Anda di halaman 1dari 21

Model Dick & Reiser

1
Model RBI Dick & Reiser
(1989, 1996)
⦿ Model ini menekankan tentang perancangan
pelan instruksional yang berkesan
menggunakan prinsip reka bentuk instruksi.

⦿ Mereka kemukakan model ini dalam buku


mereka: Planning effective instruction (1989)
dan Instructional planning (1996).

⦿ Model 1989 mempunyai 9 langkah


Model 1996 mempunyai 7 langkah.
Model Dick & Reiser (1989)

Pilih/kaji
semula teks

Tentukan Tulis Bina Bina aktiviti Pilih media Laksana


matlamat objektiff ujian pengajaran pengajaran pengajaran

Analisis ciri
pelajar

Kaji semula
instruksi

Sumber: Ubahsuai dari Walter Dick dan Robert A. Reiser, Planning


effective instruction, Prentice-Hall, Englewood Cliffs, NJ, 1989

3
Model Reiser dan Dick (1996)

Tentukan Kenal pasti Rancang aktiviti Pilih media Bina alat Laksana
matlamat objektiff pengajaran pengajaran pengukuran pengajaran

Kaji semula
instruksi

Sumber: Ubahsuai dari Robert A. Reiser dan Walter Dick, Instructional planning
(2nd ed.), Allyn & Bacon, Massachusetts, 1996

4
Model Reiser dan Dick (1996)

1. Kenal pasti matlamat instruksional

⦿ Pernyataan umum tentang hasilan pembelajaran.


⦿ Apa yang diharapkan dari pihak sekolah, guru dan
pelajar.
⦿ Berkaitan dengan perancangan pengajaran jangka
panjang
⦿ Matlamat dikenal pasti berasaskan ciri-ciri pelajar

5
Model Reiser dan Dick (1996)

Contoh:
⦿ Semua pelajar harus mempunyai nilai-nilai yang
baik.
⦿ Pelajar boleh membaca dengan lancar.
⦿ Pelajar boleh belajar dalam suasana aman.
⦿ Sekolah akan mendidik pelajar yang mempunyai
budi pekerti yang tinggi dan mulia.
⦿ Lima puluh peratus pelajar UPSR dapat mencapai
prestasi matematik yang tinggi.

6
Model Reiser dan Dick (1996)

Sumber menyediakan matlamat:


⦿ Buku teks
⦿ Kurikulum
⦿ Guru
⦿ Pentadbiran Sekolah
⦿ Masyarakat
⦿ Media massa

7
Model Reiser dan Dick (1996)

2. Kenal pasti objektif

⦿ Huraian spesiifik dan eksplisit tentang hasilan


pembelajaran: Apa yang pelajar boleh capai hasil
dari pengajaran yang disampaikan oleh guru/punca.
Dikupas dari matlamat.

⦿ Objektif mempunyai tiga komponen: perilaku, syarat


dan standard atau kriterion.

8
Model Reiser dan Dick (1996)

⦿ Perilaku/katakerja: Menjelaskan apa yang pelajar


jangka boleh capai (boleh diukur/ dilihat) hasil dari
pengajaran yang diberi.
⦿ Syarat/Kaedaan: Menjelaskan syarat/ keadaan di
mana pelajar boleh lakukan.
⦿ Standard/kriterion: Menjelaskan keupayaan pelajar
melakukan sesuatu

9
Model Reiser dan Dick (1996)

⦿ Dibahagikan kepada 4 domain atau hasilan


pembelajaran:

1. Objektif Pengetahuan (ingat/nyata semula


maklumat)
2. Objektif Kemahiran Intelektual (Konsep,
peraturan dan penyelesaian masalah)
3. Objektif Kemahiran Motor
4. Objektif Sikap
(Gagne', 1985)
Model Reiser dan Dick (1996)

⦿ Dibahagikan kepada 6 aras (Domain kognitif)


Pengetahuan: Hafal, sebut semula.
⦿ Kefahaman: Mentafsir maklumat atau
pengetahuan yang diperolehi
⦿ Penggunaan: Guna atau terap teori.
⦿ Analisis: Bahagikan pengetahuan yang
kompleks dan kaitkan hubungan.
⦿ Sintesis: Kumpul semula maklumat dan
cipta yang baru.
⦿ Penilaian: Nilai maklumat yang diperolehi.
Bloom (1954)
Model Reiser dan Dick (1996)

3. Rancang Aktiviti Pengajaran

Definisi Aktiviti Pengajaran


⦿ Peristiwa atau langkah yang disusun dan dilaksanakan
pada masa pengajaran disampaikan kepada pelajar sama
ada secara pasif (Kuliah) atau aktif (Tutorial)

Definisi Keadah Pengajaran


⦿ Kaedah serta teknik yang digunakan sepanjang
pengajaran atau sebahagian pengajaran.

12
Model Reiser dan Dick (1996)

⦿ Objektif
⚫ Kenyataan yang menjelaskan tahap pembelajaran
yang boleh diukur
⚫ Huraian pencapaian dalam tempoh masa pendek

⦿ Matlamat
⚫ Kenyataan tahap pembelajaran yang ingin dicapai
secara umum
⚫ Tempoh masa yang lebih panjang
Model Reiser dan Dick (1996)

Enam langkah penting merancang dan melaksana


aktiviti pengajaran

1. Motivasikan pelajar.
2. Nyatakan objektif.
3. Bantu pelajar mengimbas semula pelajaran.
4. Sampaikan pelajaran dan berikan contoh.
5. Sediakan latihan dan dapatkan tindak balas
6. Merumus pelajaran

14
Pelan Pelaksanaan Instruksi
Cara B

Langkah Isi/objektif Aktiviti Pelajar Media & Kaedah


(Minit) Pelajaran dan Guru

Menarik Teori Pelajar lihat Visual dari


perhatian Instruksi dan dengar persembahan
komputer

15
Pelan Pelaksanaan Instruksi

Objektif:

Langkah Peranan Peranan Pelajar Peranan Media &


(Minit) Guru Kaedah

Motivasi Pelajar lihat Visual dari


dan dengar persembahan
komputer

16
Model Reiser dan Dick (1996)

4. Pilih Media Pengajaran

⦿ Faktor praktikal dari segi kos, akses, situasi,


kemudahan sedia ada, saiz kelas.
⦿ Faktor atribut (reka bentuk mesej).
⦿ Hasilan pembelajaran (objektif)
⦿ Ciri-ciri pelajar (otak kiri dan otak kanan)
⦿ Kesesuaian kaedah dengan media.

17
Model Reiser dan Dick (1996)

5. Bina Alat Pengukuran

Tiga kepentingan pengukuran (item ujian)

⦿ Dapat menentukan kemajuan pelajar mencapai objektif.


⦿ Memberi maklum balas tentang kualiti pengajaran guru.
⦿ Menyarankan cara pengajaran harus dikaji semula

18
Model Reiser dan Dick (1996)

Jenis Alat Pengukuran Mengikut Domain Pemb.

Domain Jenis Alat Ujian

Pengetahuan Aneka pilihan, pelengkap

Kemahiran intelektual Aneka pilihan, pelengkap,


esei atau meghasilkan produk
(senarai semak atau pemeringkatan skala).

Kemahiran motor Senarai semak atau pemringkatan skala

Sikap Pemerhatian perilaku, soal selidik tentang


perilaku

19
Model Reiser dan Dick (1996)

6. Laksana Pengajaran

Pilih pendekatan yang sesuai untuk laksana


Pengajaran:

⦿ Pendekatan tradisional (Tumpuan Guru)

⦿ Pendekatan penguasaan (mastery)

20
Model Reiser dan Dick (1996)

7. Kaji Semula Pengajaran

Kaji semula seluruh proses pengajaran dan kenal


pasti langkah atau peristiwa yang perlukan
penambahbaikan:

Adakah pengetahuan sedia ada pelajar cukup?


Adakah objektif terlalu luas?
Adakah media (bahan dan perkakasan) yang
digunakan dapat membantu P dan P?
Adakah khidmat sokongan disediakan?

Sambungan…

21
