Anda di halaman 1dari 143

Adem Zaplluzha

DONKISHOTI DHE ROSINANTI


Poezi satirike

Redaktor: Bedri Neziri

Recensent: Mazllm Baraliu

Lektor: Veli Veliu

Ballina: Uran R. Limani

Dizajni i Ballins Mentor Lutolli

ADEM ZAPLLUZHA

DONKISHOTI DHE ROSINANTI


Poezi Satirike

LIDHJA E SHKRIMTARVE Fahri Fazliu KASTRIOT

19. O5. 2O1O

SI DONKISHOTI Nuk di sa vlen Nj bisht gomari Por pa prdhosur dik Ti dot nuk jeton Mendo pakz me kok Mor bir zuzari Kur si qeni i trbuar Npr mhall hungron Leh n stele e internet Po del n rrug E shan miletin Shih se si dukesh Ti mor hukubet Thua se e ka kapur Pr mjekre mbretin Tundu e shkundu Ti mor zevzek Po t duket vetja Tamam si vezir Shih si ke mbetur Me duar n shkek O njeri i pasoj O mor rezil 5

Ja po ta qndisi Nj letr sot Pr sorrollapin e pasoj Q ha kikirik Turp e ndot Nesr e mot Q e shet lkurn Mor stramastik N da ndrro lkur E trego prralla O zuzar Ti shpirtit katran Kjo bot do t ket Prher budalla Si Donkishotin At trim azgan Shko n ahur te Rosinanti Lodroje kalin Si pr bajram Nuk sht m Nntdhjet e nnta Pr patriott n bateri Q shesin ajran 6

N kto vargje Nuk sht askush Kurr skam takuar Ksi soji t keq Por mund t identifikohet Edhe do kush Q kakaris si pula E shitet pr dreq Ndalu pakz Mor Donkishot Duhet t kesh vllako Mendim pozitiv Se prndryshe t vret I madhi Zot Me kt t smur Kok portativ E di vet Se je analfabet Nuk t kosit kosa Asnj lloj bari Nse ke kok Shkruaj n gazet E mos pall npr rrug Si n pazar gomari 7

Ktu asknd Nuk e kam marr n thumb Shum e shum t fala Djemve t internetit Ke do ta z Kjo satir pa plumb Le t jet i mallkuar Si biri i lanetit 8

PUSHTETI T MBAN Ah mor miku Mor dallkauk N politik Shum po przihesh Shih si je katandisur Or suxhuk Si dhjami i derrit Nj dit N fasule do t zihesh T mungon vegshi e tenxherja Me zie lakra e bizele Pak byth vii E tinajxherja Pr shtat qejfe Me nj kok pele Heu or burr Ti trim me flet Kah na dole kshtu kaq mbar Apo t gjetn n internet Duke br qejfe E kullotur bar 9

T bft mir Sana e motmotit Besa edhe kashta Nuk t mungon Po ta jap besn e Zotit Se bali ty Nuk t tradhton Ne jemi tok Miqt e internetit Kemi nj gjak E jemi nj fis Arnaut grek E turkoshak Budallenj e kok tramak Por mjerisht Po przihen hesapet Na larosin n internet Na jan turrur Xhambazt Tok me kasapt Po na kafshojn Hi pa siklet 10

Rrini pa gajle E mos keni dert Si veshk n dhjam Pushteti ju mban Ve ti larosni njerzit N internet Pr do dit Gjeni nga nj kurban 11

PR KTA BURRA Lum vatani e rroft mileti Na kan dal disa dai Flak po del nga interneti Prej kulloshtrs n tepsi Shajn prqeshin kta burra Mu si me qen N berberhane pastaj dalin t krleshur Hyxhym shkojn N mejhane Me patriotizm Pr tu ngjeshur Dehen burrat Bhen tap Besa na shiten patriot Pastaj dalin N rrug me vrap Kta bastard e t pazot 12

A do bre vllako Dika me t vet Sa vite fjete n hapsane Un isha rrafsh Dyzet vjet Kalova si dashi n kasaphane Pastaj fill ulen n internet Me i sha t tjert si e kan zakon Sa jeta pa sharje nuk ka lezet Pr kta burra t fort T kombit ton 13

ME PRQESH BOTN Donkishoti e dada Hata Dalin n korije E mhall Pr t mbledhur Krande t thata Ndonj lagje flak me kall Kta matuf nuk rrin rehat Pa i futur hundt Dot sjetojn Jan n tru pakz sakat Jetn e huaj e kontrollojn Tha filania e foli fisteku Me thashetheme u shkon jeta Shiko moj grua ka tregon filxhani Mi thuaj t lutem Ato t vrteta 14

M trego si cofi Vii i komshiut far halli mbrm Ajo pela pat I fusin hundt N vrim t miut Dertet e huaja duke i mat Kur vjen mbrmja Fillojn e tjerrin Besa edhe kacafyten Mes veti M mir se ti E mashtrova berberin Sa me shum trishtim Prej meje mbeti Ik mor i shkret Mor budalla Ti nuk vlen as pes lek Me mua sot Krenohet mhalla Nuk kam lindur Si ti zevzek 15

Hesht moj shtrig Moj plak e keqe Ta di sojin e t njoh mir Ti ke mbetur Ve nj teneqe Me e prqesh botn ke shum dshir 16

JETO SI NJERI Na ka dal n lagje Nj bela Plaku matuf E plaka gungae Thua se fluturojn Npr hava Si kan nisur ti prdorin Disa ilae Gjith ditn e lume Po sorollaten Npr qytet si somnambul Me t rinj kan nisur Q t maten Pa hashash sjetojn Kta koktul 17

ka po bn kshtu Ti mor Dod Ndoshta vall sorrat Ti ka pir trut A mos sht kjo pun Pr ty mod E po sillesh vrdall Si harbut Rri n shtpi E pushoje trurin Baba as babagjysh Nuk kan pi raki Shko n mulli e bluaje grurin Jeto pak si njeri 18

PO FRYN NJ ER Po fryn era nga Evropa Me furtun e me bela Na bri shpirtin Gropa, gropa Zi e m zi Se ska ma Lloj, lloj ligjesh Po na sjellin Ve ka nisur plaka E po kndon Ma ka shembur Mbi kok qiellin Tr ditn e lume Po hungron Me disa pun Bre vlla Po na ln ment Deputett po krcejn Si kndesat n lam Kur i votojn disa ligje N parlament E ne spo kemi As buk t ham 19

Na e solln nj nen Kinse nga Evropa Do t luftojm tani Pr t drejtat e njeriut E na e bn jetn Me njqind gropa M zi se t ujkut N shpell t ariut 20

NJ DIT Ju t hunit E t litarit Votoni nenin Pr qethjen e gomarit Por sojin tuaj Ju mos u bezdisni Gjeni nj kod Dhe mir qndisni As sa pr dy gishta S keni fytyr Ne sjemi bishta Sjemi pa yndyr Mos votoni ka sdoni pr veti M mir mendoni T mos hidhrohet mileti Nj dit do t dalim T gjith n shatrvan Malin do ta kallim Se m kshtu nuk bn 21

OHESH JERM Hapi mir syt mor teveqel Kontrolloi m mir punt tua Nuk sht jeta Qyp me reel N internet Me sha e me tru Mjaft u paraqite Si gogol E gjuan gurin Dorn e fsheh T dim ne mir Mor taravol Ti mendon Se askush nuk t njeh Lakohesh n jet Dhe ecn i krrusur Nga pesha e fajit Q t mundon Po shkon njerzit Duke i baltosur E fajet e tua Po i harron 22

E di se gjumin Nuk e bn gjum T bren ndrgjegjja T hallakat Nuk mund ta kalosh Ti kt lum Andaj po ohesh Jerm pr do nat 23

NSE GABON Ndalu mor mik Se mir ta di djepin Fol sa t duash E hi mos u tut Por nse gabon T ma preksh xhepin Pr midis pazarit Ti derdhi trut 24

KUR I LUTEMI HYJIT Eh na zuri sivjet belaja Me molla t kalbta Po na mashtrojn Thua se na ka vrar murtaja Po na truajn E sna ledhatojn Me dy fjal Mashtrohet burri Miku im ska aspak yndyr T del para me at turi Shum zgrdhihet E t qesh n fytyr Dje na ishte bir lopari Skishte ku qeni pr ta kafshuar Pa fije njerzie Sot shitet si i pari N od t burrave Duke u lavdruar 25

Hajt bre bal Mos t paa borxh T ka rn shiu n kallamboq Por shpejt knga Ka me tu knduar Emrin tnd ke pr ta harruar 26

2. Srish do shihemi Ne te lama Un n kt an E ti n at an Do t kuptosh Se ka sht gjma Kur t shajn Bab e nn Nuk ja bre Vetit hyzmetin Pak si shum lakmove paran Po si e tradhtove ti pushtetin Her n kt an E her n at an I ndrroje partit Si xhambazi pelat Me duket se nuk dalloje Cili ishte mushk do dit festoje Sikurse t dielat E na shitje Gogla pr dushk 27

3. T erdhi dita e kiametit bmat e tua pr ti paguar T gjitha fajet e motmotit Do t mundohesh Me i harruar Hajde or mik Ta kndofsha kngn At valle t bukur qe e ke nis Por sot pak Shkurtoje mngn Nse do Mos me u bitis Shko ndr miq E gjej dorzan Ndoshta Zoti t ndihmon Se ksmet pr ramazan Pushteti shpinn ta lmon Nuk di sa ke me u mrzit Pr gjynahet q ke punuar Po ne i lutemi Hyjit do dit Ligji ty mos me t harruar 28

XHAMADANI VIJA- VIJA Xhamadani vija- vija Rroft kryetari E na rroft partia Kshtu na rroft Edhe mileti Q svoton diku ngjeti Xhamadani plot me lek hidhma votn mor zevzek Kam verdhushka E kam dukat Pr me bo qejfe Dit e nat Po sma qite kokrrn sivjet E nuk bhem Un kryetar O bre burr ka ka me t gjet Ke me pall si gomar 29

Un u linda N ditn e Shn Gjergjit Edhe n tavan Gruri m rritet Mos gaboni me ja dhn tjetrit Vota e juaj Pr mua le t qitet E kur bhem kryetar T gjitha punt Do t ju shkojn mbar Diellin mbi kok Kam pr tua sjell Q gomari mushk M mos tju pjell Xhamadani vija - vija Rroft populli E na rroft kutia 30

TA NXIM JETN Pse nuk m pyet Ti mor mistrec Kur merr frym E kur kafshon spec A di ti Se kush jam un Ti kontrolloj do her ndrrat n gjum Pa lejen time sguxon As uj me pi Po gabove me m mashtruar Ke me mbetur Zi e m zi Mjaft t durova N partin time Hngre si derr e kollofite Pos q pata Prej teje hidhrime Asgj t hairit N drit nuk qite 31

Andaj mbaje mir Gishtin n kok Nse ke dshir T punosh me shok Se pr ndryshe Ta tregojm dern Ta nxim jetn Ta thajm pranvern 32

FATI IM Bajraktar e Donkishot Rruana prej tyre O i madhi Zot Njri t hngri dje E tjetri T kafshoi sot Plagt kullojn Gjak e lot Bredhi npr rrug Rri pa pun Sdi pr veti Se ka jam un Ju kam br Familjes zhug Nuk mund t gjej Askund pun 33

Nuk m do njeri M braktisi Zoti Me shkeli traktori Mu si pushteti Kshtu pr mua Kurr nuk ndryshoi moti Fati im Bonjak m mbeti 34

KUMBARA Po sa dola n Pazar Nuk di m A jam njeri M hipi n shpin Nj gomar Dhe me mua bnte seri Ush o askush Deri te ai mur Mos i curro vesht Si pela e keqe Qndro edhe pakz Ti mor burr Se po t godas Si n teneqe Un di se ti Pak si shum duron T lodron hoxha Prifti e djalli Mor njeri Si po harron Se t fus n dhe Un ty pr s gjalli 35

Shum po gabon ky soj i yt kur pr do dit Ma uron Punn e mbar Kndellu o burr He t plcitshin syt Ose do bhesh nj dit Me gomarin kumbar 36

PUTHE N BALL Hesht or mik Nj dit m tha pela Ti nuk ke kaik Me ra n bela Durove kuaj Gomar e xhambaz T kalroj djalli T rrehu hyzmeqari T prbuzi prifti T zdapi ai papaz N shuplakat e tua Kulloti gomari Ndalu mor njeri Harroje ndrrn Nuk sht pr ty fantazia Puthe n ball Or mik zhgjndrrn N da me t ledhatuar Edhe ty liria 37

KUR TRMALET JETA Ai far burri Mbeti pa fjal Kur luga n kos I zateti Se kishte hyr Pa sakic n mal I vetmuar Tani na mbeti I ikn miqt Q hanin gjeldeti Pite me yndyr E me kulloshtr Tani i mjeri Si qiriri mbeti Duke i lpir eshtrat Si mace nn sofr Nuk ecte pr toke Ky bablok Kokn n hava Si gomari i Hasanit 38

Besa edhe gojn Prplot me brllok Hungronte n njerz Si qent e stanit Sikurse dokush Q nj her ndalet Edhe ktij far soji Ora i pushoi Kshtu jeta Pr t keq i trmalet Sa mir jetoi Por shum keq psoi 39

MIKU IM KASAP Heu mor njeri Si qenke katandisur N ty po shoh seri Sa keq paske mbetur Ndalu pakz E merr frym Mos shko pas tjerve Si bythec A po kupton Ti mor gjym Je shndrruar n karkalec Ishe prej atyre Q sojn n kandar St ecte fjala St mbanim pr burr E si ke mbetur Sot mor zuzar Qenke br Asht e lkur 40

Doje t merresh Me politik Por nuk t doli puna mbar Tani ke mbetur kikirik Si sharani jon Q fle nn hambar Shko e merru Me zanatin e vjetr Mos i fut hundt Kudo me vrap Ti nuk di asgj tjetr Pos me ther derra Miku im kasap 41

MOJ E MIRA E HOLL SI TOJA (Kng popullore) Moj e mira e holl si toja Se t paska dal Sot boja T ka dal boja E yndyra Na korite e na shkoi fytyra Npr rrug Po hallakatesh Po na del si nj lubi Ashtu e zhveshur Pa tesha n trup St ka hije Kshtu moj bij Nuk di nga erdhe Ti n qytet Por si n mal Rrugve po brtet 42

A ska kush Me ta ndal frenin Se shum shpejt Ti qenke rrit Ndale moj pakz Ksaj knge dyzenin Se t presin Ujqrit n prit Mos harro Se nj dit do plakesh Dhe ke pr t mbetur Si nj grdall Me mall kto dit Ti do ti krkosh Kur do gj N lum ka pr tu tretur Eja n vete E mbushu mend Andaj vre gishtin n kok Ty st duhet Tjetr send Ve me zbritur Pakz n tok 43

MOJ E MIRA NR BOJLI (Popullore ) Moj e mira ndr bojli Cili dreq n bark t ka hy Nuk njeh bab E nuk njeh nn Na je br zi e m zi Me kt veshje Ti ka po bn Q si ka hije Sojit njerzor Apo vall Mos je Bushman E paske dal Me na br prrall Ik n shtpi Ti moj shejtane Ose kthehu te egrsirat Me kt veshje Moj virane Po na dukesh Sikurse shtrigat 44

MORI IK Mori ik n maje t lisit Nga na dole moj e shkret Se ja more fytyrn fisit Kshtu e veshur pa siklet Ik n shtpi he t vraft zana T vraft zana e t shitoft rrufeja A kshtu t ka msuar nna Me u vesh pr s keqi si disa t reja Ende si ke pesmbdhjet vjet Na ke dal e bojatisur Po ti ka bre moj e shkret Me kt ngjyr qenke bitisur Qenke lyer sikur nuse Hund e buz shkarravitur Na ke dal si haxhuze Bukurin e ke zhuritur Ik n shtpi pastroje turpin Dil si vasha q i ka hije Me shndet ta kesh trupin Le t plcasin shoqet prej zilie 45

KUR N SAMAR Filan insani i hipi kalit Na del Prishtins Si dai Na ka ardhur trimi prej malit Mu si zana Lufton me lubi I ka dal n prit tenderit Flak e tym Del n katr an Mu si brisku i berberit Q i qeth njerzit N shatrvan Ska bajloz Q m del prpara Me ma marr mua tenderin Lidhur e ngrehi Me traktor npr ara Pasha fytyrn E pasha nderin 46

Edhe atkina po qet shkelma Flak e zjarr npr kalldrm Ti bre bal Do t fluturosh si mjellma Kur n samar Ta rregulloj nj palldm 47

BAJLOZA DETI Na kan dal bajloz prej detit Shajn baltosin e larosin Kta lugetr t internetit mendurin n ekran Po e murosin Nuk kan pun Asgj spunojn Kot po rrin he i vraft Zoti Ve se kompjuterin Po e dhunojn Po shahen npr mhall Tamam si xhambaz Duke na e br prrall Jetn ton maraz Hi nuk bezdisen Kta stramastik do gj din E adhurojn djallin 48

Merren me shkenc E politik Dhe si t till N ekran pallin E shajn mikun Mu si armikun Smerakosen ke e lndojn Stramastik e dyer fikun Me internetin kuvendoj: Pash nj lop Q fluturonte Dhia e Lals Po ha kaamak Qeni plak N stele kndonte Nj kng t vjetr Pr merak Pr internet Kta burra t prdhosur M duket se Ment i kan ln 49

Mkatet e tyre Skan t sosur Si evgjitt shahen Me baba e me nn 50

POLITIKA T VOGLA Ky kal i vjetr Rosinanti Po u merr er mullinjve t ers Sdi kur sht dita As kur sht nata Po na mbshtete si rrangall ders Si rrangall E si grdalla e vjetr Ecn duke u shkalafitur Asgj m Si ka mbetur tjetr N jetn e tij t sfilitur Na shet mend n politik Patriot besa n z Nuk vlen sa nj kikirik E do ky far burri qe besa Edhe shkrimtar me u b Hajt mor trim mos u bezdis T iku koha t l moti Ulu n minder E si nuset qndis Ndoshta kshtu E ka shkruar Zoti 51

Ishin dikur Kohrat e mira Kur na keni shitur Dushk pr gogla Tani merruni me pun M t dlira E jo me politika t vogla 52

MERAKU Si mbete or mik bakallom Bakallom e karakatin Ti di mir se ka t takon Shko e gjej vend n kantin Del n rrug e shit gazeta Merru me tregti t lir Gjiz t prishur e djath feta Shit o vlla ka ke dshir Mos u merr me politik Dije hallin tnd o burr Se nuk del m plaka ik Me shit dhjam nn lkur Mjaft kullott npr trfil Ikni pa ju fryr stomaku Mos u bni etrefil Se do vdisni nga meraku 53

KUR NDRRON DEPUTETI Bjeri gajdes or deputet Zoti t zbriti nga gomari Kurr nuk dite ka sht traktori Sot vozit shevrolet Nuk qan kok Pr asnj njeri Se t prcjellin Shtat A tet vet Ksaj here Ti keq na tradhtove Ta dham votn Ne t besuam Po dhelprisht Na mashtrove Zi e m zi Ksaj radhe psuam Ti e di mir Mor i pafytyr N nderin tnd Ske fare njerzi 54

Je i pa yndyr To mor kand Por hern tjetr Do ta gjesh lngatn Kur ne ty ta kallim datn Rrall her shkon N parlament Kurr nuk dole Ti n foltore Po mendon Se i kullot dhent Dhe i ndrron ditt baritore 55

22. 05. 2010, Prishtin

BOZ PRIZRENI Sivjet fara Sna mbiu n fush Nuk na prfilli aspak mileti Na ka mbetur keq n gush Fjaln q mendja Nuk e treti Na doln n udh Disa burra Shum keq na i prishn punt Midis rrugs Na u thye ura Na murrn n qaf M zi se hunt Rri mor bal mos u bezdis Se ti mua Nuk mi di llogarit Del n rrug e gjezdis Ose n da N zyre m prit 56

Atje t pranon Nj sekretaresh Me kafe qaj E boz Prizreni Andaj futi Vesht n lesh Dhe ha pul t pjekur E mish dreni 57

VETM NE Fjal po bjn pr disa vota Thua se Na humbi dynjaja Po na prqesh E gjith bota I pasuri dhe fukaraja Shajn e shtyhen Si n parmend Kali lopa e gomari kurse popullin Po e ln ment Pr s mbrapshti u doli Ksaj here pazari Nuk u lodhn shum Kur votuan Te kutit i mbylln syt Andaj ksaj radhe Shum keq psuan Pas cils parti m Kshtu me u cyt 58

Partia e jon sht shum e madhe Andaj ka Edhe mjaft probleme Por nj dit Do t dal pa halle Me flamuj e ca embleme Do ta marrim N dor pushtetin Kshtu do t lulzoj Kosova e mjer Vetm ne e rregullojm shtetin Po na i dhat ju votat Neve njher 59

NSE KSAJ HERE Nse ksaj radhe Nuk ma jepni votn Do t ua shembi Mbi kok botn Mos harroni Me k keni pun Sju l rehat T bni nj sy gjum Mjaft i fituan kokrrat Kta t tjer Votoni edhe pr mua Mor bilmez t mjer Vall ata ishin T hurit e t litarit Q ju rrjepn pr s gjalli Si lkurn e gomarit Do t ju v un N gryk t topit Nse nuk e shtrngoni mir Nyjn e konopit 60

EJA MOJ BIJ Hajde Lek mor zevzek N partin ton Ka shum byrek Ktu ka pula e gjeldeti Mos me ngrn T kafshon sikleti Eja motr Sot t votojm Kt parti t lodhur Na ta gzojm Ta gzojm E i kndoft zemra Se nuk po dihet Ku po i dhemb thembra Eja moj bij Ti mos prit Ta qesim sot Kt parti n drit 61

Vota e jon Ksaj here shum vlen Nuk na kafshon m Asnj qen Hajde m shpejt Ti moj motr Se kjo parti ngroh do vatr Hajde me ne hajde E mos u tut Te kryetari i jon Mamut 62

MJAFT NA DOLI Se na doli Nga hunda sevdaja Kjo dynja na morri n qaf Ka ngritur kok fukaraja Na sht ngopur Me hoshaf Me hoshaf E petulla me mjalt Na ka dal nj mesele Me dalt Me dalt eliku E me burgi Se nuk po jetohet m Me veresi Po na ndjek Berberi e nallbani Jemi borxhli n do shitore Por kasapi ai katallani Asnj lek hua Se lshon prej dore 63

Mjaft na doli Kjo pun e keqe Pensionin e shpenzojm N barnatore Na u b stomaku si teneqe Nuk durohet m Kjo jet mizore 64

MOS NA DEL N RRUG Prej rrokaqiellit Ti lshova syt N gjoksin tnd Moj vash desha me u mbyt Si qenke veshur Kshtu pr lezet Kur t shoh M bn me siklet Ndalu moj goc Ti mblidhi ment Mos po t turren Me t kafshuar qent Me beso moj cuc Se kam pr hajgare Por pa t kshilluar Nuk po kam are Kshtu e zhveshur Mos na del n rrug Se dashuria moj Po na bhet si zhug 65

PUNA E LIG Kndellu mir Mor marroq Nuk t bie shi do dit n kallamboq Pasi q ksaj here I fitove zgjedhjet Mos e shpeshto m Zanatin me vjedhjet T njohim mir Kur ishe fmij Si kishe as dy lek Me breg me u prtri Ec npr tok E mos fluturo n hava Se kjo pun e lig Nuk t qet n sevda 66

MOJ KAFEHANE Moj kafehane Ty t kallt zjarri T kallt zjarri E t dalt flaka Po na menden disa plaka Pin raki E ver Rahoveci Po han meze E mish t pjekur Me speca t kuqe Nga Bubaveci Na ka dal Nj mishmash Ktyre zonjave u shet hashash Besa edhe marihuan Pasi q kto plaka Para po kan Vaj pr ne se na gjeti Na ka hyr nj mod e re Kodet tona na treti Tani po qeshin Plakat me ne 67

KAP E IK Nina nna Mor deputet T paska zn ty Nj siklet far derti ke Ti mor mik Mos po e loz lojn Kap e ik Po kur del ti N fush t mejdanit Ndalu bre vlla E mos u korit Sluhet kjo loj Ditn e bajramit Q aq shum E ke prit pusho pakz O i lumi mik Me kt loj Kap e ik 68

BETIMI I ka hipur bali telefonit Po bisedon Me nj deputet Po i shkon zri Si saksofonit Po piskat e po brtet A e di punn si e nism Ku i patm fjalt Bre byrazer Ku ma l ti mua hisen Kjo pun e lig Mir nuk t del Ta dhash numrin E llogaris Pr me i krye Punt me nder Ti mu betove N emr t partis Q nuk m Mashtron Edhe njher 69

Tani po flet me mizori Un rrug tjetr M nuk kam Ve t t lajmroj Te prokurori Mor hajvan Mor babaxhan 70

23.05. 2010, Prishtin ZEJA Ditn e par Kur shkova n komun Vajta te miku interes Tr natn lume Mbeta pa gjum Duke i numruar Lekt n thes Doli sabahu Kraht i shkundi Mu ashtu Si gjeli i vjetr Le ta sheh i gjith katundi Se ky mik Nuk paska pun tjetr Iku n mal Pr t prer drur Edhe ktu ky bn mkat Zejen e keqe Nuk e harron kurr Se nuk ka tjetr zanat 71

Kur na del n shatrvan Ky far njeriu i pushtetit I hap kraht si pehlivan Kujton se sht Biri i mbretit M duket sot sht pak zemrak Dhe po kalon si i inatosur Nuk di vall Pr ka i mbeti merak N shpirtin e tij t Nakatosur 72

M BESONI ka jan n mua Sot kto ledha M prshndetni pa ja nda Nuk jam Bali Katravella T m oni n hava Ju t gjith m respektoni Un nuk di m Kush jam n kt jet M duket se gabimisht Po gjykoni Mendoni se jam deputet O nuk di t shkruaj As emrin tim Mua m prqesh I tr fshati Vota e juaj vllezr Ishte gabim Ose sot m qeshi fati 73

Nuk di bre bal Se si u gjenda n list Dikush po luan Me mua n pleqri M kan hipur Si gomarit n pist Thua se jam djal i ri M besoni Kam shum siklet Nuk m plqen Mua mashtrimi Nuk jam bre un Pr deputet Sot m lodhi M mbyti dshprimi 74

KUR N MAL Kur n mal sakica vjen Druri thahet nga dshprimi Atje mikun e vet e gjen Bhen ortak Hajni e mashtrimi Kshtu lisi prehet n pleqri Kur pushteti jep dritshum Derdhen pagurt me raki Flen t uruarit Knaqen n gjum Zhduken malet tunden lisat Rreth e rrotull Dgjohet gjma Npr oda przihen pisat Ndihet knga e kukama Malit ksaj radhe ja hapim plagt Ja nxjerrim rrnjt Si t ish iriq N nj koh jo shum t largt Do t mbetemi si qerpi 75

OR I URUAR Ti mendon Se ne ham bar Jemi nj popull q sdi asgj T njohim mir Bor budunar Mos fluturo npr hava Ti qesim t palarat Buz lndins I tregojm dynjas se kush je O t shtrim N kokrr t shpins Andaj ti mos luaj me ne sht i vockl Ky far Ballkani Peshkun fultere E kemi frguar Ty nuk t lan lumi E oqeani Pr mbrapshtit q ke punuar 76

Andaj pusho pakz Dhe zbrit n tok Pranoje kt urti t zgjuar N da t jetosh N qetsi o bablok Dhe me pak halle Or i uruar 77

SE TI JE Dil mor mik Nj her n dritare Po t krkon shoku i vjetr Na ke humbur kshtu fare Apo ke gjetur Ndonj pun tjetr Dikur pushonim te korijet I kullosnim delet Te rakitat Ty mor mik T kan zn dridhjet Ose po t friksojn pritat Mos ke shkelur N drrasa t kalbta E po rri tani i zgjuar Ose t ndrioi verdhushka Dhe je br i krkuar 78

Po ne t kemi pr merak Nuk t lm Me t ra hi pluhur Se t kemi Pak zemrak Andaj t mbrojm Kur je edhe i ulur 79

T OJM ATJE Bolle mir e holl e gjat Na ke dal Me shtit n mbrmje A t ka zn moj verdhushka lngat Apo mos pate Ti ndonj ndje E lumja ti se pate fat Ty t zgjodhm deputete Eh moj bij Pa jet t gjat Me jetuar Pa fol me vetvete N dasht zoti Ti t jesh fisnike Me i mbajt fjalt Q i ke premtuar E t jesh e sojit Ti moj mike Fukaran mos me harruar 80

Nse moj bij Edhe ti na ndryshon E i ndrron fjalt Si pula kndesat Mos harro Se vjen dita e jon T qojm atje Ku jan bilmezat 81

KUR TENTOJN Mos thuaj Kosov Se mbarova Djemt e mi prshndetmi O m fal Pr pak harrova Se ata piqen Kur do t piqet pjepri Kur na erdhn Me shum buj Me premtime E me fjal t kota Tani po ju sharron Kmba n uj Ka nisur me ta T qesh edhe bota Pr kta t tjer As q dua me fol M dhimbsen fjalt Me i shpenzuar Se m duken si gogol Kur tentojn Me na mashtruar 82

EDHE AT BURR Po t ishte gjall Sot At Gjergj Fishta Sa shum do t qeshte Ai burr me ne Nuk lm vend Pa ngjitur bishta Pr do njrin Mbi kt dhe Murg a profet Hoxh apo prift do kujt ja ngjitm Nga nj bisht O nuk mbeti Njeri mbi kt tok Pa e prcjell Ne me gisht 83

NUK MUND T THYHESH Moj e mira deputete Zoti t fali bukuri A ke fol moj ti Me vetvete Ksaj pune kur i ke hi Sdi t merresh me dallavere As t lndosh ti kdo Nuk ia di lezetin E korrupsionit Andaj mir Moj bij mendo Kur i hap dyert E institucionit Aty bhet Nj pun e madhe sht kjo detyr Pr m t vjetr Ik moj fisnike Sa je pa halle M mir gjeje diku Nj pun tjetr 84

Ke kryer shkolla E fakultete Ik e puno moj punn tnde Ssht mir t jesh Ti deputete Ti smund t thyhesh Sikurse nj krande 85

TI MOR MIK Sa jam fatlum E sa pata nafak Q e gjata Kt pun t mir Ku punoj si dai M ndihmoi Edhe daja pak Dhe m futi n qeveri T gjith m njohin Se jam i zoti Provimet i dhash N afatin rekord Pr mua kurr ske i lig moti Pasi q vjehrrin E kam n at bord Ti mor mik Rri aty rehat Mos i fut hundt N hesapet e huaja Se t duket dita e gjat Kur si shikon punt e tuaja 86

Ik n ajtore E ngopu aj hindusi Se pr kto pun Ti nuk ke lind Dhe kurr mos m prit Ti te pusi Si vetveten Mua me m bind 87

ZILIA Rrini ju npr mejtepe Se skeni haber N kt jet Un sot bashk Me dadn Zejnepe Prfundova nj fakultet Kt t dytin e kam gati Edhe dy provime Tani m kan mbetur Mor ju nuk dini Sa sht sahati N ndrrat e juaja Shum keq jeni tretur Sdo t vonohem Tani kt her Sepse kjo shoqri Po lngon Do t regjistroj or bal Edhe master Pasi q kungulli Mbi uj po noton 88

Ssht kjo or Pr tu lavdruar Po i grahi makins Me gjasht shpejtsi Kur do dgjoni Se kam doktoruar Sduhet t keni Aspak zili 89

NNA E MADHE Ah Kosov Sa keq prfundova Q su lidha me pushtetin Shihni se si sot Mbarova Mbet n balt tok me shtetin Sivjet shum keq M mbyti dshprimi Ende qelb Po m kullojn plagt Asgj nuk m mbeti prpos mashtrimi N udhn time kaq t largt Dje u takuam Me tezn Zyl N balt ish tretur Plaka e shkret Kishte vdekur Edhe axha Syl Si shelgje e vetmuar Ajo kishte mbet

90

N luft t gjors Iu vran djemt Sa keq ka mbetur Kjo nn n vetmi Po jeton m keq se qent Kjo loke e madhe Me duar n gji 91

Q JAM KONVERTUAR Sot po dal pak Kah Prizreni Ti shoh fushat E mbuluara me asfalt O n at vend Ku lindi Kuvendi Sot vajtojn qyqet Dit e nat Sa mir ishte Kur m thrrisnin Shqiptar M nderonin lisat Qe besa edhe plisat Por sot Kur m thon Kosovar Nuk m respektojn As edhe pisat 92

Kur kisha emr E mburresha si shqiptar Nderoja fisin kudo n bot E kur m prkujtojn Se jam konvertuar M duket se qenkam Mburrur un kot Dit pr dit Po i lutem Zotit T mos m quajn Me kt emr t marr Nse e pranojm Dhembjen e lotit M mir o vllezr T kullosim bar 93

JARANI I PITES Po na dalin disa zota Biim burrash N internet T lumt ne pr kta Donkishota Kur arten si derrat Nuk din as vet Me avdesin e sabahut Ulen kmbkryq si dervish Dhe i hipin interneti Si tenxheres me ervish Bam andej E bum ktej Nakatosin njeriun e gjall Besa edhe atje prtej Shesin mendje Npr mhall 94

ndrrojn se jan Burra shkenctar N prapanic t dokujt I fisin hundt Nuk kan kufi kta gomar dokujt t gjall Ja kontrollojn punt 95

2. Nj dit m doli Nj mik prpara Me rrotulla t urta Mi tha disa fjal Kinse paskam hyr Pa drapr npr ara Si dhe pa sakic n mal M plqejn mua Fjalt e urta Gjithmon populli Ka t drejt Por nse jan Ato t buta E nuk t prekin N dinjitet Mos hyr or mik Pa kos n luadh Bari i egr nuk t duron E zezon veten E bhesh prrall Edhe mizat i lndon 96

3. Ulu pakz T bjm nj muhabet T pim aj Ose kafe farmak Mos e ke fjaln pr internet Ku po lehin Lloj - lloj qensh plak Lexo mir Mor jarani i pites Kurr nuk prmenda Asnj emr Nse ty t kruhet Mu aty Ku i kruhet Fits Andaj kto fjal Merri pr zemr 97

4. Pr asknd Nuk m intereson emri I ligu m duket se As emr nuk ka Nuk di ku e gjete Ti vetveten Nj dit e keja Ka me t vra I ligu jeton Mu si zhugan I duket vetja babaxhan Endet endet npr rrug Jo si njeri Por si shtrigan 98

5. Andaj i sulet internetit I shan njerzit Burrat me pesh Me ia nxjerr qejfin lezetit Pasi q me ta Nuk mundet me u ndesh Je i vogl mor Mor kok tulan Nuk ta z trasta kaikun Me sharje t pistt Mos bn bajram N syt e vllait Mos lyp armikun M duket se kshtu Kemi rn n ujdi Mos me leh m n internet E n pa dshir Mor jarani i pites Kruaj aty Bash ku i kruhet Fits

99

TI VENDIN E KE Hajde hajde i lumi zot Nj vaki e madhe Na ka ndodhur sot Kan dal ca Bajloz N internet Disa bajloz e anonim Shajn prdhosin Si nj sorrshkin O nuk ln pa prlyer Njeri t gjall Kto pela t smura Kto grdall 100

2. Shum keq jan nxehur Kta burrec sot Andaj po lehin n internet Duke dhunuar At t shkretin Pasi q shpirti i tyre Bezdiset kot Bre nj are O i madhi Zot E tregoju ktyre Burrecve dertin Ti msojn disa sharte T burrris N kto lojra t pista Nuk przihen as fmija Le t sillen Si i ka hije njerzis Duhet t msohen Nga dada Dudija 101

Jan duke fluturuar Si sorrat npr hambar Spastrohet ndrgjegjja Duke shar As duke pallur Npr qoshe si gomar Mos kshtu O lum miku Nuk shahet vllai As armiku Nga e merre kt edukat Besa qenke frikacak Fshihesh pas emrave Mor kungullak Korite gjak Harrove fis Merru me vetveten Mor ti pis Mos u turpro Nga emri q e mban Mos i korit kshtu As bab as nn 102

3. Del si burrat N log t mejdanit Kshtu dallohet njeriu Prej hajvanit E na thuaj disa fjal tro Ti anonim Mor ti marroq Mos u frikso Nga hija e jote Edhe kshtu t ndjek kudo Ajo ndrgjegje Zonja e madhe Kurr nuk t l pa disa halle E kto s shrohen N internet Me ato sharje t pista Q na bjn me siklet 103

4. M duket se ta gjeta hallin Nuk shahet kshtu N Shqiptari Ik bre vllako sa m shpejt Se e ke vendin N psikiatri Ku e gjen vendin Shtroje kuvendin N dasht zoti E t kesh fat Pr pisllqe do ti takosh Atje me qindra argat Q shajn e larosin T pafajshmit do dit E do nat Andaj or bal N da t kesh liri Ti vendin e ke Mu n psikiatri 104

PR NJ PLANC N da falu Zotit N da falu djallit N da puth dor Te baba dervish Ti ke mbetur N maje t malit Kungullakun Duke e mbushur me ervish Si i menduri I mpreh brinat E thrret vetveten N log t mejdanit Shkruan oda Pr sorrshkinat Mor demokrat Mor soji i hajvanit Ai q ndrron fe Ndrron edhe atdhe E shet lkurn Pr nj planc Pastaj ik nga vetvetja Krkon uj t bekuar N fshatin Gelanc 105

Po far feje Ka xhambazi Kur urren do njeri t gjall Edhe hajduti Edhe papazi Me at derr Kan me u tall Ti mendon Se mkatet lahen Me sapunin e urrejtjes Po me ty As djalli nuk matet Q e shet lkurn Atyre hijenave q me vetveten prlahen 106

Del si ai i prroit E brtet Shitesh usta i kalemit Ke gjetur nj qoshe N internet Ku do me ja ndalur T drejtn e alemit T gjith jan t kqij Q sjan me ty Vetm pr kt filozofi Ti bal jeton I dredh mustakt Vetm n shtpi Sepse n rrug do kush t pengon Ndalu pakz Mor kokbosh Se do kmishe I shqyhet mnga T ngarkon Ty bali me kosh Dhe pr s keqi T dgjohet knga 107

KUR MA VURE KMBN (Popullore)

Sa shum shpejt Ma vure kmbn Mor ti djal i qeveris Ma fike dern Ma shkye llambn Kur mendoja Se isha kurtalis Sa me gzim Ja nisa puns Qerasa shok Me qengj e dash Kurr m kujtohet Q n cepat e guns Nj cop nga jeta Me dhembje e lash 108

Eh mor djal Ty t vraft zoti Kurr nuk ke i lig Pr ty moti Nuk ke moti E as devria Po ta kruan shpinn Qe besa qeveria 109

RA SAHATI Anonimi e anonimusi Lehin si qeni E kakarisin si kndesi Pr do dit Hipin mbi pleh Njri pularin e tjetri leh Kshtu kta burra N internet Po bjn glasa Fare pa siklet Po m duket se sot Ka rn sahati Q tu shkurtohet Ktyre takati Ra sahati E linde malit ora T pushojn kta zorra Kta zorra Burra horra Si maorri i lpin mustakt 110

Shajn e pshtyn N messengjer Kur na trenohen Cupullakt e mjer 111

ME NDRRA T LIGA Na doln disa burra Nga hani e furra N kompjuter po bjn gara Njri thumbit E tjetri potkoit Byth prmas Ecin prpara Doln n mejdan Afr kroit Njri shan e tjetri mbulon Pleh e djall Ktu po kundrmon Krdi me sharje Kta far burr po bjn Kurse si n ujdi Nuk din me ra O t shkrett po harrojn Se ne kto kungullak Mundemi me i pa Pr do dit nga pak 112

Mir i shohim E m mir i njohim Nuk kuptojn Se sa i prbuzim Ndiqen si qen Nga nj hije e keqe Thua se ua kemi ngjitur Nga nj cop teneqe Kshtu ndrgjegjja e nakatosur Me ndrra t liga Ska t sosur 113

Q DEHEN ME MASTIK Opozita e pushteti Si ujku e dhia N nj kosh Se po hahen Kta burra ndr veti Si derrat n malin Tarabosh Kshtu kur zihen Fjalosen si xhambaz Ujku pret Menjher pas stanit Me jua kputur kryet Shefave t mjer tamam si kokrrn e bostanit Vjen Tadiqi e Koshtunica Hyn n Kosov Si n vresht t babs Vajton Drini Ibri e Mirtovica Me parullat ngjitur tarabs 114

Kndon filani Nuk ndalet filania Patriotizmi jehon n muzik Knga e vallja Po e marrin dynjan Me kta burra Q dehen me mastik 115

PAK GJEOGRAFI ME SHPOTI Vajta n Prizren Me pi nj boz E lash patriotizmin N bixhoz Ika n Gjakov T blej krip Ktu burrria Ishte br si rrip Kur kalova Kah Deani N pishnaja bnte qejf Njfar partizani Po me gzim I rash kah Peja Prej hunds m doli Ktu ndeja Ishte e dit e diel Kalova n Qyqavic Ku ende kndohet knga Nuk ndahet kjo Mitrovic 116

M qiti udha At dit n Vushtrri Qyteti paska mbetur Viran pa ushtri Disi ia beha N Prishtinn heroike Ku ishin shtrembruar Kngt tona kreshnike Ajo rrug e gjat Q zgjati sa nata M qiti n Gjilanin T lodhur nga lngata Kur mbrrina n Firzoviq Uroshevac a Ferizaj Mu przien kapelat U mbusha me vaj M n fund dola Disi kah Theranda Ktu si n do katund Buka sta knda

117

SI MIU N LVOZHG Ik n shtpi mor budunar Ti q nuk vlen As pes lek Shko e shit pula n Pazar Mor i gjor O mor zevzek Dil srish E kulloti dhent T paska zn ty Nj siklet Ose npr lagje Ndiqi qent O i mjeri i sojit t shkret A spo sheh Si je katandisur Prej dokujt krkon ryshfet Kah na dole Mor sy qndisur Djall o pun O kokshkret 118

Fukaraja Ska buk me ngrn E ti n kolltuk Sillesh si mbreti Dardan Ndale pakz dorn Mor hajvan Se ta kafshon orn Ky ryshfet Dje na ishe Nj leckaman Nuk kishe pr ku Me t kafshua qeni E sot po sillesh si piroman Duke na i djegur xhepat Me hajni Ti nuk pate vllako As hi n vatr Sot i ke t mirat e dynjas Po i ngjyen mustaqet Me kulloshtr Duke gllabruar Djersn e fukaras

119

M duket se sot T ka zn nj siklet E t ka zatetur Sharra n gozhd O ty m nuk t lan Asnj det Ke mbetur si miu N lvozhg 120

DO T ECIM Do t ju tregoj Nj tregim t vjetr Q ka ngjar te ne E jo diku tjetr N parlament kishte hyr Fluturim nj miz Rrinte ulur n kolltuk Besa edhe hante gjiz Ktu i ecte fjala Kur kndonte tallava Bythn n tok t Kosovs E viln n malin Avalla Besa na lodhi ky insekt Paska edhe disa t meta Hesht n nj qoshe si skelet E po pin do far tableta Nj mik m tha n besim Ky ka nj adet t prudnuar Sa her q hundt ja fshim Shkon thonjt duke i kafshuar 121

II E ne m Si jemi msuar Me ja kashais Shpinn shejtanit Deri kur m Do ti mbshtesim Kto shpatullat t lodhura Drurve t tavanit Ndoshta nj dit N ndrgjegjen ton Do t trokas shpirti i rrudhur Do t ecim si lisi krenar E jo kshtu Si jemi krrusur 122

KSHTU DUHET ME QEN Mos ngacmoni peln e dehur Kshtu na rekomandon ligji N jetn ton t leckosur Kinse kryesore qenka imixhi Kur nj nn e lufttarit Kalon me duar n gji Mos e prekni postin e shefave Srish n pah na del imixhi Kur piqet dashi n hedh I mjerueshm blegron qengji Pr kt mos u merakosni Se kshtu e do imixhi Sa her q gomari i fshatit I harron protezat n tagji Mjeku i tij pohon me kok Ja kshtu duhet me qen imixhi 123

KODI I MENDURIS Piqen luleshqerrat Plcasin pjeprit Kullosin derrat Qeshin dreqrit Ecim udhve Si somnambul N ern e hudhrave Ziejm fasule Her kokulur E her prkulur Besa edhe Shpeshher kacule Her zvarritemi Si zvarranik Her puthim nusen N qerpik Dikush sna thot Asnj fjal Kodi i menduris Na tret n mal 124

PO E KRKOJN ALBIN KURTIN Na paskan dal Kta djajt e detit Q nuk kan dimr E po ju lulzon vera Hyn e dalin n Kosov Ashtu si ndrronte Dikur moti Bali Katravella Sipas zakonit Vijn me nga nj deg dushk Festat fetare Kshtu i festojn Besa edhe hyjn me pushk Parlamenti n gum E qeveritart spengojn Ku na vajti kshtu halli Po hyn vii Pela e gomari Besa edhe njfar Tadiqi Pall npr qytet Ky soj krrii 125

I zoti i shtpis flen Me gjumin e ariut Pr te ende Ska dal pranvera E shefi i vogl I zgrdhihet Plakut dhe t riut Pse shum shpesh Po i kalon kah dera Na del tjetri e po viket Shkuma e bardh i shkon nga goja Por m duket se Nuk e ka me siklet Se kshtu e do puna Kshtu e do loja fol ulri Ve mos vepro E kemi KFOR-in Q na mbron Dinjitetin ton mos e ndero Me u sjell si huligan 126

Le t vij Sa her t do I ka varret n imagjinat Po t them dika E ti mos harro Se kjo skile ka nj mandat. Gjithkund n bot E ngacmojn t urtin Pela q shkelmon Askush nuk i afrohet Andaj po e krkojn Albin Kurtin Se po e turbullon ujin Kur po freskohet 127

KUR SAKICA FLUTURON Pak si n mahi Bisedon pjepri Mua dokush m kafshon Se arom m vjen era Nuk jam un Si ai tjetri Bostan i papjekur Q rruan delet te dera Ishte nj koh Si thon vakti i zamanit Kur kumbulla e thart Na dukej mjalt Na silleshin burrat Prreth bostanit Dhe i qronin farat me dalt Tani m ska mbetur Kurrfar sevdaje Kta burra t pushtetit Jan vet pjepr Ment i kan qua n Havaje Dhe nuk mendojn Pr asgj tjetr 128

Po bre mik Kan nevoj pr pushim Se lloj - lloj mileti Kndej po kalon Hi pa trokitur vijn me nxitim Dhe vrapojn si derrat Npr tokn ton Kta t EULEX- it jan t rafinuar do dshtim pr s mbrapshti E arsyetojn O edhe sakica e atyre Po shkon duke fluturuar Kurse vendasit Prher po psojn 129

DY SHQIPTAR Dy shqiptar E tri parti Parlamenti po gjmon Kan shti gozhda N tenxhere me zie Jarg pr goje Po ju shkon Po ndrrojn kta Si prher Mos vall do t ngjyejn N ndonj tender Ti lyejn mustaqet Ende pa rn brisk N ndonj thes me sheqer Formojn parti OJQ- t zgjerohen Sikurse krpudhat Q dalin pas shiut Kinse keqbrsit Do t kontrollohen Dhe do t ikin N vrim t miut 130

Pastaj ulen n kolltuk Dhe i hapin kraht Si babaxhan Kndojn kngn E ryshfetit Kurse neve sna mbetet Asgj tjetr Pos ta marrim si gjithmon Rrugn e kurbetit 131

KTO PAPSI Gjasht korba E shtat laraska tet sorrshkina T gjith me maska Shihen rrugve Nuk u duket fytyra Nga ky trishtim M mbyt mynxyra Pyes mikun Nuk m prgjigjet I kafshon buzt Si harbut Kjo pun vllako Nuk prligjet Andaj ti mos u ngut Se kto prapsi I rregullojn ligjet 132

,,DRINI POETIK,, N VARGUN SATIRIK Shum po m mundon Njfar derti Koka po do Me m plcit Po m dobsohet Edhe shndeti Nse disa dobsi Nuk i qes n drit N Drinin poetik Pran brigjeve t Lumbardhit Na ishte nj ast Tejet kritik Na doln n shesh Do far doktor Burra t fort stramastik Mbi nj gac Po piqej zorra I varm Vargjet afr gardhit I hapm syt si metafora Pritnim mimin Q u vendos sa ora 133

Ktu me kok Psoi poezia Na prqeshi Dada Mitja Shndosh e mir mbeti tepsia Kur pr data historike Na u prtyp pitja Na doln n bin Disa doktor Bilmeza pr poezi Besa edhe horra Q folklorin e kan zanat Foln pr mimin, metafora; Kt dit t bukur Na e bn nat Jemi n shekullin e folklorit mimin e par duhet ndar Hungroi zri i doktorit Me nj pamje t papar Zri kumboi Si nn hambar Pr kto data historike Na e shpalln mimin e par 134

Ky vit pr poezi Do t jet i mbar Na doln sheshit kta horra Kshtu prher Pr s mbari Do t ndahet mimi ,,metafora,, Npr kalldrmet e Prizrenit Na iku doktori duke qeshur Rrahagjoks karshi kalas I dredh mustakt si maorri Kalron sokakve Kmishn e turpit duke veshur Po ku di ti ka sht poezia Si more guxim me na vlersuar A po t rrok vall pak mrzia Apo ndrgjegjja tu ka shurdhuar Shko e merru me folklor Lere rehat le t pushoj poezia Ndoshta as aty ti nuk je doktor Kur i fut hundt n punt e huaja 135

BIBLIOGRAFI

Adem Zaplluzha u lind n Prizren, m 1943. Shkolln fillore dhe t mesme i kreu n vendlindje, ndrsa Akademin Pedagogjike n Prishtin. Nj koh punoi msues npr fshatrat Studenan t Therands dhe Hoa e Qytetit, afr Prizrenit. Ndrkoh punsohet si prkthyes n Korporatn Energjetike t Kosovs. Me shkrime filloi t merret kryesisht me poezi q nga mosha e fmijris. Rrugn letrare e nisi me vjershn e par pr fmij t ciln e botit n revistn Pionieri m 1957. Si i punsuar n Korporatn Energjetike t Kosovs bashk me shokt e puns dhe t pends themeloi grupin letrar Lulkuqet e Kosovs. N kuadr t puns s ktij grupi qe botuar prmbledhja Ngjyra e Kohs n t ciln e prfshi nj numr i konsideruar i poezive t tij. Krahas krijimeve t publikuara n revistat pr fmij,botoi edhe nj sr krijimesh letrare npr gazeta dhe revista q dilnin n Prishtin Shkup dhe Zagreb. N vitin 2o1o i prkthehet nj libr n gjuhn Rumune nga prkthyesi i mirnjohur Baki Ymeri, Pema e Bekuar libr i cili pat jehon n Rumuni. Po kt vit n botim t revists Shqiptari n Rumuni, n bashkpunim me redaksin revists Dituria N Boras t Suedis, botohet nj antologji Jehona e Shekujve autor Sokol Demaku ku paraqitet me disa punime. sht antar i Lidhjes s Shkrimtarve t Kosovs. Jeton n Prishtin .

136

BIBLIOGRAFI LETRARE

1. Puthje-poezi Rilindja, Prishtin,1974. 2. Ecjet e Viteve t Mdha, poezi,Jeta e Re,Prishtin 1995. 3. amarokt e Theporres, poezi pr fmij ,Shkndia,Prishtin 1996. 4. Muret,poezi, Jeta e Re, Prishtin,1997. 5. Morfologjia e Dhembjes,poezi, Faik Konica,Prishtin 2ooo 6. Ai vjen Nesr, poezi,Qendra e Kulturs, Klubi letrar Fahri Fazliu,Kastriot,2oo7 7. Letr nga Mgimi,poezi, Klubi letrar Fahri FazliuKastriot ,2oo7 8. Letr Nga Mrgimi 2 poezi, Qendra e Kulturs, Klubi Letrar ,Fahri Fazliz, Kastriot 2oo7 9. Udhndarja, poezi, Qendra e Kulturs, Klubi Letrar , Fahri Fazliu Kastriot ,2oo8 10. Thirrje e Gjakut, poezi,Qendra e Kulturs, Klubi letrar, Fahri FazliuKastriot 2oo8 11. Asgj Sikur Molla, poezi,Qendra e Kulturs, Klubi letrar Fahri fazliu Kastriot,2oo9. 12. Vesa n Lotin Tim,poezi, Qendra e Kulturs, Klubi Letrar Fahri Fazliu,2oo9, 13. Puthja e Gozhduar,poezi,Qendra eKulturs,Kubi letrar, Fahri FazliuKastriot ,2oo9.

137

14. Kashelasha n Vargje,poezi pr fmij,Qendra e Kulturs,Kastriot, 2oo9. 15. Pema e Bekuar, E prkthyer, Rumani,2o1o. 16. Bajraktart e Vatanit,poezi satirike,Klubi letrar,Fahri FazliuKastriot 2o1o. 17. Hijet e ndryshkura,poezi,Qendra e kulturs, Kastriot,2o1o. 18. Stuhi n Kutulishte,poezi,Qendra e kulturs,Kastriot.2o1o. 19. Posa ikte Nata,poezi, Qendra e Kulturs ,Kastriot,2o1o. 20. Loja e Myshqeve,poezi,Qendra e Kuturs,Kastriot,2o1o. 21. Lumbardhi dhe gjma,poezi,Qedra e Kulturs, Kastriot,2o1o 22. Metafora e Heshtejes, poezi, Qendra e Kulturs, Kastriot,2o1o 23. Hyji n Prekaz, poezi,Qendra e Kulturs,Kastriot,2o1o. 24. Sinoret e Hinores,poezi, Lidhja e Shkrimtarve- Kastriot 2o1o 25. Don Kishoti dhe Rosinanti,poezi,Lidhja e Shkrimtarve,Kastriot,2o1o 26. Zjarri i Dashuris,poezi,Lidhja e Shkrimtarve-Kastriot,2o1o 27. Kur Likenet Vallzojn,poezi,Lidhja e shkrimtarve-Kastriot,2o1o

138

PRMBAJTJA
SI DONKISHOTI PUSHTETI T MBAN PR KTA BURRA ME PRQESH BOTN JETO SI NJERI PO FRYN NJ ER NJ DIT OHESH JERM NSE GABON KUR I LUTEMI HYJIT XHAMADANI VIJA- VIJA TA NXIM JETN FATI IM KUMBARA PUTHE N BALL KUR TRMALET JETA MIKU IM KASAP MOJ E MIRA NR BOJLI MORI IK KUR N SAMAR BAJLOZA DETI POLITIKA T VOGLA 5 9 12 14 17 19 21 22 24 25 29 31 33 35 37 38 40 44 45 46 48 51

MOJ E MIRA E HOLL SI TOJA 42

139

MERAKU KUR NDRRON DEPUTETI BOZ PRIZRENI VETM NE NSE KSAJ HERE EJA MOJ BIJ MJAFT NA DOLI MOS NA DEL N RRUG PUNA E LIG MOJ KAFEHANE KAP E IK BETIMI ZEJA M BESONI KUR N MAL OR I URUAR SE TI JE T OJM ATJE KUR TENTOJN EDHE AT BURR NUK MUND T THYHESH TI MOR MIK ZILIA NNA E MADHE Q JAM KONVERTUAR

53 54 56 58 60 61 63 65 66 67 68 69 71 73 75 76 78 80 82 83 84 86 88 90 92

140

JARANI I PITES TI VENDIN E KE PR NJ PLANC KUR MA VURE KMBN RA SAHATI ME NDRRA T LIGA Q DEHEN ME MASTIK PAK GJEOGRAFI ME SHPOTI SI MIU N LVOZHG DO T ECIM KSHTU DUHET ME QEN KODI I MENDURIS KUR SAKICA FLUTURON DY SHQIPTAR KTO PAPSI ,,DRINI POETIK,, N VARGUN SATIRIK BIBLIOGRAFI BIBLIOGRAFI LETRARE

94 100 105 108 110 112 114 116 118 121 123 124 128 130 132 133 136 137

PO E KRKOJN ALBIN KURTIN 125

141

Adem Zaplluzha DONKISHOTI DHE ROSINANTI

Tirazhi: 1ooo cop u shtyp n shtypshkronjn TREND Prishtin, 2010

142