ngatrrojn me veprimet e tyre. Kshtu pra, edhe pse na duken aq antinomik, kto tre entitete, t mbledhura s bashku, t koordinuara, na sjellin para syve prbrjen ton njerzore, na rikthejn te alkimia jon sekrete, tek ajo q sht shkruar qmoti te QENIA, q mishron tragjedin reale brenda saj, ashtu sikundr ajo prjetsisht prpiqet me palodhshmri pr tia ln si shenj Modelin e saj unik Bots q e rrethon. Faleminderit shum, i dashuri mik Sknder, dhe rroft Shqipria !
Denis Lavant Paris, m 18 tetor 2010 ( Aktor i njohur i teatrit dhe filmit francez, figur emblematike, alter ego kinematografik i regjisorit Leos Carax, n filmat e tij : Mauvais Sang (Gjaku i keq ) dhe Les Amants du Pont-Neuf (Dashnort e Urs s Re ) Teksti nga frngjishtja u soll n shqip nga D. Kokonozi.

229

15. TRIOJA E PRJETSHME Bernard SENS Meltin pot (Melting-Pot) Foljor Bot prrallore fjalsh Magji, mahnitje Valle metafizike Shprthim verbal Prpjekje akordimi akordesh radhsh t ngjeshura Trup m trup Me veten Me ty Midis nesh N kufijt e reales dhe humners Lre frikn, besimin e qartsin N varsen e surrealizmit Mbrthehu pas shenjave t tua Mbilli e shprndaji nga fryn era Si nj troft q nxjerrim nga uji E q e godasin me eki n kok, aty n breg t lumit Nuk sht nj Troft, o lexues, kjo sht nj Ngjal ! Nj ngjal nga m t pakapshmet Me sknder skandimin e herpashershm
230

t atyre Kngve t vjetra popullore q pr shum koh, do ti gjejm tek qoshja e rrugs pr shum koh koh shum t gjat ! ... pasi Poett t jen zhdukur. Shkrimet e tyre do t rrahin kalldrmet si nj shi belg i imt e q t shkon nn lkur q t l trupin t kallkanosur t lagt, thatuq, kock e lkur. Kufom e kndshme, vepr e br nga duar t fshehta. Q krkon tju ftoj n nj Banket t mbrujtur nga era e Trojeve tona. Si nj martes madhshtore me Pari e Salltanet. Ndrkoh q e dim mir Q nesr Jeta do vazhdoj si gjithnj, me monotonin e saj si dy t dashuruar, q skan asgj pr ti thn njri-tjetrit ndrsa han mngjesin s bashku !
Bernard Sens Bruksel, m 20 tetor 2010 ( Aktor belg teatri dhe filmi, i cili ka luajtur mbi 60 role )

231

16. TRIOJA Letr lexuesve shqiptar Pietro PIZZUTI I dashur mik lexues, Libri q po mban n duart e tua sht nj bomb e vrtet dashurie dhe humori, sht nj vepr q nuk e klasifikon dot, nj vepr atipike sikundr dhe vet autori i saj, nj kryevepr t ciln mund mos ta marrsh seriozisht, nj vepr q u jep frym t re kodeve letrare, nj pamflet i pacip q i nxjerr gjuhn teatrit ... ashtu si sulmi ndaj nj banke me nj revole uji n dor ... apo si nj kamikaz i dendur me okollat belge q hidhet n er, me nj epsh gjigant, mu midis Akademis Franceze. Poetin-mik, q sht autor i tij, nuk ka nevoj tjua paraqes ... Sknder Sherifi sht nj autor i pashmangshm i letrsis bashkkohore. Shqiptart kan shansin ta lexojn para t gjithve dhe t prfitojn s teprmi. Belgt jan po aq me fat, sepse banon midis tyre, porse ende nuk prfitojn aq sa duhet. Kjo pr ata q kan vesh t dgjojn Trioja e Prjetshme sht nj vepr letrare sa e paprcaktueshme aq edhe tronditse. Nj dialog i pamundur poetik, i thurur me tela me gjemba,
232

midis trios s prjetshme t burrit, gruas dhe dashnorit... q t sjell ndrmend personazhet e pavdekshm t G. R. Herg-s Kastafioren, Kapitenin dhe Poetin. Nj subjekt i pashtershm ... sht nga ajo lloj letrsie q t mrekullon. Q nuk ta rokanis kokn. Me fjal t thna tro. Me lng q kullon dhe copza q i ndjen n gjuh. Zra q i dgjon. Fjal q thuhen. Britma. Gjithka rrjedh si n modelet e hershme q i kan dhn provat, ktu e gjetiu, personazhe q mendojn, q flasin, q hyjn n marrdhnie, q i ikin njri-tjetrit, n nj fabul q i trheq dhe i dirigjon nga maja e hunds. Vese ktu, ndryshe nga sa ndodh gjetiu, gjithka sht e jashtzakonshme q n rreshtat e para. Q nga sintaksa q autori e zotron si nj ekuilibrist i vrtet i fjals, mjeshtr i frazs, poet me nj intensitet t pazakont. Dhe kjo deri te prplasjet q lindin e q ndihen nga njra sken te tjetra, aty ku nuk e pret, e q thyejn rrjedhn normale t narracionit. Trioja e Prjetshme lexohet e rilexohet me z t lart ! Ktu qndron sekreti ! Provojeni dhe do ta shihni ! sht ngazlluese ! T gjallron si nj zhytje n detin Jon n nj temperatur 30 Celsius! Dhe mbi t gjitha, pasi t bindeni vet,
233

provojeni ta lexoni me shokt tuaj ! Thirrini t gjith Shijojeni n grup. I ndani rolet dhe i kmbeni midis jush! sht magjike: Gruaja, Artisti dhe Tjetri do t msyjn midis jush, fal jush dhe atyre q lexojn me ju ! Ky sht teatri ! far mrekullie ! Dikush duhet t na e ngjis n sken kt fars t kndshme njerzore. Duhet t na e shfaqin gjat nj mbrmjeje, prpara se t zemrohemi dhe ta bjm kt gj vet, pr t gjith ata q na duan e na ndjekin. Prpara pra ! Jepi GAZ ! T guxojm ta ngjisim n sken Poetin q na zbrthen botn ! Past jet t gjat n letr e n sken kjo letrsi e gjall, q ndihet tek mbllait, tek pi, tek ndrron si nj orgji gryksie e skterrshme, toksore, qiellore. Mish njeriu !
Pietro Pizzuti Bruksel, m 1 6 shtator 2010 ( Dramaturg i famshm dhe i kompletuar i Belgjiks, fitues i disa mimeve kombtare prestigjioze, n t tri kategorit : si aktor, si regjisor, e si autor veprash pr sken ) *Teksti u soll nga frngjishtja n shqip nga D. Kokonozi.

234

17. TRIOJA DEMONIAKE e Sknder Sherifit Frdrick DUSSENNE


Ky tekst sht nj O L P I Objekt letrar i pa identifikuar, ose nj UFO. Nuk sht se humbesh totalisht gjat leximit, por dika t rrmben menjher, dhe jemi thuajse t braktisur Dhe uditrisht ky Tekst e ruan misterin e tij me xhelozi. sht i pathyeshm, i paepur, i pafund ... I ngjan nj orgazme. Ose nj vetvrasjeje. Poeti n kafazin ( dhe rrnimin ) e tij t koduar: () nuk komunikon, mbyt dhe mbytet ! Sikundr BOTA e pakuptueshme q e rrethon ? Ku sht kuptimi i saj ? Ai krkon t thot GJITHKA Ndoshta sepse nuk ka pr t thn ASGJ Vetm q t zbraz nj shkulm fjalsh, t liroj llavn e tij poetike ... Nj kng ? Kushedi ... Nganjher tingllon si nj jerm i Bashung-ut ose i Gainsbourg. Valt e shkrimit shprehin me vrull : kdo, gjithka, t kundrtn, me nj synim kryelart. Intimja, filozofia, e politika derdhen si nj ujvar me vargje muzikore. Nuk ka dyshim, Sknder Sherifi sht djali ilegal shqiptar i Jean-Pierre Verheggen-it Ka pr t ngrn dhe gjen gjithka pr t gjitha shijet e urit e Bots. Pamflet e kronik, bashk.

235

Ulrima, revolta dhe pranimi i vetmis. Un edhe un : gjithnj jan baras me UN ! Nj grumbullim i mendur aforizmash Libr me vizatime, filma, piktur, muzik Gjithka prfshihet aty. Nj inventar gjigant i pafund. Ekspozim ose vitrin kulture ? Urrejtje e kulturs ? Poetik e tejmbushur deri n overdoz. sht shum m mir se zbraztsia e pafund. Nuk ka kursim. As autocensur. Liri e plot ... Autori na e prplas gjithka surratit, pa e ar fort kokn pr protokolle e justifikime. Stalinin, Hitlerin, Mao Tsetungun, Pol Potin, progromet, deportimet, kampet e vdekjes Dhe kur Zemra bn BUM n Valencia me miqt e PUM-it nuk e di se nga me ja mbajtur, dhe far t imagjinosh ? T przihen t gjitha imazhet deri n prhumbje ... Rrezikon marrzisht, madje sht nj far paprgjegjsie, nj lloj pavetdije, tia japsh nj vepr t till Publikut. Por ky guxim i madh duhet respektuar ! N leximin tim t par, mendova seriozisht q Sknder Sherifi e ka ln kt Bot toksore, dhe i ka kaluar t gjith kufijt. Surrealist. Paradoksale pr nj shqiptar? Por jo, nse ai sht nga Brukseli ! Cocteau thot pr veprn e tij se ajo ishte gjsendi e vshtir ta prcaktoje .

236

Ky tekst pra, sht dika e vshtir ta prcaktosh. Vrtet t bsh me kt lnd? E pikspari : dreqin sht ky tekst ? Nj Poem delirante ? Nj Opera ANARKO PUNK ? Dialog t rrem, iluzione, referenca t panumrta, shkelje syri ? Nj monolog i vrtet. Portret familjeje ? E s fundi ajo pyetja q shtrohet gjithnj: a sht ky Teatr ? Gjithsesi, nuk kemi ktu nj konstruksion dramatik tradicional, n kuptimin e zakonshm t ktij zhanri Por padyshim nj tekst super tingllues, i br pr tu shprehur, pr ta interpretuar, pr ta knduar. Dhe ather ? Antoine Vitez thoshte se Teatr mund t bhet me gjithka. Mjaftonte nj takim dashurie me nj Regjisor t inspiruar ! Por nj pyetje m bren. far bri q t shprthej te Sknder Sherifi ky prrua i trbuar fjalsh ? Ky sht edhe misteri i brendshm intim i ksaj vepre. Gjithsesi q prej Paralajmrimit t shenjt Biblik : ( Poeti ) i demultiplikon Vizionet e tij n infinit !
Frdric Dussenne Bruksel, e premte m 15 shtator 2010 ( Regjisor i famshm i teatrit n Belgjik, specialisti m i madh i veprs s Pasolini-t n skenn belge ) *Teksti u soll nga frngjishtja n shqip nga D. Kokonozi.

237

NJ LETR PERSONALE E AUTORIT ( me disa falnderime ) T nderuar miq, dhe lexues, Dikur m thonin Pleqt e Odave t Malsis: Shiko, ti djal, kur t bn dikush nj nder, duhet me e falenderue, me qen shum mirnjohs, dhe mundsisht me tentue me ia kthye at nder... N qoft edhe nj cigare duhan me ta falur dikush rrugs, n kalim e sipr, pos respektit e falenderimit, duhet me e mbajtur mend, e me ia kthye at cigare dikur ! Respektoji e dgjoji me vmendje Pleqt, e mos i merr fjalt e tyre pr hajgare, se kan eksperiencn, urtsin dhe dijen, sepse i ka provuar Jeta gjithqysh, o Bir ! Mundsisht mbaje fjaln, qndro krenar para do kujt, dhe kushdo q t thrret ose troket te oborri i shtpis, prgjigju si Burrat e hapja dern, dhe n qoft lyps i shkret apo gabel : sepse t gjith jan Njerz dhe robr t Zotit ! Nj baz edukative e shndosh e respektit dhe e mirsjelljes, q ishte me shekuj n fuqi, dhe q un vet pjesrisht e zbatoja, edhe pse isha nj anarkist shqipfols i papar. Kto gjra sot, ndoshta dikujt i duken absurditete qesharake e budallallqe anakronike sot, n kohrat moderne
238

t shekullit t 21-t, ku dominon egoizmi, individualizmi, narcisizmi, interesat e prfitimi me do kusht, ku veprimet e prditshme vazhdojn jasht do etike normale, ku do raport njerzor sht i paramenduar e i prllogaritur, sipas strategjive t dits e qllimeve personale t momentit, n nj atmosfer t prgjithshme oroditjeje, zhvendosjeje, rrnjosjeje e ikjesh t prhershme nga epiqendra e qenies, n nj periudh groteske e klouneske ku glorifikohen paturpsisht : analfabetizmi i prgjithshm, konsumi i shfrenuar, robotizimi e robrimi shpirtror, modat e iluzionet, tele-realiteti e virtualiteti, n nj vulgaritet e imoralitet global, q nuk befason asknd, pasi sht shndrruar edhe n norm ... N kt koh, ku Njeriu ohet n do Mngjes me programin e Partis dhe t Plenumeve bashkkohore t ndyrshme : Good Luck, MAN... si me mashtruar nj naiv ose nj t ndershm, si me ia hedhur dikujt, si me rrejt dik e me prfituar dika, ka kemi sot pr t vjedhur, a po na del ndonj biznes i hajrit, dika pr t trafikuar ? Rroft Moda ! Ha ... ha ... ha ! ... Ku t gjitha antivlerat na jan imponuar artificialisht si vlera, prmes pushteteve politike, opiumeve televizive, marketingut, reklams e lobinjgjeve financiare. Ather, m thoni
239

ka i duhen kujt: filozofia e poezia n kt kontekst, arti e spiritualiteti, dhe aq m shum psikologjia tipike e porosia e demoduar e Malsorve t Odave ? M duhen mua, dhe gjith atyre q kan nj Shpirt e nj Sensibilitet t thell, nj Transparenc brenda vetes. OKAY, mund t qeshin e t uditen Rinia e Rapit dhe R&Bs, fansat e Eminemit, Lady Gaga-s, Rihana-s e 50 Cent-it ... ka jam edhe un vet, n fakt, porse bazat tona nuk jan t njjta, dhe itinerari yn ndryshon trsisht qysh prej fillimit. Filozofia e do Jete e ka nj fill, nj logjik t brendshme. Dikund, do gj lidhet me dika ! sht ligji natyral i gjrave. Ka shum mundsi q jam ( deri sa t faktohet e kundrta ) avangardisti e anarkisti m i shthurur e m i lir i Bots shqiptare, amatori m i madh i ekstremeve e i margjinaliteteve, tifoz absolut i do hulumtimi, risie e revolucioni n fushat e krijimtaris e t imagjinats njerzore sepse instinkti primar m drejton spontanisht nga rrymat futuriste. Evolucioni ( ke ka ke, i mir apo i keq ) ecn prpara e jo prapa ! Me siguri, jam nj person thelbsisht i eksploduar, i fragmentuar, i atomizuar dhe, si m thonin dikur pariziant, i vetmi artist q, pa asnj drog, sht m i droguar se t droguarit e vrtet !
240

Normal ... kam jetuar aq shum gjra t habitshme, grumbulluar vizione, sa q m jan przier 100 Bot e eksperienca, nganjher edhe radikale . Por diku e kam ndjer Zrin e Malsis s vjetr, eposin e rapsodin e lasht, hijen e dragonjve e t kuedrave ... dhe kjo nuk shpjegohet me logjik ! Jemi n nj dimension tjetr ! Megjithat, sinqerisht m kan plqyer disa tipare e parime morale t Kanuneve mesjetare t Bjeshkve shqiptare buz Valbons ... E di se kam trashguar dika nga ajo Bot, dhe kjo, ndoshta m ka shptuar, m ka fiksuar diku n planetin Tok, m ka lidhur me nj Qiell e Origjin t caktuar... Ndoshta prej aty m vjen ajo gj e posame q, kur jetoja n Paris, shpesh her francezt e quanin : primitivizmi e barbaria moderne e Sknder Sherifit, nj autor i mendur, jasht normave, por me nj Gjuh e nj Univers t uditshm ! Mu ka dashur edhe mua shum koh pr ta kuptuar, prej nga m vinte ky koktel, ajo alkimi sekrete dhe e jashtzakonshme? Dhe sot i falnderoj me zemr e me shpirt, gjith ata Pleq q m kan folur, shar, kritikuar, kshilluar dhe, disa her, edhe mbrojtur npr Oda si Muharrem Bajraktari, q ma jepte t drejtn e fjals, m pyeste dhe ma respektonte mendimin, edhe pse un rridhja nga rrymat e deliriumet m t shfrenuara t
241

Woodstock-ut. Kam njohur disa Burra t dikurshm me nj toleranc e nj humanizm gjenial, Tipa t lindur ashtu, nga vet natyra. Moralisht ju kam dika borxh Malsorve t vjetr, Zakoneve e Folkloreve antike t Shqipris mitike e legjendare... dhe kjo nuk m ka prishur pun fare, as me surrealistt francez, as me bitnikt amerikan, as me Pop-Artin e Wahrol-it, as me Rrokun e Pankun londinez ... vetm se ma ka rikujtuar sa her veten dhe burimin tim, prej nga vij, lidhjen time intime e sekrete me fillimin e gjenezs, prndryshe besoj se do t kisha mbaruar me koh n nj absurditet fatal, duke i shumzuar si idiot n nj shthurrje totale, nj overdoz eksperiencash t pamenduara e drogash t paasimiluara ... Si rezultat prfundimtar : ka mund t dilte tjetr, pos nj humbjeje tragjike, nj vetvrasjeje finale, si apoteoz apokaliptike e nj Ekzistence pa bisht a krye, me 100 pikpyetje, dhe pa asnj prgjigje n fund ? Konkretizim i Kngs mitike : The End t Xhim Morisonit ! S pakti, le t prfundojm si Fishekzjarri, n nj Madhshti festive dhe Bukuri absolute, si idhujt e mdhenj t Muziks e t Filmit. Dhe prap sot, kam tentuar ti ruaj me kujdes disa rregulla t Shqipris tradicionale, jo pr nostalgjin e arkaizmit,
242

porse mua m kan plqyer dhe i kam par disa vlera interesante, t cilat m kan ofruar nj korniz minimale, tepr t vlefshme pr ekuilibrin tim njerzor. Nuk jam i sigurt q Rinia aktuale i kupton mir kto gjra, por do t ishte me rndsi q tua shpjegonit, pr konsolidimin e tyre n Jet sepse, pos kualiteteve fantastike q t rinjt e sotshm kan, pos dashuris s pafundme q kam pr ta, dhe q pa diskutim e meritojn : m duken aktualisht mjaft t orientuar, pa referenca e themele t forta, pr tu zhvilluar si duhet dhe pr t afirmuar m von nj Personalitet autentik e t sigurt n Europn moderne. Programi i ardhmris s tyre nuk mund t jet vetm : si me kopjuar, si me fotokopjuar e me imituar Metropolet botrore To be or not to be ? Tani po zbresim te libri im TRIOJA E PRJETSHME . Pos ans puro letrare, q e vlersoni ju me shok, sepse nuk i takon Autorit me e komentuar tekstin e tij ... pr mua, ky libr, jasht prizmave artistik e kritik, q u prkasin specialistve t fushs, shnon nj etap t rndsishme, n jetn time Dhe un e prjetoj si nj eveniment t rrall n emocionin, afektin e shpirtin tim shqiptar, pr t vetmen arsye ( ndoshta pr juve banale, por pr mua mjaft gjigante ) se pr her t par n Jetn time ( e ndoshta edhe t fundit,
243

sepse nuk i dihet, a do ta prsris kt eksperienc n t ardhmen apo jo?) e kam menduar, konceptuar, krijuar e shkruar un vet, nj tekst letrar shqip, destinuar pr skenn shqiptare, duke menduar direkt pr ju, pr bashkatdhetart e mi n Shqipri e n Kosov, duke menduar pr Kombin tim, dhe duke pasur dshirn e fuqishme q ti ofroj nj vepr t shkruar direkt n shqip Rinis shqiptare, si nj lloj testamenti e amaneti personal. E pra, ndrsa ju i dini vijat kryesore t t gjith biografis dhe t kaluars sime, kjo gj nuk sht domosdoshmrisht evidente. Jetoj q prej 55 vitesh me gjuhn franceze ! Tani, imagjinoni nj UFO 100% shqiptar me shpirt, por 100% frankofon e kozmopolit me formimin kulturor, shkollor e intelektual, gati i lindur n Botn frankofone, dhe q pas nj shekulli vjen n Trojet ILIRE, pr tju propozuar nj vepr origjinale t shkruar pr juve n shqip A ju duket ju dika ordinere? Pr mua, pa dyshim ky ishte provimi, etapa m e vshtir e jets sime ... sepse lidhej me perceptimin e thell, q kisha mbi identitetin tim si shqiptar ... Deri dje, vija pran jush me disa vepra t shkruara n gjuhn frnge, dhe kjo krijonte mes nesh detyrimisht nj far distance, nga vet barriera e gjuhs. Dhe un vet kisha komplekset e mia, n raport me ju si bashkatdhetar, dhe me gjuhn
244

shqipe si mjet komunikimi e lre pastaj, problematikn e shkrimit shqip, ka nuk e kisha marr asfare n konsiderat. Mu dukte si me shkue pr nj udhtim n Hn ! Nj pjes e opinionit t zakonshm dhe intelektualo-mediatik n Tiran mendonte : dreqin sht ky shqiptar marsian, q vjen te ne pr t na shitur mend me librat e tij t shkruara n frngjisht ? . Tani vij tek ju i qet dhe prballem me ju n baza t barabarta me nj libr shqip ! Pr kt arritje e ndiej veten mjaft krenar ... pa folur fare pr vlern e veprs natyrisht. Por vetm nga fakti q kam qen i aft pr t shkruar nj vepr artistike n gjuhn e Nns pr tu marr vesh direkt n shqip me shqiptart ! Pr mua, kjo nuk sht pak ... E kalova testin ultim si shqiptar puro 24 karat ! Ha ... ha ... ha .... sht komike ! Material pr nj Ske Humoristik n Top Channel ! M thuani, sipas jush : ky suksesi relativ a ia vlen s pakti tri gota Shampanje franceze, me pak mish t thar e djath kakavall t vjetr ? Tani, pr sa i prket tekstit tim TRIOJA , q n fillim t projektit botues, kisha fiksuar nj parim t paluhatshm, nj baz t padiskutueshme, si me Botuesin tim (q e falnderoj pr respektin q ka treguar ndaj meje), ashtu edhe me miqt e mi t cilt e kan lexuar, kontrolluar dhe verifikuar librin. Un doja
245

personalisht q askush mos ta prekte me dor tekstin tim, si prmbajtje n aspektin letrar e artistik nuk dshiroja q t ndrhynte dikush n shkrimin tim dhe doja pra q t mos ndryshohej asnj fjal, e asnj fraz e tekstit, dhe pik ! Kisha dshirn q lexuesi ta kishte para syve tekstin e autorit, ashtu si sht shkruar, me 100 % autenticitet e sinqeritet, me at universin dhe gjuhn e tij speciale, me ngjyrn, brumin e atmosfern e saj ... me gjitha ato miksimet, surprizat, amalgamet e multidimensionalitetin q ka vepra ... me t gjitha referencat kulturale e shtresat gjuhsore, q nga ajo standarde e deri tek ajo e veriut, me shprehjet folklorike t Malsis, me huazimet anglofone, italofone e hispanike Mund tju pohoj, t nderuar lexues, se t gjith ma kan respektuar kt dshir baz, dhe mos kini asnj dyshim mbi autenticitetin e tekstit tim, kur ta lexoni librin ! Pos ksaj pike, q pr mua kishte rndsi kapitale, vinte (pastaj) problemi serioz i drejtshkrimit dhe i ortografis korrekte shqipe. Pr kt iu jam drejtuar disa personave, duke i porositur q miqsisht ta lexojn shkrimin tim me vmendje, t ma kontrollojn pr nga aspektet puro teknike t drejtshkrimit ortografik, por asgj m tepr se aq ! Sinqerisht ju them, se personalisht kam
246

konstatuar, prej sa vitesh, q si n Franc e n Belgjik, ashtu edhe n Shqipri, dhe aq m tepr n Kosov vet intelektualt, universitart, gazetart, shkrimtart e shkenctart me prestigj dhe CV t konsoliduar n fushn e tyre, shkruajn n gjuhn e tyre amtare me disa gabime ( madje nganjher edhe me gabime t panumrta ). Dhe n fakt, kjo nuk udit asknd sot, sepse n kto kohra moderne t mbi ekranizuara, t kompjuterizuara e teknologjizuara, ky problem na duket si fenomen normal dhe i pranueshm, pasi ka kush i korrigjon ato pun ! E pra, aq m tepr kur flitet pr librin e par t Sknder Sherifit n shqip, nuk kemi t themi ! Prandaj m duhet patjetr ti falnderoj, si e meritojn, me thellsin e qenies sime, t gjith ata Persona q kan harxhuar koh e energji, duke u investuar aq miqsisht ndaj meje, me nj predispozim fantastik pr tekstin tim ... Kur dihet q sot, rrall kush ta kryen nj pun, pa ta krkuar nj shprblim me lek dhe q, pasi sht paguar, e konsideron q ta ka br nj nder t madh ... ha ... ha ... ha ! Nga Kosova : falnderoj shum pr ndihmn e kujdesin e tyre dy shoqe : Alma Shatrin q ka punuar seriozisht mbi librin tim dhe Ervina Halilin ( poete e talentuar n Kosov ) . Pastaj i adresoj nj falnderim
247

t theksuar mikut tim : Dashnor Kokonozi ( intelektual e shkrimtar shqiptar q jeton n Franc ), i cili pos verifikimit t shkrimit tim, ka prkthyer n gjuhn shqipe 5 mendimet origjinale t dramaturgve, regjisorve e aktorve francez dhe belg, q figurojn n librin tim. Dhe ka prcjell gjith procesin e ksaj vepre me nj dashamirsi e nj zemrgjersi shembullore ( faleminderit shum, miku im D. K.! ) N Shqipri : m duhet t falnderoj Ana Shahinin, e cila ka investuar nj koh e nj pun t pakursyer, pr t verifikuar, me nj seriozitet maksimal, tekstin tim n t gjitha aspektet. M duhet t evidentoj gjithashtu nj shoqe t ngusht, e cila ka luajtur nj rol t rndsishm pr veprn time n kto vitet e fundit Ergisa Bebja, e cila pa i krkuar un vet asgj, ka qen administratorja e Facebook-ut tim, t cilin e ka hapur dhe e mban me iniciativn e vet ( s bashku me Elba Kapllanin ), ngase sht fanse absolute e t gjith librave t mi. Pos asaj, Ergisa m ka lexuar t gjitha shkrimet, ka verifikuar e korrigjuar drejtshkrimin e tyre, dhe m ka prkthyer disa poezi t librit: LOVE n gjuhn shqipe. Nj vajz fantastike q spontanisht sht investuar pa mas a kalkulime, porse me nj gjenerozitet t rrall, pr veprn time n Tiran, ( dika
248

gati e pabesueshme pr kohrat aktuale dhe psikologjin e veprimit t gjenerats saj ). Ndjej nj respekt dhe nj mirnjohje t madhe pr kt shoqe t pashembullt, me nj inteligjenc e sensibilitet artistik t veant pr moshn e saj aq t re, me nj karakter burrnor t kulluar, e nj sinqeritet tepr t prekshm. T jeni t bindur q i meriton t gjitha kto lvdata nga ana e ime, sepse mi ka faktuar me veprimet e saj t shumta ( shum faleminderit Ergisa ! ). Vjen pastaj miku im Albjon Bogdani, q e ka trajtuar shkrimin tim me nj kujdes, nj respekt e nj profesionalizm maksimal, dhe t cilit i shpreh mirnjohjen time pr gjith at ndihm profesionale q m ka ofruar, pr prmirsimin drejtshkrimor (ortografik e teknik) t librit ( faleminderit miku im Albi ! ). Tani e fundit q do t evidentoj sht shoqja e ime e ngusht dhe besnike, prej disa vitesh q vij n Tiran, dhe q merret me buzqeshje e paprtuar fare, me deliriumet e mia surrealiste Albana Veizi ( amatore e betuar e okollatave belge ), e cila ka investuar kohn, energjin dhe shpirtin e saj aq t bukur e t sinqert, pr ta pastruar veprn time nga t gjitha gabimet ortografike e gramatikore, duke punuar me nj seriozitet e profesionalizm t rrall mbi kt libr, t cilin e ka lexuar e kontrolluar s pakti 3 her me radh.
249

Nj vajz fantastike, spontane, me nj predispozim gjenial ndaj veprs sime, me dshirn pr t m ndihmuar, dhe me cilsi humane t veanta n kt shkekull atomik ( merci beaucoup ma chre Albana ! ). Dhe mos t harroj, pr sa i prket librit tim TRIOJA , q ti shpreh falnderimet edhe Botuesit, mikut tim, zoti Ilir Lleshi, i cili m ka respektuar pa mas, mi ka kuptuar dshirat, dhe, nganjher disa maniakrira, sikurse kan shum autor n raport me librin e tyre ... e falnderoj bashk me ekipin e tij dhe, posarisht mikun tim Artur Shytin, Viliem Kurtulaj, etj. t cilt e kan trajtuar kt vepr me shum kujdes, dashamirsi e respekt ( shum falminderit zoti Ilir e zoti Artur ! ). Pas ans teknike t librit ... vijn disa miq e personalitete prestigjioze q m kan nderuar pa mas, duke m ofruar nj shkrim, si kontribut personal, pr t shoqruar librin tim tek lexuesi shqiptar. I falnderoj t gjith 100 her me zemr e shpirt, sepse e konsideroj si nder e si privilegj t rrall implikimin e tyre dhe jam i vetdijshm q ma kan zbukuruar, pasuruar e fuqizuar librin me mbshtetjen e tyre. Falnderoj mikun tim Artan Fuga, i cili pr her t dyt, pas librit : LOVE , m ofron nj parathnie, dhe q prej sa kohsh e mbshtet me pasion literaturn time n Shqipri ... falnderoj t gjith
250

ato Personalitetet t talentuara, q m kan ofruar miqsisht nj shkrim : Alfred Bualoti Gzim Kame Petrit Malaj Mimoza Ahmeti Ardian Marashi Enver Petrovci Isa Qosja Jusuf Buxhovi Ndue Ukaj Baki Ymeri Imer Kutllovci Arben Bajraktaraj Jacques Bonnaff Denis Lavant Bernard Sens Frdrick Dussenne dhe Pietro Pizzuti. sht sinqerisht pr tu habitur : gjith ai nder q m sht br pr kt vepr ! Nj respekt i rrall ! I falnderoj t gjith pa mas, edhe nj her ! Pastaj, po bhen 20 vite q vij n Shqipri, dhe promovoj zyrtarisht t gjith librat e mi, dhe sht nj rreth q un e quaj: miqt tradicional q vijn her pas here n t gjitha aktivitetet e prezantimet e mia publike duke mbajtur shpesh her edhe fjalime mbi veprat e mia, si Moikom Zeqo, Edmond Tupja, Ilia Lngu, Mark Marku, Persida Asllani, Stefan apaliku, Ardian Marashi, Muj Bupapaj, Anton Paplekaj dhe Artan Fuga etj pa harruar edhe muzikantt si Fatos Qerimi, aktort si Ema Andrea, Valbona Imami, Margarita Xhepa, Sesilia Plasari, Esad Teliti, Violeta Kraja me studentt e saj t gjuhve t huaja, plus gjith ata miq besnik q i duan librat e mi, si Agron Pllumbi, Ferid Hudhri, Agron Aliaj, Lambro Filo,
251

Dhurata Hoxha, Dhurata Marku, Gjergj Xhuvani, Pirro Milkani, Denis Dursi, Gazmend Mara, Flamur Gashi e shum t tjer ... Nj falnderim ua adresoj miqve dhe kushrinjve t nderuar : zotit Hysen Ademi, Abaz Musa dhe Isa Visoi ! M duhet t evidentoj pa tjetr mikun dhe t afrmin tim : Muj Bupapaj, i cili prej qkurse veproj n Shqipri, ka qen vazhdimisht prezent afr meje, me nj mbshtetje miqsore t pandrprer, jo vetm n aspektin mediatik, por edhe n t gjitha Promovimet Publike e organizuara prmes : Qendrs Ndrkombtare t Kulturs ( i nderuari Muj, t shpreh nj mirnjohje t thell e t prjetshme, pr gjith ndihmn q m ke ofruar burrrisht e pa rezerva, q sa vite n Tiran ! ). Nj falnderim i takon edhe mikut tim : zotit Ram Geci, i cili pos respektit t tij ndaj meje, m sht prgjigjur pozitivisht dhe me nj vullnet t mir, duke e mbshtetur literaturn time kur ka qen nevoja. N Shqipri veanrisht, pasi edhe m njohin tani q prej 20 vitesh, por edhe n Kosov, kam gzuar gjithmon nj mikpritje, nj respekt dhe nj mbshtetje maksimale nga krejt mediat kombtare ( si te shtypi i shkruar, ashtu edhe npr t gjitha radiot e televizionet ). Dshiroj ti falnderoj jashtzakonisht t gjith gazetart e shtypit, dhe drejtuesit
252

shqiptar t emisoneve t ndryshme radiofonike e televizive : i falnderoj me shum respekt, nj nga nj individualisht, sepse kan kontribuar n njohjen graduale t veprs sime, dhe n popullaritetin tim si Personazh publik. Nj prshndetje speciale pr zotin : Artian Tepelena, Artur Kopani, Ilir Babaramo, Rezear Xhaxhiu, pr zonjat Entela Taselari, Eneida Xhelili e Anila Basha, Fjodora Fjora, e sidomos pr mikun tim : Arian ani me Zonn e Lir ku, si duket, prezenca ime ekzotike me aksent franko-shqiptar i ka prekur, uditur, mahnitur ose irrituar 90% t popullsis, por edhe miqt apo njerzit super-intelektual, q rregullisht mi rikujtojn performancat dhe kalimet e mia te Zona e Lir e anit ndoshta, edhe pas 100 vitesh ... ha ha ha ... ( merci toi, mon cher Arian ! ). Dua t falnderoj edhe t gjitha mediat e Kosovs e sidomos mikun tim Dardan Selimaj, por edhe Sknder Grgurin, Valentina Saraqinin, Fatmir Lamn, Ibrahim Kadriun e shum t tjer ... Gjithashtu falnderoj disa miq intelektual e artist, duke nisur me mikun e afrt t shtpis, t cilin e konsideroj gati si Babn tim spiritual n Kosov, me t cilin kshillohem e pleqroj si n familje : zotin Nazmi Rahmani, romancier dhe botuesi im n Prishtin, nj Njeri i madh dhe fantastik pr mua!
253

Nj prshndetje e respekt t ngroht miqsor disa personave t tjer : Jusuf Buxhovi, Agim Sopi, Fadil Hysa, Bekim Lumi, Baton Domi, Bardh Rugova, Isa Qosja, Ramadan Sopi, familja e Rexhep Ferrit, Hilmi Morina, Sadik Hasani, Avni Spahiu, Aliriza e Vetoni i Dokufest-it t Prizrenit, Sknder Boshtrakaj, Anton Berisha, Ndue Ukaj, Tomor Rudi, Hasan Ukshini, Jusuf Bajraktari, e disa miq t tjer nga Kosova q spo m kujtohen pr momentin Ju krkoj falje gjith atyre q nuk i kam cituar me emr, por q me zemr e shpirt jan natyrisht prezent. Jemi plakur e nganjher edhe nuk na punon Truri si duhet dhe fatkeqsisht nuk e gzoj memorien e Elefantit ! Ka raste q ndoshta sm kujtohet as emri im Rezultati i nj jete tepr t eksploduar! E falnderoj shum mikun tim, zotin Isni Rukiqi q m ka strehuar n dy vizitat e fundit n Prishtin, ku kisha disa aktivitete, duke m ofruar miqsisht nj apartament n dispozicion pr dy jav. Dhe n fund, dshiroj t evidentoj mikun tim t shtrenjt, t cilin e kam si nj vlla shpirtror, zotin Naim Bajraktari intelektual, jurist, artist dhe pronargastronom i Restorantit magjik Simfonia q m ka ofruar bashk me shoqrin e tij fantastike ( me sa personalitete madhshtore t inteligjencs dhe shkencs
254

kosovare, dhe plus asaj me gjith ata Burra Malsie autentik, atdhetar modern, tolerant e t hapur, me nj karakter t vendosur e plot dinjitet ) dhe nj pritje aq t bukur e t prekshme n Kosov, e ca kujtime gjeniale e t mallngjyeshme dhe pos asaj, edhe nj mbshtetje t gjithanshme, si n Kosov, ashtu edhe n Shqipri, n lidhje me literaturn time. ( shum falemnderit ty, miku im Naim dhe gjith shokve t tu t ngusht, t cilt gzojn respektin tim maksimal ! ). Nj prshndetje Mazllum Sanejs n Poloni. N Rumani, m duhet ta evidentoj kontributin madhshtor q i ka dhan kombit shqiptar, miku im zoti Baki Ymeri, duke afirmuar letersin ton n Rumani, dhe botuar disa autor shqiptar n Bukuresht. T falenderoj shum Baki pr miqsin tnde besnike, dhe mbshtetjen fantastike q ia ke ofruar veprs ime n Rumani. N Zvicr : dua ta falnderoj pr miqsin, interesimin dhe respektin e treguar ndaj meje, zotin Arif Elezi dhe Maliq Sopi. Pr n Bruksel: ku jetoj aktualisht, duhet t falnderoj mikun tim Jeton Kelmendin ( poet i talentuar kosovar ), i cili mi ka prkthyer n gjuhn shqipe disa tekste t zgjedhura t librit tim : LOVE , duke e dshmuar veten si Njeri, me nj respekt t veant karshi meje dhe
255

veprs ime. Pastaj, rikujtoj me mirnjohje mikun tim fantastik, me tipare t rralla njerzore, zotin Albert Nikolla ( shkrimtar tepr i talentuar shqiptar ) i cili iu ka prkushtuar me nj predispozicion dhe pasion t jashtzakonshm veprs sime, duke prkthyer krejt falas, n shenj respekti miqsor, t gjith librin tim: Ateliet e ndrrave t botuar n Tiran nga Globus R. e q tani sht duke punuar mbi librin tim : LOVE ka pr mua, n koht e sotme kaotike, tregon nj bujari dhe nj fisnikri gati t pabesueshme. Ndiej nj respekt dhe nj mirnjohje t rrall pr kt Person gjenial e autentik, q m ka ofruar nj nder t pashembullt, duke u marr me veprn time, sepse askush q 30 vjet ( q nga koha e art e mikut tim zoti Ibrahim Rugova, n vitin 1980 ) nuk i ka kushtuar vmendje literaturs ime, ose prkthimit t saj, duke m br kt tip nderi ! Dhe e prfundoj me Brukselin duke e prshndetur mikun tim, puntor i palodhshm, botues, prkthyes e amator fjalorsh, zotin Ndue Beleshi. Pa e harruar fare dhe mikun tim Shefqet Gashin, nj vlla shpirtror fantastik, i cili me antenat e tij speciale filozofiko-mistike, pos q m ka mbshtetur besnikrisht qysh prej fillimit, m ka kuptuar mrekullisht mir, ka deri m sot pak kush e ka arritur
256

at shkall t intepretimit t veprs dhe esencs sime. Dhe m n fund, dshiroj ta falenderoj e ta evidentoj si e meriton, nnn time Xhevahire Sadrin, q bile e prmend n shkrimin e tij, edhe miku im, zoti Adrian Marashi. Jo pse e kam nn, por sht nj Person, n krejt kuadrin e gjenerats saj, n meset e Femrave t emigracionit shqiptar t moshs vet, aq special, fantastik, me nj vision, nj thellsi filozofike, mistike e poetike, me t cilen i kap direkt gjrat esenciale t Jets njerzore. Esht nj person q ka luajtur nj rol t madh n jetn time, dhe n itinerarin tim si poet e krijues i luajtur, sepse m ka mbeshtetur prej fillimit, pa asnj rezev, kundra thuaje gjith Bote, duke filluar prej familjs ime, q me konsideronin shpesh her, si nj i droguar total, q ka me prfunduar Kloshard n metrot urat e Parisit, jo pse ishin t kqij apo negativ, por ishin t shqetsuar e t friksuar nga Personaliteti im jasht do norme ( dhe i kuptoj pa problem ! ) Por uditrisht, nna ime me mbshteste, pr ta vazhduar rrugn time deri n fund, duke m predikuar se ka shum rndsi vepra ime pr kombin dhe sidomos pr Rinin shqiptare, dhe kam me ia dalur dikur me sukses. Nj Femr unike me nj Energji t bukur qetsuese, paqsore,
257

tolerante, riparuese e inspiruese, e cila e stabilizonte shpesh her, dhe mikeshn ton, aktoren franceze t famshme : zojen Annie Girardot, q vinte pr me filozofuar, e pr tu inspiriuar te Xhevahire Sadrija ha ha ha M vjen pr t qeshur kur i mendoj skenat ! Sinqerisht, t nderuar lexues, kur e mendoj t kaluarn time, kuptoj se kam patur deri tani fatin e madh n Jet duke qen i shoqruar me miq t mir, personalitete gjeniale, fenomenale e humaniste, q m kan ushqyer aq shum shpirtrisht gjat ekzistencs sime mjaft t shthurur. Kam pasur aq fat n Bruksel, n Paris, n Prishtin dhe n Tiran ... Pse ? udi e madhe ? Si duket m kan shoqruar Ort dhe Zanat e Maleve, Engjjt pozitiv, Dervisht e Tropojs e t Orientit, Budistt, Zoti dhe Misteri i Natyrs, shpirti mistik special i Nns sime Xhevahire Sadria, bij Vuthajsh ... Kush e merr vesh misterin intim t jets njerzore ? Ka shum shenja dhe sekrete, q ndoshta nuk jemi t aft ti kapim e ti interpretojm energji t padukshme q veprojn n favor apo kundr nesh ! Vetm di q Njerzit e mir, t mdhenj, t mbrrim, t mbushur me nj kultur t gjer humaniste, krijues t inspiruar nga lart : e frymzojn botn mbar dhe e shndrisin njerzimin, duke mbjellur mbi
258

kt Tok nj mij rreze pozitive. Jan si shpirtra riparues, shrues e konstruktiv, q mbjellin mirsi dhe dashuri si lulet q lulzojn n pranver e si dielli q na ngroh me sa ide gjeniale, madhshtore e frymzuese q ndihmojn Botn dhe mbar Njerzimin. Pra me kt rast, pr librin tim t par q botoj dhe jua ofroj n gjuhn shqipe, e ndjeva kt nevoj urgjente ti shpreh kto gjra, me disa falnderime e mirnjohje t nevojshme ... Mu duk si borxh njerzor dhe si detyr morale ndaj t gjith atyre q jan investuar n favorin tim, q kan mbshtetur literaturn time dhe q m kan ndihmuar konkretisht n Shqipri dhe n Kosov. Dhe kjo sht nj sjellje etike baz, prderisa e quaj veten Njeri ! Kshtu m ka pas msuar dikur familja ime ... Mu rikujtuan si n nj Film t gjith Pleqt e Rapsodt e Shqipris ... Amaneti i tyre ma imponoi shpirtrisht kt veprim ... Tash pra, zonja dhe zotrinj: e ndiej veten pak m mir e n rregull me ndrgjegjen time. Respekti sht respekt! Ju falnderoj edhe nj her t gjithve mbar ! Tani para se t ndahemi : ti hapim disa shishe ver Bordeau e t pim s bashku pr ardhmrin pozitive t Kombit shqiptar, pr Kosovn dhe Shqiprin, me t cilat m lidh shpirti i thell, memorja e
259

lasht, gjeneza, historia ime, ajo e familjes dhe e t parve t mi aty ku m ka folur dikund n subkoshiencn time : toka, dheu, shkmbi, gurt, qielli, lumi, ajri, pluhuri, kuzhina, prqafimet e burrave, bekimet e gjyshrve, rrudhat e pleqve, livadhet plot grur, delet duke kullotur, buzqeshja e vajzave, sofrat, muzikat, kuajt e karrocat, obant npr bjeshk ... dhe 100 kujtime t lloj-llojta, q kan ln gjurm t pavdekshme n brendsin time ... Gjith kto gjra, me lidhje e pa lidhje, dhe q dikujt tjetr mund ti duken mjaft t kota ... tek un, kan prekur diku n telat m intime t qenies sime, dhe nuk kan mundur t mi shlyejn deri tani as Parisi, ( me t cilin kam qen pra, gjithmon tmerrsisht i dashuruar ) e as New York-u, as Londra, as Roma .... Tungjatjeta ... Gzuar dhe Mirupafshim ! Bruksel, m datn 10 nntor 2 0 1 0 Sknder S H E R I F I

260