Anda di halaman 1dari 19

Proses dalam Lesson Study

KITARAN LESSON STUDY


(1) Tentukan Gol /
Matlamat
Pengajaran

(5) Mengubahsuai (2) Sediakan


Rancangan Rancangan Mengajar
Mengajar (lesson plan)

(4) Menilai / (3) Laksana /


Reflek Pengajaran Perhati Pengajaran

Nota: Knowledgeable Others dilibatkan dalam Langkah 3 & 4


(1) Tentukan Gol / Matlamat Pengajaran

Bincangkan:
• Visi / Matlamat sekolah
• Matlamat mata pelajaran
• Sukatan mata pelajaran
• Hasil pembelajaran yang diharapkan
• Realiti / Situasi sebenar
• Mengenal pasti jurang pembelajaran
• Mengenal pasti matlamat pengajaran
untuk merapatkan jurang pembelajaran
Langkah 1
Visi / Matlamat sekolah:

Matlamat mata pelajaran:

Hasil pembelajaran yang Realiti / Situasi Jurang pembelajaran


diharapkan sebenar

Matlamat Pengajaran:
Visi / Matlamat sekolah:

Matlamat mata pelajaran: . . . Contoh subjek Matematik . . .

Hasil pembelajaran yang Realiti / Situasi Jurang pembelajaran


diharapkan sebenar

Murid dapat
menyelesaikan masalah
/ soalan aras tinggi
dalam matematik

Matlamat Pengajaran:
Visi / Matlamat sekolah:

Matlamat mata pelajaran: . . . Contoh subjek Matematik . . .

Hasil pembelajaran yang Realiti / Situasi Jurang pembelajaran


diharapkan sebenar

Murid dapat Murid kurang


menyelesaikan masalah kemampuan
/ soalan aras tinggi menyelesaikan
dalam matematik masalah / soalan aras
tinggi dalam
matematik

Matlamat Pengajaran:
Visi / Matlamat sekolah:

Matlamat mata pelajaran: . . . Contoh subjek Matematik . . .

Hasil pembelajaran yang Realiti / Situasi Jurang pembelajaran


diharapkan sebenar

Murid dapat Murid kurang Kemahiran menyelesaikan


menyelesaikan masalah kemampuan masalah / soalan aras
/ soalan aras tinggi menyelesaikan tinggi dalam matematik
dalam matematik masalah / soalan aras perlu ditingkatkan
tinggi dalam
matematik

Matlamat Pengajaran:
Visi / Matlamat sekolah:

Matlamat mata pelajaran:

Hasil pembelajaran yang Realiti / Situasi Jurang pembelajaran


diharapkan sebenar

Murid dapat Murid kurang Kemahiran menyelesaikan


menyelesaikan masalah kemampuan masalah / soalan aras
/ soalan aras tinggi menyelesaikan tinggi dalam matematik
dalam matematik masalah / soalan aras perlu ditingkatkan
tinggi dalam
matematik

Matlamat Pengajaran: Memupuk kemahiran pemikiran aras tinggi (Higher


Order Thinking Skill) dalam pengajaran matematik.
(2) Sediakan Rancangan Mengajar

• Mengkaji sukatan pelajaran


• Mengkaji topik / unit
• Mengkaji bahan kurikulum termasuk buku
teks
• Mengkaji masalah / kekurangan murid
• Mengenal pasti hasil pembelajaran
• Merancang kandungan pengajaran
• Merancang tindakan guru
• Menjangka / Meramal respon murid . . . dll
Langkah 2

Menyediakan rancangan pengajaran


kolaborasi:
1. Beberapa pengajar membincangkan secara
terperinci tentang tema pengajaran yang telah
dipilih untuk difokuskan.
2. Seterusnya membincangkan kandungan dan
bahan pengajaran serta kaedah yang digunakan
dalam proses pengajaran dan pembelajaran.
3. Akhir sekali, pengajar akan berhujah cara untuk
memperbaiki rancangan pengajaran sebelum
melaksanakannya.
Hasil Pembelajaran: . . . Rujuk Toolkit 2 . . .

Perkembangan Kandungan / Proses Pengajaran dan Jangkaan Pemikiran


Pengajaran Konsep Pembelajaran Murid
(Tindakan Guru dan Aktiviti
Murid)
(3) Laksana / Perhati Pengajaran

Perhatikan respon murid:


• Secara teliti dan terperinci
• Reaksi murid terhadap pengajaran
• Aktiviti murid yang signifikan

Pada masa yang sama, fikirkan / reflek


terhadap Rancangan Mengajar:
• Apakah kelemahan yang dikesan?
• Apakah penambahbaikan yang boleh
dilakukan?
• Bagaimana kualiti pembelajaran dapat
ditingkatkan?
Langkah 3

Menjalankan dan memerhatikan


pengajaran:
1. Salah seorang daripada pengajar bersetuju un-
tuk menjalankan pengajaran berdasarkan
rancangan pengajaran dan pengajar lain
memerhati secara aktif dan mecatat tentang
apa yang berlaku semasa sesi pengajaran dan
pembelajaran.
2. Setiap pengajar mempunyai peranan yang
khusus untuk memerhatikan aktiviti-aktiviti
pendidikan yang tersurat dan tersirat di dalam
kelas.
(4) Menilai / Reflek Pengajaran

• Membincang respon murid


• Membincangkan pembelajaran murid
dan pengajaran guru
• Membincang P&P secara profesional
Apa yang menarik Pemahaman saya Soalan yang dicetuskan
perhatian saya tentang apa yang dari pemerhatian itu
diperhatikan
Langkah 4

Menilai & membuat refleks:


1. Selepas sesi pengajaran, semua pengajar
akan berkumpul sebagai satu kumpulan
untuk menilai rancangan pengajaran dan
pelaksanaannya.
2. Semasa sesi ini, mereka mengkaji
kesesuaian tema pengajaran, bahan-
bahan yang digunakan, kaedah
pengajaran, masalah dengan prestasi
pengajar, dan tindak balas pelajar dalam
aktiviti-aktiviti dalam kelas.
(5) Mengubahsuai Rancangan Mengajar

Berpandukan hasil perbincangan dan refleksi


terhadap pengajaran . . .
Apa kata kita . . .
• mengubahsuai Rancangan Mengajar?
• mengajar semula pelajaran ini?
• mengajar semula pelajaran ini kepada
murid kelas lain?
• mengajar dengan menggunakan lebih
banyak media?
• mengajar dengan . . . ?
Langkah 4

Merefleksi dan mengubahsuai:


1. Pengajar membincangkan cara untuk menyemak semula
rancangan pengajaran dan amalan kaedah pengajaran.
2. Berdasarkan pemerhatian dan refleksi mereka, pengajar
mencadangkan strategi pengajaran-pembelajaran yang
baru, berkongsi penemuan mereka dan menjalankan
pembelajaran terarah kendiri, pembangunan profesional
kendiri dan penyelidikan berasaskan konteks pengajaran.
3. Pengajar menyediakan langkah-langkah tindakan yang
akan diambil berdasarkan apa yang dipelajari dan apa
yang perlu dicapai untuk memperkayakan amalan dalam
kelas dan meningkatkan proses pembelajaran.
Pengumpulan Data dalam Lesson Study

• Menyimpan satu fail LS


• Membuat catatan perjumpaan / perbincangan
• Menyediakan draf Rancangan Mengajar
• Nota pemerhatian individu
• Refleksi individu
• Data murid yang berkaitan dalam LS
Faktor Kejayaan Lesson Study

• Guru mempunyai keazaman dan keikhlasan


untuk belajar proses pembelajaran murid yang
kompleks
• Seorang atau lebih guru daripada kumpulan
berupaya mencetus dan memimpin
perbincangan dalam kumpulan agar maklumat
atau data dapat diterjemahkan dalam
pengajaran harian
• Menjadikan tema kajian sebagai panduan
pembelajaran kepada para guru dalam Lesson
Study.
