Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN

Mata Pelajaran Tahun Bilangan Pelajar Tarikh Masa Unit Tajuk

: : : : : : :

Bahasa Melayu 5 Maju 30 orang 5 April 2012 9.15 pagi 10.15 pagi (60 minit) Kesihatan Awas! Nyamuk

Objektif

Menganalisis data berdasarkan topik yang dibincangkan iaitu nyamuk aedes punca dan cara menanganinya Membentangkan hasil analisis secara tepat. Mengemukakan idea utama dan idea sokongan yang terdapat dalam bahan bacaan.

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pelajaran ini, murid dapat : Fokus utama. 1. Mengenal pasti imbuhan apitan di-...-kan 2. Merangka karangan. (membentuk idea utama dan idea sokongan)

Fokus Sampingan. 1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga

pembiakan nyamuk aedes.

3. Memberikan empat cadangan untuk mencegah pembiakan nyamuk aedes Sistem Bahasa : Tatabahasa - Ayat Penyata - Ayat Tanya - Imbuhan apitan di-...-kan

Kosa Kata

- vaksin -denggi -kepompong -daya ketahanan

Pengisian Kurikulum

Ilmu Sains, Pendidikan Moral Nilai Murni-tanggungjawab, menjaga kebersihan.

Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)

Kemahiran Berfikir - menginterpretasi -mentafsir -membuat kesimpulan. Kemahiran Kontekstual pengalaman lalu. Kecerdasan Pelbagai - visual-ruang Konstruktivisme. muzik

Pengetahuan sedia ada :

Murid telah mempelajari teknik membina ayat. Murid mengenali nyamuk aedes.

Langkah/ Masa Set Induksi (5 minit)

Isi pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Punca demam denggi

1. Guru mempertontonkan video iklan nyamuk aedes kepada murid

BBM:

Video

-nyamuk aedes

2. Guru menyoal kefahaman murid tentang iklan yang ditayangkan. 3. Guru bersoal jawab dengan murid tentang bahaya nyamuk. 4. Guru mengaitkan video dengan sesi pengajaran dan pembelajaran. Kemahiran Berfikir: Membuat inferens, Menjana idea, Mengingat kembali Kemahiran Bernilai Tambah :

Kemahiran Konstruktivisme:

Kemahiran Kecerdasan Pelbagai : verballinguistik

Langkah 1 (15 minit)

Menganalisis data penyakit demam denggi.

1. Guru mengedarkan teks bacaan kepada murid. 2. Guru meminta murid membaca teks dengan

BBM :

Power point, Lembaran Teks

Rujuk Lampiran 1

perlahan. 3. Guru meminta murid Kemahiran Bernilai Tambah:

Menjawab soalan

memahami teks bacaan.

pemahaman.

4. Guru mengutarakan soalan di paparan power point. Kemahiran Berfikir:

Rujuk Lampiran 2

5. Murid menjawab soalan yang diberikan secara

Mengemukakan idea utama dan idea sokongan daripada teks

berkumpulan. 6. Guru berbincang jawapan dengan murid. 7. Guru memanggil nama murid untuk memberikan jawapan

Menyatakan idea, Memahami petikan,

Mengenalpasti imbuhan apitan di...-kan berdasarkan teks

bagi soalan yang diutarakan.

disebarkan dilaporkan ditingkatkan ditemukan dikenakan

membina ayat daripada perkataan apitan di-...-kan Langkah 2 20 minit Tempat pembiakan nyamuk aedes. 1. Guru menayangkan video animasi. 2. Murid diminta menyenaraikan -takungan air. -tin-tin kosong. -longkang -tempat pengumpulan sampah. maklumat yang diperolehi daripada video. 3. Murid diminta untuk menyenaraikan cara untuk menghapuskan pembiakan nyamuk aedes yang pernah dilihat atau dilakukan secara Kemahiran Kontekstual: Kemahiran Bernilai Tambah : Video BBM :

Cara pencegahan pembiakan nyamuk aedes

berpasangan. 4. Murid diminta untuk membina rangka karangan berdasarkan maklumat yang

Mengaitkan tajuk perbincangan dengan pengalaman kehidupan seharian

gotong-royong sembur asap forging kempen kesedaran gunakan racun serangga

diperolehi daripada video dan pengalaman sendiri.

Kemahiran Berfikir :

Menjana idea, Menginterpretasi

Langkah 3 (15 minit)

Melukis poster (kempen AWAS! Nyamuk Aedes)

1. Guru mengedarkan kertas lukisan kepada setiap pelajar. 2. Guru meminta murid melukis poster kempen AWAS! Nyamuk Aedes 3. Murid diminta untuk menyertakan langkah pencegahan di dalam poster tersebut.

BBM :

Kertas Lukisan

Kemahiran Bernilai Tambah :

Kemahiran Berfikir :

Menjana idea.

Kemahiran Pelbagai :

Visual-ruang

Penutup (5 minit)

Penutup Sosial Menyanyikan Lagu Denggi Penutup Kognitif Meminta murid membuat kesimpulan apa yang telah mereka pelajari.

1. Murid menyanyikan Lagu Denggi 2. Guru bertanya kepada murid apa yang telah mereka

Kemahiran Berfikir: merumus BBM :

pelajari sebentar tadi. 3. Murid memberi jawapan 4. Guru membuat rumusan Lagu Denggi TKP: Muzik Nilai: Tanggungjawab, menjaga kebersihan
