Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5


TEMA: 3 : KESELAMATAN KELAS: MINGGU: 11
UNIT: 7 : Bijak Bertindak MASA: TARIKH:
TOPIK: Cakna akan Warga Emas TEMPOH: 60 minit HARI: Ahad
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.2 1.2.2 Berhati-hati Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya menghuraikan maklumat tersurat dan tersirat
Bertutur dan menghuraikan maklumat tersurat dan tersirat. dengan betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 47-48
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid meneliti dan bercerita mengenai gambar dalam buku teks ms 47.
Aktiviti:-
___ / ___ murid dapat mencapai
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya objektif pembelajaran dengan baik dan
dengan tajuk pelajaran. diberi latihan pengayaan.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 48.
___ / ___ murid dapat mencapai
3. Murid diminta bertutur dan menghuraikan maklumat tersurat dan tersirat.
objektif pembelajaran dengan
(PBD) bimbingan dan diberi latihan
4. Murid dibimbing menghuraikan maklumat tersurat dan tersirat secara kritis pengukuhan.

dan kreatif. (KBAT)


___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. objektif pembelajaran dan diberi
6. Setiap kumpulan, murid diminta berbincang dan berkongsi idea tentang cara latihan pemulihan.

menjaga warga emas dengan baik. (PAK 21)


PdPC pada hari ini:
7. Seorang dipilih daripada ahli kumpulan untuk berkongsi idea yang telah Memuaskan
dibincangkan. (PAK 21) Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Menilai PAK-21
berpasangan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Bercerita
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 3 : KESELAMATAN KELAS: MINGGU: 11
UNIT: 7 : Bijak Bertindak MASA: TARIKH:
TOPIK: Keselamatan Makanan ketika Banjir TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.3 2.3.1 Rasional Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat : Murid berjaya menghuraikan isi kandungan teks dengan
Membaca maklumat untuk membuat rumusan jelas.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 49
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid berkongsi maklumat yang dibaca, dilihat dan didengar tentang isu banjir ___ / ___ murid dapat mencapai
dari pelbagai media massa. (PAK 21) objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:- diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
___ / ___ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran.
objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 49. bimbingan dan diberi latihan
3. Murid diminta membaca maklumat untuk membuat rumusan. (PBD) pengukuhan.
4. Murid dibimbing meneliti kandungan teks bukan sastera untuk membuat
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
rumusan. (KBAT) objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. latihan pemulihan.
6. Setiap kumpulan, murid diminta berbincang dan membuat peta minda
PdPC pada hari ini:
daripada rumusan isi kandungan petikan. (PAK 21)
Memuaskan
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Think– Pair– Share (Fikir-
KBAT Menganalisis PAK-21
Pasang– Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 (PKJR)
TEMA: 3 : KESELAMATAN KELAS: MINGGU: 11
UNIT: 7 : Bijak Bertindak MASA: TARIKH:
TOPIK: Siap Siaga sebelum Tidur TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.3 3.3.1 Berdisiplin Keselamatan
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
Kesesakan Lalu Lintas Akibat
2 : Persekitaran Jalan Raya 2.4 2.4.4
Kemalangan
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya menghasilkan karangan dengan baik dan
1. Mendraf dan menghasilkan karangan keperihalan.
menjelaskan kesesakan trafik mempengaruhi keselamatan
2. Menjelaskan kesesakan trafik mempengaruhi
pengguna jalan
keselamatan pengguna jalan
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 50-51, BAM PKJR ms 10
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid berkongsi cara siap siaga masing-masing sebelum tidur. ___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti Utama:- objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 50-51. ___ / ___ murid dapat mencapai
3. Murid diminta mendraf dan menghasilkan karangan keperihalan. (PBD) objektif pembelajaran dengan
4. Murid dibimbing mendraf dan menghasilkan karangan tidak berformat bimbingan dan diberi pengukuhan.
berdasarkan bahan. (KBAT)
5. Murid memerhatikan dan memahami gambar dalam BAM PKJR ms 10. ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
6. Berdasarkan gambar, murid menulis satu perenggan tentang kesesakan lalu objektif pembelajaran dan diberi
lintas akibat kemalangan. pemulihan.
7. Beberapa orang murid berkongsi pengalaman mereka menyaksikan
kemalangan kepada rakan di hadapan kelas. (PAK 21) PdPC pada hari ini:
Penutup:- Memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi Tidak memuaskan
pelajaran.
Learning Experiences
KBAT Mengaplikasi PAK-21
(Pengalaman Peribadi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengukuhan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 3 : KESELAMATAN KELAS: MINGGU: 11
UNIT: 7 : Bijak Bertindak MASA: TARIKH:
TOPIK: Mudah tetapi Bahaya TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
4.4 4.4.1 Cinta akan Bahasa Bahasa
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya mengenal, mengecam dan menyebut huruf
Mengenal, mengecam dan menyebut huruf tunggal dalam
tunggal dalam tulisan Jawi dengan betul.
tulisan Jawi.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 52
Seni Bahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
___ / ___ murid dapat mencapai
Murid ditunjukkan kad imbasan huruf tunggal tulisan Jawi.
objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:-
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 52.
objektif pembelajaran dengan
3. Murid diminta mengenal, mengecam dan menyebut huruf tunggal dalam
bimbingan dan diberi latihan
tulisan Jawi. Kemudian, mempersembahkannya. (PBD)
pengukuhan.
4. Murid dibimbing mengenal, mengecam dan menyebut huruf tunggal yang
ditulis mengikut tulisan Jawi dalam perumpamaan dan
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
mempersembahkannya. (KBAT)
objektif pembelajaran dan diberi
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
latihan pemulihan.
6. Setiap kumpulan diberikan ayat dalam Bahasa Melayu. Murid diminta
mengenal, mengecam dan menyebut huruf tunggal dalam tulisan Jawi.
PdPC pada hari ini:
Kemudian, mempersembahkannya di hadapan kelas. (PAK 21)
Memuaskan
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Mengaplikasi PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Lain-lain (Persembahan)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 3 : KESELAMATAN KELAS: MINGGU: 11
UNIT: 7 : Bijak Bertindak MASA: TARIKH:
TOPIK: Peka Persekitaran TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.3 Berhati-hati Keselamatan
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya membina 5 ayat menggunakan kata adjektif
Mengecam dan membina ayat menggunakan kata adjektif
berdasarkan gambar dan frasa dengan betul.
berdasarkan gambar dan frasa.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 53
Tatabahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21) ___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti:- objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 53.
objektif pembelajaran dengan
3. Murid diminta mengecam dan membina ayat menggunakan kata adjektif bimbingan dan diberi latihan
berdasarkan gambar dan frasa. (PBD) pengukuhan.

4. Murid membuat latihan dalam buku tulis. (PBD)


___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Murid dibimbing memahami dan menggunakan kata adjektif bentuk, cara objektif pembelajaran dan diberi
dan pancaindera mengikut konteks. (KBAT) latihan pemulihan.

6. Murid berkongsi pengalaman mengikuti keluarga atau aktiviti kokurikulum


PdPC pada hari ini:
sekolah menjalani aktiviti di luar kawasan sekolah. (PAK 21) Memuaskan
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Recap Group (Mengulangi /
KBAT Mengaplikasi PAK-21
mengingat semula)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 3 : KESELAMATAN KELAS: MINGGU: 12
UNIT: 7 : Bijak Bertindak MASA: TARIKH:
TOPIK: Keluar dengan Tenangnya TEMPOH: 60 minit HARI: Ahad
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.4(i) Berhati-hati Keselamatan
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Mengecam dan melengkapkan ayat dengan menggunakan Murid berjaya
kata pemeri.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 54
Tatabahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21) ___ / ___ murid dapat mencapai
Aktiviti:- objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 54.
objektif pembelajaran dengan
3. Murid diminta mengecam dan melengkapkan ayat dengan menggunakan bimbingan dan diberi latihan
kata pemeri. (PBD) pengukuhan.

4. Murid membuat latihan dalam buku tulis. (PBD)


___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Murid dibimbing memahami dan menggunakan kata pemeri mengikut objektif pembelajaran dan diberi
konteks. (KBAT) latihan pemulihan.

6. Seorang murid dipilih untuk membacakan ayat yang telah dilengkapkan


PdPC pada hari ini:
dengan kata pemeri yang betul dia hadapan kelas. (PAK 21) Memuaskan
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Mengaplikasi PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
