Anda di halaman 1dari 6

DISEDIAKAN OLEH

NAMA IRFAN IZZAN BIN AHMAD

NO.KAD PENGENALAN 980809-08-5093

NO. MATRIK D20182086509

PROGRAM ISMP MUZIK

FMSP
FAKULTI
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Tarikh 29/4/2022 Hari Jumaat

Masa 8.30 – 10.00 Kelas 2 Miu

Mata pelajaran Geografi

Bilangan Murid 13/15

Bidang 1.0 Kemahiran Geografi

Tajuk Bab 2 : Peta Topografi

Standard 1.2 Peta Topografi


Kandungan
Standard 1.2.1 Menyatakan maksud peta topografi.
Pembelajaran 1.2.2 Mengenal pasti garisan timuran dan garisan utaraan dalam peta
topografi.
1.2.3 Menyatakan rujukan grid.
1.2.4 Menerangkan perbezaan kegunaan rujukan grid 4 angka dan 6 angka.
1.2.5 Menunjuk cara membaca rujukan grid 4 angka dan 6 angka untuk
menentukan kedudukan dalam peta topografi.

Standard Prestasi 4 – Menilai hubung kait ciri pandang darat fizikal dan ciri pandang darat
budaya dalam peta topografi.

Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran ini, sekurang-kurangnya 80% murid berupaya :
( HP ) i. Mengenal pasti simbol yang terdapat dalam peta topografi.
ii. Menentukan kedudukan dengan menggunakan rujukan grid
berdasarkan peta topografi.
iii. Menjelaskan cara membaca rujukan grid 4 angka dan 6 angka dalam
peta topografi.

Pengetahuan Sedia Pelajar telah mempelajari bentuk muka bumi semasa di tingkatan 1.
ada

Elemen Merentas  Kelestarian Global


Kurikulum  Nilai Murni
 Kelestarian Alam Sekitar

Bahan Bantu Slaid, Buku Modul , Buku Teks.


Belajar
PAK 21
(Pembelajaran abad Komunikasi, Kolaboratif, Pemikiran Kritis, Kreativiti
ke-21)

Peta I-Think KBAT

Peta Bulatan Peta Dakap Mengaplikasi /


Peta Buih Peta Alir Menganalisa /
Peta Buih Berganda Peta Pelbagai Alir Menilai /
Peta Pokok Peta Titi Mencipta

Langkah/ Aktiviti PDPC Pengujian / Catatan


Standard (KBAT/EMK/
Penilaian /
Pembelajaran/Masa BBB/
Pentaksiran Strategi/Kaed
ah/
Aktiviti PAK
21)
Set Induksi (5 minit)  Guru memberi salam dan bertanya  Tiada  Strategi :
khabar kepada murid berpusatkan
 Guru mengingatkan pelajar bahan dan
tentang topik yang dipelajari murid
minggu sebelumnya.  KBAT :
 Guru menerangkan apa yang Menganalisis
murid bakal pelajari di akhir  BBB : Slaid.
pembelajaran,
Langkah 1 /HP (Hasil  Guru memberitahu tentang topik  Pelajar  Strategi :
Pembelajaran) yang bakal dipelajari diminta berpusatkan
(15 minit)
 Guru menerangkan tentang peta menjawab guru
topografi. modul yang  BBB : Buku
 Guru menerangkan cara diberikan. Teks, Slaid.
pembacaan peta topografi.

Langkah 2 (15 minit)  Guru mengajarkan tentang garisan  Murid diminta  Strategi :
timuran dan utaraan menjawab berpusatkan
 Guru mendemonstrasikan cara modul yang guru, bahan
pembacaan rujukan grid. diberikan. dan murid
 KBAT :
Mengaplikasi
 BBB : Slaid
Powerpoint.

Langkah 3 (10 minit)  Guru mengajar cara membacakan  Tiada  Strategi :


grid 4 angka dan grid 6 angka berpusatkan
kepada pelajar. murid
 Guru mendemonstrasikan cara  KBAT :
pembacaan kepada pelajar. Mengaplikasi
 BBB : Slaid
Powerpoint.

Langkah 4 / SP :  Guru membuat rumusan tentang  Tiada  Strategi :


Refleksi PdP (10 minit)
pelajaran yang telah dilaksanakan berpusatkan
untuk menguji kefahaman mereka guru
 BBB :
 Guru mengimbas kembali tentang
pembelajaran yang telah
dilaksanakan
 Guru membuat refleksi terhadap
pembelajaran yang telah
dilaksanakan

Penutup  Guru memberikan tugasan kepada  Tiada  Strategi :


murid berdasarkan pelajaran yang berpusatkan
telah dipelajari. guru
 Guru memberitahu topik yang  BBB : buku
akan dipelajari pada pdp akan teks
datang supaya murid bersedia.
 Guru mengambil kehadiran pelajar
di kelas tersebut.

Refleksi Kendiri:

1. Apakah yang berlaku? (Deskripsi )

Kelas berjalan dengan lancar dan murid memberikan respon yang baik kepada guru.
Hampir keseluruhan murid tingkatan 2 Miu memahami tajuk pada hari ini. Murid juga
aktif dalam bertanya soalan kepada guru. Namun begitu, terdapat beberapa pelajar yang
pasif ketika pembelajaran sedang dijalankan. Oleh itu, guru mengambil sedikit masa untuk
menjelaskan semula dengan lebih terperinci tentang cara pembacaan peta topografi.

2. Mengapakah ia berlaku? (Analisis dan interpretasi )

Hal ini kerana pembelajaran tersebut adalah baharu kepada murid-murid. Setelah dijelaskan
kembali pembacaan tersebut kepada murid-murid, mereka akhirnya dapat memahami cara
untuk membaca peta topografi dengan tepat.
3. Apakah yang telah dipelajari (Makna keseluruhan dan Aplikasi )

Murid tingkatan 2 Miu telah mempelajari pembacaan peta topografi. Oleh itu, dengan
pemahaman mereka tentang cara membaca peta topografi, mereka juga menyatakan
rujukan grid dengan mengaplikasikan cara yang telah diajar oleh guru. Murid-murid juga
telah mempelajari cara untuk membaca grid 4 angka serta grid 6 angka.

4. Apakah tindakan seterusnya? (Implikasi bagi tindakan selanjutnya )

Pada kelas yang akan datang, guru akan melakukan imbasan kembali tentang pembelajaran
yang lepas secara ringkas supaya murid tidak lupa. Guru juga akan menyediakan bahan
bantu belajar dan aktiviti-aktiviti yang lebih menarik bagi menarik minat murid untuk
mengambil bahagian secara aktif di dalam kelas.

Catatan Penyelia

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

Tandatangan pelajar Tandatangan Penyelia/Guru Pembimbing/Pengetua

Nama: Irfan Izzan Bin Ahmad Nama:_________________________
