Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2


TEMA: 8.  INTEGRITI KELAS:  MINGGU: 34
UNIT: 23 :  Amalan Baik di Sekolah MASA: TARIKH: 
TOPIK: Minta Maaf, Cikgu TEMPOH: 60 minit HARI: Ahad
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.2 1.2.1 Keberanian Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):  KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:  Murid berjaya menjelaskan sesuatu perkara
Menjelaskan sesuatu perkara secara bertatasusila secara bertatasusila dengan betul
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 69, Buku Aktiviti: 77-78
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21)
Aktiviti:-

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan
tajuk
pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks jilid 2 ms 69.
3. Murid diminta untuk meneliti dan memahami bahan yang dibaca.
4. Murid bertutur untuk menjelaskan sesuatu perkara secara bertatasusila.
(KBAT) PdPC pada hari ini:
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 77-78. (PBD) Memuaskan

Penutup:- Tidak memuaskan


Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Recap Group (Mengulangi /
KBAT Menganalisis PAK-21
mengingat semula)
Buku Aktiviti

PENTAKSIRAN BILIK DARJAH


TAHAP PENGUASAAN 3
(PBD)

TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID


Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid diberikan lembaran Murid diberikan lembaran
Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
kerja untuk pengukuhan. kerja untuk pengayaan.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 (PKJR)
TEMA: 8.  INTEGRITI KELAS:  MINGGU: 34
UNIT: 23 :  Amalan Baik di Sekolah MASA: TARIKH: 
TOPIK: Marilah Kawan-kawanku TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
Kandungan:
2.3 2.3.1 (i) Berdisiplin Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
5 :  Tingkah Laku Fungsi Peralatan Keselamatan
5.1 5.1.2
Penunggang Basikal Berbasikal
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):  KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat: 
1. Menyatakan nilai daripada lagu. Murid berjaya menyatakan nilai daripada lagu dengan
2. Mencari dan menulis maksud peralatan keselamatan betul
berbasikal.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 70, Buku Aktiviti: 79, BAM PKJR MS 28
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid bercerita tentang peraturan-peraturan yang ada di sekolah.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk
pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks jilid 2 ms 70.
3. Murid dibimbing untuk mengenal pasti nilai yang terdapat dalam seni
kata lagu. 
4. Murid juga menyatakan nilai baik yang diamalkan di sekolah. (KBAT)
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 79. (PBD)
6. Secara berkumpulan, murid menyanyikan petikan dalam buku teks
dengan irama ‘Kalau Rasa Gembira’. (PAK 21)
7. Murid membaca fungsi peralatan keselamatan berbasikal yang telah dibuat
sebelum ini.
8. Murid mencari dan menulis makna 4 peralatan keselamatan berbasikal dalam
glosari yang diberi dalam buku Latihan. PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan

Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran. Tidak memuaskan

Presentations (Persembahan)-
KBAT Menganalisis PAK-21
berkumpulan.
PENTAKSIRAN BILIK
TAHAP PENGUASAAN 3 Buku Aktiviti
DARJAH (PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid diberikan lembaran Murid diberikan lembaran kerja untuk
Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
kerja untuk pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 8.  INTEGRITI KELAS:  MINGGU: 34
UNIT: 23 :  Amalan Baik di Sekolah MASA: TARIKH: 
TOPIK: Menghargai Masa TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.3 3.3.2 Menghargai masa Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):  KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:  Murid berjaya mengedit dan memurnikan teks
Mengedit dan memurnikan teks dari aspek penggunaan kata dari aspek penggunaan kata dengan betul
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 71, Buku Aktiviti: 80
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-

Murid bercerita tentang kepentingan menghargai masa.

Aktiviti:-

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan
tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks jilid 2 ms 71.
3. Murid dibimbing untuk mengenal pasti dan mengedit penggunaan kata yang
kurang tepat dalam teks. (KBAT)
4. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 80. (PBD)
5. Murid membaca teks yang telah diedit di hadapan kelas. (PAK 21)

Penutup:- PdPC pada hari ini:


Memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Tidak memuaskan

Presentations (Persembahan)-
KBAT Menganalisis PAK-21
individu.
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 3 Buku Aktiviti
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid diberikan lembaran Murid diberikan lembaran
Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
kerja untuk pengukuhan. kerja untuk pengayaan.
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2 
TEMA: 8. INTEGRITI KELAS:  MINGGU: 34
UNIT: 23 : Amalan Baik yang Terpuji  MASA: TARIKH: 
TOPIK: Amal Sikap Terpuji TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Kod Standard
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
Kandungan:
4.3 4.3.3 Hemah tinggi Nilai Murni
Aspirasi Murid: 
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):  KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya menyanyi sambil bertepuk tangan
1. Menyanyi sambil bertepuk tangan mengikut rentak lagu. mengikut rentak lagu dengan kemas dan tertib.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 72, Buku Aktiviti: 81, You Tube
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid ditunjukkan video contoh persembahan murid menyanyi mengikut rentak lagu
dari You Tube.
Aktiviti Utama:-

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan
tajuk pelajaran. 
2. Murid diminta membuka buku teks jilid 2 ms 72.
3. Murid menyanyi mengikut seni kata dalam buku teks.
4. Murid menyanyi sambil bertepuk tangan mengikut rentak lagu. (KBAT)
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 81. (PBD)
6. Murid menyanyi sambil bertepuk tangan mengikut rentak lagu sambil diiringi
muzik. (PAK 21)

Penutup:-
PdPC pada hari ini:
Memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran Tidak memuaskan

Presentations (Persembahan)-
KBAT Menganalisis PAK-21
berkumpulan.
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 3 Buku Aktiviti
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid diberikan lembaran Murid diberikan lembaran
Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
kerja untuk pengukuhan. kerja untuk pengayaan.
REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
TEMA: 8.  INTEGRITI KELAS:  MINGGU: 34
UNIT: 23 :  Amalan Baik di Sekolah MASA: TARIKH: 
TOPIK: Menjaga Adab di Perpustakaan TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.2 5.2.3 Mematuhi peraturan Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):  KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Murid berjaya bercerita menggunakan kata
Pada akhir PdPC murid dapat: 
ganda berdasarkan gambar dengan gaya yang
Bercerita menggunakan kata ganda berdasarkan gambar
menarik dan jelas
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 73, Buku Aktiviti: 82
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21)
Aktiviti:-

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan
tajuk
pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks jilid 2 ms 73.
3. Murid dibimbing untuk mengenal pasti kata ganda yang terdapat dalam
bahan.
4. Murid bercerita berdasarkan gambar dengan menggunakan kata ganda .
mengikut konteks. (KBAT)
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 82. (PBD)
PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan

Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran. Tidak memuaskan

Recap Group (Mengulangi /


KBAT Menganalisis PAK-21
mengingat semula)
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN 3 Buku Aktiviti
(PBD)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid diberikan lembaran Murid diberikan lembaran
Murid melakukan aktiviti dengan bimbingan guru.
kerja untuk pengukuhan. kerja untuk pengayaan.
REFLEKSI
