Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 1
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 10 HARI Ahad KELAS
TEMA BENDA HIDUP DAN BENDA BUKAN HIDUP
TAJUK Hidup atau Bukan Hidup
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Benda hidup dan benda bukan hidup
STANDARD 3.1.1(i)(ii)(iii)(iv)(v) Membanding dan membezakan benda hidup dan
PEMBELAJARAN
benda bukan hidup berdasarkan ciri-ciri berikut iaitu bernafas,
memerlukan air dan makanan, bergerak, membesar dan membiak
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membanding dan membezakan __ daripada
1. Membanding dan membezakan lima benda lima benda hidup dan benda bukan hidup
hidup dan benda bukan hidup berdasarkan berdasarkan ciri-ciri berikut iaitu bernafas,
ciri-ciri berikut iaitu bernafas, memerlukan memerlukan air dan makanan, bergerak,
air dan makanan, bergerak, membesar dan membesar dan membiak
membiak
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang benda hidup dan benda bukan hidup.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menyatakan perbezaan antara 6. Murid melengkapkan jadual benda hidup


manusia dengan robot. Same different dan benda bukan hidup. Close Procedures
2. Murid menganalisis kandungan halaman 18 (Isikan Tempat Kosong)
dan 19. 7. Murid membantu murid lain yang tidak dapat
3. Murid menyatakan benda hidup dan bukan menjawab dengan betul.
hidup. 8. Murid menjalankan perbincangan bersama
4. Murid menjalankan aktiviti secara individu. guru.
5. Murid diberi lembaran kerja.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentangbenda hidup dan benda bukan hidup dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 016 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Same Different PAK-21
Close Procedures (Isikan Tempat Kosong)

KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 1
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 10 HARI Ahad KELAS
TEMA BENDA HIDUP DAN BENDA BUKAN HIDUP
TAJUK Hidup atau Bukan Hidup
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Benda hidup dan benda bukan hidup
STANDARD 3.1.1(i)(ii)(iii)(iv)(v) Membanding dan membezakan benda hidup dan
PEMBELAJARAN
benda bukan hidup berdasarkan ciri-ciri berikut iaitu bernafas,
memerlukan air dan makanan, bergerak, membesar dan membiak
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membanding dan membezakan __ daripada
1. Membanding dan membezakan tiga benda lima benda hidup dan benda bukan hidup
hidup dan benda bukan hidup berdasarkan berdasarkan ciri-ciri berikut iaitu bernafas,
ciri-ciri berikut iaitu bernafas, memerlukan memerlukan air dan makanan, bergerak,
air dan makanan, bergerak, membesar dan membesar dan membiak
membiak
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mengimbas kembali tentang benda hidup dan benda bukan hidup.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menjalankan aktiviti secara individu. 5.


Murid menyebut hidup atau bukan hidup.
2. Murid menandakan (/) pada jawapan yang Shout Out (Laungan)
betul. Checklist (Senarai Semak) 6. Murid lain memberi respons sama ada betul
3. Murid ditunjukkan kad. atau salah.
4. Murid menganalisis kad yang dipaparkan 7. Murid berbincang bersama guru tentang
jawapan yang betul.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang benda hidup dan benda bukan hidup dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 0000 Buku Aktiviti hlmn 013
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Checklist (Senarai Semak) PAK-21
Shout Out (Laungan)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


SAINS SK TAHUN 1
TARIKH 1/1/2022 MASA
MINGGU 10 HARI Ahad KELAS
TEMA BENDA HIDUP DAN BENDA BUKAN HIDUP
TAJUK Hidup atau Bukan Hidup
STANDARD KANDUNGAN 3.1 Benda hidup dan benda bukan hidup
STANDARD 3.1.1(i)(ii)(iii)(iv)(v) Membanding dan membezakan benda hidup dan
PEMBELAJARAN
benda bukan hidup berdasarkan ciri-ciri berikut iaitu bernafas,
memerlukan air dan makanan, bergerak, membesar dan membiak
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat : 1. Membanding dan membezakan __ daripada
1. Membanding dan membezakan tiga benda lima benda hidup dan benda bukan hidup
hidup dan benda bukan hidup berdasarkan berdasarkan ciri-ciri berikut iaitu bernafas,
ciri-ciri berikut iaitu bernafas, memerlukan memerlukan air dan makanan, bergerak,
air dan makanan, bergerak, membesar dan membesar dan membiak
membiak
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mengimbas kembali tentang benda hidup dan benda bukan hidup.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid dibawa guru berjalan sekitar sekolah. 5. Murid melengkapkan jadual benda hidup
2. Murid mengenal pasti benda hidup dan dan benda bukan hidup sama ada menulis
benda bukan hidup sepanjang berjalan. atau melukis. Name It (Namakannya)
Roam the Room (Tinjau Kongsi) 6. Murid berbincang sama ada jawapan
3. Murid diberi lembaran kerja. mereka betul atau salah.
4. Murid menjalankan aktiviti secara 7. Murid membantu rakan mereka yang tidak
berkumpulan. dapat jawab dengan betul.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang benda hidup dan benda bukan hidup dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 016 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 PAK-21
Roam the Room (Tinjau Kongsi) Name It (Namakannya)
KBAT Menilai KB -

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid


EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
