Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA 1
SEJARAH KELAS
PELAJARAN
MINGGU Choose an item. HARI Choose an item.
TARIKH 2/1/2020 MASA
BIDANG/TEMA Sejarah Kita Dan Dunia
TAJUK 4. Tamadun Dunia Dan Sumbangannya : Peningkatan tamadun dan sumbangannya
STANDARD
4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya
KANDUNGAN
STANDARD
4.2.1 Mengenal pasti empat lokasi peningkatan tamadun.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid Pada akhir pembelajaran murid
dapat; mencapai kriteria kejayaan
sekiranya:
1. Mengenal pasti empat lokasi
peningkatan tamadun. 1. Mengenal pasti empat lokasi
OBJEKTIF KRITERIA peningkatan tamadun. melalui
PEMBELAJARAN 2. Menguasai KEJAYAAN aktiviti
Peningkatan tamadun dan
sumbangannya Dengan 2. Menguasai
baik Peningkatan tamadun dan
sumbangannya melalui aktiviti

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari.
1. Guru menerangkan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang perlu dicapai
oleh murid.
2. Sumbang saran antara guru dan murid.
3. Murid Mengenal pasti empat lokasi peningkatan tamadun. dengan melaksanakan
AKTIVITI
aktiviti Choose an item.
4. Kemudian murid menjalankan aktiviti; Choose an item.
5. Soal jawab antara guru dan murid
6. Menjawab soalan latihan pengukuhan
7. Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
8. Guru atau murid membuat kesimpulan mengenai tajuk yang dipelajari pada hari ini.
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - kepimpinan
Nilai Murni – Ketekunan
BAHAN BANTU Buku teks Gambar Peta i-think Kad Tugasan
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu/kumpulan
____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan tambahan


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA 1
SEJARAH KELAS
PELAJARAN
MINGGU Choose an item. HARI Choose an item.
TARIKH 2/1/2020 MASA
BIDANG/TEMA Sejarah Kita Dan Dunia
TAJUK 4. Tamadun Dunia Dan Sumbangannya : Peningkatan tamadun dan sumbangannya
STANDARD
4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya
KANDUNGAN
STANDARD 4.2.2 Membincangkan peningkatan tamadun Yunani dalam aspek pemerintahan dan
PEMBELAJARAN pentadbiran.
Pada akhir pembelajaran murid Pada akhir pembelajaran murid
dapat; mencapai kriteria kejayaan
sekiranya:
1. Membincangkan
peningkatan tamadun 1. Membincangkan peningkatan
Yunani dalam aspek tamadun Yunani dalam aspek
OBJEKTIF pemerintahan dan KRITERIA pemerintahan dan pentadbiran.
PEMBELAJARAN pentadbiran. KEJAYAAN
melalui aktiviti

2. Menguasai 2. Menguasai
Peningkatan tamadun dan Peningkatan tamadun dan
sumbangannya Dengan sumbangannya melalui aktiviti
baik
Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari.
9. Guru menerangkan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang perlu dicapai
oleh murid.
10. Sumbang saran antara guru dan murid.
11. Murid Membincangkan peningkatan tamadun Yunani dalam aspek pemerintahan dan
AKTIVITI
pentadbiran. dengan melaksanakan aktiviti Choose an item.
12. Kemudian murid menjalankan aktiviti; Choose an item.
13. Soal jawab antara guru dan murid
14. Menjawab soalan latihan pengukuhan
15. Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
16. Guru atau murid membuat kesimpulan mengenai tajuk yang dipelajari pada hari ini.
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - kepimpinan
Nilai Murni – Ketekunan
BAHAN BANTU Buku teks Gambar Peta i-think Kad Tugasan
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu/kumpulan
____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan tambahan


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA 1
SEJARAH KELAS
PELAJARAN
MINGGU Choose an item. HARI Choose an item.
TARIKH 2/1/2020 MASA
BIDANG/TEMA Sejarah Kita Dan Dunia
TAJUK 4. Tamadun Dunia Dan Sumbangannya : Peningkatan tamadun dan sumbangannya
STANDARD
4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya
KANDUNGAN
STANDARD
4.2.3 Membincangkan peningkatan tamadun Rom dari aspek seni bina.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid Pada akhir pembelajaran murid
dapat; mencapai kriteria kejayaan
sekiranya:
1. Membincangkan
peningkatan tamadun Rom 1. Membincangkan peningkatan
dari aspek seni bina. tamadun Rom dari aspek seni
OBJEKTIF KRITERIA bina. melalui aktiviti
PEMBELAJARAN 2. Menguasai KEJAYAAN
Peningkatan tamadun dan
sumbangannya Dengan 2. Menguasai
baik Peningkatan tamadun dan
sumbangannya melalui aktiviti

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari.
17. Guru menerangkan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang perlu dicapai
oleh murid.
18. Sumbang saran antara guru dan murid.
19. Murid Membincangkan peningkatan tamadun Rom dari aspek seni bina. dengan
AKTIVITI
melaksanakan aktiviti Choose an item.
20. Kemudian murid menjalankan aktiviti; Choose an item.
21. Soal jawab antara guru dan murid
22. Menjawab soalan latihan pengukuhan
23. Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
24. Guru atau murid membuat kesimpulan mengenai tajuk yang dipelajari pada hari ini.
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - kepimpinan
Nilai Murni – Ketekunan
BAHAN BANTU Buku teks Gambar Peta i-think Kad Tugasan
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu/kumpulan
____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan tambahan


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA 1
SEJARAH KELAS
PELAJARAN
MINGGU Choose an item. HARI Choose an item.
TARIKH 2/1/2020 MASA
BIDANG/TEMA Sejarah Kita Dan Dunia
TAJUK 4. Tamadun Dunia Dan Sumbangannya : Peningkatan tamadun dan sumbangannya
STANDARD
4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya
KANDUNGAN
STANDARD
4.2.4 Membincangkan peningkatan tamadun India dari aspek perluasan kuasa.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid Pada akhir pembelajaran murid
dapat; mencapai kriteria kejayaan
sekiranya:
1. Membincangkan
peningkatan tamadun India 1. Membincangkan peningkatan
dari aspek perluasan kuasa. tamadun India dari aspek
OBJEKTIF KRITERIA perluasan kuasa. melalui aktiviti
PEMBELAJARAN KEJAYAAN
2. Menguasai
Peningkatan tamadun dan
sumbangannya Dengan 2. Menguasai
baik Peningkatan tamadun dan
sumbangannya melalui aktiviti

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari.
25. Guru menerangkan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang perlu dicapai
oleh murid.
26. Sumbang saran antara guru dan murid.
27. Murid Membincangkan peningkatan tamadun India dari aspek perluasan kuasa.
AKTIVITI
dengan melaksanakan aktiviti Choose an item.
28. Kemudian murid menjalankan aktiviti; Choose an item.
29. Soal jawab antara guru dan murid
30. Menjawab soalan latihan pengukuhan
31. Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
32. Guru atau murid membuat kesimpulan mengenai tajuk yang dipelajari pada hari ini.
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - kepimpinan
Nilai Murni – Ketekunan
BAHAN BANTU Buku teks Gambar Peta i-think Kad Tugasan
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu/kumpulan
____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan tambahan


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA 1
SEJARAH KELAS
PELAJARAN
MINGGU Choose an item. HARI Choose an item.
TARIKH 2/1/2020 MASA
BIDANG/TEMA Sejarah Kita Dan Dunia
TAJUK 4. Tamadun Dunia Dan Sumbangannya : Peningkatan tamadun dan sumbangannya
STANDARD
4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya
KANDUNGAN
STANDARD
4.2.5 Membincangkan peningkatan tamadun China dari aspek pendidikan.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid Pada akhir pembelajaran murid
dapat; mencapai kriteria kejayaan
sekiranya:
1. Membincangkan
peningkatan tamadun China 1. Membincangkan peningkatan
dari aspek pendidikan. tamadun China dari aspek
OBJEKTIF KRITERIA pendidikan. melalui aktiviti
PEMBELAJARAN 2. Menguasai KEJAYAAN
Peningkatan tamadun dan
sumbangannya Dengan 2. Menguasai
baik Peningkatan tamadun dan
sumbangannya melalui aktiviti

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari.
33. Guru menerangkan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang perlu dicapai
oleh murid.
34. Sumbang saran antara guru dan murid.
35. Murid Membincangkan peningkatan tamadun China dari aspek pendidikan. dengan
AKTIVITI
melaksanakan aktiviti Choose an item.
36. Kemudian murid menjalankan aktiviti; Choose an item.
37. Soal jawab antara guru dan murid
38. Menjawab soalan latihan pengukuhan
39. Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
40. Guru atau murid membuat kesimpulan mengenai tajuk yang dipelajari pada hari ini.
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - kepimpinan
Nilai Murni – Ketekunan
BAHAN BANTU Buku teks Gambar Peta i-think Kad Tugasan
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu/kumpulan
____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan tambahan


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA 1
SEJARAH KELAS
PELAJARAN
MINGGU Choose an item. HARI Choose an item.
TARIKH 2/1/2020 MASA
BIDANG/TEMA Sejarah Kita Dan Dunia
TAJUK 4. Tamadun Dunia Dan Sumbangannya : Peningkatan tamadun dan sumbangannya
STANDARD
4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya
KANDUNGAN
STANDARD K4.2.6 Merumuskan kepentingan pendidikan sebagai agen perubahan kepada kemajuan
PEMBELAJARAN negara.
Pada akhir pembelajaran murid Pada akhir pembelajaran murid
dapat; mencapai kriteria kejayaan
sekiranya:
1. Merumuskan kepentingan
pendidikan sebagai agen 1. Merumuskan kepentingan
perubahan kepada pendidikan sebagai agen
OBJEKTIF kemajuan negara. KRITERIA perubahan kepada kemajuan
PEMBELAJARAN KEJAYAAN negara. melalui aktiviti
2. Menguasai
Peningkatan tamadun dan
sumbangannya Dengan 2. Menguasai
baik Peningkatan tamadun dan
sumbangannya melalui aktiviti

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari.
41. Guru menerangkan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang perlu dicapai
oleh murid.
42. Sumbang saran antara guru dan murid.
43. Murid Merumuskan kepentingan pendidikan sebagai agen perubahan kepada
AKTIVITI
kemajuan negara. dengan melaksanakan aktiviti Choose an item.
44. Kemudian murid menjalankan aktiviti; Choose an item.
45. Soal jawab antara guru dan murid
46. Menjawab soalan latihan pengukuhan
47. Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
48. Guru atau murid membuat kesimpulan mengenai tajuk yang dipelajari pada hari ini.
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - kepimpinan
Nilai Murni – Ketekunan
BAHAN BANTU Buku teks Gambar Peta i-think Kad Tugasan
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu/kumpulan
____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan tambahan


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA 1
SEJARAH KELAS
PELAJARAN
MINGGU Choose an item. HARI Choose an item.
TARIKH 2/1/2020 MASA
BIDANG/TEMA Sejarah Kita Dan Dunia
TAJUK 4. Tamadun Dunia Dan Sumbangannya : Peningkatan tamadun dan sumbangannya
STANDARD
4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya
KANDUNGAN
STANDARD
K4.2.7 Menjelaskan kepentingan menghargai asas-asas amalan demokrasi.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid Pada akhir pembelajaran murid
dapat; mencapai kriteria kejayaan
sekiranya:
1. Menjelaskan kepentingan
menghargai asas-asas 1. Menjelaskan kepentingan
amalan demokrasi. menghargai asas-asas amalan
OBJEKTIF KRITERIA demokrasi. melalui aktiviti
PEMBELAJARAN 2. Menguasai KEJAYAAN
Peningkatan tamadun dan
sumbangannya Dengan 2. Menguasai
baik Peningkatan tamadun dan
sumbangannya melalui aktiviti

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari.
49. Guru menerangkan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang perlu dicapai
oleh murid.
50. Sumbang saran antara guru dan murid.
51. Murid Menjelaskan kepentingan menghargai asas-asas amalan demokrasi. dengan
AKTIVITI
melaksanakan aktiviti Choose an item.
52. Kemudian murid menjalankan aktiviti; Choose an item.
53. Soal jawab antara guru dan murid
54. Menjawab soalan latihan pengukuhan
55. Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
56. Guru atau murid membuat kesimpulan mengenai tajuk yang dipelajari pada hari ini.
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - kepimpinan
Nilai Murni – Ketekunan
BAHAN BANTU Buku teks Gambar Peta i-think Kad Tugasan
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu/kumpulan
____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan tambahan


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA 1
SEJARAH KELAS
PELAJARAN
MINGGU Choose an item. HARI Choose an item.
TARIKH 2/1/2020 MASA
BIDANG/TEMA Sejarah Kita Dan Dunia
TAJUK 4. Tamadun Dunia Dan Sumbangannya : Peningkatan tamadun dan sumbangannya
STANDARD
4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya
KANDUNGAN
STANDARD
K4.2.8 Membuat kesimpulan tentang kepentingan seni bina sebagai lambang intelektual.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid Pada akhir pembelajaran murid
dapat; mencapai kriteria kejayaan
sekiranya:
1. Membuat kesimpulan
tentang kepentingan seni 1. Membuat kesimpulan tentang
bina sebagai lambang kepentingan seni bina sebagai
OBJEKTIF intelektual. KRITERIA lambang intelektual. melalui
PEMBELAJARAN KEJAYAAN
aktiviti
2. Menguasai
Peningkatan tamadun dan 2. Menguasai
sumbangannya Dengan Peningkatan tamadun dan
baik sumbangannya melalui aktiviti

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari.
57. Guru menerangkan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang perlu dicapai
oleh murid.
58. Sumbang saran antara guru dan murid.
59. Murid Membuat kesimpulan tentang kepentingan seni bina sebagai lambang
AKTIVITI
intelektual. dengan melaksanakan aktiviti Choose an item.
60. Kemudian murid menjalankan aktiviti; Choose an item.
61. Soal jawab antara guru dan murid
62. Menjawab soalan latihan pengukuhan
63. Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
64. Guru atau murid membuat kesimpulan mengenai tajuk yang dipelajari pada hari ini.
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - kepimpinan
Nilai Murni – Ketekunan
BAHAN BANTU Buku teks Gambar Peta i-think Kad Tugasan
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu/kumpulan
____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan tambahan


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA 1
SEJARAH KELAS
PELAJARAN
MINGGU Choose an item. HARI Choose an item.
TARIKH 2/1/2020 MASA
BIDANG/TEMA Sejarah Kita Dan Dunia
TAJUK 4. Tamadun Dunia Dan Sumbangannya : Peningkatan tamadun dan sumbangannya
STANDARD
4.2 Peningkatan tamadun dan sumbangannya
KANDUNGAN
STANDARD
K4.2.9 Menghuraikan kepentingan kerjasama dalam pembinaan sesuatu tamadun.
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid Pada akhir pembelajaran murid
dapat; mencapai kriteria kejayaan
sekiranya:
1. Menghuraikan kepentingan
kerjasama dalam pembinaan 1. Menghuraikan kepentingan
sesuatu tamadun. kerjasama dalam pembinaan
OBJEKTIF KRITERIA sesuatu tamadun. melalui aktiviti
PEMBELAJARAN KEJAYAAN
2. Menguasai
Peningkatan tamadun dan
sumbangannya Dengan 2. Menguasai
baik Peningkatan tamadun dan
sumbangannya melalui aktiviti

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat
serta perhatian murid terhadap tajuk yang bakal dipelajari.
65. Guru menerangkan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang perlu dicapai
oleh murid.
66. Sumbang saran antara guru dan murid.
67. Murid Menghuraikan kepentingan kerjasama dalam pembinaan sesuatu tamadun.
AKTIVITI
dengan melaksanakan aktiviti Choose an item.
68. Kemudian murid menjalankan aktiviti; Choose an item.
69. Soal jawab antara guru dan murid
70. Menjawab soalan latihan pengukuhan
71. Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
72. Guru atau murid membuat kesimpulan mengenai tajuk yang dipelajari pada hari ini.
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
PENGISIAN Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
KURIKULUM Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - kepimpinan
Nilai Murni – Ketekunan
BAHAN BANTU Buku teks Gambar Peta i-think Kad Tugasan
BELAJAR (BBB)
KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis
BERFIKIR
PENTAKSIRAN Tugasan individu/kumpulan
____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
REFLEKSI pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan tambahan


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
