Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1 GEMILANG

MINGGU TARIKH HARI MASA


Choose an item. 6/9/2023 Rabu 6.50-7.50AM

TEMA Penerokaan Unsur Dalam Alam TAJUK 5. Jirim


5.2.7 menjelaskan dengan contoh
STANDARD STANDARD
5.2 Tiga keadaan jirim perubahan keadaan jirim dalam
KANDUNGAN PEMBELAJARAN
kehidupan harian
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
1.menjelaskan dengan contoh perubahan keadaan jirim dalam kehidupan harian
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai pengetahuan berkaitan Tiga keadaan jirim
KEJAYAAN 2.Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat ser
perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu membuat
perkaitan dengan isu semasa

1.Guru menayangkan slide powerpoint berkaitan tajuk. Kemudian murid membuat perkaitan
antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru menggunakan pembelajaran kontekstual, iaitu dengan mengaitkan tajuk den
kehidupan murid.
AKTIVITI 3.Murid membaca dan membuat rujukan buku teks. Murid menjelaskan dengan co
perubahan keadaan jirim dalam kehidupan harian
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Mix-N-Match iaitu murid bergaul dan bergerak men
bahan atau perkara yang boleh dipadankan dengan bahan yang ada pada dirinya.
5.Kemudian aktiviti menjawab soalan pada buku kerja. Guru melaksanakan pendekatan terbe
dari segi kandungan iaitu guru memberikan bahan kandungan yang berbeza mengikut taha
murid
6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Kinestatik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Buku teks
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Buku teks
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi Buku teks


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR

5 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
36 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan. Disiplin da
komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1 HARMONI


MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 6/9/2023 Rabu 8.20-9.20AM

TEMA Penerokaan Unsur Dalam Alam TAJUK 5. Jirim


5.2.7 menjelaskan dengan contoh
STANDARD STANDARD
5.2 Tiga keadaan jirim perubahan keadaan jirim dalam
KANDUNGAN PEMBELAJARAN
kehidupan harian
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
1.menjelaskan dengan contoh perubahan keadaan jirim dalam kehidupan harian
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai pengetahuan berkaitan Tiga keadaan jirim
KEJAYAAN 2.Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat ser
perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu membuat
perkaitan dengan isu semasa

1.Guru menayangkan slide powerpoint berkaitan tajuk. Kemudian murid membuat perkaitan
antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru menggunakan pembelajaran kontekstual, iaitu dengan mengaitkan tajuk den
kehidupan murid.
AKTIVITI 3.Murid membaca dan membuat rujukan buku teks. Murid menjelaskan dengan co
perubahan keadaan jirim dalam kehidupan harian
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Mix-N-Match iaitu murid bergaul dan bergerak men
bahan atau perkara yang boleh dipadankan dengan bahan yang ada pada dirinya.
5.Kemudian aktiviti menjawab soalan pada buku kerja. Guru melaksanakan pendekatan terbe
dari segi kandungan iaitu guru memberikan bahan kandungan yang berbeza mengikut taha
murid
6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

KECERDASAN Naturalis Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Buku teks
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Buku teks
ABAD KE-21
Berprinsip

KEMAHIRAN Membuat ramalan Buku teks


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
20 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
21 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan. Disiplin da
komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 5 KARISMA

MATA PELAJARAN SAINS KELAS 5 KARISMA

TARIKH / HARI 6 SEPTEMBER 2023 MASA 9.40-11.10AM

BIDANG
4. SEBATIAN KARBON TOPIK 4.6 Memahami polimer semulajadi
PEMBELAJARAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

 menyatakan maksud polimer dan monomer,


 memberikan contoh- contoh polimer dan monomer,
OBJEKTIF
 memerihalkan pempolimeran dan penyahpolimeran,
PEMBELAJARAN/  menyatakan maksud polimer semulajadi dan sintetik,
 memberikan contoh polimer semulajadi dan sintetik,
KRITERIA
 menyatakan ciri getah asli,
KEJAYAAN
 menerangkan tindakan asid ke atas lateks,
 menerangkan tindakan larutan ammonia ke atas lateks,
 memerihalkan getah tervulkan,
 menghubungkait ciri getah tervulkan dengan struktur molekulnya
 menyenaraikan kegunaan getah tervulkan,
Menjalankan aktiviti menggunakan manik dan benang untuk menunjukkan struktur atau
proses berikut:

(a) polimer (b) monomer (c) pempolimeran (d) penyahpolimeran


Membincangkan perkara berikut:
(a) maksud polimer dan monomer,
(b) contoh polimer dan monomer,
(c) maksud pempolimeran,
AKTIVITI (d) maksud penyahpolimeran,
PENGAJARAN & Memerhatikan pelbagai sampel polimer semulajadi dan polimer sintetik.
Menyediakan folio atau buku skrap tentang pelbagai kegunaan polimer semulajadi dan
PEMBELAJARAN
polimer sintetik.
(P&P) Menjalankan aktiviti untuk mengkaji perkara berikut:
(a) ciri-ciri getah asli,
(b) penggumpalan lateks oleh tindakan asid,
(c) pencegahan penggumpalan lateks oleh larutan ammonia.
Menonton tayangan video atau simulasi komputer dan membincangkan pemvulkanan
getah.
Melukis rajah skema dan menghubungkait ciri-ciri getah tervulkan dengan struktur
molekulnya.
Membincangkan kegunaan getah tervulkan.
Modul Subjek /
Buku Teks Edaran/Lembaran Kerja
Modul HEBAT

ABM/BBM Buku Rujukan/Buku Model/Gambar/Carta


Kerja Lain-lain : ______________

5 /21 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
16 /21 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
REFLEKSI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KIMIA TINGKATAN 5 DELIMA


MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 20/3/2023 Isnin

TEMA TEKNOLOGI BIDANG KIMIA TAJUK 12.0 POLIMER


12.2.4 Mengkaji sifat kekenyalan
STANDARD STANDARD
12.2 Getah asli getah tervulkan dan getah tak
KANDUNGAN PEMBELAJARAN
tervulkan melalui eksperimen
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF 1. Getah asli
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Mengkaji sifat kekenyalan getah tervulkan dan getah tak tervulkan melalui eksperimen
KEJAYAAN Menguasai tajuk yang dipelajari
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat ser
perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu dengan bercer

1.Guru memberikan arahan. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran
dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru mempraktikkan showdown; Setiap ahli pasukan menulis satu jawapan/penyeles
kepada soalan. Pada masa yang ditetapkan, semua murid menunjukkan secara seren
Setiap ahli membetulkan dan mengukuhkan jawapan rakan.
AKTIVITI 3.Guru memberi tunjuk ajar dan murid secara bergilir, murid Mengkaji sifat kekenyalan getah
tervulkan dan getah tak tervulkan melalui eksperimen
4.Kemudian murid melakukan aktiviti rujukan tambahan dan melabel rajah
5.Akhir sekali, melaksanakan project Based Learning (PBL)
6.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Murid lemah menguasai Tahap 1; dan M
pandai menguasai Tahap 5. Guru menggunakan pendekatan terbeza hasil iaitu memerluka
murid berlainan tahap menghasilkan produk yang berlainan.
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual
KECERDASAN Logik matematik Buku teks
PELBAGAI
ELEMEN
Buku teks
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)

KEMAHIRAN Buku teks


ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Buku teks


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja

8 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
13 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan. Disiplin da
komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
