Anda di halaman 1dari 20

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran Pendidikan Kesihatan


Tarikh 7 Februari 2023
Masa 12:30 – 1:00 tengah hari
Kelas 5 Afnan
Bil. Murid 34 orang
Komponen Pendidikan Kesihatan Reproduktif dan Sosial
Modul Modul 1 : Kesihatan Fizikal
Unit Unit 11 : Penjagaan dan Keselamatam Diri
Tajuk Perhubungan
Tema Pelaksanaan
Standard Kandungan
5.1 Kemahiran interpersonal dan komunikasi berkesan dalam kehidupan harian

Standard Pembelajaran
5.1.1 Memahami ciri-ciri persahabatan yang sihat.
5.1.2 Mengaplikasikan kemahiran kecekapan psikososial dalam menjalin persahabatan yang sihat.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Kognitif : Murid boleh menyatakan dengan betul sekurang-kurangnya 4 daripada 6 ciri-ciri persahabatan
yang sihat pada lembaran kerja.

:Murid boleh mengaplikasikan kemahiran kecekapan psikososial dalam menjalin persahabatan


yang sihat.

Afektif : : Murid menunjukkan sikap hormat menghormati sesama rakan dan kepada guru.
Kemahiran Insaniah Kemahiran Komunikasi dan Sosial
Kriteria Kejayaan 1. Menyatakan ciri-ciri persahabatan yang sihat.
2. Mengaplikasikan kemahiran kecekapan psikososial dalam menjalin persahabatan yang sihat
Pengetahuan Sedia Ada Setiap murid mengetahui ciri-ciri persahabatan yang sihat.
Penerapan Nilai Memberi kerjasama, Berusaha tinggi
KBKK Menjana idea, Menyelesaikan masalah
KBAT Mengaplikasi
EMK Teknologi Maklumat dan Komunikasi
ICT Komputer Riba, Tayangan video
Penggabungjalinan Pendidikan Islam
Kesepaduan Pendidikan Muzik
Strategi Utama Berpusatkan Murid (Konstruktivisme), Teori Kecerdasan Pelbagai
BBM Komputer Riba – 1 unit
Pembesar Suara – 1 unit
Slide Pengajaran
Video
Lembaran kerja
LANGKAH/ AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN ORGANISASI CATATAN
MASA
BBM
Tayangan Video PJPK Tonton dan hayati video dari Youtube :-
Tahun 5 : Komputer riba, LCD,

Set Induksi “Perhubungan” Link : https://www.youtube.com/watch? Pembesar Suara

-Video ini memaparkan v=torjGcV5EdA


( 7 minit)
tentang ciri-ciri
Strategi:
persahabatan yang
-Berpusatkan murid
baik
-Teori Kecerdasan
Pelbagai:
Visual, Muzik &
Interpersonal

KBKK :
Menjana idea

Penggabungjalinan
Pendidikan Islam
Rajah 2 : Tayangan Video : Sahabat Karib

Teknik:
Soal jawab
Sila jawab soalan berikut:
a) Arnab boleh dijadikan rakan baik
tak ? (tak)
b) Senaraikan ciri-ciri yang ada dalam
diri kura-kura ? (Sentiasa ikhlas
membantu rakan yang dalam
kesusahan, setia dalam
persahabatan dan tidak mengkhianati
rakan)

Dalam sesi pembelajaran pada hari ini kita


akan mempelajari suatu topik berkenaan
perhubungan sesama rakan.
BBM :
Langkah 1
Penerangan guru 1. Murid menonton Komputer Riba,
( 5 minit)
Guru membuat tayangan slaid oleh yang
penerangan ringkas dibentangkan oleh guru Berpusatkan murid
berkenaan dengan bertajuk “Perhubungan
topik pembelajaran yang sihat” KBKK : Menjana
. idea
Butiran Pengajaran :-
1. Objektif pembelajaran Kesepaduan:
- Memahami ciri-ciri persahabatan yang
Pendidikan
sihat. Muzik
- Mengaplikasikan kemahiran kecekapan
psikososial dalam menjalin persahabatan
yang sihat.
EMK:

2. Ciri-ciri persahabatan yang sihat. TMK (audio),


Pendidikan Muzik
- Sentiasa ikhlas membantu rakan dalam
kesusahan.
- Berbudi pekerti sopan dalam tingkah laku
dan percakapan.
- Menghormati hak dan barang rakan.
- Sentiasa bersangka baik
- Setia dan tidak mengkhianati rakan
- Sentiasa menyokong tindakan baik yang
dilakukan oleh rakan.

BBM :
Langkah 2
Aktiviti Berkumpulan 1. Duduk dalam kumpulan masing-masing. 1. Murid berada dalam Komputer Riba,
( 10 minit)
“Pilih dan Bincang” 2. Ketua kumpulan datang ke hadapan dan kumpulan masing- A4
Memilih situasi dan mengambil kad yang berisi situasi dalam masing.
bincangkan langkah perhubungan persahabatan. 2. Setiap kumpulan
yang perlu diambil 3. Bincang dalam kumpulan tentang cara dibekalkan kad situasi Berpusatkan
untuk membuktikan menyelesaikan situasi tersebut dengan dan kertas A4 murid
bahawa diri anda menggunakan ciri-ciri sahabat sihat. 3. Semua murid perlu
adalah rakan yang 4. Anda dibenarkan berbincang selama 4 berbincang dalam KBKK :
baik. minit. kumpulan selama 4 Menjana
5. Selepas tamat masa perbincangan, wakil minit. idea
kumpulan perlu ke hadapan dan 4. Wakil kumpulan akan ke
menunjukkan hasil perbincangan. hadapan dan Kesepaduan:
6. Setiap kumpulan diberikan masa selama menunjukkan hasil Pendidikan Sains
1 minit untuk sesi pembentangan. perbincangan.
EMK:
TMK
Abad ke-21
Penilaian
Lembaran Kerja Aktiviti pengukuhan 1. Guru mengagihkan Penerapan nilai:
( 5 minit)
lembaran kerja kepada  Memberi
Sila jawab soalan yang telah diberikan murid tentang ciri-ciri kerjasama,
secara individu kemudian tukar lembaran persahabatan yang sihat. Berusaha tinggi
kerja dengan rakan anda bagi menyemak
jawapan bersama. 2. Murid menyiapkan KBKK:
latihan dan kemudian  Menilai

menukar lembaran kerja


dengan rakan. EMK:
 Bahasa

3. Guru akan berbincang


bersama-sama murid
tentang jawapan yang
betul.
Rumusan Sebagai rumusan untuk topik yang kita 1. Guru menanyakan soalan

pelajari pada hari ini ialah :- untuk menilai tahap


keberkesanan proses PdPc.

Terdapat 6 ciri-ciri persahabatan yang


sihat yang perlu kita aplikasikan dalam 2. Rumusan terhadap topik

kehidupan seharian. Sekiranya kita pembebelajaran dilakukan

mengamalkan ciri-ciri persahabatan yang


sihat, kita akan disayangi dan disenangi.
Catatan Refleksi :

______________________________________________________________________

Catatan Guru Pembimbing:

______________________________________________________________________

Catatan Pensyarah Penyelia:

______________________________________________________________________
