Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 1
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 6 HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Kemahiran Manipulatif
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Kemahiran Manipulatif
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains
dengan betul.
1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.4 Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan
selamat.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Menggunakan dan mengendalikan dua peralatan 1. Menggunakan dan mengendalikan __ daripada
dan bahan sains dengan betul dua peralatan dan bahan sains dengan betul
2. Mengendalikan spesimen dengan betul dan 2. Mengendalikan spesimen dengan betul dan
cermat cermat
3. Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains 3. Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains
dengan betul dengan betul
4. Membersihkan peralatan sains dengan cara yang 4. Membersihkan peralatan sains dengan cara yang
betul betul
5. Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan 5. Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan
betul dan selamat betul dan selamat
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang kemahiran manipulatif.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid memahami tentang kemahiran psikomotor 5. Murid memberitahu cara menyimpan peralatan
seperti yang diberikan. Teach Me (Ajarkan Saya) dan bahan yang selamat.
2. Murid menjalankan simulasi kemahiran seperti di 6. Murid mengenalpasti cara yang selamat dan betul
halaman 6 dan 7 buku teks. Simulation supaya dapat dipraktikkan ketika kelas.
(Simulasi) 7. Murid lain memberi respons terhadap jawapan
3. Murid mendengar penerangan guru tentang cara tersebut sama ada betul atau salah.
membersihkan peralatan sains dengan cara yang 8. Murid berbincang tentang aktiviti yang dijalankan
betul. secara beramai-ramai.
4. Murid menjalankan simulasi tentang cara
tersebut.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kemahiran manipulatif dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 006-007 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Teach Me (Ajarkan Saya) PAK-21 Simulation (Simulasi)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 1
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 6 HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Kemahiran Manipulatif
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Kemahiran Manipulatif
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.1 Menggunakan dan mengendalikan peralatan dan bahan sains
dengan betul.
1.2.2 Mengendalikan spesimen dengan betul dan cermat.
1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.4 Membersihkan peralatan sains dengan cara yang betul.
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan
selamat.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Menggunakan dan mengendalikan dua peralatan 1. Menggunakan dan mengendalikan __ daripada
dan bahan sains dengan betul dua peralatan dan bahan sains dengan betul
2. Mengendalikan spesimen dengan betul dan 2. Mengendalikan spesimen dengan betul dan
cermat cermat
3. Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains 3. Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains
dengan betul dengan betul
4. Membersihkan peralatan sains dengan cara yang 4. Membersihkan peralatan sains dengan cara yang
betul betul
5. Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan 5. Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan
betul dan selamat betul dan selamat
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid mendengar penerangan guru tentang cantiknya bawang.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid membentuk kumpulan. 5. Murid menulis betul atau salah pada kotak
2. Murid menjalankan aktiviti memotong dan jawapan.
memerhati bawang. Test It Out (Jalankan Ujian) 6. Murid menjawab soalan yang diberikan.
3. Murid menyatakan sebab peralatan perlu 7. Murid menandakan (/) pada cara mengendalikan
dibersihkan dan disimpan. spesiman dan membersihkan peralatan sains
4. Murid memerhatikan gambar di halaman 7. dengan betul. Checklist (Senarai Semak)

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang cantiknya bawang dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 008 Buku Aktiviti hlmn 007-008
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Test It Out (Jalankan Ujian) PAK-21
Checklist (Senarai Semak)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PELILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 1
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 6 HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Kemahiran Manipulatif
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Kemahiran Manipulatif
STANDARD PEMBELAJARAN 1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan
selamat.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : Murid dapat :
1. Melakar empat spesimen, peralatan dan bahan 1. Melakar __ daripada empat spesimen, peralatan
sains dengan betul dan bahan sains dengan betul
2. Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan 2. Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan
betul dan selamat betul dan selamat
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang lakaran peralatan dan spesimen sains.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid menganalisis gambar pada halaman buku 5. Murid menandakan (x) pada cara penyimpanan
aktiviti. yang salah. What Matters (Apa yang Penting)
2. Murid melakarkan semula gambar tersebut. 6. Murid dipilih untuk membacakan cara
Drawing Posters ( Melukis Poster) penyimpanan yang betul serta cara penyimpanan
3. Murid mengimbas kembali cara penyimpanan yang salah berdasarkan jawapan mereka.
peralatan dan bahan sains dengan betul. 7. Murid berbincang tentang jawapan yang
4. Murid menandakan (/) pada cara penyimpanan diberikan.
yang betul.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang lakaran peralatan dan spesimen sains dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 008 Buku Aktiviti hlmn 009-010
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Drawing Posters ( Melukis Poster) PAK-21
What Matters (Apa yang Penting)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang


LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
