Anda di halaman 1dari 2

SEKOLAH KEBANGSAAN SEGAMAT BARU

JBA 7047

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 03


SAINS TAHUN 6 KEHADIRAN 26 / 29 orang murid
HARI SELASA TARIKH 4/4/2022
KELAS 6 JANNATUL FIRDAUS MASA 10.00 am – 11.00 am
TEMA/UNIT SAINS HAYAT/ 2.0 MANUSIA
TAJUK KELAHIRAN BAYI
STANDARD 2.1 Pembiakan Manusia
KANDUNGAN
STANDARD Murid boleh:
PEMBELAJARAN 1.1.2 Menjelaskan proses persenyawaan manusia sehingga bayi dilahirkan.
2.1.4 Menjelaskan pemerhatian tentang pembiakan manusia melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan secara
kreatif.
OBJEKTIF Pada akhir PdP, murid dapat,
PEMBELAJARAN 1. Menjelaskan proses persenyawaan manusia sehingga bayi dilahirkan.
KRITERIA 1. Menyatakann proses persenyawaan manusia sehingga bayi dilahirkan mengikut turutan dengan bimbingan
KEJAYAAN guru.
AKTIVITI PdP PELIBATAN  Murid ditunjukkan situasi kelahiran bayi dalam BT ms 13. Murid menceritakan pengetahuan
sedia ada mereka tentang kelahiran bayi.

PENEROKAAN  Murid membuat aktiviti dalam kumpulan.


 Murid menghasilkan poster proses persenyawaan manusia hingga bayi dilahirkan mengikut
turutan. (BT ms 19).

PENERANGAN  Murid menjalankan aktiviti Gallery Walk untuk membentang dan melihat hasil kerja
kumpulan yang lain dengan memberikan komen dan bintang pada nota pelekat.

PERKEMBANGAN  Murid menonton video proses persenyawaan manusia sehingga bayi dilahirkan menerusi
saluran media youtube mengikut pautan yang diberikan (https://www.youtube.com/watch?
v=rJ3aWTOiW4E)
PENILAIAN  Murid menjawab soalan Asah Minda soalan 3 (BT ms 32).
PENUTUP  Murid membuat kesimpulan pembelajaran hari ini.
EMK BBM PENTAKSIRAN ARAS PEMIKIRAN ALAT BERFIKIR TP
 Bahasa  Buku Teks  Pemerhatian Mengingati i-THINK (Peta Bulatan) 1
Kelestarian Alam Sekitar Slaid Powerpoint  Lisan  Memahami i-THINK (Peta Buih) 2
 Nilai Murni Carta/Gambar  Latihan Bertulis  Mengaplikasi i-THINK (P.Buih Berganda)  3
 Sains & Teknologi  Model Kuiz Menganalisis i-THINK (Peta Pokok) 4
Patriotisme Spesimen  Pembentangan Menilai i-THINK (Peta Dakap) 5
 Kreativiti & Inovasi Radas  Hasil Kerja Mencipta i-THINK (Peta Alir) 6
Keusahawanan Bahan Sains Projek i-THINK (P.Pelbagai Alir)
 TMK  Youtube/Video Laporan Amali i-THINK (Peta Titi)
Kelestarian Global Bahan Maujud Rajah/Situasi

Pendidikan Kewangan Lembaran kerja

KEMAHIRAN PROSES SAINS (KPS)


 Memerhati  Meramal Mendefinisi secara operasi

Mengelas  Berkomunikasi Mengawal pemboleh ubah


Mengukur dan menggunakan nombor Mengguna perhubungan ruang dan masa Membuat hipotesis
 Membuat inferens Mentafsir data Mengeksperimen

KEMAHIRAN MANIPULATIF (KMS)


Menggunakan dan mengendalikan Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan
peralatan dan bahan dengan betul betul dan selamat betul
Membersih peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen dengan betul dan
dengan betul dan selamat cermat
REFLEKSI 00 / 26 murid dapat mencapai objektif pembelajaran.
26 / 26 murid memerlukan bimbingan guru untuk mencapai objektif 1 dengan lebih berkesan. Murid
perlukan lebih bahan bantuan mengajar berbentuk video dan gambar untuk memahami proses

“Inspirasi Merealisasi Impian”


SEKOLAH KEBANGSAAN SEGAMAT BARU
JBA 7047

persenyawaan dengan jelas. Objektif pembelajaran akan disambung kepada kelas berikutnya.

“Inspirasi Merealisasi Impian”
